Αποστολέας Θέμα: Susmile Guitars  (Αναγνώστηκε 8141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #25 στις: 10/12/16, 00:23 »
Το τελωνείο δεν είναι υπερβολικά μεγάλο κόστος αν είναι πολλά τα αντικείμενα...
Απλά στο 1 κομμάτι είναι που εκτός των φόρων πληρώνεις και τα έξοδα εκτελωνισμού κλπ...

Από ΕΕ δεν έχει τελωνείο, μόνο ΦΠΑ. Τον πληρώνεις είτε Ελλάδα είτε στη χώρα που ψωνίζεις (συνήθως στην χώρα που βρίσκεται το κατάστημα, όλα αυτά προς το παρόν, γιατί σύντομα θα αλλάξει κι αυτό και θα αποδίδεται στην χώρα του αγοραστή για τις online αγορές).

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #26 στις: 10/12/16, 07:48 »
Φυσικά και το σκέφτηκα και εγώ για ομαδική αγορά. Αυτό βέβαια δεν είναι online κατάστημα, είναι εργοστάσιο και η διαδικασία είναι η τυπική διαδικασία εισαγωγής που δεν την ξέρω. Για αυτό ρώτησα ένα φίλο που φέρνει κατά καιρούς πράγματα (όχι μουσικά όργανα) από Κίνα. Αν ήταν άλλες οι εποχές βέβαια έπαιρνες με κανένα 100άρικο (αν είναι τόσο τα έξτρα έξοδα) 15 κομμάτια και τα δίνεις μέχρι και δώρα γενεθλίων σε φίλους να τρελαίνονται χαχαχχ
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #27 στις: 11/12/16, 01:13 »
φαίνεται τρελη Γιαπωνεζίλα. Απο που το κατάλαβα? Απο το μέγεθος της γκάμας και απο τις φάτσες των εργατριών. Αλλα τελικά είναι απο Κϊνα. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν 7-χορδες.

Αυτο που λέιπει απο την αγορά είναι ένα μπουτίκ εργοστάσιο με αποκλειστικά custom σχέδια, online design, απο Κίνα, εννοείται. Νομίζω θα έκανε αρκετή επιτυχία.
Καλέ μου φίλε, μάλλον εννοείς 'Κινεζιά'...
Να σου θυμίσω, αν δεν ξέρεις/θυμάσαι, ότι στα ηλεκτρονικά (ενισχυτές, κλπ, εξαρτήματά τους, κλπ) επικρατούσαν οι Αμερικάνοι. Μέχρι, που κάποτε γεννήθηκε κάποια SONY,  κάποια SANYO,  κάποια SANSUI, κι οι πωλήσεις των USA έπεσαν κατακόρυφα. Έφτιαχναν και κιθάρες (ηλεκτρικές κυρίως), οι Αμερικάνοι, αλλά κι εκεί οι Γιαπωνέζοι 'τους έριξαν στ' αυτιά'!
Κάποτε οι Αμερικάνοι, αφού εγκατέλειψαν το φεγγάρι, μετά από τις τρελλές δαπάνες, και το (παραλίγο δυστύχημσ) με το Απόλλων 13, είπαν κι έφτιαξαν 'οι στόκοι', από τα 'σκουπίδια των προγραμμάτων Απόλλων, και των προηγουμένων, το περίφημο "SKYLAB"!!
Όσοι δεν ξέρετε την τύχη του, δείτε την στο Internet.
Ο MIR, και ο Κινέζικος αντίστοιχος, έχουν ξεχάσει πόσον καιρό είναι -ασφαλέστατα- σε τροχιά!

Απλώς, η 'Κινεζιά' μπορεί να φτιάξει το "Παλάτι τ' ουρανού", μπορεί να φτιάξει και πουκάμισο για μιά μέρα! Ό,τι πληρώνεις παίρνεις!
Γιατί, άραγε, εταιρείες, όπως η Microsoft, έχουν 'στείλει' τα περισσότερα εργοστάσιά τους στην Κίνα;

Για βρες, και πάρε, την φτηνότερη ηλεκτρική Fender από τη USA, κι άντε μια βόλτα, (ακόμα και Ιντερνετικά) κι από την Κίνα.
Πάρε τις δύο 'ονομαστικά' ίδιες ποιότητες και σύγκρινέ τις! Πολύ πιθανόν, η 'Κινεζιά' να βγει και καλύτερη! Διότι η FENDER, ακόμα και από το εργοστάσιό της, στην Κίνα, ελέγχει τρελλά τα προϊόντα της, ώστε να μην 'βγει κακό όνομα' στην Εταιρεία!
Είναι, όμως, η Fender!
Κιθάρα, από κάποιο ανώνυμο εργοστάσιο, φτιάχνει κι Μαστρο Σταύρος απ' το Μενίδι!
Η εγγύηση είναι στο μιλητό, όπως κι η απόδειξη πληρωμής.
Το ίδιο θα συμβεί και με το εργοστάσιο του Μαστρο Σταύρου στο Κανάβεραλ, ή όπου αλλού θέλεις!
Άμα χαλάσει, από οποιαδήποτε αιτία, μπορείς άνετα σε κάποιο μαραγκό, να σ'την κόψει -στο πλάτος- στα δύο. Σου κλείνει και την τρύπα του ηχείου, κι έτσι έχεις πλέον δύο εξαιρετικά κουπιά, για βαρκάδα στη Θάλασσα. :solo

Χαιρετίσματα πολλά

Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/16, 01:29 από grgdrep1411 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #28 στις: 11/12/16, 06:36 »
Η ποτε μου δεν εχω πιασει μαπα οργανο η υπαρχει η ταση να θεοποιουντε καποια πραγματα.
Ανετα εδεινα 50€ για κινεζα ιδιος για πρωτη κιθαρα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #29 στις: 11/12/16, 10:13 »
Η ποτε μου δεν εχω πιασει μαπα οργανο η υπαρχει η ταση να θεοποιουντε καποια πραγματα.
Ανετα εδεινα 50€ για κινεζα ιδιος για πρωτη κιθαρα
Το 'μάπα όργανο', π.χ κιθάρα, ίσως φανεί σε πόσο χρόνο θα σκεβρώσει, σε σχέση προς το καλύτερο. Μπορεί η διασφορά να φανεί, στον χρόνο παραμονής σε συντονισμό, κάποιας χ-συγκεκριμένης χορδής του, σε σχέση προς το καλύτερο.
Δεν γνωρίζω, σαφώς, την πείρα σου, επάνω στην κιθάρα. Η δική μου, όμως είναι ελάχιστη. Έτσι, μάλλον, σε αγορά κάποιας κιθάρας, θα προσπαθήσω, να αγγαρέψω κάποιον εμπειρότερο, προκειμένου να μου πει την άποψή του.
Είμαι, και εργένης, εκτός από χαμηλοσυνταξιούχος. Οπότε, ακόμα και τα 50Ε, πότε-πότε, μου είναι πολλά ως ύψος δαπάνης.


Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Susmile Guitars
« Απάντηση #30 στις: 11/12/16, 11:48 »
Δεν πιστευω οτι τα οργανα σξευρωνουν ετσι ευκολα.
Βεβαια και πολλοι μουσικοι εκαι υπερβολικοι και τα μετρανε ολα με το μικρομετρο.
Θα σου πω 2 εμπιριες που τις εχω ζησει.
Εχω ενα μπασο vig cobra σειρα select που δεν εχει καν serial number πανω του.
Ολοι το λενε για φθηνη κοπια esp.Ενα καλοκαιρι λογο μιας φαρσας μπηκς σε ψυγειο (θαλαμο) 4°C απο τους 35 και υγρασια 98-99% εκει που η ατμοσφερα να ειχε 15-20.
Εκατσε εκει καμια βδομαδα.Βγηκε εξω,απο την διαφορα θερμοκρασιας και μονο γεμησε σταγονες παντου,και η ταστιερα ηταν τοσο μαλακη που πατιοταν οχι με το νυχι,αλλα με το δακτυλο.
Πρεπει να εχει 4 χρονια απο τοτε,ΔΕΝ το πηγα καμια φορα για set-up ουτε το εκανα εγω εδω και πεντεμιση χρονια (δηλαδη εναμυσι χρονο πριν το ψυγειο) και δεν εχει κανενα προβλημα.

Μαζευομαστε παρεα καθε χρηστουγενα κσι λεμε τα καλαντα σε φιλους-συγγενεις,βραδυ με θερμοκρασιες -10-15°C  και η γυναικα μου συνοδευει με κιθαρα.Οταν βγαινουμε στον δρομο ξεκουρδιζει και οταν μπαινουμε στα σπιτια κουρδιζει απο μονη της λογο θερμοκρασιων.Η κιθαρα παιζει κομπλε και εχει να ζησει set up απο την εποχη του Νωε.Δεν ξερω μαρκα,αλλα σιγουρα δεν ειναι ακριβη.
The μπασό is the law