Αποστολέας Θέμα: Μπαρέ και αντιχειρας  (Αναγνώστηκε 5128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BigBabol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • ουααααααααααα
    • Προφίλ
Μπαρέ και αντιχειρας
« στις: 09/04/08, 04:13 »
Well


 Βλεπω πως πολλοι κιθαριστες εχουν προβλημα με τον μπαρε...πιανεται ο αντιχειρας τους...προτεινω λοιπον εναν αλλο τροπο
για μπαρε που χρησιμοποιω....Αμα θελουμε να πιασουμε ας πουμε F major , παταμε ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ το 1ο τασο της Μι μπασσας....επειτα ο παραμεσος ΝΤΟ , ο μικρος ΦΑ
ο μεσος ΛΑ και εδω το δυσκολο σημειο...χρησιμοποιωντας τον δεικτη ,κανουμες ενα "μικρο" μπαρε στις ΣΙ και ΜΙ καντινες...Φυσικα αυτος ο τροπος μπορει να εφαρμοστει και σε minor Μπαρε κλπ(με την καταλληλη "ρυθμιση")


 Η τεχνικη αυτη ισως φανει δυσκολη σε καποιους με μικρα χερια.Εγω προσωπικα χρησιμοποιω τον αντιχειρα , εκτος απο μπαρε και ακορτνα,και σε σολο.
   Οσοι εχετε κιθαρες με λεπτα μπρατσα(Jackson,esp,ibanez Κλπ)ειναι πολυ βολικο ,δοκιμαστε το ;)Πολλοι μου εχουν πει πως αυτος ο τροπος ειναι λαθος , αλλα αν καποιον τον βολευει....περι ορεξεως.....
everything that has a begining  , has an end...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Μπαρέ και αντιχειρας
« Απάντηση #1 στις: 09/04/08, 12:41 »
BigBabol κάπου έχει ξαναναφερθεί η συγκεκριμένη τεχνική και μάλιτα την είχα αναφέρει και προσωπικά όταν κάποιος είπε πως έχει πρόβλημα με τα μπαρέ και πως δεν του ακούγονται καλά...
Λάθος δεν είναι...Απεναντίας είναι πολύ ξεκούραστο, χρησιμοποιείται κατά κόρον ιδιαίτερα στα λαϊκά όταν παίζουν κιθαρόμπασο αλλά και γενικότερα σε rock καταστάσεις...Επίσης είναι πολύ πιο εύκολη υπόθεση τα μπαρέ όταν παίζεις στο όρθιο...Παραπέρα βέβαια δεν ενδείκνυται για κλασσική κιθάρα λόγω μεγάλων τάστων, στην ακουστική όμως just perfect...
Πρώτα ξεκίνησα τα μπαρέ με την τεχνική που περιγράφεις και μετά μου ήρθαν τα κανονικά μόνα τους...
Τώρα σε minor Μπαρέ χάνεις τη μπάσα νότα με αυτόν τον τρόπο, οπότε και τον έχω καταργήσει εκτός κι αν θέλω να ακουστούν μόνο οι υπόλοιπες νότες...
Όσο για το τί είναι λάθος και τί σωστό, γενικότερα το να πιάνεις νότα με αντίχειρα θεωρείται λάθος...Κι όμως πολλοί κιθαρίστες ιδιαίτερα ακουστικής κιθάρας χρησιμοποιούν τον τρόπο αυτό...αν τεχνικά θεωρείται λάθος, γούστο τους!Εμάς μας βολεύει και διευκολύνει και το παίξιμο κάνοντάς το και πιο γρήγορο χωρίς αυτό να θεωρείται αντικατάσταση του όμορφου μπαρέ!:)
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπαρέ και αντιχειρας
« Απάντηση #2 στις: 09/04/08, 12:52 »
Δεν είναι καινοτομία αυτό....Ο Χέντριξ έτσι έπαιζε,δε θυμάμαι να τον έχω δει ποτέ να πιάνει μπαρέ κανονικό...και πολλοί άλλοι...

Βολεύει αρκετά...μέχρι να συνηθίσεις να μην πιάνεις το διπλανό τάστο ;D

.......sex fai skata kai ypnos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
10852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 09:37
από CADMUS
43 Απαντήσεις
33963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 14:44
από Mistral
17 Απαντήσεις
18979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 15:50
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
Αντιχειρας

Ξεκίνησε από Dark_kronos Υγεία

17 Απαντήσεις
23182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 17:57
από TheChoulakos
9 Απαντήσεις
5657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 20:25
από kopaniamento
11 Απαντήσεις
9990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 15:42
από cbk
2 Απαντήσεις
2767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 14:57
από Pavlosd25
5 Απαντήσεις
4413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 12:14
από sonap2
9 Απαντήσεις
9019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/14, 20:38
από Lampr0s
6 Απαντήσεις
8966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 16:07
από konstantinos.Em.5