Σελίδες:
  • #1 από Guitar Fan στις 27 Jul 2017
  • μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιο βουρτσάκι που να χωράει μεταξύ χορδών και ταστιέρας για να γίνει καθαρισμός των τάστων;;


    τώρα τα καθαρίζω με ένα πανάκι αλλά μένουν κάποια υπολείμματα στην ρίζα του μεταλλικού  τάστου.
  • #2 από panixgr στις 27 Jul 2017
  • μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιο βουρτσάκι που να χωράει μεταξύ χορδών και ταστιέρας για να γίνει καθαρισμός των τάστων;;


    τώρα τα καθαρίζω με ένα πανάκι αλλά μένουν κάποια υπολείμματα στην ρίζα του μεταλλικού  τάστου.

    με το βουρτσάκι της ξυριστικής μηχανής (το οποίο συνήθως πετάμε και ποτέ δεν χρησιμοποιούμε)? ίσως στον HONDOS center να έχει τέτοια μικρα βουρτσάκια.

    ( ρε με τι ασχολούμαστε οι ψυχάκηδες των κιθάρων!!!  ;D )
  • #3 από saved στις 27 Jul 2017
  • Μηπως να βγαζεις τις χορδες και να το κανεις με οδοντοβουρτσα;
  • #4 από mouz στις 27 Jul 2017
  • Εγώ το κάνω με την αλλαγή των χορδών. Για υπόλειμμα που βλέπεις πάντως μπορείς πάντα να χαλαρώσεις δύο χορδές, να τις πας πιο δίπλα (χρησιμοποίησε ένα μικρό αντικείμενο σαν αποστάτη κοντά στο τάστο της βρόμας) και να το καθαρίσεις χωρίς να τις βγάλεις.
  • #5 από panixgr στις 27 Jul 2017
  • Εγώ το κάνω με την αλλαγή των χορδών. Για υπόλειμμα που βλέπεις πάντως μπορείς πάντα να χαλαρώσεις δύο χορδές, να τις πας πιο δίπλα (χρησιμοποίησε ένα μικρό αντικείμενο σαν αποστάτη κοντά στο τάστο της βρόμας) και να το καθαρίσεις χωρίς να τις βγάλεις.

    χωρίς τις χορδές γενικά, μειώνεται και η συνολική τάση, οπότε μικρότερο up bow, και άρα πιο άνετη πρόσβαση στα μικρά κενά μεταξύ ξύλου και τάστων.
  • #6 από Guitar Fan στις 27 Jul 2017
  • βρήκα κάτι σαν βουρτσάκια που καθαρίζουν τις πίπες και νομίζω θα γίνει η δουλειά,
    φυσικά θα βάλλω το γνωστό lemon-oil πρώτα για να μαλακώσει η βρωμιά.


    θέλω να τα καθαρίζω τα τάστα χωρίς να βγάλω τις χορδές, γιατί δεν αλλάζω πολύ συχνά χορδές
  • #7 από modfori στις 27 Jul 2017
  • θέλω να τα καθαρίζω τα τάστα χωρίς να βγάλω τις χορδές, γιατί δεν αλλάζω πολύ συχνά χορδές

    λίγο δύσκολο να καθαρίζεις τα τάστα συχνότερα απ'ότι αλλάζεις χορδές.
    η λύση του saved με την οδοντόβουρτσα μου φαίνεται καλή και μπορείς να την εφαρμόσεις χωρίς να βγάλεις τις χορδές, απλώς χαλαρώνοντας τις

    φυσικά θα βάλλω το γνωστό lemon-oil πρώτα για να μαλακώσει η βρωμιά.

    αν θυμάμαι καλά στις οδηγίες του λεμον-όιλ λέει οτι βαζεις στο πανί και όχι απ'ευθείας στο ξύλο
  • #8 από panixgr στις 27 Jul 2017
  • αφηστε τα lemon oil, και αρχίστε να παίζετε, τα χέρια μας έχουν αρκετό "oil" για την ταστιέρα.
  • #9 από saved στις 27 Jul 2017
  • Παντως βρε παιδια,αν.και δεν ειμαι μπιχλιαρης,ξερετε,μπανακι καθε μερα,χερακια καθαρα κτλ,το μπασο στα 6 σχεδον χρονια,ζητημα να το καθαρησα 5 φορες.σιγα μην.κατσω να καθαρθζω καθε κυριακη γ καθε 1η του μηνα.
    Ειτε εχει σκονες μεσα στην γεδυρα,ειτε οχι,το ιδιο ακουγετε :P
    Να σημηωθει πως οταν δεν παιζω το εχω μεσα σε gig bag
  • #10 από Guitar Fan στις 28 Jul 2017
  • θα δοκιμάσω με ηλεκτρική οδοντόβουρτσα και θα σας πώ
    λέτε να κάνω ζημιά;;;
  • #11 από saved στις 28 Jul 2017
  • Δεν νιμιζω η ταστιερα να ειναι πιο ευεσθητη απο τα ουλα σου..καρχαρια.. :P
  • #12 από mouz στις 28 Jul 2017
  • Δεν νιμιζω η ταστιερα να ειναι πιο ευεσθητη απο τα ουλα σου..καρχαρια.. :P


    ... με έκανες κομμάτια χαχαχαχαχαχαχχα!!!!!
  • #13 από Guitar Fan στις 29 Jul 2017
  • η λύση είναι μια
    Ηλεκτιρκή Οδοντόβουρτσα,
    μιλάμε την έλαμψε.


    saved, LOL
Σελίδες: