Ψηφοφορία: Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Σελίδες:
  • #2101 από adr1anos στις 11 Nov 2016
  • Που είσαι ρε φίλε billonious, χάθηκες..
  • #2102 από Ikaros στις 18 Nov 2016
  • Καλησπέρα στα παιδιά!!!  :D



     Καλως τον Βασιλη, ελπιζω να εισαι καλα :)

     Οταν πρωτοειχε ξεκινησει αυτο το ομορφο θεμα, θυμαμαι ειχα φτιαξει 2 booster κι ενα buffer στην αρχη και μερικα overdrive αργοτερα.


     Καπου ειχα δωσει για δοκιμες τα booster και το buffer και ... εμειναν εκει.


     Booster εχω, οποτε θα φτιαξω ενα buffer ξανα.


     Εχω αγορασει απο tonepad αυτην εδω την πλακετα:


    http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=87


     Το millbypass δε θα το βαλω μιας κι εχω 3dpt ποδοδιακοπτη οποτε θα κανω το κλασικο wiring που καναμε παλιοτερα.


     Αν δε συμπεριλαβω το δευτερο στη λιστα πυκνωτη 0.001uF , θα λειτουργησει σαν buffer ή κανω λαθος;
  • #2103 από Ikaros στις 22 Nov 2016
  •   Καλημέρα.

       Μου πηρε περίπου 20 μερες να ξαναδιαβάσω ολο το θέμα απο την πρώτη του σελίδα, απο λίγο κάθε μέρα. Οι πληροφορίες που εχουν γραφτει, είναι ένας μικρός χρυσός.

      Ειχα ξεχάσει πολλά πράγματα οπότε ξεκινώ απο την αρχή κι ας εχω διπλά κάποια πεταλακια.

      Booster σαν πρώτος στόχος  για να θυμηθούμε τα πρώτα βήματα πισω στο 2010 ( το πρώτο που ειχα φτιάξει, εχει την ίδια μπαταρία και παίζει εκπληκτικά).

     Στον επόμενο μηνα περιμένω ενα  πανικό απο πυκνωτές, αντιστάσεις, διοδους, μερικα τρανζίστορ, ολοκληρωμένα,  led, καλωδια, 50 j201 για να κανω matching για το okko κτλ


     Είναι μακρύς ο χειμώνας.
  • #2104 από Ikaros στις 23 Nov 2016
  •   Καλησπέρα

     Έκανα μερικές αλλαγές στο barber overdrive, αλλαξα την R9 σε 3kohm και την R8: 33kohm
     Σκεφτόμουν για μεγαλύτερη απόκριση να εβαζα μια 4k7 σε σειρά με μια 15kohm για να κατεβω στα 20kohm. Θα το δοκιμάσω να δω αποτελέσματα.

     Μπήκε και το mod με διαφορετικά led στη μια θέση ενα κόκκινο με τιμή στα 2 Volt κι ενα πρασινο με τιμή στα 2,1Volt. Καλος ήχος στη συγκεκριμένη θέση αν και ο συνδυασμός mosfet με διοδους γερμανιου είναι η ολη ευχαρίστηση σε G+D - S.

     Μένει ενα κουτί το οποίο ήρθε σήμερα, τρυπουλες κτλ
     
     Ίσως έπρεπε να κάνω το triple clipping mode αλλα δεν εχω τα υλικα. Υπομονή ένα μήνα μέχρι να ερθουν.

      Σειρά παίρνει το ενισχυτακι.

     
  • #2105 από nick_evia στις 02 Jan 2017
  • Καλησπέρα συνάδελφοί! Εύχομαι σε όλους Καλή Χρονιά με υγεία και πολλές χαρούμενες στιγμές!
    Μία επιβεβαίωση θα ήθελα σε μία μικρή μόντα που θέλω να κάνω.
    Έχω φτιάξει εδώ και καιρό το Deep blue delay σε veroboard από το tagboardeffects.blogspot.gr.
    Το πετάλι λειτουργεί άψογα έκτος από λίγο volume drop, το οποίο έχει αρχίσει πλέον να με ενοχλεί.
    Υπάρχουν δύο layout: ένα το original με ποτενσιόμετρα για  mix,delay και repeats και ένα δεύτερο
    το οποίο έχει επιπρόσθετα και ένα volume pot. Εγώ έχω φτιάξει το original και σκέφτομαι να του προσθέσω
    μία μικρή πλακετίτσα με ένα εσωτερικό τρίμερ ώστε να ρυθμίζω το volume από εκεί.
    Παραθέτω τα δύο layouts:
    Deep blue delay original
    Deep blue delay w/volume mod
    To layout με το volume mod έχει οδηγίες για τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν για να γίνει σύμφωνα
    με τα original specs δηλαδή: αφαιρούμε το volume pot και την αντίσταση 5,1Κ που βρίσκεται μεταξύ
    του pin7 του dual opamp και του volume pot lug1 και προσθέτουμε μία αντίσταση 12Κ στα pin 6 και 7
    του opamp. Φυσικά τα δύο layouts έχουν και κάποιες άλλες διαφορές στην διάταξη των αντιστάσεων/πυκνωτών
    και στα links/cuts.
    Παρακάτω παραθέτω το δικό μου layout με βάση το original αλλά με το volume mod.
    Έχω αφαιρέσει την 12Κ και στην θέση της έχω βάλει μία 5,1Κ σε σειρά με το τρίμερ.

     Θα ήθελα απλά μια επιβεβαίωση από κάποιον πιο έμπειρο εάν το layout που έφτιαξα είναι σωστό διότι οι γνώσεις
    μου είναι κάπως περιορισμένες....
    Και δύο απορίες:
    -Εάν βάλω trimpot με τιμή 22Κ αντί 25Κ φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι?
    -Υπάρχει περίπτωση το volume drop να οφείλεται στον τύπο του dual opamp? Έχω βάλει τον ΟΡ275 οπότε μήπως
    να τεστάρω το πετάλι με TL072, TL082, 4558, 5532 πριν ξεκινήσω με το κολλητήρι?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
  • #2106 από nick_evia στις 02 Jan 2017
  • Καλησπέρα!
    Τσέκαρα όλες τις αντιστάσεις στο κύκλωμα και είναι όλες σωστές.
    Επίσης τέσταρα το πετάλι με TL072 και TL082 στην θέση του dual opamp
    και έχει την ίδια συμπεριφορά. Άρα το IC είναι εντάξει...
    Το volume drop που λέω δεν είναι τίποτα φοβερό....είναι πολύ λίγο αλλά
    σε συνδυασμό με τον ''σκοτεινό'' χαρακτήρα του πεταλιού που κόβει λίγα
    πρίμα είναι ξεκάθαρο και γίνεται ιδιαίτερα αντιληπτό με high gain ήχους...
    Βρήκα και ένα schematic εάν βοηθάει...
  • #2107 από vegos στις 02 Jan 2017
  • Καλησπέρα!
    Τσέκαρα όλες τις αντιστάσεις στο κύκλωμα και είναι όλες σωστές.
    Επίσης τέσταρα το πετάλι με TL072 και TL082 στην θέση του dual opamp
    και έχει την ίδια συμπεριφορά. Άρα το IC είναι εντάξει...
    Το volume drop που λέω δεν είναι τίποτα φοβερό....είναι πολύ λίγο αλλά
    σε συνδυασμό με τον ''σκοτεινό'' χαρακτήρα του πεταλιού που κόβει λίγα
    πρίμα είναι ξεκάθαρο και γίνεται ιδιαίτερα αντιληπτό με high gain ήχους...
    Βρήκα και ένα schematic εάν βοηθάει...


    Δοκίμασε το εξής:

    Βραχυκύκλωσε τα pins 3 & 2 του ποτενσιόμετρου του MIX και βγάλε το 1 από τη γη.
    Δες πως ακούγεται.

    Νομίζω ότι το PT2399 δεν χρειάζεται opamp μετά, αν ισχύει αυτό που λέω (είχα φτιάξει κάτι σχετικό αλλά πάει καιρός) βάλε το 3 του ποτενσιόμετρου του MIX στο + του C4 (ώστε να παρακάμψεις τον opamp) και ξανατσέκαρε πως παίζει.

    Αν σε κάθε περίπτωση έχεις volume drop, τότε ίσως χρειάζεται να αυξήσεις λίγο το gain του TL072.
    Αν πάλι θυμάμαι καλά, αυτό γίνεται με μια αντίσταση, μάλλον η R5, αλλά δεν είμαι και 100% βέβαιος...

    Edit: Είδα και την δικιά μου υλοποίηση με PT2399. Το στέλνω κι εγώ σε ένα TL072, με την αντίστοιχη R5 στα 24kΩ και τον αντίστοιχο C20 στα 51pF. Δεν δοκιμάζεις έτσι, μήπως αλλάξει το gain και βλέπεις; Δοκίμασε με την R5 αρχικά, βάλε κάνα ποτενσιόμετρο να δεις μήπως βελτιώνεται κάπως η κατάσταση (με το σκεπτικό ότι δεν λέω αρλούμπες και όντως ο συνδυασμός R5/C20 αλλάζει το gain).
  • #2108 από nick_evia στις 02 Jan 2017
  •  Σε ευχαριστώ vegos που το κοίταξες....Όντως η R5 για το gain είναι η 12Κ (που λέω παραπάνω) και το μόνο που θέλω είναι να την αντικαταστήσω με μία 5,1Κ και ένα τριμποτ 22Κ (όπως στο μονταρισμένο layout)... Απλά εγώ κολλάω στην υλοποίηση διότι δεν ξέρω να διαβάζω το schematic... Στο πετάλι δεν θέλω να επέμβω παραπάνω διότι κατά τα άλλα είναι πραγματικά άψογο! Άσε που άμα αρχίσω τα κόλλα - ξεκόλλα δεν θα ξεμπλέξω ποτέ (το κύκλωμα ήδη είναι μέσα στο πετάλι και θέλω να κάνω όσο λιγότερες επεμβάσεις γίνεται). Το μόνο που μου λείπει είναι λίιιιιιγο volume παραπάνω...Αν μπορείς δες λίγο το σχεδιάκι που έχω φτιάξει....Νομίζω ότι είναι σωστό....απλά φοβάμαι μήπως κάνω καμιά πατάτα,μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι και καταστρέψω το πετάλι.
     
  • #2109 από vegos στις 02 Jan 2017
  • Σε ευχαριστώ vegos που το κοίταξες....Όντως η R5 για το gain είναι η 12Κ (που λέω παραπάνω) και το μόνο που θέλω είναι να την αντικαταστήσω με μία 5,1Κ και ένα τριμποτ 22Κ (όπως στο μονταρισμένο layout)... Απλά εγώ κολλάω στην υλοποίηση διότι δεν ξέρω να διαβάζω το schematic...

    Εγώ πάλι δεν έχω δει το layout γιατί μου βγαίνουν τα μάτια και δεν βρίσκω άκρη, προτιμώ τα schematics  ;D

    Anyway, βγάλε την R5, βάλε 2 καλώδια στη θέση της και βάλε ένα 50k ποτενσιόμετρο στα 1+2 του ποτενσιόμετρου. Αν δεν έχεις 50k, βάλε 250k ή ότι μεγαλύτερο έχεις, απλά θα έχεις μικρότερο σημείο ρύθμισης. Προσωρινό είναι όμως. Αφού βρεις περίπου που σου αρέσει, μετράς την αντίσταση στα 1+2 του ποτενσιόμετρου και ξέρεις τι θέλεις...

     Το PT2399 γενικά είναι HiFi ολοκληρωμένο, το χρησιμοποιούν κατά κόρον σε home theater. Αν διαβάσεις το datasheet του θα δεις ακριβώς τι κάνει και πως (έχει στο τέλος ένα example schematic). Γράφει αν θυμάμαι καλά τις τιμές των αντιστάσεων/πυκνωτών και τι αλλάζει η κάθε μία. Θυμάμαι όμως είναι απαιτητικό στις τιμές, δηλαδή εκεί που λέει 51pF, θέλει 51pF πχ...
    Έχει δηλαδή μικρές ανοχές, αλλά αντίστοιχα μεγάλο περιθώριο για μετατροπές/βελτιώσεις/ασχημώσεις/κλπ  ;D
  • #2110 από nick_evia στις 03 Jan 2017
  • Anyway, βγάλε την R5, βάλε 2 καλώδια στη θέση της και βάλε ένα 50k ποτενσιόμετρο στα 1+2 του ποτενσιόμετρου. Αν δεν έχεις 50k, βάλε 250k ή ότι μεγαλύτερο έχεις, απλά θα έχεις μικρότερο σημείο ρύθμισης. Προσωρινό είναι όμως. Αφού βρεις περίπου που σου αρέσει, μετράς την αντίσταση στα 1+2 του ποτενσιόμετρου και ξέρεις τι θέλεις...
    Ωραία σε ευχαριστώ!.... έτσι το είχα σκεφτεί κ εγώ με την διαφορά αντί να βάλω σκέτο ποτ 50κ,250κ κλπ θα έβαζα την αντίσταση κ το τρίμερ με τις τιμές του μονταρισμένου layout...Θα κοιτάξω και το datasheet του 2399.
     
  • #2111 από nick_evia στις 08 Jan 2017
  • Έτοιμη και η δικιά μου μόντα! Δουλεύει μια χαρά!
    Τελικά ήταν σωστή η αρχική σκέψη...
    Έκανα μία μικρή αλλαγή της τελευταίας στιγμής και αντί για αντίσταση
    5,1Κ έβαλα 6,8Κ, γιατί είχα trimpot 22Κ αντί 25Κ που ζητούσε το layout.
    Η νέα πλακετίτσα βρίσκεται στον χώρο ανάμεσα στο output jack και τον
    ποδοδιακόπτη. 
    Vegos ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια!
  • #2112 από pipokas99 στις 14 Jan 2017
  • Καλησπέρα σε όλους!
    Θέλω να ξεκινήσω το kalamazoo lovepedal και μιας και ο χρόνος είναι λίγος και η εμπειρία σχετικά μικρή για να ασχοληθώ με διάτρητη βρήκα αυτό το pcb https://puzzlesounds.com/store/kalamazoo-overdrive-pcb/


    Το πρόβλημα είναι ότι τα input και output jack είναι διαφορετικά απο αυτά που έχω δουλέψει(κολάνε πάνω στην πλακέτα).
    Αν πάρω κάτι τέτοιο http://www.ebay.com/itm/1-4-6-35mm-PCB-mount-headphone-earphone-female-socket-Guitar-amp-jack-Stereo-15/221150646909?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20131017132637%26meid%3Dd456032808a54b8fa7621d2d0700c260%26pid%3D100033%26rk%3D2%26rkt%3D4%26sd%3D221792042156 
    θα μου κάνει??
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  • #2113 από modfori στις 14 Jan 2017
  • ναι, θα σου κάνουν
  • #2114 από pipokas99 στις 14 Jan 2017

  • ευχαριστώ πολύ φίλε!



    ναι, θα σου κάνουν
  • #2115 από saved στις 06 Feb 2017
  • Λεπον!λεπον!
    Ακουσατε!ακουσατε!
    Καποτε ειχα κανει κατι σαν review για το fdeck-pre2
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89139.0
    Τωρα ηρθε η μεγαλη στηγμη του modifing
    εχωντας τα οριτζιναλ σχεδεια
    https://sites.google.com/site/hpftechllc/home/technical-diy-stuff
    και το vreo layout
    http://4.bp.blogspot.com/-7tNU9xYYi7Q/VLOOhUrTpaI/AAAAAAAAF9c/sKMoTmzau_I/s1600/HPF-Pre.png
    Τωρα θελω να κατεβασω την συχνοτιτα αποκοπης απο 35Hz στα 20-25Hz.Εχωντας ρωτισει ενας τυπα που κανει τετοιες μοντες τι πρεπει να κανω,τα υπολογισε αυτος στο περιπου,αλλα θελω να σας ρωτησω και εσας.
    Πρεπει να αλλαξω τους πικνωτες C10+C11 και τις αντηστασεις R11+R12.
    Μου εδωσε 2 επιλογες σε τιμες οποτε το πραγμα μπερδευει.
    Υπαρχει κανας διακοπτης που στην θεση 1 να εχει αυτα που ειναι τωρα,στην 2 να εχει μια αλλη αντιστιχια και στην 3 μια αλλη και να τα επιλεγω επιτοπου?
    Η μηπως πιο πιθανο ειναι να πιασω το τζοκερ?
  • #2116 από nick_evia στις 06 Feb 2017
  • Για διακοπτάκι με τρείς θέσεις/επιλογές δεν γνωρίζω εάν γίνεται...
    Με δύο θέσεις όμως θεωρώ πως γίνεται δηλ. στην μία θέση να έχεις τις στοκ τιμές των C10+C11 / R11+R12  και στην δεύτερη να έχεις την μία επιλογή από τις νέες τιμές που σου έδωσαν (ή στην πρώτη θέση την πρώτη επιλογή που σου έδωσαν και στην δεύτερη θέση την άλλη επιλογή αλλά όχι τις στοκ).
    Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς ένα 4pdt toggle switch on-on (με 12 ποδαράκια).

    EDIT
    Γράψε λάθος sorry! Αυτό που είπα θα γινόταν εάν είχες να αλλάξεις  δύο μόνο στοιχεία πχ μία αντίσταση κ έναν πυκνωτή και όχι τέσσερα όπως στην περίπτωση σου. Εκτός εάν υπάρχει διακοπτάκι με 24 ποδαράκια ή χρησιμοποιήσεις 2 διακοπτάκια 4pdt.
  • #2117 από saved στις 07 Feb 2017
  • Μαλλον κατι τετοιο χρειαζομαι
    https://www.google.gr/search?q=4pdt+switch&hl=el&source=lnms&prmd=ivn&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjE_rWhk_3RAhWF1xQKHbOvAvQQ_AUIBygB&biw=360&bih=556#hl=el&tbm=isch&q=4+pole+3+position+switch&imgrc=_80o2c8KoeG4_M:

    Δηλαδη 4 pole 3 position switch.Aλλα δεν ξερω αν βρω σε καταστημα εδωπερα
  • #2118 από nick_evia στις 07 Feb 2017
  • Μαλλον κατι τετοιο χρειαζομαι
    Πολύ πιθανόν ναι....δυστυχώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου τέτοιο rotary switch οπότε δεν ξέρω καθόλου πως λειτουργεί :( [/font]
  • #2119 από saved στις 07 Feb 2017
  • Εγω εχω δουλεψει για να καω εναν μαγνητη να σπλιταρει.Ειναι παρα πολυ απλο.
    Πχ δες εδω την εικωνα
    http://deaf-eddie.net/tdpri-drawings/4-way-selector.jpg
    Σκεψου οτι τα 3 ποδαρακια στο κεντρο ειναι A-B-C και τα εξω 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 (εγω για αυτο θα θελω να εχει και D)
    και το Α στην 1 θεση δεινει ταυτοχρονα με το Β στην 5 και το C στην 9 και οταν αλαζει ανεβενει μια θση
    A1 B5 C9
    A2 B6 C10
    A3 B7 C11
    A4 B8 C12

    Aυτο εχει 3 ποδαρακια και 4 θεσεις.Εγω θελω 4 ποδαρακια με 3 θεσεις.
    Τες πα.Δεν ξερω ποτε θα το κανω γιατι εχω βαρεσει μπιελα ψυχολογικα τωρα τελευταια και δεν εχω κεφι για πολλα πολλα,αλλα ελπιζω συντομα να μου περασει
  • #2120 από nick_evia στις 08 Feb 2017
  • Θα το κοιτάξω το σχεδιάκι και άμα καταλήξω πουθενά θα ποστάρω....
    Kαι ελπίζω όλα να πάνε καλά φίλε...μη μασάς... γι' αυτό έχουμε τα χόμπι μας για να ξεχνιόμαστε λίγο...
  • #2121 από nick_evia στις 08 Feb 2017
  • Λοιπόν σου έφτιαξα ένα σχέδιο.... με κάθε επιφύλαξη όμως γιατί δεν ξέρω να διαβάζω σχηματικά...θα πρέπει να το τσεκάρει και κάποιος που ξέρει πριν ξεκινήσεις .....μη καταστρέψουμε το πετάλι και μετά με κυνηγάς ;D ....Ας το δουν και τα παιδιά εδώ στο φόρουμ και θα μας πουν....
    Θα πρέπει να βγουν τα C10 C11 R11 R12 και στην θέση τους να μπουν καλωδιάκια....οι υπόλοιπες συνδέσεις φαίνονται στο σχέδιο...
    Τα C10α C11α R11α R12α είναι η πρώτη επιλογή τιμών που σου έδωσαν
    και τα C10b C11b R11b R12b η δεύτερη...τις στοκ τιμές τις γράφω...
    Δεν ξέρω εάν είναι σωστό το ότι το ένα ποδαράκι σε όσες αντιστάσεις και πυκνωτές δεν χρησιμοποιούνται θα είναι πάντα συνδεδεμένο στο κύκλωμα... ???
  • #2122 από saved στις 08 Feb 2017
  • Ευχαριστω μαν.Και εγω καπος ετσι θα το εκανα.Το ανησυχιτικο ειναι πως συνιθως τα ηλεκτρολογικα που κανω τελικα δεν δουευουν..
    Περιτο να αναφερω καμενα χαλια,γραφεια,δαχτυλα κτλ :-X
  • #2123 από saved στις 09 Feb 2017
  • Να το πω?
    Θα το πω..
    Ρε μπουφο saved,αφου το φιλτρο ειναι ματαβλιτο.Τι τις θες 3 επιλογες?Βαλε την στοκ (για στανταρακι)και την επιλογη με το χαμιλοτερο σημειο αποκοπης,και γυρνωντας το ποτενσιομετρο μπορεις να πας εκει που θα ηταν ο ενδιαμεσος σινδιασμος..
  • #2124 από Uriah στις 09 Feb 2017
  • Δεν ξέρω εάν είναι σωστό το ότι το ένα ποδαράκι σε όσες αντιστάσεις και πυκνωτές δεν χρησιμοποιούνται θα είναι πάντα συνδεδεμένο στο κύκλωμα... ???
    Τα εξαρτηματα αυτα ειναι σαν να μην υπαρχουν στο κυκλωμα εφ οσον το ενα τους ακρο ειναι στον αερα. Το ηλεκτρικό ρευμα επιλεγει την ταχυτερη διαδρομη (μικροτερη αντισταση). Ο αερας εχει αντισταση που τεινει στο απειρο, οποτε τα εξαρτηματα αυτα θα γινουν μερος του κυκλωματος μονο οταν επιλεγουν απο τον περιστροφικο επιλογεα.
  • #2125 από nick_evia στις 09 Feb 2017
  • Τα εξαρτηματα αυτα ειναι σαν να μην υπαρχουν στο κυκλωμα εφ οσον το ενα τους ακρο ειναι στον αερα. Το ηλεκτρικό ρευμα επιλεγει την ταχυτερη διαδρομη (μικροτερη αντισταση). Ο αερας εχει αντισταση που τεινει στο απειρο, οποτε τα εξαρτηματα αυτα θα γινουν μερος του κυκλωματος μονο οταν επιλεγουν απο τον περιστροφικο επιλογεα.
    Thanx! Αυτό δεν το ήξερα...
Σελίδες: