Ψηφοφορία: Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Σελίδες:
  • #2201 από saved στις 26 May 2017
  • Να πω ομως και τι ακριβως σκεφτομαι.
    να εχω εναν δεικτη σηματος πριν,και εναν μετα απο αυτο
    http://www.ebay.com/itm/Low-pass-Filter-NE5532-Bass-Board-Subwoofer-out-Pre-Amplifier-AMP-Board-/171978003361?hash=item280ab013a1:g:HhYAAOSwA4dWK0VQ
    Και μια αλλη απορις,οι γηωσεις,ολες ενονοντε ετσι μπαχαλο-αχταρμας?
  • #2202 από vegos στις 26 May 2017
  • Να πω ομως και τι ακριβως σκεφτομαι.
    να εχω εναν δεικτη σηματος πριν,και εναν μετα απο αυτο
    http://www.ebay.com/itm/Low-pass-Filter-NE5532-Bass-Board-Subwoofer-out-Pre-Amplifier-AMP-Board-/171978003361?hash=item280ab013a1:g:HhYAAOSwA4dWK0VQ
    Και μια αλλη απορις,οι γηωσεις,ολες ενονοντε ετσι μπαχαλο-αχταρμας?


    Οι γειώσεις πρέπει νσ είναι κοινές.
    Το πριν δεν ξέρω αν είναι τόσο ευαίσθητο να το τσακώσει.
  • #2203 από saved στις 26 May 2017
  • Θα μπουν παραληλα οι πλακετες,ε?
    Μετα απο προενισχυση θα ειναι,οποτε πιστευω θα το πιανει.Αλλιως κραταω το μετα,το αποσινδαιω το πριν και ουστ απο δω :P
  • #2204 από saved στις 26 May 2017
  • Στην πλακετα του VU που βαζω + και που - απο ρευμα?
  • #2205 από vegos στις 26 May 2017
  • Παίρνεις την έξοδο από εκεί που θες να μετρήσεις. Το + ας πούμε.

    Αν είναι από προενισχυτή, θα το στείλεις στη σειρά που λέει LOW GND LOW.
    Στην ουσία το LOW GND LOW είναι LEFT +, GROUND, RIGHT +.
    Εσύ είσαι μονοφωνικός, οπότε πιάσει το 1 κανάλι, το αριστερό πχ.

    Οπότε η έξοδος σου πάει στα LOW & GND.

    Αν πάρεις την έξοδο από ενισχυτή, τότε πας αντίστοιχα στα HIGH GND HIGH.

    Tα V+/V- είναι έξοδος 12V για φωτισμό των VU meters.

    +, - είναι έξοδος πρς τα VU meters απ' ότι λέει.

    Στο AC/DC ακούς HIGHWAY TO HELLLLLLLLLlllllllllllllllllllll.....  ;D
    Στο AC/DC δίνεις 12-15V λέει.
    Προφανώς δεν τον ενδιαφέρει η πολικότητα γιατί έχει κάποια γέφυρα μετά.

    Με τα δύο τριμεράκια, θα φέρεις τα ποτενσιόμετρα να μετακινούνται όσο πρέπει.

    Για την ιστορία, τα VU meters είναι απλώς πολύ ευαίσθητα μιλλιαμπερόμετρα. Προσθέτεις πριν μια γέφυρα ανόρθωσης (ώστε παίρνεις απο την κυμματομορφή το αρνητικό ως θετικό) και αυτή η μέτρηση είναι η ένδειξη που βλέπεις. Το συγκεκριμένο που έχεις πάρει, υποψιάζομαι ότι έχει και κάποιο κύκλωμα προενίσχυσης, οπότε ίσως είναι εφικτό να διαβάσεις τόσο ασθενή σήματα (μαγνήτης μπάσου πχ).
  • #2206 από saved στις 26 May 2017
  • Το σπαστικο ειναι πως στον δεικτη δεν λεει οι ακροδεκτες τι πολικοτιτα εχουν και κανω πειραματα με το πολυμετρο.Πρεπει να βρω που εχω θαμενο κανα μετασχηματιστη για να δω αν δουλευουν (φαντασου..ουτε αυτο δεν δοκημαδα,μονο αρχισα να κολαω καλοδια :P )
    Τωρα για το τριμαρισμα,η υελικη εξωδος,ευκολο να ρυθμιστει,με την βοηθεια της καρτας ηχου που εχει φωτακι για cliping.Η εισωδος,θα πρεπει να μπει σε jack και να κανω το ιδιο.
    Κανονικα δεν πρεπει να εχουν διαφορα γιατι,δεν εχει boost μονο volume και cut frequency.
    Ευκολο να τσεκαριστει και αυτο.
    Το πιο σπαστικο ειναι να κοψω το κουτακι ομορφα κσι ωραια,μιας και μπαινουν απο μεσα οι δεικτες..
    Δεν βαριεσε..DIY απλετο..σαματι θα το δει και κανεις ποτε;και εδω μια φωτο μακρινη θα βαλω και να δεις τι μπιμπελο θα φαινετε :P
  • #2207 από vegos στις 26 May 2017
  • Το σπαστικο ειναι πως στον δεικτη δεν λεει οι ακροδεκτες τι πολικοτιτα εχουν και κανω πειραματα με το πολυμετρο.

    Που δεν έχει πολικότητες; Παντού αναφέρονται απ' ότι είδα...

    Αν εννοείς στα VU meters, τότε αν ακολουθήσεις το σχέδιο που έχει στον driver, 99,9% θα σου παίξει.
    Γενικά, αν συνδέσεις ανάποδα το VU meter απλά θα δεις να προσπαθεί να κινηθεί προς τα αριστερά η βελόνα στον ήχο. Το συνδέεις μετά ανάποδα.
    Το μόνο είναι το LED/λάμπα τι έχει μέσα. Αν είναι λυχνία, δεν θα σε νοιάζει, αν είναι LED, σε νοιάζει η πολικότητα, δοκίμασε με μία επαναφορτιζόμενη ΑΑ/ΑΑΑ μπαταρία να δεις αν ανάψει, και θα βρεις την πολικότητα έτσι.
  • #2208 από saved στις 26 May 2017
  • Τα κοντερακια εννοω.
    Στο σκιτσο,εχει αλλο σχεδιο κοντερακια,και ισως εχει σημασια.Το ενα το εχω ετοιμασει,βρικα μια τρυπουλα πισω ισα για καρφιτσα και ειχε μια επαφη εκει.Ειδα με πιο ποδαρακι κανει σωμα,και το θεωρησα για το - χωρις να προσεξω πως παει η βελονα
    Το βραδυ θα τσεκαρω ξανα τι γινετε
  • #2209 από saved στις 26 May 2017
  • Σωστα τα εβαλα.Η βελονα ακουει,αλλα το φωτακι ουτε που συγκινηθικε.
    Δοκημασα με μια παλια ΑΑ και ισως γιαυτο.
    Τωρα παω να φαω κανα βρωμικο,και οταν γυρισω,πιανω δουλεια.Ισως το τελειωσω αποψε,και εχω για αυριο τα τρυπιματα
  • #2210 από saved στις 27 May 2017
  • Ολα δουλευουν ακριβως οπως πρεπει.Αρα λογικα αυριο ετοιμαζω το κουτι και τελος με αυτο
  • #2211 από saved στις 27 May 2017
  • Ψαχνω δοακοπτη με 12 ποδια,2 θεσεων(στην ουσια 4p2t),on-on.
    Παρηγκιλα απο τον κινεζο,και μου εστειλε οτι να 'ναι.Σε εμα καταστημα εδω εχει,αλλα τον εχει 16€.
    Υπαρχει κανα μαγαζι που ξερετε πως εχει τετοια,να δω ποσο το δεινει;

  • #2212 από modfori στις 27 May 2017
  • #2213 από saved στις 27 May 2017
  • Οκκκκκκ
    Θα παρω και κουτακι αλουμινιου,γιατι θα το εβαζα σε πλαστικο
  • #2214 από saved στις 27 May 2017
  • Ρωτηση(ξανα).
    Θελω αντι να εχω 2 κουτια με φιλτρα,να τα βαλω σε 1,αλλα το θεμα ειναι πως το ενα ειναι 9V και το αλλο 12V.
    Γινετε να τα βαλω,να τροφοδοτιτε το 12αρι και μετα με καποιο τροπο,να ριξω την ταση,για το αλλο?
  • #2215 από vegos στις 28 May 2017
  • Ρωτηση(ξανα).
    Θελω αντι να εχω 2 κουτια με φιλτρα,να τα βαλω σε 1,αλλα το θεμα ειναι πως το ενα ειναι 9V και το αλλο 12V.
    Γινετε να τα βαλω,να τροφοδοτιτε το 12αρι και μετα με καποιο τροπο,να ριξω την ταση,για το αλλο?


    3 τρόποι.

    α) 7809. Χοντρικά θες 1.7-3V παραπάνω από τα 9 που δίνει (σταθεροποιημένα) o voltage regulator, άρα τα 12 σου φτάνουν μια χαρά. Και παραπάνω μπορείς να δώσεις, αλλά γίνονται θερμότητα τα παραπανίσια, οπότε τότε θα χρειαστείς καμιά ψύκτρα, αναλόγως της τάσης.

    β) Voltage divider. Ένα απλό κύκλωμα με 2 αντιστάσεις, όπου φέρνεις το voltage εκεί που θες. Εδώ θα πρέπει να υπολογίσεις και το φορτίο που έχεις να τροφοδοτήσεις, και αντίστοιχα να επιλέξεις τα Watts των αντιστάσεων.

    γ) Δύο μετασχηματιστές. Μία είσοδος απ' έξω, δύο μετασχηματιστές μέσα.

    Γενικά, εγώ είμαι υπέρ του Α. Πολύ απλό κύκλωμα, βάζεις στο μεσαίο πόδι του 7809 την γη, στο αριστερό του δίνεις τα 12V και στο δεξί έχεις 9V. Βάλε και έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 16V/220μF-470μF ότι έχεις πρόχειρο (που είναι οι πιο διαδεδομένοι) μεταξύ 9V και GND και έχεις και ένα φιλτράκι στην έξοδο της τροφοδοσίας.

  • #2216 από saved στις 28 May 2017
  • Σκεφτομαι να στειλω 12V,να τροφοδοτησω τι θελω,και μετα να βαλω ενα step down converter,και να τα ριξω στα 9.
    Απο οτι ειδα,αυτα τα converter,κοστιζουν απο 1.50€ σε ελληνικα καταστηματα.
    Μηπως ειναι η πιο σωστη επιλογη;

  • #2217 από saved στις 28 May 2017
  • Στην εικονα που εβαλες,απο που παει το ρευμα;απο εκει που λεει τα 12V?
  • #2218 από saved στις 12 Jun 2017
  • Οδευει προς το τελος το πρωτο DIY "εφε" μου,το οποιο δεν ειναι ομως και τοσο DIY μιας και ειναι ετοιμα κικλοματα,ασχετα μεταξι τους,τα ποια συνδεσα.
    Δεν εχει τελειωσει,και δεν ξερω ποτε θα τελειωσει,παντος το περιμενα να δουλευει λιγο διαφορετικα,η εκτως αν δεν εχω καταλαβει καλα κατι εγω.
    Ειναι ενα LPF,θα μπει και ενα HPF,και τα 2 με frequency και volume.
    Οι δεικτες μετραν το gain και δουλευουν κομπλε.Στο τελος θα ριξω και κανα αυτοκολιτο σχεδιο και τελος

  • #2219 από modfori στις 12 Jun 2017
  • μπάνικο!.
    αν και νομίζω το'χεις κάνει ανάποδα , δηλαδή έχεις βάλει τα vu meters στο καπάκι του πεταλιού το οποίο συνήθως πάει στην κάτω μεριά. αν σε βολεύει έτσι πάσο.

    πως το περίμενες να δουλεύει και πως είναι τελικά;

    στα σημεία που'χεις κόψει για να μπουν οι μετρητές μπορείς να βάλεις u-channel για να κρύψει το κόψιμο και να φαίνεται πιο ωραίο
  • #2220 από saved στις 12 Jun 2017
  • Εψαχνα κατι σαν πλεσιο να βαλω γυρο γυρο.
    Εχω βαλει τους δεικτες στην πανω μερια,απλα το καπακι του ειναι τετοιο.
    Η αλλη μερια εχει και να το βιδωσεις στον τοιχο,οποτε αν το εβαζα εκεινο απο πανω θα φαινωταν πολι χαλια.
    Βεβαια δεν εχω βαλει ακομα το HPF, και πρεπει να βρω τα μπλε knobs που ειχα παρει πριν κανα 2 χρονια οταν συνελαβα την ιδεα για να κανω κατι τετοιο(ναι,τοση καθυστερηση,ουτε στο ΙΚΑ)
    Το ειχα κανει στην αρχη δοκημη με τραγουδι,και φαινωταν να κοβει κανονικα συχνοτιτες,αλλα με βιντεο τυπου 20-20.000Hz ακουγετε καπος σαν μπουστερ.Και στο μπασο καπος ετσι μου ακουστικε.
    Βεβαια η χρηση που εχω στο μυαλο μου ειναι να πατω με αυτο τις χαμηλες του piezo και να τις προσθεσω στο σημα των μαγνητων,η αν φτιαξω κανα cubo(που βαριεμαι πολυ,παλι εχει κανα 1-2 χρονια που πηρα ενα τσιπικο 12αρι dvc)να το εχω για φιλτρο ωστε να μην σκαω με passive LPF,χωρια που αυτο ειναι και ρυθμιζομενο ;)
    Η πλακα ειναι πως η βελονα βλεπει μονο το ατακ της νοτας,και οχι το σαστειν και παει πανω κατω ασταματητα.Μεχρι να σπασει καμια ωρα..
    Το ρευμα ειναιν15V σε LPF και VU meters,και με ενα step down convertet με 5€(αυτο με την οθονη που φαινετε,ειχε και ψυκτρα η συσκευασια για να το δουλευει κανεις μεχρι 75watt) το ρηχνω στα 12,αλλα θελει ρυθμηση να παει στα 9(εχει κουμπακοα) για οταν βαλω το HPF.
    Εχει 2 input 2 output για να δουλευουν χωριστα τα φιλτρα,και ισως βαλω κανα blend να το μιξαρω το σημα.
    Βεβαια,ΑΝ χορανε ολα αυτα.
    Σκεφτομουν να παρω κουτι rack,αλλα μολις ειδα τις τιμες,το ξεχασα αμεσως ;D
  • #2221 από saved στις 12 Jun 2017
  • Βασικα δεν θυμαμαι τις τασεις.Πρεπει να τις ελεγξω πριν το βαλω να παιζει  ;D
  • #2222 από saved στις 12 Jun 2017
  • Απο οτο εχω καταλαβει το room EQ wizzard σε βοηθαει να καταλαβαινεις που "μπαζει" η ακουστικη ενως χορου.
    Δεν ξερω πως ακριβως δουλευει,αλλα πιστευω θα σε βοηθησει
  • #2223 από saved στις 13 Jun 2017
  • Ερωτηση (ναι,παλι)
    Εχουμε ενα κικλομα οπου το tone ειναι 250κ ποτενσιομετρο,αν το ξυλωσω και βαλω μια αντισταση 250κ,θα ειναι σαν να εχω το ποτενσιομετρο κλειστο,ε;
    Αν βαλω πιο μεγαλη(δεν ξερω τι εχω προχειρο σπιτι) θα κοβει πιο πολλα πριμα η θα κοβει λιγοτερα;
  • #2224 από saved στις 13 Jun 2017
  • @modfori αυτα τα u-channel απο που τα παιρνω;
  • #2225 από panixgr στις 13 Jun 2017
  • Ερωτηση (ναι,παλι)
    Εχουμε ενα κικλομα οπου το tone ειναι 250κ ποτενσιομετρο,αν το ξυλωσω και βαλω μια αντισταση 250κ,θα ειναι σαν να εχω το ποτενσιομετρο κλειστο,ε;
    Αν βαλω πιο μεγαλη(δεν ξερω τι εχω προχειρο σπιτι) θα κοβει πιο πολλα πριμα η θα κοβει λιγοτερα;
    αν βάλεις 500KOhm αντίσταση θα έχεις πιο πολλά πρίμα. Η απλά να διακόψεις το κύκλωμα, (κόβεις) και εκεί έχεις τα μέγιστα πρίμα. Ή μπορείς να βάλεις και ένα no-load pot, που στο 10 διακόπτει το κύλωμα, εκεί θα έχεις άπειρη αντίσταση και επίσης τα μέγιστα πρίμα. Επίσης ρόλο πάιζει και ο πυκνωτής.
Σελίδες: