Αποστολέας Θέμα: Αγορά 2ης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 14552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixmyk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Αγορά 2ης κιθαρας
« στις: 29/11/15, 16:36 »
Καλησπέρα,
Είμαι 14 και παίζω 4 χρόνια ηλεκτρική κιθάρα. Έχω μια epiphone les paul special 2 και έναν line 6 spider IV 15W. Σκέφτομαι να αγοράσω μια κιθάρα les paul επειδή μου αρέσει να παίζω blues και Rock και μου αρέσουν σα σχήμα και σχέδιο.
Έχω και ένα πετάλι το zoom g3x.
Διαθέτω μέχρι 400€ και είμαι ανάμεσα σε epiphone les paul standard και epiphone les paul traditional pro. Από ότι είδα η σημαντικοτερη διαφορά αυτών των δύο είναι οι μαγνήτες. Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η καλύτερη επιλογή και αν υπάρχει και καμιά καλύτερη;


Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 29/11/15, 16:59 »
καλησπερα,
εφόσον δεν σκοπεύεις σε αγορά κάποιας πολυ ανώτερης les paul απο αυτή που ήδη έχεις,  γιατί να μην πας σε αγορά άλλου στυλ κιθάρας ή (ακόμα καλύτερα) άλλου ενισχυτή με καλό καθαρό ώστε να αποτελέσει μια καλή βάση για το g3x?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος mixmyk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 29/11/15, 17:26 »
Θα το σκεφτώ κι αυτό απλά έλεγα να πάρω κιθάρα επειδή θεπω να παίζω με ένα πιο ποιοτικό όργανο και όταν δοκίμασα καλύτερες κιθάρες αυτό το ένιωσα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 29/11/15, 20:40 »
Να φανταστω τις δοκημασες αυτες σε αλλο ενισχυτη,ε;
Να σου πω εγω μια στα γρηγορα την δικη μου πορια.Αν και μπασο,αλλα τεριαζει.Πρωτα πηρα ενα φθηνιαρικο για να δω αν μου κατσει,μετα πηρα ενα πολυ καλυτερο και εναν ενισχυτη που νομιζα ειναι σουπερ.150 βατ ελεγα δεν ειναι παιξε γελασε,μετα ολο κατι μου εφτεγε στο μπασο.Ημουν ετοιμος απο ακτιβ να το κανω πασιβ και σε οργανο 450€ να βαλω 400€ μαγνητες..και εκανα την μαγικη κινηση..αλλαξα ενισχυτη ;D και ολα μπηκαν στον σωστο δρομο 0:)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mixmyk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 29/11/15, 20:55 »
Σωστό αλλά εγώ πιστεύω (χωρίς να ειμαι και σίγουρος) ότι επειδή έχω το πετάλι δεν έχω πολλές απαιτήσεις από έναν ενισχυτή, επειδή τον χρισημοποιω σαν μονοκαναλο.
Επίσης τις δοκίμασα και είδα αρκετά μεγάλη διαφορά σε σχέση με τη δικιά μου.
Οι κιθάρες ήταν συνδεδεμένες στο μοντέλο που έχω εγώ (ενισχυτή).
Αλλά ενταξει θα το σκεφτώ κι αυτό.
Και εμένα μου ακούγεται καλός ο ήχος απλά θέλω να έχω μια κιθάρα με καλύτερη ποιότητα. Πχ. Η δικιά μου έχει ένα tone και ένα volume ενώ αυτές που θέλω έχουν από δύο.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/15, 20:59 από mixmyk »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 30/11/15, 01:12 »
Σωστό αλλά εγώ πιστεύω (χωρίς να ειμαι και σίγουρος) ότι επειδή έχω το πετάλι δεν έχω πολλές απαιτήσεις από έναν ενισχυτή, επειδή τον χρισημοποιω σαν μονοκαναλο.
Επίσης τις δοκίμασα και είδα αρκετά μεγάλη διαφορά σε σχέση με τη δικιά μου.
Οι κιθάρες ήταν συνδεδεμένες στο μοντέλο που έχω εγώ (ενισχυτή).
Αλλά ενταξει θα το σκεφτώ κι αυτό.
Και εμένα μου ακούγεται καλός ο ήχος απλά θέλω να έχω μια κιθάρα με καλύτερη ποιότητα. Πχ. Η δικιά μου έχει ένα tone και ένα volume ενώ αυτές που θέλω έχουν από δύο.  :)
καταλαβαινω την αναγκη σου για νεο οργανο...παιζεις 4 χρονια,την εχεις βαρεθει,ολοι το χουμε παθει...ασε που εχεις les paul που ειναι bolt on κ δε παει ;D
χτυπα μια epiphone custom κ θα εισαι αρκετα ευχαριστημενος

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 30/11/15, 08:34 »
Σιγουρα ενα καλυτερο ποιοτικα οργανο θα σε βοηθισει στην μελετη/βελτιωση και θα το ευχαριστιεσε περισοτερο.
Γιατι,ναι οσο καλο και μεγαλο ενισχυτη και να εχεις και οσο και ωραιο ηχο να παιρνεις αν αυτο που κρατας στα χερια σου ειναι αβολο,βαρυ,το νοιωθεις μαπα κτλ τοτε απλα δεν σου κανει κεφι να παιζεις οποτε χανετε η χαρα ολου του θεματος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 30/11/15, 09:32 »
Σε αυτη την τιμη οι Vintage V100 ειναι πολύ καλές LP, ομως εγω θα σε ενθαρρυνα να δοκιμασεις τις PRS SE Tremonti, οι οποιες μπορει να μην ειναι κλασσικες LP σε ηχο και εμφανιση, ομως ειναι πολύ ποιοτικες κιθάρες και σε αυτη την τιμη απιστευτο value for money...


http://www.thomann.de/gr/prs_se_standard_mark_tremonti_bk.htm
http://www.thomann.de/gr/prs_se_standard_mark_tremonti_pt.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος mixmyk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 30/11/15, 14:52 »
Σε αυτη την τιμη οι Vintage V100 ειναι πολύ καλές LP, ομως εγω θα σε ενθαρρυνα να δοκιμασεις τις PRS SE Tremonti, οι οποιες μπορει να μην ειναι κλασσικες LP σε ηχο και εμφανιση, ομως ειναι πολύ ποιοτικες κιθάρες και σε αυτη την τιμη απιστευτο value for money...


http://www.thomann.de/gr/prs_se_standard_mark_tremonti_bk.htm
http://www.thomann.de/gr/prs_se_standard_mark_tremonti_pt.htm



Εντάξει θα τις δω και αυτές απλά μκυ φαίνονται σαν περισσότερο metal ενώ εγώ παίζω πολύ blues.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 30/11/15, 14:59 »
Epiphone Les Paul Custom,δεν θα το μετανιωσεις.Ισως να της κανεις καποιες βελτιωσεις στο μελλον αλλα ειναι εξειρετικο οργανο,δεν ξερω ποσο εχει ομως.
Παιζει και να μην την αλλαξεις ποτε και παιζεις και τα παντα(σχεδον).
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος mixmyk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 30/11/15, 15:09 »
Epiphone Les Paul Custom,δεν θα το μετανιωσεις.Ισως να της κανεις καποιες βελτιωσεις στο μελλον αλλα ειναι εξειρετικο οργανο,δεν ξερω ποσο εχει ομως.
Παιζει και να μην την αλλαξεις ποτε και παιζεις και τα παντα(σχεδον).


Καλή ειναι η custom αλλά είναι αρκετα πιο ακριβή.
Εγώ διαθέτω μεχδι περίπου 450 το πολύ.
Επίσης ξαναπηγα σήμερα και έπαιξα με την epiphone les paul standard plus top pro και μου φάνηκε αρκετά καλύτερη από την les paul standard.
Εγώ λέω να μαζέψω χρήματα  για την standard plus top pro γιατί εκεί στο μαγαζί μου είπαν ότι είναι καλύτερη από την standard.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/15, 16:00 από mixmyk »

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 30/11/15, 15:25 »
Πηγαινε παιξε και αλλες Epi,καθως και αλλες μαρκες η δικια σου γνωμη ειναι αυτη που μετραει στην τελικη.Για blues/rock ειναι μια χαρα.
Να βαλω και τον διαολο στο παιχνιδι παιξε και καμια Strat  >:D >:D >:D >:D
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος mixmyk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 30/11/15, 15:30 »
Πηγαινε παιξε και αλλες Epi,καθως και αλλες μαρκες η δικια σου γνωμη ειναι αυτη που μετραει στην τελικη.Για blues/rock ειναι μια χαρα.
Να βαλω και τον διαολο στο παιχνιδι παιξε και καμια Strat  >:D >:D >:D >:D


Χαχα αφού δεν θα παίζω μεταλ πιστεύω ότι μου ταιριάζουν οι επί! Επίσης μου αρέσει πολύ το σχέδιο της!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/15, 16:01 από mixmyk »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 30/11/15, 15:50 »
Να βαλω και τον διαολο στο παιχνιδι παιξε και καμια Strat  >:D >:D >:D >:D

πολύ σωστός :up
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 01/12/15, 10:28 »
Αν εναλλακτικά πας πάντως για μια πιο οικονομικη κιθαρα, πχ μια απο τις κορυφαιες Harley Benton, θα σου μείνουν και για έναν καλύτερο ενισχυτή, πχ ενας μικρος λαμπάτος θα ειναι ο'τι πρέπει για τα blues που παίζεις, και σε συνδυασμο με την πεταλιερα που εχεις, θα έχεις συνολική βελτίωση του ηχου σου:


http://www.thomann.de/gr/harley_benton_sc_550_paradise_amber_flame.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_sc_550_faded_tobacco_flame.htm


http://www.arco.gr/index.php?route=product/product&product_id=3589
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος mixmyk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: 01/12/15, 14:33 »
Αν εναλλακτικά πας πάντως για μια πιο οικονομικη κιθαρα, πχ μια απο τις κορυφαιες Harley Benton, θα σου μείνουν και για έναν καλύτερο ενισχυτή, πχ ενας μικρος λαμπάτος θα ειναι ο'τι πρέπει για τα blues που παίζεις, και σε συνδυασμο με την πεταλιερα που εχεις, θα έχεις συνολική βελτίωση του ηχου σου:


http://www.thomann.de/gr/harley_benton_sc_550_paradise_amber_flame.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_sc_550_faded_tobacco_flame.htm


http://www.arco.gr/index.php?route=product/product&product_id=3589



Βασικά εγώ τον spider iv 15w τον χρησιμοποιώ σαν μονοκαναλο. Αυτί είναι καλό ή καλύτερα να τον χρησιμοποιώ κανονικά;
Θα το σκεφτώ μπας και πάρω ενισχυτή.
;)

Αποσυνδεδεμένος mixmyk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #16 στις: 01/12/15, 22:05 »
Η custim είναι πιλυ καλύτερη από τη les paul standard plus top pro? Γιατί έτσι έχω ακούσει και δεν είναι και πολύ ακριβότερη.
Αν μπορειται πείτε μου γνώμες γιατί μάλλον προς εκεί πάω.   :P

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 04/11/16, 16:29 »
Να ξανα ζωντανέψω το νήμα, μετά την Classic vibe Strat  σκέφτομαι να πάρω για 2η κιθάρα μια Les Paul έως 200 ευρώ
Ο λόγος είναι πως δεν με πολυβολεύει το στενό μπράτσο της
Τι θα μου προτείνατε για classic rock/hard rock (Led Zepp, Thin Lizzy κλπ)
Ενισχυτή έχω τον Vox VT20+
Οι Harley Benton πχ. τί λένε σαν όργανα ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #18 στις: 04/11/16, 17:55 »
Oι Ηarley Benton κατά τη γνώμη μου είναι ικανοποιητικές για τα λεφτά τους, ειδικά αν τούς κάνεις και ένα καλό σετάρισμα. Δεν νομίζω όμως ότι είναι τόσο καλές όσο κάποιες άλλες φτηνές κιθάρες, π.χ. οι Vintage, και το λέω αυτό μετά από συγκρίσεις μοντέλων όπως η V100IT (κλασσική Les Paul με humbuckers) και η V100GT (Goldtop με Ρ90 μαγνήτες) με αντίστοιχες Harley Benton. Πάντως αν ο προϋπολογισμός σου είναι αυστηρά μέχρι 200 Ευρώ, οι επιλογές σου είναι ελάχιστες και λογικά περιορίζεσαι σε όργανα επιπέδου Harley Benton, Jack & Danny κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #19 στις: 04/11/16, 18:24 »
Απόλλων σε ευχαριστώ για την απάντηση

Αυτή η Vintage V100IT είναι έρωτας :
https://www.thomann.de/gr/vintage_v100it.htm?ref=search_prv_4

Είναι και free shipping  :up

« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/16, 18:31 από bathan »
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #20 στις: 05/11/16, 20:42 »
Ισως ανέβω στα 300+, ίσως πουλήσω την Classic vibe .  0:)
Τις vintage τις φέρνει άλλος την Ελλάδα ; Tην βρήκα μόνο εδώ

http://www.musicpower.gr/proionta/mousikaorgana/kithares/ilektrikeskithares/vintagev100bbilektrikikitharamafri001610.html

Αλλη πρόταση στα 300 ευρώ ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #21 στις: 05/11/16, 22:37 »
Στην περίπτωση που πουλήσεις την Classic Vibe, αν το σκέφτεσαι σοβαρά, δε μιλάμε πλέον για "δεύτερη" κιθάρα. Εννοώ ότι αν πουλήσεις την μοναδική κιθάρα που έχεις αυτή τη στιγμή, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η κιθάρα με την οποία θα την αντικαταστήσεις θα σού δώσει κάτι παραπάνω (από πλευράς ήχου, αίσθησης, κλπ), αφού δεν θα έχεις εναλλακτική λύση. Στο θέμα του μπράτσου για παράδειγμα, μια Les Paul πιστεύω ότι σίγουρα θα σε βολέψει καλύτερα, αφού στην πλειοψηφία τους έχουν πιο φαρδύ και χοντρό μπράτσο. Πολύ διαφορετικός θα είναι και ο ήχος, αφού μιλάμε για κιθάρα με humbuckers αντί για τους μονοπήνιους της stratocaster.

Όσον αφορά άλλες επιλογές, όπως σού είπα υπάρχουν και οι Jack & Danny σπό το Γερμανικό Musicstore. Στα 200 Ευρώ μπορείς να βρεις την LS500. Αν ανέβεις πάνω από τα 300, εκτός από τη Vintage υπάρχει η ESP Ltd EC256, η Epiphone Les Paul Standard, και η Revelation RTL59 (αν μπορείς να τη βρεις κάπου). Η ESP είναι μια πολύ καλοφτιαγμένη κιθάρα, με μαγνήτες αρκετά καλούς αν και λίγο γκαζιάρηδες. Έχει σχετικά λεπτό μπράτσο για Les Paul και πολύ μεγάλα τάστα. Αν αυτά σού αρέσουν ως αίσθηση, σίγουρα πρέπει να τη συμπεριλάβεις στις επιλογές σου. Η Epiphone από την άλλη πλευρά είναι αντικειμενικά μια καλή κιθάρα, αλλά η γνώμη μου είναι ότι δεν φτάνει την ποιότητα της Vintage και γι αυτό δεν αξίζει να πληρώσεις παραπάνω. Την Revelation δεν την έχω δοκιμάσει ο ίδιος, αλλά τελευταία τις βλέπω πολύ στο Βρετανικό ebay και διαβάζω πολύ καλές κριτικές για την ποιότητα σε σχέση με την τιμή τους.

EDIT: Κοίτα επίσης και άλλου τύπου (δηλαδή όχι Les Paul) κιθάρες με humbuckers στα λεφτά αυτά, όπως την Cort KX5, την Cort KX1Q και την ESP Ltd H101.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/16, 22:56 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #22 στις: 06/11/16, 00:03 »
Απόλλων επειδή η γνώμη σου έχει βαρύνουσα σημασία θεωρείς πως η Vintage V100IT είναι καλύτερη από την Epiphone Les Paul Standard ;
Ο ήχος το ξέρω πως θα είναι διαφορετικός

Οι Cort δεν που αρέσουν οπτικά ενώ η ESP Ltd είναι πιό ακριβή και δεν υπάρχει αυτήν τη στιγμή

Οσον αφορά την Classic Vibe, μία σκέψη έκανα διότι αν και είμαι "ερωτευμένος" μαζί της εντούτοις το μπράτσο της με δυσκολεύει και δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να την κρατήσω μόνο για να την βλέπω. Will see  :eee
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #23 στις: 06/11/16, 11:04 »
Όσον αφορά τη Vintage, ναι, η γνώμη μου είναι ότι σε σχέση με τη Les Paul Standard και άλλα σχετικά φτηνότερα μοντέλα Εpiphone, είναι όντως ανώτερη. Η ποιότητα κατασκευής είναι καλύτερη, ο ήχος μού άρεσε περισσότερο και γενικά νομίζω ότι είναι μια καλύτερη κιθάρα, ακόμα και στο βάρος (το οποίο για μένα δεν είναι απαραίτητα θετικό, αλλά όπως και να το κάνουμε συμβάλλει στον ήχο και την αίσθηση μιας Les Paul). Αν μιλήσουμε για κάποια άλλα μοντέλα, όπως Standard Plus Pro, Traditional Pro, Custom Pro, Τribute Plus, κλπ, ίσως οι διαφορές να είναι μικρότερες ή και να υπερτερούν οι Epiphone. Εκεί όμως φυσικά ανεβαίνει αρκετά και η τιμή, οπότε ακόμα η Vintage έχει το πλεονέκτημα ως προς την αναλογία ποιότητας/τιμής (ή επί το ελληνικότερον value for money). Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, βασισμένη στις δικές μου εμπειρίες. Αν θέλεις ένα καλό Les Paul copy, αρκετά πιστό στο αυθεντικό μοντέλο (που άλλες κιθάρες όπως η ESP δεν είναι) με λίγα χρήματα, οι Vintage είναι από τις σοβαρότερες επιλογές.

Παρεμπιπτόντως, η ΕSP μπορεί να μην είναι διαθέσιμη αυτή τη στιγμή στον Thomann (όπου αναμένεται να υπάρχει σε κανένα μήνα), μπορείς όμως να την βρεις σε άλλα καταστήματα. Νομίζω ότι είναι μια μάρκα που λογικά θα μπορείς να βρεις στην Ελλάδα, ενώ θα ήταν καλή ιδέα να ψάξεις και στα Βρετανικά καταστήματα. Η αγορά από Βρετανία συμφέρει αυτή την εποχή που η ισοτιμία της λίρας σε σχέση με το Ευρώ έχει πέσει, αρκεί να βρεις μαγαζια που δεν θα σε χρεώσουν κανένα υπέρογκο ποσό για μεταφορικά. Όσο για τις Cort, καταλαβαίνω ότι ξεφεύγουν από το κλασσικό στυλ της Les Paul που θέλεις, πιστεύω όμως ότι ως όργανα αξίζουν να τις δοκιμάσεις, ενώ λόγω σχήματος, βάρους κλπ θα είναι και πιο άνετες στο παίξιμο από τις παραδοσιακές Les Paul, ειδικά για κάποιον που έχει συνηθίσει σε μια stratocaster.

Σχετικά με την Classic Vibe, επειδή κι εμένα μού αρέσει πολύ αυτή η κιθάρα και είχα το ίδιο πρόβλημα με το μπράτσο, το αντικατέστησα με ένα μπράτσο από μια Tokai (αρκετά παχύ, με χαμηλό radius και vintage τάστα). Έβαλα και ένα διαφορετικό pickguard γιατί ήθελα μια αλλαγή, αλλά και γιατί δεν μού άρεσε το αυθεντικό λευκό 1-ply pickguard, και ένα σετ Kluson κλειδιά τα οποία αρχικά προορίζονταν για άλλο project και είχαν ξεμείνει. Tώρα έχω μια κιθάρα που με ικανοποιεί περισσότερο από πλευράς αίσθησης και ευκολίας παιξίματος. Αυτή είναι μια λύση που ίσως θα πρέπει να σκεφτείς αν δεν είσαι σίγουρος ότι προτιμάς τον ήχο των humbuckers.

Iδού και η απαραίτητη (αν και όχι πολύ καθαρή λόγω ανεπαρκούς φωτισμού) φωτο...

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 2ης κιθαρας
« Απάντηση #24 στις: 06/11/16, 11:54 »
ή και μια HSH super strat (π.χ. Ibanez RG), και τα έχεις όλα , humbucking + θέσεις 2,4 για blues, και ότι άλλο θες!

πάντως σε les-paul-οειδή, η Ibanez ARZ Iron Label φοβερή κιθάρα.

αμα πάς σε smooth heel joint neckthrough ή set-in ή AANJ bolt-on δεν ξαναγυρνάς σε παραδοσιακά design του .... 50 :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
45 Απαντήσεις
17508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
6 Απαντήσεις
3765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
33 Απαντήσεις
11694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 17:12
από NickX16
1 Απαντήσεις
2160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 01:42
από paul moore
41 Απαντήσεις
11597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 03:41
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
2734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/09, 00:33
από Wise_One
8 Απαντήσεις
3193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 14:27
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
7465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/14, 16:35
από Guitar Noob