Αποστολέας Θέμα: Σεισμός  (Αναγνώστηκε 15265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Σεισμός
« στις: 06/01/08, 08:01 »
Σεισμός έγινε περίπου στις 7:30 σήμερα 6/1/08. Μόλις έγινε η επίσημη ανακοίνωση απο το αστεροσκοπίο, του οποίου δυστυχώς δεν βρίσκω επίσημη σελίδα για την ανακοίνωση, αργότερα μέσα στη μέρα θα βρεθεί κάτι.

Η ανακοίνωση που άκουστηκε στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ στις 7:54 περίπου αναφέρει σεισμό 150χλμ νοτιο δυτικα της Αθήνας, στο Λεωνίδιο Πελοποννήσου, με ένταση 6,5 R και εστιακού βάθους 65km

Με μια αναζήτηση "leonidio" στο Google Earth θα βρείτε κάποια στοιχεία για τη περιοχή, και απο όσο άκουσα υπάρχουν και ανακοινώσεις για το σεισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/08, 08:09 από Μεταβαρώνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #1 στις: 06/01/08, 08:06 »
Ο σεισμόε έγινε περίπου στις 7:18 και λέγαν ότι έγινε ή στο Ιόνιο, ή στη Σμύρνη και τελικά είπαν ότι έγινε στο Λεωνίδιο.

Το ένιωσα εγώ στο Μενίδι.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #2 στις: 06/01/08, 08:07 »
Kανονικά εδώ θα πρεπε να έχει ανακοινωθεί http://www.gein.noa.gr/index.html
Πάντως επειδή ο σεισμός είναι το μόνο πράγμα που με παραλύει είναι πίκρα να χεις μόλις πάει στη δουλειά με το ένα μάτι ανοιχτό και να γίνει σεισμός.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #3 στις: 06/01/08, 08:14 »
Kανονικά εδώ θα πρεπε να έχει ανακοινωθεί http://www.gein.noa.gr/index.html


Βασικά, εδώ περίμενα την ανακοίνωση...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #4 στις: 06/01/08, 08:16 »
Ναι έδωσα την κεντρική....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #5 στις: 06/01/08, 08:34 »
Από τη δεμόνια δημοσιογράφο fifi. ;D ;)
http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recenteqsww/Quakes/us2008lwak.php

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #6 στις: 06/01/08, 09:13 »
Από τη δεμόνια δημοσιογράφο fifi. ;D ;)
http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recenteqsww/Quakes/us2008lwak.php

Το οποίο παρουσιάζει μια σχετικα σοβαρή απόκλιση απο τα αποτελέσματα του Αστεροσκοπείου.... Και προσωπικά με βάζει σε σκέψεις, καθώς υπήρχαν διάφορες "πρώιμες" προβλέψεις, με αποκορύφωμα την πρώτη που μίλαγε για Μυτιλήνη!!!



Η πινέζα δείχνει περίπου τη πρόβλεψη του Αστεροσκοπίου, και το αστεράκι τη πρόβλεψη του USGS..
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/08, 09:16 από Μεταβαρώνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #7 στις: 06/01/08, 11:31 »
Παιδια εγω παλι νομιζα αναφερεστε σε σεισμο κατα δω στα βορεια στη Θεσ/νικη!Χθες τα χαραματα (5/1/08) η προς τις πρωινες ωρες πρεπει να εγινε σεισμος γερος εδω στη Θεσ/νικη!Ωστοσο δεν ακουστηκε τιποτα πουθενα!Ξερει μηπως κανεις σας τιποτα?
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #8 στις: 06/01/08, 11:50 »
Στην τηλεόραση είπαν ότι έγιναν όντως 2 και ο ένας ήταν στη Μυτιλήνη.
Τώρα αν άκουσε καλά η μητέρα μου ή όχι δεν έχει διαλευκανθεί...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #9 στις: 06/01/08, 12:03 »
Τώρα αν άκουσε καλά η μητέρα μου ή όχι δεν έχει διαλευκανθεί...

Χα... Μέγα το μυστήριο της μητρικής ακοής...

http://www.skai.gr/master_story.php?id=70232
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=861640&lngDtrID=244

Δεν λέει κάτι για Βόρεια Ελλάδα... Αμα το Αστεροσκοπείο έκανε το κόπο να ανανεώσει τη σελίδα του, καλά θα ήταν..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #10 στις: 06/01/08, 12:07 »
Οι σελίδες του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου είναι προχειροφτιαγμένες. Αλλού έχει σελίδες στα αγγλικά, αλλού είναι υπό κατασκευή. Και εδώ http://www.gein.noa.gr/services/recent-earth2.html δίνει μια λίστα από αριθμούς και ούτε μία λέξη για τον απλό κόσμο. Επίσης, στην ίδια σελίδα, στην αριστερή στήλη γράφει με άσπρα γράμματα σε άσπρο φόντο "Aισθανθήκατε το σεισμό_____;Kάντε κλίκ εδώ.". Το ανακάλυψα τυχαία όταν έκανα κλικ στο "κενό". Σε πάει σε αυτή τη σελίδα http://www.gein.noa.gr/Greek/web_macro/macro_forma_submit.htm όπου υποτίθεται ότι συμπληρώνεις μια φόρμα για να τους την στείλεις, αλλά δεν υπάρχει κουμπί για αποστολή!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #11 στις: 06/01/08, 13:18 »
Εμενα αφηστε με να πιστευω πως οι σεισμοι ηταν "αλυσιδωτοι" σε πολλα σημεια και γι΄αυτο οι λιτες ανακοινωσεις.

Στο ΣΚΑΙ το πρωι, απο το Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης, εβγαλαν πως ο σεισμος ηταν μεταξυ Μονεμβασιας και Τριπολης, οχι ομως κατι πιο σαφες.

Και ειναι ρεζιλι, σε μια χωρα με εκατονταδες σεισμους καθε χρονο, να μην εχουμε ουτε τους σωστους ανθρωπους, ουτε τα σωστα μηχανηματα για να μπορεσουμε να εχουμε τουλαχιστον μια εγκυρη ενημερωση.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #12 στις: 06/01/08, 21:05 »
Παιδια εγω παντως επιμενω οτι πρεπει να εγινε σεισμος στη Βορεια Ελλαδα εδω στη Θεσ/νικη χθες τα ξημερωματα!μαλιστα ηδη χθες βραδυ ρωτουσα μηπως ακουσε κανεις τιποτα!Και σημερα βλεπω αυτο το θεμα και ακουω και στις ειδησεις για αλλους σεισμους!Καλα τι εγινε?Κουνηθηκε ολη η Ελλαδα?
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #13 στις: 06/01/08, 21:44 »
λοιπόν! όλες οι ανακοινώσεις περί σεισμού στην Λήμνο, Μυτιλήνη και δεν ξέρω που αλλού έγιναν από διεθνή κέντρα που αντικειμενικά εξετάζωντας το θέμα δεν έχουν τη δυνατότητα για μια ακριβή μέτρηση!
η ακριβής μέτρηση ήρθε από το γεωδυναμικό ινστιτούτο και μόλις έγινε ανακοινώσιμη έγινε γνωστή από τα μέσα!

όσο για τον σεισμό στη Θεσσαλονίκη βρήκα στη σελίδα του γεωδυναμικού αυτό:

2008 JAN  5   05 30 22.6   40.67   23.05    8         3.3

              που είναι τα στοιχεία ενός ασθενούς σεισμού κοντά στη Θεσσαλονίκη με μέγεθος 3.3 R έγινε την ώρα και ημέρα που λέει η eva πιο πάνω! από αυτούς τους σεισμούς που συμβαίνουν κάθε στιγμή...
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #14 στις: 06/01/08, 22:20 »
Χαιρομαι τουλαχιστον που δε το φανταστηκα!Βεβαια μπορω να πω οτι το ενιωσα αρκετα πιο εντονο απο 3,3 αλλα για να το λενε αυτοι κατι θα ξερουν!Ισως επειδη ηταν μεσα στα χαραματα και στον υπνο γι'αυτο να τον αισθανθηκα πιο εντονο!
Σ'ευχαριστω πολυ για την ενημερωση Pimami!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #15 στις: 07/01/08, 14:24 »
Το γέλιο ήταν η γιαγιά μου ,που ξύπνησε και ζήτησε από τη μάνα μου να της πάρει την πίεση ,γιατί είχε μιά "τρεμούλα". :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #16 στις: 07/01/08, 14:38 »
Εμενα αφηστε με να πιστευω πως οι σεισμοι ηταν "αλυσιδωτοι" σε πολλα σημεια και γι΄αυτο οι λιτες ανακοινωσεις.

Στο ΣΚΑΙ το πρωι, απο το Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης, εβγαλαν πως ο σεισμος ηταν μεταξυ Μονεμβασιας και Τριπολης, οχι ομως κατι πιο σαφες.

Και ειναι ρεζιλι, σε μια χωρα με εκατονταδες σεισμους καθε χρονο, να μην εχουμε ουτε τους σωστους ανθρωπους, ουτε τα σωστα μηχανηματα για να μπορεσουμε να εχουμε τουλαχιστον μια εγκυρη ενημερωση.

Γκρινια κ για τους σεισμους?Αυτο αληθεια δν το περιμενα...Εγω παλι πιστευω οτι ο σεισμος ηταν 34 ριχτερ επειδη ημουν ξυπνιος κ τον ενιωσα κ επιπλεον μπορεσα να υπολογισω την κινηση της πορτας που κινηθηκε..ΟΕΟ!
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #17 στις: 07/01/08, 14:44 »
Δυνατός σεισμός, από αυτόν ξύπνησα, είδα την ώρα και ξανακοιμήθηκα  ;D

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #18 στις: 07/01/08, 15:03 »
λοιπόν! όλες οι ανακοινώσεις περί σεισμού στην Λήμνο, Μυτιλήνη και δεν ξέρω που αλλού έγιναν από διεθνή κέντρα που αντικειμενικά εξετάζωντας το θέμα δεν έχουν τη δυνατότητα για μια ακριβή μέτρηση!
η ακριβής μέτρηση ήρθε από το γεωδυναμικό ινστιτούτο και μόλις έγινε ανακοινώσιμη έγινε γνωστή από τα μέσα!

όσο για τον σεισμό στη Θεσσαλονίκη βρήκα στη σελίδα του γεωδυναμικού αυτό:

2008 JAN  5   05 30 22.6   40.67   23.05    8         3.3

              που είναι τα στοιχεία ενός ασθενούς σεισμού κοντά στη Θεσσαλονίκη με μέγεθος 3.3 R έγινε την ώρα και ημέρα που λέει η eva πιο πάνω! από αυτούς τους σεισμούς που συμβαίνουν κάθε στιγμή...

Αν ψαξετε στις σελιδες του γ.ι. θα δειτε οτι το μεγεθος αυτο (3.3) ειναι local magnitude (ML) δηλαδη κατω απ τη γη στο επικεντρο. αυτο που ανακοινωνεται ειναι το surface magnitude MS, και ειναι κατα κανονα 0,4-0,5 μοναδες παραπανω!
Αρα eva... ενιωσες 3,8R

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #19 στις: 07/01/08, 15:07 »
εγω περιεργως ειχα ξυπνησει απο τις 7 με τρομερο πονοκεφαλο..και εκει κατα τις και τεταρτο τριζει λιγο το παραθυρο κ λεω α κανα φορτηγο θα περναει..αλλα δυναμωσε κ ψιλοχεστηκα..περισσοτερο φοβηθηκα μηπως ηταν προσεισμος..

Εχουμε κ ακτι γνωστους στο Λεωνιδι 8)(ωραιαο μερος να πατε!!) και μας ειπαν οτ ειχαν μικροζημιες αλλα οχι τιποτα το σπουδαιο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #20 στις: 07/01/08, 16:36 »
Εμενα αφηστε με να πιστευω πως οι σεισμοι ηταν "αλυσιδωτοι" σε πολλα σημεια και γι΄αυτο οι λιτες ανακοινωσεις.

Στο ΣΚΑΙ το πρωι, απο το Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης, εβγαλαν πως ο σεισμος ηταν μεταξυ Μονεμβασιας και Τριπολης, οχι ομως κατι πιο σαφες.

Και ειναι ρεζιλι, σε μια χωρα με εκατονταδες σεισμους καθε χρονο, να μην εχουμε ουτε τους σωστους ανθρωπους, ουτε τα σωστα μηχανηματα για να μπορεσουμε να εχουμε τουλαχιστον μια εγκυρη ενημερωση.

Γκρινια κ για τους σεισμους?Αυτο αληθεια δν το περιμενα...Εγω παλι πιστευω οτι ο σεισμος ηταν 34 ριχτερ επειδη ημουν ξυπνιος κ τον ενιωσα κ επιπλεον μπορεσα να υπολογισω την κινηση της πορτας που κινηθηκε..ΟΕΟ!
Εαν ο σεισμος ηταν επιφανειακος στα 6,5 Ριχτερ, θα ειχαμε τραγικα αποτελεσματα σε κατασκευες και ανθρωπους. Παρολαυτα, το οτι χρειαστηκαμε 40 λεπτα περιπου για να κανουμε την πρωτη ανακοινωση και τη πρωτη ζημια, ειναι τραγικο.

Και ο λογος ειναι πως απο τη στιγμη που θα γινει ο σεισμος, υπαρχει μια αλυσιδα γεγονοτων που αφορα κυριως την Πολιτικη Προστασια.

Καταρχας, η διαγνωση του επικεντρου πρεπει να ειναι ακριβης μεσα σε 15-20 λεπτα ( διεθνως ετσι ειναι ), ωστε ολες οι μοναδες αμεσου αναγκης ( Πυροσβεστικη, Αστυνομια, κλπ ) να ειναι ετοιμες στα επομενα 30 λεπτα να σπευσουν στις περιοχες που εγινε το "κακο".

Οσο πιο εγκαιρα βρεθουν εκει, τοσο λιγοτερα θα ειναι τα εγκλωβισμενα θυματα, ενω θα γινει πιο αμεση καταγραφη των ζημιων.

Εμεις αντιθετως, φτασαμε 40 λεπτα μετα, να εχουμε το Γεωδυναμικο Ινστιτουτο να "ψαχνεται" και να προσπαθει να βρει εαν οντως ηταν στο Λεωνιδιο το επικεντρο.

Και ξαναρωταω LunarFreak. Θεωρεις πως αυτο το παραπονο ειναι αδικο; Ή θα ηθελες να ησουν ενα απο τα θυματα του σεισμου του 99, και να ψαχνανε να βρουνε που ειναι το επικεντρο!

40 λεπτα ειναι οσο μια ανθρωπινη ζωη...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #21 στις: 07/01/08, 18:02 »
Εγώ πάλι νόμιζα ότι έχει κλειστεί ο γείτονας έξω από το σπίτι του και πήδηξε στο μπαλκόνι μας και βαρούσε την μπαλκονόπορτα για να του ανοίξουμε να μπει. Αλλά όόόόόόόχι....τελικά....δε βαρούσε ο γείτονας την πόρτα αλλά ο σεισμός. (εντάξει έχει κενά η πλοκή που είχα φτιάξει, αλλά ήταν 7.00 το πρωί)

Για να γκρινιάξω και εγώ λίγο...Επίσης είναι τραγικό να δίνουν πάντα (για ευνόητους λόγους - αποφυγή αποζημιώσεων κ.λπ.) οι ελληνικοί φορείς χαμηλότερα ρίχτερ. Ακόμα και εκεί έχει βρει τρόπο να λουφάρει το κράτος.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #22 στις: 07/01/08, 21:23 »
Εγω μενω στο Αργος (περιπου μια ωρα απο το Λεωνιδιο) και τον καταλαβα μια χαρα το σεισμουλη! Ρωτησα και ενα γνωστο που μενει πολυ κοντα και μου ειπε πως τρελαθηκε ο κοσμος με την ενταση του!! Παλι καλα που δεν εγιναν ζημιες η τραυματισμοι για να μην πω τα χειροτερα.. Το περιεργο ειναι πως μιση ωρα πριν το σεισμο ο συναγερμος του αυτοκινητου μου αρχισε να χτυπα. Κατεβηκα να ελεγξω και ειδα πως το φως της καμπινας ειχε αναψει χωρις λογο και αυτο ενεργοποιησε το συναγερμο. Επαιξα με το διακοπτη και αυτο ειχε κολλησει για καμποσα λεπτα. Καποια στιγμη ξεκολλησε και δε μου ξαναεκανε προβλημα. 99,9% ειναι ασχετο με το σεισμο και απλα ετυχε (μη με περασετε και για τρελο). Αλλα.. γνωριζει κανενας αν συμβαινουν ηλεκτρικες μεταβολες πριν απο σεισμους;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #23 στις: 07/01/08, 23:31 »
Παιδιά εγω μένω λίγο έξω από τη Θεσσαλονικη και έχω να ομολογήσω ότι δεν καταλαβα τίποτααααα.... ;D
Τώρα λόγω αναισθησιας, λόγω του ότι δεν εφτασε μέχρι εδω, δεν ξέρω να σας πω... :P

Είπανε τίποτα για κανένα μετασεισμό?Λόγω διαβάσματος έχω αποκοπεί με τον έξω κόσμο αυτές τις μέρες... :-\


Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Σεισμός
« Απάντηση #24 στις: 08/01/08, 22:47 »
Παιδια εγω παλι νομιζα αναφερεστε σε σεισμο κατα δω στα βορεια στη Θεσ/νικη!Χθες τα χαραματα (5/1/08) η προς τις πρωινες ωρες πρεπει να εγινε σεισμος γερος εδω στη Θεσ/νικη!Ωστοσο δεν ακουστηκε τιποτα πουθενα!Ξερει μηπως κανεις σας τιποτα?


Να πω πως και γω το ενιωσα...αλλα το περιεργο κανενας αλλος που ξερω..
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 20:45
από Spell@lchemist!