Αποστολέας Θέμα: Απατη με μαγνητες  (Αναγνώστηκε 13157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απατη με μαγνητες
« στις: 29/12/15, 16:49 »
Λοιπον,σημερα ηρθε η μεγαλη μερα οπου εφτασαν καποιοι μαγνητες που πραγκηλα.Ειναι οι dimarzio dp145+146.
Με πηρε τηλεφωνο το καταστημα μουσικων οργανων και πηγα και τους παρελαβα.Φευγω,παω στο αμαξι να κατσω να τους χαζεψω λιγο και βλεπω οτι το ενα κουτακι εχει ανοιχθει ξανα(του dp146).Δεν βαριεσε κανα εκθεσιακο θα ειναι,δεν πεθανε και κανεις..μετα βλεπω οτι φαινοντε τα μεταλικα μπιλακια..ωπα..εδω εχουμε θεμα.Ο dp146 ειναι σκετο πλαστικο πανω..παω πισω στο μαγαζι και του λεω εχει γινει μπερδεμα και στειλαν λαθος μαγνητη.Μπενει στο σαιτ της dimarzio και βλεπει την διαφορα.Λεει μπωρει να ειναι παλιο μοντελο γιατι αυτοι βγαινουν απο το 1995.Οκ,δεκτο.Στελνει εμα μεηλ στην dimarzio με τον serial που εχει αυτος πισω και λεει θα δουμε τι θα πουν.Οκ,φθανω εγω σπιτι τωρα,κανω μια γρηγορη στο ιντερνετ και βλεπω οτι ειναι  απο fender ΜΙΑ 50's.Τωρα βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ειλικρινης στο τι θα απαντισουν στο μεηλ.
Ακουω γνωμες.Κανω την παλαβη η παω και του λεω με την μια οτι εψαξα στο ιντερνετ και βρικα οτι δεν ειναι αυτοι και να παραγκηλει αυτον που ζητησα εξαρχης?
δεχομαι οτι δεν φταιει το παιδι εδω,και οτι αυτον του εστειλαν και αυτον μου δεινει απλα ενταξει,ειναι λιγο στεναχορο ολο αυτο να περιμενεις κατι καιρω και να το εχεις σταμπαρει εδω και ενα χρονο και να τρως ετσι φολα..

« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/15, 16:51 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #1 στις: 29/12/15, 17:05 »
Tο καταστημα μουσικων οργανων απο που τα πήρε δηλαδή? απο άλλο ιντερνετικό μαγαζί? Ξέρεις ποιο είναι? είναι σίγουρο κάποιο έμπιστο σάιτ?
Αν το κατάστημα που ανέλαβε να σου κάνει την παραγγελία έχει ξανασυνεργαστεί τα πας πίσω και του λες ότι δεν είναι αυτοί και να τους επιστρέψει. Τόσο απλό.
Το να έχεις παραγγείλει άλλο πράγμα και άλλο να σου δώσουν, όποιος και να φταίει, πρέπει να το πάρει πίσω και ή να σου επιστρέψει τα λεφτά σου ή να σου στείλει το σωστό... Απορώ πως δεν το έχεις πάει ήδη πίσω... Εκτός και αν δεν είναι και τόσο τρομερή για σένα η διαφορά (δεν τους ξέρω τους μαγνήτες)...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #2 στις: 29/12/15, 17:23 »
το μαγαζι πηρε μπροστα μου τηλ σε προμηθευτη του και του ειπε τα μοντελα.Του ειπε εκεινος το ενα εινα αθηνα το αλλο θεσσ. και σθμφονισαν να παει ο ενας θεσσ. και να ερθουν οι 2 μαζι.Λογο του φορτου εργασιων,τους πηρα στις 1 και μολις τωρα μπορεσα να ψαξω στο ιντερνετ.Παντος ειναι καταστιμα μεγαλο με τουλαχιστον 20 χρονια λειτουργιας.οποτε τον παιρνω τηλ και του λεω τι βρηκα στο ιντερνετ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #3 στις: 29/12/15, 17:30 »
Αν είναι μεγάλο κατάστημα με 20 χρόνια στο κουρμπέτι θα ξέρει να τα διορθώνει αυτά... Αν όντως δεν τους θες, εννοείται τους πας πίσω. Μέχρι εδώ δεν είναι καμμιά απάτη πάντως. Κάποιο λάκο έχει η φάβα σίγουρα, το που έγινε το μπέρδεμα δεν σε αφορά όμως. Πλήρωσες για κάτι συγκεκριμένο και δεν το πήρες. Τώρα, τι πολιτική έχει το κατάστημα σε αυτές τις περιπτώσεις θα το μάθεις μόνο αν τους επιστρέψεις τους μαγνήτες....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #4 στις: 29/12/15, 17:31 »
Να συμπλιρωσω οτι το παιδι ειπε πως αν υπαρχει λαθος θα κανουμε αλλαγη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #5 στις: 29/12/15, 17:32 »
Να συμπλιρωσω οτι το παιδι ειπε πως αν υπαρχει λαθος θα κανουμε αλλαγη

Αρα δεν υπάρχει απάτη. Το θέμα είναι να ξεμπλέξεις γρήγορα και εύκολα  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #6 στις: 29/12/15, 17:41 »
μακαρι.φτιαχνω ενα μπασο απο τον ιουλη σχεδον και ολο αναποδιες.μονο οι μαγνητες ελειπαν και σ αυτους παλι αναποδια.δηλαδη δεν ειναι κατασταση αυτη..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #7 στις: 29/12/15, 17:44 »
μακαρι.φτιαχνω ενα μπασο απο τον ιουλη σχεδον και ολο αναποδιες.μονο οι μαγνητες ελειπαν και σ αυτους παλι αναποδια.δηλαδη δεν ειναι κατασταση αυτη..

Ψυχραιμία  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #8 στις: 29/12/15, 18:07 »
Πηρα τηλεφωνο το καταστημα και του ειπα οτι ειναι fender και να του τον παω σημερα(εδω στην επαρχια για να πας σε ενα μαγαζι πρεπει να βγαλεις ολοκληρο σχεδιο)και ειπε να μην παω σημερα αλλα θα παρει αυριο τον προμηθευτη να δουμετι θα πει και εκεινος.αντε να δουμε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #9 στις: 30/12/15, 12:06 »
μην μασάς ρε Saved μέρες που είναι  ;D !!

όπως και να `χει κατανοητή η ξενέρα !!

(εδώ ολόκληρο μπάσο απο το Thoman και δεν λειτουργούσε ο bridge μαγνήτης, τι τα θες  ;) )
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #10 στις: 30/12/15, 13:48 »
Περασα απο το καταστημα και η κατασταση εχει ως εξεις.Ο προμηθευτης επιμενει οτι ειναι αυτος αλλα παλαιοτερο μοντελο και η dimarzio ζητησε να δει φωτογραφιες.Τον βγαλαμε και θα την στειλει.Οποτε υπομονη..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #11 στις: 30/12/15, 14:41 »
Ετσι απο περιέργεια δεν ανεβάζεις φωτό? να δούμε και εμείς πόσο μοιάζουν μεταξύ τους?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #12 στις: 30/12/15, 15:58 »
Λοιπον.Εγω θελω αυτον
http://www.dimarzio.com/pickups/bass/standard-bass/will-power-middle

και μου εδωσαν αυτον
https://www.google.gr/search?q=fender+048614+56004&safe=off&biw=1366&bih=634&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi_gLqM3YPKAhUBxxoKHcKJByMQ_AUIBigB#safe=off&tbm=isch&q=048614+56004

που ειναι ο μανισιος απο αυτο το μπασο
https://www.gbase.com/gear/fender-62-reissue-precision-bas-2006-reissue

αλλα επειδη ενδεχετε να μην μπορεσω να βγαλω ακρη τοτε η θα παρω ο ιδιος τηλ τον προμηθευτη να του εξιγισω οτι δεν ειμαι 5 χρονων παιδακι που θα με πισει οτι δεν ξερω τι μου γινετε,και η θα μου στειλει αυτον που θελω η θα παρω πισω τα χρηματα η στην τελικη θα τον αλλαξω με αυτον
http://www.dimarzio.com/pickups/bass/standard-bass/split-p

Δεν θελω να μαλωνω με κοσμο,ουτε να μπαινω σε ενα καταστημα και να λενε να ηρθε αυτος ο βλαμενος παλι αλλα ρε φιλε αφου εχω δικιο ,και στο αποδεικνιω,μην το κουραζουμε το θεμα,κανε οτι ειναι να τελειωνουμε

και εδω παλι ενας εψαχνε και βρηκε οτι ειναι fender
http://onlybass.com/index.php?/topic/85462-help-pour-identifier-un-micro-pb-fender/

Nα συμιωθει οτι τα νουμερα και αυτα με τον μαρκαδορο και τα χαραγμενα στο πλαστικο ειναι ιδια
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/15, 16:01 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #13 στις: 30/12/15, 16:00 »
.. ρε φιλε αφου εχω δικιο ,και στο αποδεικνιω,μην το κουραζουμε το θεμα,κανε οτι ειναι να τελειωνουμε
Ακριβώς.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #14 στις: 30/12/15, 16:41 »
Ηρθε και απαντηση απο την fender οπου λεει πως αναγνωριζει τους κωδικους..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #15 στις: 30/12/15, 17:06 »
Ερώτηση 1η: Οι μαγνήτες δεν έπρεπε να ήταν κλειστοί στο κουτί τους? Θέλω να πω, έγραφε απ' έξω που λέμε DiMarzio και μέσα είχε τους Fender?

Ερώτηση 2η: Και ο μαγαζάτορας και ο προμηθευτής την δουλειά την κάνουν απλά για τα προς το ζην? Εννοώ, δεν γνωρίζουν από μουσικά είδη? Όχι ότι χρειάζεται να ξέρεις για να δεις ότι είναι διαφορετικός ο μαγνήτης από αυτόν που παραγγέλθηκε...


Ερώτηση 3η: Δεν είναι "παρόνομο" να σου πουλάνε ξηλωμένους μαγνήτες για καινούργιους?




Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #16 στις: 30/12/15, 17:12 »
Ερώτηση 1η: Οι μαγνήτες δεν έπρεπε να ήταν κλειστοί στο κουτί τους? Θέλω να πω, έγραφε απ' έξω που λέμε DiMarzio και μέσα είχε τους Fender?

Αυτό εννούσα βασικά και εγώ λέγοντας να μας βάλει καμμιά φωτό. Τι συσκευασία παρέλαβε ο saved και πως ήταν οι μαγνήτες που του έδωσαν...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #17 στις: 30/12/15, 17:22 »
Τι να πει κανείς, ελπίζω να βγάλεις άκρη Δημήτρη.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #18 στις: 30/12/15, 17:29 »
Mε ένα πολύ γρήγορο search βλέπω ότι η dimarzio έχει συσκευασία...

http://www.ebay.com/itm/DiMarzio-Will-Power-Bass-Neck-DP-145-/400724400238

Ξαναλεω ότι δεν τους ξέρω τους μαγνήτες, αν είναι παλιοί ή αν έχουν καταργηθεί κλπ κλπ, αλλά ως σοβαρή εταιρεία στους στέλνει κάπως πακεταρισμένους... με λογότυπα της κλπ κλπ....
Εσύ τι συσκευασία παρέλαβες?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #19 στις: 30/12/15, 17:45 »
Το κουτι ειναι του dimarzio dp146.απλα η ταινια κομενη αρα εχει ανοιχθει.προφανος καποιος θα αγορασε μπασο και θα ζητησε να γινει αλαγη μαγνητη απο υην 1η μερα και αυτον που εβγαλαν καπου επρεπε να τον βαλουν.Και σημερα αρκετα χρονια μετα( το κουτι εχει σφραγιδα με την παλια διευθηνση του καταστηματος και εχει 5χρονια σε νεα διευθηνση) κανεις δεν θυμωταν τι εγινε για να ερθει το 2015 ο saved και να ξενερωνει την ζωη του.Δεν ξερω την αξια του fender μαγνητη αλλα δεν με νοιαζει.Εγω μετα απο ερευνα κατελιξα αναμεσα σε 2 και διαλεξα τον 1 τωρα αν μου πει θα περιμενω 2 μηνες θα παρω την 2η επιλογη που ειναι στοκ.
Εδω να συμηωθει οτι στο νετ ο μαγνητης δεν ηταν στοκ και με το τηλ ειπαν οτι τον εχουν και τον ζητησα.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #20 στις: 30/12/15, 17:59 »
Σου έδωσαν κουτί της Dimarzio και μέσα είχε fender μαγνήτη? Από μόνο του αυτό είναι λόγος να τους τρίξεις τα δόντια.
Ξαναερώτηση  ;D ;D σου έδωσαν ένα κουτί του dp 146 και είχε και τους 2 μέσα? Σου έδωσαν 2 κουτιά και μόνο του dp 146 ήταν ανοιχτό? Οχι ότι αλλάζει κάτι, όλα τα δίκια με το μέρος σου είναι. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να νιώθεις και άσχημα εσύ από επάνω.... αυτοί θα έπρεπε, ή οποιος το έκανε....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #21 στις: 30/12/15, 18:26 »
2 κουτια.καθε μαγνητης χορια και ο 145 σε τοσο ωραια συσκευασια(εξωτερικα ιδιες αλλα μεσα σε σακουλακι ο μαγνητης με τα καλοδθα συμαζεμενα)που δεν ανοιγει χορις να κοψεις την ταινια με τιποτα.Το εκνευριστικο ειναι οτι ο προμηθευτης επιμενει..τες πα.Τωρα ξερω οτιεχω δικιο και δεν "ειναι η ιδεα μου" οποτε το τοπιο ξεκαθαρισε και ια γινει αλλαγη/επιστροφη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #22 στις: 30/12/15, 18:29 »
ο προμηθευτης επιμενει

Στείλτου την απάντηση της fender που τους έστειλες τα serial numbers  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #23 στις: 30/12/15, 18:52 »
 Κανονικα ετσι πρεπει.Παντος η fender λεει οτι ειναι πολυ vintage μαγνητης αυτος.Ισως ναειναι κελεπουρι αλλα θα επισταφει.Μηλισα με το παιδι εδω και του ειπα τι ειπε η fender και δεν εφερε καμια αντιρηση.Ασε που λογικα θα του πει και η dimarzio που της εστειλε φωτο οτι δεν εχουν καμια σχεση οποτε..η υπομονη να ερθει ο 146 απο εξωτερικο η τσιμπαω τον 127 που ειναι στοκ και ηταν απο την αρχη η 2η επιλογη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απατη με μαγνητες
« Απάντηση #24 στις: 30/12/15, 20:23 »
οποτε..η υπομονη να ερθει ο 146 απο εξωτερικο η τσιμπαω τον 127 που ειναι στοκ και ηταν απο την αρχη η 2η επιλογη

υπομονή θα πρότεινα . αν πας στη 2η επιλογή μετά θα σε τρώει το οτι δεν πήγες στην πρώτη

πάντως μετά τις τελευταίες εξελίξεις στο θέμα σου μου φαινεται πως ο τίτλος που έβαλες στέκει όλο και περισσότερο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
93 Απαντήσεις
25999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/07, 03:07
από Joevaicci
2 Απαντήσεις
2397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/08, 00:48
από groovymood
1 Απαντήσεις
2795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 09:43
από adr1anos
28 Απαντήσεις
9827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 00:34
από Απόλλων
μαγνητες

Ξεκίνησε από CLIFF EM ALL Μπάσο

6 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 14:17
από Jezus
0 Απαντήσεις
1730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:18
από ισκιος
14 Απαντήσεις
5231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 19:10
από Eagle Of Kamelot
8 Απαντήσεις
4412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
4 Απαντήσεις
2962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/11, 02:43
από jim.ni
19 Απαντήσεις
21364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/13, 16:26
από vegos