Σελίδες:
  • #1 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 11 Jul 2013
  • Χαίρεστε!
    Μετά από 8 μήνες καταφέραμε(;) να στήσουμε της Άρτας το γιοφύρι. Μη νομίζετε οτι δουλεύαμε νυχθημερόν στο στούντιο, δουλεύαμε όμως νυχθημερόν και ξεκλέβαμε και τίποτις ώρες την εβδομάδα για ηχογραφήσεις κλπ.

    Ο λόγος φυσικά για τον πρώτο "δίσκο" των Σατύρων που φέρει τον ξεκάθαρο και ταιριαστό γάντι τίτλο "Σολ Γαλλία Τσάμικο". Ο... "δίσκος" για την ώρα κυκλοφορεί μόνο ιντερνετικά και ελεύθερος για κατέβασμα στον παρακάτω σύνδεσμο...

    https://soundcloud.com/user5897008/sets/8jkpvjdkfwly

    ...κάποια στιγμή όταν το επιτρέψουν οι οικονομικές συνθήκες (ουχί της χώρας) ίσως κοπεί σε cd, σουβέρ, δίσκο βινυλίου, δίσκο μνημοσύνου, κασέτα, floppy disc,.... κάτι τελοσπάντων. Μέχρι τότε ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣ!

    Να πώ οτι το πόνημα ηχογραφήθη, εμιξαρίσθη και εμαστεριάσθη από το Νοέμβρη του 2012 έως και τις 6/7/2013 ανήμερα του Οσίου Σατύρου (δεν κάνω πλάκα, υπάρχει!!) στο Gizzmo studio στην εξωτική Καλλιθέα. Περιέχει 11 ολάκερα (μει)άσματα σε δική μας μουσική και στίχους διαφόρων (κυρίως Ελλήνων ποιητών του 19ου αιώνα).

    Και επειδήΣ είμεθα και κιθαριστικόν φόρουμ να αναφέρω πληροφοριακά οτι όλα τα κομμάτια ηχογραφήθηκαν με την Squier Tele Thinline Vintage Modified μου, μία epiphone ακουστική που με εντυπωσίασε αλλά δε θυμάμαι το μοντέλο της (απ' τα φθηνά πάντως) και μία μεξικάνα fender strat γιά ένα μικρό γέμισμα που προέκυψε αργότερα.

    Ενισχυτής χρησιμοποιήθηκε ένας fender Quad Reverb 4x12 και το 90% των εφέ (συμπεριλαμβανομένων και των drive) που ακούγονται προέρχονται από τα πετάλια μου. To 10% προστέθηκε αφού τελείωσαν οι ηχογραφήσεις της κιθάρας.

    Από εσάς περιμένω αρχικά να κατεβάσετε και να ακούσετε τα κομμάτια! Ακολούθως λέτε μία γνώμη από συνθετικής, παικτικής αλλά και ερμηνευτικής πλευράς. Επίσης θα με ενδιέφεραν παντός είδους παρατηρήσεις για την ηχογράφηση, μίξη, μάστερινγκ και γενικότερα παραγωγή του άλβουμ.

    Φτυάρια ανά χείρας και περιμένω το καστανόχωμά σας!!!!

    Τα σέβη μου...
  • #2 από elrich στις 12 Jul 2013
  • Ακούω όλο το άλμπουμ για τρίτη φορά, μάλλον το ίδιο θα κάνω και αύριο. Το ένα καλύτερο από το άλλο! Περισσότερο μου αρέσανε τα Αλήτης, Αναπνοή, Μάνα φόνισσα, Τσέλιγκας, Ομίχλη, Τα δώρα του τραγουδιστή και Φρόσω.
  • #3 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 12 Jul 2013
  • Εντάξει Βαγγέλη, όσα συμφωνήσαμε θα πάρεις!!!!
    Άμα σου άρεσαν 7 στα 11, μιλάμε για περίπου 65%. Βγάζω κυβέρνησηηηηη!
    Από θέμα παραγωγής?
  • #4 από gas-13 στις 12 Jul 2013
  • ποσα πρεπει να δωσει κανεις για να παρει καλες κριτικες γι αυτο το ΑΠΑΙΣΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ των γνωστων ΑΤΑΛΑΝΤΩΝ Σατυρων? Προσωπικα για να βρω εστω και ενα θετικο σημειο θελω 11 συνταξεις[προ περικοπων φυσικα] ;D μια για καθε ΑΝΟΣΙΟΥΡΓΗΜΑ.
     
    ΥΓ
    δεν ακολουθει διορθωτικη παρεμβαση, αυτη ειναι η γνωμη μου και ελπιζω να σας την πω κατα προσωπο στο Remedy
  • #5 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 12 Jul 2013
  • Τον πληρώνω κι αυτόν για το ξεκάρφωμα!
  • #6 από Anastasia.M.Ribas στις 13 Jul 2013
  • εγώ ως απλή ακροάτρια,μπορώ να πω ότι μ'άρεσε πάααααρα πολύ! το άκουσα ευχάριστα,δεν προχώρησα κάποιο σημείο το άκουσα ολόκληρο χωρίς να βαρεθώ.  ;D  αγαπημένο κομμάτι η αναπνοή!
  • #7 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 13 Jul 2013
  • Μερσί δεσποινίς!
  • #8 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος στις 13 Jul 2013
  • Ένα μεγάλο μπράβο παιδιά!

    Τα κομμάτια γνωστά και αγαπημένα και από τις live εμφανίσεις, ήδη έχουν μπει σε λίστα ακρόασης! Για την παραγωγή, όντας ψιλοάσχετος, θα πω ότι μου άρεσε η "ζωντανή" αίσθηση που αποπνέει, δεν θάβονται οι δυναμικές και η ενεργητικότητά σας ως μπάντα. Αυτό που θα έλεγα σαν αρνητικό, είναι ότι σε κάποια κομμάτια δεν ξεχωρίζω με σαφήνεια τα όργανα στη μίξη, μου αφήνει μια "θολή" εντύπωση...Λεπτομέρεις φυσικά, το τελικό αποτέλεσμα είναι αρτιότατο!

    Πάντα τέτοια!  :)


  • #9 από bassman(4 String Suicide!) στις 13 Jul 2013
  • Eντυπωση μετα απο την πρωτη ακροαση:(με ακουστικα δυστυχως γιατι ηταν βραδυ)

    Λοιπον εχω καιρο να ακουσω κατι διαφορετικο.Δεν θα πω οτι ολα τα κομματια με τρελαναν.Ομως ειναι δικαιο να πω οτι ακουσα και κατι διαφορετικο επιτελους απο ολα αυτα που βγαινουν.Η μουσικη σας μου αρεσε πολυ γιατι εχει πολλα ωραια στοιχεια μεσα.Περα απο το στυλ που εναλλασεται,μου αρεσε πολυ που ακουσα και πνευστα και ακουστικα οργανα να μπαινουν με ωραιο τροπο.Ο θερμαστης ιδιως με εντυπωσιασε με την πολυ ωραια μουσικη του.Ειναι πραγματικα κατι που χθες το βραδυ το ακουσα και ενθουσιαστηκα!Να σημειωσω οτι μου αρεσε πολυ και ο χαρακτηριστικος ηχος της fender κιθαρας που χρησιμοποιησατε.

    Ολο το αλμπουμ το ακουσα πολυ ευχαριστα.Σιγουρα καποια κομματια μου αρεσαν περισσοτερο αλλα δεν με χαλασε καποιο κομματι.Ωραιος ηχος γενικα,πολυ ωραια και θετικη διαθεση.Σαν μουσικος ακουγοντας τον δισκο φανταστηκα απο πισω μια παρεα που ηχογραφωντας αυτο τον δισκο περασε πολυ ωραια,εριξε βεβαια και πολυ κοπο,αλλα επισης οτι αγαπαει πολυ αυτο που κανει.

    Λεπτομερειες για την παραγωγη δεν μπορω να πω γιατι το εχω ακουσει μονο μια φορα το αλμπουμ.Δυο παρατηρησεις μονο θα κανω που προσεξα αμεσως.Το νομοσχεδιο στην εισαγωγη θυμιζει υπερβολικα το "Βασιλικη" του Ζιωγαλα,κ 2ον η γυναικεια φωνη μου θυμιζει πολυ ενα συγκροτημα των 90's που επαιζε ελληνικο ροκ και λεγοταν "Στιγμα 90".

    Αυτα!



  • #10 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 13 Jul 2013
  • Νικόλα ευχάριστώ φίλε! Κάποια κομμάτια ίσως τα φορτώσαμε με πολλά πράγματα. Κάποια από αυτά τα πράγματα τα αφήσαμε να αιωρούνται από πίσω πολύ χαμηλά (κάποιο τέμπο κιθάρας, κάποια πλήκτρα, κάποια εφέ κιθάρας ή πλήκτρων) και ίσως γι αυτό μπερδεύει ώρες ώρες το πράγμα!

  • #11 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 13 Jul 2013
  • Φίλε bassman επίσης ευχαριστώ και τα σχόλια και κυρίως για την ακρόαση. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην περνάει καλά στην ηχογράφηση και την παραγωγή της μουσικής του! Κάποια πραγματάκια που είχαμε ως στόχο να περνάνε στον ακροατή με χαρά βλέπω οτι αναφέρονται στα σχόλια κάποιων!
      Το νομοσχέδιο όταν το έφερε στην πρόβα ο τότε μπασίστας μας είχε πεί οτι του θύμιζε Χατζηγιάννη! Ακι εμένα πάντως μου είχε θυμίσει Βασιλική αν κι έχουν διαφορές. Τέλος η Αγγελική αμφιβάλω αν έχει ακούσει ποτέ Στίγμα 90. Εγώ επίσης δε βρίσκω καμία ομοιότητα με τη φωνή της Βιβής.
Σελίδες: