Αποστολέας Θέμα: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?  (Αναγνώστηκε 12564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Γεια σας! Καινούργιος στο forum, πρώτο μου post. Παίζω κιθάρα εδώ και 3 χρόνια. Ξεκίνησα με εξοπλισμό για αρχάριους (Yamaha ERG121 + Laney 15W), όπως γίνεται συνήθως. Τώρα πλέον ήρθε η ώρα να πάρω μια κιθάρα κι έναν ενισχυτή που να με ικανοποιεί, γιατί δεν αντέχω άλλο τον εξοπλισμό που έχω... 
Παίζω κυρίως metal και rock (Metallica, Iron Maiden, Led Zeppelin κ.λ.π.) και η χρήση που με ενδιαφέρει είναι βασικά η εξάσκηση στο σπίτι.


Η κιθάρα θα είναι ESP LTD με δύο active EMG humbucker pickups – είμαι ανάμεσα στις Μ-1000FM (979€), MH-1000FR (939€) και KH-602 (1.069€). Η επιλογή της κιθάρας είναι σχετικά εύκολη υπόθεση από τη στιγμή που έχω περιοριστεί σε 3 παρόμοια μοντέλα με μικρές διαφορές σε συνδυασμό μαγνητών (π.χ. EMG 81 (B) / EMG 85 (N) vs. EMG 81 set), ξύλα (π.χ. mahogany body vs. alder body), και κατασκευή (π.χ. set-thru vs. neck-thru) – παίζω, ακούω, αισθάνομαι στο χέρι μου, διαλέγω. 


Αυτό που με προβληματίζει είναι η επιλογή του ενισχυτή, και σε αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας, μιας που δε δηλώνω γνώστης σε καμία περίπτωση! Καταρχήν, να πω πως ψάχνω compo amp. Επίσης, το budget που έχω αυτή τη στιγμή αφορά έναν ενισχυτή μέχρι 600-650€ κι επομένως ψάχνω λύσεις σε αυτό το πλαίσιο, αλλά αν με βάση τα σχόλιά σας πεισθώ πως με τις επιλογές που βρήκα δεν πρόκειται να κάνω δουλειά, μπορώ να καθυστερήσω την αγορά του ενισχυτή ώστε να μαζέψω κι άλλα 200€ και να φτάσω τα 800-850€ για ενισχυτή, μιας που ο ενισχυτής είναι από τα πιο βασικά στοιχεία του εξοπλισμού. Επιπλέον, να τονίσω πως ο προβληματισμός μου έγκειται κυρίως στο γεγονός πως οι EMG PUs είναι active και η χρήση που θέλω είναι metal και γενικά σκληρά ακούσματα (distortion / crunch, όχι τόσο πολύ focus στο clean – καλό θα είναι να έχω και καθαρό clean (see what I did here?), αλλά το 70-80% του χρόνου παίζω με distortion).


Έχοντας πει όλα αυτά, πάμε στο παρασύνθημα!  Η πρώτη λογική κίνηση, λόγω των active PUs, είναι να κοιτάξει κανείς για λαμπάτους ενισχυτές. Δυστυχώς, δηλώνω άσχετος κι επιπλέον είμαι σίγουρος πως το ότι ένας ενισχυτής είναι λαμπάτος δε σημαίνει αυτόματα πως θα κάνει για τη δουλειά (ήχο) που τον θέλω. Επίσης, γενικά οι λαμπάτοι ενισχυτές τείνουν να είναι αρκετά ακριβοί, και δε γνωρίζω αν ένας λαμπάτος μες το budget που ανέφερα θα κάνει δουλειά. Τέλος πάντων, μετά από μια όχι-και-τόσο-μικρή έρευνα που έκανα, βρήκα τους εξής:
  • Δύο ενισχυτές της Blackstar, και συγκεκριμένα τους HT-5R (449€) και HT Metal 5R (499€), και οι 2 με 12άρι ηχείο (+1) και 2 switchable channels (clean, OD) + foot switch (+1 ξανά). Το θέμα είναι πως πρόκειται για ενισχυτές 5W! Μάλλον τα πράγματα είναι διαφορετικά με τους tube amps από ότι με τους solid state, αλλά και πάλι, 5W είναι αρκετά; Εννοώ, θα πάει το high gain σήμα των EMGs στον ενισχυτή και θα ακουστεί καλά λόγω του soft clipping και των «ωραίων» αρμονικών του λαμπάτου ενισχυτή, ακόμη κι αν αυτός είναι μόνο 5W;
  • Blackstar HT Studio 20 (655€). 20W tube amp της Blackstar.
  • Engl EN300 Gigmaster 112 (666€ - f**k yeah!). Παρόμοια features με τους προηγούμενους, 30W.


Να τονίσω εδώ πως δε μου αρέσουν οι λαμπάτοι Vox και οι Marshal (οι τελευταίοι θεωρώ πως κοστίζουν ακριβά για αυτά που προσφέρουν – τουλάχιστον όσον αφορά τους SS amps) και πως δε θέλω ηχείο μικρότερο από 12”. Με βάση αυτά, ποια η γνώμη σας για τους παραπάνω ενισχυτές; Κάνουν για τη δουλειά που θέλω; Ποιος σας αρέσει και ποιος όχι; Έχετε μήπως να προτείνετε άλλους λαμπάτους σε αυτά τα χρήματα; Ή μήπως για να βρω κάποιον λαμπάτο για να παίξω metal με active EMG PUs πρέπει να σκάσω του κόσμου τα χρήματα (που δεν πρόκειται...);


Υποθέτω πως μια εναλλακτική θα μπορούσε να είναι ένας SS amp 100-150W ώστε να σηκώνει τους EMG PUs, κι άμα πρόκειται και για modeling amp ο οποίος έχει tube amp emulators τότε ίσως τα 100W ή ακόμη και μικρότερο Wattage να είναι επαρκές (αν και εφόσον το emulation του soft clipping των tube amps αντισταθμίζει το μικρότερο Wattage – ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν έχω ιδέα, πραγματικά...). Μια επιλογή θα μπορούσε να είναι ο Peavey Vypyr Pro 100 Combo (699€). Αλλά μήπως τα 100W είναι overkill για χρήση στο σπίτι; Θέλω να πω, ποιο το νόημα να πάρεις έναν amp των 100W και να έχεις το master volume στο 1; (Άσε που μάλλον θα βγάζει θόρυβο σε τόσο χαμηλό volume...). Τώρα, αν η χρήση tube amp emulators επιτρέπει μικρότερο Wattage, καλές επιλογές φαίνονται να είναι οι Blackstar ID30 TVP (349€) και ID60 TVP (453€) – στα 30W και 60W αντίστοιχα, με πληθώρα amp emulators και effects. Γενικά, το αποτέλεσμα με tube amp emulators δε θα είναι το ίδιο ένα λαμπάτο ενισχυτή, αλλά γενικά η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ τα τελευταία χρόνια και το αποτέλεσμα φαίνεται να φτάνει αρκετά κοντά στα dynamics των tube amps. Ποια η γνώμη σας; Με καλύπτει κάποια από τις παραπάνω επιλογές για αυτά που θέλω; Έχετε να προτείνετε εναλλακτικές;


Τέλος, υπάρχουν hybrid amps όπως ο Vox AV60 (411€). Για να το θέσω επιστημονικά... τι φάση;


Σύνοψη: EMG active PUs + metal / rock φάση + χρήση practice στο σπίτι.
  • Λαμπάτος ή Solid State 100-150W ή SS με tube amp emulation ή hybrid amp;  Στις δύο τελευταίες περιπτώσεις, θέλουμε πάλι 100-150W ή 30-60W είναι αρκετά;
  • Με βάση την απάντησή σας, ποιο από τα παραπάνω μοντέλα πιστεύεται πως κάνει για αυτό που το θέλω;
  • Ποιες εναλλακτικές έχετε να προτείνετε μέχρι 800-850€;


Εννοείται πως η επιλογή στο τέλος είναι δική μου και θα καθοριστεί από το τι θα ακούσω μόλις βάλω την κιθάρα στον ενισχυτή και παίξω με τις ρυθμίσεις. Αλλά θα ήταν καλό να ξέρω από πριν αν θα ήταν καλό να κοιτάω λαμπάτο ενισχυτή ή modeling amp, για παράδειγμα, καθώς και να ακούσω τη γνώμη ανθρώπων που ενδεχομένως είχαν το ίδιο προβληματισμό με εμένα ή έχουν δοκιμάσει κάποιον από τους παραπάνω ενισχυτές.


Επίσης, να τονίσω πως αρχικά θα μείνω στο σετ κιθάρα + ενισχυτής κι αργότερα θα πάρω ένα multi-effect pedal (για delay, reverb κ.λ.π.) και 1 καλό πετάλι για distortion, αφού ξαναμαζέψω χρήματα... Προς το παρόν, με νοιάζει μόνο ο ενισχυτής.


Συγνώμη για το μεγάλο post, είναι μάλλον δείγμα της ασχετοσύνης μου πάνω στο θέμα...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #1 στις: 28/11/16, 06:23 »
Καλως ηρθες φιλε.
Λοιπον.Θα πω την γνωμη μου για να θολωσω τα νερα μπας και βγουν ωραιες ιδεες.
Καταρχιν οκ το 12αρι,αν θες γεματο χεβι ηχο.
ΔΕΝ θες να παρεις 100 βατ για το σπιτι.Ουτε καν 50.
Αφου θα βαλεις πεταλιερα ΘΕΣ καθαρο καναλι.
Αφου θα την βαλεις πιο μετα παρε ενα υβριδιο να ποροθεις με τις λαμπες τωρα και μετα να εχεις ενα (πιστευω) φλατ τελικο και να μην περναει η πεταλιερα απο τον προενισχυτη με τις λαμπες.
Η
Παρε τωρα την πεταλιερα,εναν μικρο ρακ χαι-φαι τελικο και μια καμπινα και καθαρισες μια για παντα.

Υ.Γ.παρε τις γνωμες των αλλων πιο σοβαρα απο την δικη μου.Δεν ειμαι κιθαριστας :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #2 στις: 28/11/16, 09:18 »
Θα τον χρειαστεις και για προβες με ντραμμερ? Θες να παιζει τα καθαρα (clean channel) σε υψηλες εντασεις? (εννοω χωρις να "βρωμιζουν")
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/16, 09:22 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #3 στις: 28/11/16, 11:24 »
Saved, ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κοιτάξω την περίπτωση του hybrid.


Kostrash, προς το παρόν και το άμεσο μέλλον θα τον χρησιμοποιήσω πιθανότατα στο σπίτι αποκλειστικά. Όσον αφορά τα καθαρά, δεν είναι η προτεραιότητά μου, αλλά ναι, θα μου άρεσε να μπορώ να παίξω καθαρά σε αρκετά ψηλή ένταση - δε θα με πείραζε πάντως αν μετά από κάποιο λογικό volume (όχι στο 2!) γίνουν πιο crunchy.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #4 στις: 28/11/16, 11:37 »
Στις κιθαρες εχεις κανει πολυ καλες επιλογες – ειδικα η MH1000 είναι από τις αγαπημενες μου - , εγω θα δοκιμαζα και τις Jackson (αν εχεις χοντρα δακτυλα) - αν και ολα ειναι θεμα συνηθειας- μιας και εχουν λιιγο πιο φαρδια ταστιερα και ειναι και compound radius:
https://www.thomann.de/gr/jackson_slxfmg_soloist_tbk.htm
http://www.nakas.gr/prd/jackson-slxfmg-soloist-ilektriki-kithara-trans-black
http://www.jacksonguitars.com/guitars/soloist/models/x-series-soloist-slxfmg-rosewood-fingerboard-transparent-black/
 
 
Τωρα στο θεμα ενισχυτη, πιστευω ενας λαμπατος 5-20 watt θα σε καλυψει πλήρως για σπιτικη χρηση -και οχι μονο!- (ακομα και ο 5watts ειναι δυνατος για το σπιτι). Αν σε ενδιαφερει φουλ λαμπατος ενισχυτης , σου προτεινω να δοκιμασεις με την κιθαρα σου τον Marshall DSL5c:
http://www.dv247.com/amplifiers/marshall-dsl5c-guitar-valve-amplifier-combo--207149
 
 
Απο Engl εγω θα κοιτουσα (σε combo μιλωντας) τον Engl MetalMaster 20W combo που εχει και power soak για να μπορεις να τον ευχαριστηθεις και στο σπιτι… (ομως πιο ακριβος...). Μη σε προβληματισει το 10’’ μεγαφωνο στους προαναφερθεντες – για καποιες περιπτωσεις είναι προτιμοτερο από το 12ρι στα high gain περασματα (πιο σφιχτα μπασα):
https://www.thomann.de/gr/engl_metalmaster_combo.htm?ref=search_prv_3
 
Παντως μην αυτοπεριοριζεσαι με τους combo amps - κοιτα και σε (μικρες) λαμπατες  κεφαλες, οπως πχ oi Peavey 6505MH ή οEVH 5350 III 15w lbx σε συνδυασμο με μια καλη καμπινα:
https://www.thomann.de/gr/peavey_6505_mini_head.htm?ref=search_prv_0
https://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_15w_lbx_top.htm?ref=search_prv_1

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #5 στις: 28/11/16, 11:41 »
Α, και την ESP MH1000FR την βρισκεις πιο οικονομικα απο Αγγλια προς το παρον...:


http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-mh-1000fr-w-emgs-electric-guitar-see-thru-black--47026




Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #6 στις: 28/11/16, 11:54 »
Ευχαριστώ Koshtrash! Η ΜΗ1000FR είναι 80€ φθηνότερη στην Αγγλία! Ωραίος!


Ωραίες οι Jackson, αλλά στο θέμα κιθάρας έχω μάλλον "κλειδώσει"!


 :)


Πολύ καλοί φαίνονται οι ενισχυτές που προτείνεις - και το κυριότερο, μου έλυσες την απορία για το αν ένας λαμπάτος 5-20W με καλύπτει, δεν το ήξερα. Από τους 2 που προτείνεις, ο Engl μου αρέσει περισσότερο. Μάλλον θα περιμένω να μαζέψω λίγο παραπάνω χρήματα για να τον πάρω, αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω για ενισχυτή.


Νομίζω πως επειδή είναι η πρώτη σοβαρή αγορά που κάνω στο θέμα κιθάρας + ενισχυτή, θα περιοριστώ σε compo amps. Αν μετά από μερικά χρόνια (3-5) δω πως έχω αλλάξει πάλι επίπεδο παιξίματος (μακάρι) και απαιτήσεις, θα κοιτάξω για head + cabin.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #7 στις: 28/11/16, 12:04 »
Το καλυτερο ειναι να παρεις εναν ενισχυτη που δοκημασες με την κιθαρα σου για να μην παρεις γουρουνι στο σακι,οπως εχω κανει εγω και αλλοι πολοι διστυχως.

Υ.Γ. το κομπαουντ ραντιους ειναι απο τις μεγαλυτερες εξελιξεις στα εγχορδα οπως και τα φανεντ φρετς και οι ταπερεντ χορδες.ΟΛΑ τα οργανα στην οικογενεια του βιολιου εχουν κομπαουντ ραντιουσ.Βοηθαει να εχεις και χαμηλοτετο αξιον
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #8 στις: 28/11/16, 14:12 »
Εννοείται πως θα τον δοκιμάσω πρώτα τον ενισχυτή - αν αυτό είναι εφικτό φυσικά (δηλ. αν υπάρχει στην Ελλάδα).


Kosthrash ομολογώ πως με προβλημάτισες με την Jackson που μου έδειξες. Έχει μαγνήτες EMG 81 (B) / EMG 85 (N) κι όμως είναι πολύ πιο φθηνή από την αντίστοιχη ESP LTD που είχα στο μυαλό μου. Η πρώτη μου σκέψη είναι πως, πέρα από το ότι οι ESP είναι ίσως λίγο τσιμπημένες στην τιμή, διαφέρει το body wood. Στο Θωμά λέει πως είναι basswood, αλλά στο Νάκα λέει πως είναι mahogany. Μπερδεύτηκα, το ίδιο μοντέλο δεν είναι και στις δύο περιπτώσεις; Τελικά είναι basswood ή mahogany; (Για basswood μοιάζει πάντως.)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #9 στις: 28/11/16, 14:23 »
Στη σελιδα της Jackson αναφερει (για τα ξυλα): "The Jackson Soloist™ SLXFMG has a basswood body with a flame maple top veneer, through-body maple neck..."

Μην περιμενεις βεβαια να ακουσεις ξυλα με τους EMG & το gain που παιζεις (παιζουμε... ;D ).Μοναδικός ενδοιασμος μου ειναι το floyd rose (που ετσι κι αλλιώς εγω δεν χρησιμοποιω ποτε).


Δοκιμασε την τη Jackson... θα με θυμηθεις  ;)  (οπως και τον Marshallακο... καμια σχεση με τους φθηνους SS Marshall που εχεις ακουσει)


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #10 στις: 28/11/16, 14:43 »
Θα τα δοκιμάσω και τα δύο και θα postάρω εντυπώσεις!


Let the journey begin...  :)  (Ο ενθουσιασμός μου δεν κρύβεται!)

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #11 στις: 28/11/16, 14:47 »
Καλά ναι, δε νομίζω πως μπορώ να καταλάβω εύκολα τη διαφορά ανάμεσα σε basswood και mahogany, πόσο μάλλον όταν η κιθάρα φοράει EMG...


Θεωρητικά, έχω ακούσει πως ο συνδυασμός EMG 81 + mahogany είναι καλύτερος, αλλά εγώ μάλλον δεν είμαι σε θέση να διακρίνω την (λεπτή, είμαι σχεδόν σίγουρος) διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #12 στις: 28/11/16, 17:44 »
EMG + μαχόγκανι δεν ξέρω να είναι καλύτερος , αλλά σίγουρα είναι ΚΛΑΣΣΙΚΟΣ συνδυασμός και you can't go wrong. Εγώ είμαι υπερευχαριστημένος με την schecter solo 6 . Κοίτα και schecter , παρόμοιου επιπέδου στις τιμές χιλιάρικου


Ο blackstar που είδες πολύ καλός και γενικά ωραία εταιρεία για μεταλ, μαζί με engl εννοείται και 5150 ή boogie


Να φανταστείς ετοιμάζομαι να πάρω τον μπλακσταρ με 1 βατ για την εξάσκηση μου και για να πηγαίνω σε κάποιο σπίτι φίλου να παίζουμε. Να έχω δλδ άνετη μεταφορά


Νομίζω με τις 3 esp που είδες και σ αρέσουν, θα περάσεις πολύ ωραία για πολλά χρόνια. Εγώ έμαθα κιθάρα σε ακριβό όργανο και δεν θα το αλλάξω ποτέ . Στο λέω γιατί παίζεις 3 χρόνια. Στα ίδια χρόνια πήγα κι εγώ σε ακριβή κιθάρα και δεν μετάνιωσα . Πάρε την les paul τύπου ( μην σου πω την μαύρη που θυμίζει custom ) για πιο ξεκούραστο σεταπ + αλλαγή χορδών


Ενισχυτή μείνε σε χαμηλά βατ να γουστάρεις σπίτι και όταν έρθει η ώρα για μπάντα, το ξαναβλέπεις. Αν πάρεις κάτι σε στυλ lunchbox (ιδανική επιλογή ) θα χρειαστείς και καλή καμπίνα που σημαίνει έξτρα μπατζετ. Θα φτάσεις τα 800 με 1000 ευρώ . Αν μπορείς κάνε το γιατί θα τα κρατησεις χρόνια. Αλλά και με αυτούς που έβλεπες θα είσαι καλυμμένος από εντάσεις , για να μην πω ότι ο blackstar 5 watt θα είναι στο 2-3 volume μαξ ;D

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #13 στις: 28/11/16, 17:55 »
Πολύ καλές επιλογές όσον αφορά τις κιθάρες, αν και οι Jackson έχουν ανέβει επίπεδο τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, δεν θα πρότεινα την X Series Soloist λόγω του Floyd Rose Special, το οποίο είναι θέμα χρόνο μέχρι να χρειαστεί να το αλλάξεις.


Όσον αφορά τους ενισχυτές, ακόμα και να μην είχα διαβάσει αυτούς που σκέφτεσαι, θα σου πρότεινα τον Blackstar Studio.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #14 στις: 28/11/16, 18:21 »
Last_Rebel πολύ καλές οι Schecter, αλλά για κάποιο λόγο δεν με ξετρέλαναν ποτέ...


Animapura συμφωνώ πως η Jackson βγάζει φοβερές κιθάρες, και έχει και φανατικούς υποστηρικτές. Αν και κλείνω περισσότερο προς τις ESP-LTD που ανέφερα (και στο τέλος συνήθως αγοράζεις αυτό που σου έκανε click στην αρχή, έστω κι αν δε μπορείς να προσδιορίσεις ακριβώς γιατί σου έκανε αυτό το click), θα ρίξω μια ματιά και στις Jackson.


Ομοίως με τους ενισχυτές. Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτοί της Blackstar που ανέφερα. Ακούγοντας στο YouTube τον Marshall πάντως, μου άφησε κι αυτός καλές εντυπώσεις (όσο μπορώ να βγάλω συμπέρασμα, βέβαια, μέσα από ένα YouTube video). Ομολογώ πως δεν το περίμενα, μιας που οι Solid State amps της Marshall δε μου άρεσαν ποτέ για κάποιο λόγο - δεν είναι κακοί (δεν ανήκω στους haters δηλαδή!), απλά δεν τους θεωρώ κι ιδιαίτερα καλούς, ειδικά δε για την τιμή τους. Ο συγκεκριμένος λαμπάτος πάντως φαίνεται ωραίος. Θα του ρίξω μια ματιά από κοντά - αν και πάλι, είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα καταλήξω στον HT 20 Studio. But you never know...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #15 στις: 28/11/16, 19:03 »
Φιλος με τζακσον και ντανκαν ντιστορτιον και μαρσαλ σολιντ στειτ ΕΒΓΑΖΕ ΗΧΑΡΑ.Βεβαια το λεγαν και τα δαχτυλα του..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #16 στις: 28/11/16, 19:17 »
Οι SD γενικά είναι φοβεροί μαγνήτες, αν εξαιρέσουμε τους active, δηλ. τους blackouts, οι οποίοι μοιάζουν σα να προσπαθούν να προσομοιάσουν passive PUs - για ποιο λόγο να το κάνει κανείς αυτό, δε μπορώ να καταλάβω (βέβαια, όλα έχουν το target group τους, για αυτό υπάρχει πληθώρα επιλογών, ώστε να βρει ο καθένας κάτι που του ταιριάζει, άλλωστε το γούστο είναι κάτι υποκειμενικό καθαρά, σε πολύ κόσμο π.χ. αρέσουν οι blackouts, εγώ δεν μπορώ να τους ακούω, ενώ όπως ανέφερα λατρεύω γενικά τους SD μαγνήτες). Τέλος πάντων, προσανατολίζομαι σε active EMGs - ελπίζω όχι λόγο poserιάς, αλλά γιατί θεωρώ πως ο ήχος τους είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω (εκτός αν έχω πείσει τον εαυτό μου για κάτι τέτοιο, και υποσυνείδητα μου αρέσουν γιατί π.χ. τους χρησιμοποιούν οι Metallica - θέλω να πιστεύω πως δεν ισχύει αυτό, αλλά ποιος είμαι εγώ για να με κρίνω;  ;D  Μεγάλη συζήτηση αυτή γενικότερα και off-topic. Γενικά πιστεύω / ελπίζω πως προσπαθώ απλά να βρω τον ήχο που μου αρέσει...).

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #17 στις: 28/11/16, 19:20 »
Α και όσον αφορά τον φίλο σου, γενικά η τεχνική του κιθαρίστα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Εμένα δεν το λένε τρελά ακόμη τα δάχτυλά μου, θέλω πολύ δουλειά, αλλά είμαι σε αρκετά καλό σημείο για το χρονικό διάστημα που ασχολούμαι και το χρόνο που διαθέτω για την ενασχόλησή μου με την κιθάρα - τουλάχιστον είμαι ευχαριστημένος από τον εαυτό μου. Κι έτσι να μην ήταν, βέβαια, όταν πιάνω την κιθάρα και παίζω κάποιο riff που μου αρέσει... αυτό το συναίσθημα που σου δίνει η ενασχόληση με την κιθάρα (και τη μουσική γενικότερα) δεν υπάρχει! Για αυτό δε γίνονται όλα;  :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #18 στις: 28/11/16, 19:29 »
Γειά σου και καλώς ήρθες,
Για εμένα ο HT 20 Studio δεν σου κάνει για metal με 2 μόνο προενισχύτριες.

Η δική μου πρόταση για πολλούς λόγους, εκ των οποίων τους περισσότερους θα τους καταλάβεις αργότερα, είναι αυτή:
https://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_36_head.htm
..ξέρω θα χρειαστείς και καμπίνα, επίσης αναφέρομαι στους λόγους που είπαμε και κάποιους ακόμα: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79527.msg624405#msg624405

Διάβασε αν θέλεις και αυτό: Blackstar ID60 Review
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #19 στις: 28/11/16, 20:18 »
Μπορω να πω πως προτιμω 100000000 φορες την φαση "κομπο-μπριζα-τζακ" γιατι ειμαι λιγο βολεψακιας,αλλα η λυση του αδριανου "κεφαλι-μπριζα-καλοδιο-καμπινα-τζακ" ειναι πολυ καλυτερη μακραν..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #20 στις: 28/11/16, 20:42 »
Γιατι να πας σε ημιμετρα οταν υπαρχει ο μικρος 5150 απο την Peavey. Και για σπιτι και για προβα και για live και λεφτα θα σου μεινουν για καλη καμπινα και δεν παιζει να τον αλλαξεις μαλλον ποτε!
Γνωμη μου ειναι, οτι ειναι φτιαγμενος ακριβος για εσενα.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #21 στις: 28/11/16, 20:50 »
Γιατι να πας σε ημιμετρα οταν υπαρχει ο μικρος 5150 απο την Peavey. Και για σπιτι και για προβα και για live και λεφτα θα σου μεινουν για καλη καμπινα και δεν παιζει να τον αλλαξεις μαλλον ποτε!
Γνωμη μου ειναι, οτι ειναι φτιαγμενος ακριβος για εσενα.


Και σημειώνω και τον μικρό EVH 5153 mini 15w, ο οποίος ... μάνα μου!! Παίζει εξίσου καλά με τον 50άρι που έχω. Και οι 2 είναι σε πολύ καλά λεφτά, δες τους οπωσδήποτε!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/16, 21:36 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #22 στις: 28/11/16, 21:46 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις ενδιαφέρουσες προτάσεις.


Adr1anos, είχα στο μυαλό μου ως εναλλακτική λαμπάτου ενισχυτή τον Blackstar ID TVP 30 αντί για τον 60, μιας που το focus μου είναι για practice στο σπίτι, όπως έγραψα και στο αρχικό μου post. Αλλά η απορία που έχω είναι η εξής: από τη στιγμή που θα πάρω κιθάρα με active PUs και αυτός είναι ένας solid-state amp ο οποίος απλά εξομοιώνει τη συμπεριφορά ενός tube amp, δε θα έχω πρόβλημα στον ήχο από το hard clipping του ενισχυτή (σε σύγκριση με το soft clipping ενός λαμπάτου); Ή μήπως το emulation των λυχνιών το λύνει αυτό το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #23 στις: 28/11/16, 21:50 »
τον 5150 τον evh τον έχω κι εγώ . Είναι πάρα πολυ δυνατός για σπίτι. Δεν τον ευχαριστήθηκα και τον έχω για πώληση


ότι είναι τούμπανος , είναι. Φοβερός για χαρντ ροκ & μέταλ

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #24 στις: 28/11/16, 21:59 »
Ναι, ο 5150 είναι too much για σπίτι! [/size]Παρεμπιπτόντως, ο θωμάς έχεις το [/size]Hughes&Kettner Tubemeister 36 Head μαζί με την καμπίνα Harley Benton G212 + καλώδιο στα 869€. Φαίνεται καλή περίπτωση, αν και ακριβή. Αλλά αν είναι να σκάσεις κάπου λεφτά, πιστεύω πως είναι πρώτα ο ενισχυτής και μετά η κιθάρα. Γύρω στα 1.600€ μπορώ να έχω ένα καλό σετ το οποίο θα με βγάλει για αρκετά χρόνια και θα το χαρώ (με την προσθήκη αργότερα κάποιων πεταλιών ή/και πεταλιέρας).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
9062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:01
από HeavyHead
16 Απαντήσεις
7099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/03, 01:51
από paulchro
6 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)
98 Απαντήσεις
28909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/08, 16:33
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
3206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 16:56
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
3223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
30 Απαντήσεις
15234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/13, 15:30
από noe13
11 Απαντήσεις
8963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/14, 20:14
από Lampr0s
90 Απαντήσεις
39024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/17, 10:42
από Guitar Fan