Αποστολέας Θέμα: Εγχειριδια Ιστοριας της ΣΤ Ταξης Δημοτικου  (Αναγνώστηκε 34412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
     Εμένα μου φαίνεται απλό.Κάποιοι ηθελημένα θέλουν ν'αλλάξουν την εθνική και θρησκευτική συνείδηση των νέων γενεών.Εθνική διότι πρόκειται για παραδόσεις που μείνανε στις μνήμες μας απο την παιδική ηλικία-όπως το κρυφό σχολειό-θρησκευτική γιατί ότι και να λέμε χωρίς την παρουσία της εκκλησίας τίποτα δεν θα έμενε αναλοίωτο όλα αυτά τα χρόνια.Και το χειρότερο είναι ότι και απο τους κόλπους της εκκλησίας σήμερα τηρείται σχετική σιωπή...
      Οι τούρκοι;Εννοείται πως πρόκειται για συνανθρώπους και μάλιστα κατάλληλους για συμβίωση αφού τόσα χρόνια έλληνες και τούρκοι συμβιώνανε.Όμως δεν δέχομαι την άποψη ότι εμείς είμαστε περισσότερο φανατισμένοι απο αυτούς.Μιλάμε για έναν λαό που αν ψάξει κάποιος τις ρίζες του θα δεί ότι αυτές καταλήγουν στα βάθη της Μογγολίας.Λαός που είχε κατακτητικές διαθέσεις απο παλιά-όπως και οι έλληνες σε πολλές χρονικές στιγμές-όμως και σήμερα τηρεί στάση εχθρική και πολεμική με πολλούς γείτονές του.
       Όμως επειδή μιλάμε για ένα βιβλίο και λίγο πολύ ξεφεύγουμε όλοι απο το θέμα μας...Το καλύτερο που έχω να κάνω προσωπικά είναι να διατηρήσω θρησκευτική και εθνική παράδοση.Κι ας φτάσουν στο σημείο να λένε κάποιοι οτι ο Αθανάσιος Διάκος ήταν ρουφιάνος και κάποιοι άλλοι οτι τον σουβλίσανε σαν αρνί ενώ ο άνθρωπος αυτός δέχτηκε την ανώμαλη ασέλγεια εκατοντάδων τούρκων μέχρι θανάτου για να μπορώ σήμερα να έχω έστω και αυτά τα κωλοεξακόσια Ευρώ στη τσέπη μου κάθε μήνα και το κεφάλι μου ήσυχο μην τυχόν και ορμήξει κανένας αράπης τούρκος στο σπίτι της μάνας μου...
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Όπως έχω αναφέρει και αλλού δεν με απασχολεί καθόλου το βιβλίο της ιστορίας. Αυτό μου έλειπε να περιμένω από τον κρατικό εκπαιδευτικό μηχανισμό να μάθει το παιδί μου τους τρόπους και την αξία της ιστορικής ανάλυσης ή να περιμένω να του αναπτύξει το πνεύμα. Βλέπουμε άλλωστε γύρω μας τα καζάντια του. Οπότε δεν επεισέρεχομαι στην ουσία της συζήτησης.

Αλλά κάποιες ανακρίβιες που πετιώνται δεξιά κι αριστερά με ενοχλούν.

sun, είναι εξακριβωμένο πλέον ότι εμείς και οι Τούρκοι των παραλίων (οι "Ευρωπαίοι") έχουμε κοινές ρίζες. Μήπως θα έπρεπε να ψάξουμε και την δική μας καταγωγή από τα βάθη της Μογγολίας? Λέω... Επειδή εσύ ανέφερες κάτι τέτοιο για τους Τούρκους.

Κάτι άλλο. Μετά την Μικρασιατική καταστροφή δεν διώξαμε τους Μουσουλμάνους της Ελλάδας. Ούτε ο Βενιζέλος έκανε τέτοιο πράγμα. Έγινε η λεγόμενη "ανταλαγή πληθυσμών". Όπως έγινε το ίδιο και στην Κύπρο το 1974.
 
Σ' ένα ταξίδι μου στην Σμύρνη στην δεκαετία του '80, είχα βρει έναν παπού απ' την Θεσσαλονίκη που είχε φύγει εκείνην την εποχή. Μιλούσε ακόμα Μακεδονική διάλεκτο και αυτός και τα παιδιά του, ενώ ακόμα και τα εγγόνια του καταλάβαιναν την συζήτησή μας. Μιλούσε για την Θεσσαλονίκη και δάκρυζε. Ήταν η πατρίδα του.
Στην Σμύρνη τότε είχα βρει κι άλλους, πολλούς. Απογόνους Χριστιανών που οι Μουσουλμάνοι είχαν κρύψει στα σπίτια τους για να γλυτώσουν την σφαγή του '22. Αργότερα παντρεύτηκαν εκεί και έκαναν οικογένειες έγιναν μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα αλλά πάντα έχουν μια εικόνα μες το σπίτι να τους θυμίζει τα παλιά.

Τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς σας τα λένε. Αν θέλετε επαφή με την ιστορία αυτή η επαφή πρέπει να είναι προσωπική.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
προσωπικα αν και ειναι αθλητικος δημοσιογραφος συμφωνω απολυτα με ενα αρθρο του χελακη για το θεμα
http://www.sport-fm.gr/news.jsp?newsID=103155

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
προσωπικα αν και ειναι αθλητικος δημοσιογραφος
kai ypopsifios syrizistis mh ksexnas......
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος barono

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
diafono me tin aposirsi
alla vivlia eprepe na allaxoun omos alla ithele o laos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ποια βιβλια επρεπε να αλλαξουν;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ποια βιβλια επρεπε να αλλαξουν;
Ενα που λεγεται συνταγμα της ελλαδας.... Η μαλλον "ευρωσυνταγμα" ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
κάνω copy/paste

Ποια ελληνική εθνική επέτειος πρέπει να καταργηθεί;"

Αυτό το ερώτημα τέθηκε στις εξετάσεις για το πτυχίο Lower!!!

Του Γ. Παπαδόπουλου

Τελικά φαίνεται πως η προδοσία στην Ελλάδα όχι μόνο αφήνει αδιάφορους τους κρατούντες αλλά είναι πλέον φανερό ότι υπάρχει ένα καλοδουλεμένο σχέδιο διάλυσης της εθνικής συνείδησης και αφελληνισμού της ελληνικής νεολαίας.
Το Σάββατο 19 Mαΐου ήταν η ημέρα εξετάσεων για την απόκτηση πτυχίου αγγλικής γλώσσας. Για τις εξετάσεις του πτυχίου Lower του πανεπιστήμιου του Michigan το θέμα που ζητήθηκε να αναπτύξουν οι μαθητές στην έκθεση ήταν: «Ποια ελληνική εθνική επέτειος πρέπει να καταργηθεί από την κυβέρνηση έτσι ώστε να ωφεληθεί η χώρα»!!!

Ναι καλά διαβάσατε!!

Το ζήτημα αυτό ζητήθηκε από τους φωστήρες αυτούς να αναπτύξουν οι Έλληνες μαθητές για να πάρουν ένα πτυχίο ξένης γλώσσας!
Ποιος ελέγχει αυτά τα ξένα πανεπιστήμια και τις εξετάσεις που διοργανώνουν; Τι κάνει το πανάθλιο υπουργείο Παιδείας για το θέμα αυτό; Γνώριζε η υπουργός Μαριέτα το θέμα που επρόκειτο να δοθεί; Τι ενδιαφέρουν ένα αμερικανικό πανεπιστήμιο οι ελληνικές εθνικές εορτές;
Το ζήτημα είναι ιδιαίτερα σοβαρό, καθώς φαίνεται πως υπάρχει πλέον καθαρά μια άριστα οργανωμένη ψυχολογική συνωμοσία.



 

 

Κύριοι,

 

Ξαφνιάσθηκα δυσάρεστα από το ως άνω.

Δεν γνωρίζω εάν αληθεύει.

Εάν όμως αληθεύει, συνιστά προφανή υπονόμευση της εθνικής συνείδησης
και της ατομικής ανεξαρτησίας (διά του υποβολιμιαίου αυτού «προβληματισμού»).

Οπότε τίθενται ερωτήματα σκοπιμότητας και στρατηγικών επιδιώξεων των φορέων.

 

Παναγιώτης Θ.

Έλληνας και πολίτης
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Από που είναι αυτό το κείμενο?
Υπάρχει κάποιο link?

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Δημοσιεύθηκε στο press-gr τον περασμένο Μάιο.

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
κάνω copy/paste

Ποια ελληνική εθνική επέτειος πρέπει να καταργηθεί;"

Αυτό το ερώτημα τέθηκε στις εξετάσεις για το πτυχίο Lower!!!

Του Γ. Παπαδόπουλου

Τελικά φαίνεται πως η προδοσία στην Ελλάδα όχι μόνο αφήνει αδιάφορους τους κρατούντες αλλά είναι πλέον φανερό ότι υπάρχει ένα καλοδουλεμένο σχέδιο διάλυσης της εθνικής συνείδησης και αφελληνισμού της ελληνικής νεολαίας.
Το Σάββατο 19 Mαΐου ήταν η ημέρα εξετάσεων για την απόκτηση πτυχίου αγγλικής γλώσσας. Για τις εξετάσεις του πτυχίου Lower του πανεπιστήμιου του Michigan το θέμα που ζητήθηκε να αναπτύξουν οι μαθητές στην έκθεση ήταν: «Ποια ελληνική εθνική επέτειος πρέπει να καταργηθεί από την κυβέρνηση έτσι ώστε να ωφεληθεί η χώρα»!!!

Ναι καλά διαβάσατε!!

Το ζήτημα αυτό ζητήθηκε από τους φωστήρες αυτούς να αναπτύξουν οι Έλληνες μαθητές για να πάρουν ένα πτυχίο ξένης γλώσσας!
Ποιος ελέγχει αυτά τα ξένα πανεπιστήμια και τις εξετάσεις που διοργανώνουν; Τι κάνει το πανάθλιο υπουργείο Παιδείας για το θέμα αυτό; Γνώριζε η υπουργός Μαριέτα το θέμα που επρόκειτο να δοθεί; Τι ενδιαφέρουν ένα αμερικανικό πανεπιστήμιο οι ελληνικές εθνικές εορτές;
Το ζήτημα είναι ιδιαίτερα σοβαρό, καθώς φαίνεται πως υπάρχει πλέον καθαρά μια άριστα οργανωμένη ψυχολογική συνωμοσία.



 

 

Κύριοι,

 

Ξαφνιάσθηκα δυσάρεστα από το ως άνω.

Δεν γνωρίζω εάν αληθεύει.

Εάν όμως αληθεύει, συνιστά προφανή υπονόμευση της εθνικής συνείδησης
και της ατομικής ανεξαρτησίας (διά του υποβολιμιαίου αυτού «προβληματισμού»).

Οπότε τίθενται ερωτήματα σκοπιμότητας και στρατηγικών επιδιώξεων των φορέων.

 

Παναγιώτης Θ.

Έλληνας και πολίτης


Δεν μπηκε ακριβως αυτο το θέμα στις εξετάσεις του Lower (Michigan). Το ερωτημα ηταν ποια αργία πιστεύετε οτι πρεπει να καταργηθεί. Νομιζω πως έχει πολύ μεγάλη διαφορα. Αλλά το ράδιο αρβύλα τη λέξη ''αργία'' την έκανε ''εθνική επέτειο'' για τους πολύ εύθικτους και σούπερ έλληνες.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Δεν πρόλαβα να το ψάξω.......αλλά ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά :-\

Αποσυνδεδεμένος Ira

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Xμμμ, πράγματι κάτι δεν πάει καλά... 8) 8) 8)

 ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Πωπω παραφιλολογια....... Το ξεφτυλιζουμε το ζητημα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Ποια βιβλια επρεπε να αλλαξουν;
Ενα που λεγεται συνταγμα της ελλαδας.... Η μαλλον "ευρωσυνταγμα" ::)
τι να αλλαξει απο το συνταγμα?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ποια βιβλια επρεπε να αλλαξουν;
Ενα που λεγεται συνταγμα της ελλαδας.... Η μαλλον "ευρωσυνταγμα" ::)
τι να αλλαξει απο το συνταγμα?

Για να κλεισω το οφ τοπικ (οτι θες λεπτομερειες σε πμ) να αλλαξει ολοκληρο ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33

Δεν μπηκε ακριβως αυτο το θέμα στις εξετάσεις του Lower (Michigan).

Το ερωτημα ηταν ποια αργία πιστεύετε οτι πρεπει να καταργηθεί.
Νομιζω πως έχει πολύ μεγάλη διαφορα. Αλλά το ράδιο αρβύλα τη λέξη ''αργία'' την έκανε ''εθνική επέτειο'' για τους πολύ εύθικτους και σούπερ έλληνες.

Πώς το γνωρίζεις αυτό;



Αλλά και έτσι να ήταν, οι αργίες στην Ελλάδα είναι είτε εθνικές είτε θρησκευτικές.

Γιατί να καταργήσουμε κάποια;

Ποιος ο λόγος;
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/07, 16:06 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για να πω τη θέση μου στο θέμα: Η ιστορία δεν θα πρέπει επ ουδενεί να παραποιείται. Κάτι τέτοιο είναι έγκλημα. Αυτό που πρέπει να μειωθεί είναι ο εθνικισμός (η τάχα εθνική συνείδηση) που εκτρέφεται μέσω αυτών των βιβλίων. Επίσης, θα πρέπει η ιστορία να δείχνει και τις 2 πλευρές, δλδ και την πλευρά των Τούρκων, γιατί και για τους Τούρκους ήταν οδυνηρός ο πόλεμος, και γενικά οτι κάθε πόλεμος πρέπει να είναι αποφευκτέος, και οι λαοί πρέπει να τη βρίσκουν μεταξύ τους ειρηνικά. Θα πρέπει το βιβλίο να βάζει τον μαθητή σε μια ουδέτερη στάση ανάμεσα στις δύο αντίπαλες πλευρές.
Ξέρω οτι στο βιβλίο ιστορίας της Τουρκίας, υπάρχουν και στιχάκια ανθελληνικά του στυλ "Δε θα ησυχάσω αν δε σκοτώσω έναν Γκρέκο", ωστόσο δε με αφορά, εμένα αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι τι κάνουμε εμείς στα δικά μας βιβλία ιστορίας.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Και αφού δούμε το πράγμα αντικειμενικά να περιμένουμε από τον κύριο Ανάν να μας λύσει το Κυπριακό, την Αλβανία να πάρει την Άρτα και τα Σκόπια τη Θεσσαλονίκη γιατί αντικειμενικά αν το ψάξουμε σε ιστορικό βάθος μπορεί να τους ανήκουν κιόλας.
Τι μας έχει μείνει κύριοι πλέον σ' αυτή τη χώρα; Μια ιστορία έχουμε να θυμώμαστε και να διαδίδουμε στους απογόνούς μας έτσι όπως την ζήσαμε εμείς και οι πρόγονοί μας, όχι έτσι όπως τη ζήσανε οι αντιπαλοί μας ούτε όπως τη ζήσανε αυτοί που ήταν απ' έξω και κινούσαν τα νήματα. Αυτό δεν είναι εθνικισμός, είναι πατριωτισμός.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
εχετε ακουσει ποτε οτι την ιστορια την γραφουν οι νικητες; ::)
αρα ποσο αντικειμενικα να τα ξερουμε τα ιστορικα γεγονοτα;! ::) :D ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και αφού δούμε το πράγμα αντικειμενικά να περιμένουμε από τον κύριο Ανάν να μας λύσει το Κυπριακό, την Αλβανία να πάρει την Άρτα και τα Σκόπια τη Θεσσαλονίκη γιατί αντικειμενικά αν το ψάξουμε σε ιστορικό βάθος μπορεί να τους ανήκουν κιόλας.
Τι μας έχει μείνει κύριοι πλέον σ' αυτή τη χώρα; Μια ιστορία έχουμε να θυμώμαστε και να διαδίδουμε στους απογόνούς μας έτσι όπως την ζήσαμε εμείς και οι πρόγονοί μας, όχι έτσι όπως τη ζήσανε οι αντιπαλοί μας ούτε όπως τη ζήσανε αυτοί που ήταν απ' έξω και κινούσαν τα νήματα. Αυτό δεν είναι εθνικισμός, είναι πατριωτισμός.
Ο εθνικισμός με τον πατριωτισμό είναι ταυτόσημες έννοιες, και σε οδηγούν να κάνεις το ίδιος λάθος, δλδ του να βάλεις ταμπέλες στους ανθρώπους και να τους διαχωρίσεις, πχ.. να, αυτός είναι Τούρκος, σκοτώστε τον στο ξύλο επειδή είναι εχθρός της Ελλάδας, να αυτός είναι Αλβανός, κοροιδέψτε τον, να, αυτός είναι Έλληνας θαυμάστε τον, δικός μας είναι. Δλδ βάζουν το "εθνικό ιδεώδες" πάνω από το "ανθρώπινο ιδεώδες".
Pa σε ρωτάω, εάν είχες γεννηθεί στην Τουρκία, τι θα έλεγες για μας τους Έλληνες?
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/07, 14:57 από Vampovarotor »

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Φίλε μου κάνεις λάθος, ο εθνικιστής με τον πατριώτη έχουν μεγάλη διαφορά. Ο εθνικιστής έχει τη συμπεριφορά που μόλις περιέγραψες, ο πατριώτης είναι αυτός που ασφαλώς έχει κάποια προκατάληψη αλλά λόγω βιωμάτων πολλές φορές αλλά δεν είναι φανατισμένος. Δεν σκοτώνει επειδή ο άλλος κουβαλάει μια ταμπέλα, σκοτώνει όταν νιώσει ότι απειλείται. Και στην τελική τα σύνορα υπάρχουν για να χωρίζουν τους ανθρώπους ανάμεσα σε αυτούς που φτιάξανε την Αρχαία Ρώμη, αυτούς που φτιάξανε την Ακρόπολη και αυτούς που φτιάξανε το Μαυσωλείο. Θέλοντας και μη αυτές είναι 3 ομάδες, αυτοί οι άνθρωποι κουβαλάνε μια ταμπέλα, Ιταλοί, Έλληνες, Τούρκοι. Το ότι είμαστε γείτονες δε σημαίνει ότι πρέπει να τα ισσοπεδώνουμε όλα. Εσύ κοιμίζεις τους γείτονές σου στο κρεβάτι σου; Δεν νομίζω. Παντού υπάρχουν όρια και στο θέμα της ιστορίας κάθε χώρα οφείλει να δείχνει αυτά τα όρια στους πολίτες του για να μη φτάσουμε στο σημείο να δούμε στην Ακρόπολη σημαία της Ε.Ε.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
κάθε χώρα οφείλει να δείχνει αυτά τα όρια στους πολίτες του για να μη φτάσουμε στο σημείο να δούμε στην Ακρόπολη σημαία της Ε.Ε.
αυτο θα το παθεις απο τους γειτονες ή απο τους νοικοκυριδες;...φυσικα και απο τους δευτερους..και αντι να κατσεις να σκεφτεις για τους πρωτους καθεσε και ασχολεισαι με τους γειτονες σου..για να εχεις κατι να ασχοληθεις πρεπει να ξεθαβεις ιστοριες για αγριους...δεν τον λεω μονο σε εσενα..αλλα σε ολους οσους το βλεπουν "επαναστατες" ετσι...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Πρώτα από τους νοικοκύριδες θα το πάθεις γιατί οι γείτονες βρίσκουν και τα κάνουν. Εκεί θέλω να καταλήξω. Και δεν έχω καμία σχέση με την επανάσταση, με έχεις παρεξηγήσει..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Πάντως πιστεύω ότι σημαντικό ρόλο παίζει και ο δάσκαλος. Σίγουρα ένας Βασιλικός Γερμανόφιλος δάσκαλος θα μαθαίνει διαφορετικά την ιστορία στα παιδιά απ' ότι ένας Φασίστας. Οπότε εδώ μπαίνει κι ένας άλλος παράγοντας: Εκτός από το να είναι καλά τα βιβλία, πρέπει και η παιδεία των δασκάλων να είναι καλή.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/07, 23:05
από Vinyl Break
0 Απαντήσεις
1370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 10:51
από Γιώργος Βλάχος
0 Απαντήσεις
1456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/16, 19:14
από ivikos