Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 100715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Στην τελική άμα ζητάτε από τον κράτος την επιβολή του βούρδουλα για την αναβάθμιση της ζωής σας πρέπει να αρχίσετε να αναθεωρείτε κάποια πραγματάκια.

Δυστυχώς, όταν λείπει ο αυτόβουλος σεβασμός προς τον συνάνθρωπο, πρέπει να επιβληθεί. Με το ίδιο σκεπτικό φτιάχτηκαν όλοι οι νόμοι.

μα ειλικρινα ποιος πιστευει οτι το κρατος θελει να περασει ο νομος???????ειδικα τωρα με τους νεους φορους.πλακα κανουμε???

Τότε... καπνίστε για να σώσετε το κράτος! (αλλά, αν πάθετε καρκίνο μην πάτε στο ΕΣΥ :P)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Τότε... καπνίστε για να σώσετε το κράτος! (αλλά, αν πάθετε καρκίνο μην πάτε στο ΕΣΥ :P)

μα εννοειται πως τα λεφτα που πληρωνει το κρατος σε θεραπειες κατα του καρκινου ειναι ελλαχιστα σε σχεση με τα λεφτα που κερδιζει απο τους φορους.Εσυ δλδ βραζιλη πιστευεις το κρατος μας αγαπαει τοσο πολυ που θελει να σταματησουμε ολοι το καπνισμα?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Στο δια ταύτα και εν συντομία:
Είμαι καπνιστής και όπου έχει εφαρμοστεί ο νόμος σέβομαι τους μη καπνιστές και προφανώς δεν καπνίζω. Παρόλα αυτά δεν έχει εφαρμοστεί σχεδόν πουθενά.
Μάλλον: έχει εφαρμοστεί στις δημόσιες υπηρεσίες, στα μέσα μαζικής μεταφοράς, στα νοσοκομεία κλπ., αλλά όχι στους χώρους διασκέδασης (τόσες σελίδες τώρα γι'αυτούς μιλάμε ουσιαστικά).
Γι'αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως τους μη καπνιστές: μήπως θα ήταν πιο ρεαλιστικό και τελικά θεμιτό για την περίπτωση της Ελλάδας να ψηφιστεί και να εφαρμοστεί αυστηρά ένας νόμος που θα επιβάλλει στους χώρους διασκέδασης τον υποχρεωτικό χωρισμό των μαγαζιών σε χώρους καπνιζόντων-μη καπνιζόντων;
Με μια εξαίρεση ίσως τα πολύ μικρά μαγαζιά, που θα μπορούσαν να επιλέξουν εάν θα είναι εξ ολοκλήρου καπνιζόντων ή μη. ΔΕΝ ισχύει κάτι τέτοιο με τον παρόντα νόμο και τις αλχημείες του περί 70 τμ, 70-300 τμ, και άνω των 300 τμ, 2μετρα χωρίσματα και διάφορα τέτοια.
Δε θέλω να θεωρητικοποιήσω με τα περί δημοκρατίας, δικαιωμάτων κλπ., απλώς πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Σιγα, και να χωριστει το μαγαζι, αμα εγω ειμαι μη καπνιζων σε μια παρεα που οι αλλοι 3 ειανι καπνιζοντες, τοτε και στην πλευρα των καπνιστων θα κατσουμε και εγω τιποτα δεν θα γλιτωσω, δεδομενου λοιπον οτι στις περισσοτερες παρεες οι περισσοτεροι καπνιζουν, δεν βλεπω που θα ωφελησει αυτο. Ουτως ή αλλως για να εχει ουσιαστικη εφαρμογη αυτο θα πρεπει οι μη καπνιστες να ειναι σε διαφορετικο δωματιο απο τους καπνιστες αλλιως χαιρω πολυ. Ο καπνος κυκλοφορει στο αερα, δεν θα μου φυσαει τον καπνο στην μαπα αμα εισαι σε χωρο μη καπνιζοντων αλλα η ατμοσφαιρα παλι θα ντουμανιαζει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ρε παιδια εχουν γινει τοσες σελιδες για αυτο το θεμα και μου φαινεται πολυ χαζο...ειλικρινα..τα τελευταια χρονια λογο σπουδων μενω ιταλια και εδω απο την πρωτη μερα ο νομος ισχυει...αρα τι σκατα εχουμε εμεις οι ελληνες που τα γραφουμε ολα στα παπακια μας??????
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
αρα τι σκατα εχουμε εμεις οι ελληνες που τα γραφουμε ολα στα παπακια μας??????
Ευκολο, άποψη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οχι ρε man να την χεσω αυτη την αποψη....ευκολη "αποψη" ειναι αυτο.Εχουμε αποψη σε αυτο το θεμα και στα σημαντικα κανουμε τις παπιες.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μάλλον: έχει εφαρμοστεί στις δημόσιες υπηρεσίες, στα μέσα μαζικής μεταφοράς, στα νοσοκομεία κλπ., αλλά όχι στους χώρους διασκέδασης (τόσες σελίδες τώρα γι'αυτούς μιλάμε ουσιαστικά).


Πράγματι, είναι περίεργο που δεν καπνίζει (σχεδόν) κανένας στις δημόσιες υπηρεσίες (αν δεν κάνεις μερικά τσιγαράκια πώς θα περάσει το ωράριο εργασίας; ), στα εστιατόρια (ένα τσιγάρο "τραβιέται" μετά το φαϊ), στα ΜΜΜ (όταν είσαι στον σταθμό ή μετακινείσαι, τι "καλύτερο" από ένα τσιγάρο για να περάσει η ώρα; ), στα νοσοκομεία (αν υποφέρεις ή υποφέρει κάποιος δικός σου, τι πιο "παρηγορητικό" από ένα τσιγάρο; ).

Γιατί να γίνεται αυτό; Αν πρέπει να επιτρέπεται στους χώρους διασκέδασης γιατί ο έλληνας αδυνατεί να διασκεδάζει χωρίς τσιγάρο, τότε να επιτρέπεται παντού (ο εθισμός σε βρίσκει όπου και να είσαι). Αν όμως τίθεται θέμα υγείας, τότε να απαγορεύεται παντού.
Σε ένα εστιατόριο (π.χ.) δεν γίνονται ξαφνικά οι άνθρωποι πιο ευαίσθητοι στον καπνό και γι'αυτό απαγορεύεται το κάπνισμα, ενώ στα μπαρ γίνονται αναίσθητοι και επιτρέπεται. Ο ίδιος καπνός ρουφιέται και στις δύο περιπτώσεις.


μα εννοειται πως τα λεφτα που πληρωνει το κρατος σε θεραπειες κατα του καρκινου ειναι ελλαχιστα σε σχεση με τα λεφτα που κερδιζει απο τους φορους.Εσυ δλδ βραζιλη πιστευεις το κρατος μας αγαπαει τοσο πολυ που θελει να σταματησουμε ολοι το καπνισμα?


Εχεις στοιχεία για αυτό; Δες αυτό: http://www.emprosnet.gr/topics/health/?EntityID=9a81a5db-1671-4547-b445-544610d34eb6
Αν το κράτος θέλει να καπνίζετε για να παίρνει τους φόρους, με την ίδια λογική φαντάζομαι θα θέλει να εξοντώσει όλους τους συνταξιούχους για να να λύσει το ασφαλιστικό πρόβλημα ;D (Λες αυτή η νέα γρίππη και το "εμβόλιο" να είναι σχέδιο εξόντωσης γέρων/γριών; χμμ)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/10, 16:06 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Freemind τα ερωτήματά σου δεν απαντήθηκαν γιατί ήταν άτοπα και αχρείαστα σε σχέση με τα λεγόμενά μοιυ.
Γενικότερα αν θες να σου πω την γενικότερη στάση μου προς τους μη καπνιστές,προφανώς και έχω τη στοιχειώδη ευγένεια αν κάποιος μου ζητήσει από το διπλανό τραπέζι να σταματήσω να καπνίζω επειδή τον ενοχλεί, να το σβήσω.
Παρόλαυτά κάτι τέτοιο δεν μου έχει συμβεί ποτέ καθώς αφενός τις σπάνιες φορές που πηγαίνω σε μπαρ συνήθως αυτά είναι "τεκέδες",ενώ τα άτομα που συναναστρέφομαι καπνίζουν σε ποσοστό 98%.

Βραζίλη υπερβολικά απλοική η λογική σου.Ουδεμία σχέση έχει το κάπνισμα στα ΜΜΜ και στα εστιατόρια με τα μπαρ.Τα πρώτα τα επιλέγεις για κάποιες διαδικαστικές ενέργειες(να φας και να πας σε κάποια άλλη περιοχή) ενώ στα δεύτερα πας για να πιεις,να ακούσεις μουσική και γενικά να αράξεις.Νταξ αυτό με τα νοσοκομεία καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι δεν χρειαζόταν να το αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δηλαδη, για να καταλαβω, επειδη ειναι ηδη "τεκεδες" πρεπει να γινουν ακομα περισσοτερο απο τη συμπεριφορα μας;
Στις αλλες συζητησεις μιλατε για μια κοινωνια ισοτητας και σεβασμου κι εδω περα αντιφασκετε για ενα τοσο απλο πραγμα. Το να μη καπνιζετε μεσα σε ενα κλειστο χωρο με αλλα 100-200-ν ατομα!!! Πως θα σεβαστειτε μια ολοκληρη κοινωνια, οταν ακομα και για το τοσο απλο δεν βαζετε στην ακρη τον εγωισμο σας;

Δε νομιζω πως ευσταθει η σκεψη αυτη ( περι τεκε ) κι αν οντως ειχατε εστω και μια μικρη ανθρωπιστικη σκεψη ( διοτι σε λιγο, οπως το παμε, το προγραμμα "Ενα ελευθερο μπαρ για ολους" θα το πριμοδοτει η Unicef με τηλεμαραθωνιους ) δε θα καπνιζατε 1-2 πακετα σε ενα χωρο των 60 ανθρωπων!!! Ομως επιμενετε να μιλατε για αδικο νομο, ενω τοσο καιρο δε σκεφτηκατε τον αδικο καρκινο παθητικων καπνιστων που ετυχαν να ειναι κοντα σας. Και τελοσπαντων, πρεπει εγω να γυρισω και να πω "συγνωμη παιδια, ο καπνος απο τα 12 τσιγαρα σας με ενοχλει" για να καταλαβετε πως σε ολα υπαρχει ενα μετρο;

Ενταξει, το παραδειγμα με τη κοπελα περασε στο "ντουκου". ;) Ομως το γεγονος πως ηδη μια φορα αποδειχτηκαν οι βασεις των επιχειρηματων σου "ατοπες" ( αναφερομαι στο παραδειγμα της Αγγλιας που αρχικα το χρησιμοποιησες ως σοβαρο επιχειρημα και στη πορεια, βλεποντας πως δεν ισχυει, προσπαθησες να το υποβιβασεις ως υπαρξη και γεγονος ), με κανει να βλεπω πολυ α-σοβαρα ολες τις τοποθετησεις επι αυτου του θεματος!

Τελοσπαντων, δε θα βγαλουμε ακρη. Οταν βλεπεις ανθρωπο να δαγκωνει και να αφριζει επειδη περιοριζουν την ελευθερια του να πεθαινει τον αλλον με το καπνο του, καλυτερα να φευγεις μακρια. Δεν προκειται ποτε να πτοηθει απο τη δολοφονικη του διαθεση.

Μακαρι ο νομος να ισχυε κανονικα και το προστιμο να επεφτε σε μαγαζατορες και πελατες που δεν τον τηρουν. Ετσι, για να στρωσουν μερικοι ανθρωποι...χαρακτηρα!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/10, 17:09 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πω freemind δικέ μου δεν συννενοούμαστε με τπτ
Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά ποιά είναι η δική μου πρόταση για το θέμα πέρα από κυνήγια μαγισσών και πασόκικες λογικές περι προστίμων κλπ.:
Θες φίλε να προστατέψεις τους παθητικούς καπνιστές?Θέσπισε αυστηρότερα μέτρα για τον εξαερισμό των μαγαζιών,επέβαλλε στους μαγαζάτορες να χωρίζουν το καταστημά τους σε χώρους καπνιζόντων και μή.

Επίσης με τόν όρο τεκέ εννοούσα μαγαζιά που από τα 60 άτομα που βρίσκονται μέσα καπνίζουν τα 75.
Σχετικά με το παράδειγμα της Αγγλίας(το οποίο ήταν 1 από τα 3 που είχα χρησιμοποιήσει) παραδέχτηκα ότι μπορεί να έκανα και λάθος,δεν βρίσκω τον λόγο να το παρατραβάμε.
Και ρε freemind λες κατα μέσο όρο 33 ανακρίβειες το ποστ(αυτό μετρημένο με ειδικά μηχανήματα της εταιρίας μας).Με άλλα λόγια χρειάζεται αρκετό θράσος για να μου τη λες σχετικά με αυτό.


Παράθεση
Τελοσπαντων, δε θα βγαλουμε ακρη. Οταν βλεπεις ανθρωπο να δαγκωνει και να αφριζει επειδη περιοριζουν την ελευθερια του να πεθαινει τον αλλον με το καπνο του, καλυτερα να φευγεις μακρια. Δεν προκειται ποτε να πτοηθει απο τη δολοφονικη του διαθεση.
Τελος plz σταμάτα να γράφεις τέτοια πραγματα γιατί με κάνεις και γελάω και δεν μπορώ να σου απαντήσω σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Σιγα, και να χωριστει το μαγαζι, αμα εγω ειμαι μη καπνιζων σε μια παρεα που οι αλλοι 3 ειανι καπνιζοντες, τοτε και στην πλευρα των καπνιστων θα κατσουμε και εγω τιποτα δεν θα γλιτωσω, δεδομενου λοιπον οτι στις περισσοτερες παρεες οι περισσοτεροι καπνιζουν, δεν βλεπω που θα ωφελησει αυτο. Ουτως ή αλλως για να εχει ουσιαστικη εφαρμογη αυτο θα πρεπει οι μη καπνιστες να ειναι σε διαφορετικο δωματιο απο τους καπνιστες αλλιως χαιρω πολυ.

Δεν έγινα σαφής: μιλούσα για διαφορετικούς χώρους, ή τέλος πάντων για την εφαρμογή των μέτρων που προβλέπει ο παρών νόμος (ύπαρξη πόρτας, εξαερισμού κλπ.) αλλά καθολικά, με τρόπο που να μην ευνοεί τα μεγάλα μπουζουξίδικα (εκεί κάνει λόγο για γυαλινο χώρισμα 2 μέτρων, κάτι που είναι κοροϊδία όπως ανέφερα στην αρχή του thread), και να επιτρέπει στα πολύ μικρά μαγαζιά να επιλέγουν. Επίσης η ποσόστωση 70%-30% προφανώς φόβισε τους μαγαζάτορες, οι οποίοι με ένα πιο ρεαλιστικό μέτρο για την Ελλάδα (τύπου 60%-40% ή 50%-50%) θα είχαν ίσως ένα παραπάνω κίνητρο να το εφαρμόσουν. Η δε ανυπαρξία ελέγχων (οι οποίοι παρεμπιπτόντως θα επέφεραν πρόστιμα που θα χρησίμευαν στην τόνωση των κρατικών εσόδων) καταδεικνύει όχι μόνο ανικανότητα, αλλά και έλλειψη πίστης ακόμη και του νομοθέτη στη ρεαλιστικότητα του μέτρου.

Αν τώρα εσύ προτιμάς να κάνεις παρέα με καπνιστές που δε σέβονται την επιθυμία σου να διασκεδάσεις στο χώρο μη καπνιστών, αυτό αφορά εσένα και αυτούς. Αλλά οδηγεί και σε κάτι κλισέ μεν, αλλά πολύ σημαντικό: δεν μπορούμε να τα περιμένουμε όλα από το κράτος! Προφανώς, όπως είπε ο freemind, δεν μπορείς να "την πεις" σε 100 άτομα σε ένα μπαρ- αν δεν μπορείς όμως να "συμμορφώσεις" την παρέα σου, δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες έτσι κι αλλιώς.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
S.s, αρχικα δεν ειμαι ο "δικος" σου. Απαλλαξε το forum απο τη φρασεολογια του δρομου σε παρακαλω. Κι αν δε μπορεις να το κανεις, μη το κανεις μαζι μου. Ευχαριστω εκ των προτερων.

1) Οκ, να βαλει καλυτερο εξαερισμο. Σε οσα μαγαζια δουλεψα ως ηχοληπτης, ο εξαερισμος δουλευε στο full ( μαλιστα σε μαγαζι στα Βριλησια ο ιδιοκτητης ηταν μη καπνιστης και παραπονιοταν πως ειχε καταχρεωθει για τον εξαερισμο ) κι ομως ο καπνος απο κοντινα τραπεζια παλι υπηρχε. Διοτι δεν ειναι δυνατον σε ενα μαγαζι 400 ατομων να βαλουν εξαερισμο σαν το Αεροδρομιο των Σπατων για να μην υπαρχει καπνιλα.

2) Ωραια, βαλαμε και τα τζαμια...
Δηλαδη ο Αρης θα καθεται πισω απο το τζαμι και η υπολοιπη παρεα του θα ειναι στην αλλη πλευρα; Βλεπεις λοιπον πως ακομα και αυτη η λυση ειναι θανατος για παρεες που ειναι και οι 2 κατηγοριες πελατων μεσα;


Οκ, δε το τραβαμε το παραδειγμα απο την Αγγλια. Απλως το χρησιμοποιησες με τοσο πομπωδη τροπο που σιγουρα, εφοσον δεν ευσταθουσε, θα λυσσαξες αρκετα για να το αφησεις στην ακρη. ;) Δεν πειραζει...next time S.s.

Αληθεια, λεω 33 ανακριβειες; Παραδειγμα παρακαλω!


S.s. κι εγω μερικες φορες δεν μπορω να απαντησω...Ιδιαιτερα σε ενα μαγαζι γεματο καπνο που κανει καθε ανασα μου να καταληγει σε βηχα. ;)


Πραγματικα, πως οι καπνιστες μπορουν και κρατιουνται 2 ωρες σε ενα σινεμα ή στο θεατρο; ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
1) Οκ, να βαλει καλυτερο εξαερισμο. Σε οσα μαγαζια δουλεψα ως ηχοληπτης, ο εξαερισμος δουλευε στο full ( μαλιστα σε μαγαζι στα Βριλησια ο ιδιοκτητης ηταν μη καπνιστης και παραπονιοταν πως ειχε καταχρεωθει για τον εξαερισμο ) κι ομως ο καπνος απο κοντινα τραπεζια παλι υπηρχε. Διοτι δεν ειναι δυνατον σε ενα μαγαζι 400 ατομων να βαλουν εξαερισμο σαν το Αεροδρομιο των Σπατων για να μην υπαρχει καπνιλα.

Δεκτό. Είναι δύσκολο πράγμα ο σωστός εξαερισμός, αλλά πραγματικά όπου εφαρμόζεται κάνει δουλειά. Έχει διαφορά ο "τεκές" από έναν καλά εξαεριζόμενο χώρο. Σε μπαρ που δουλεύω υπάρχουν στο ταβάνι ανά δύο τ.μ. οι σωστές οπές με σύστημα που δυστυχώς δεν μπορώ να εξηγήσω (δεν είμαι και μηχανικός) αλλά κάνει τεράστια διαφορά σε σχέση με άλλα αντίστοιχα μαγαζιά. Θέλω να πω, άλλο εγκατέστησα τον εξαερισμό, και άλλο τον λειτουργώ σωστά, τον συντηρώ κλπ.

2) Ωραια, βαλαμε και τα τζαμια...
Δηλαδη ο Αρης θα καθεται πισω απο το τζαμι και η υπολοιπη παρεα του θα ειναι στην αλλη πλευρα; Βλεπεις λοιπον πως ακομα και αυτη η λυση ειναι θανατος για παρεες που ειναι και οι 2 κατηγοριες πελατων μεσα;

Όχι, ο Άρης (και ο όποιος Άρης) θα πείσει τους καπνιστές φίλους του να κάτσουν στο χώρο μη καπνιστών. Ή, στην περίπτωση που ο εξαερισμός είναι καλός και δεν πρόκειται για "τεκέ", θα κάτσει και αυτός στους καπνιστές. Προφανώς το πρώτο είναι προτιμότερο. Προσωπικά, ως καπνιστής, χαίρομαι που έχω κάποιους φίλους που μου περιορίζουν την κακιά μου συνήθεια που και που.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
1) Σιγουρα ενας εξαερισμος στο μαγαζι πρεπει να ειναι οχι μονο απαραιτητος αλλα και καλα τοποθετημενος. Ειναι και θεμα υγιεινης, ασχετα εαν στο χωρο υπαρχει καπνος ή οχι. Ομως το καθε μηχανημα εχει το οριο λειτουργιας του κι οταν ενας χωρος ειναι στριμωξιδι ( αλλο κακο συνηθειο των ιδιοκτητων που στο μελλον σιγουρα θα οδηγησει σε πολλα θυματα ) οι προδιαγραφες λειτουργειας δεν επαρκουν. Σε αυτη την περιπτωση δε φταιει ο ανεπαρκης εξαερισμος, αλλα η ανεπαρκεια του ιδιοκτητη να αντιληφθει τη χωρητικοτητα του μαγαζιου.

2) Κι ομως, ο Αρης ( Roufous ) περιγραφει μια κατασταση οπου καθεται αναγκαστικα μαζι με τους φιλους καπνιστες του.
Εξαλλου η απαντηση μου αφορουσε τον S.S. που μιλησε για τοποθετηση τζαμιων ενδιαμεσα στο μαγαζι ( ή αναλογα με το ποσοστο ), πραγμα που ειναι αδυνατον εφοσον καποιος παλι θα πρεπει να κανει μια υποχωρηση υγειας ( για τους καπνιστες ειναι βεβαια καλυτερη η υποχωρηση γιατι οντως υπαρχιε προβλημα υγειας ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Νομιζω είναι προφανές ότι σε μια περίπτωση που σε μια παρέα 5-6 ατόμων μόνο ο ένας δεν καπνίζει (γιατι πάνω κάτω αυτό πρέπει να είναι και το ποσοστό) λογικό είναι την υποχώρηση να κάνει ο ένας εάν κάτσουν σε ένα μαγαζί για 3-4 ώρες και όχι οι 5-6. Η λύση παντελώς ξεχωριστών χώρων δεν υφίσταται. Θεωρητικά και τώρα αν κάποιος θέλει μπορει να βγει, να κανει το τσιγαράκι του στο καθαρό αέρα και να ξαναμπει στο μαγαζί και να γυρίσει. Γιατι να χωρίστουν τα μαγαζιά με ένα αμφιβόλου εφαρμογής μέτρο?

Εγώ νομίζω είναι απλά τα πράγματα. Δεδομένου ότι το κράτος αποκλείεται να παρεμβαίνει σε ΚΑΘΕ μαγαζί που αποφάσισε ότι μποριε να καπνίζουν οι πελάτες του, τότε τουλάχιστον καλός εξαερισμός να παιρνοθμε λίγο αέρα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Συνολικά λοιπόν μάλλον συμφωνούμε όλοι ότι ο καλός εξαερισμός είναι το πρώτο και πιο ρεαλιστικό που πρέπει να επιβληθεί στην Ελλάδα (δηλαδή για έκδοση/ανανέωση άδειας λειτουργίας να σχεδιάζεται και να ελέγχεται το σύστημα εξαερισμού- εκτός αν ισχύει ήδη και δεν εφαρμόζεται :-\).

King_Mob, προφανώς είναι δύσκολο όταν είσαι ο μόνος μη καπνιστής σε μια παρέα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως αν έχεις δοκιμάσει να "επιβάλλεις" σε φίλους σου έστω διαλλείματα από το κάπνισμα. Οι φίλοι που είναι λογικοί άνθρωποι (εκτός του ότι ως φίλοι θα έπρεπε να μας σέβονται) νομίζω θα δεχτούν να κάνουν αυτό ακριβώς που λες, να πάνε δηλαδή έξω για τσιγάρο και να ξαναέρθουν.

Τέλος πάντων θέλω να τονίσω ότι κι ο καθένας από μας μπορεί να φέρει μικρές αλλαγές. Εννοώ ότι ξεκινώντας ο καθένας από την παρέα του, όλο και κάτι μπορεί να κάνει (τουλάχιστον για τον εαυτό του και τους φίλους του). Επίσης υπάρχει νούμερο καταγγελιών (οκ, χαφιεδισμός, αλλά όταν η κατάσταση γίνεται ακραία γιατί να μην καταγγείλεις το μαγαζί), τα δελτία παραπόνων στα μαγαζιά κλπ. Θα μου πείτε ότι δεν είναι αποτελεσματικά αυτά τα δύο; Υπάρχει το Υγειονομικό, και εν τέλει η Αστυνομία.

Προσωπικά από τη λογική της καταγγελίας προτιμώ τη συζήτηση με τους παραβαίνοντες το νόμο (είτε φίλους, είτε άγνωστους). Αν και, ως καπνιστής, χαίρομαι να βρίσκομαι σε μαγαζιά με χώρο καπνιζόντων (ΌΧΙ τεκέδες χωρίς εξαερισμό).  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι φρασεις τυπου "ο σωστος φιλος πρεπει να καταλαβαινει και να κανει υποχωρησεις, διοτι αλλιως δεν ειναι σωστος φιλος" εχουν πολυ πλακα...!!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Οι φρασεις τυπου "ο σωστος φιλος πρεπει να καταλαβαινει και να κανει υποχωρησεις, διοτι αλλιως δεν ειναι σωστος φιλος" εχουν πολυ πλακα...!!!!

Σόρρυ αν ακούγεται κλισέ...αλλά αν δεν ξεκινήσεις την αλλαγή από τον περίγυρό σου, μην περιμένεις να γίνουνπολλά. Αν έχεις καμιά άλλη πρόταση/συνεισφορά στο θέμα βέβαια, να την ακούσουμε.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Οι φρασεις τυπου "ο σωστος φιλος πρεπει να καταλαβαινει και να κανει υποχωρησεις, διοτι αλλιως δεν ειναι σωστος φιλος" εχουν πολυ πλακα...!!!!

Εξηγησε γιατι κατι τετοιο σου φαινεται αστειο. Γιατι κατα τη γνωμη μου καποιον που δε με σεβεται και δεν κανει ποτε υποχωρησεις ΔΕΝ τον θεωρω φιλο μου...
(Και δε θελω να το παω στο καπνισμα αυτο καθαυτο).


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Eγω νομιζω πως περισσοτερο απο ολους φταιμε εμεις οι μη-καπνιστες...9/10 εμεις αναγκαζομαστε να παμε σε μαγαζια που ειναι "τεκεδες" κι οχι οι καπνιστες να σεβαστουν, οχι το νομο, αλλα τους μη καπνιστες, που στο κατω-κατω, ειναι κ στην παρεα τους...οποτε μαλλον πρεπει εμεις να αλλαξουμε τακτικη...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Εγω ειμαι μεγας φανατικος του καπνισματος, και προσπαθω να βρω τροπο ακομα και εκει που απαγορευεται να καπνισω να το κανω (βλ. τρενα, πλοια κ.τ.λ.)
Δεν ειναι οτι γουσταρω να σε πνιγω με τον καπνο μου ουτε απο σπασιμο προς τον συνανθρωπο.
Φιλε ειμαι εθισμενος. Το κρατος δεν μπορει να μου απαγορευσει να κανω κατι το οποιο το ιδιο απλοχερα μου πουλησε σαν καραμελα.
Αφου το κρατος καταλαβαινει την ενταση του προβληματος που προκαλει το καπνισμα, θα επρεπε να το αντιμετωπισει με τον αναλογο τροπο.
Δεν γινεται απο την μια τα μιντια να μου παρουσιαζουν το καπνισμα σαν νουμερο ενα αιτια θανατου και απο την αλλη να μου λενε ενα σκετο κοψτο.

Στην περιπτωση του εθισμου, επιβαλεται καποια θεραπεια. Η μηπως κανω λαθος? Ισως ειμαι χαζος ας πουμε και ο ελληνας μεροκαματιαρης μπορει να διαθεσει το βαλαντιο του σε τσιχλες, αυτοκολλητα νικοτινης, κεντρα απεξαρτησης και αλλες τετοιες ιστοριες.

Απο τη στιγμη που ενα οποιοδηποτε 12χρονο μπορει να παει στο περιπτερο και να αγορασει πακετο τσιγαρα, η απαγορευση δεν ειναι λυση.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/10, 16:18 από pascal. »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Eγω νομιζω πως περισσοτερο απο ολους φταιμε εμεις οι μη-καπνιστες...9/10 εμεις αναγκαζομαστε να παμε σε μαγαζια που ειναι "τεκεδες" κι οχι οι καπνιστες να σεβαστουν, οχι το νομο, αλλα τους μη καπνιστες, που στο κατω-κατω, ειναι κ στην παρεα τους...οποτε μαλλον πρεπει εμεις να αλλαξουμε τακτικη...
Και για πες τι να κανουμε εμεις οι μη καπνιστες?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μηπως να αλλαζατε εσεις φιλους αντι του να περιμενετε να αλλαξουν οι φιλοι σας για εσας?
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Νομιζω είναι προφανές ότι σε μια περίπτωση που σε μια παρέα 5-6 ατόμων μόνο ο ένας δεν καπνίζει (γιατι πάνω κάτω αυτό πρέπει να είναι και το ποσοστό) λογικό είναι την υποχώρηση να κάνει ο ένας εάν κάτσουν σε ένα μαγαζί για 3-4 ώρες και όχι οι 5-6.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτά τα ποσοστά που φαντάζεσαι. Αλλά ακόμα κι αν είναι, εγώ δεν θεωρώ λογικό να υποχωρήσει ο ένας και να αποδεχτεί την επιβάρυνση της υγείας του για να μην χαλάσει χατήρι στην παρέα του που επιθυμεί να καπνίζει μπροστά του. Ενώ αν υποχωρήσουν οι καπνίζοντες δεν θα επιβαρυνθεί η υγεία τους, και αν τους πιάσει στερητικό σύνδρομο απλά βγαίνουν έξω για 5' και παίρνουν τη δόση τους.


Φιλε ειμαι εθισμενος. Το κρατος δεν μπορει να μου απαγορευσει να κανω κατι το οποιο το ιδιο απλοχερα μου πουλησε σαν καραμελα.

Στην περιπτωση του εθισμου, επιβαλεται καποια θεραπεια. Η μηπως κανω λαθος? Ισως ειμαι χαζος ας πουμε και ο ελληνας μεροκαματιαρης μπορει να διαθεσει το βαλαντιο του σε τσιχλες, αυτοκολλητα νικοτινης, κεντρα απεξαρτησης και αλλες τετοιες ιστοριες.

Και ποτά πωλούνται, και καραμέλες, και κοκορέτσια, αλλά αν γίνεις αλκοολικός, διαβητικός, παχύσαρκος, δεν ευθύνεται το κράτος αλλά εσύ που δεν έχεις την αίσθηση του μέτρου!

Απο τη στιγμη που ενα οποιοδηποτε 12χρονο μπορει να παει στο περιπτερο και να αγορασει πακετο τσιγαρα, η απαγορευση δεν ειναι λυση.

Απαγορεύεται η πώληση σε ανήλικους, και αν δεις κάποιον περιπτερά να πουλάει οφείλεις να τον καταγγείλεις (είναι και ηθική υποχρέωσή σου, μιας και γνωρίζεις τις βλάβες και τον εθισμό που προκαλεί ο καπνός )

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
48677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos