Αποστολέας Θέμα: ΟΝΕΙΡΟ  (Αναγνώστηκε 3381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΟΝΕΙΡΟ
« στις: 17/09/08, 17:10 »
Ερχόσουνα ξανά στον ύπνο μου τα βράδυα
στου ονείρου τα σκοτάδια , και μούφερνες το φώς
ερχόσουνα ξανά στα κάτασπρα ντυμένη
αχτίδα ήλιου λουσμένη , χωρίς να ξέρω πως

μαζί σου ξεκινούσα ταξείδι για τ’αστέρια
κι άφηνα την αγάπη να είναι οδηγός
σε κοίταζα γλυκά και σούδινα τα χέρια
κι άπλωνα την καρδιά μου στα πόδια σου σκυφτός

μα ο ύπνος κάπου τέλειωνε μαζί και τόνειρό μου
σκληρή πραγματικότητα και γύρω μου κανείς
να ζώ πάλι προσμένοντας την νύχτα να ξανάρθει
στου ονείρου το ταξείδι μου μην τύχη και φανείς

++++++
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #1 στις: 19/09/08, 10:26 »
Παθητική αντιμετώπιση, πραγμάτωσης ονείρου...
Πολύ καθημερινή.... αλήθεια.
MISTREATED καλημέρα,
μου αρέσει που πρίν καιρό είχες δηλώσει πως δεν ξέρεις απο ποίηση...αλλα απο κιθάρα.
Με το ΟΝΕΙΡΟ διαψεύδεις τον εαυτό σου...κι αυτο είναι κάτι που με γεμίζει χαρα....Να σαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #2 στις: 19/09/08, 11:43 »
Φίλτατε Λάμπρο, σ'ευχαριστώ για το μύνημα σου. Πράγματι δεν ασχολούμαι με το γράψιμο τα τελευταία χρόνια.
Τον ελεύθερο χρόνο μου , όταν υπάρχει , τον ξοδεύω είτε παίζοντας κιθάρα , είτε γράφοντας μουσική γιά μένα μόνο. Δυστυχώς οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις δεν μου δίνουν την δυνατότητα για τίποτε παραπάνω. Το ευχάριστο είναι ότι μπαίνοντας στήν σελίδα αυτή διαβάζω, στα κενά της δουλειάς μου, τα γραπτά σας που οφείλω να πω ότι είναι αξιόλογα και με ευχαριστούν ή με ξεκουράζουν. Και πάλι ευχαριστώ.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #3 στις: 19/09/08, 19:05 »

Είχε φανεί από την αρχή πως γνωρίζεις καλά την τέχνη
της σύνθεσης λογοτεχνικών έργων σε στίχους.

Εξαιρετικής ωραιότητας και το ``ΟΝΕΙΡΟ``

Εγώ θα προτιμούσα
( Σε κοίταζα γλυκά και μου ’δινες τα χέρια )

Καλό σου βράδυ

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #4 στις: 19/09/08, 20:19 »
Καλέ μου φίλε Γιάννη, ένα μεγάλο ευχαριστώ αλλά νομίζω τα παραλές. Σωστή η παρατήρηση σου θα κάνω την διόρθωση.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #5 στις: 20/09/08, 21:49 »
...σκληρή πραγματικότητα και γύρω μου κανείς... Άλλος ένας χαρισματικός στιχοπλόκος στην παρέα.Πολύ καλό φίλε μου.Μπράβο !Και εις άλλα με υγεία.

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #6 στις: 22/09/08, 12:54 »
Φίλτατε Ipeas, πολύ σ'ευχαριστώ για την κριτική σου.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #7 στις: 22/09/08, 14:17 »


μα ο ύπνος κάπου τέλειωνε μαζί και τόνειρό μου
σκληρή πραγματικότητα και γύρω μου κανείς
να ζώ πάλι προσμένοντας την νύχτα να ξανάρθει
στου ονείρου το ταξείδι μου μην τύχη και φανείς


Δεν ξέρω γιατί, αλλά διαβάζοντάς το μου ήρθε στο μυαλό το ντουέτο της Νταντωνάκη με τον Ψαριανό από τον Μεγάλο Ερωτικό του Χατζιδάκι

Αν μ' αγαπάς κι είν' όνειρο ποτέ να μην ξυπνήσω...

Όμορφο!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #8 στις: 22/09/08, 14:55 »
Τι μελωδία , τί στίχοι, τι ερμηνεία, τι αριστούργημα μοναδικό 'Ο μεγάλος Ερωτικός' .
Καλή μου Μαργαρίτα, καλώς μας το θύμησες , για να ξεφεύγουμε λιγάκι απο  τα τραγούδια του σωρού που μας πλασάρουν σήμερα και να ακούνε πραγματική μουσική και οι νεώτεροι.
Ευχαριστώ.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #9 στις: 22/09/08, 15:22 »
για να ξεφεύγουμε λιγάκι απο  τα τραγούδια του σωρού που μας πλασάρουν σήμερα και να ακούνε πραγματική μουσική και οι νεώτεροι.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Ξέρεις πόσο χαίρομαι όταν βλέπω νέα παιδιά να ζητάνε Χατζιδάκι, Θεοδωράκη, Ξαρχάκο, Λοΐζο, κλπ.;

Και θα σου πω κάτι που συνέβη σε μια φίλη μου. Μπαίνει με την 8χρονη κόρη της σ' ένα ταξί και ο ταξιτζής ρωτάει τη μικρή αν θέλει να ακούσει Βίσση ή Βανδή. Η μικρή ρωτάει ποιες είναι αυτές. Ο ταξιτζής λέει Μα καλά, δεν τις ξέρεις; Περίεργο, αλλά πες μου τι μουσική να σου βάλω ν' ακούσεις. Και απαντά η μικρή Βάλε κανένα του Χατζιδάκι!

Κάγκελο ο καλόγουστος!  ;D
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΝΕΙΡΟ
« Απάντηση #10 στις: 23/09/08, 14:32 »
Αγαπητή μου Μαργαρίτα, διαβάζοντας τα όσα κατά καιρούς μας δίνεις , όχι μόνο απο στίχους αλλά και στα μουσικά δρώμενα, είδα ότι έχεις μια απέραντη αγάπη για την καλή μουσική και ίσως μια πλήρη δισκοθήκη τιμώντας την.
Θα έλεγα ότι είναι ζήτημα μουσικής παιδείας που λείπει απο τον τόπο μας δυστυχώς και η φίλη σου (για να είναι φίλη σου σίγουρα) είχε την ποιότητα να δώσει στο 8χρονο κοριτσάκι της την ευκαιρία να ακούσει καλή Ελληνική μουσική. Ας μην ξεχνάμε ότι και σήμερα γράφεται τέτοια μουσική , αλλά δυστυχώς και πάλι , οι κρατούντες στον χώρο ιδιαίτερα οι δισκογραφικές εταιρείες και οι τηλεοράσεις προβάλουν μόνο καλλιτέχνες και τραγούδια εφήμερα που τον επόμενο μήνα κανείς δεν θα θυμάται, πάντοτε με εξαιρέσεις στους χώρους που προανέφερα κάποιες τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές που σέβονται την καλή μουσική του σήμερα και του χθές.
Να είσαι καλά πάντοτε.
Με εκτίμηση
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 11:42
από parlats
0 Απαντήσεις
1393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/11, 18:00
από BlackCatXIII
2 Απαντήσεις
1458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 17:29
από JOBAK
4 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 20:57
από gas-13
2 Απαντήσεις
2576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/13, 17:04
από JOBAK
9 Απαντήσεις
3879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/13, 19:43
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/13, 17:20
από deepkokkinos
0 Απαντήσεις
1572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/15, 18:15
από Despoina13
7 Απαντήσεις
4692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/17, 20:04
από bathan
0 Απαντήσεις
784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/21, 01:05
από ΠΟΙΟΣ