Σελίδες:
  • #101 από jim.ni στις 15 Mar 2011
  • αν είχες αυτοκίνητο θα σε λεγαν κανγκουρα...
    τώρα που έχεις κιθάρα πως το λένε??  ;D (είμαι σίγουρος κάτι κάλο θα είναι)
  • #102 από marathon στις 15 Mar 2011
  • Μπορείς να βάψεις με ότι γουστάρεις...αρκεί να ταιριάζουν μεταξύ τους τα υλικά στα διαδοχικά στρώματα...
    Δηλαδή primer-χρώμα-λούστρο...
    ...και αυτό -ατυχώς- το μαθαίνεις μετά από πολλές δοκιμές, ζημιές, επιβολή του νόμου του Μέρφυ...και αρκετά φράγκα και ερωτήσεις τύπου..."γιατί γ@μώτο δεν μου βγάινει όπως αυτές που βλέπω" ;) ;D
    Επίσης, αφού βάψεις, υπάρχει και η διαδικασία του λουστραρίσματος, πιό σημαντική για το τελικό αποτέλεσμα και δύσκολή (κατ εμέ)...που σπάνια τη πετυχαίνουμε οι ερασιτέχνες, γιατί δεν έχουμε τις γνώσεις, τα υλικά και τα εργαλεία. :'(
  • #103 από ibanezbass στις 15 Mar 2011

  • αυτή η μαύρη επίστρωση που βλέπεις στα ήλεκτρικά είναι κάτι τέτοιο... είναι ουσιαστικά μια εναλλακτική μέθοδος shielding...

    χμμμ ωραια!εχω ακουσει πως και με το αλουμινοχαρτο κουζινας υπαρχουν πολυ καλα αποτελεσματα![και ειναι solderable δοκιμασμενο...]εαν κοληθει σωστα πιστευω πως το αποτελεσμα θα ειναι πιο ικανοποιητικο...τι λετε?
  • #104 από Johnie Darko στις 15 Mar 2011
  • Για διαβασε εδω: http://enigmagt.gr/html/wiring.html στο κατω μερος...
     
  • #105 από ibanezbass στις 15 Mar 2011
  • Για διαβασε εδω: http://enigmagt.gr/html/wiring.html στο κατω μερος...

    χαχα τελειο!αλουμινοχαρτο της μαμας! :P κοιταξε η αληθεια ειναι πως 30-60ευρω δεν ειναι και λιγα!ακομα και δεκα ευρω να γλυτωσεις αν γινεται σωστα η δουλεια σου....ασε που θα βαζεις και κανα κεφτεδακι μεσα! ;D
  • #106 από Johnie Darko στις 15 Mar 2011
  • Aν δεν γινει ομως σωστα η δουλεια σου, τοτε δικιο θα χει μετα ο καθε Οικονομακης να σε χρεωσει 60 (και οχι 30 πχ) για να σου βγαλει το αλουμινοχαρτο της μαμας (μαζι με τα κεφτεδια) και να βαλει το σωστο και ετσι οπως πρεπει...  ;D ;D ;D
  • #107 από ibanezbass στις 15 Mar 2011
  • Aν δεν γινει ομως σωστα η δουλεια σου, τοτε δικιο θα χει μετα ο καθε Οικονομακης να σε χρεωσει 60 (και οχι 30 πχ) για να σου βγαλει το αλουμινοχαρτο της μαμας (μαζι με τα κεφτεδια) και να βαλει το σωστο και ετσι οπως πρεπει...  ;D ;D ;D
    βασικα δικια μου κιθαρα θα φτιαξω...οποτε δεν νομιζω να την παω σε αλλον!ή το κανεις ή οχι! :P
  • #108 από hot_sauce (φλουτσ) στις 15 Mar 2011
  • το θέμα είναι αν ξέρεις να το κάνεις ή όχι....
    και δεν σημαίνει κάτι το ότι είναι η δικιά μας κιθάρα...
    δηλαδή αν το αμάξι μου χρειαστεί...ας πούμε αλλαγή κινητήρα...επειδή είναι δικό μου πρέπει να τον αλλάξω μόνος μου? ;D
  • #109 από ibanezbass στις 15 Mar 2011
  • το θέμα είναι αν ξέρεις να το κάνεις ή όχι....
    και δεν σημαίνει κάτι το ότι είναι η δικιά μας κιθάρα...
    δηλαδή αν το αμάξι μου χρειαστεί...ας πούμε αλλαγή κινητήρα...επειδή είναι δικό μου πρέπει να τον αλλάξω μόνος μου? ;D
    αν το εφτιαξες μονο σου ναι! ;)
    χαχχαα :P
  • #110 από kyriakos_t στις 09 Jul 2011
  • ωραιος ρε          8) 8) 8) 8)
                       8)   m@ster k@frer 8)
                              8) 8) 8) 8)




    πολυ καλη η δουλεια σου....αλλα πρεπει να καταξοδευτηκες
                              
  • #111 από m@ster k@frer στις 09 Jul 2011
  • Ευχαριστώ κυριάκε...

    Τώρα που το λες, έχω κρατήσει αρχείο των εξόδων...θα πρέπει να το βρώ και να το οργανώσω...

    Σε γενικές γραμμές το κόστος κρατήθηκε χαμηλά μέχρι να δώ ότι με ικανοποιούσε παικτικά και ήχητικά... και μετά περάστηκαν κάποια πιο ακριβά εξαρτήματα (κλειδιά Fender/Schaller lock-μαγνήτης Tom Anderson H2+ ) τα οποία πήρα σχετικά φθηνά και στην τελική δεν χάνονται μπορούν να μπούν και αλλού αργότερα... ;)
  • #112 από m@ster k@frer στις 12 Jul 2011
  • Λοιπόν έχουμε και λέμε...

    Πάνω κάτω το κόστος (αρχικά για την αισθητική μεταμόρφωση και έπειτα για τις αναβαθμίσεις):

    *κιθάρα yamaha EG112 -> 0€ παλιό όργανο φίλου που δεν ήθελε
    *ντουκόχαρτα -> 2,97€
    *Ξυλόστοκος -> 0€
    *ξύλο/χερούλι -> 0€ (ένα παλιό σανίδι από πάτωμα)
    *αστάρι -> 4,5€
    *ταινίες μασκαρίσματος -> 3,35€
    *χρώματα (μαύρο, λευκό και βερνίκια) -> 47€ (ήταν και πολλά χέρια το βερνίκι και αρκετά το λευκό και κάποια περισσέψανε)
    *αυτοκόλλητα inlays -> 17€
    *καινούριο pickguard -> 20€
    *όλα τα ηλεκτρικά μαζί -> 5€
    *headstock reshaping ->0€
    *headstock logo -> 0€
    *αλοιφή για το τελικό γυάλισμα ->15€ (έλα που δε βρήκα πιο μικρή)
    *μαγνήτης ->0€

    Σύνολο: 114,82€
    Και μετά προστέθηκαν (ανεβάζοντας αρκετά το κόστος):

    *μαγνήτης Tom Anderson H2+ -> 45€ (μαζί με την πώληση του Duncan designed που είχε πάνω)
    *dunlop straplocks -14€ (επειδή τα έχω σε όλα μου τα όργανα για κανέναν άλλο λόγο)
    *Fender/schaller locking tuners -> 45.55€
    Σύνολο αναβαθμίσεων: 104,55€

    Ανεβάζοντας έτσι το συνολικό κόστος στα 220€ περίπου (κάτω από 250€ εν τέλει αν πούμε ότι ίσως έχω ξεχάσει κάποια ψιλά) και πολλές ώρες χειρωνακτικής εργασίας...
     
  • #113 από Μelexdy στις 13 Jul 2011
  • για βαλε καμια φωτο να δουμε το αποτελεσμα? :D
  • #114 από m@ster k@frer στις 13 Jul 2011
  • για βαλε καμια φωτο να δουμε το αποτελεσμα? :D

    Ψάχνουμε πρώτα όμως  ;)
  • #115 από denisgiann στις 13 Jul 2011
  • Πολυ ωραιο αποτελεσμα...για καγκουρια δεν μπορω να μιλησω ειδικα εγω που ετοιμαζω...ακρυλικη στρατ με scalloped ταστιερα και led :P .... ισα ισα....με κανεις να μη νιωθω τοσο μονος...χαχαχα.
  • #116 από m@ster k@frer στις 13 Jul 2011
  • Πολυ ωραιο αποτελεσμα...για καγκουρια δεν μπορω να μιλησω ειδικα εγω που ετοιμαζω...ακρυλικη στρατ με scalloped ταστιερα και led :P .... ισα ισα....με κανεις να μη νιωθω τοσο μονος...χαχαχα.
    Ευχαριστώ πολύ παλίκαρε, θα το ξαναπώΔΩΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ μη μας ανάβεις και μετά Αλέκος...Πάντως, η καγκουριά της υπόθεσης είναι καμουφλαρισμένη πλήρως... Αν δεν τα ανάψω από το διακόπτη, τα led δεν φαίνονται καθόλου...
  • #117 από denisgiann στις 13 Jul 2011
  • Πολυ ωραιο αποτελεσμα...για καγκουρια δεν μπορω να μιλησω ειδικα εγω που ετοιμαζω...ακρυλικη στρατ με scalloped ταστιερα και led :P .... ισα ισα....με κανεις να μη νιωθω τοσο μονος...χαχαχα.
    Ευχαριστώ πολύ παλίκαρε, θα το ξαναπώΔΩΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ μη μας ανάβεις και μετά Αλέκος...Πάντως, η καγκουριά της υπόθεσης είναι καμουφλαρισμένη πλήρως... Αν δεν τα ανάψω από το διακόπτη, τα led δεν φαίνονται καθόλου...
    Kαλα κατσε να μου ερθουν τα κομματια και θα δωσω...εξαλλου ενας λογος που ηθελα ακρυλικο σωμα ειναι για να κανουν μπαμ τα led... παντως απο οτι βλεπω και εσυ προτιμησες τη λυση.. CCinlays..για την ταστιερα...ειναι κορυφαια.
  • #118 από ScorpionsManiac στις 04 Aug 2011
  • Στο τέλος του καλοκαιριού θα αρχίσω και εγώ το δικό μου project και σκέφτομαι να το ονομάσω the m@l@kia project. Πρόκειται για μία κινέζικη strat της πλάκας. Θα ακολουθήσω τα βήματα σου και ελπίζω να έχω το ίδιο αποτέλεσμα.
    Keep up the good work.
  • #119 από kyriakos_t στις 25 Sep 2011





  • το headstock και το logo ειναι σχεδον ιδια με αυτα που εχει η κιθαρα του παιδιου
  • #120 από master of puppets στις 25 Sep 2011

  • http://www.youtube.com/watch?v=kx7-4GZ5yEQ&feature=related



    το headstock και το logo ειναι σχεδον ιδια με αυτα που εχει η κιθαρα του παιδιου


    tom anderson είναι η κιθάρα στο βίντεο...και ναι ο master κάτι τέτοιο είχε στο μυαλό του....
  • #121 από m@ster k@frer στις 02 Oct 2011
  • Ναι κυριάκο κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου και γι'αυτό έκλαιγε από τα γέλια ο υπνοβάτης όταν έδειξα το logo που θα 'μπαινε στο headstock...


    Στο τέλος του καλοκαιριού θα αρχίσω και εγώ το δικό μου project και σκέφτομαι να το ονομάσω the m@l@kia project. Πρόκειται για μία κινέζικη strat της πλάκας. Θα ακολουθήσω τα βήματα σου και ελπίζω να έχω το ίδιο αποτέλεσμα.
    Keep up the good work.
    καλή επιτυχία να έχεις με το project σου... μπορείς να τραβήξεις φωτογραφίες από τα επιμέρους στάδια και να τα παρουσιάσεις στο φόρουμ...
  • #122 από kyriakos_t στις 02 Oct 2011
  • ειναι οντως ωραια σκεψη....και για να εξηγουμαστε να μην παρεξηγουμαστε αυτο που εγραψα το ειπα με καλη διαθεση.... ;)
  • #123 από m@ster k@frer στις 02 Oct 2011
  • Μπα δεν παρεξηγήθηκα καθόλου και συγγνωμη και αν αυτό βγήκε δηλαδή... ;)
Σελίδες: