Αποστολέας Θέμα: Reconstruction γιατί τα παίξαμε!  (Αναγνώστηκε 3734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Reconstruction γιατί τα παίξαμε!
« στις: 18/01/11, 00:19 »
Τα πράματα έχουν ως εξής:

 έχω μια κιθάρα της ξακουστής "Grass Roots". Είναι ένα αυθεντικό-και-καλά-signature μοντέλο του Kirk Hammet. Για όσους δεν έχουν υπ'οψιν τους το μεγαλείο, απευθύνομαι στο παρακάτω κουπί.
http://www.guitarristas.info/foro/attachments/f175/10657d1261376102-grass-roots-kh-250-20122009116.jpg
Επειδή λοιπόν έχουμε και δεύτερη κιθάρα και αυτή είναι για κανο-καγιάκ και μόνο στην παρούσα κατάσταση, σκέφτηκα να την στρώσω χαρακτήρα αλλάζοντάς της τα φώτα, εννοώντας τα πάντα όπως:
  •    Αλλαγή μαγνητών (έχει δυο hambucker-hamburger και θέλω να παίξω με ροκ καταστάσεις, Σκεφτόμουν κάτι σε gibbson-ο-κατάσταση γιατί είμαι σε ΖΖ Τορ φάση τώρα. Αλλά thoughts are thoughts.)
     
  • Θέλω επείσης να ξεπατηκώσω το (ας το πούμε..) floyd rose και αν γίνεται να το κάνω κανονικό bridge γιατί έχω ήδη κιθάρα με τρέμολα και πίτες. Αν δεν λάχει τέτοιο πράμα θα το ψάξω για κάνα τρέμολο.
  • Αφού στρώσω τα ηχητικά της, θα επεξεργαστώ την εμφάνηση αλλά αυτό μπορεί να περιμένει. Ξέρω τί θα κάνω σ'αυτό και έχω βρει μπόλικα σχετικά θέματα στο forum ώστε να με καλήψουν.



Είμαι μικρός και άμαθος οπότε θέλω να ακούσω μερικές προτάσεις των πρόθυμων να βοηθήσουν την κατάσταση, περισσότερο για τα ηλεκτρικά που είναι το πρώτο που θα αλλάξω.

Το "floyd" της "κιθάρας" είναι βάψ'το μπλε και πέτατο στη θάλασσα οπότε είναι σχεδόν απίθανο το να  καταφέρω να την κάνω κιθάρα (χωρίς " ") έχοντας αυτό το μαραφέτι απάνω.
Eίναι αποτυχημένο licensed τέταρτης και βγάλε κατηγορίας και χάνει σε κούρδισμα (δεν ξεκουρδίζει αλλά όταν το κουνάς αντι να επιστρέψει στην αρχική θέση παρεκληνει λίγο, οπότε πρέπει να το ξανακάνω από την αντίθετη για να έρθει στα "ίσια" του).

Εδώ δεν ξέρω τι μπορεί να χρειαστεί για να το αλλάξω.
Δεν σκοπέυω να πάρω original floyd γιατί είπαμε τα παίξαμε, λεφτά όμως δεν γεννάμε.
Σε τρέμολο το βλέπω αλλα εάν είναι δυνατό προτιμώ να το κάνω tune-o-matic bridge.

Σκοπεύω έτσι κι αλλιώς να ξύσω χρώματα και να ξαναβάψω και να κάνω τέτοια πράματα οπότε αν χρειάζεται να καλήψω το κενό με ξύλο θα μπορέσω να το κάνω όταν τα κάνω αυτά (έχω δει κάποιον που έκανε τις θήκες για τους μαγνήτες του, από humbucker σε 2 sigle-coil ή κάτι τέτοιο).

Ελπίζω να βρεθεί κάποιος γνωστικός επί του θέματος να το συζητήσουμε γιατί έχω φρικάρει.
Δεν βιάζομαι για όλα αυτά. Πρώτα θέλω τα ηλεκτρικά έτσι ώστε να παίζει και μετά τις υπόλοιπες τεχνικές και αισθητικές λεπτομέριες για να ολοκληρωθεί το make-over.

Εκ των προτέρων ευχαριστώ!
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Reconstruction γιατί τα παίξαμε!
« Απάντηση #1 στις: 18/01/11, 00:41 »
Kατ' αρχήν σχετικά με την κιθάρα, η Grass Roots είναι θυγατρική της ESP. Όσον αφορά την ποιότητα δεν έχω ιδία άποψη, αλλά απ' όσο έχω διαβάσει οι Grass Roots γενικά δεν είναι άσχημες κιθάρες και από κάποιους θεωρούνται εφάμιλλες ή και καλύτερες από τα φτηνά μοντέλα της σειράς LTD. Φυσικά τίποτα δεν μπορεί να αποκλείσει ότι εσύ έχεις στα χέρια σου ένα κομμάτι που δεν βγήκε καλό. Έχεις όμως κάνει ποτέ ένα πλήρες σετάρισμα σε αυτή την κιθάρα για να δεις αν κάποια από τα προβλήματα βελτιώνονται; Ειδικά το τρέμολο μπορεί να συμπεριφέρεται καλύτερα μετά απο ένα επαγγελματικό setup.

Και αν δεν έχεις διάθεση να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα σε ρύθμιση, αλλαγή ή μετατροπή της γέφυρας, μπορείς απλά να μπλοκάρεις το Floyd Rose ώστε να συμπεριφέρεται σαν σταθερή γέφυρα, πράγμα που αυτόματα θα εξασφάλιζε καλύτερη λειτουργία, καλύτερο ήχο και σαφώς μεγαλύτερη σταθερότητα στο κούρδισμα. Μπορείς να αγοράσεις αυτό το μαραφέτι το οποίο έχει φτιαχτεί ακριβώς για αυτή τη δουλειά. Εναλλακτικά μπορείς να μπλοκάρεις μόνος σου το τρέμολο με ένα κομμάτι ξύλο (θα βρεις αρκετά σχετικά άρθρα στο Διαδίκτυο) για να επιτύχεις το ίδιο αποτέλεσμα εντελώς ανέξοδα.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Απ: Reconstruction γιατί τα παίξαμε!
« Απάντηση #2 στις: 20/01/11, 15:01 »
Κοίτα. Η κιθάρα παίζει. Είναι κιθάρα. Απλά δεν είναι καλή. Για να ξεκινήσεις είναι πολύ καλή επιλογή και εγώ την αγόρασα σαν πρώτη κιθάρα. Με κάλυψε όσο την χρησιμοποιούσα. Τώρα όμως έχω πάρει καινούρια και αυτή την έχω μόνο για το μάθημα κιθάρας επειδή είναι σε E (η άλλη έχει floyd και είναι σε C).

Δεν θέλω να την πειράψω επειδή με κούρασε σαν κιθάρα. Θέλω να πειραματιστώ και είναι μια καλή ευκαιρία να το κάνω γιατί αλλιώς θα μείνει άπαιχτη. Επείσης δεν θέλω να την πουλήσω κυρίως λόγω συναισθηματικής αξίας.
Σετάρισμα έχω κάνει αλλά το πρόβλημα με το floyd δεν λύνεται, απλά ελαττώνεται.

Τώρα για το θέμα με το floyd, έχω ακούσει πως στη θεσσαλονίκη (από εκεί είμαι), υπάρχει ένα μαγαζί που σταθεροποιεί τρέμολα και floyd αλλά δεν ξέρω τί, πώς, πού και ποιός.
Θέλω να κοιτάξω την πιθανότητα να την κάνω κανονικό bridge γιατί θέλω να έχω μια ευέλικτη κιθάρα και να μπορώ να αλλάζω κούρδισμα χωρίς να χρειάζεται σεταρίσματα και ιστορίες.
Το να αγοράσω νέο floyd παραπάει σαν λύση γιατί ξεφεύγει από τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω (ή μάλλον θα καθυστερήσει πολύ την διαδικασία) από την στιγμή που όσο -περιπου- κοστίζει όλη η διαδικασία με μαγνήτες βαψίματα και τα ρέστα, κοστίζει μόνο το original floyd.
Αυτό το μαραφέτι που μου προτείνεις, οφείλω να ομολογήσω πως πρώτη φορά το αντικρίζω και δεν ξέρω πως λειτουργεί.
Αν γνωρίζεις τίποτα παρακαλώ ρίξε λίγο φως στην υπόθεση.
Θα το ψάξω βέβαια μπας και έχει κανένας κάποιο βίντεο με τοποθέτηση κλπ. του σχετικού μαραφετακίου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια Απόλλωνα.
                               
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Reconstruction γιατί τα παίξαμε!
« Απάντηση #3 στις: 20/01/11, 16:22 »
Είναι πολύ απλό να κάνεις ένα πρόχειρο μπλοκάριασμα στο tremolo, ανοίγεις την κιθάρα από πίσω και εκεί που υπάρχει ένα κενό μεταξύ του tremolo και της τρύπας του, βάζεις ένα κομμάτι ξύλο, τόσο παχύ, όσο περίπου το άνοιγμα, ως εξής:



Μετά ξεσφίγγεις και αφαιρείς τα ελατήρια, και η τάση από τις χορδές, κρατάει το tremolo στην θέση του, χωρίς να μετακινείται.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Απ: Reconstruction γιατί τα παίξαμε!
« Απάντηση #4 στις: 20/01/11, 21:07 »
Το θέμα είναι πως το θέλω για μόνιμα και όχι πρόχειρα.
Θέλω να είναι μια κιθάρα χωρίς floyd rose αλλά δεν θέλω να βασηστώ σε πρόχειρη δουλειά.
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Reconstruction γιατί τα παίξαμε!
« Απάντηση #5 στις: 20/01/11, 21:22 »
Και τι σε εμποδίζει να έχεις τρέμολο μόνιμα μπλοκαρισμένο με ένα κομμάτι ξύλο με τον τρόπο που πρότεινε ο Αδριανός; Πολύ απλή διαδικασία, ανέξοδη και πλήρως αναστρέψιμη. Βάζεις και το back plate στη θέση του και ξεχνάς το τρέμολο για πάντα, ή τουλάχιστον μέχρι τη στιγμή που θα θέλεις να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση. Μπορείς φυσικά να δώσεις τα 70 Ευρώ για το tremol-no, το οποίο θα έχει τό ιδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Αν θέλεις να δεις πώς ακριβώς λειτουργεί, ψάξε για τρεmol-no στο youtube και θα βρεις αρκετά πλήρως κατατοπιστικά video.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Reconstruction γιατί τα παίξαμε!
« Απάντηση #6 στις: 21/01/11, 11:26 »
Κατ'αρχήν μ'αρέσει ο τρόπος που γράφεις, μπράβο.  ;D

Στο διαταύτα, μάλλον πρέπει να μας πεις πόσα θέλεις να ξοδέψεις, γιατί είτε με tremol-no είτε με καινούρια σταθερή γέφυρα, ξεκινάς από κανένα 50άρι και ανεβαίνεις. Αν αλλάξεις και μαγνήτες, και μετά θέλεις να κάνεις και αισθητικές αλλαγές, συν λεφτά για μάστορα, μαζεύεται ένα αξιοπρεπές budget για καινούρια κιθάρα... αξίζει;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Απ: Reconstruction γιατί τα παίξαμε!
« Απάντηση #7 στις: 21/01/11, 15:51 »
 :) Καταρχήν ευχαριστώ για το σχόλιό σου φίλε themos.

Κοίταξε. Εγώ θέλω να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα για την χαρά της δημιουργίας και του αποτελέσματος. Αυτό σημαίνει πως δεν σκοπεύω να την πάω σε μάστορα για όλα όσα είναι να κάνω πάνω της. Μόνο για την εγκατάσταση των μαγνητών -εάν και εφ'όσων έχω πρόβλημα- θα πάω σε ένα φίλο που το κατέχει για να με βοηθήσει.

Budget δεν έχω συγκεκριμένο γιατί δεν βιάζομαι να τελειώσω. Για την ακρίβεια δεν βιάζομαι να αρχίσω. Φέτος είμαι 3η λυκείου και δεν προλαβένω οπότε από του χρόνου που  θα είμαι άνετος θα ασχοληθώ.
Προς το παρών μαζεύω χρήματα και γνώσεις για τα θέματα που θέλω να λύσω.

Αρχικά πάντως θα ξεκινήσω με τους μαγνήτες γιατί είναι σχεδόν το βασικότερο για να "φέρω" την κιθάρα στο στυλ που θέλω. Άρα θέλω να ψαχτώ στο θέμα των ηλεκτρικών πρώτα γιατί είναι το μόνο θέμα με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.

Ρωτάς αν αξίζει. Αξίζει για εμένα και να σου πω γιατί. Κιθάρα έχω για να παίζω και είναι όπως θέλω, με αυτήν παίζω στην μπαντα μου οπότε είμαι μια χαρά. Το "reconstruction project" είναι απλά ένας πειραματισμός και μόνο. Την κιθάρα δεν την παίζω και το όλο σκηνικό του να την μοντάρω και να την κάνω κάτι σαν προσωπικό μοναδικό μοντέλο μου άρεσε πολύ. Δεν είναι το θέμα πως θέλω να πάρω καινούρια κιθάρα επειδή δεν μου κάνει η παλιά.
   Ελπίζω να καταλαβένεις τί εννοώ.  ;)
Σαλεπάκι παιδιά!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/05, 01:21
από louloudenia
18 Απαντήσεις
5519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/06, 15:40
από monalizagreen
2 Απαντήσεις
2110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/06, 23:15
από Tagima
2 Απαντήσεις
2316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/06, 19:51
από oatdp
6 Απαντήσεις
2818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/07, 20:45
από VasilisG.J.
5 Απαντήσεις
2423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 13:44
από Amylo
1 Απαντήσεις
1555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 11:38
από armagedon
10 Απαντήσεις
3924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/09, 12:59
από Spell@lchemist!
2 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 02:40
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
2375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 10:58
από mick77