Αποστολέας Θέμα: Οδηγιες και συμβουλες για την κατασκευη κιθαρας  (Αναγνώστηκε 7482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιλοι του κιθαρα.gr

Πολλοι απο εσας εχετε φτιαξει τις δικες σας κιθαρες.Εννοωντας οτι εχετε παρει ξεχωριστα τα μερη του οργανου και τα εχετε τοποθετησει,βαψει και τροποποιησει οπως εσεις θελετε.

Αυτο θελω να κανω και εγω.Να φτιαξω μια δικια μου κιθαρα.Βασικα να παρω ενα ενα τα μερη του οργανου και να τα συνδεσω να τα βαψω να βαλω τους μαγνητες το τρεμολο και λοιπα...

Ερωτηση πρωτη.Που μπορω να βρω το σωμα και το μπρατσο.Μαγνητες τρεμολο και και κλειδια βρισκω στο Θομαν αλλα σωμα και μπρατσο που?

Ειναι δυσκολη μαι τετοια κατασκευη ή αν εχεις μερακι ολα γινονται?

Τι ειδους μπογιες να χρησιμοποιησω?

Τι εργαλεια θα χρειαστω?


Παρακαλω οτι οδηγιες και συμβουλες εχετε παραθεστε τις για εναν νεο που θελει να κανει το δικο το οργανο :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ξεκινωντας ριξε μια ματια σε αυτα τα δυο να δεις τι σε ενδιαφερει και τα λεμε πιο συγκεκριμενα  :)

http://www.warmoth.com/

http://www.wdmusic.com/

Σχετικα με τα χρωματα υπαρχουν εδω μεσα 2-3 θεματα που κανουν αρκετη αναλυση σε τυπους και τεχνικες, καθως και καποια θεματα με συναρμολογηση ή ανακατασκευη κιθαρας που εχουν καποιοι φιλοι συνφορουμιτες,  ισως αφου εχουν κανει τετοιες δουλειες να μπορουν να σε βοηθισουν καλυτερα σχετικα με βερνικια κτλ.
Η κατασκευη κιθαρας απο την αρχη ειναι δυσκολη αν δεν εχεις εμπειρια, η συναρμολογηση ειναι πιο ευκολη, ειδικα αν εχεις μια μικρη εμπειρια με κατσαβιδια, κολητιρια κτλ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Αν θες,ξεκίνα με κάτι σχετικά φθηνότερο,ίσως από e-bay(ειδικά αν θες κάτι σε ΤΕΛΕ ή ΣΤΡΑΤ μπορώ να σου προτείνω κάποιους πωλητές με πμ),γνώμη μου είναι να μην ξεκινήσεις με warmoth κλπ,λόγω υψηλών σχετικά τιμών...Ειδικά αν την βάψεις μόνος σου,είμαι σχεδόν βέβαιος,πίστεψε με εκ πείρας,ότι αν είναι η πρώτη φορά που βάφεις κιθάρα,το αποτέλεσμα μάλλον θα σε απογοητεύσει(δεν το λέω για να σε αποτρέψω,απλά όταν τελειώσεις,θα ξέρεις τί έχεις κάνει λάθος,και θα ξέρεις ότι μπορείς να το κάνεις καλύτερα την επόμενη φορά)...Για μένα,πάρε κάτι φτηνό,δοκίμασε τον εαυτό σου,φτιάξε ένα "κουπί" στην τελική.Και μετά βλέποντας και κάνοντας,και ψάχνωντας/ρωτώντας,πάρε από warmoth αυτό που θες,και φτιάξε κάτι που θα σου μείνει...αυτά από μένα.Αν θες βοήθεια στο βάψιμο,κλπ,στείλε πμ...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eνα ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας

Ειδα πολλα ενδιαφεροντα πραγματα στο σαιτ της warmoth.Σκεφτομουν για σωμα σταρ και λαιμο Jackson.Το καλο ειναι πως μπορω να τους πω τι τρυπες για μαγνητες και τρεμολο να ανοιξουν.Μαγνητες,FR και κλειδια απο Thomann

Το σωμα με τον λαιμο μου βγαινουν κοντα στα 400 χωρις τα μεταφορικα.Φανταζομαι πως επειδη θα ερθουν απο Αμερικη θα εχω και τελωνεια και πολλα μεταφορικα.Αρα θα μας βγει πιο ακριβα :-\


Επειτα για μαγνητες που σκεφτομαι για DiMarzio και Οriginal FR και κλειδια αλλα τοσα λεφτα περιπου.Αρα στο συνολο κανα 900αρι.Οποτε λεφτα να εχουμε να δινουμε.Δεν το βλεπω να το κανω συντομα αυτο

Μια ερωτηση.Οι λαιμοι της Warmoth εχουν ολοι ενα συγκεκριμενο shape ή εχουν το shape πχ της jackson,της gibson...?Δηλαδη αναλογα το λαιμο και αλλο shape.Eπειδη ηδη παιζω με μια soloist και ο λαιμος της ειναι τελειος για εμενα θα ειναι και της warmoth ιδιος?


Σκεφτομουν να κανω Bulls Eye την κιθαρα.Ασπρομαυρο φυσικα.ΠΑΟΚ ειμαστε ;D

Αυτο πως γινεται????



Θενκς και παλι παιδες

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Δύσκολο το bullseye,αλλά αφού αυτό θέλεις...ΟΚ,ο τρόπος που μπορώ εγώ να σκεφτώ είναι,αφού περάσεις sealer,primer,και μερικά χέρια άσπρο χρώμα,χρησιμοποιείς ένα μεγάλου μεγέθους φύλλο masking(υπάρχουν,αλλά στην Ελλάδα δύσκολα θα βρείς),καλύπτεις όλο το μπροστινό μέρος του σώματος,και μετά με κάποιου είδους "διαβήτη" φτιάχνεις τους κύκλους.Μετά από αυτό,παίρνεις το x-acto μαχαιράκι σου,και κόβεις τους ενδιάμεσους κύκλους,και περνάς τη μαύρη μπογιά...Αυτά είναι πολύ γενικά,αλλά κάπως έτσι είναι η όλη διαδικασία.Φυσικά υπάρχουν και άλλα στάδια,αν αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά...Τώρα,ξαναλέω με κίνδυνο να με αντιπαθήσεις ;),ότι αν δεν έχεις ξαναβάψει κιθάρα,ΜΗΝ ξεκινήσεις με σώμα-λαιμό ακριβό,και ΜΗΝ επιχειρήσεις το bullseye...Είναι κάπως,χμ,advanced... ;D ;D ;D
Για ό,τι χρειαστείς πάντως,εδώ είμαστε...

Edit:Διαβήτη εννούσα,όχι μοιρογνωμόνιο... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/09, 14:34 από Nick82 »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σιγουρα φιλε νικ

Για να πας στα δυσκολα πρεπει πρωτα να επιχειρησεις και να καταφερεις καλα τα ευκολα ;) :)


Προτεινε μου κατι φτηνο για να ξεκινησω

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Η warmoth προσφέρει πολλά διαφορετικά neck profiles φίλε μου, σίγουρα θα βρεις και για soloist.

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Έχεις PM... ;)

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω κάτι σχετικό:

Υπάρχει περίπτωση να βρω σχέδια για το σώμα μιας les paul (κατόψεις, όψεις, με διαστάσεις κλπ.), για την κατασκευή της εξ αρχής;  >:D
Αν ναι, έχετε καμια ιδέα που?

Διευκρινίζω ότι βρήκα site για αγορά σχεδίων, αλλά όπως καταλαβαίνετε το τσάμπα είναι πάντα πιο ωραίο...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Ψάξε στο ebay Les Paul Templates. Για να φτιάξεις μια κιθάρα θα χαλάσεις τουλάχιστον 300-400 ευρώ σε υλικά (αν δεν κάνεις ανοίγματα). Μήν τα χαραμίσεις με λάθος template.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά έχω στο μυαλό μου κάτι τέτοιο:



ή κάτι τέτοιο (βλ. βελάκι):



Αυτό που θέλω να κάνω είναι να πάρω ένα "μπλόκι" ξύλο και να το μετατρέψω σε σώμα. Έχω τα μέσα για να το κάνω δωρεάν (στη δουλειά ενός φίλου έχουν μηχανήματα κοπής ή όπως αλλιώς λέγονται, απλά πρέπει να του πάω όλες τις διαστάσεις)...

Άλλη ιδέα;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
12424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 10:22
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
17317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
18 Απαντήσεις
8640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
3 Απαντήσεις
4090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 11:47
από lunatic
11 Απαντήσεις
5351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 23:08
από MiXoLydian
8 Απαντήσεις
6733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/10, 21:24
από loukask6
8 Απαντήσεις
5330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 16:59
από dimitris199321
10 Απαντήσεις
6770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/11, 14:49
από vagtanplan
36 Απαντήσεις
15029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 12:39
από geokorg
3 Απαντήσεις
3712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 21:37
από theodoropoulos