Αποστολέας Θέμα: 330 η 700?  (Αναγνώστηκε 5841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
330 η 700?
« στις: 31/01/16, 12:43 »
Ειμαι στην αναζητηση κιθαρας εδω και πολυ καιρο τωρα αφου με την μπαντα μου σχεδιαζουμε να κανουμε κανενα λαιβ σε καποιο μαγαζι εδω στο κιλκις (εντεχνα,λαικα).Γιαυτο λοιπον βρηκα λιγο κενο χρονο και ειπα να κατεβω στον νακα στην θεσσαλονικη να δω και καμια απο κοντα.Τελος παντων να μην πολυλογω η εξυπηρετηση στο μαγαζι ηταν κατωτερη του μετριου,δεν ειναι δικια μου δουλεια να τους κρινω αλλα ο υπαλληλως απαντουσε στις ερωτησης μου μονολεκτικα και εφυγα με κακη εντυπωση απο το καταστημα.Ο κυριως λογος ομως μου ανοιξα αυτο το θεμα ειναι για να σας ρωτησω το εξης.Ειδα την κιθαρα που ενδιαφερομαι(fender 140sce)και ειναι γυρω στα 330 ευρω,ειπα ομως να δω και καποια πιο ακριβη απο περιεργια και μονο περιπου στα 700 ευρω και το θεμα ειναι πως δεν ειδα καποια ιδιαιτερη διαφορα στον τροπο που παιζουν,τα ηλεκτρικα ηταν τα ιδια και το καπακι ηταν solid και στις δυο κιθαρες.Εσεις σαν πιο ειδικοι τι πιστευετε αξιζει καποιος να δωσει περισσοτερα λεφτα σε μια κιθαρα με περιπου ιδια χαρακτηριστικα??
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: 330 η 700?
« Απάντηση #1 στις: 31/01/16, 14:03 »
Ποιά ήταν η πιο ακριβή κιθάρα που είδες; Είναι δύσκολο να πούμε αν αξίζει την τιμή αν δεν ξέρουμε τα ακριβή χαρακτηριστικά της...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: 330 η 700?
« Απάντηση #2 στις: 31/01/16, 14:14 »
Εχεις δικιο δικο μου λαθος.Δοκιμασα τρεις κιθαρες η μια ηταν η fender CD-100 CE η αλλη ηταν η fender CD-140SCE και η αλλη ηταν μια yamaha νομιζω η FGX830C.Οι τιμες τους ηταν 280,333,700 αντιστοιχα.Μπορω να πω πως ειδα πολυ μεγαλη διαφορα αναμεσα στην πρωτη και στην δευτερη και στον τροπο που ακουγονταν και στην αισθηση που σου εδιναν αλλα δεν ειδα σχεδον καμια διαφορα μεταξυ της δευτερης και της τριτης,μαλιστα μπορω να πω πως η δευτερη μου εδωσε καλυτερη αισθηση στο χερι
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: 330 η 700?
« Απάντηση #3 στις: 31/01/16, 15:01 »
Η διαφορά που είδες ανάμεσα στην πρώτη και τη δεύτερη είναι ακριβώς το συμπαγές καπάκι. Aυτό όντως αξίζει να το πληρώσεις 50 Ευρώ παραπάνω (και όχι μόνο). Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που η Fender 140SCE σού φάνηκε σαφώς καλύτερη από την πολύ ακριβότερη Yamaha FGX830C, εγώ στη θέση σου θα  προτιμούσα τη Fender. Έχω δοκιμάσει το μοντέλο αυτό και είναι σίγουρα ένα πολύ καλό όργανο για αυτά τα λεφτά. Στο κάτω-κάτω η τιμή δεν είναι από μόνη της ένδειξη ποιότητας. Όσο για τη Yamaha, δεν είμαι σίγουρος αν εγώ προσωπικά θα έδινα 700 Ευρώ για αυτή την κιθάρα. Με μια πολύ γρήγορη ματιά στον Thomann, μπορώ να σού βρώ κιθάρες καλύτερες και σε χαμηλότερη τιμή, όπως οι παρακάτω:

Cort MR710

Framus FD-14MCE

Takamine GD-30CE

Ibanez AW4000CΕ

Αυτά παίρνοντας ως δεδομένο ότι θέλεις ηλεκτροακουστική κιθάρα. Αν σού κάνει μια απλή ακουστική, υπάρχουν άλλες πολύ καλές προτάσεις από μάρκες όπως η Recording King, η Epiphone, η Guild και άλλες.

Παρεμπιπτόντως, η Yamaha FGX830C στον Thomann κοστίζει μόνο 598 Eυρώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: 330 η 700?
« Απάντηση #4 στις: 31/01/16, 15:10 »
Και εγω αυτην την σκεψη εκανα οταν ξεκινησα να ψαχνω,ακουστικη ή ηλεκτρακουστικη?.Στην αρχη δοκιμασα μια recording king και μου ερεσε πολυ σαν οργανο αλλα επειδη την θελω για λαιβ θα εμπλεκα με μικροφωνα και ιστοριες ξερεις...Γιαυτο κλινω περισσοτερο σε ηλεκτρακουστικη.Αλλα τοσο μεγαλη διαφορα στην yamaha το thomann απο τον νακα :o :o
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: 330 η 700?
« Απάντηση #5 στις: 31/01/16, 15:30 »
έχω παρατηρήσει οτι τα μεγάλα μαγαζιά και ειδικά ο Νάκας "ακολουθάνε" σε τιμές το thomann (και τα μεγάλα ευρωπαϊκά μαγαζιά). αυτό βέβαια δεν οφείλεται στο ίδιο το thomann αλλά στις εταιρίες που προμηθεύουν τα μαγαζιά. απλά το Thomann αλλάζει τις τιμές πιο σύντομα διότι κάνει συνεχώς νέες παραγγελίες.
με άλλα λογια υπάρχει περίπτωση ν'αλλαξε την τιμή το thomann πρόσφατα και ο Νάκας δεν έχει προλάβει την αλλαγή.
το'χω δει και στην αντίθετη περίπτωση όπου ο Νάκας εχει χαμηλότερη τιμή απο το thomann
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 330 η 700?
« Απάντηση #6 στις: 31/01/16, 21:41 »
επισης να προσθεσω οτι οι τιμες λιανικης που εχει ο νακας ειναι αρκετα πανω απο τις τιμες που πουλαει μεσω ιντερνετ...
Απο τη στιγμη που δεν ειδες διαφορα στην ακριβη κιθαρα, τοτε γιατι να την πληρωσεις?

Περνα μια βολτα και απο το λογοθετη να δοκιμασεις τις cort.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: 330 η 700?
« Απάντηση #7 στις: 01/02/16, 14:26 »
Οσον αφορα τις cort τι γνωμη εχετε για αυτες??
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 330 η 700?
« Απάντηση #8 στις: 01/02/16, 17:51 »
εχω εδω και 10 χρονια την MR-100F και μπορω να πω οτι ειναι η ποιο ανετη ηλεκτρακουστικη που εχω παιξει. Πολυ ευκολο μπρατσο (σαν ηλεκτρικης) και ωραιος ηχος....απλα δε την αλλαζω...