Αποστολέας Θέμα: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp  (Αναγνώστηκε 9649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzabros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« στις: 22/11/12, 01:21 »
Ποιά από τις δύο ???? Έχει κάποιος κάποια εμπειρία ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα κιθάρας Ζητάμε ένα ζεστο καθαρό και ισοροπημένο ήχο χωρίς  να προεξέχουν συχνότητες και με αξιόπιστα ηλεκτρονικά,εύκολη και ξεκούραστη για πολύωρο παίξιμο....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #1 στις: 22/11/12, 01:45 »
Aπό προσωπική εμπειρία από τις δύο μάρκες (όχι τα συγκεκριμένα μοντέλα) εγώ θα έκλινα προς την Lakewood. Ως προς αυτά που ζητάς...

ένα ζεστο καθαρό και ισοροπημένο ήχο χωρίς να προεξέχουν συχνότητες

Αυτό ρυθμίζεται εύκολα με κάποιο EQ, ειδικά αν παίζεις ζωντανά. Πάντως οι Taylor που έχω δοκιμάσει μού άφησαν την εντύπωση ότι τείνουν να είναι πιο πριμαριστές.

Παράθεση
και με αξιόπιστα ηλεκτρονικά

Mιλάμε για κιθάρες που κοστίζουν πάνω από 2000 Ευρώ. Λες να μην έχουν "αξιόπιστα" ηλεκτρονικά ή ο,τιδήποτε  άλλο...;

Παράθεση
εύκολη και ξεκούραστη για πολύωρο παίξιμο...

Αυτό είναι θέμα που έχει σχέση με το πάχος των χορδών και με το σωστό σετάρισμα. Μπορείς να το πετύχεις σε οποιαδήποτε κιθάρα που δεν έχει κατασκευαστικά (δομικά ή λειτουργικά) προβλήματα.

ΥΓ: Η Lakewood έχει πολύ φαρδύ μπράτσο με nut width 46 χιλιοστά. Eίναι δηλαδή πιο κοντά στο πλάτος του μπράτσου μιας κλασσικής παρά μιας συνηθισμένης ακουστικής (οι περισσότερες έχουν 43, το πολύ 44 χιλιοστά). Πριν την αγοράσεις, επιβάλλεται να βεβαιωθείς ότι αυτό θα σε βολεύει στο παίξιμο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #2 στις: 22/11/12, 14:13 »
Φίλε μου καλησπέρα,

Εγώ είμαι κάτοχος της Taylor 514ce, εδώ και 4 + 1/2 χρόνια.
Όπως καταλαβαίνεις, πριν την αγοράσω έπαιξα με πολλές στην ίδια κατηγορία. Τώρα τη συγεκριμένη lakewood που αναφέρεις δεν την είχα δοκιμάσει. Οπότε δεν θα κάνω σύγκριση, θα σου πω όμως εν ολίγοις για την δική μου.

Έχει το πιο ΕΥΚΟΛΟ παίξιμο που έχω δει σε ακουστική (ομολογουμένως και από φίλους μου που έχουν παίξει μαζί της). Τολμώ να το συγκρίνω με ηλεκτρικής. Βέβαια, έχει επίσης φαρδύ μπράστο όπως αναφέρει και ο Απόλλωνας για την Lakewood, αλλά από την άλλη το μπράτσο της είναι προς wide thin, οπότε δεν σου φαίνεται η διαφορά. Να φανταστείς, εγώ την έχω με 12αρες elixir (μόνο elixir θα βάζεις για απίστευτο ήχο στην συγκεκριμένη κιθάρα). Και πάλι τα bends και το παίξιμο είναι άνετο. Παραπέρα, κάτι που για εμένα προσωπικά έχει τεράστια σημασία είναι το satin φινίρισμα στο μπράτσο της. Βοηθάει απίστευτα καθώς γλυστράει το χέρι σου. Βέβαια, αυτά είναι προσωπικά γούστα. Να φανταστείς όμως, πριν την αγοράσω είχα παίξει δίπλα δίπλα με την Taylor 615ce και νόμιζα πως είχε άλλο μπράτσο. Η διαφορά ήταν μόνο στο λούστρο!

Κάτι ακόμα που ίσως δεν γνωρίζεις. Γενικότερα, όλες οι Taylor είναι λίγο έως πολύ πριμαριστές. Βγάζουν έναν τσίγκινο ήχο που σε πολλούς αρέσει, σε άλλους όχι. Η συγκεκριμένη 514 όμως, συνδυάζει κέδρο (top) με mahoganny (back). Ο κέδρος λοιπόν δίνει έναν ζεστό ήχο, που θυμίζει πολύ Martin και γενικότερα ο ήχος ακούγεται σαν κιθάρας της οποίας ο ήχος έχει "μεστώσει" με τα χρόνια, χωρίς πολλά treble. Άλλωστε, δεν είναι τυχαίο που αποτελεί την αγαπημένη Taylor πολλών κιθαριστών. Ιδανική για fingerpicking επίσης.
Πολλούς έχω δει να παίζουν με την 514, όπως David Gilmour, Bryan Adams (δεν στο λέω για κριτήριο αυτό, άλλωστε ποτέ μου δεν επηρρεάστηκα από δαύτους).

Συμπεράσματα:
"ένα ζεστο καθαρό και ισοροπημένο ήχο χωρίς να προεξέχουν συχνότητες"
Ναι, όπως σου περιέγραψα από φυσικού της, χωρίς EQ, χωρίς τίποτα.

"και με αξιόπιστα ηλεκτρονικά"
Όπως σου είπε και ο Απόλλων, δε νομίζω σε αυτή την κατηγορία να μην βρεις αξιόπιστα ηλεκτρονικά. Η συγκεκριμένη πάντως έρχεται εφοδιασμένη με το Expression System. Δεν χρειάζεσαι ούτε πεταλάκια, ούτε τίποτα. Στο PA κατευθείαν κ είσαι έτοιμος.

"εύκολη και ξεκούραστη για πολύωρο παίξιμο..."
Ναι, εγώ με 12αρες χορδές παίζω ένα δίωρο στο άνετο. Η taylor συστήνει 11αρες elixir. Τώρα αν εσύ βάλεις 10άρες θα παίζεις για μία ημέρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Εγώ σου παραθέτω την δική μου άποψη. Για τα δικά μου γούστα, αυτή ήταν η καλύτερη. Παίξε μόνος σου και κρίνε, γιατί μπορεί να μην σου αρέσει κάτι, ας πούμε το matt φινίρισμα στο μπράτσο της.

Τέλος, άκουσε δύο video που έχω ανεβάσει στο youtube. Δεν υπάρχει ενισχυτής. Ηχογραφημένο με φωτογραφική μηχανή. Χάνει πολύ ο ήχος, αλλά παίρνεις μία "φυσική" ιδέα.

Εδώ ακούς strumming και σόλο
Neil Young - Heart of Gold (with Frusciante's solo)


Εδώ, τα "αναλυτικά της"
Miltos Pasxalidis - Den pinw monos (acoustic cover)


Ελπίζω να σε βοήθησα. Ό,τι άλλο θες, εδώ είμαστε.

Παναγιώτης
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/12, 16:01 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος tzabros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #3 στις: 22/11/12, 16:36 »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την προθυμία να δώσετε συμβουλές κι όσους ακόμα πρόκειτε ,είμαι στο στάδιο να τις αξιολογήσω καθώς δεν έχω (όπως πολλοί) την πολυτέλεια να δοκιμάζω κιθάρες

Αποσυνδεδεμένος tzabros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #4 στις: 22/11/12, 19:33 »
Mιλάμε για κιθάρες που κοστίζουν πάνω από 2000 Ευρώ. Λες να μην έχουν "αξιόπιστα" ηλεκτρονικά ή ο,τιδήποτε  άλλο...;

Ναι δυστυχώς κι οι πιο φτηνές Taylor (700€) φοράνε τα ίδια ηλεκτρονικά δηλ. το expression system και έχω ακούσει ότι δεν είναι ότι καλύτερο όπως π.χ τα L R Baggs Anthem που πήρα και χρυσό βραβείο στα Players Choice Awards 2011.

www.acousticguitar.com/article/default.aspx?articleid=26936#productsyear
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/12, 20:28 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #5 στις: 22/11/12, 20:40 »
Ναι δυστυχώς κι οι πιο φτηνές Taylor (700€) φοράνε τα ίδια ηλεκτρονικά δηλ. το expression system και έχω ακούσει ότι δεν είναι ότι καλύτερο όπως π.χ τα L R Baggs Anthem που πήρα και χρυσό βραβείο στα Players Choice Awards 2011.

Μπορεί να μην είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει, αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι και καλό. Παρομοίως το αν είναι καλό σαν ήχος ή όχι (που ούτως ή άλλως είναι κατά κύριο λόγο υποκειμενικές απόψεις) δεν έχει άμεση σχέση με το αν το σύστημα είναι αξιόπιστο ή όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/12, 20:42 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #6 στις: 22/11/12, 21:34 »
Φίλε tzabro, καταρχήν να πω πως συμφωνώ με τον Απόλλων γι'άλλη μία φορά.
Παραπέρα, εάν υποθέσουμε πως τα ηλεκτρικά της Taylor δεν είναι τόσο καλά όσο της Lakewood, τί θα προτιμούσες?
Προσωπικά, θα προτιμούσα να βάλω ένα πεταλάκι. Αν πάλι δίνεις τόση σημασία σε playability και ηλεκτρικά, δεν καταλαβαίνω γιατί κοιτάς αυτές τις δύο και δεν πας σε ovation που σίγουρα θα σε καλύπτουν σε αυτά τα δύο θέματα. Εμένα ας πούμε, δεν με ενδιέφερε αν τα ηλεκτρικά της Taylor έχουν κερδίσει βραβείο, γιατί γνώριζα πως με κάλυπτε σε ό,τι έψαχνα, ακόμα και χωρίς βραβεία.
Για την ιστορία πάντως, το Expression System της Taylor είναι πολύ καλό. Έχει μόνο Volume, Bass και Treble και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Στην δικιά μου δεν μου άρεσε ο τρόπος που έπαιρνε την μπαταρία, αλλά πλέον το έχουν αλλάξει κι έχουν βάλει 9V αν δεν κάνω λάθος.

Παραπέρα λες πως δεν έχεις την πολυτέλεια να δοκιμάζεις κιθάρες. Εγώ θα σου πω απλά πως ετοιμάζεσαι να δώσεις πάνω από 2500 Ε και πολύ φοβάμαι πως δεν έχεις καταλήξει τί ψάχνεις. Ούτε εγώ προσωπικά έχω την πολυτέλεια να δοκιμάζω, αλλά όταν αποφάσισα να δώσω τόσα χρήματα, αφενός απέκτησα και την πολυτέλεια της δοκιμής, αφετέρου ήξερα ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τί ψάχνω, ηλεκτρικά, σχήμα σκάφους, ήχος, playability, μέχρι και εξωτερική εμφάνιση.

Δεν σε κατηγορώ για κάτι, απλά μέχρι τώρα έχει παραητηρηθεί το φαινόμενο στο forum πολλοί να κάνουν ερωτήσεις, να κουράζουν κόσμο, ενώ στο τέλος αποδεικνύεται πως δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τί ψάχνουν. Αυτός είναι κ ο λόγος που δεν πολυγράφω στο forum πλέον. Δεν λέω πως ανήκεις στην κατηγορία αυτή κι εσύ, αλλά δεν σου κρύβω πως το να κοιτάς ποια έχει πάρει βραβείο στα ηλεκτρικά, μου ξενίζει λίγο.
Και άσε τί έχεις ακούσει. Δοκίμασέ την, άκουσέ την, βάλε την σε ενισχυτή, παίξε και αποφάσισε.

Όπως και να έχει, χαρά μου αν σε βοήθησα. Τέλος θα στο ξαναπώ. Δίνεις πολλά χρήματα. Keep that in mind ;) :)

Φιλικά
Παναγιώτης


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος tzabros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #7 στις: 22/11/12, 23:36 »
Ναι δυστυχώς κι οι πιο φτηνές Taylor (700€) φοράνε τα ίδια ηλεκτρονικά δηλ. το expression system και έχω ακούσει ότι δεν είναι ότι καλύτερο όπως π.χ τα L R Baggs Anthem που πήρα και χρυσό βραβείο στα Players Choice Awards 2011.

Μπορεί να μην είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει, αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι και καλό. Παρομοίως το αν είναι καλό σαν ήχος ή όχι (που ούτως ή άλλως είναι κατά κύριο λόγο υποκειμενικές απόψεις) δεν έχει άμεση σχέση με το αν το σύστημα είναι αξιόπιστο ή όχι.

Για να μην παρεηγούμαι "αξιόπιστα"ηλεκτρονικά θεωρώ αυτά που σε ηλεκτρικό ήχο αναπαράγουν μια εικόνα με τον πιστότερο δυνατό φυσικό ήχο της κιθάρας ,αυτό είναι που ενδιαφέρει περισσότερο ένα παίχτη που ζητάει κιθάρα με ηλεκτρονικά να αναπαράγει ήχο το δυνατό φυσικότερο κι όχι να τον μαζεύει με ένα σωρό βοηθήματα EQ κ.λ.π .Για μένα σήμερα οι επιτυχημένες ηλ/ακουστικές κιθάρες ιδιαίτερα όταν κάνουν μια περιουσία είναι οι plugg & play χωρίς να ρυθμίζεις με τις ώρες .
Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος tzabros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #8 στις: 23/11/12, 00:01 »
Φίλε tzabro, καταρχήν να πω πως συμφωνώ με τον Απόλλων γι'άλλη μία φορά.
Παραπέρα, εάν υποθέσουμε πως τα ηλεκτρικά της Taylor δεν είναι τόσο καλά όσο της Lakewood, τί θα προτιμούσες?
Προσωπικά, θα προτιμούσα να βάλω ένα πεταλάκι. Αν πάλι δίνεις τόση σημασία σε playability και ηλεκτρικά, δεν καταλαβαίνω γιατί κοιτάς αυτές τις δύο και δεν πας σε ovation που σίγουρα θα σε καλύπτουν σε αυτά τα δύο θέματα. Εμένα ας πούμε, δεν με ενδιέφερε αν τα ηλεκτρικά της Taylor έχουν κερδίσει βραβείο, γιατί γνώριζα πως με κάλυπτε σε ό,τι έψαχνα, ακόμα και χωρίς βραβεία.
Για την ιστορία πάντως, το Expression System της Taylor είναι πολύ καλό. Έχει μόνο Volume, Bass και Treble και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Στην δικιά μου δεν μου άρεσε ο τρόπος που έπαιρνε την μπαταρία, αλλά πλέον το έχουν αλλάξει κι έχουν βάλει 9V αν δεν κάνω λάθος.

Παραπέρα λες πως δεν έχεις την πολυτέλεια να δοκιμάζεις κιθάρες. Εγώ θα σου πω απλά πως ετοιμάζεσαι να δώσεις πάνω από 2500 Ε και πολύ φοβάμαι πως δεν έχεις καταλήξει τί ψάχνεις. Ούτε εγώ προσωπικά έχω την πολυτέλεια να δοκιμάζω, αλλά όταν αποφάσισα να δώσω τόσα χρήματα, αφενός απέκτησα και την πολυτέλεια της δοκιμής, αφετέρου ήξερα ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τί ψάχνω, ηλεκτρικά, σχήμα σκάφους, ήχος, playability, μέχρι και εξωτερική εμφάνιση.

Δεν σε κατηγορώ για κάτι, απλά μέχρι τώρα έχει παραητηρηθεί το φαινόμενο στο forum πολλοί να κάνουν ερωτήσεις, να κουράζουν κόσμο, ενώ στο τέλος αποδεικνύεται πως δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τί ψάχνουν. Αυτός είναι κ ο λόγος που δεν πολυγράφω στο forum πλέον. Δεν λέω πως ανήκεις στην κατηγορία αυτή κι εσύ, αλλά δεν σου κρύβω πως το να κοιτάς ποια έχει πάρει βραβείο στα ηλεκτρικά, μου ξενίζει λίγο.
Και άσε τί έχεις ακούσει. Δοκίμασέ την, άκουσέ την, βάλε την σε ενισχυτή, παίξε και αποφάσισε.

Όπως και να έχει, χαρά μου αν σε βοήθησα. Τέλος θα στο ξαναπώ. Δίνεις πολλά χρήματα. Keep that in mind ;) :)

Φιλικά
Παναγιώτης

Φίλε Παναγιώτη μια ηλ/ακουστική κιθάρα εξ ορισμού την θέλεις να παίζεις εγώ τουλάχιστον 9 στις 10 με ηλεκτρικό ήχο και η επιτυχία της εκάστοτε κιθάρας είναι αυτό ακριβώς να σου αναπαράγει τον φυσικό της ήχο όσο πιστότερα γίνεται χωρίς πολλά βοηθήματα ,πεταλάκια eq κομπρέσορες και βάλε,το ότι κέρδισε την εκτίμηση των κιθαριστών παγκοσμίως ένα ηλεκτρονικό σύστημα είναι πρόκριμα όταν το φοράει ένα μοντέλο κιθάρας ,μου ανέφερες τις Ovation έχω φίλε μου από -93 την Adamas και δεν με γεμίζει πλέον ηχητικά ζητώ μια κιθάρα με πραγματικά ξύλα ,ζωντανή που λέμε και αυτά τα δύο μοντέλα που έχω ΚΑΤΑΛΉΞΕΙ αν προσέξεις έχουν ομοιότητες και σε σχήμα και σε ζεστό κι ολοκληρωμένο ήχο απλά ζήτησα μια πιο έμπειρη γνώμη απευθηνόμενος σε όσους τα έχουν παίξει αυτά τα δύο συγκεκριμένα μοντέλα αλλά και τα δύο όμως για να μπορούν να εκφέρουν γνώμη ,πραγματογνωμοσύνη ζήτησα και όχι υποθέσεις γιατί θεωηριτικά κατέχω κι εγώ αρκετά καλά,αν δεις την επικεφαλίδα στο ποστάρισμα μου είναι Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp και όχι η κάθε μια ξεχωριστά .και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ειδικά το δικό σου σχόλιο μου έδωσε φώτα πρέπει όμως να βρεθεί (αν ποτέ βρεθεί) κάποιος που όπως είπα να τις έχει δοκιμάσει και τις δύο.Ας μη λέμε λοιπόν τόσο εύκολα μεγάλα λόγια ότι δεν ξέρουμε τι θέλουμε κι όλα τα υπόλοιπα ,ξέρω πολύ καλά τι θέλω απλά έχω σκαλώσει σε αυτά τα δύο μοντέλα
Φιλικά Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #9 στις: 23/11/12, 01:05 »
Tzabros, είσαι άνθρωπος της λεπτομέριας, σχεδόν επαγγελματίας, σου απήντησαν και 25 κιθαρίστες με ακριβέστατα σχόλια στο Αμερικανοδιεθνές Φόρουμ. Ποιες οι απορίες σου μετά από αυτή τη καταιγιστική, ακαδημαϊκή λήψη ουσιαστικών έγκυρων πληροφοριών ? Να σε βοηθήσουμε πολύ πιο συγκεκριμένα, γιατί το πρώτο ποστ σου ήτανε πολύ γενικό. Θέλω να με κατευθύνεις σε πολύ συγκεκριμένα σημεία. Που έχεις κατασταλάξει και ποια η κόψη του ξυραφιού, που ενώ για τον απλό λαό είναι ανύπαρκτη εσένα σε οδηγεί σε δίλημμα ?
Ακριβώς, επειδή το ξύλο είναι ζωντανό και εσύ ψάχνεις αυτή τη ζωντάνια και το διαφορετικό,  ακόμη και οι κιθάρες παραγωγής η και χειροποίητες έχουν μεταξύ τους διαφορετικό ήχο. Οι μεγάλοι παίχτες, τις καταλαβαίνουνε αυτές τις διαφορές. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις 10 ίδιες Taylor 514ce και 10 ίδιες Lakewood M32cp (όμοιες... όχι ίδιες...μη κοροιδευόμαστε) γιατί αλλιώς....άκρη δε βγαίνει.
Όσο για το σύστημα, αφού ξέρεις ποιο είναι το καλύτερο ή έχεις πάρει τις πληροφορίες σου από τους American Forumites. Τόσα φράγκα θα δώσεις, κάνε μια custom παραγγελία και σκάσε μερικά ευρώπουλα παραπάνω και βάλε ένα βαρβάτο που έχει κερδίσει και σε διαγωνισμούς και το προτιμούν οι επαγγελματίες του είδους.
Εγώ βασικά κουράστηκα, διαβάζοντας τα όσα έγραψες, πριν καν απαντήσω. Αλλά ακόμη και κουρασμένος, σου απάντησα. Ελπίζω να το εκτίμησες.
Αλλαγή Θέματος : Mistral, εξαιρετικά τα βιντεάκια σου, το παίξιμο σου, η κιθαρούλα σου και η φωνή σου! Με έφτιαξες μαν! Να 'σαι καλά!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/12, 01:08 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος tzabros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #10 στις: 23/11/12, 01:16 »
Tzabros, είσαι άνθρωπος της λεπτομέριας, σχεδόν επαγγελματίας, σου απήντησαν και 25 κιθαρίστες με ακριβέστατα σχόλια στο Αμερικανοδιεθνές Φόρουμ. Ποιες οι απορίες σου μετά από αυτή τη καταιγιστική, ακαδημαϊκή λήψη ουσιαστικών έγκυρων πληροφοριών ? Να σε βοηθήσουμε πολύ πιο συγκεκριμένα, γιατί το πρώτο ποστ σου ήτανε πολύ γενικό. Θέλω να με κατευθύνεις σε πολύ συγκεκριμένα σημεία. Που έχεις κατασταλάξει και ποια η κόψη του ξυραφιού, που ενώ για τον απλό λαό είναι ανύπαρκτη εσένα σε οδηγεί σε δίλημμα ?
Ακριβώς, επειδή το ξύλο είναι ζωντανό και εσύ ψάχνεις αυτή τη ζωντάνια και το διαφορετικό,  ακόμη και οι κιθάρες παραγωγής η και χειροποίητες έχουν μεταξύ τους διαφορετικό ήχο. Οι μεγάλοι παίχτες, τις καταλαβαίνουνε αυτές τις διαφορές. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις 10 ίδιες Taylor 514ce και 10 ίδιες Lakewood M32cp (όμοιες... όχι ίδιες...μη κοροιδευόμαστε) γιατί αλλιώς....άκρη δε βγαίνει.
Όσο για το σύστημα, αφού ξέρεις ποιο είναι το καλύτερο ή έχεις πάρει τις πληροφορίες σου από τους American Forumites. Τόσα φράγκα θα δώσεις, κάνε μια custom παραγγελία και σκάσε μερικά ευρώπουλα παραπάνω και βάλε ένα βαρβάτο που έχει κερδίσει και σε διαγωνισμούς και το προτιμούν οι επαγγελματίες του είδους.
Εγώ βασικά κουράστηκα, διαβάζοντας τα όσα έγραψες, πριν καν απαντήσω. Αλλά ακόμη και κουρασμένος, σου απάντησα. Ελπίζω να το εκτίμησες.
Αλλαγή Θέματος : Mistral, εξαιρετικά τα βιντεάκια σου, το παίξιμο σου, η κιθαρούλα σου και η φωνή σου! Με έφτιαξες μαν! Να 'σαι καλά!

Πολύ κουρασμένα παληκάρια γεννηθήκατε εδώ στην Ελλάδα Το post το έκανα ταυτόχρονα και στα δύο Forum ,για ποιές λεπτομέρειες μιλάς για δύο κιθάρες ζήτησα απόψεις τα συν και τα κατά κι όσοι βγήκαν κανένας δεν γνώριζε και τις δύο.Τι δεν κατάλαβες ???? Μάθετε κατ"αρχήν να αποσαφηνίζετε τι σας ρωτάνε και μετά τα άκυρα πικρόχολα σχόλια σας και μάλιστα φίλε μου είμαι επαγγελματίας κι από αυτό ζω και τελικά εσείς με κουράσατε και ζαλήσετε μέχρι εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/12, 02:32 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #11 στις: 23/11/12, 01:37 »
Το πιστεύω ότι είσαι επαγγελματίας παίχτης και μουσικός. Φαίνεται από χιλιόμετρα μακρυά.
Όμως το πρώτο ποστ σου, δείχνει άνθρωπο, που δεν είναι καθόλου επαγγελματίας στο να αποσαφηνίζει ποιος είναι και τι ψάχνει. Γι' αυτό και κούρασες. Ξεκινάς με ερωτήσεις δημοτικού, τι ρόλο παίζει η μπεμβέ και η μερσεντές ενώ είσαι οδηγός φόρμουλα 1 και σιγά σιγά αποκαλύπτεσαι.  Πίστεψε με, αν έλεγες είμαι οδηγός Φορμουλα 1 ε το πιο πιθανό μόνο κάνας συνάδελφός σου να σου απαντούσε. Έχει από όλα τα καλά ο μπαξές εδώ. Εσύ μπαίνοντας μέσα εδώ σκέφτηκες ότι θα σου απαντήσουνε ο Μιτζέλος και ο Σπάθας ? Όχι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπαίνουνε, όπως πχ ο Spyros Delta και άλλοι. Αλλά φίλε μου θέσε πρώτα σωστές βάσεις και μετά θα πάρεις σωστές απαντήσεις.
Κάτι ακόμη : Ο Απόλλων, ο Hotsauce, o Mistral αν και δεν είμαστε τίποτα γνωστοί ή φιλαράκια, σε διαβεβαιώνω, ότι με πολύ καλή όρεξη και διάθεση και ακούραστα σου απάντησαν στην αρχική σου ερώτηση. Μετά στράβωσε το πράγμα, όταν το γύρισες μπορεί και άθελά σου στο καλαματιανό. Είναι άτομα που εδώ και χρόνια ακούραστα βοηθάνε και προσφέρουνε στο Kithara.gr. Αν ήτανε κουρασμένοι ή δε θα σου απαντούσαν ή θα είχανε παρατήσει χρόνια τώρα να πληροφορούν και να συμμετέχουν και όχι μόνο. Το καλαματιανό είναι φίλε μου που κουράζει και όχι το να απαντάς ή να απαντάς συνεχώς στα ίδια και τα ίδια.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/12, 01:49 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος tzabros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #12 στις: 23/11/12, 01:50 »
Το πιστεύω ότι είσαι επαγγελματίας παίχτης και μουσικός. Φαίνεται από χιλιόμετρα μακρυά.
Όμως το πρώτο ποστ σου, δείχνει άνθρωπο, που δεν είναι καθόλου επαγγελματίας στο να αποσαφηνίζει ποιος είναι και τι ψάχνει. Γι' αυτό και κούρασες. Ξεκινάς με ερωτήσεις δημοτικού, τι ρόλο παίζει η μπεμβέ και η μερσεντές ενώ είσαι οδηγός φόρμουλα 1 και σιγά σιγά αποκαλύπτεσαι.  Πίστεψε με, αν έλεγες είμαι οδηγός Φορμουλα 1 ε το πιο πιθανό μόνο κάνας συνάδελφός σου να σου απαντούσε. Έχει από όλα τα καλά ο μπαξές εδώ. ? Όχι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπαίνουνε, όπως πχ ο Spyros Delta και άλλοι. Αλλά φίλε μου θέσε πρώτα σωστές βάσεις και μετά θα πάρεις σωστές απαντήσεις.

Σ αυτό μπορεί να συμφωνήσω ( Εσύ μπαίνοντας μέσα εδώ σκέφτηκες ότι θα σου απαντήσουνε ο Μιτζέλος και ο Σπάθας) γιατί πρώτη φορά μπαίνω σε αυτό το Forum αλλά σαφής φίλε μου ήμουνα σαφέστατος δηλαδή ζητούσα από κιθαρίστες να καταθέσουν την ΕΠΙΛΟΓΗ τους ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα αν βέβαια είχαν την εμπειρία ένα τύπου γκάλοπ δηλ.από Έλληνες συναδέλφους γιατί εδώ παίζουμε και έντεχνο και ρεμπέτικο και λαικό και κλάσικ ροκ και μετράει πολύ αυτή η εμπειρία ήμουνα σαφέστατος πέραν του δέοντος άλλοι από συνήθεια δεν το εξέλαβαν έτσι ,ξαναδές τι γράφει το αρχικό ποστ μου μη τα ξαναλέω.Διαπιστώνω ότι έκανα λάθος να απευθυνθώ σ 'αυτό το Forum ....δεν καταλαβαινόμαστε ......!!!!!!! Άστο μέχρι εδώ ....και που θα πάει θα το τελειώσω και το Δημοτικό ......

Αποσυνδεδεμένος tzabros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #13 στις: 23/11/12, 01:56 »
Το πιστεύω ότι είσαι επαγγελματίας παίχτης και μουσικός. Φαίνεται από χιλιόμετρα μακρυά.
Όμως το πρώτο ποστ σου, δείχνει άνθρωπο, που δεν είναι καθόλου επαγγελματίας στο να αποσαφηνίζει ποιος είναι και τι ψάχνει. Γι' αυτό και κούρασες. Ξεκινάς με ερωτήσεις δημοτικού, τι ρόλο παίζει η μπεμβέ και η μερσεντές ενώ είσαι οδηγός φόρμουλα 1 και σιγά σιγά αποκαλύπτεσαι.  Πίστεψε με, αν έλεγες είμαι οδηγός Φορμουλα 1 ε το πιο πιθανό μόνο κάνας συνάδελφός σου να σου απαντούσε. Έχει από όλα τα καλά ο μπαξές εδώ. ? Όχι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπαίνουνε, όπως πχ ο Spyros Delta και άλλοι. Αλλά φίλε μου θέσε πρώτα σωστές βάσεις και μετά θα πάρεις σωστές απαντήσεις.

Σ αυτό μπορεί να συμφωνήσω ( Εσύ μπαίνοντας μέσα εδώ σκέφτηκες ότι θα σου απαντήσουνε ο Μιτζέλος και ο Σπάθας) γιατί πρώτη φορά μπαίνω σε αυτό το Forum αλλά σαφής φίλε μου ήμουνα σαφέστατος δηλαδή ζητούσα από κιθαρίστες να καταθέσουν την ΕΠΙΛΟΓΗ τους ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα αν βέβαια είχαν την εμπειρία ένα τύπου γκάλοπ δηλ.από Έλληνες συναδέλφους γιατί εδώ παίζουμε και έντεχνο και ρεμπέτικο και λαικό και κλάσικ ροκ και μετράει πολύ αυτή η εμπειρία ήμουνα σαφέστατος πέραν του δέοντος άλλοι από συνήθεια δεν το εξέλαβαν έτσι ,ξαναδές τι γράφει το αρχικό ποστ μου μη τα ξαναλέω.Διαπιστώνω ότι έκανα λάθος να απευθυνθώ σ 'αυτό το Forum ....δεν καταλαβαινόμαστε ......!!!!!!! Άστο μέχρι εδώ ....και που θα πάει θα το τελειώσω και το Δημοτικό ......εσύ δηλαδή πως θα το ρώταγες που είσαι του Γυμνασίου ?????

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #14 στις: 23/11/12, 02:43 »
Απλά φίλε μου πες, παίδες είμαι επαγγελματίας κιθαρίστας τόσα χρόνια. Έχω παίξει με τα τάδε ακριβά μοντέλα που έχουν και τα τάδε EQ και τώρα μου κάνει κούκου να παίξω με τα συγκεκριμένα Taylor η με Lakewood γιατί βρίσκω εξαιρετικά ας πούμε τα χαρακτηριστικά τους από όλες τις απόψεις. Παρ' όλα αυτά επειδή ψάχνομαι στη λεπτομέρια, θέλω κάποιον με εξίσου μεγάλη εμπειρία στο χώρο και στις συγκεκριμένες 2 κιθάρες και τα ηλεκτρικά τους, να μου πει τη γνώμη του κάνοντας μία σύγκριση. Αν έχετε δοκιμάσει ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε ηλεκτρικά από αυτά που φοράνε, μιας και τα βρίσκω χαμηλότερης ποιότητας από την ίδια τη κιθάρα, πείτε γνώμη.
Γράψε ας πούμε και ένα budget, τι ακριβώς σου άρεσε εσένα σε αυτές τις κιθάρες, τι ακριβώς σου δίνουν. Πιο επαγγελματικά πράγματα. Εσύ φίλε μου, είτε το θέλεις, είτε όχι, απευθύνεσαι σε επαγγελματίες του είδους. Αν θέλεις να αποφύγεις άλλες απαντήσεις και να λάβεις μόνο από επαγγελματίες, θα το πετύχεις με τις πληροφορίες που δίνεις στο αρχικό ποστ σου. Μπορείς ακόμη να το περιορίσεις πιο πολύ και σταράτα. Παρακαλώ να απαντήσουν, μόνο έμπειροι και επαγγελματίες μουσικοί.
Από κιθάρα πάντως είμαι λίγο πριν το νηπιαγωγείο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #15 στις: 23/11/12, 03:37 »
Xolidoxos ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Οφείλω να πω όμως πως η φωνή δεν είναι δική μου. Είναι guitar covers αποκλεισιτκά. Αυτό πρέπει να το αποσαφηνίσω με κάποιο τρόπο γιατί έχουν μπερδευτεί κι άλλοι... Ή μήπως να το αφήσω έτσι καλύτερα ακολουθώντας το κλασσικό ελληνικό πρότυπο? :) χαχαχαχα Σ'ευχαριστώ και πάλι πάντως..

@Tzabros
Φίλε Αλέξη, ελπίζω να σχημάτισες μία άποψη. Οφείλω να σου πω, πως το Expression System σχεδιάστηκε ακριβώς γι'αυτό, ώστε δηλαδή να αποδίδει πιστά τον φυσικό ήχο της κιθάρας. Για εμένα το κατάφεραν αρκετά ικανοποιητικά. Για άλλους όχι. Βραβείο δεν πήραν. Εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο για την εν λόγω κιθάρα.
Καλή αγορά. 

Παναγιώτης
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #16 στις: 23/11/12, 09:58 »
Επειδή η συζήτηση έχει αρχίσει να παρεκτρέπεται, θα πω μερικά απλά πράγματα.

Μάθετε κατ"αρχήν να αποσαφηνίζετε τι σας ρωτάνε...

ήμουνα σαφέστατος πέραν του δέοντος άλλοι από συνήθεια δεν το εξέλαβαν έτσι ,ξαναδές τι γράφει το αρχικό ποστ μου μη τα ξαναλέω.

Μπορεί να είμαι παλιάς σχολής, αλλά είχα μείνει με την εντύπωση ότι αυτός που θέτει το ερώτημα οφείλει να το αποσαφηνίσει. Αν εσύ φίλε Αλέξη πιστεύεις ότι στο πρώτο σου post ήσουν σαφής, αναλυτικός και συγκεκριμένος (και μάλιστα "πέραν του δέοντος") ως προς το τι ψάχνεις, θα μού επιτρέψεις να σού πω ότι πλανάσαι πλάνην οικτράν.

Συγκεκριμένα ως προς τα δύο μοντέλα που συγκρίνεις, ως επαγγελματίας και ως σοβαρός κιθαρίστας, θεωρώ ότι θα έπρεπε να ξέρεις π.χ. αν προτιμάς κιθάρα φτιαγμένη από spruce και rosewood (Lakewood) ή κέδρο και μαόνι (Taylor), αν σε βολεύει καλύτερα μια κιθάρα με nut width 44 χιλιοστά (Τaylor) ή 46 (Lakewood) κλπ. Παρά τα όσα διατείνεσαι, εσύ προφανώς δεν το ξέρεις, γι αυτό και "σκάλωσες" σε δύο κιθάρες με πολύ διαφορετικά χαρακτηριστικά, δίνοντας την εντύπωση ότι η όποια έρευνά σου είχε ως βάση την κατηγορία τιμής και όχι τα χαρακτηριστικά των οργάνων. Αναπόφευκτα λοιπόν οι πληροφορίες που δίνεις είναι ανεπαρκείς, όπως είναι και ο τρόπος γραφής σου.

Όταν λοιπόν σού τα υποδεικνύουν όλα αυτά ένα σωρό άτομα, θα πρέπει τουλάχιστον να σκεφτείς ότι μπορεί να έχουν δίκιο. Αντί γι αυτό, εσύ λες με ύφος θιγμένης αξιοπρέπειας τα παραπάνω, κάνεις λόγο για "κουρασμένα παλικάρια", λες ότι σε κουράσαμε και σε ζαλίσαμε, ότι ήταν λάθος σου να απευθυνθείς σε αυτό το forum, και γενικά ότι φταίμε εμείς (!) που δεν σε καταλάβαμε. Θα σού ευχηθώ καλή τύχη στην αναζήτησή σου, αλλά και θα σε προειδοποιήσω (ως συντονιστής πλέον) ότι προσβλητικά και ειρωνικά σχόλια για μέλη του forum σε προσωπικό επίπεδο δεν θα γίνουν πλέον ανεκτά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #17 στις: 23/11/12, 10:54 »
να πω και εγω την γνωμη μου...

Πιστευω πως η θεωρητικη απασχοληση με κιθαρες αυτου του επιπεδου τιμης ειναι αν μη τι αλλο το μικροτερο κομματι στην διαδικασια της επιλογης, ΠΡΕΠΕΙ να παιχτουν απο τον κιθαριστα, για να δει αν αυτος βολευεται με αυτην την κιθαρα...ενα συναδελφος, αν και ειχε σκοπο να χτυπησει μια κιθαρα 3000 ΕΥΡ, μετα απο τις δοκιμες κατεληξε σε μια των 1000 ΕΥΡ, επειδη απλα του εκατσε καλλιτερα...
Μπορει να μην σου αρεσει καμια απο αυτες...

Για τα ηλεκτρικα, εχει και η TAKAMINE ενα μοντελο στο οποιο χρησιμοποιει την cooltube εφαρμογη, και αυτη εχει εναν πλαστο και τρισδιαστατο ακουστικό ήχο..επίσης, με ένα BOSS AD3 ή AD8 βγαινουν θαύματα...


Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #18 στις: 23/11/12, 11:36 »
..Το ερώτημα ήταν αν κάποιος Έλληνας συνάδελφος έχει εμπειρία από αυτά τα δύο μοντέλα ταυτόχρονα !!!!!!!να την καταθέσει να συγκρίνει κι αν είναι να προτρέψει να μας πει τα συν και τα κατά ,κι όχι να αρχίσουμε το δεδικασμένο "δεν ξέρεις τι θέλεις " πρέπει να τη δοκιμάσεις ο ίδιος " και πολλά ακόμα λες κι είμαστε χθεσινοί και δεν τα ξέρουμε όλα αυτά......

Ρε παιδιά, γιατί τον βαράτε τον άνθρωπο?.. είναι ξεκάθαρος!..
Έχεις κύριε μέλος ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ?.. γράψε, ΔΕΝ έχεις και τις δύο, ΜΗΝ γράψεις!.. Ξεκάθαρο.

Και εσύ Mistral παιδί μου, γιατί τόλμησες να γράψεις τέτοια ανάλυση αφού δεν έχεις και τις δύο και μας μολύνεις με την μονομερή σου άποψη?.. αύριο με τον κηδεμόνα σου!..

Είναι ξεκάθαρο, ΔΕΝ θέλει σχόλια ο άνθρωπος από άσχετους, διότι όταν του γράφεις ¨δοκίμασε τις γιατί είναι πολλά τα λεφτά" εκείνος ακούει "είμαστε χθεσινοί και δεν τα ξέρουμε όλα αυτά".. την καλή πρόθεση την εκλαμβάνει ως προσβολή.

Αφού δεν πληροίτε λοιπόν τις προδιαγραφές, αφήστε το post του άδειο και προσπεράστε, περνάνε πολλαπλά ενδιαφέροντα θέματα κάθε μέρα, πιο αντάξια της καλής διάθεσης σας για βοήθεια!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tzabros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Taylor 514 ce vs Lakewood M-32 cp
« Απάντηση #19 στις: 23/11/12, 14:11 »
Απλά φίλε μου πες, παίδες είμαι επαγγελματίας κιθαρίστας τόσα χρόνια. Έχω παίξει με τα τάδε ακριβά μοντέλα που έχουν και τα τάδε EQ και τώρα μου κάνει κούκου να παίξω με τα συγκεκριμένα Taylor η με Lakewood γιατί βρίσκω εξαιρετικά ας πούμε τα χαρακτηριστικά τους από όλες τις απόψεις. Παρ' όλα αυτά επειδή ψάχνομαι στη λεπτομέρια, θέλω κάποιον με εξίσου μεγάλη εμπειρία στο χώρο και στις συγκεκριμένες 2 κιθάρες και τα ηλεκτρικά τους, να μου πει τη γνώμη του κάνοντας μία σύγκριση. Αν έχετε δοκιμάσει ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε ηλεκτρικά από αυτά που φοράνε, μιας και τα βρίσκω χαμηλότερης ποιότητας από την ίδια τη κιθάρα, πείτε γνώμη.
Γράψε ας πούμε και ένα budget, τι ακριβώς σου άρεσε εσένα σε αυτές τις κιθάρες, τι ακριβώς σου δίνουν. Πιο επαγγελματικά πράγματα. Εσύ φίλε μου, είτε το θέλεις, είτε όχι, απευθύνεσαι σε επαγγελματίες του είδους. Αν θέλεις να αποφύγεις άλλες απαντήσεις και να λάβεις μόνο από επαγγελματίες, θα το πετύχεις με τις πληροφορίες που δίνεις στο αρχικό ποστ σου. Μπορείς ακόμη να το περιορίσεις πιο πολύ και σταράτα. Παρακαλώ να απαντήσουν, μόνο έμπειροι και επαγγελματίες μουσικοί.
Από κιθάρα πάντως είμαι λίγο πριν το νηπιαγωγείο.

...την επόμενη φορά έτσι θα το διατυπώσω μπας και συνενοηθούμε............1!!!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 15:58
από MechMech
1 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 11:52
από giwrgos-x
12 Απαντήσεις
6917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 22:06
από Gabriel6th
1 Απαντήσεις
2946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 11:11
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:54
από foutix
1 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 13:55
από Ntik
13 Απαντήσεις
7829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 23:08
από zepfan
0 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/13, 23:16
από kronus
18 Απαντήσεις
6355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/14, 11:36
από pan0ss
2 Απαντήσεις
3840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/16, 21:10
από AnimaPura