Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 693326 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά,
ξέρει κανείς αν υπάρχουν ledάκια να φωτίζουν μόνο περιμετρικά και όχι στην κορυφή τους;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Πες τι σκεφτεσε να κανεις.εχω δει ωραια πραγματα με 1 λεντακι και με οπτικες ινες να καθοδιγουν το φως
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά,
ξέρει κανείς αν υπάρχουν ledάκια να φωτίζουν μόνο περιμετρικά και όχι στην κορυφή τους;

Γενικά τα LED φωτίζουν περίεργα. Οταν δεν θες να φωτίζει από πάνω, φάτο με ένα γυαλόχαρτο, αρκετά ώστε να γίνει φλατ χωρίς να το καταστρέψεις, και κόλησε ένα κομμάτι αλουμινοταινία.

Η ιδανικότερη λύση βέβαια είναι να βάλεις αρκετά LED να φωτίζουν στις κατευθύνσεις που θες, πχ να κοιτάνε κάθετα κι όχι οριζόντια. Αν δεν σε παίρνει στις διαστάσεις πλάτος να έχεις αρκετά LED, δοκίμασε με SMD...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
θέλω να φτιάξω πρόσοψη απο πλέξιγκλας για πετάλι πάνω στο οποίο θα χαράξω ένα σχέδιο το οποίο θέλω να φωτίζεται όταν ανάβω το πετάλι.
αν βάλω leds περιμετρικά θα φαίνονται και κάπως θα πρέπει να καλυφθούν για να μη χαλάνε την εικόνα. θα πρέπει να βάλω κάποιο πλαίσιο ...δε βολεύει.
αν όμως έβρισκα leds που να διαχέουν περιμετρικα το φώς στον οριζόντιο άξονα και χρησιμοποιούσα την κλασσική μέθοδο τοποθέτησης του led  (να είναι κάθετο στην πρόσοψη του πεταλιού) τότε και θα φώτιζε το σχέδιο αλλά και το led θα ήταν κάπως κρυμμένο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
θέλω να φτιάξω πρόσοψη απο πλέξιγκλας για πετάλι πάνω στο οποίο θα χαράξω ένα σχέδιο το οποίο θέλω να φωτίζεται όταν ανάβω το πετάλι.
αν βάλω leds περιμετρικά θα φαίνονται και κάπως θα πρέπει να καλυφθούν για να μη χαλάνε την εικόνα. θα πρέπει να βάλω κάποιο πλαίσιο ...δε βολεύει.
αν όμως έβρισκα leds που να διαχέουν περιμετρικα το φώς στον οριζόντιο άξονα και χρησιμοποιούσα την κλασσική μέθοδο τοποθέτησης του led  (να είναι κάθετο στην πρόσοψη του πεταλιού) τότε και θα φώτιζε το σχέδιο αλλά και το led θα ήταν κάπως κρυμμένο

Για plexi υπάρχει λύση. Τετράγωνα LED τα οποία απλά ακουμπάνε στην άκρη του plexi.
Δεν χρειάζεσαι πολλά, και με 1 κάνεις δουλειά. Θα πρέπει να κάνεις ματ το σημείο που θες να φωτίσει στο plexi.

Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις EL wire και να "τυλίξεις" την περίμετρο του plexi για ποιο ομοιόμορφη κατανομή.

Εγώ ένα plexi που έχω φωτίσει, το έκανα ως εξής:
Πήρα ένα LED, το έκανα τετράγωνο στο πάχος του plexi, έφαγα το plexi ώστε να κουμπώσει ακριβώς μέσα και το κομμάτι αυτό το κάλυψα με αλουμινοταινία ώστε να μην φωτίζει παρά πέρα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οι διακοπτες πχ του καλοριφετ στο αμαξι εχουν μια λαμπιτσα που μπαινει μεσα στο πλεξι και μετα το φως καθοδιγιτε και φεγκει.Δεν μπορω να το εξιγισω καλα και ισως να λεω το ιδιο με τον βεγκο.
Αν βαλεις να φαιγκει στο παχος του πλεξι,το φως μπαινει μεσα και οπου κοβτραρει φεγκει.Λογικα θα φεγκουν τα χαραγματα που θα κανεις.
Μπορεις να το οδηγισεις και με οπτικη ινα,αλλοι τις βαζουν στην ταστιερα.Δηλαδη το λεντ στελνει το φως στην ινα και η αλλη ακρη της το βαζει μεσα στο πλεξι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
θέλω να φτιάξω πρόσοψη απο πλέξιγκλας για πετάλι πάνω στο οποίο θα χαράξω ένα σχέδιο το οποίο θέλω να φωτίζεται όταν ανάβω το πετάλι.
αν βάλω leds περιμετρικά θα φαίνονται και κάπως θα πρέπει να καλυφθούν για να μη χαλάνε την εικόνα. θα πρέπει να βάλω κάποιο πλαίσιο ...δε βολεύει.
αν όμως έβρισκα leds που να διαχέουν περιμετρικα το φώς στον οριζόντιο άξονα και χρησιμοποιούσα την κλασσική μέθοδο τοποθέτησης του led  (να είναι κάθετο στην πρόσοψη του πεταλιού) τότε και θα φώτιζε το σχέδιο αλλά και το led θα ήταν κάπως κρυμμένο

Για plexi υπάρχει λύση. Τετράγωνα LED τα οποία απλά ακουμπάνε στην άκρη του plexi.
Δεν χρειάζεσαι πολλά, και με 1 κάνεις δουλειά. Θα πρέπει να κάνεις ματ το σημείο που θες να φωτίσει στο plexi.

Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις EL wire και να "τυλίξεις" την περίμετρο του plexi για ποιο ομοιόμορφη κατανομή.

Εγώ ένα plexi που έχω φωτίσει, το έκανα ως εξής:
Πήρα ένα LED, το έκανα τετράγωνο στο πάχος του plexi, έφαγα το plexi ώστε να κουμπώσει ακριβώς μέσα και το κομμάτι αυτό το κάλυψα με αλουμινοταινία ώστε να μην φωτίζει παρά πέρα.

πολύ καλές οι ιδέες σου αλλά το θέμα είναι οτι θα χρειαστεί να βγαίνουν καλώδια απο το πετάλι τα οποία θα'ναι ορατά εκτός και αν βάλω κάποια ταινία ανάμεσα σε  πλέξι και στη μεταλική επιφάνεια του πεταλιου και τα καλώδια μπουν κάτω απο την ταινία για να κρυφτούν.
επίσης σκέφτομαι κάνοντας τρύπα στο πλέξι να βάλω κάθετα στην επιφάνεια του ένα diffused led που διαχέει το φως και στην κορυφή του led να βάλω ένα κομματάκι μαύρη μονωτική ταινία για να μην είναι ορατό από κάθετη όψη. φοβαμαι όμως οτι τα diffused ίσως να μη φέγγουν αρκετά .
 η αλουμινοταινία περιμετρικά του πλέξιγκλας είναι καλή ιδέα γιατί εκτος απο το να εμποδίζει το φως προς τα έξω ,  το αντανακλά και προς τα μέσα.

thanx for the ideas ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
είχα ένα κομμάτι πλέξιγκλας αλλά δυστυχώς είχε γρατζουνιές οπότε δε μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για χάραξη.
για να μην πάει χαμένο , και αφού και είχa όρεξη για λίγο diy , μόνταρα το wah μου
ενώ το είχα κάνει true bypass και είχα χρησιμοποιήσει 3pdt ποδοσιακόπτη δεν είχα μπει στον κόπο να βάλω λεντάκι ένδειξης λειτουργίας. οπότε έτριψα με γυαλόχαρτο 3 λεντάκια , τα σύνδεσα σε σειρά μεταξύ τους , κάλυψα το εσωτερικό του wah και τη μέσα μεριά από το καπάκι με αλουμινοταινία , έκοψα ένα κομμάτι διαφανές άχρωμο πλέξι-γκλας στις διαστάσεις της βάσης του πεταλιού , έτριψα περιμετρικά τα "σόκορα" με ψιλό γυαλόχαρτο για να θαμπώσουν ώστε να κρατάνε το φως και ιδού

σβηστό:



αναμμένο:








τουλάχιστον τώρα μπορώ και ξεχωρίζω πότε είναι αναμμένο και πότε όχι  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/17, 18:36 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ωραιο και μπανικο.Μπορεις να βαλεις κοκκινα λεντακια να αναβουν οταν ειναι σβιστο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
thanx Μήτσο
καλή ιδέα ,το σκέφτηκα και εγώ ,αλλά λέω να μην το παρακάνω.
στην αρχή το έκανα με ένα λεντάκι αλλά φαινότανε αναμένο μόνο στο σκοτάδι.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Να σου πω την αληθεια,εγω νομισα εβαλες 3 γιατι απο οσο ξερω ειναι 3V το καθενα και το πεταλι σκεφτικα θα ειναι 9 οποτε εβαλες 3 για να κρατισεις ισοροπια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Να σου πω την αληθεια,εγω νομισα εβαλες 3 γιατι απο οσο ξερω ειναι 3V το καθενα και το πεταλι σκεφτικα θα ειναι 9 οποτε εβαλες 3 για να κρατισεις ισοροπια

αρχικά ,όπως είπα, είχα βάλει 1 (σε σειρά με μία αντίσταση) αλλά δεν αρκούσε. γι'αυτό μετά έβαλα 3 (σε σειρά) τα οποία είναι αρκετά
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Υπαρχει τροπος 12V κυκλωμα,να δουλεψει νορμαλ με 9V μπαταρια;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Υπαρχει τροπος 12V κυκλωμα,να δουλεψει νορμαλ με 9V μπαταρια;

Αν το κύκλωμα θέλει αποκλειστικά 12V, τότε όχι. Για να λέει τόσα, τόσα χρειάζεται, σκόντο δεν κάνει  ;D
Συνήθως όμως τα περισσότερα έχουν ένα εύρος (από/μέχρι)*.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, είτε βάζεις μεγαλύτερο τροφοδοτικό είτε ένα "DC to DC Step Up Converter".
Τα step up converters (ή DC to DC boost converters) αυξάνουν την τάση.
Βέβαια θα έχεις απώλειες σε ένταση (amperes). Όλα δηλαδή έχουν κάποιο τίμημα...

* Τα περισσότερα ψηφιακά κυκλώματα (ειδικά όσα έχουν πολύπλοκα IC ή/και μικροεπεξεργαστές λειτουργούν είτε στα 5V είτε στα 3.3V είτε σε συνδυασμό αυτών τα διάφορα μέρη τους. Επειδή έχουν διαφορετικές απαιτήσεις το κάθε εξάρτημα, στην υλοποίηση τους έχουν μέσα μερικά voltage regulators, τα οποία ρίχνουν την τάση στο απαραίτητο. Οπότε πχ σου λέει "9V", και μέσα το ρίχνει στα 5V και μετά στα 3.3V ή ότι άλλο μπορεί να χρειάζεται. Αυτά τα κυκλώματα έχουν μεγαλύτερο εύρος εισόδου (πχ το 7805 που ρίχνει την τάση στα 5V θέλει είσοδο από 7.5-18V (αν θυμάμαι καλά, θες τουλάχιστον 2.5V περισσότερα). Τα υπόλοιπα γίνονται θερμότητα).
Αντίστοιχα χρησιμοποιούνται voltage regulators σε υλοποιήσεις όπου τροφοδοτούνται από μπαταρίες (οι οποίες μπορεί να βγάζουν από 1 μέχρι 1.6V/cell), ώστε να έρθει η τάση στο ακριβές νούμερο.
Όλα αυτά λοιπόν έχουν το πλεονέκτημα του ότι μπορείς να τα τροφοδοτήσεις και με παραπάνω voltage.

Οπότε θα πρέπει να ξέρεις το ακριβές κύκλωμα σου αν πράγματι χρειάζεται το ακριβές voltage ή έχει περιθώρια.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οκ.Κατσε να το στειλει ο κινεζος και βλεπουμε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ο τελεστικος (ετσι δεν λεγωντε αυτα;) ειναι ΝΕ5532Ρ.
Αυτο μπωρει να δουλεψει με 9V;
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/17, 03:11 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αρα;με 9αρα μπαταρια,δπυλευει,η θα σερνει;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Αρα;με 9αρα μπαταρια,δπυλευει,η θα σερνει;

Δεν υπάρχει απάντηση. Ή για την ακρίβεια, η απάντηση είναι:
Εξαρτάται, βάση του κυκλώματος/του τι θες να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οκ.αφου δεν θα κανει τζις-κα-μπουμ,θα το δοκημασω.θενκ γιου μαν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ερωτηση Νο 154874534,53√356


Υπαρχει κανα "μαγαζι" που να στειλω ενα σχηματικο και να μου τυπωσει κανα 5-6 pcb?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Ερωτηση Νο 154874534,53√356


Υπαρχει κανα "μαγαζι" που να στειλω ενα σχηματικο και να μου τυπωσει κανα 5-6 pcb?


www.iteadstudio.com

~3 βδομάδες από την ώρα που θα το στείλεις μέχρι το σπίτι σου. Κίνα.

Άριστος. Έχω τυπώσει >50 διαφορετικά pcb.
Στην τιμή των 10 (δεν βγάζει νομίζω λιγότερα) στο Ελλάντα μου ζήταγαν για την... μισή...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/17, 20:09 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Θα τον τσεκαρω.
Αυτο το >10 με προβληματιζει..
Με βλεπω να καταληγω με 10 channel pre-amp και ανησυχω..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Φιλε vego δωξα τον Υψηστο,αλλαξα γνωμη.
Μολις τελειωσω μα το μπασο που φτιαχνω,θα φτιαξω και ενα cubo12 μιας και εχω το μεγαφωνο εδω και 2 χρονια και τελος οι κατασκευες.Αρκετα καϊκα.Το πολυ πολυ ενα κομπρεσορα να φτιαξω (οχι για το αμαξι) και τελος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ερωτηση ξανα ;D
Εχω το VU meter
http://www.ebay.com/itm/NEW-VU-meter-driver-board-TA7318P-Dual-channel-Stereo-module-Upgraded-version-/281409655446?hash=item4185529296:g:OGgAAOSw3mpXFMl8

http://www.ebay.com/itm/VU-Meter-DB-Level-Header-Audio-Power-Amplifier-Indicator-Meter-DB-Table-Blue-/331897459737?hash=item4d46a15419:g:ABAAAOSwvg9XdkSr

Αλλα δεν ξερω πως να τα συνδεσω.
Δεν βλεπω στο σχεδιο πιο κατω να λεει που παει το ρευμα +-
Και κατι ακομα,το σημα πρεπει να ειναι μετα απο προενισχυση,ε?
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)