Αποστολέας Θέμα: Αγορά πεταλιέρας για ηλεκτροακουστική κιθάρα  (Αναγνώστηκε 8347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Θα μπορούσατε σας παρακαλώ πολυ να μου προτείνετε μια εφέ πεταλιέρα για την κιθάρα μου!είμαστε ενα συγκρότημα 3 ατόμων και παίζουμε ζωντανη μουσικη(λαική ορχήστρα)!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
για ηλεκτρική ή ακουστική κιθάρα λες?

και τι εφέ θα ήθελες να έχει και τι είδη μουσικής?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
To καλύτερο κατά τη γνώμη μου πολυεφφέ για ηλεκτροακουστική κιθάρα σε χαμηλή τιμή είναι το Zoom A2 ή το Α2.1u αν θέλεις και expression pedal. Eίναι μικρό σε μέγεθος, εύκολο στη χρήση, εξαιρετικά ευέλικτο από πλευράς ήχων και εφφέ και με αρκετές μνήμες για να σώσεις δικούς σου ήχους και presets. Επίσης διαθέτει κουρδιστήρι και drums τα οποία μπορεί να φανούν χρήσιμα όταν παίζεις μόνος αλλά και στις πρόβες ή τις συναυλίες. Όλα αυτά για λιγότερο από 100 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Βασικα παιζουμε λαικα κοματια ρεμπετικα νησιωτικα!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
και απο την πεταλιερα τι εφε ευελπιστεις να παρεις? delay/chorus/reverb η και κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Βασικα θα ηθελα να εχει και delay και reverb

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
αντε με γεια!
http://fractalaudio.com/p-axe-fx-ii-preamp-fx-processor.php
 :eee :eee :eee :eee :eee

θα ηθελες να μας πεις πως θα παιζεις? αν τα εφε τα θες μονο για σενα...ηλεκτρικη η ακουστικη κιθαρα....εχεις η δεν εχεις ενισχυτη...μικροφωνικη?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Kανείς δεν πρόσεξε τον τίτλο; Λέει ο άνθρωπος ότι θέλει πεταλιέρα για ηλεκτροακουστική κιθάρα... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Τον τιτλο τον ειδα...τις αναγκες δεν βλεπω ;)
Περα απο το πεταλι που προτεινες, το οποιο κανει πολλα πραγματακια, καλο ειναι να μας πει ο φιλος μας τι εχει στο μυαλο του και στην τσεπη για να μπορουμε να προτεινουμε ποιο συγκεκριμενες μηχανες....

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Βασικα θελω να υπαρχει ενα πολυ καλο βαθος και απο κει και περα οτι εφε υπαρχει ευπροσδεκτο ειναι!διαθετω μεχρι 150€

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δυστυχώς σε αυτό το θέμα (πολυεφφέ για ηλεκτροακουστική κιθάρα) οι επιλογές είναι πολύ πιο περιορισμένες σε σχέση με τα αντίστοιχα μηχανήματα για ηλεκτρική. Στην κατηγορία τιμής μέχρι 200 ή και 300 Ευρώ, προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο από το Zoom A2, εκτός ίσως από το καινούργιο μοντέλο Α3 το οποίο αναμένεται να κυκλοφορήσει σύντομα. Η Boss διαθέτει κάποια πολυεφφέ για ακουστική (ΑD3 και AD8), αλλά είναι και τα δύο αρκετά πιο ακριβά, ενώ ακόμα και το AD8 (που κοστίζει πάνω από 300 Ευρώ) δεν έχει τις δυνατότητες του A2. Υπάρχει και το πολύ καλό G-Natural της TC Electronic, αλλά τώρα μιλάμε για μηχάνημα που κοστίζει πάνω από 600 Ευρώ. Η άλλη εναλλακτική λύση είναι ξεχωριστά πετάλια για delay, reverb ή εφφέ, αλλά αυτή η επιλογή βάζει τον υποψήφιο αγοραστή στο επίπονο και δαπανηρό (τόσο και χρήμα όσο και σε χρόνο) παιχνίδι της δοκιμής και αγοράς πεταλιών. Aπό τη στιγμή λοιπόν που ο προϋπολογισμός σου είναι γύρω στα 150 Ευρώ, το A2 είναι μονόδρομος...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Βασικα θελω να υπαρχει ενα πολυ καλο βαθος και απο κει και περα οτι εφε υπαρχει ευπροσδεκτο ειναι!διαθετω μεχρι 150€

με το τσιγκελι στα βγαζουμε ομως....... 8)


με ενισχυτη παιζεις η με PA?(λογικα με PA αλλα ποτε δεν ξερεις...)
το PA που θα παιζεις δεν εχει βαθος(το reverb εννοεις φανταζομαι)? αν θες ενα απλο delay(και αυτο βαθος ειναι), παρε ενα για ηλεκτρικη.
πχ αυτο: [size=78%]http://www.ebay.com/itm/Joyo-JF-33-Electric-Guitar-Analog-Delay-Drive-Effect-Pedal-True-Bypass-UK-STOCK-/121087305783?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item1c315da837[/size]
η αυτο: [size=78%]http://www.ebay.com/itm/Joyo-JF-08-Digital-Delay-Pedal-True-Bypass-Free-Priority-Mail-Shipping-/200908415015?pt=Guitar_Accessories&hash=item2ec7132027[/size]


reverb δεν νομιζω να θες μιας και εξαρτατε απο την ακουστικη του χωρου και επισης το PA εχει σιγουρα....

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Ηλεκτροακουστικη εχω οχι ηλεκτρικη,εχω μπροστα μου ενα 15inch monitor αυτοενισχυομενο και εξωτερικα ηχεια εχουμε 15 inch ηχεια pa!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Άρα μα ΡΑ παίζεις. Για λαϊκή κιθάρα εγώ δε θα χρησιμοποιούσα τίποτα (εκτός από 12άρες χορδές!). Για την περίπτωσή σου η καλύτερη λύση είναι η ΖΟΟΜ που σου πρότεινε ο Απόλλων. Έχει μέσα ένα σορό εφέ που μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατα το δοκούν και χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα λόγω ΡΑ. Αν πάλι θες μόνο "βάθος" κατά 99,9% διαθέτουν όλες οι κονσόλες.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
οπως τα λεει λοιπον ο καθοδιος (βεβαια εγω θα σου προτεινα 10αρες χορδες. χανουν λιγο σε ηχο αλλα ειναι πολυ ποιο ξεκουραστες στο πολυωρο μπασοκιθαρο).....επισης αν θες να την βγαλεις φθηνα δες και τα πεταλακια της joyo που σου προτεινα. Εχει και reverb αν θες απλα σε συμφερει μονο αν θες ενα εφε και ξερεις ποιο. αν δεν ξερεις τοτε το zoom του απολλωνα ειναι μια ποιο ολοκληρωμενη λυση. Περα απο πληθωρα εφε που εχει διαθεσιμα, εχει EQ και καποιες προσομοιωσεις προενισχυτων....

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Παιδια σας ευχαριστω παρα παρα πολυ,να στε καλα!

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Για το στυλ της μουσικής δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι πολλά-πολλά εφέ, ένα βάθος όπως λένε και τα παιδιά σίγουρα θα έχει η κονσόλα..

Εγώ θα σου πρότεινα ένα καλό DI. Για παράδειγμα το παρακάτω. Είναι λίγο ακριβότερο από το budget σου αλλά πραγματικά αξίζει πολλά και για το ύφος σου θα σου φανεί πολύ χρήσιμο.

http://santiamusic.com/onlinestore/view_product.php?productid=2270&idcat=18&idsubcat=-1&idsubsubcat=-1&key=5ecb66bc714aeddffe5c0a7892debc3b&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Με εκανες και σκεπτομαι σοβαρα για το DI!ειμαι μεταξυ των 2, η το zoom a2.1 η το DI

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aν θέλεις DI box, υπάρχει και το φτηνότερο Behringer ADI21, το οποίο επίσης είχα στο παρελθόν. Δεν είναι σε καμιά περίπτωση τόσο καλό όσο το L.R. Baggs, αλλά για τα λεφτά του είναι εξαιρετικό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Οπως είπαμε, νομίζω δεν θα σου χρειαστούν τα πολλά πολλά εφέ του zoom και ούτε ποιοτικά είναι κάτι το εξαιρετικό. Δεν ξέρω βέβαια και τί εξοπλισμό έχεις. Προσωπική μου άποψη, αν δεν θέλεις να τα σκάσεις μην πάρεις φτηνό DI. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να "δυναμώσεις" τον ήχο σου και όχι πραγματικά να τον "γεμίσεις" και να έχεις τον προσωπικό σου ήχο έτοιμο.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο στο internet για reviews για το Α2 και για διάφορα DI και να καταλλήξεις σύμφωνα με το τί ακριβώς θέλεις εσύ να κάνεις. Μην μπλέξεις στο τριπάκι οτι "χρειάζεσαι" εφέ/πεταλάκι/DI χωρίς να ξέρεις ακριβώς τί κάνει το καθένα και τί εσύ θέλεις. Θα καταλλήξεις άχρηστο εξοπλισμό, άδεια τσέπη και ψάξιμο για τον τέλειο ήχο
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Λοιπον ας τα παρουμε αναλυτικα τα πραγματα που εχω!
1:κονσολα 12 καναλη soundcraft mfxi 12
2:ενισχυτη crown 2x450
3:κιθαρα ovation legend αμερικανικη
4:αυτοενισχυομενο ηχειο (μονιτορ)15 inch
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/13, 07:36 από Aris81 »

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Τα άλλα όργανα τί είναι? Επίσης τί μουσική/στυλ παίζετε?
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Τα αλλα οργανα ειναι πληκτρα και μπουζουκι!παιζουμε λαικα κυριως!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 17:21
από a7xjoey
0 Απαντήσεις
3275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 17:39
από PanouleXxX
6 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:09
από antonio536
8 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/11, 17:52
από omnio
4 Απαντήσεις
2544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 22:49
από Απόλλων
49 Απαντήσεις
12247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 16:48
από metalmike
3 Απαντήσεις
3200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/13, 21:28
από Απόλλων
14 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/13, 13:19
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
5270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/16, 21:23
από sianosth
27 Απαντήσεις
18039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/18, 09:54
από panixgr