Αποστολέας Θέμα: Τι σταματάει μια κιθάρα;  (Αναγνώστηκε 7646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Τι σταματάει μια κιθάρα;
« στις: 11/09/16, 15:10 »
Τι σταματάει μια κιθάρα;

Το πάτωμα  ;D

Μόλις μου έπεσε από 2μ ύψος (τοίχος) στο πάτωμα...

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

(και σε λίγο καλύτερη ανάλυση εδώ)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/16, 19:10 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #1 στις: 11/09/16, 15:41 »
Μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!
Τα σημαδάκια πταίσματα. Αυτό στη σύνδεση με το μπράτσο είναι ράγισμα;
Ελπίζω κανένα απο αυτά να μην είναι λειτουργικό.

Χάλασε το stand του τοίχου ή πήγες να την κατεβάσεις και σού 'φυγε;

ΥΓ: Το πάτωμα οκ;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #2 στις: 11/09/16, 15:48 »
Μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!
Τα σημαδάκια πταίσματα. Αυτό στη σύνδεση με το μπράτσο είναι ράγισμα;
Ελπίζω κανένα απο αυτά να μην είναι λειτουργικό.

Χάλασε το stand του τοίχου ή πήγες να την κατεβάσεις και σού 'φυγε;

ΥΓ: Το πάτωμα οκ;

Από το τέλος προς την αρχή:

Το πάτωμα ΟΚ. Δεν είχα καμία όρεξη να αλλάζω πλακάκια.

Η κιθάρα ήταν κρεμασμένη. Η βάση περίπου στα 2μ. Μια λάθος κίνηση σε μια καρέκλα βρήκε από κάτω και την σήκωσε ελαφρά, με αποτέλεσμα να φύγει από τη βάση. Βρήκε σε ένα έπιπλο και συνέχισε την πορεία. Έσκασε με τα τάστα. Από πίσω δεν έχει τίποτα γμτ.. Χάθηκε να έπεφτε ανάποδα;  ;D

Αυτά στην ένωση του μπράτσου φαίνονται να προκλήθηκαν από το τράνταγμα. Ράγισμα είναι, αλλά δεν βλέπω αν είναι στο βερνίκι ή/και στο ξύλο και πόσο βαθιά. Όταν αλλάξω χορδές θα βγάλω το μπράτσο να δω, αλλά δεν φαίνεται κάτι σοβαρό.

Anyway, όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι. Αν δω στην πορεία ότι με ενοχλεί πάρα πολύ η εμφάνιση (που δε νομίζω), θα της κάνω κάνα τρίψιμο και βάψιμο. Πάντα ήθελα μια άσπρη κιθάρα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #3 στις: 11/09/16, 17:05 »
Θα πρότεινα ένα stand τοίχου από αυτά που έχουν μπροστά ένα λουράκι ή μια μεταλλική μπάρα, ώστε το άνοιγμα του "πέταλου" να κλείνει όταν κρεμάς την κιθάρα. Με κάτι τέτοιο υπάρχει πολύ μικρότερη πιθανότητα ότι θα συμβεί ένα παρόμοιο ατύχημα.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #4 στις: 11/09/16, 18:40 »
Όντως με τέτοιο δεν θα έπεφτε η κιθάρα (ή θα έπεφτε όλη η γυψοσανίδα μαζί με τις υπόλοιπες κιθάρες χεχεχε).
Θα μπορούσα εναλλακτικά να βάζω κι ένα -παχύ- λάστιχο μπροστά τώρα που το σκέφτομαι.

Ένα κόλπο που μου έστειλε ένας φίλος, δεν το 'χω δοκιμάσει, αλλά φαντάζομαι θα δουλεύει:

"Αν δεν έχει σπάσει κομμάτι ξύλου κι έχει μόνο βαθούλωμα:
Βρέχεις το ξύλο στο βαθούλωμα, ακουμπάς πάνω ένα βρεγμένο πανάκι και ακουμπάς ζεστό το κολλητήρι πάνω στο πανί μέχρι να φουσκώσει το ξύλο
"
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/16, 19:14 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #5 στις: 11/09/16, 20:32 »
Λοιπόν, επειδή με έτρωγε, την έλυσα πλήρως και τσέκαρα τα πάντα, δεν υπάρχει κάποιο άλλο ράγισμα (πχ κάτω από τη γέφυρα ή το pickguard κλπ).

Το κόλπο με το κολλητήρι και το νερό δουλεύει, απλά θέλει υπομονή και πολλές φορές, αφήνοντας το ξύλο να επανέλθει στη σωστή θερμοκρασία πριν την επόμενη προσπάθεια. Τουλάχιστον για μικρά βαθουλώματα όπου δεν υπάρχει σπάσιμο.

Στα σπασίματα έβαλα λίγο CA, έτριψα με 2000 ντουκόχαρτο και έριξα κι ένα γυάλισμα/κέρωμα μετά και όλα κομπλέ.
Αν είσαι και μύωψ χωρίς γυαλιά, δε φαίνεται τίποτα  ;D

Έτοιμη, ελπίζω αυτή τη φορά να παραμείνει στην θέση της...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #6 στις: 11/09/16, 23:26 »
Γιαυτο παντα αφημενη κεκουρδισυη κανα 3 στροφες το κλειδι,με το τρανταγμα και την ταση των χορδων μπορει να σπασει εκει που ειναι το νατ.Φτου φτου μακρια απο δω χτυπω ξυλο πιανω και κοκκινο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #7 στις: 11/09/16, 23:38 »
Με πόνεσε η ψυχή μου λίγο. Πάλι καλά που η ζημιά είναι επιφανειακή.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #8 στις: 12/09/16, 02:27 »
Κάτι σπάει μέσα σου όταν βλέπεις ένα όργανο ακριβείας να χτυπάει το πάτωμα, συμβαίνει βέβαια σε όλους.. Ελπίζω να μείνουν μόνο τα σημάδεια για το ¨μάτι¨..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #9 στις: 12/09/16, 20:13 »
Κάτι σπάει μέσα σου όταν βλέπεις ένα όργανο ακριβείας να χτυπάει το πάτωμα, συμβαίνει βέβαια σε όλους.. Ελπίζω να μείνουν μόνο τα σημάδεια για το ¨μάτι¨..

Απ' έξω έσπασε  ;D ;D ;D

Νομίζω ότι απ' όλο το forum, εμένα με πείραξαν λιγότερο τα σημάδια.
Από τη μία, ένα κομμάτι ξύλο είναι, δε θα σκάσουμε κιόλας.
Από την άλλη, η κιθάρα έχει μετακινηθεί μόνο μεταξύ δύο δωματίων.
Κι όχι τίποτα άλλο, αν και ήταν/είναι -αντικειμενικά- φθηνή (αν και το φθηνό πλέον είναι σχετικό), την έχω ευχαριστηθεί ιδιαίτερα, είναι σα να "κούμπωσε" επάνω μου από την πρώτη στιγμή...

Anyway, το playability δεν χάλασε, η κιθάρα μια χαρά είναι εκτός των κοσμητικών παράσημων που κέρδισε στην άνιση μάχη με το πάτωμα... Οπότε συνεχίζουμε :-)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #10 στις: 12/09/16, 23:22 »
πήρε το βάπτισμα του πυρός, τώρα πλέον μπορείς να την βλέπεις ως βετεράνα!! Μην το γελάς, είναι και αυτό το πέσιμο μέρος της ιστορίας της (που σου εύχομαι να γράψεις με αυτήν)
θυμάμαι η δική μου στρατ είχε πιαστεί στο .... ασανσερ.... και είχε σπάσει το κλειδί της λεπτής ΜΙ, 3 μέρες πριν την 2η μας συναυλία, εν έτη 1991.... έγινε αφορμή να πάρω την κράμερ απο τον ζοζέφ... αχχχ τι ωραία χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #11 στις: 13/09/16, 05:46 »
Όπως το λέει ο panix, παράσημα!

Τώρα θυμήθηκα την πραγματικά άνιση μάχη μίας φθηνής ηλεκτρακουστικής που είχα και ψιλοχρησιμοποιούσα παλιότερα σε λαιβ, με τις κυλιόμενες σκάλες του ΟΣΕ στη Θεσσαλονίκη.

Οι σκάλες αλώβητες, η κιθάρα στα δύο!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #12 στις: 13/09/16, 21:09 »
Αν σου πέσει κλασσική κιθάρα, ξέρεις τι να κάνεις...


Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #13 στις: 16/09/16, 15:49 »
εγώ είμαι της άποψης οτι ούτε χαρακτήρα δίνουν τα χτυπήματα , ούτε "βετερανισμό" .  κατά κύριο λόγο δείχνουν απροσεξία και έλλειψη εκτίμησης της ομορφιάς του οργάνου.
εννοείται δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση που ήταν καθαρά θέμα γκαντεμιάς.

αν οποιοσδήποτε πάει σε  ένα κατάστημα να αγοράσει ένα καινούριο όργανο και τύχει να'χει κάποια χτυπήματα/γρατζουνιές απο πτώση κατά τη μεταφορά ή απο αμέλεια κάποιου υπαλλήλου , η κάποιου πελάτη κατά τη δοκιμή κτλ και σου πει ο πωλητής : "δεν είναι τίποτα, σημάδια που δίνουν χαρακτήρα είναι και δεν επηρεάζουν τον ήχο" τότε το πιο πιθανό είναι να του ρίξεις μια μούτζα ή να του ζητήσεις έκπτωση βαρβάτη.
η αισθητική του οργάνου παίζει βασικό ρόλο στην επιλογή και νομίζω ισχύει για όλους
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #14 στις: 16/09/16, 16:25 »
εγώ είμαι της άποψης οτι ούτε χαρακτήρα δίνουν τα χτυπήματα , ούτε "βετερανισμό" .  κατά κύριο λόγο δείχνουν απροσεξία και έλλειψη εκτίμησης της ομορφιάς του οργάνου.
εννοείται δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση που ήταν καθαρά θέμα γκαντεμιάς.

αν οποιοσδήποτε πάει σε  ένα κατάστημα να αγοράσει ένα καινούριο όργανο και τύχει να'χει κάποια χτυπήματα/γρατζουνιές απο πτώση κατά τη μεταφορά ή απο αμέλεια κάποιου υπαλλήλου , η κάποιου πελάτη κατά τη δοκιμή κτλ και σου πει ο πωλητής : "δεν είναι τίποτα, σημάδια που δίνουν χαρακτήρα είναι και δεν επηρεάζουν τον ήχο" τότε το πιο πιθανό είναι να του ρίξεις μια μούτζα ή να του ζητήσεις έκπτωση βαρβάτη.
η αισθητική του οργάνου παίζει βασικό ρόλο στην επιλογή και νομίζω ισχύει για όλους

Χωρίς παρεξήγηση, αυτό που λές είναι αυτο-αντικρουόμενο. Και εξηγώ.
Αν οι φθορές ΔΕΝ ήταν η νόρμα και το συνήθες τότε η πλειονότητα των μεταχειρισμένων πραγμάτων θα πωλείτο στην τιμή του καινούργιου!! Ατοπο.
Εφόσον λοιπόν οι φθορές είναι κάτι το φυσικό, στο κατάστημα που λές, προφανώς και εφόσον αγοράζεις ΜΗ χρησιμοποιημένο (καθότι η φθορά απο την χρήση είναι κάτι το φυσιολογικό) δεν θες το παραμικρό ψεγάδι.

Σε αντιδιαστολή, όμως, στην μακροχρόνια χρήση, οι φθορές είναι κάτι το φυσιολογικό. Ούτε ο κιθαρίστας πάσχει απο έλλειψη εκτίμησης για το όργανο που γεράζει και αυτό μαζί με τον κιθαρίστα, ούτε απο απροσεξία. Είναι η φύση τα πράγματα να γεράζουν είτε αργά είτε μερικές φορές πιο βίαια, και αυτό ισχύει και για τους ανθρώπους.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #15 στις: 16/09/16, 19:13 »

Χωρίς παρεξήγηση, αυτό που λές είναι αυτο-αντικρουόμενο. Και εξηγώ.
Αν οι φθορές ΔΕΝ ήταν η νόρμα και το συνήθες τότε η πλειονότητα των μεταχειρισμένων πραγμάτων θα πωλείτο στην τιμή του καινούργιου!! Ατοπο.


εγώ μίλησα για χτυπήματα και γρατζουνιές και όχι για φυσικη φθορά . η φυσική φθορά του οργάνου εντοπίζεται στα σημεια επαφής με το χέρι και την πένα και εντοπίζεται στα τάστα , στο πίσω μέρος του μπράτσου , στο πίκγκαρντ κτλ. μία λακούβα στο σώμα δε γίνεται απο πάιξιμο του μουσικού οργάνου αλλά του γεννητικού οργάνου.

Εφόσον λοιπόν οι φθορές είναι κάτι το φυσικό, στο κατάστημα που λές, προφανώς και εφόσον αγοράζεις ΜΗ χρησιμοποιημένο (καθότι η φθορά απο την χρήση είναι κάτι το φυσιολογικό) δεν θες το παραμικρό ψεγάδι.


όπως σίγουρα γνωρίζεις τα όργανα που έχει ένα κατάστημα σε κοινή θέα (είτε στη βιτρίνα, είτε κρεμασμενα) και μπορείς να τα δοκιμάσεις είναι προς πώληση ως καινούρια . υπάρχει περίπτωση κάποια από αυτά να έχουν γρατζουνιές (είτε απο κάποιον πελάτη που έκανε δοκιμή φορώντας το μπουφάν του, απο εργαζόμενο που έκανε συντήρηση και το ακουμπαγε πάνω σε πάγκο χωρίς κάποια επιφάνεια προστασίας -το έχω δει με τα μάτια μου) ή χτυπήματα (έπεσε το όργανο κατά τη μεταφορά ή (ξε)κρεμώντας το ο πωλητής να ήρθε σε επαφή με το διπλανό -επίσης το έχω δει με τα μάτια μου να συμβαίνει) . μιλάω κυρίως για κλασικές και ακουστικές κιθάρες που τα σημάδια γίνονται πανεύκολα. αν εσύ τώρα πας να αγοράσεις ένα "σημαδεμένο" αλλά καινούριο όργανο και σου πει ο πωλητής ότι τα σημαδια αυτά δίνουν χαρακτήρα και βετερανισμό δε θα του απαντήσεις (α)καταλλήλως;

Σε αντιδιαστολή, όμως, στην μακροχρόνια χρήση, οι φθορές είναι κάτι το φυσιολογικό. Ούτε ο κιθαρίστας πάσχει απο έλλειψη εκτίμησης για το όργανο που γεράζει και αυτό μαζί με τον κιθαρίστα, ούτε απο απροσεξία. Είναι η φύση τα πράγματα να γεράζουν είτε αργά είτε μερικές φορές πιο βίαια, και αυτό ισχύει και για τους ανθρώπους.


και θα επαναλάβω πως μίλησα για χτυπήματα και γρατζουνιές απροσεξίας (πτώσεις ,ρίψεις , κοπάνημα δεξιά και αριστερά ) συγκρούσεις με τοίχους κτλ) όχι για φυσική φθορά

δες και εδώ τι εννοώ ως έλλειψη εκτίμησης της ομορφιάς του οργάνου
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι σταματάει μια κιθάρα;
« Απάντηση #16 στις: 16/09/16, 19:32 »
Δεν πιστευω πως καποιος επιδιοκει να χτυπαει την κιθαρα του,αλλα ναι,τυχαινει σε ολους.Ε δεν γινετε να μην την χτυπισει κανεις.Ειναι φυσης αδινατο.Τωρα κατι αιδιες τυπου ρελικ,ειδικα οταν το κανεις τεχνιτα σε μαστωρα κτλ..σαν τον φανταρο που προσπαθει να ξεβαψει τα ρουχα για να το παιζει παλιος,μουρη κτλ
Εγω προσωπικα θελω τα μπασα μου στην πενα,και οταν τα κοπαναω πουθενα καταλαθος ξενερωνω,αλλα δεν θα πεθανω κιολας..Και ναι,οταν το μεταχειρισμενο το βλεπεις σαν τα μουτρα του ροκυ μετα απο αγωνα,μπαινουν υποψιες για περετερο προβληματα και χανουν αξια.Αξια ομως χανουν και απο την φυσιολογικη φθορα γιατι ειναι φθορα και αυτη
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
9608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
32 Απαντήσεις
12492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
67 Απαντήσεις
20340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
5 Απαντήσεις
2973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 15:40
από Transparent_criminal
16 Απαντήσεις
8931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
17 Απαντήσεις
12458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
11471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/18, 17:20
από panixgr