Σελίδες:
  • #1 από gtnapo στις 19 Nov 2012
  • Κύριοι καταρχήν καλημέρα.. έχω πρόβλημα με τον flextone xl iii της line6.. Οταν παίζω ανεβοκατεβαίνει ο ήχος ή γίνεται πιο μουντός. Στην αρχή νόμιζα πως έπρεπε να σώσω τον ήχο στο επίπεδο που ήθελα τελικά ενώ στην αρχή φαίνεται οκ, μετά απο λίγα λεπτά το volume πέφτει δραματικά η εκτοξεύεται. Έστειλα μύνημα και στο site της line6 και δέν απάντησαν (απλά ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟΙ!).. διάβασα όμως παρόμια θέματα απο άλλους που είχαν το ίδιο πρόβλημα άλλα δεν είδα φώς στο τούνελ..κάποιος είπε πως είχε το ίδο πρόβλημα και ήθελε καθάρισμα σε κάποιο σημείο ο ενισχητής..έκανα το ίδιο αλλά χωρίς αποτέλεσμα..τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα ίσως κάτι να μήν κατάλαβα ακριβώς..

    Καμια ιδέα πως να το διορθωσω υπάρχει??

    Υπάρχει κανείς που να το παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα?

    Υπάρχει κανείς που να έχει εμπειρία σε τέτοια θέματα?

    ΑΝ το στείλω στο Νάκα που εμφανίζεται ώς αντιπρόσωπος θα πρέπει να πληρώσω μεταφορικά??

    ΚΑΘΕ ΙΔΕΑ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ!!! ΒΟΉΘΕΙΑΑ...S O S!!!


  • #2 από hot_sauce (φλουτσ) στις 19 Nov 2012
  • καλημέρα και καλώς ήρθες

    το μήνυμα στη Line6 πότε το έστειλες?
    κάποιες εταιρείες αργούν να απαντήσουν...

    να σιγουρέψω πως αυτό το πρόβλημα στο εμφανίζει σε οποιεσδήποτε ρυθμίσεις, χωρίς κανένα εφέ ενεργό κτλ, σωστά?

    αν έχει πρόβλημα η πλακέτα τότε σίγουρα θα χρειαστείς σέρβις....

    μια λύση σε παρόμοιο πρόβλημα (αλλά όχι σε παρόμοιο ενισχυτή) είναι να καθαριστεί καλά το fx loop (που δεν ξέρω καν αν έχει ο συγκεκριμένος μιας και εδώ: http://line6.com/legacy/flextoneiii δεν αναφέρει κάτι)
  • #3 από gtnapo στις 20 Nov 2012
  • καλημέρα και καλώς ήρθες

    το μήνυμα στη Line6 πότε το έστειλες?
    κάποιες εταιρείες αργούν να απαντήσουν...

    να σιγουρέψω πως αυτό το πρόβλημα στο εμφανίζει σε οποιεσδήποτε ρυθμίσεις, χωρίς κανένα εφέ ενεργό κτλ, σωστά?

    αν έχει πρόβλημα η πλακέτα τότε σίγουρα θα χρειαστείς σέρβις....

    μια λύση σε παρόμοιο πρόβλημα (αλλά όχι σε παρόμοιο ενισχυτή) είναι να καθαριστεί καλά το fx loop (που δεν ξέρω καν αν έχει ο συγκεκριμένος μιας και εδώ: http://line6.com/legacy/flextoneiii δεν αναφέρει κάτι)


    Σε ευχαριστώ!!

    Το μήνυμα στην εταιρία το έχω στείλει εδω και πολύ και καιρό περίπου 7 μήνες τώρα αν δεν κάνω λάθος..είναι αρκετός καιρός !

    Σωστός!Μου το εμφανίζει σε οποιαδήποτε ρύθμηση με ή χωρίς εφέ..άλλες φορές μετα απο 4-5 λεπτά..άλλες μέσα σε δευτερόλεπτα.

    Για να πώ την αλήθεια δέν νομίζω να είναι πλακέτα γιατί αν ήταν δε θα δούλευε καθόλου πιστεύω. Απο το site κάποιος ανέφερε οτι 'ηθελε  καθάρισμα το headphone jack αν κατάλαβα καλά..και σε όσους έτυχε είπαν πως ήθελε απλα καθάρισμα..τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα..ελπίζω να καταλαβα όσα εγραψαν σωστά.

    Εχει effect loop..προσπάθησα να σου στείλω το manual ωστε να καταλάβεις πώς είναι το πίσω μέρος αλλα είναι πολύ μεγάλο για να σου το στείλω ως συνημμένο..

    Είναι πραγματικός πόνος στα live :'( ..θα τον ανοίξω σήμερα μπας και καταφέρω κάτι διαφορετικό..

    Εκτός απο το effect loop τι άλλο πιστεύεις πωσ φταίει???

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!
  • #4 από gtnapo στις 20 Nov 2012
  • Σου στέλνω και άλλη μια φώτο μήπως και καταλάβεις το πίσω μέρος...

    Λες να το καθαρίσω με σπρέι ηλεκτρικών επαφών?το είχα χρησιμοποιήσει την προιγούμενη φορά που τον άνοιξα τον ενισχητή..άλλα μάλον κάτι δεν έκανα σωστά...
  • #5 από adr1anos στις 20 Nov 2012
  • Βλέπω πολύ σκόνη.. μπορεί να είναι κάποιες από τις επαφές πίσω.

    Αυτές οι επαφές που θα έκαναν πρόβλημα είναι οι εσωτερικές ενώσεις ακροδεκτών στα βύσματα FX Loop και headphones που διακόπτονται όταν βάλεις βύσμα.

    Είναι πολύ εύκολο να δείς αν είναι το FX Loop: απλά χρησιμοποίησε δύο καλώδια κιθάρας (βλέπω ότι είναι στερεο το λουπ σου) και απλά ένωσε τα send με τα return. Αν πάψει να το κάνει, τότε θέλουν καθάρισμα εσωτερικά αυτά τα βύσματα και θα έχεις βρεί τι γίνεται.

    Αν όχι και είναι το βύσμα των headphones δεν είναι τόσο εύκολο να το διαπιστώσεις, ΟΜΩΣ αν βάλεις όντως headphones και παίξεις ώρα και ΔΕΝ το κάνει, πολύ πιθανόν το πρόβλημα να είναι εκεί.

    Πλακέτα και εγώ δεν θεωρώ ότι είναι πιθανόν να είναι για τους λόγουςπου σωστά επεσήμανες.

    Αν κάνουν χρατσ χρουτσ τα ποτενσιόμετρα και ιδιαίτερα αυτό του volume, τότε και αυτό είναι μία πιθανότητα, που πολύ εύκολα διορθώνεται με σπρέι ειδικό για ποτενσιόμετρα.
  • #6 από hot_sauce (φλουτσ) στις 20 Nov 2012
  • ωραίο ενισχυτάκι!
    δεν το είχα ξανακούσει!
    stereo fx loop, celestion ηχεία....μπράβο η line6!

    λοιπόν gtnapo, ότι σου πε ο Ανδριανός, με μεγαλύτερη ανάλυση....
    κοίτα αυτά που σου επεσήμανε και αν το πρόβλημα συνεχιστεί εδώ είμαστε...

    περίπου 7 μήνες? τραγικοί
    νόμιζα μερικές μέρες....
    εγώ θα τους ξανάστελνα με ύφος που δεν απάντησαν στο πρώτο και θα τους ξαναρωτούσα
  • #7 από kkmspm (φλουτσ) στις 20 Nov 2012
  • +1 στον ανδριανο
    +1000 στον καυτό σαλτσο >:D
  • #8 από gtnapo στις 07 Dec 2012
  • Λοιπόν κύριοι..τελικά το πρόβλημα το είχε το master volume..το ψέκασα με σπρέι..και ο ήχος σταθεροποιήθηκε..δυστυχώς όμως έχει σπάσει το ποντεσιόμετρο του master volume εσωτερικά και ενώ κάποιες φορές περιστρέφεται καποιες άλλες κολλάει..σαν συνέπεια χρειάζομαι ενα νεο ποντεσιόμετρο που ελπίζω να αλλάζοντε σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικές συσκευές διαφορετικά θα πρέπει να κάνω παραγγελία μια νέα πλακέτα απο ΝΑΚΑ ή απο κάπου αλλου που δεν γνωρίζω..

    Επίσης ένα άλλο θέμα είναι πως μετα τον ψεκασμό με σπρει ηλεκτρικων επαφών τα ποντεσιόμετρα(gain,volume,reverb,bass,treblle κλπ) πηγαίνουν τελίως ελεύθερα.. και όχι τοσο εφαρμοστά οπως πηγαιναν πρίν..και ρωτάω τωρα..

    1)Μήπως είχαν εργοστασιακά κάτι σαν γράσο μέσα ή κάτι παρεμφερή?

    2)Ποντεσιόμετρο γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ?

    3)Αν χρειαστώ πλακέτα πού μπορώ να βρώ οικονομικά?
  • #9 από adr1anos στις 07 Dec 2012
  • Όχι δεν έχουν γράσο ή κάτι παρεμφερές, απλά έχουν σκόνη και όταν λιπαίνονται λειτουργούν όπως πρέπει.

    Το ποτενσιόμετρο να δώσεις τον ενισχυτή να σου το αλλάξει κάποιος τεχνικός, ο οποίος πρώτα θα δει τι είδους και μεγέθους είναι και μετά θα το αγοράσει/σεις. 

    Για ένα ποτενσιόμετρο δεν αλλάζεις πλακέτα, είναι σαν να έχεις πάθει λάστιχο και να αλλάξεις το αυτοκίνητο!..  :roll
  • #10 από gtnapo στις 07 Dec 2012
  • Όχι δεν έχουν γράσο ή κάτι παρεμφερές, απλά έχουν σκόνη και όταν λιπαίνονται λειτουργούν όπως πρέπει.

    Το ποτενσιόμετρο να δώσεις τον ενισχυτή να σου το αλλάξει κάποιος τεχνικός, ο οποίος πρώτα θα δει τι είδους και μεγέθους είναι και μετά θα το αγοράσει/σεις. 

    Για ένα ποτενσιόμετρο δεν αλλάζεις πλακέτα, είναι σαν να έχεις πάθει λάστιχο και να αλλάξεις το αυτοκίνητο!..  :roll

    Ναι έτσι σκέφτομαι να το κάνω...απλά δεν θέλω να πάω σε κατάστημα με μουσικά...γιατί θεωρώ πως είναι ένα αππλο ποντεσιομετρο..οπότε σκέφτομαι να πάω σε ένα κατάστημα με ηλεκτρικά είδη...συγκεκριμένα με τηλεοράσεις..ενα master volume ειναι...τι διάολο??Στο κατάστημα με τα μουσικά σκέφτομαι πως θα πληρώσω ενα κάρο χρήματα και δεν το θεωρώ γενικά αξιόπιστο.Αυτοί με τις τηλεοράσεις έχουν μεγαλύτερη εμπειρία σε πλακέτες κλπ...όταν χαλάσει τελείως τότε θα ζητήσω αλλαγή πλακέτας..που έυχομαι να μη γίναι και ποτέ!!!! :)
  • #11 από hot_sauce (φλουτσ) στις 07 Dec 2012
  • πήγαινε σε έναν τεχνικό ενισχυτών...για πολλους λόγους!....θα σου πάρει όσο αξίζει μια αλλαγή ποτενσιόμετρου και δεν έχει λόγο να σε γδύσει....
Σελίδες: