Αποστολέας Θέμα: Susmile Guitars  (Αναγνώστηκε 8108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Susmile Guitars
« στις: 05/12/16, 12:44 »
Εχετε ακουστα αυτη τη μαρκα και αν ναι τι αποψη εχετε ?
http://www.ssmii.com
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #1 στις: 05/12/16, 22:22 »
φαίνεται τρελη Γιαπωνεζίλα. Απο που το κατάλαβα? Απο το μέγεθος της γκάμας και απο τις φάτσες των εργατριών. Αλλα τελικά είναι απο Κϊνα. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν 7-χορδες.

Αυτο που λέιπει απο την αγορά είναι ένα μπουτίκ εργοστάσιο με αποκλειστικά custom σχέδια, online design, απο Κίνα, εννοείται. Νομίζω θα έκανε αρκετή επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/16, 22:24 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #2 στις: 05/12/16, 23:53 »
φαίνεται τρελη Γιαπωνεζίλα. Απο που το κατάλαβα? Απο το μέγεθος της γκάμας και απο τις φάτσες των εργατριών. Αλλα τελικά είναι απο Κϊνα. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν 7-χορδες.

Αυτο που λέιπει απο την αγορά είναι ένα μπουτίκ εργοστάσιο με αποκλειστικά custom σχέδια, online design, απο Κίνα, εννοείται. Νομίζω θα έκανε αρκετή επιτυχία.
Τι φαση ? Χαχαχα μαρεσει ο περιγραφικος σου τροπος.Βρηκα μια ovation clone απο αυτη την εταιρεια και φενεται αρκετα καλη οσον αφορα τον ηχο της,απο το YouTube.
Βεβαια δεν ξερω να εμπιστευτω μια εταιρεια που ισχυριζεται οτι ειναι 1η στις πωλησεις στη Κινα ; Δεν ξερω...αυτο θεωρειται πλεονεκτημα...ή...μειωνεκτημα.
Παντως στα Πορτογαλλικα site γινεται πάταγος απο τετοιες.Τι κονε εχουν τωρα οι Πορτογαλλοι με τους κινεζους ? Ποιος ξερει ;
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #3 στις: 06/12/16, 11:19 »
Αξίζει να ασχοληθείς με μια replica/clone κιθάρα ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #4 στις: 06/12/16, 14:15 »
Πιστευω σιγουρα αξιζει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #5 στις: 06/12/16, 15:34 »
Πιστευω σιγουρα αξιζει

Μεταχειρισμενη τη βρηκα στα 100 περιπου,ομως δεν ξερω να παρω αυτην μεταχειρισμενη η να παρω καινουρια μια απο τις παρακατω,τι αξιζει :

http://www.skroutz.gr/s/9871980/Harley-Benton-HBO-850NT-Natural.html

http://www.gear4music.com/Guitar-and-Bass/Deluxe-Roundback-Electro-Acoustic-Guitar-by-Gear4music-Natural/5XM
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #6 στις: 06/12/16, 15:48 »
Ποια βρηκες μεταχειρησμενη?
Αν αυτη που κανει 110 καινουρια,την βρηκες 100 μεταχειρησμενη,πες του πλακα μας κανεις ρε μεγαλε?για 10 ευρω παιρνω την καινουρια..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #7 στις: 06/12/16, 16:35 »
Ποια βρηκες μεταχειρησμενη?
Αν αυτη που κανει 110 καινουρια,την βρηκες 100 μεταχειρησμενη,πες του πλακα μας κανεις ρε μεγαλε?για 10 ευρω παιρνω την καινουρια..
Οχι ρε την sunsmile την βρηκα 100,την δινει αυτη και μια κλασσικη μαζι.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/17, 20:49 από OhClockMan »
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #8 στις: 06/12/16, 17:29 »
Αυτη η ποσο κοστιζει καινουρια;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #9 στις: 06/12/16, 20:51 »
αυτή του gear4music ακούγεται πολύ ωραία στο βίντεο (θες είναι ο τύπος που'ναι παιχταράς , θες είναι η επεξεργασία.. δεν κατέω )
άλλωστε σε αυτά τα λεφτά πόσο έξω να πεσεις;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #10 στις: 06/12/16, 22:46 »
Αυτη η ποσο κοστιζει καινουρια;
Καινουρια δεν τη βρισκω πουθενα ουτε εξωτερικο ουτε εσωτερικο,μαλλον ειναι παλια και δεν υπαρχει
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #11 στις: 06/12/16, 22:48 »
αυτή του gear4music ακούγεται πολύ ωραία στο βίντεο (θες είναι ο τύπος που'ναι παιχταράς , θες είναι η επεξεργασία.. δεν κατέω )
άλλωστε σε αυτά τα λεφτά πόσο έξω να πεσεις;

Οντως και εγω το ιδιο πιστευω...ακου και αυτο και πες μου τι πιστευεις

« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/16, 00:24 από OhClockMan »
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #12 στις: 09/12/16, 07:21 »
Με αφορμή το ποστάρισμα αυτό, ένας φίλος τους έστειλε mail και ρώτησε τιμή για μία στράτο, απάντησαν 150 ευρά το κομμάτι και 50 ευρά από 15 κομμάτια και πάνω, χωρίς μεταφορικά και τελωνεία. Δεν ξέρω αν αυτή η τιμή είναι για όλες τις κιθάρες ή πάει και ακριβότερα, γιατί για κάποιες από αυτές προσωπικά θα έδινα 60-70 ευρά, έτσι για να υπάρχουν στο σπίτι χεχε.


Γεγονός είναι πάντως ότι στο youtube υπάρχουν πολλά βίντεο αμερικανών που παράγγειλαν κινέζικες απομιμήσεις και τις συγκρίνουν με τις αυθεντικές. Όσα έχω δει λένε ότι για τα λεφτά τους μια χαρά είναι οι κινέζικες.


To GAS με έχει χτυπήσει άσχημα :Ρ
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #13 στις: 09/12/16, 09:52 »
To GAS με έχει χτυπήσει άσχημα :Ρ

προσευχή, περισυλλογή και νηστεία!!

είχα μια κινέζικη malmsteen copy, και ήταν φοβερή και στον ήχο και στο παίξιμο, αλλά δεν είχε sustain (παρά τις άπειρες μόντες - κλειδιά, super vee τρεμολο, κτλ κτλ). Ετσι την πούλησα. Ισως το ξανα-επιχειρήσω. Τότε πείστηκα οτι το sustain είναι ~~~~ 90% θέμα ξύλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/16, 09:53 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #14 στις: 09/12/16, 14:19 »
Σε καποια οργανα οπως πχ τα κοντραμπασα δεν θελουν σαστειν,αλλα γρηγορη αποσβεση και αυτο το καθοριζουν κυριως απο τις αναλογες χορδες και την κατασκευη του οργανου.Αχηλαια μπωρει σε ολα να συμφωνουμε αλλα σε αυτο μαλλον ποτε  :P
Θα πω πως το ξυλο για να πειραζει αμεσα το σαδτειν θα πρεπει να ειναι φελος  :P
Καποιο λακο εχει η φαβα και αποροφουντε οι δυναμεις..Λενε οτι οι παλιες φεντερ ηταν κοντρα πλακε.Και η αληθεια ειναι πως ρα εχτριμ ξυλα αρχισαν να χρεισημοποιουντε απο τοτε που καλητεχνες αρχισαν να ζηταν καστομ.οργανα με burl,birds eye,flamed κτλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #15 στις: 09/12/16, 15:46 »
Σε καποια οργανα οπως πχ τα κοντραμπασα δεν θελουν σαστειν,αλλα γρηγορη αποσβεση και αυτο το καθοριζουν κυριως απο τις αναλογες χορδες και την κατασκευη του οργανου.Αχηλαια μπωρει σε ολα να συμφωνουμε αλλα σε αυτο μαλλον ποτε  :P
Θα πω πως το ξυλο για να πειραζει αμεσα το σαδτειν θα πρεπει να ειναι φελος  :P
Καποιο λακο εχει η φαβα και αποροφουντε οι δυναμεις..Λενε οτι οι παλιες φεντερ ηταν κοντρα πλακε.Και η αληθεια ειναι πως ρα εχτριμ ξυλα αρχισαν να χρεισημοποιουντε απο τοτε που καλητεχνες αρχισαν να ζηταν καστομ.οργανα με burl,birds eye,flamed κτλ
Δεν είναι θέμα ΔΕΝΔΡΟΥ!
να σου πω.... λοιπόν την ξέρεις την 7-χορδη την Ibanez που πήρα απο τον Θωμά (και τράβηξα τα 1000 μύρια να την κάνω καλά). Απο την μάνα της είχε sustain καλούτσικο , αλλά στο 24ο τάστο MI δεν είχα ακούσει πάνω απο 2 sec. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Απο τη στιγμή που έδεσε σωστά το neck heel joint και απο την στιγμή που μπήκαν καβύλιες και στο maple αλλά και στο basswood, δεν έχω δεί κάτω απο 3 secs. ΑΝ τώρα βιδώσω και trem arm πράγμα το οποίο δίνει extra αδράνεια στο σύστημα παίρνω και 4 secs.
Δεν είναι θέμα δένδρου, είναι θέμα ακαμψίας του συγκεκριμένου κομματιού, αλλά και των αρμονικών στις οποίες ταλαντώνεται.
Το πρόβλημα με το sustain είναι οτι το "σήμα" (η ταλάντωση της χορδής είναι και αυτή ένα περιοδικό φαινόμενο όπως και τα ηλεκτρομαγνητικά σήματα που έχουν, πλάτος, περίοδο/συχνότητα, ενέργεια, κτλ), προκαλεί μία ταλάντωση στο μέσο, η οποία είναι ίση ή πολλαπλάσια με αυτή του σήματος. Στην συνέχεια η ταλάντωση του μέσου επιστρέφει στην χορδή και ακυρώνει την ταλάντωσή της.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #16 στις: 09/12/16, 16:59 »
Αρα ερχεσε στα λογια μου ;)
Δεν ειναι θεμα ξυλου,αλλα κατασκευης ;)
Αν πχ.σε μια κιθαρα η ενωση εχει ρογμες/κενα/μαπα βιδες κτλ αποροφατε η δυναμη της χορδης.Τωρα αυτο με την ακυρωση ταλαντοσεων,το εχουν ριξει το φταιξιμο το βαρος του μπρατσου
δηλαδη δεν τεριαζει το βαρος του μπρατσου με τον συντονισμο της χορδης.Ο λιο φεντερ εβαζε μεταλικα βαριδια συο χεντστοκ για να λυσει τετοια προβληματα και ακομα πουλιετε ενα τετοιο,ονομα δεν θυμαμαι αλλα αν ειναι να το ψαξω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #17 στις: 09/12/16, 17:44 »
fat-finger λέγεται αλλά αυτά είναι ημίμετρα. Θες ένα ξύλο τόσο σκληρό ωστε να ακυρώνει μόνο τις ενοχλητικές συχνότητες. Παίζει ρόλο και η ξήρανση. Αν ήταν θέμα μόνο ακαμψίας θα παίζαμε όλοι με όργανα απο συνθετικά υλικά...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #18 στις: 09/12/16, 18:25 »
Και εδω ερχετε η τοποθετηση βεργας στο μανικι..Καταχριν οσο εψαχνα τοτε που λεγαμε για να κανω carbon μανικι,και αυτα εχουν truss rod γιατι οι χορδες τα σκευρονουν..αλλα να ξες εχει αποδθχθει πως ενα καλα ξεραμενω ξυλο ( <12% υγρασια) δεν θελει ουτε κοντρες ουτε τιποτα.Οι κοντρες ειναι κυριως για goof notes και εχει και βαρακια για wolf notes.Πατεντες πολλες..Θα φυγουμε απο το θεμα μαν..Ας βοηθισουμε εδω το παλικαρι σε αυτα που ρωταει και αυτα εμεις τα συζηταμε και απο το τηλεφωνο  :up
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #19 στις: 09/12/16, 22:24 »
Με αφορμή το ποστάρισμα αυτό, ένας φίλος τους έστειλε mail και ρώτησε τιμή για μία στράτο, απάντησαν 150 ευρά το κομμάτι και 50 ευρά από 15 κομμάτια και πάνω, χωρίς μεταφορικά και τελωνεία. Δεν ξέρω αν αυτή η τιμή είναι για όλες τις κιθάρες ή πάει και ακριβότερα, γιατί για κάποιες από αυτές προσωπικά θα έδινα 60-70 ευρά, έτσι για να υπάρχουν στο σπίτι χεχε.

Γμτ είναι δύσκολες εποχές, αλλιώς χαλαρά μαζευόμασταν καμιά 15ρια και κάναμε καμιά ομαδική παραγγελία  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #20 στις: 09/12/16, 22:26 »
Χαχα..ανετα..ΤΡΕΛΑ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #21 στις: 09/12/16, 22:44 »
Με αφορμή το ποστάρισμα αυτό, ένας φίλος τους έστειλε mail και ρώτησε τιμή για μία στράτο, απάντησαν 150 ευρά το κομμάτι και 50 ευρά από 15 κομμάτια και πάνω, χωρίς μεταφορικά και τελωνεία. Δεν ξέρω αν αυτή η τιμή είναι για όλες τις κιθάρες ή πάει και ακριβότερα, γιατί για κάποιες από αυτές προσωπικά θα έδινα 60-70 ευρά, έτσι για να υπάρχουν στο σπίτι χεχε.

Γμτ είναι δύσκολες εποχές, αλλιώς χαλαρά μαζευόμασταν καμιά 15ρια και κάναμε καμιά ομαδική παραγγελία  ;D
Εγω παντως αν θελετε μεσα ειμαι για τελος του μηνα που θα πεσει και το ρευστο...Αν θες και εσυ ανοιγουμε ενα post και βλεπουμε ποσοι θα μαζευτουνε και κρινουμε αναλογα.
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #22 στις: 09/12/16, 22:50 »
Αν και παλι δυσκολο το βλεπω...
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #23 στις: 09/12/16, 23:05 »
Αν και παλι δυσκολο το βλεπω...

Από εμπειρία με πολύ μεγάλες ομαδικές διαφόρου εξοπλισμού (πχ που ξεφόρτωναν 2 ώρες τα παλετοφόρα από το φορτηγό χεχε) αξίζει, αλλά θέλει μεγάλες ποσότητες ώστε να μοιραστούν/πέσουν πολύ τα μεταφορικά και το τελωνείο...

Αλλά 15 κομμάτια είναι λίγα, για να αξίζει δηλαδή τον κόπο. Και δεν έχουμε και demo για να ξέρουμε από πριν τι λέει, τι είναι κλπ...

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #24 στις: 10/12/16, 00:15 »
Αν και παλι δυσκολο το βλεπω...

Από εμπειρία με πολύ μεγάλες ομαδικές διαφόρου εξοπλισμού (πχ που ξεφόρτωναν 2 ώρες τα παλετοφόρα από το φορτηγό χεχε) αξίζει, αλλά θέλει μεγάλες ποσότητες ώστε να μοιραστούν/πέσουν πολύ τα μεταφορικά και το τελωνείο...

Αλλά 15 κομμάτια είναι λίγα, για να αξίζει δηλαδή τον κόπο. Και δεν έχουμε και demo για να ξέρουμε από πριν τι λέει, τι είναι κλπ...
Ναι οντως,εχεις δικιο,2 ωρες ρε φιλε τι ξεφορτωνανε ; Ελεφαντα παραγγειλατε ;
Btw αν οι παραγγελιες ειναι εντος Ευρωπης δεν περνας τελωνειο σωστα ;
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!