Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 118693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #275 στις: 03/04/09, 12:01 »
 Μετα απο αρκετο καιρο (λογω μετακομισης) ξαναβρισκομαι στο πολυαγαπημενο kithara. Βλεπω πως ηδη μιλουν στο συγκεκριμενο topic ανθρωποι ιδιαιτερα μελετημενοι γι'συτο δε θα καταθεσω αλλες γνωσεις αλλα μια-δυο απλες σκεψεις.
 Η μεταφυσικη αναζητηση του ανθρωπου ειναι δεδομενη. Ειναι αν θελετε ενα απο τα ιδιαιτερα γνωρισματα του ειδους αλλωτε πρωτερημα, αλλωτε ελλατωμα. Οπως δεδομενη ειναι και η νοοτροπια καποιον να θελουν να εκμεταλλευτουν τους συνανθρωπους τους οπουδηποτε βρουν πατημα. Και η θρησκευτικη πεποιθηση ειναι ενα απο αυτα, πολυ μεγαλο μαλιστα. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα τα διαφορα θρησκευτικα δογματα να αποτελουν στην ουσια μικρα η μεγαλα μαγαζια πιστης που οπως καθε μαγαζι βρισκει τροπους μαρκετινγκ για να προωθησει το προιον, να αυξησει το πελατολογιο, οπως και τα κερδη σε χρημα και κυριως σε εξουσια! Το αν υπαρχει Θεος, σε τι μορφη και πως σκεφτεται και δρα ειναι δευτερευουσης σημασιας.. Σημασια εχει το μαγαζι (η μαλλον η πολυεθνικη πλεον).
 Τωρα το ζητημα ειναι αν εμεις θελουμε να ανηκουμε στους "θρησκευτικους" καταναλωτες και αν ναι, σε ποιο μαγαζι θα ψωνισουμε! Με οποιον εκπροσωπο θρησκευτικου δογματος και αν μιλησουμε κατι ωραιο και φαινομενικα σωστο εχει να μας πει.. αυτη ειναι η δουλεια του (και αν την πιστευει ακομα καλυτερα). Και ολο και καποια επιχειρηματολογια θα παραταξει. Εχει καμια ιδιαιτερη σημασια ομως; Για εμενα οχι και μεγαλη. Δεν αναφερομαι μονο στους Μαρτυρες του Ιεχωβα συγκεκριμμενα ετσι; Τα ιδια σκεφτομαι και για τους Εβραιους (αν και τα δικα τους σχεδια ειναι πιο καλα οργανωμενα), και τους Μωαμεθανους, και Χριστιανους πασης φυσεως. Θεωρω πως ειναι μαγαζια μικρα η μεγαλα που σκοπο εχουν συσπειρωνοντας τεραστιες μαζες ανθρωπων με το μερος τους να ηγηθουν σε εναν αγωνα χρηματος και κυριως εξουσιας. Και βεβαιως αυτο δε συμβαινει μονο τωρα.. ισα ισα που σημερα σιγα σιγα εξασθενει μιας και ο λεγομενος πολιτισμενος κοσμος δεν εχει πλεον και τοσο μεγαλη αναγκη τη θρησκεια και τους λειτουργους της για πολλους και διαφορους λογους.
 Οσο για τις αριστερες επιθεσεις στο φορουμ τις κατανοω απολυτα. Οι οργανωτικες δομες, ο ιδεολογικος δογματισμος, η προσωπολατρια και η παντελης αρνηση συζητησης και αποδοχης αλλων σκεψεων της (κυριως κομμουνιστικης) αριστερας σε ολη την (μικρη συγκριτικα) ιστορια της την κατατασει μισοαστεια, μισοσοβαρα αναμεσα στις θρησκειες και την εντασει στον θρησκευτικο ανταγωνισμο. Οχι οσο παλιοτερα βεβαια...
 Αυτα και συγγνωμη για την εκταση της απαντησης μου αλλα ειχα τοσο καιρο να γραψω στο φορουμ που με επιασε λογοδιαρροια! :P
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #276 στις: 08/04/09, 09:45 »
Όπως εύκολα γίνεται αντιληπτό από τη στάση των Μαρτύρων στα προηγούμενα μου ποστ (Κυρίως σε ότι αφορά την πλάνη του 1914 (βλέπετε Ερήμωση της Ιερουσαλήμ το 587). Οι τόσο ομιλητικοί όταν έρχονται στα σπίτια μας για προσηλυτισμό μάρτυρες του Ιαχβέ όταν θίγονται θέματα, τα οποία εκθέτους τις ψευδοδιδασκαλίες της οργάνωσης τους (Βλέπε Πολυεθνική εταιρία Σκοπια), σωπαίνουν, φορούν της παρωπίδες τους και αρνούνται πεισματικά να δουν την αλήθεια.

Μάρτυρες ζητήσετε στον ψεύτικο σας κόσμο, έχετε κάθε δικαίωμα να το κάνετε αλλά  προσέξτε γιατί όταν παρασύρετε και άλλους στην   πλάνη σας ο Θεός σας βλέπει  και θα έρθει η μέρα που θα λογοδοτήσετε για αυτό !!!         

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #277 στις: 21/04/09, 08:22 »
Μετάφραση Των Εβδομήκοντα Πρώτη προς Κορινθίους (Κεφ 10, στίχος 9)

μηδέ εκπειράζωμεν τον Χριστό, καθώς και τίνες αύτων επείρασαν και υπό των όφεων απώλοντο.

Μετάφραση Νέου Κόσμου (Πρώτη προς Κορινθίους (Κεφ 10, στίχος 9)

Ούτε να υποβάλλουμε σε δοκιμή τον Ιέχωβα όπως τον υπέβαλαν σε δοκιμή μερικοί από αυτούς, απλός και μόνο για να αφανιστούν από τα φίδια.

Εδώ οι άνθρωποι έχουν διορθώσει ακόμη και τον ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΠΑΥΛΟ !!!! (ο οποίος ήθελε να πει ο Ιαχβέ αλλά κατά λάθος έγραψε Χριστός). Συγχαρητήρια και εις ανώτερα ο ΘΕΟΣ ΒΛΕΠΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #278 στις: 21/04/09, 14:25 »
ψευδοδιδασκαλίες της οργάνωσης τους
Θα το πω για ολους σας και οχι μονο για τον νεοφερμενο γκουζ, για να σκεφτειται καλα και οσοι πανε να γραψουν..η φαυλοτητα των πιστευων σας και της πιστης σας φαινεται στο γεγονος οτι ενω ο χριστος εχει μιλησει για σεβασμο του καθε ανθρωπου..(και αν θυμαμαι καλα εχει μιλησει ειδικα για τον σεβασμο των θρησκευτικων πιστευω)..εσεις απο την αλλην δεν σεβεστε ουτε τον συνανθρωπο σας ουτε κανεναν..δεν ειναι ΚΑΝΕΝΑΣ σε θεση να προσβαλει κανεναν ουτε τα θρησκευτικα του πιστευω...αν δεν σας κανει το δογμα ή η αιρεση (κατα καποιους) μην ασχολεισται μαζι της...Σκεφτειτε λιγο οτι εισται ωριμοι ανθρωποι (υποτιθεται) και πως ανωριμα συμπεριφερεσθαι για μια θρησκεια.... (Αλλα σιγα μην νιωσετε ντροπη, ο ανθρωπος που προσβαλει καποιον "δεν εχει τσιπα πανω του" οπως λεει ο σοφος λαος)...
Υ.Γ: Αυτο ισχυει και για τους "ψευτικους" κοσμους του καθενος...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/09, 14:27 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #279 στις: 21/04/09, 15:24 »
Εσυ amylo για να καταλαβω που πιστευεις?ποιον πρεσβευεις ? ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να αποκαλεις <<ψευτικους κοσμους >> τα πιστευω των αλλων ? ποιος σου πε οτι εσυ δεν ζεις σε εναν τετοιο κοσμο γεματο σαρκικες ψευδαισθησεις? και γιατι κρινεις εσυ τις γνωμες των αλλων? αν θελεις να πεις κατι ουσιαστικο πες το χωρις να φλυαρεις διαφορετικα μη το λες γιατι φαινεσαι γελοια (με το συμπαθειο).
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/09, 15:39 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #280 στις: 21/04/09, 16:26 »
Ζήτω τα 10 εκατομύρια που γνωρίζουν και θα σωθούν!!
Κάτω τα 6.7 δισεκατομύρια απίστων!!

Ζήτω η Ελλάς!!...η μόνη χώρα που γνωρίζει την αλήθεια!!!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #281 στις: 21/04/09, 16:33 »
φιλε grouvy ο χριστιανισμος(ορθοδοξος) δεν υπαρχει μονο στη πατριδα σου! υπαρχει παντου, και στην Αλβανια και στην Αφρικη και στη Κινα και ατην Αμερικη κλπ... πρεπει να νιωθεις τυχερος που ζεις σε μια χωρα ελευθερη οπως η Ελλαδα και εισαι ελευθερος να πιστευεις οτι θελεις. αν ζουσες πχ στο Ιραν και εκανες ειρωνια τετοιου ειδους δεν νομιζω να ζουσες τωρα.φιλικα...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/09, 16:35 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #282 στις: 21/04/09, 16:36 »
Ζήτω στα 10 εκατομύρια που έγιναν περισότεροι!!!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #283 στις: 21/04/09, 16:37 »
χεχε...

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #284 στις: 21/04/09, 16:40 »
ναι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ groovymood. 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/09, 16:58 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #285 στις: 21/04/09, 17:13 »
Προσωπικά περί θρησκειών, είμαι 1.000% σίγουρη ότι αν κάποιος φανατικός Ορθόδοξος Χριστιανός είχε τύχει να γεννηθεί στην Τουρκία, θα μιλούσε με το ίδιο πάθος για τον Ισλαμισμό και θα χαιρόταν που δε γεννήθηκε σε καμιά άλλη χώρα απίστων.

Αν είχε γεννηθεί στην Ινδία θα ήταν ορκισμένος Βουδιστής και πάει λέγοντας.

Τελικά η πίστη μας είναι τόσο σχετική και πάει πακέτο με τη γεωγραφία μας.

Οπότε ας πιστέψουμε ελεύθερα αφού μας βοηθάει να κρατιόμαστε στα δύσκολα και μας γεμίζει ελπίδα, αλλά ας μην είμαστε και πολύ σίγουροι ότι αν είχε τύχει να έχουμε γεννηθεί σε άλλη χώρα θα είχαμε τη "σοφία" να κάνουμε έρευνα θρησκειών και να ασπαστούμε τελικά τη "μία και αληθινή θρησκεία", δηλαδή τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό.

Πιστεύουμε συνήθως ό,τι οι γονείς μας μας έχουν εμφυσήσει να πιστεύουμε.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #286 στις: 21/04/09, 17:29 »
Πασκαλ δεν ειμαι συμφωνος μαζι σου! εγω πχ γεννηθηκα και μεγαλωσα σε περιβαλλον που δεν με διδαξε κανενας για τον χριστο και την εκκλησια . τις θρησκειες τις ψαχνω ομως μονος μου απο πολυ μικρος.
Τα τελευταια 4 χρονια μελετω την ιερα παραδοση και την αγια γραφη,και τις αιρεσεις, τα τελευταια δυο χρονια ειμαι ενεργο μελος και πιστος στην ορθοδοξη εκκλησια. και εχω να σου πω το εξης! πρωτα ηρθα σε επαφη με μαρτυρες , με πεντηκοστιανους  και  συζητησα και εμαθα τα παντα γι αυτους και υστερα απο πολυ ψαξιμο και μελετη αποφασισα! οι κακοδοξασιες των αλλων ομολογιων με βοηθησαν να πιστεψω να κανω αυτοκριτικη ατον εαυτο  μου και να αποδεχτω την ορθοτητα της πιστης της ορθοδοξης εκκλησιας.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/09, 04:36 από stratothunder »

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #287 στις: 21/04/09, 17:40 »
Δε θα μπω σε συζητήσεις, GMS, γιατί ξέρω πού καταλήγουν: πουθενά! Απλά είπα αυτό που πιστεύω. Εξάλλου, η επίσημη θρησκεία του κράτους επικράτησε μέσα σου και όχι κάποια άλλη, που θα ήταν και το παράδοξο και θα αντέκρουε αυτά που λέω.

Και όπως παραπάνω λες και εσύ, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #288 στις: 21/04/09, 17:54 »
κατά την ταπεινή μου άποψη στα κειμενα των περιοδικών των Μαρτύρων του Ιεχωβά γίνεται ένα ασυμβίβαστο πάντρεμα
επιστήμης και θρησκευτικής πίστης (βιβλικής προελεύσεως αφού δεν γίνεται αποδεκτή, από τους Μάρτυρες, ως ισότιμη καμμιά άλλη θρησκευτική άποψη) και αυτό είναι ό,τι πιο επικίνδυνο για μένα γιατί από εκεί είναι πολύ εύκολο να οδηγήσει σε έναν (μοντέρνο μεν αλλά) μεσαίωνα.
Το σίγουρο είναι ότι λογω της θρησκείας τους καταπιέζονται όσον αφορά την ελεύθερη βούληση, έχουν περιορισμούς αυστηρούς στις ερωτικές -
σεξουαλικές σχέσεις ( και το πρόβλημα είναι ότι τα...τηρούν !), και το αποκορύφωμα είναι ότι μπορούν να βάλουν τη θρησκεία τους πάνω από την οικογένειά τους και το παιδί τους! Για την ιδια τους τη ζωή δεν το συζητάμε αφού αν χρειαστεί να κάνουν μετάγγιση αίματος θα προτιμήσουν να πεθάνουν.
Και στο γιατρό επιτρέπεται να μην τους κάνει μετάγγιση μετά από γραπτή τους δήλωση (νομίζω, και δεν έχω πρόβλημα αν αυτοί το θέλουν), τη στιγμή που δεν του επιτρέπεται να αποσυνδέσει το μηχάνημα υποστήριξης από "κλινικά νεκρούς" και να λυτρώσει ασθενή και οικείους από μακροχρόνιες τραγωδίες...
Πάντως δεν τους θεωρώ τους απλούς πιστούς τίποτα άλλο πέρα από θύματα,και τους ίδιους, προσηλυτισμού(!), χωρίς ιδιάιτερες αντιστάσεις από κει και πέρα αφού δεν μελετάνε τίποτα άλλο από το υλικό που τους παρέχουν οι εκκλησίες τους, οπότε και η κρίση τους έχει διαμορφωθεί μέσα από τη βιβλική θεώρηση των πραγμάτων, και η επιστήμη χρησιμοποιείται μόνο όπου είναι ενισχυτική προς τις βιβλικές-θρησκευτικές θέσεις.
Οταν όμως χρειαστεί να ζητήσουν βοήθεια από την αδογμάτιστη και ελεύθερη επιστήμη τότε έρχονται αντιμέτωποι με την πραγματικότητα που όμως δεν θέλουν να παραδεχθούν.
Γιατί ποιός ψυχολόγος θα τους πείσει να επιτρέψουν στο ανύπαντρο, ενήλικο παιδί τους να κάνει έρωτα με την/τον σύντροφό του;!
Για μένα δεν διαφέρουν σε τίποτα από τα οποιαδήποτε (οποιασδήποτε θρησκείας) θύματα φανατικής πίστης...
Και αυτό με όλη μου τη συμπάθεια αφού  ξέρω ότι την όποια υπεροψία και την άποψη ότι κατέχουν την μοναδική αλήθεια, τους την δίνει η κατευθυνόμενη μελέτη...
 
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #289 στις: 21/04/09, 17:56 »
Παράθεση
Χαρη στην επισημη θρησκεια του κρατους ειμαστε ελευθεροι να πιστευουμε οπου θελουμε...!

Ενταξει,πιστεψε οπου θες αλλα μην μας κοροιδευεις κιολας.

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #290 στις: 21/04/09, 18:00 »
πλασμα δεν κοροιδεψα κανεναν! μαλλον εσυ μας κοροιδευεις !
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/09, 18:05 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #291 στις: 21/04/09, 18:07 »
Το να λες οτι χαρη στον χριστιανισμο ειμαστε ελευθεροι να πιστευουμε ειναι καπως.Νομιζα οτι η δημοκρατια κ το συνταγμα μας το εδινε αυτο το δικαιωμα.Επισης εχει καλλιεργηθει μια εντυπωση οτι ο χριστιανισμος ειναι ανεκτικος στα πιστευω ολων πραγμα που ευκολα αποδεικνυεται οτι δεν ισχυει αν το ψαξει κανεις λιγο.

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #292 στις: 21/04/09, 18:12 »
φιλε πλασμα , αν εννοεις σταυροφοριες. ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΩ εγιναν απο την παππικη εκκλησια! η παππικη εκκλησια εχει αλλο πιστευω και αλλα δογματα ...και δεν εχει καμια πνευματικη σχεση με την ορθοδοξη εκκλησια απο το 1054 και υστερα...

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #293 στις: 21/04/09, 18:20 »
Οχι δεν εννοω τις σταυροφοριες εννοω τον με τη βια εξιχριανισμο πολλων αλλοθρησκων.Δυστηχως αυτη η δυσανεκτικοτητα στα πιστευω αλλων δεν περιοριζεται στις πραξεις χριστιανων, οι οποιες μπορει να ισχυριστει καποιος οτι δεν ταυτιζονται με τις διδαχες του χριστιανισμου, αλλα τετοια στοιχεια παρατηρουνται κ σε θρησκευτικα κειμενα οπως η καινη διαθηκη.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #294 στις: 21/04/09, 19:56 »
Δεν νομίζω ότι ο προσωπικός διάλογος μεταξύ 2-3 ατόμων ,μπορεί να θεωρηθεί επικοδομητική συζήτηση .Αλλωστε σε τέτοιου είδους συζητήσεις κανείς δεν μπορεί να πείσει κανέναν στην διαφορετικότητά του.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #295 στις: 21/04/09, 20:20 »
Εσυ amylo για να καταλαβω που πιστευεις?ποιον πρεσβευεις ? ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να αποκαλεις <<ψευτικους κοσμους >> τα πιστευω των αλλων ? ποιος σου πε οτι εσυ δεν ζεις σε εναν τετοιο κοσμο γεματο σαρκικες ψευδαισθησεις? και γιατι κρινεις εσυ τις γνωμες των αλλων? αν θελεις να πεις κατι ουσιαστικο πες το χωρις να φλυαρεις διαφορετικα μη το λες γιατι φαινεσαι γελοια (με το συμπαθειο).
δεν αποκαλεσε κανεναν κοσμο ψευτικο..ισα ισα το αντιθετο..ειμαι κατα της προσβολης οοιονδηποτε πιστευω...διαβασε λιγο και το ποστ που σχολιασα και το δικο μου...μην προτρεχεις...οπως κτλβαινεις εισαι αστοχος λογο παρεξηγησης...οσο για το που πιστευω..οπου και να πιστευω δνε αφορα κανεναν..τουλαχιστον εγω δεν προσβαλα κανεναν...μα ΚΑΝΕΝΑΝ!
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #296 στις: 21/04/09, 20:49 »
Χαρη στην επισημη θρησκεια του κρατους ειμαστε ελευθεροι να πιστευουμε οπου θελουμε...!
Συγνωμη αλλα και γω θα θελα να το στηριξεις αυτο σε παρακαλω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #297 στις: 21/04/09, 23:33 »
Προσωπικά περί θρησκειών, είμαι 1.000% σίγουρη ότι αν κάποιος φανατικός Ορθόδοξος Χριστιανός είχε τύχει να γεννηθεί στην Τουρκία, θα μιλούσε με το ίδιο πάθος για τον Ισλαμισμό και θα χαιρόταν που δε γεννήθηκε σε καμιά άλλη χώρα απίστων.

Αν είχε γεννηθεί στην Ινδία θα ήταν ορκισμένος Βουδιστής και πάει λέγοντας.

Τελικά η πίστη μας είναι τόσο σχετική και πάει πακέτο με τη γεωγραφία μας.

Οπότε ας πιστέψουμε ελεύθερα αφού μας βοηθάει να κρατιόμαστε στα δύσκολα και μας γεμίζει ελπίδα, αλλά ας μην είμαστε και πολύ σίγουροι ότι αν είχε τύχει να έχουμε γεννηθεί σε άλλη χώρα θα είχαμε τη "σοφία" να κάνουμε έρευνα θρησκειών και να ασπαστούμε τελικά τη "μία και αληθινή θρησκεία", δηλαδή τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό.

Πιστεύουμε συνήθως ό,τι οι γονείς μας μας έχουν εμφυσήσει να πιστεύουμε.

Η διαπιστωση που κανεις είναι λογικη και εν πασει περιπτωσει διαβλεπω ειλικρινες αισθημα, θα εκθεσω ορισμενες αντιρρησεις, εχω γεννηθει ελληνας, για το ατομο μου αυτη είναι η αδιαψευστη πραγματικοτητα, δηλ.ουτε τουρκος ειμαι όπως είναι οι τουρκοι, ουτε ινδος όπως οι ινδοι, ουτε αμερικανος όπως οι αμερικανοι, ουτε μαυρος όπως οι μαυροι, μπορει να κανω με επιτυχια τον ινδο αλλα δεν ειμαι ινδος, ειμαι ελληνας, εάν επιχειρησω να αρνηθω παντελως στην συνειδηση μου την πραγματικοτητα αυτή, αποκλειω τον εαυτο μου από την αναζητηση της αληθειας, διοτι η αληθεια δεν στηριζεται ποτε σε διαψευση και εν προκειμενω στην διαψευση της πραγματικοτητος ότι ειμαι ελληνας, αλλα σε επαληθευση, δηλ.εάν ξεκινωντας προς αναζητησην της αληθειας πω ψεμματα στον εαυτο μου, πως στη συνεχεια θα αναζητησω την αληθεια φιλοδοξωντας να βρω εστω και μια αχτιδα της ;; αφου την εχω ηδη αρνηθει εξ αρχης, αντιθετως επειδη αναγνωριζω την πραγματικοτητα ότι ειμαι ελληνας και δεχομαι το ολοφανερο, μπορω να καταλαβω και τον τουρκο και τον ξενο,
υστερα πως θα γεννηθει στη τουρκια ένας φανατικος ορθοδοξος χριστιανος ;; μετα το λες πιο σωστα, εάν ειχε τυχει καποιος από μας να γεννηθει στην τουρκια, σε αυτόν βεβαια δεν τιθεται ζητημα να αλλαξει θρησκεια αφου εχει γεννηθει τουρκος,
τελος το "μία και αληθινή θρησκεία" στηριζεται στο λογο του Χριστου, εγω ειμι η οδος και η αληθεια και η ζωη και οστις θελει οπισω μου ελθειν, και αφ’ετερου δεν μπορει να υπαρχουν δυο θεοι αληθινοι, εάν δεχθουμε υπαρξη δυο θεων, ο ενας κρινεται υποχρεωτικως θεος ψευδης, διοτι υποβαλλομε τον θεο να αναζητει εκτος εαυτου αυτό το οποιον δεν εχει ο ιδιος, δηλ. εισαγομε αρνητικο προσδιορισμο πραγμα ασυμβιβαστο με το απολυτον και αυθυπαρκτον του θεου, (αυθυπαρκτον= ότι υπαρχει αφ’ εαυτου, η υπαρξις του δεν οφειλεται σε κατι άλλο αλλα σε αυτό το ιδιο.)

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #298 στις: 21/04/09, 23:46 »
Αν μια εγγυος ινδη ερχοταν,γενναγε κ μεγαλωνε το παιδι της στην ελλαδα τοτε το παιδι της τι θα ητανε?Εληνας?Ινδος?Χριστιανος?Ινδουιστης?
και γιατι?
Κοινως τι μας κανει αυτο που ειμαστε?Η τυχη?Τα γονιδια μας?Καποιο ανωτερο σχεδιο?
Εγω γτ δεν πιστευω πουθενα?Τι δεν παει καλα με μενα κ με ολους σαν κ μενα?
Η' μηπως...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/09, 00:04 από PlasmaPool »

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #299 στις: 22/04/09, 01:03 »
Αν μια εγγυος ινδη ερχοταν,γενναγε κ μεγαλωνε το παιδι της στην ελλαδα τοτε το παιδι της τι θα ητανε?Εληνας?Ινδος?Χριστιανος?Ινδουιστης?
και γιατι?
Κοινως τι μας κανει αυτο που ειμαστε?Η τυχη?Τα γονιδια μας?Καποιο ανωτερο σχεδιο?
Εγω γτ δεν πιστευω πουθενα?Τι δεν παει καλα με μενα κ με ολους σαν κ μενα?
Η' μηπως...

Αν βγαλεις τους αγιους, που με ασκηση και πονο αξιωθηκαν της θεωριας του ακτιστου φωτος, δηλ. αυτη ειναι η ζωσα πιστη της εκκλησιας, ολοι οι αλλοι απο ιερεις, θρησκευομενους, θεολογουντες, κληρος και λαικοι και η σκουφια μου, λεμε οτι πιστευομε, θελομε να πιστευομε, τι γινεται ομως μεσα στην καρδια του καθενος ;; εκει ειναι ολο το μυστηριο, προσπαθεια και αγωνα κανει ο καθενας στον εαυτο του, οποτε μην ανησυχεις και πολυ, τωρα για την ινδη δεν εχω βιωσει κατι τετοιο για να το ξερω, η μανα μεγαλωνει τα παιδια, απο τη μανα μαθαινουν να μιλανε και απο τη μανα εκπολιτιζονται οσο ειναι σε μικρη ηλικια, ελληνιδα μανα, ελληνας, ινδη μανα, ινδος, οταν μεγαλωσουν τα παιδια καθενα τραβα τον δικο του δρομο, μπορει επειδη μεγαλωσε και εμαθε στην ελλαδα να αισθανεται περισσοτερο ελληνας, αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα, δηλ. δεν ειναι προβλημα οτι θα εχει ινδικο αιμα και ανατροφη απο μανα ινδη και οτι θα αισθανεται ελληνας, μπορει να πετυχει πολλα και αρεστα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/09, 01:06 από analogio »