Σελίδες:
  • #1 από vagtanplan στις 06 Sep 2012
  • Φιλοι μου τα καταφερα....μετα απο 24 χρονια στον τομεα του Food & Beverage εφερα την καινοτομο συνταγη στην ελληνικη κουζινα.....Πλεον δε θα λεγεται Ελληνικη Κουζινα αλλα..... Ευαγγελικη κουζινα formerly known as Greek !!
    Η καινοτομος ιδεα μπορει να συνδιαστει με ολα τα πιατα της πρωην Ελληνικης κουζινας οποτε μιλαμε για την κορυφαια ιδεα της γαστρονομιας πανδιαγαλαξιακα.....!!!
    Να σας δωσω μια συνταγη να καταλαβετε το τι λεω......
    Να παμε με το πιο παραδοσιακο φαγητο των Ελληνων την Φασολαδα.......Τι χρειαζόμαστε:
    • 500 γρ. φασόλια  χοντρά
    • 2-3 καρότα κομμένα  ροδέλες
    • 1 κρεμμύδι  ψιλοκομμένο
    • 4 κλωνάρια σέλινο
    • 1/2 κόκκινη πιπεριά
    • 200 γρ. ντομάτα  τριμμένη
    • 1 κ.σ. ντοματοπελτές
    • 1 φλ.τσαγιού  ελαιόλαδο
    • χυμό από μισό λεμόνι
    • 1 κ.γ. μπούκοβο  προαιρετικά
    • αλάτι,πιπέρι
    Βάζουμε τα φασόλια από το βράδι σε νερό μαζί με μία  κουταλίτσα σόδα μαγειρικής.recipe imageΗ Φασολάδα της γιαγιάς! - Βήμα 2Η Φασολάδα της γιαγιάς! - Βήμα 2Το πρωί ξεκινάμε το μαγείρεμα. Αφήνουμε τα φασόλια να  πάρουν μια βράση και πετάμε το πρώτο νερό.2. Το πρωί ξεκινάμε το μαγείρεμα. Αφήνουμε τα  φασόλια να πάρουν μια βράση και πετάμε το πρώτο νερό.recipe imageΗ Φασολάδα της γιαγιάς! - Βήμα 3Η Φασολάδα της γιαγιάς! - Βήμα 3Μετά ξαναβάζουμε τα φασόλια στην κατσαρόλα και  ρίχνουμε βραστό νερό για να βράσουν πιο γρήγορα. Μόλις αρχίζουν να μαλακώνουν  ρίχνουμε και τα υπόλοιπα υλικά, αφήνοντας προς το τέλος την ντομάτα, τον  ντοματοπελτέ και το χυμό λεμονιού.3. Μετά ξαναβάζουμε τα φασόλια στην κατσαρόλα  και ρίχνουμε βραστό νερό για να βράσουν πιο γρήγορα. Μόλις αρχίζουν να  μαλακώνουν ρίχνουμε και τα υπόλοιπα υλικά, αφήνοντας προς το τέλος την ντομάτα, τον ντοματοπελτέ και το χυμό λεμονιού.Λίγα μυστικά ακόμαΤο χυμό λεμονιού το προσθέτουμε για να χυλώσει η φασολάδα. Καλή σας  όρεξη.
    Η ΕΠΙΤΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ............ !!!!!!!!!!!!αφου τελειωσουμε την συνταγη .....προσθετουμε ψιλοκομενη ΠΑΠΑΓΙΑ ωριμη κατα προτιμηση ΚΑΙ Χυμο απο Γκουαρανα (προσοχη να μην παρει και τα κουκουτσια μεσα γιατι δημιουργουν δυσκοιλιοτητα η οποια σε αντιθεση με την παρατεταμενη he-samoli της φασολαδας ισως δημιουργησει ψυχολογικα στο εντερο.... !!!!! Δεν σας δινω τις ακριβεις ποσοτητες για ευνοητους λογους !!! Αυτα τα δυο κλεμμενα ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΑ φορουτα μπορουν να μπουν σε οοοοολα τα πρωην Ελληνικα παραδοσιακα φαγητα πλεον γνωστα ως..... Ευαγγελικη κουζινα formerly known as Greek !!  Περιμενω τις γνωμες σας !!!
    Xarry Klynn - Doksaste me..
     
     
  • #2 από atav (φλουτσ) στις 06 Sep 2012
  • ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ STICKY, M'AKOYEI H ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ;;;;;;
    Υ.Γ. Vag θα σου πω και τη μυστική συνταγή για το philadelphia και τη μαρμελάδα... Το αξίζεις...!
  • #3 από kkmspm (φλουτσ) στις 06 Sep 2012
  • ειμαι πραγματικα ενθουσιασμενος-εξτασιασμενος!
     
    ειμαι πολυ περιφανος που ειμαι στο ιδιο φορουμ με 2 τερατα της παγκοσμιας τεχνης....γιατι τεχνη δεν ειναι μονο η μουσικη. ειναι και το φαϊ...
     
    Πραγματικα ο πλανητης σας χρωσταει πολλα για την προσφορα σας!!!!1
     
     >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D
  • #4 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 06 Sep 2012
  • Είσαι πολύ μπροστά! Δεν έχω ξαναδεί πουθενά χρήση γκουαρανά (χωρίς κουκούτσια) σε φασολάδα! Ξεπερνάει ακόμα και το συνδυασμό μερέντα-φέτα! Για μένα είσαι για νόμπελ!
    Πάω να φτιάξω φακές με ξερά σύκα και καραμελωμένες σαρδέλες!
  • #5 από Υπνοβάτης... στις 06 Sep 2012
  • Εντάξει, vag παίρνεις βραβείο, το ΤΡΟΛΛ της ΧΡΟΝΙΑΣ 2012! Θεός.
  • #6 από m@ster k@frer στις 06 Sep 2012
  • Διακρίνω σαφείς επιρροές από Ιζνογκούντ στην διατύπωση και την εκτέλεση της συνταγής.... ;D ;D
  • #7 από vagtanplan στις 06 Sep 2012
  • Διακρίνω σαφείς επιρροές από Ιζνογκούντ στην διατύπωση και την εκτέλεση της συνταγής.... ;D ;D

    Εεεεεεε προσεχε τι λες στον γεροντα.....!!! Στους αιωνες μου επιρροες δεν παιρνει......  :P :P :P :P
    Εμενα με ανησυχει που οτι βλεπεις ....διαγνωζεις ισνο....  μηπως σου λειπει ???? χαχαχαχαχαχαχα
Σελίδες: