Αποστολέας Θέμα: Stoner rock  (Αναγνώστηκε 6751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Stoner rock
« στις: 07/11/11, 10:48 »
Καλημερα μουσικοφιλοι! Παρακαλω αν μπορειτε λυστε μου μια απορια... Περι τινος προκειται το συγκεκριμενο ειδος(Sone rock)? Κ αν εχετε την ευγενη καλοσυνη αναρτηστε τραγουδια του συγκεκριμενου genre. Ευχαριστω για το χρονο σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/11, 20:19 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/11, 20:19 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #2 στις: 07/11/11, 12:16 »
Ευχαριστω πολυ αν και περιμενα κατι πιο συγκεκριμενο απο τραγουδια ομως... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/11, 20:20 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #3 στις: 07/11/11, 14:00 »
δεν ξέρω καθόλου το είδος.....
ότι θα έκανα κι εγώ αν ήθελα να μάθω κάτι καινούριο σου στείλα...
αλλά περίμενε...μπορεί να απαντήσει κάποιος πιο εξειδικευμένος....
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/11, 20:21 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stone rock
« Απάντηση #4 στις: 07/11/11, 15:15 »
Δες οπωσδήποτε τους Kyuss από stoner.

Γενικά μιλάμε για πιο down tempo μουσική με downtuned κιθάρες.Φοβερό είδος btw. ;) :)

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Απ: Stone rock
« Απάντηση #5 στις: 07/11/11, 16:51 »
δεν ξέρω καθόλου το είδος.....
ότι θα έκανα κι εγώ αν ήθελα να μάθω κάτι καινούριο σου στείλα...
αλλά περίμενε...μπορεί να απαντήσει κάποιος πιο εξειδικευμένος....
Εκτιμω τοτε την προσπαθεια σου...  :) Οσον αφορα στο περι τινος προκειται με καλυψες.

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Απ: Stone rock
« Απάντηση #6 στις: 07/11/11, 16:57 »
Δες οπωσδήποτε τους Kyuss από stoner.

Γενικά μιλάμε για πιο down tempo μουσική με downtuned κιθάρες.Φοβερό είδος btw. ;) :)
Ευχαριστω πολυ. Η αληθεια ειναι οτι εψαχνα προτασεις καλων συγκροτηματων stoner rock. Με βοηθησες αρκετα!!!btw kyuss τα σπανε... θυμιζει psychedelic rock.  :) ;D

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Stone rock
« Απάντηση #7 στις: 07/11/11, 17:35 »
Οh Bro, don’t go out there…

Βασική αρχή νούμερο ένα.... Δεν υπάρχουν μουσικές ταμπέλες.  ...ή για την ακρίβεια οι μουσικές ταμπέλες είναι διαβολικά πονήματα των δισκογραφικών εταιριών για να κάνουν πιο εύκολο το niche marketing τους ...therefore… Bollocks !!!

Πέραν τούτου το Stoner (rock/metal) είναι ένα μουσικό είδος το οποίο έχει τα εξής χαρακτηριστικά [δεν είναι απαραίτητο να έχει όλα τα πιο κάτω αλλά συνήθως καλό είναι να έχει τα περισσότερα (ειδικά το Νο 8&9) αλλιώς είναι απλό rock ή metal)]:

1.      Απλότητα (συνήθως μια / δυο κιθάρες, μπάσο, φωνή, drums).  Ξέχνα ορχήστρες και λοιπά Savatage-o-υπερβολές.
2.      Σχετική απλότητα και στις συνθέσεις ...οπού απλό βέβαια δεν σημαίνει και κουλό... Ok?
3.      Groove (μπόλικο).
4.      Drop D κούρδισμα (στην καλυτερη),
5.      Do it yourself mentality.  Ηχογράφηση – μίξη – παραγωγή – διανομή.  Τουλάχιστον αρχικά στα 90΄s.
6.      (α) Εμμονή με τον ήχο των 70΄s (Sabbath, Blue Cheers κλπ),
(β) Εμμονή με τον βαρύ ήχο των 70`s φιλτραρισμένο βέβαια μέσα από ένα 90`s πρίσμα, σε μια χώρα που είχε καεί από το grunge,
(γ) Εμμονή με τον βαρύ ήχο των 70`s φιλτραρισμένο βέβαια μέσα από ένα 90`s πρίσμα με έντονη χρήση distortion και άλλων βρόμικων εφφέ σε συσκευασία βολικών πεταλιών που δεν υπήρχαν τότε και οι άνθρωποι έπρεπε να αφήνουν τους ενισχυτές ανοιχτούς καμιά μέρα...
7.      Όλο το 4. αλλά με το feeling ότι η μπάντα είτε παίζει σε κάποιο μπουντρούμι είτε κάπου στην έρημο...
8.      Όλα τα παραπάνω μετά από τόνους χόρτου, acid, μανιταριών, lsd και ξυδιών...
9.      and then …some weed more.



Χρονικά τοποθετείται κάπου στις αρχές του 90, γεωγραφικά επί της δυτικής ακτής, στην Καλιφόρνια, στην ευρύτερη περιοχή του Palm Desert.  Ξεκίνησε ως κολεκτίβα (κάποιοι θα πουν  Μασονία) επειδή δολάρια δεν έπαιζαν και οι μπάντες support-αραν αναγκαστικά η μία την άλλη με όποιο τρόπο μπορούσαν.

Λέγεται και desert αντί stoner λόγω του α) Palm Desert, β) του χώρου ναρκοληψίας και διεξαγωγής συναυλιών... 

Μπάντες : Kyuss (και ό,τι έχει πιάσει ο Josh Homme (δλδ Queens of the Stone Age, Eagles of Death Metal) – αν και πολλοί δεν συμφωνούν για τα 2 τελευταία), Unida, Slo Burn, Hermano, Mondo Generator, Fort, Fu Manchu, Brant Bjork and the Bros (και ό,τι γέννησε η διάλυση των Κyuss), Orange Goblin, Electric Wizzard, Monster Magnet (αυστηρά στην αρχή τους), Acid Bath (λέμε τώρα) κλπ.

Ακούγεται σαν μια μίξη ψυχεδέλιας, rock,  doom και blues (άντε και μέταλ) σε διαφορετική αναλογία ανάλογα την μπάντα ... δλδ κατά τα 2/3 σαν Black Sabbath (αν και οι Βlack Sabbath είναι υπεύθυνοι και για το goth και για το desert και για πολλά άλλα) και κατα 1/3 σαν τον Josh Homme (επειδή ο Josh είναι ο βασιλιάς του Stoner και είναι και ωραίο αγόρι και έχει πουλήσει την ψυχή του στον Satan για να γράφει μόνο hits).

Στην Ελλάδα έγινε μόδα κάπου αρχές / μέσα του 2000 (ώς και το τέλος των 00`s), όπου όλοι  όλοι ΌΛΟΙ έπαιζαν stoner (and smoked weed).  Αξιόλογες μπάντες οι Nightstalker (oι οποίοι λένε πως ΔΕΝ είναι stoner μπάντα), Planet of Zeus (Ζέους κατά τον Χάκο), Lucky Funeral κλπ, κλπ.

Αυτά.
 
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stone rock
« Απάντηση #8 στις: 07/11/11, 17:44 »
φοβερή η ανάλυσή σου Archangel αλλά όλα αυτά που ανέφερες δεν περιγράφουν ένα είδος? το stoner?
πως ξεχωρίζεις τα κομμάτια του από κομμάτια άλλων ειδών?
δηλαδή αν σε ρωτήσουν τι ακούς θα αναφέρεις απλά όλο το ποστ σου? :P
ενώ με μία λέξη....ξεμπέρδεψες!

(αναφέρομαι στην δεύτερη πρότασή σου για τις ταμπέλες...)

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Stone rock
« Απάντηση #9 στις: 07/11/11, 19:36 »
The short version...
Yes,
Yes,
Go through 1-9 (again),
Depends,
Depends (also) / Sometimes.

The not so short version. 

Labels my friends is a means to make our lives easier (and at the same time a way for all them marketing wh@res to capitalize our good money).  Imagine how frustrating would be to enter a 5 storey building with no distinguished sections per genre (and then per genre within genre)... Foul...
On the other hand labels, genres and segmentation et al create niche markets with certain demographic data only to be exploited by marketeers thus creating trends and norms within a genre.  Simply put, the next "stoner" band you might like is "forced" by the record company to accept and emulate certain gimmicks as to guarantee"commercial" success.  How long the music pieces ought to be, what outfits to wear, what type of fonts must be used on the cover and so on and so forth...

Funnier thing still is, certain bands totally abolish the genre given by media and records company (for a variety of reasons).  The Ramones claimed to be a pop band and the Sisters of Mercy just a rock act... (go figure).

Lastly labels were meant to be a little help.  Nowdays we have metal, trash metal, speed metal, power metal, power symphonic metal, hollywood metal (which is the same as power symphonic metal) ... do we really need all those genres...?  I mean why Rage should be speed metal and Stratovarious power metal ???

And to conclude this pondering, most labels are assigned in retrospect.  As with grunge.  Most bands never accepted the term.  AiC, Soundgarden, Nirvana fell under the "grunge" aegis much later, if ever at all.  Worse genres are self contradicting or confusing.  Take into accound indy and post rock.  Sure if you google it a definition will be given but reeeeeally when a band stops being indy and turns post... (and/or vice versa).

So, that pretty much covers everything...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stone rock
« Απάντηση #10 στις: 07/11/11, 19:50 »
δεν κατάλαβα την απάντησή σου....
αυτό είναι παράθεση από κάτι?

και τέλος πάντων...σε τόσο γενικόλογες ερωτήσεις....θα χρησιμοποιήσεις γενικό όρο....
αν εμβαθύνουμε...σίγουρα δεν καλύπτει ένας όρος απλά το πλήρες φάσμα μιας μπάντας....

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #11 στις: 07/11/11, 20:35 »
Βάλε άκου και άμα σου αρέσει κράτα το αν όχι πέτα το. Τι αναλύσεις και @@ρολογίες να λέμε τώρα..
Επίσης δεν είπε κανείς ακόμα τους Clutch... ασυγχώρητο...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #12 στις: 07/11/11, 21:01 »
Λοιπόν μιας και με ονόματα από εδώ και από κει δεν γίνεται δουλειά κατέβασε αρχικά την παρακάτω δεκάδα για μια πρώτη γνωριμία με τον χώρο:

Kyuss-welcome to sky valley


Sleep-Sleep's holy mountain


The atomic bitchwax(ομώνυμο)

Electric wizard(ομώνυμο)

Monster magnet-Powertrip


Fu manchu-in search of...

Goatsnake-1


Queens of the stone age-(ομώνυμο)


Orange goblin-time travalling blues


Cathedral-forest of equilibrium


Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #13 στις: 07/11/11, 21:15 »
Στα της ελληνικής στονερ σκηνής αποτελεί αυτή τη στιγμή την πιο παραγωγική στην ελλάδα και μία από τις πιο αξιόλογες παγκοσμίως.
Τσεκάρεις απαραίτητα τα παρακάτω:

Dala sun-sala dun


1000mods-Super van vacation


Lucky funeral-(ομώνυμο)

Planet of zeus-Eleven the hard way


Nightstalker-Just a burn



Βlog που πιθανότατα θα σε βοηθήσουν:
http://stonerobixxx.blogspot.com/
http://bobsstonerrockblogs.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #14 στις: 07/11/11, 21:27 »
Wtf? ωραιος......

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #15 στις: 08/11/11, 01:31 »
Χμ, οκ αλλά τα πρώτα απο Clutch ψιλο (εως χοντρο) sludge-άρανε, ενώ στην συνέχεια έγιναν πιο βλαχο-νότιοι (βέβαια τα elephant και το blast είναι δισκάρες)...

Τώρα σχετικά με Monster το  Powertrip ΔΕΝ είναι stoner δίσκος... άντε μέχρι το Superjudge / Dopes ... ;αλλά το Powertrip ?!? (γ@μ@τος δίσκος ναι, stoner δε -ασε που σκαει και ο Twiggy στο βίντεο ... οπότε...

Συμφωνώ 100% για Sleep (βάλε και weedeater) και για πιο light καταστάσεις Dolly Rocker Movement...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #16 στις: 08/11/11, 01:51 »
Ωπ θεματάρα, πάμε να δούμε μπάντες. Θα προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου απαραίτητους κατά την γνώμη μου δίσκους για το stoner metal αλλά και γενικότερα για southern rock, stoner doom, stoner sludge κτλ. Φυσικά δεν θα ξαναπώ όσα είπαν παραπάνω καθότι συμφωνώ απόλυτα.
Band - Album

Beaver - B13ver: stoner διαμάντι από τα πολύ κλασσικά του είδους.

Clutch - Blast Tyrant: Με διαφορά ο μεγαλύτερος δίσκος της μπάντας που ξεκίνησε με sludge διαθέσεις και εξελίχθηκε σε southern γίγαντα. Οι τελεύταίες τους δουλειές είναι πιο κοντά στο stoner και στο southern rock αλλά είναι πραγματικά ότι πρέπει για να ξεκινήσει κανείς να μπαίνει στον ήχο και επίσης γ**άνε.

Electric Wizard - Dopethrone: Για μένα ο καλύτερος δισκός μια από τις καλύτερςε stoner doom μπάντες

High on Fire - Snakes for the Divine: Σαν να ακούς τσιταρισμένους Motorhead (ναι γίνεται) από τον κιθαρίστα των θεών Sleep

Karma to Burn - Wild, Wonderful... Purtgatory: Παππούδες πλέον του stoner metal με instrumental δίσκους και riffs που θα σου κολλήσουν στο μυαλό για πάντα. Πραγματικά δίνουν άλλη διάσταση στο intrumental rock.

Om - Conference of the birds: Όχι stoner αλλά όποιος αγαπάει το είδος αλλά και το doom και τους sleep θα αγαπήσει αναγκαστικά και τους ΟΜ και έναν από τους καλύτερους δίσκους όλων των εποχών με μόλις 2 τραγούδια.

Queens of the Stone Age - Songs for the Deaf:  Ο καλύτερος τους δίσκος κατά την γνώμη μου.

Shrinebuilder - Shrinebuilder: Το μεγαλύτερο super group του stoner με δίσκο πυρηνική βόμβα.

Torche - Torche: Όχι η καλύτερη μπάντα αλλά σίγουρα αντιμετωπίζει στα ίσια μεγαθήρια και παίζει αξιοπρεπέστατο stoner metal.

Ως προς τον ορισμό του είδους κτλ, θα το συζητήσουμε και όσο προχωράει η κουβέντα μην μπούμε στα καλά από την αρχή  ;D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #17 στις: 08/11/11, 05:33 »
Μπαντάρες Kyuss, Orange Goblin, Queens of the stone age....δεν έχω εντριφύσει πολύ στο είδος...έχω ακούσει και τους OM που λέει ο YmiRLinG (ακόμα δεν έχω συνηθίσει το νέο nick παλιοπ**άρα...... :P ) και όντως είναι δισκάρα....

τέλος μου φαίνεται αστείο πραγματικά που υπάρχουν άνθρωποι που κράζουν τις ταμπέλες και μετά ποστάρουν ένα κείμενο ίσα με τον επικήδειο τους για να εξηγήσουν ένα είδος....δεν θα οδηγήσω την κουβέντα σε σταύρωση της ταμπελοποίησης κτλ..κι εγώ το κάνω....αλλά post rock, grunge rock, garage rock, stoner rock , alternative rock...gimmie a fuckin' break....

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Stoner rock
« Απάντηση #18 στις: 08/11/11, 12:10 »
Ό-ου...
....και μιας περί stoner o λόγος να αναφέρουμε κοντά στους Clutch και τους Pelican (εξίσου μεγάλη μπάντα).  Επίσης οι Bongzilla είναι άξιοι αναφοράς και φυσικά οι τρισμeγιστοτεράστιοι Spiritual Beggars με Spice αρχικά και αργότερα με τον Christofersson στη φωνή (ο οποίος σπέρνει και στο Monument με τους Grand Magus).

" ...τέλος μου φαίνεται αστείο πραγματικά που υπάρχουν άνθρωποι που κράζουν τις ταμπέλες και μετά ποστάρουν ένα κείμενο ίσα με τον επικήδειο τους για να εξηγήσουν ένα είδος....δεν θα οδηγήσω την κουβέντα σε σταύρωση της ταμπελοποίησης κτλ..κι εγώ το κάνω....αλλά post rock, grunge rock, garage rock, stoner rock , alternative rock...gimmie a fuckin' break....”
 
Χμμμ...

Φίλε Master είσαι foul εδώ.  Αν έμπαινες στην διαδικασία να δεις όλα τα posts μου (και στην τελική γιατί να το κάνεις;) θα διαπίστωνες πως δεν είμαι άνθρωπος που «κράζει».  Δεν θα αναφερθώ καν στα undertones αυτοσαρκασμού που υπήρχαν διάσπαρτα ... δεν τα έπιασες its o.k. αλλά please σε αναφορά προς το άτομο μου μην κάνεις γενικεύσεις  και μην χρησιμοποιείς λέξεις όπως “επικήδειοι” γιατί και άδικος γίνεσαι και δεν προσφέρεις κάτι ουσιαστικό.  Αν πρόσεχες λιιιιίγο παραπάνω θα έβλεπες πως θεωρώ τις ταμπέλες αναγκαιότητα και πως το θέμα μου είναι το exploitation ενός genre.   

Ειλικρινά speed metal και thrash ;  “...thrash metal relies more on long, wrenching rhythmic breaks, while speed metal... is a cleaner and more musically intricate subcategory, still loyal to the dueling melodies of classic metal”.  Δλδ οι Metallica είναι (ήταν) trash μπάντα ΑΛΛΑ η βάση τους και οι μουσικές τους δομές (χορηγία Diamond Head –aka- NWOBHM) είναι metal/speed.  Χμ, δλδ ο 18-χρονος τότε James εν συνείδηση αυτοπροσδιορίστηκε thrash; Μου φαίνεται δύσκολο...  (και βάση label Slayer και Metallica είναι το ίδιο???).

Ειλικρινά πάντως θα μου άρεσε πολύ να πάμε την κουβέντα αυτή σε άλλο thread !!!

...και ΟK, πρέπει να ξεχωρίζουμε την Brit Pop από το deathcore (for the love of all that is good) αλλά ουσιαστικά, indie rock / alternative?  Shoegaze ?  Δλδ genre με έμφαση στο texture των οργάνων (βλέπε post) αλλά διαφοροποιούμενο βάση σκηνικής παρουσίας και σωματικής στάσης ?  Χμμμ ... marketing gimmicks !!!!

Φιλια (and no hard feelings)…
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
1 Απαντήσεις
2564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/07, 17:37
από Υπνοβάτης...
12 Απαντήσεις
4394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 21:55
από P.D.L.
0 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 12:24
από Arg0
0 Απαντήσεις
2228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 12:24
από Arg0
23 Απαντήσεις
7687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 20:52
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
1 Απαντήσεις
2584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 03:49
από s.s.
14 Απαντήσεις
4631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 03:07
από zeoy
0 Απαντήσεις
2690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
2 Απαντήσεις
4519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/11, 23:44
από TheChoulakos