Αποστολέας Θέμα: Μπράτσο Epiphone Les Paul  (Αναγνώστηκε 3981 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Μπράτσο Epiphone Les Paul
« στις: 24/04/12, 00:13 »
Ρε παιδιά λύστε μου μια απορία,
Πώς γίνεται η ακουστική μου να έχει πολύ πιο λεπτό λαιμό από την ηλεκτική μου; Και υποτίθεται ότι η Epiphone έχει και "1960's SlimTaper™; D-profile ". Δηλαδή, είναι τόσο σπάνιο το χαρακτηριστικό του λαιμού της ακουστικής, που δεν μπορεί να το βάλει και η Epiphone; Το κανονικό profile δηλαδή πώς θα 'ναι; Είμαι υπερβολικός;
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/12, 01:51 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #1 στις: 24/04/12, 00:40 »
Το 60s slim taper μπράτσο μπορεί να λέγεται slim αλλά δεν είναι αντικειμενικά ιδιαίτερα λεπτό. Είναι μάλλον πιο slim από τα αντίστοιχα 50s (ειδικά τα early 50s) που ήταν ακόμα πιο παχουλά. Το 60s έχει πάχος στο 1ο τάστο 20,3 χιλιοστά και στο 12ο περίπου 22,2. Ομολογουμένως οι περισσότερες ακουστικές κιθάρες έχουν μπράτσα που είναι πιο χοντρά, αλλά δεν είναι σπάνιο σήμερα να βρεις ακουστικές κιθάρες με "ηλεκτρικό" μπράτσο.

Πάντως δεν κατάλαβα ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Γιατί θα έπρεπε η Epiphone (ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία) να κατασκευάζει ηλεκτρικές κιθάρες με μπράτσο διαστάσεων ακουστικής; Και αν θέλεις κάτι τέτοιο, γιατί δεν κοιτάς μια PRS SE...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #2 στις: 24/04/12, 19:07 »
Απλώς Απόλλωνα σκέφτηκα ότι λογικά θα έπρεπε οι ηλεκτρικές να έχουν πιο λεπτό μπράτσο από τις ακουστικές. Ξέρεις...για...ευνόητους λόγους....ε, είναι ηλεκτικές!! Πρέπει να σολάρεις με ευκολία! Αλλά μάλλον έχω συνηθίσει από την ακουστική μου, και γι' αυτό έχω το πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν θυμάσαι, είχα θέσει και το θέμα με το "βγάλσιμο" του floyd rose, (μου είχες απαντήσει κιόλας), γενικά ψάχνομαι για αντικαταστάτη της les paul pro fx μου. Και θα ήθελα μια κιθάρα, αν υπάρχει, που να έχει έναν πιο λεπτό λαιμό από αυτήν, με satin finish και στο χρώμα περίπου αυτό. Θα μπορέσω να βρω κάτι;

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #3 στις: 24/04/12, 19:54 »
Φίλε glambrakop, οι κιθάρες βγαίνουνε με διαφορετικά μεγέθη λαιμών, επειδή προφανώς δεν ισχύει οτι "λεπτότερος = γρηγορότερος = καλύτερος". Το πάχος, για πολλούς συμβάλει, στον ήχο του οργάνου , γενικότερα υπάρχει η αντίληψη οτι οι χοντροί λαιμοί δίνουν ήχο με περισσότερο χαρακτήρα/ογκο/διαρκεια κτλ. Επιπλέον, ο καθένας μας έχει διαφορετικά χέρια, στυλ, στάση σώματος, και 1002 άλλα πράγματα,  παράγοντες που μας κανουν να προτιμάμε διαφορετικούς λαιμούς ο καθένας.

Επειδή οι les paul είναι προτυποποιηθει (θεοποιηθεί  για την ακρίβεια) πάνω σε μια πολύ συγκεκριμένη συνταγή, συνηθίζεται να έχουν -σχετικά- χοντρούς λαιμους. Θα σου προτεινα να δεις κάποια Tanglewood, που έχουν ίσως τον πιο λεπτό λαιμό που έχω πετύχει σε lespaul. Επίσης υπάρχουν και οι Vintage που είναι φθηνότερες, με απίστευτό ήχο για τα λεφτά τους, και σχετικά λεπτό λαιμό. Αν πάντως θες υπερβολικά λεπτό λαιμό, θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς το αν θες Lp

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #4 στις: 24/04/12, 23:50 »
Απλώς Απόλλωνα σκέφτηκα ότι λογικά θα έπρεπε οι ηλεκτρικές να έχουν πιο λεπτό μπράτσο από τις ακουστικές. Ξέρεις...για...ευνόητους λόγους....ε, είναι ηλεκτικές!! Πρέπει να σολάρεις με ευκολία!


Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αυτό ισχύει. Εσύ μάλλον έπεσες στην περίπτωση, καθώς η ακουστική σου φαίνεται να έχει ασυνήθιστα λεπτό μπράτσο.

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον kopaniamento. Ακριβώς τις ίδιες προτάσεις (Vintage και Tanglewood) είχα σκοπό να κάνω κι εγώ. Eιδικά η Tanglewood έχει αρκετά λεπτό μπράτσο για Les Paul, πράγμα που εμένα δεν μού άρεσε αλλά εσένα μπορεί να σε βολέψει μια χαρά. Επιπλέον έχει πολύ καλούς μαγνήτες και ένα από τα χρώματα στα οποία βγαίνει είναι και το honeyburst. Η Vintage είναι ίσως η πιο value for money κιθάρα σε αυτή την κατηγορία. Αν σού αρέσει από πλευράς διαστάσεων του μπράτσου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα χρήματα που θα γλυτώσεις (κοστίζει γύρω στα 280 Ευρώ) για να την αναβαθμίσεις σύμφωνα με το γούστο σου. Υπάρχει σε χρώμα όχι ακριβώς ίδιο αλλά παρόμοιο με αυτό που θέλεις.

Και θα συμφωνήσω επίσης με την άποψη ότι αν θέλεις οπωσδήποτε λεπτότερο μπράτσο,  ίσως πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς και άλλους τύπους κιθάρας εκτός από Les Paul.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #5 στις: 25/04/12, 00:36 »

Απόλλωνα, νομίζω οτι από σένα άκουσα για πρώτη φορά για τις Tanglewood  ;D . Με ότι δάσκαλο καθίσεις που λένε...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/12, 00:39 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #6 στις: 25/04/12, 11:33 »
Ξέρετε αν υπάρχουν μαγαζιά στο κέντρο με Tanglewood και Vintage; Επίσης satin finished μπράτσο, θα βρω σε καμιά άλλη εταιρία εκτός από την Εpiphone; (όνειρο θερινής νυκτός: Δεν γίνεται μετατροπή απο gloss σε satin σε "μάστορα", έτσι;)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #7 στις: 25/04/12, 12:21 »
Παροιμιωδώς λεπτό μπράτσο απ'ότι διαβάζω έχουν και οι Hagstrom (και γενικά καλές κριτικές)
Αντιγράφω από το site της εταιρείας
All Hagstrom electric guitars and basses include our patented H-Expander™ truss rod. Providing tension at both ends and running the entire length of the neck, the rigid yet light-weight alloy truss rod allows for a very low action and thin neck, two factors that were instrumental in earning Hagstrom its reputation as the world’s fastest playing guitar.

Δες εδώ : http://www.hagstromguitars.eu/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=76&category_id=8&Itemid=5
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/12, 14:51 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #8 στις: 25/04/12, 17:16 »
όταν λες "κέντρο" εννοείς Αθήνα?
Νομίζω οτι με ένα τρίψιμο απο μάστορα, μπορεις να πετύχεις το satin feel στον λαιμό. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η σειρά icon της vintage είναι με satin finish.  έχει ένα ματ finish που φέρνει αρκετα σε satin. Ο λαιμός τουλάχιστον μου φάνηκε πολύ φιλικός σε σχέση με το gloss poly.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/12, 20:04 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #9 στις: 25/04/12, 18:03 »
όταν λες "κέντρο" εννοείς Αθήνα?
Ναι, αυτό εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #10 στις: 25/04/12, 20:02 »
Ξέρεις, έχουμε και σε άλλες πόλεις κέντρο...  >:D
Δεν ξέρω να σε βοηθήσω με Αθήνα. Αν ήσουν σε κάποια πόλη που σερβίρουν τον φραπέ σε κουβάδες, και το σουβλάκι είναι πάντα σουβλισμένο, θα σου έδινα κάποιο tip.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #11 στις: 25/04/12, 20:13 »
Eίναι καλό να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις, από την άλλη πλευρά όμως αυτό μπορεί να είναι και αρνητικό αν δεν υπάρχει κιθάρα με τις προδιαγραφές που ψάχνεις. Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να βρεις μια κιθάρα που πλησιάζει αυτό που έχεις στο μυαλό σου, έστω και αν χρειαστεί να κάνεις κάποιους μικρούς συμβιβασμούς. Όπως και η μετατροπή του τρέμολο σε hardtail, έτσι και η αλλαγή χρώματος σε μια κιθάρα είναι μεγάλη και ακριβή δουλειά (ειδικά αν πρόκειται για burst χρώμα), και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μπράτσο Epiphone Les Paul
« Απάντηση #12 στις: 25/04/12, 23:25 »
Eίναι καλό να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις, από την άλλη πλευρά όμως αυτό μπορεί να είναι και αρνητικό αν δεν υπάρχει κιθάρα με τις προδιαγραφές που ψάχνεις. Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να βρεις μια κιθάρα που πλησιάζει αυτό που έχεις στο μυαλό σου, έστω και αν χρειαστεί να κάνεις κάποιους μικρούς συμβιβασμούς. Όπως και η μετατροπή του τρέμολο σε hardtail, έτσι και η αλλαγή χρώματος σε μια κιθάρα είναι μεγάλη και ακριβή δουλειά (ειδικά αν πρόκειται για burst χρώμα), και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

+1


Δεν ξέρω να σε βοηθήσω με Αθήνα. Αν ήσουν σε κάποια πόλη που σερβίρουν τον φραπέ σε κουβάδες, και το σουβλάκι είναι πάντα σουβλισμένο, θα σου έδινα κάποιο tip.


Μας τα χαλάς φίλε kopaniamento (το θέμα του σουβλακιού θα μείνει άλυτο εις τους αιώνας των αιώνων... ;D )

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
5 Απαντήσεις
6071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
67 Απαντήσεις
20722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
7 Απαντήσεις
4059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
7 Απαντήσεις
3950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 13:17
από Μητσάκος
14 Απαντήσεις
7456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650
41 Απαντήσεις
13136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/15, 18:33
από harrisxr650
9 Απαντήσεις
7280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/16, 12:45
από Καθόδιος (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
8226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/17, 18:49
από nick_evia
18 Απαντήσεις
6165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/21, 17:16
από Απόλλων