Σελίδες:
  • #1 από Muddy Waters στις 15 Feb 2004
  • Ποιά η άποψη σας για τους Μagic de Spell?
  • #2 από sting στις 15 Feb 2004
  • Πολύ καλοί. Είναι από τις μπάντες που ξεχώριζαν από την εποχή που είχαν αγγλικό στίχο. Το μόνο που τους χάλασε ήταν η επιλογή του Ηλία Ασλάνογλου στα φωνητικά, αλλά τώρα με τον Βούλγαρη είναι καλύτεροι.
  • #3 από bassman(4 String Suicide!) στις 15 Feb 2004
  • Ωραιο γκρουπακι.Εμενα μου αρεσαν και παλαιοτερα με αλμπουμς οπως το Σαραγεβο αλλα μου αρεσουν και τωρα.Ετυχε να τους δεω λαιβ στο φεστιβαλ της ΚΝΕ και μου αρεσαν αρκετα.....
  • #4 από Pontifikas στις 16 Feb 2004
  • Αν και όλο γκαρίζω για την κατάντια του Ελληνικού ροκ, τους De Spell τους πάω.Πολύ καλοί.
  • #5 από Ηρώ στις 16 Feb 2004
  • tha simfoniso..to SERAGEVO einai apo ta kalyyytera kommatia! :-*
  • #6 από Muddy Waters στις 16 Feb 2004
  • Και κάτι άλλο, ξέρετε τι κάνουν αυτό τον καιρό? Εμφανίσεις, άλμπουμς κτλ
  • #7 από Σοφία στις 16 Feb 2004
  • Σχετικά καλοί είναι..όχι ότι με ενθουσιάζουν κιόλας...
    Τους είχα δει πρόπερσυ ή πέρυσι ::) το καλοκαίρι στη Σύρο
    Το σεράγεβο έχει τέλειους στίχους..Ωραίο είναι το :Τραμπάλα στις ταράτσες(εμένα οι φίλοι μου)
  • #8 από flea στις 18 Feb 2004
  • Apo ta mona kala deigmata ellhnikhs rock mazi me ta endelexeia,trypes ante kai ta xylina spathia!Tous eida prin 2 xronia live sth Mykono!(prin to clubing!) kai eixan foberh apodosh!
  • #9 από dead_angel στις 18 Feb 2004
  • Καλη μπαντα, η οποια ομως εχω την εντυπωση οτι ποτε δεν πηρε ιδιαιτερα στα σοβαρα τον εαυτο της, ενω θα επρεπε. Πραγματι μας εχουν χαρισει μερικα εξαιρετικα κομματια οπως το Σεραγεβο, το Εμενα οι φιλοι μου, το Ολγα...παρολα αυτα ομως, ποτε δεν εγιναν μεγαλη μπαντα, ενω πιθανοτατα θα μπορουσαν...Μια χρυση μετριοτητα λοιπον...νταξει ισως και λιγο παραπανω...
  • #10 από ippocrates9 στις 23 Feb 2004
  • Πιο παλιά έχω την εντύπωση ότι ήταν καλύτερη, με κάπως διαφορετικό ύφος!!! Τώρα γούστα είναι αύτα, ο καθένας μπορεί να κρίνει...
  • #11 από senzafine στις 24 Feb 2004
  • απ οτι καταλαβα εμεις στην Κυπρο βλεπουμε τετοια συγκροτηματα πιο συχνα απ οτι τους βλεπετε εσεις χεχε  :)
    καθε χρονο ή ο Βασιλης θα ειναι ειτε οι Magic ειτε καποιος Κατσιμίχας και κατι τετοια..
    ετσι λοιπον βλεπω σχεδον καθε χρονο τους magic de spell απο το.. 98-99 αν δεν κανω λαθος..στις αρχες ηταν καταπληκτικοι! ηταν και ο Αρης στην κιθαρα και τον συμπαθουσα πολυ..με τον καιρο ομως, ειδικα τωρα που εφυγε και ο Αρης και ο μπασιστας και ηρθαν δυο αλλοι, δεν μου αρεσουν και τοσο.. τελευταια φορα τους ειδα περσυ, στην Κυπρο, και απογοιτευτηκα..
    καινουρια τραγουδια απ οτι καταλαβα δεν εχουν, αν και μου φαινεται πως εχουν πολλα να πουν, και ετσι προσπαθουν να αλλαξουν λιγο αυτα που εχουν για να μην καταντησουν κουραστικοι.. ετσι βλεπω εγω τα πραγματα..
    οπως και να εχει, εξακολουθω να τους συμπεριλαμβανω στα αγαπημενα μου συγκροτηματα λογο των παλιων τραγουδιων τους και οχι για το τι ειναι τωρα..
  • #12 από Rock στις 29 Feb 2004
  • Ta paramy8ia einai kokkina san aima...
  • #13 από Zoso στις 29 Feb 2004
  • Και κάτι άλλο, ξέρετε τι κάνουν αυτό τον καιρό? Εμφανίσεις, άλμπουμς κτλ
    Το καλοκαίρι ήρθαν Κύπρο ρε... Δεν πήγες; Μια μέρα πριν τον Βασίλη, στην πύλη Αμμοχώστου... Τότε μας είπαν ότι ετοιμάζουν καινούριο δίσκο και μας τραγούδησαν και ακυκλοφόρητα τραγούδια, αλλά από τότε δεν έχω νέα...
  • #14 από echo στις 13 Apr 2004
  • τρομεροί
  • #15 από Καρχαρίας στις 16 Apr 2004
  • Ακόμα μια Ελληνική μπάντα που έμεινε σχετικά στην αφάνεια... Δεν είχε την επιτυχία που είχαν μπάντας όπως Τρύπες και λοιποί, αν και πιστευω ότι της άξιζε και της αξίζει ακόμα.

    Πέρα από τον τελευταίο τους δίσκο και μια συναυλία τους που πέτυχα για την προόθηση του, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.
  • #16 από holliday στις 16 Apr 2004
  • Magic de spell. (οι αγαπημένοι)


    Το πρώτο τους άλμπουμ βγήκε στην αγορά το 1983.
    Τα πρώτα τους τραγούδια σε ένα φανταστικό (κατ εμε) punk ήχο, ήταν το PUPPET, το FACES, το A BODY IN A SHARE, το RELIGION UBER ALLES, και το NIGHTMARE .

    Είμαι ευτυχισμένη που είμαι κάτοχος του μικρού τους δίσκου NIGHTMARE, που περιέχει 3 τραγούδια.
    Η σύνθεση του συγκροτήματος ήταν: Γιώργος Σκαρλάτος, στίχους μουσική, και μπασσο
    Θοδωρής Βλαχακης ντραμς
    Γεωργιαδης… τραγούδι
    Και Αλαχουζος κιθάρα.

    Φυσικά όλοι οι παλιοί δίσκοι δεν υπάρχουν πια, και γι αυτό η αξία του συγκεκριμένου δίσκου για μένα είναι ανεκτίμητη. (μάλιστα ψάχνω τρόπο να το γράψω σε cd, αλλά δεν έχω την δυνατότητα)
    Οι στίχοι και η μουσική ήταν ενός μόνο ατόμου, το οποίο ήταν και η ψυχή του group,  και ο οποίος με τον Θοδωρή Βλαχάκη (απ την αρχή ντραμερ του συγκροτήματος) άφησαν υπέροχα κομμάτια.
    Οι πρώτη κιθάρα που χρησιμοποιούσαν ήταν IBANEZ BRETLES.
    Το μπασσο ήταν μαύρο FENDER JAZZ BASS (έχω σε MP3 παλιά κομμάτια τους με σόλο μπασσο, που όποιος το ακούσει θα μείνει κατάπληκτος. Μη μου τα ζητήσετε…μου απαγορεύθηκε να τα δώσω)

    Υπέροχο άλμπουμ είναι το KISS THE MIRROR…. (το ψάχνω απεγνωσμένα, αν κάποιος έχει το βινίλιο και το πουλάει… ας μου το πει)

    Απ το αρχικό συγκρότημα έχουν μείνει ενεργά μέλη ο Θοδωρής Βλαχάκης και ο Αλαχουζος. Νομίζω ότι οι υπόλοιποι είναι νέοι.


    Κάποιο βιβλίο που είχε βγει σχετικά με το ροκ στην Ελλάδα, είχε την φωτογραφία του τότε τραγουδιστή τους Ηλία Ασλανογλου (έχω μια αμφιβολία για το επίθετο του, ο οποίος τώρα είναι διευθυντής σε μεγάλο αθηναϊκό ραδιόφωνο) σαν λεζάντα έγραφε…HEAVY META, MAGIC DE SPELL και ΣΑΜΠΑΘΙΑΝΟΙ (κάνοντας αναφορά στους BLACK SABBATH)
    Απαίσιες ανακρίβειες.

    Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες στο επίσημο site τους….. αλλά πουθενά αυτά που σας είπα.  :P

  • #17 από holliday στις 16 Apr 2004
  • Ακόμα μια Ελληνική μπάντα που έμεινε σχετικά στην αφάνεια... Δεν είχε την επιτυχία που είχαν μπάντας όπως Τρύπες και λοιποί, αν και πιστευω ότι της άξιζε και της αξίζει ακόμα.

    Πέρα από τον τελευταίο τους δίσκο και μια συναυλία τους που πέτυχα για την προόθηση του, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.

    ΓΙΑ ΔΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΒΙΝΙΛΙΟ ΣΕ CD, ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΠΛΣΣΣΣ
  • #18 από Καρχαρίας στις 16 Apr 2004
  • ΓΙΑ ΔΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΒΙΝΙΛΙΟ ΣΕ CD, ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΠΛΣΣΣΣ

    Με πρόλαβες, πάνω που θα σου το πρότεινα! Φυσικά και υπάρχει. Έχω τον κατάλληλο "εξοπλισμό" και μπορώ να το κάνω.
  • #19 από holliday στις 16 Apr 2004
  • Για το αλλο που ειπα???

    υπαρχει κανεις που να εχει παλια τραγουδια των MDS?????

    Ή μηπως αν ρωτησεις στα κονε σου... μηπως βρουμε???

     ::)  :-*

  • #20 από Καρχαρίας στις 16 Apr 2004
  • Επειδή τα παλιά που σε ενδιαφέρουν δεν τα γνωρίζω καλύτερα πες μου τι ακριβώς θες, σε τι τα θες να κάνω ένα δυο τηλεφωνήματα μπας και βρούμε τίποτα.
  • #21 από Witchking στις 16 Apr 2004
  • Να συμπληρώσω ότι τις παραγωγές των πρώτων δυο δισκογραφικών δουλειών τους τις έκανε ο μπασίστας των Stranglers , μου διαφεύγει τον όνομά του τώρα , και πιστεύω ότι είναι εμφανείς οι επιρροές στον ήχο του συγκροτήματος.
    Έχω σε βινύλιο την πρώτη τους δουλειά και σε cd τις άλλες...Με επιφύλλαξη διότι μπορεί να έχω χάσει τίποτα...
  • #22 από Witchking στις 16 Apr 2004
  • Ποιό είναι το λινκ για το site τους?? Αυτό που έχουμε στην κατηγορία Σύνδεσμοι συγκροτημάτων τραγουδιστών..δεν δουλεύει....
  • #23 από holliday στις 16 Apr 2004
  • Ποιό είναι το λινκ για το site τους?? Αυτό που έχουμε στην κατηγορία Σύνδεσμοι συγκροτημάτων τραγουδιστών..δεν δουλεύει....

    εχεις δικιο... δεν ανοιγει...
    θα μαθω και θα σου πω την Δευτερα μαλλον.

    Την πρωτη δουλεια το "NIGHTMARE" το εχω.. το "BODY IN SHARE" το "KISS THE MIRROR" και το
    "A STORY" ΨΑΧΝΩΩΩ!!!  ???  :-[

    Πως θα γινει να αποκτησω καποια απ τα πρωτα τους τραγουδια?

    επισης.. ο "SΤRANGLER" λεγεται JJ. BURNEL και ηταν ο μπασσιστας. Η παραγωγή του δισκου "διακοπες στο σαγιεβο" εγινε απ τον ιδιο.

  • #24 από holliday στις 17 Apr 2004
  • Να συμπληρώσω ότι τις παραγωγές των πρώτων δυο δισκογραφικών δουλειών τους τις έκανε ο μπασίστας των Stranglers , μου διαφεύγει τον όνομά του τώρα , και πιστεύω ότι είναι εμφανείς οι επιρροές στον ήχο του συγκροτήματος.
    Έχω σε βινύλιο την πρώτη τους δουλειά και σε cd τις άλλες...Με επιφύλλαξη διότι μπορεί να έχω χάσει τίποτα...

    Καλημέρα,

    να σε ενημερωσω και ολους βεβαια, οτι οι STRANGLERS θα είναι στην Αθήνα στις 7 Μαίου...

    (Θεσ/νίκη δεν θα είναι)
  • #25 από Καρχαρίας στις 17 Apr 2004
  • Άσχετο!

    Holliday προχτές έπεσε στα χέρια μου ένα cd των OΚΤΑΝΑ.. τους γνωρίζεις?
Σελίδες: