Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!  (Αναγνώστηκε 16657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Τα φώτα σας τα μαστόρια εδώ....

λοιπόν λόγω ηλιθιότητας,  (να μην σας πω όλη την ιστορία και με βαρέσετε) έτριψα με 100 ντουκόχαρτο το μάρμαρο του σαλονιού σε 7-8 σημεία, μεγέθους περίπου 25cmx25cm ..... φαίνεται χάλια...

η γυναίκα μου (που είναι εκ γεννετής πιο μαστόρι/γνώστης απο μένα αλλά πιο cool και αραχτή) φρίκαρε και μου είπε να μην ξαναβάλω ούτε οινόπνευμα ούτε ασετόν ούτε τίποτε και να δούμε τι θα γίνει.

Επίσης φρίκαρε όταν της είπα οτι θα κάνω το κλασικό που κάνουμε και στα ταστα, στο αυτοκίνητο, στο γραφείο στην εξοχή ( ;D ) --> προοδευτικό γυαλόχαρτο 200->400->600->1000->  μέχρι το ατσαλόμαλο 0000 ...

Τι να κάνω? ???

ψάχνοντας στο νετ προτείνουν γυαλόχαρτο νερού απο 400->1000 ....

PLEASE!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/17, 11:37 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #1 στις: 28/09/17, 13:01 »
Άνοιξες δουλειές τώρα ...κανονικα πρέπει να σου γυαλίσει ένας Μαρμαράς όλο το πατωμα, μιας και το κανες σε  7-8 σημεια. Απο κει και περα βρες ενα μάστορα ρωτα τον τι πρεπει να κάνεις και ΑΝ Σ ΑΦΗΣΕΙ η γυναικα και δε φας τον πλαστη στο κεφάλι κάντο. Εννοειται οτι ασετον και οινόπνευμα απαγορευονται στο μαρμαρο. Υπαρχουν ειδικα υγρα γι αυτες τις δουλειες. Νομιζω οτι αυτο που σου παν για τα γυαλοχαρτα ειναι σωστο αλλα σε συνδυασμο με κάποιο υγρό γυαλισματος. Ρωτα ενα μαστορα να σου πει παντως για να σαι σιγουρος.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #2 στις: 28/09/17, 13:33 »
Άνοιξες δουλειές τώρα ...κανονικα πρέπει να σου γυαλίσει ένας Μαρμαράς όλο το πατωμα, μιας και το κανες σε  7-8 σημεια. Απο κει και περα βρες ενα μάστορα ρωτα τον τι πρεπει να κάνεις και ΑΝ Σ ΑΦΗΣΕΙ η γυναικα και δε φας τον πλαστη στο κεφάλι κάντο. Εννοειται οτι ασετον και οινόπνευμα απαγορευονται στο μαρμαρο. Υπαρχουν ειδικα υγρα γι αυτες τις δουλειες. Νομιζω οτι αυτο που σου παν για τα γυαλοχαρτα ειναι σωστο αλλα σε συνδυασμο με κάποιο υγρό γυαλισματος. Ρωτα ενα μαστορα να σου πει παντως για να σαι σιγουρος.

ωραίος μαν, έφυγα για το μαγαζί - χρώματα σιδηρικά.....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #3 στις: 28/09/17, 14:37 »
α ρε μαν , κατευθείαν με 100άρι πήγες;
αν κατάλαβα καλά μιλάς για πάτωμα , σωστά;
ο λόγος που σου είπε να αποφύγεις οινοπνευμα ,ασετόν κτλ είναι διότι το πάτωμα λογικά είναι περασμένο με λούστρο (το μάρμαρο είναι πορώδες και δε γυαλίζει) και ό,τι διαλυτικό πέσει διαλύει το λούστρο και το θαμπώνει 
λογικά μετά το τρίψιμο θα χρειαστεί λουστράρισμα για να γυαλίσει
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #4 στις: 28/09/17, 14:45 »
Άνοιξες δουλειές τώρα ...κανονικα πρέπει να σου γυαλίσει ένας Μαρμαράς όλο το πατωμα, μιας και το κανες σε  7-8 σημεια. Απο κει και περα βρες ενα μάστορα ρωτα τον τι πρεπει να κάνεις και ΑΝ Σ ΑΦΗΣΕΙ η γυναικα και δε φας τον πλαστη στο κεφάλι κάντο. Εννοειται οτι ασετον και οινόπνευμα απαγορευονται στο μαρμαρο. Υπαρχουν ειδικα υγρα γι αυτες τις δουλειες. Νομιζω οτι αυτο που σου παν για τα γυαλοχαρτα ειναι σωστο αλλα σε συνδυασμο με κάποιο υγρό γυαλισματος. Ρωτα ενα μαστορα να σου πει παντως για να σαι σιγουρος.

ωραίος μαν, έφυγα για το μαγαζί - χρώματα σιδηρικά.....

εεεεε...δε σου πα αντε στο μαγαζι....ΡΩΤΑ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟΟΟΟΟΟ ΠΡΩΤΑ
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #5 στις: 28/09/17, 14:58 »
α ρε μαν , κατευθείαν με 100άρι πήγες;

αστα ηλιθιότητα, μαζεύω τώρα ανταλλακτικά για το μεγάλο μοντ της (μέλουσας) maple -fretboard strat μου που θα γίνει τέλος Οκτωβρίου, πήζω και στην δουλιά,  και (σαν ... cyco θεραπεία) έχω λυσάξει με ότι #$%^ μπορείς να φανταστείς.


αν κατάλαβα καλά μιλάς για πάτωμα , σωστά;
ο λόγος που σου είπε να αποφύγεις οινοπνευμα ,ασετόν κτλ είναι διότι το πάτωμα λογικά είναι περασμένο με λούστρο (το μάρμαρο είναι πορώδες και δε γυαλίζει) και ό,τι διαλυτικό πέσει διαλύει το λούστρο και το θαμπώνει 
λογικά μετά το τρίψιμο θα χρειαστεί λουστράρισμα για να γυαλίσει

ναι για πάτωμα εσωτερικό, δηλ γυαλιστερό μάρμαρο. (ή τουλάχιστον έτσι ήταν στα νιάτα του). Θα πιάσω ένα σημείο μόνο και αν εκεί φτιάξει προχωρώ και στα επόμενα.
Πήρα μαζί με γυαλόχαρτα νερού 220-400-600-1000-1500-2000-2500 και υγρό Durostick D-25. Επίσης μετά τα γυαλόχαρτα, θα εφαρμόσω και ένα ατσαλόμαλλο που είχα πάρει απο ένα ισπανικό μαγαζί απο ebay για luthiers το οποίο είναι πολύ πιο λεπτό απο οποιοδήποτε κυκλοφορεί ελλάδα. 0000 δεν έχω βρεί σε super-market.

Οπότε, καθαρίζω επιφάνεια, τρίβω διαδοχικά απο 220->2500->λεπτό ατσαλόμαλο, και μετά εφαρμόζω D-25 σύμφωνα με τις οδηγίες ...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/17, 15:07 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #6 στις: 28/09/17, 15:31 »
Μην κανεις καμμια παραπανω δουλεια με το χερι. Οταν τριβεις με 400 στο χερι ειναι σαν 150 στο τριβειο. Πιασε εναν μαρμαρά να το δει. Το μαρμαρο δεν ειναι ουτε ξυλο ουτε στοκος!! Μην προχωρησεις για κανεναν λογο!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #7 στις: 28/09/17, 15:58 »
Τι δουλεια εχεις με τα μαρμαρα βρεη;αυτα ειναι δουλειες για ειδικους
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #8 στις: 28/09/17, 16:30 »
Μην κανεις καμμια παραπανω δουλεια με το χερι. Οταν τριβεις με 400 στο χερι ειναι σαν 150 στο τριβειο. Πιασε εναν μαρμαρά να το δει. Το μαρμαρο δεν ειναι ουτε ξυλο ουτε στοκος!! Μην προχωρησεις για κανεναν λογο!

Το σπίτι είναι του 1980, έχει φάει πολύ ξύλο το εν λόγω μαρμαρο, και φαινόταν χάλια πριν κάνω την βλακεία μου, δεν είναι δα και τοσο καινούργιο/λαμπερο...

Ευχαριστώ για την πληροφορία μαν. θα δοκιμάσω κάπου που δεν φαίνεται πρώτα. Αν ξεκινήσω με 600->... -> 2500 -> 0000 και πολυ απαλά??? χμμμμμ ή σε εξωτερικό μάρμαρο που ήδη είναι ..... #%^^ .....

BTW, το μάρμαρο είναι Ιωαννίνων, δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο, πλεόν δεν νομίζω να βγαίνουν τέτοια μαρμαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/17, 16:33 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #9 στις: 28/09/17, 19:56 »
η γυναίκα μου λέει να βάλω κατευθείαν 2500 άρι, και ...... βλέπω οτι κάνει δουλιά!!! μετά πέρασμα με το σουπερ ισπανικό 0000-0000 ατσαλόμαλο και φάνηκαν οι πρώτες γυαλάδες... αύριο πρωί θα γίνει ο επίσημος εντοπισμός των σημείων, χαρτογράφηση του χώρου και εφαρμογή του τελικού σχεδιου.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #10 στις: 28/09/17, 23:25 »
Το γιαννιωτικο είναι μαλακό μάρμαρο...αλλα ωραιο...σε βλέπω μετά να κάνεις όλο το σαλόνι στο χέρι...χεχεχε


Btw...ο πατέρας μου ήταν Μαρμαράςκαι κάτι θυμάμαι
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #11 στις: 29/09/17, 10:20 »
Το γιαννιωτικο είναι μαλακό μάρμαρο...αλλα ωραιο...σε βλέπω μετά να κάνεις όλο το σαλόνι στο χέρι...χεχεχε


Btw...ο πατέρας μου ήταν Μαρμαράςκαι κάτι θυμάμαι

είχαμε και χωριό "Μάρμαρα" που είχε γίνει δίπλα στα λατομεία . Απο ότι βλεπω βγαινουν ακόμα , ευτυχώς.

πάντως με το χέρι υπάρχει πρόβλημα, ποτέ δεν ξέρεις τι έκανες , πόσο έκανες, χρειάζεται μαζικότερη και πιο ακριβής αντιμετώπιση. Σε μερικά σημεία ας πούμε φτιάχτηκε μια θαμπάδα ενώ σε άλλα γυαλίστηκε περισσότερο απο το κανονικό. Κοινώς, η χειροποίητη μέθοδος είναι καλή για τοπικές ζημιές, αλλά πάντα με προσοχή, όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω. Απλά δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #12 στις: 03/10/17, 09:57 »
Το σωστό είναι να τριφτεί όλη η επιφάνεια, με μηχάνημα, για να μη φαίνονται "μπαλώματα". Και στο τέλος, λουστράρισμα για προστασία του μαρμάρου.

Πάντως, όταν διάβασα τον τίτλο αναρωτήθηκα: Υπάρχει μαρμάρινη κιθάρα; Ή ήθελε να γράψει "ξύλο";... (Γιατί, δεν βλέπουμε συχνά θέματα που δεν αφορούν στην μουσική)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/17, 09:59 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ - SAAAAVED!!!!
« Απάντηση #13 στις: 04/10/17, 09:40 »
τελικά έκανα το εξής, εφόσον υπήρχε πρόβλημα με το γυάλισμα με το χέρι... εφάρμοσα γυάλισμα με το ..... πόδι..... στο ένα πόδι το 00000000 το ατσαλόμαλο και στο άλλο το πανί με το durostick D-25 και πέρασμα πολλά χέρια ... ε..... εννοώ πόδια, στο τέλος το σαλόνι είχε γίνει παγοδρόμιο :)

phewwwww...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/05, 10:52
από Χρήστοςφλ
10 Απαντήσεις
6708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/08, 11:20
από lavigne
2 Απαντήσεις
2474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 02:10
από drakoumel
3 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 02:31
από taxfreesax
0 Απαντήσεις
2130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 20:02
από sk
23 Απαντήσεις
7698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:36
από Adno
15 Απαντήσεις
5699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 04:20
από Jezus
2 Απαντήσεις
1985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 04:33
από blueb
1 Απαντήσεις
2136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 23:39
από ibanezbass
Βοήθεια με εφε

Ξεκίνησε από agrammatos Εφέ

4 Απαντήσεις
2542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 17:22
από agrammatos