Αποστολέας Θέμα: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα  (Αναγνώστηκε 14128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Uriah πάικτη μου, το έχει κάνει 3 φορες, οκ 2.5 , την τριτη χωρίς λαμπάκι εν κινήσει, δηλ το 2014, το 2016 και το 2017, στα 100,000 , 130,000 και 140,000 χλμ αντίστοιχα.
Μετα το 2ο περιστατικό έβαλα OBD HUP που δείχνει συνεχώς την θερμοκρασία.
άλλαξα υγρά, θερμοστατη, ταπα....

αν το ξανακάνει?? επόμενο βήμα?? - ο μηχανικός λέει αυτα δεν καίνε φλάντζα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/18, 14:51 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #1 στις: 16/01/18, 15:53 »
Ολα καινε φλατζα.
Μηπως ειναι στουμπο το ψυγειο;
Μολις βλεπεις οτι παει να τσιμπισει θερμοκρασια,αναψε το καλοριφερ στο τερμα.
Ημαντες φτεροτης κτλ ολα ειναι κομπλε να υποθεσω.ε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #2 στις: 16/01/18, 16:02 »
Ολα καινε φλατζα.
Μηπως ειναι στουμπο το ψυγειο;
Μολις βλεπεις οτι παει να τσιμπισει θερμοκρασια,αναψε το καλοριφερ στο τερμα.
Ημαντες φτεροτης κτλ ολα ειναι κομπλε να υποθεσω.ε;

για φλάντζα, πριν το 2009 ήταν συνηθισμένο, στην πειραιώς λέει ο μάστορας δεν έχει δει ουτε ένα απο >= 2009. Το ψυγειάκι οκ είναι, τα υγρα του οκ. Α, ξέχασα να πώ, έχω κάνει και reflash στο πρόγραμμα.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ψυγείο, δηλ να μην έχει καλή ροή σε φουλ φορτίο κινητήρα. Μέσα στην πόλη δεν είχε ποτέ πρόβλημα.
Ιμάντες, αντλία, ανεμιστηράκια, ψηφιακό θερμόμετρο όλα δουλεύουν ρολόι.

Αλλο κουφό είναι οτι σε ταχύτητες >= 106 χαω, τα ανεμιστηράκια ανάβουν στους 102 βαθμούς χαμηλή σκαλα και φουλ στους 105.... με τελική υπερθέρμανση να θεωρείται στους 112... Αυτό είναι κατασκευαστικό λάθος... Και ο θερμοστατης ανοίγει πλήρως στους 98 βαθμούς....
Ε... αν το κύκλωμα ψύξης δεν είναι ΤΕΛΕΙΟ, και το αμάξι φτασει 105 βαθμούς με φουλ φορτίο, και περιμένουμε απο τα ανεμιστηράκια να ρίξουν θερμοκρασία,  χαιρέτα μου τον πλάτανο.

Αρα υπάρχει ηλίθιο κατασκευαστικό και σχεδιαστικό πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/18, 16:04 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #3 στις: 16/01/18, 16:20 »
Ουαν το αμαξι τρεχει,κρυωνει πιο ευκολα γιατι οπως τρεχει,ο αερας χτυπαει το ψυγειο με πιο μεγαλη ταχυτητα (σαν να γυρνανε τα ανεμηστιρακια πιο γρηγωρα)
Αν κεφαλαρι/ψευτοκαπακο ειναι αλουμινιο,παιζει να μην εχει καν φλατζα (αρα δεν καει φλατζα) ομως το προβλημα παραμενει.
Ο θερμοστατης λειτουργει μηχανικα.Μηπψς τα εχει παιξει;αλλιως ισως το προγραμα κανει πατατες με τα ανεμιστιρια.Τι θερμοκραδια εχει γλως νορμαλ κατα την λειτουργεια;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #4 στις: 16/01/18, 17:27 »
Ουαν το αμαξι τρεχει,κρυωνει πιο ευκολα γιατι οπως τρεχει,ο αερας χτυπαει το ψυγειο με πιο μεγαλη ταχυτητα (σαν να γυρνανε τα ανεμηστιρακια πιο γρηγωρα)

ναι οκ, έτσι φαίνεται και απο τον σχετικό χάρτη.

Αν κεφαλαρι/ψευτοκαπακο ειναι αλουμινιο,παιζει να μην εχει καν φλατζα (αρα δεν καει φλατζα) ομως το προβλημα παραμενει.

εχει standard. Forester 2009, Head Gasket .


Ο θερμοστατης λειτουργει μηχανικα.Μηπψς τα εχει παιξει;αλλιως ισως το προγραμα κανει πατατες με τα ανεμιστιρια.Τι θερμοκραδια εχει γλως νορμαλ κατα την λειτουργεια;
Θερμοστάτη άλλαξα. Και μάλιστα μαμίσιο. Το προγραμμα δεν κάνει πατάτες, έτσι λεει απο τον χάρτη, στους 104+ ανάβει η μεγάλη σκάλα στα ανεμηστηράκια, αλλά ΑΝ μπροστά σου έχεις άλλο αυτοκίνητο, και ΑΝ το φορτίο του κινητήρα είναι υψηλό, ΤΟΤΕ αυτόν ΔΕΝ επαρκεί για σωστή ψύξη! θα έπρεπε τα ανεμιστηράκια να ανάβουν απο τους 98, μικρή σκάλα και 100 στο φουλ.

Κανονικά το αμάξι δουλεύει, πόλη στους 95 βαθμούς, ακραία 90->100, και σε στάσεις δουλεύει μεταξύ 98 και 102.
Στην εθνική, χαλαρα, με 140 χαω, πάει με 93-97 βαθμούς.

Στα ΠΟΛΥ μεγάλα ζόρια και παρατεταμένα ζόρια όμως ανεβαίνει στους 100... Και αυτό μετά όλες τις αλλαγες που του έκανα, reflash, ταπα, υγρά, θερμοστάτης. Οπότε λέω μήπως θέλει αλλαγή και κανα ψυγείο....

Α.... 2 απο τις υπερθερμάνσης έγιναν με βενζίνη Σερβικη / Σκοπιανική, και μια απο Λακωνία. (Αλλά τράβαγε, χωρίς πειράκια)

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #5 στις: 16/01/18, 17:42 »
Η φλαντζα μπορει να μην ειναι η μονη αίτια υπερθερμανσης, εχει ομως στανταρ συμπτωματα:φουσκωμενα κολαρα, στο δοχείο υπερπληρωσης ή/και στο ψυγειο λαδια, εντονος λευκος (οχι μπλε) καπνος απο την εξατμιση για προχωρημενες καταστασεις. Υστερα μπορει να υπαρχει καποιο ρηγμα σε καποιον/καποιους θαλαμους καυσης και απο εκει να χανει παραφλου (εαν εχεις παρατηρησει κατι τετοιο). Η τρομπα του νερου αν δεν εχει ηδη αλλαχτει μαζι με τον ιμαντα της(συνηθως τα γιαπωνέζικα δινουν 80.000χλμ)  καλο θα ηταν να αλλαχτει.

 Αν εχει ηδη αλλαχτει, 2 πραγματα που δεν κοστιζουν πολυ ειδικα αν πιανουν τα χερια σου: εναν θερμοστατη aftermarket (hks κοκ) ή οποιονδήποτε που ειναι για το μοτερ σου που να ανοιγει μάξιμουμ στους 87°C και 2ον φρεσκο παραφλου καθως ενδείκνυται μετα απο την 1η 7ετια να αλλαζει καθε 2 χρονια. Επίσης θα πρεπει να κάνεις ενα τεστ πίεσης (προσοχη οχι να μετρήσει συμπιεση ανα κυλινδρο) για να ελεγχθεί αν υπαρχει καποια διαρροή στο κυκλωμα (ρηγμα,φλαντζα κτλ). Η συμπιεση επισης ειναι χρησιμη για να εντοπιστει αν οι κυλινδροι σου ειναι στεγανοι αλλα αν πχ ο ενας εχει πιεση χαμηλοτερη απο τις ανοχες του κατασκευαστή αυτο μπορει να δειχνει ελατηρια εμβολων. Εγω παντως θα ποντάριζα σε τρομπα ή μακα στο κυκλωμα σου.

Εντιτ: Βασικοτατο ειναι η σωστη εξαερωση του κυκλώματος. Δεν χάνεις τιποτα να βαλεις τον μηχανικο σου να εξαερωσει σωστα το συστημα παρουσια σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/18, 17:51 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #6 στις: 16/01/18, 17:48 »
Επειδή αναφέρεις το reflash, προφανως ειναι κονσέρβα της αντιπροσωπείας. Αυτα δεν ειναι και πολυ εμπιστοσύνης. Καλο θα ηταν να έβλεπες καποιον προγραμματιστή (γνωριζω εναν κορυφαιο) να δει τι ακριβώς ειναι περασμενο στον εγκέφαλο. Αν και γενικα τα προγραμματα αυτα ειναι πολυ ασφαλή και δεν στεγνώνουν τα μείγματα, γνωμη μου να τσεκάρεις εκτος αντιπροσωπειας το προγραμματακι γιατί στα νεα οχήματα τα ηλεκτρονικα ειναι το Α και Ω. 
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #7 στις: 16/01/18, 19:05 »
Uriah φίλε ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες!

ένα κολάρο είναι όντως λίγο φουσκωμένο, αυτό που έρχεται απο τον κινητήρα (το ζεστό), αλλά ουδέποτε δεν εω παρατηρήσει λάδια στο παραφλου ή καπνό. Επίσης δεν χάνει υγρά.

Τρόμπα δεν μου άλλαξαν δυστυχώς. Οταν άλλαξα ιμάντα, τότε μαζί θα έπρεπε να αλλαχθεί και τρόμπα/θερμοστάτης. Τι να πω. Οι άνθρωποι ήταν πολύ βλάκες, τους είχα πει για την υπερθερμανση, και δεν εκαναν ΤΙΠΟΤΕ... γκρρρρρρ

Για θερμοστάτη ο μηχανικός (ο καλός) μου είπε όχι after-market, το ίδιο λένε και ολοι στα φόρα, αλλά μαμίσιο subaru αλλά απο το προηγούμενο μοντέλο, ο οποίος 92 έχει ανοίξει πλήρως.

Τεστ πίεσης υποτίθεται οτι έγινε, και είναι ΟΚ.

Για μακα που λες, ΠΟΛΥ πιθανό, καθώς το πρόβλημα το έκανε στην χάση και στην φέξη.

Εξαέρωση έκανα μόνος μου, με βάση το service manual που κατέβασα απο το internet, τι να πω... δύσκολο να έχει αέρα πλέον μέσα. Νομίζω οτι στα subaru στην αρχή όλο δείχνει να έχει αερα κάτω απο την τάπα, και συμπληρωνοντας σε κάποια φάση σταματάει να έχει. Ειναι καιρός τώρα που οι στάθμη είναι στην ίδια θέση.

Πρόγραμμα στον συγκεκριμένο επεξεργαστη, άλλο απο το μαμίσιο δεν υπάρχει. Δηλ 2 εκδόσεις έχουν βγει, την μια που είχε και την 2η που έβαλα πριν λίγους μήνες.

Εκτός αντιπροσωπείας αμφιβάλλω αν έχουν Subaru select monitor. Θα έχουν generic OBD, όπως έχω και εγω. Επίσης είχα και OpenPort 2, μαζί με το ecuExplorer για αλλαγή και σετάρισμα runtime παραμέτρων αλλά όχι μόνιμων αλλαγών.

Αρα στην επόμενη αλλαγη, καλό είναι να αλλάξω και αντλία νερού.. αλλά μήπως και ψυγείο????

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #8 στις: 16/01/18, 19:56 »
 Αν λενε στα φορουμς οχι αφτερμαρκετ τοτε βαλε γνήσιο (ειμαι της γνώμης πως η καλυτερη βελτιωση ειναι με καποιο εργοστασιακό ανταλλακτικο) που ανοιγει στους 92°C σιγουρα ειναι μεγαλη βοήθεια πιστεψε με.
  Το κολάρο μπορεις ευκολα να το τσεκάρεις οταν το μοτερ ειναι ζεστο με το χερι σου. Εαν μπορεις να το πιεσεις τερμα, ειναι δηλαδη μαλακό, ξεκινας αλλαζοντας το κολάρο αυτο και μιλας με τον μηχανικο σου φυσικα για τσεκαρισμα.
 Για την μακα το ποιο ακινδυνο ειναι νερακι βρυσης το οποιο θα γεμισεις με το λαστιχο 1-2 φορες το συστημα και θα το αδειασεις και υστερα θα το αφησεις (απο το ψυγειο παντα) να τρεξει ενα δυο λεπτα. Ύστερα γεμίζεις με καινούριο, αν γινεται, γνησιο παραφλου αλλιως ο,τι προβλεπει ο κατασκευαστής.  προσοχη στα φθηνά απο πρακτικερ κτλ καθως περιέχουν καποια βλαβερα προς το αλουμινιο συστατικά!
 Σε καθε περιπτωση φρόντισε να αλλάξεις την τρομπα σου! Ισως να ακουγεται οταν ειναι ακομα κρυο το αμαξι. Πεσε απο κατω και στησε αυτι αν δεν ακους τιποτα στην καμπινα.
 Ψυγειο οχι, δεν θα αλλαζα παρα μονο εαν ειχε διαρροη.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #9 στις: 16/01/18, 20:36 »
ωραίος!
και αν έχουν πατικωθεί τα σημεία του αλουμινίου στο ψυγείο κάπως, και δεν έχει αρκετη επιφάνεια για να ψύξει?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #10 στις: 16/01/18, 21:24 »
ωραίος!
και αν έχουν πατικωθεί τα σημεία του αλουμινίου στο ψυγείο κάπως, και δεν έχει αρκετη επιφάνεια για να ψύξει?
Δεν επηρεάζουν τοσο οσο νομιζεις, αλλα μπορεις με μια τσατσαρα να τα ισιωσεις αν σε ανησυχούν.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #11 στις: 16/01/18, 21:26 »
ωραίος!
και αν έχουν πατικωθεί τα σημεία του αλουμινίου στο ψυγείο κάπως, και δεν έχει αρκετη επιφάνεια για να ψύξει?
Δεν επηρεάζουν τοσο οσο νομιζεις, αλλα μπορεις με μια τσατσαρα να τα ισιωσεις αν σε ανησυχούν.

οκ, αρα τρόμπα και κολάρα.  :up

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #12 στις: 16/01/18, 21:47 »
Συν θερμοστατη προληπτικά τον ποιο κρυο, κι ενα πλυσιμο το ψυγειο και πιστευω θα εισαι Κυριος.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #13 στις: 16/01/18, 22:11 »
Η μακα,τι ειναι;
Επησεις ολα τα ψυγεια μπαινουν το ενα μπροστα απο το αλλο.
Δηλαδη αν εχει ψυγειο λαδιου η για το αρκουδισιο,τοτε αυτα ειναι μπροστα απο της μηχανης το ψυγειο.
Οποτε παιζει να εχει σαβουρα αναμεσα σε αυτα και ενω ειναι ενταξη και καθαρα,ο αερας δεν περναει στο ψυγειο της μηχανης.
Εγω ετσι εκαψα φλατζα σε jcb.
Μπροστα εχει το ψυγειο για τα λαδια στις μπουκαλες και απο πισο της μηχανης και ειχε σαβουρα αναμεσα και ενω φισουσα με κομπρεσερ και απο τις 2 μεριες,η σαβουρα εμενε,μαζευτικε,και εκαψα φλατζα.
Και καλυτερα,γιατι επρεπε να ανοιχτει μηχανη να μπει μια ταξη εκει.Τα μεταχειρα ωρες ωρες ειναι πανουκλες απο μεσα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #14 στις: 16/01/18, 22:14 »
Συν θερμοστατη προληπτικά τον ποιο κρυο, κι ενα πλυσιμο το ψυγειο και πιστευω θα εισαι Κυριος.

ζούπηξα (ζούληξα αθηναιστί) και τα κολάρα, στους 95 βαθμούς. Κανένα απο τα 2 δεν μπορώ να το πιέσω μέχρι τέρμα. Βέβαια παίζει ρόλο και η πίεση που έχει μέσα στο κύκλωμα. 1.1bar είναι η τάπα.

Οσον αφορά τρόμπα :

Εγνατία με 2 άτομα, και ταχύτητες 140 χαω, με γκαζιές κατέβαζε άνετα 93-92 βαθμούς.
Ιονια Οδό τώρα... με φουλ φορτίο και ανηφόρα, με παιδιά, πράγματα φορτωμένο, ... με 140, με 4η και 5-6000 στροφές... η θερμοκρασία επέμενε .. 98 99 και σιγά σιγά ανέβαινε...

Αυτό για μενα δεν είναι δείγμα κακής τρόμπας έτσι δεν είναι? Επίσης ουδέποτε έχω ακούσει τίποτε το παρέξενο, σαν να χάνει στροφές ή να γλυστράει.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #15 στις: 16/01/18, 22:17 »
Η μακα,τι ειναι;
Επησεις ολα τα ψυγεια μπαινουν το ενα μπροστα απο το αλλο.
Δηλαδη αν εχει ψυγειο λαδιου η για το αρκουδισιο,τοτε αυτα ειναι μπροστα απο της μηχανης το ψυγειο.
Οποτε παιζει να εχει σαβουρα αναμεσα σε αυτα και ενω ειναι ενταξη και καθαρα,ο αερας δεν περναει στο ψυγειο της μηχανης.
Εγω ετσι εκαψα φλατζα σε jcb.
Μπροστα εχει το ψυγειο για τα λαδια στις μπουκαλες και απο πισο της μηχανης και ειχε σαβουρα αναμεσα και ενω φισουσα με κομπρεσερ και απο τις 2 μεριες,η σαβουρα εμενε,μαζευτικε,και εκαψα φλατζα.
Και καλυτερα,γιατι επρεπε να ανοιχτει μηχανη να μπει μια ταξη εκει.Τα μεταχειρα ωρες ωρες ειναι πανουκλες απο μεσα

μακα είναι η βρωμα...
πλακα πλακα όντως μπροστά είναι το αιρ κοντιοσιον condenser.

το κακό είναι οτι εκεί δεν έχω καμία πρόσβαση... και ο μηχανικός δεν το κοίταξε καθόλου.... ρε γμτι μου....

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #16 στις: 16/01/18, 23:43 »
Ειναι απο αυτα τα θέματα που τα αγνοείς μεχρι να γίνει κατι σοβαρό ή ψαχνεις ψυλους στα αχυρα. Αν δεν σε ανησυχεί μην κανεις τιποτα.  Αν πάλι σε τρώει τη γνωμη μου στην εδωσα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #17 στις: 17/01/18, 09:58 »
Ειναι απο αυτα τα θέματα που τα αγνοείς μεχρι να γίνει κατι σοβαρό ή ψαχνεις ψυλους στα αχυρα. Αν δεν σε ανησυχεί μην κανεις τιποτα.  Αν πάλι σε τρώει τη γνωμη μου στην εδωσα.

ωραίος φίλε, ευχαριστώ. Τρόμπα, κολάρα, θερμοστάτης, (ε και τάπα, δεν πειράζει να την αλλάξω ξανα) λοιπόν. Αλλά δεν ξέρω πότε. Το επομενο μεγάλο (στα 200,000 χλμ) σέρβις αργεί.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #18 στις: 22/01/18, 09:49 »
Uriah, Saved,

σε σχέση με τις στροφές και την αντλία είχα μια εμπειρία χθές και σήμερα... πείραμα τύπου :
χθες πηγαίνοντας αεροδρόμιο γκάζωσα και είδα οτι απο κάποιες στροφές και πάνω (5000->6000+), αλλά με φορτίο, ανεβαίνει η θερμοκρασία, οκ, αυτό που έχω περιγράψει και εδώ σε προηγούμενα πόστ. Βασικά ήθελα να κάνω πείραμα με τα ανεμηστηράκια με AC να δω αν θα έχει διαφορά . Χμμ.. λέω οκ θα είναι λόγω αυξημένου φορτίου στην μηχανή -> έργο -> κατανάλωση -> θερμότητα. Κατανοητό, αν και θα έπρεπε να κρατάει σταθερή θερμοκρασία και αυτό είναι που ψάχνω να πετύχω, γενικά.
Πάμε παρακάτω... σήμερα στο ρελαντί/με νεκρό και κατηφόρα ανέβασε όπως προβλέπεται 97-98 βαθμούς και με κάποιες γκαζιές και στροφές (ή απλά βάζοντας ταχύτητα) άνετα κατέβηκε στους 90. Ολα οκ, και αναμενόμενα. Και λέω, ε... σε στάση ή και σε κίνηση, σε ρελαντί, δεν τερματίζω τις στροφές να δω τι θα συμβει? μιλάμε για ταχύτητες 5-10χαω.... Ε.... απο τις 5000 στροφές και πάνω ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΕ!!! αντίθετα ΑΝΕΒΑΖΕ!!!!
Και λέω, χαμηλό φορτίο μηχανής, μηδενικές αντιστάσεις αφού πάω χωρίς ταχύτητα στο κιβώτιο, ψηλές στροφές, δεν θα έπρεπε όπως όταν ανεβάζω στροφές στις κατηφόρες, π.χ. απο ρελαντί/νεκρό βάζω ταχύτητα και πάει στις 3-4000 στροφές και ακαριαία πέφτει η θερμοκρασία, να γίνει το ίδιο?? ΑΜ ΔΕ!!!
Μετά άρχισε το αμαξάκι να ανεβαζει 102, 103, μέχρι που μπήκαν τα ανεμιστηράκια και ησύχασε....
είναι νορμάλ συμπεριφορά αυτή??

δηλ χωρίς φορτίο κινητήρα, σε νεκρό, και με ψηλές στροφές δεν θα έπρεπε η θερμοκρασία να είναι πολύ χαμηλή?

Μήπως η αντλία δεν μπορεί να δουλέψει σε αυτές τις στροφές και σπινιάρει??????????????

ΧΕΛΠ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #19 στις: 22/01/18, 09:55 »
Μου μυρίζει τρομπα. Αξιζει τον κοπο να κανεις εστω εναν οπτικο έλεγχο στα γρανάζια αν ειναι με καδένα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #20 στις: 22/01/18, 10:01 »
Μου μυρίζει τρομπα. Αξιζει τον κοπο να κανεις εστω εναν οπτικο έλεγχο στα γρανάζια αν ειναι με καδένα.

είσαι GOD! θα θελήσω πληροφορίες, δεν ξέρω την τύφλα μου.... αφου να φανταστείς διαβάζω το βιβλίο του service manual, βλέπω μηχανικά μέρη και δεν μπορώ να τα εντοπίσω στο αμάξι...

παίζει την βλακεία να την έχουν κάνει σε κανα συνεργείο?? ή εγω βάζοντας ηλίθια παραφλού (κατα καιρούς)???

πως μπορεί να έχει χαλάσει η τρόμπα νερού?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #21 στις: 22/01/18, 10:13 »
Οι σύγχρονες τρομπες ειναι "προγραμματισμένες" να χαλάνε περίπου στις 60-80.000χλμ εκει δλδ οπου αλλάζει η καδένα/ιμαντας. Μπορει να φαγωθούν τα γρανάζια και να πατιναρει ή να πηδάει ακομα δοντια. Συνήθως ενας οπτικος έλεγχος λεει πολλα. Αλλα πιστεύω εκει ειναι το προβλημα βαση εμπειρίας. Πήγαινε σε ενα συνεργείο να δεις τι θα σου πουν κι εκει.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #22 στις: 22/01/18, 14:13 »
Βρε θειο.Χωρις ταχυτητα,πατας γκαζι,λογικο ειναι να ανεβασει μεχρι να φτασει εκει που δινει εντολη να δουλεψουν τα βεντιλατορια.Αφου ανεβαζεις στροφες,αρα κανεις καυσεις,αρα παραγεις θερμοτιτα.Ασχετα αν εχεις φορτιο η οχι.
Εχε υποψην οτι μπορουν να συμβουν διαφορα.Πχ φιλος ετρεχε με 180 χειμωνα στην εγνατια και η θερμοκρασια μια ηταν χαμηλη,μια νορμαλ.
Τελικα ξες τι γινωταν?Το παραφολου πκρυωνε πολυ.Οταν ανοιγε ο θερμοστατης,πηγενε στην μηχανη και την κρυωνε πολυ.Τοτε εκλεινε ο θερμοστατης.Το παραφφλου ξανα κρυωνε,η μηχανη επιανε θερμοκρασια λειτουργειας,ανοιγε θερμοστατη,εμπαινε ξανα το πολυ κρυο παραφλου και παει λεγωντας.
Τες πα.Τσεκαρε αντλια και μακαρι να βρεθει η αιτια του προβληματος και να ειναι και οικονομικη η λυση
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #23 στις: 22/01/18, 14:14 »
Οι σύγχρονες τρομπες ειναι "προγραμματισμένες" να χαλάνε περίπου στις 60-80.000χλμ εκει δλδ οπου αλλάζει η καδένα/ιμαντας. Μπορει να φαγωθούν τα γρανάζια και να πατιναρει ή να πηδάει ακομα δοντια. Συνήθως ενας οπτικος έλεγχος λεει πολλα. Αλλα πιστεύω εκει ειναι το προβλημα βαση εμπειρίας. Πήγαινε σε ενα συνεργείο να δεις τι θα σου πουν κι εκει.

τι να τους πω... που ενω είχε συμβεί η πατάτα ΠΡΙΝ το μεγάλο σέρβις των 100,000 και μετά στο μεγάλο σέρβις ανέφερα το πρόβλημα, και ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΥΤΕ τάπα...

πόσο πιο άσχετοι????

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: υπερθέρμανση Subaru forester 2009 - ατμόσφαιρα
« Απάντηση #24 στις: 22/01/18, 14:17 »
Χωρις ταχυτητα,πατας γκαζι,λογικο ειναι να ανεβασει μεχρι να φτασει εκει που δινει εντολη να δουλεψουν τα βεντιλατορια.

όρε Μήτσο, διάβασε το νήμα.... καθαρά τα λέω.
ρελαντι -> υψηλή θερμοκρασία
4-5000 στροφές -> πολύ χαμηλή θερμοκρασία
5-7000 στροφές -> πολύ υψηλή θερμοκρασία


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
160 Απαντήσεις
53882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 03:15
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
271 Απαντήσεις
76048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 21:36
από Arg0
155 Απαντήσεις
38145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 21:19
από Spell@lchemist!
151 Απαντήσεις
40989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 12:33
από stepap#12
Formula1 2009

Ξεκίνησε από master of puppets « 1 2 3 » Αθλητισμός

55 Απαντήσεις
27712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 20:32
από faser
6 Απαντήσεις
3626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/09, 03:04
από kostas_23!
3 Απαντήσεις
2343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 13:07
από Aganippi
89 Απαντήσεις
25056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 13:22
από corpse_bride
Moto GP 2009!!!

Ξεκίνησε από gers Αθλητισμός

12 Απαντήσεις
10306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 06:47
από ερεβος
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer