Αποστολέας Θέμα: pieces of wood...εχει σημασία?  (Αναγνώστηκε 17318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
pieces of wood...εχει σημασία?
« στις: 07/09/15, 23:57 »
Καλησπέρα σε όλους..
Είδα τυχαία μια κούκλα που πολυ μου αρεσε!! :o


http://charvel.com/en-GR/guitars//search.php?partno=2966000512


Ο προβληματισμός μου είναι πως είναι απο οτι βλέπω 3 pieces medium weight alder και 1 piece maple neck.
Βλέπω ομως και διάφορες Fender των 2000 made in USA να είναι και αυτες 3 pieces alder body..


Τελικά πόσο ρόλο παίζει ο αριθμός των ξύλων?
Γιατι για να πω την αλήθεια...πολύ μου άρεσε.. ;D

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #1 στις: 08/09/15, 01:17 »
Αν ειναι κολλημενη σωστα,δεν παιζει παρα πολυ ρολο.
Οι Charvel παντως ειναι εξαιρετικα οργανα.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #2 στις: 08/09/15, 11:47 »
Προβληματιζομαι γιατι γενικα ακουω οτι το εξαιρετικό έχει να κάνει με τον αριθμό των ξυλων.. Επίσης ότι με αυτο έχει να κάνει  και ο ογκος που θα έχει η χροια κλπ.. Για αυτο ρωτάω γνωμες απο τους πιο γνώστες

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #3 στις: 08/09/15, 12:09 »
Μη σε προβληματίζει αυτό, σε ηλεκτρική κιθάρα, εκτός αν πρόκειται να δώσεις πολλά λεφτά για κιθάρα, π.χ. πάνω από 1000€.
Το ζήτημα είναι πόσο έμπειρο είναι το αυτί σου για να καταλάβει τις διαφορές, αν υπάρχουν, και πόσο βαθιά είναι η τσέπη σου.
Υπάρχουν και φτηνές κιθάρες από "κόντρα πλακέ" που παίζουν μια χαρά, και οι ιδιοκτήτες τους δεν το παίρνουν χαμπάρι παρά μόνο αν/όταν αποφασίσουν να την τρίψουν για να την βάψουν.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #4 στις: 08/09/15, 12:24 »
Συμφωνώ απλά επειδή και την charvel δεν την λες και φθηνή (900)..οπότε αυτό με προβληματιζει, μήπως για αυτα τα λεφτά έπρεπε να είναι max 2 pieces..

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #5 στις: 08/09/15, 13:18 »
Αν όλα τα υπόλοιπα (neck shape, fret type, radius, hardware, ηλεκτρικά) σου κάνουν και είναι αυτά που θες, τα 2,3...13 pieces of wood δεν λένε τίποτα :)
Η επίδρασή τους σε ένα ηλεκτρικό όργανο είναι (αν είναι) ελάχιστη (ανύπαρκτη θεωρώ εγώ και άλλοι όχι βέβαια). Μην σε ανησυχεί αυτό όσον αφορά τον ήχο σου. Τώρα αν είναι σαράκι που σε τρώει, και περισσότερο για λόγους mojo την ψάχνεις αλλιώς, τα 900 δεν είναι πολλά για κιθάρα (όταν μπαίνεις στις περιοχές των τιμίων ξύλων εννοώ).
White noise

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #6 στις: 08/09/15, 15:08 »
Ναι ολα τα υπόλοιπα μου αρέσουν και είναι ακριβώς αυτα που εψαχνα..
Απλα στην πραγματικότητα είχα βρει μια κιθάρα που ηταν σε ΟΛΑ ακριβως το ιδιο με την διαφορά
πως είχε 1 piece maple και η τιμή ηταν στα 1300 περιπου..διαφορα 400 ευρω...εκει προβληματίζομαι.


Την κιθάρα την πέρνω για live κλπ οποτε με ενδιαφέρει να είναι ποιοτική αλλα δεν ξέρω αν η διαφορα κοστολογείται 400 ευρω.


Εννοω δεν θα με χάλαγε αν έπερνα αυτο που ήθελα και μου έμεναν και λεφτα... ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #7 στις: 08/09/15, 15:33 »
τα 2,3...13 pieces of wood δεν λένε τίποτα :)
Η επίδρασή τους σε ένα ηλεκτρικό όργανο είναι (αν είναι) ελάχιστη (ανύπαρκτη θεωρώ εγώ και άλλοι όχι βέβαια).

τα 900 δεν είναι πολλά για κιθάρα (όταν μπαίνεις στις περιοχές των τιμίων ξύλων εννοώ).

νομιζω αυτά τα 2 έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους
αν ο αριθμός των κομματιώ ξύλου του σώματος δεν παίζει κανένα ρόλο στον ήχο γιατί να υπάρχει ακριβό ξύλο (εξαιρώντας τη σπανιότητα ορισμένων τύπων ξύλου)?
απο πλευράς φυσικής και μόνο αν το πάρεις σίγουρα η αντήχηση (το γνωστό resonance) θα επηρεάζεται όταν μεταδίδεται ο ήχος απο κομμάτι σε κομμάτι ξύλου (κομμάτια τα οποία θα'ναι απο ιδιου τύπου αλλά διαφορετικό δέντρο με ότι συνεπαγεται αυτό σε παλαιότητα , πυκνότητα-βάρος ,υγρασία κτλ)μεσολαβώντας κόλλα σε σχέση με ένα και μόνο κομμάτι ξύλου.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #8 στις: 08/09/15, 15:49 »
Θεωρητικά ναι ειναι σωστό αυτο. Αλλα πρακτικά πόσο αυτο επηρεάζει τον ήχο?Αν πχ η διαφορά φαίνεται μόνο στην μέτρηση συχνοτήτων ας πουμε δεν νομίζω οτι επηρεάζει εμας απο την στιγμή που υπάρχουν συχνότητες που δεν ακούμε καν..


Εννοω τότε γιατι και ακριβές κιθάρες επιλέγουν να φτιάχνουν τα σώματα με πάνω απο 1 κομμάτι ξύλου?
Επίσης κάπου διάβασα πως στην πραγματικότητα αυτο που παίζει μεγαλύτερο ρόλο είναι το πόσα κομμάτια είναι το μπράτσο και οχι το σώμα.αυτο ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #9 στις: 08/09/15, 16:58 »
Οι διαφορές που υπάρχουν δεν γίνονται αντιληπτές απο κοινούς θνητούς θαρρώ.. Μη χαλάτε τη ζαχαρένια σας με τα κομμάτια του σώματος..! Πάρε την κιθάρα που σου αρέσει και σε βολεύει και μην αγχώνεσαι, εκατομμύρια κιθαρίστες παίζουν με όργανα το σώμα των οποίων αποτελείται απο 2-3-4 κομμάτια!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #10 στις: 08/09/15, 17:00 »
Τα πολλαπλά κομμάτια ξύλου στο σώμα της κιθάρας επηρεάζουν το resonance και επακόλλουθα κυρίως το sustain. Συνήθως είναι πιο φτηνές καθώς είναι πιο εύκολο να κατασκευαστούν σε σχέση με μια κιθάρα με "μασίφ" σώμα.


Δεν νομίζω βέβαια να είναι μεγάλη υπόθεση. Όπως προαναφέρθηκε από τους φίλους συμφορουμίτες, οι Charvel είναι πολύ καλά κομμάτια.


Ένας άλλος λόγος για να φτιάξει κανείς κιθάρα με σώμα πολλαπλών κομματιών είναι ότι θέλει η κιθάρα να έχει tone block (βλ Music Man Majesty, John Petrucci). Ο λαιμός με το μέρος του σώματος που είναι οι μαγνήτες είναι ένα ενιαίο κομμάτι και μετά επικολλούνται τα φτερά, συνήθως από ελαφρύτερο ξύλο (πχ tone block από mahogany, φτερά από basswood). Έτσι έχεις πιο ελαφρυά κιθάρα με κάπως διαφορετικό ήχο από το αν είχες σώμα εξ ολοκλήρου από basswood.


Τα πολλαπλά κομμάτια στον λαιμό τώρα, έχουν να κάνουν με την αντοχή του, όπου υποτίθεται ότι τα πολλά κομμάτια προσθέτουν ανθεκτικότητα. Δεν έχω παρατηρήσει διαφορά προς τον ήχο μεταξύ λαιμών πολλαπλών κομματιών και "απλών" λαιμών.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #11 στις: 08/09/15, 17:04 »
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγάλη ή αξιοσημείωτη διαφορά στον ήχο, αυτό που νομίζω έχει μεγαλύτερη σημασία είναι η ποιότητα κατασκευής (ο τρόπος και η ποιότητα με την οποία έχουν συγκοληθεί τα κομμάτια μεταξύ τους )και η γενικότερη ποιότητα κατασκευής του οργάνου... :) Για να δεις αν σου κάνει η συγκεκριμένη charvel βρες και δοκίμασέ την, πάντως για πιο rock ρεπερτόριο θα προτιμούσα την charvel so cal, ίδια τιμή νομίζω έχουν.....

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #12 στις: 08/09/15, 17:53 »
Κάνουμε ψηλοθεωρητική συζήτηση περισσότερο για να ακούσω και τις απόψεις των υπολλοίπων.


Πάντως όσο το ψάχνω διαβάζω διάφορα όπως :μερικοί κατασκευαστές παίρνουν ενα κομμάτι ξύλου και επίτηδες το κόβουν στην μέση και το ξανακολλάνε μιας και υποστηρίζουν πως η κόλλα είναι πιο ανθεκτική απο το ξύλο και πως ενα εννιαίο κομμάτι ξύλου είναι απίθανο  να δονείται απο την αρχή μέχρι το τέλος με τον ιδιο τρόπο. Έτσι κολλώντας το πετυχαίνουν μεγαλύτερη αντοχή και καλύτερη δόνηση μεταξύ μικρότερων κομματιών ξύλου που είναι πιο πιθανόν να διατηρούν σταθερή δόνηση..


Προφανώς δεν ξέρω αν ισχύουν ολα αυτα...ίσως τελικα το μοναδικό που παίζει ρόλο είναι τα κριτήρια που το κάθε εργοστάσιο κατασκευάζει μια κιθάρα και η ποιότητα των ξύλων - εργασίας παρα ο αριθμός.


EMG δεν νομίζω τόσο για rock που αναφέρεις αλλα περισσότερο για metal να είναι η so cal.
ΒΤW σκεφτόμουν και εγω την so cal αλλα μου ακούγεται λίγο πιο "κομπρεσαρισμένη" σε σχέση με την san dimas.
Το πρόβλημα είναι πως δεν νομίζω να υπάρχει εισαγωγέας στην Ελλάδα οπότε μάλλον θα στηριχτώ σε αυτα που  ακούω απο το youtube..


Προβληματισμούς που έχουμε πάντως.. %(


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #13 στις: 08/09/15, 18:59 »
Οριστε ενα σιγκνατουρ οργανο,μπολτ-ον,με 3 κοματια ξυλο στο σωμα+2 σφυνες ξυλινες για να δεσει καλυτερα,και ο βιρτουοζος που αποφασισε τι και πως να ειναι το μπασο δεν εχει κανενα παραπονο..αν αυτο σε βοηθαει..
Και ναι,αν αυτος ηθελε 1 κομματι ολα,σωμα-μπρατσο-ταστιερα,θα του το καναν ετσι
https://www.youtube.com/watch?v=3NRnh8SiZy4
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #14 στις: 08/09/15, 19:23 »
τα 2,3...13 pieces of wood δεν λένε τίποτα :)
Η επίδρασή τους σε ένα ηλεκτρικό όργανο είναι (αν είναι) ελάχιστη (ανύπαρκτη θεωρώ εγώ και άλλοι όχι βέβαια).

τα 900 δεν είναι πολλά για κιθάρα (όταν μπαίνεις στις περιοχές των τιμίων ξύλων εννοώ).

νομιζω αυτά τα 2 έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους
αν ο αριθμός των κομματιώ ξύλου του σώματος δεν παίζει κανένα ρόλο στον ήχο γιατί να υπάρχει ακριβό ξύλο (εξαιρώντας τη σπανιότητα ορισμένων τύπων ξύλου)?
απο πλευράς φυσικής και μόνο αν το πάρεις σίγουρα η αντήχηση (το γνωστό resonance) θα επηρεάζεται όταν μεταδίδεται ο ήχος απο κομμάτι σε κομμάτι ξύλου (κομμάτια τα οποία θα'ναι απο ιδιου τύπου αλλά διαφορετικό δέντρο με ότι συνεπαγεται αυτό σε παλαιότητα , πυκνότητα-βάρος ,υγρασία κτλ)μεσολαβώντας κόλλα σε σχέση με ένα και μόνο κομμάτι ξύλου.


Δεν υπάρχει ακριβό ξύλο, υπάρχει ακριβό μοντέλο κιθάρας βασικά. Αυτό που πληρώνεις σε ένα one piece alder από τα περισσότερα κομμάτια σώματος για παράδειγμα είναι η φύρα του ξύλου, η περισσότερη πρώτη ύλη που χρησιμοποιεί η εταιρία, το φινίρισμα του και φυσικά... το mojo του θέματος. Όταν η fender πχ κοστολογεί μια κανονική USA strat  1.000 ευρώ και μία vintage specs custom shop 3.000 και φεύγα, πρέπει κάπως να δικαιολογήσει τη διαφορά (μαζί με τα υπόλοιπα υπερτιμάτε και το ξύλο στη συγκεκριμένη περίπτωση).


Το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω ότι περισσότερη διαφορά στον ήχο κάνουν τα nut, γέφυρα, μαγνήτες (φυσικά), το υλικό και ο τύπος του wiring, το setup όλων αυτών παρά το ξύλο ως ξύλο. Tο Α και το Ω όλου του θέματος είναι ο παίχτης, τα υπόλοιπα είναι για να συζητάμε εδώ πέρα :)


Βέβαια όλα αυτά ωραία είναι, το κατά πόσο μετράει τι, τι κάνει την διαφορά στο tone και τι όχι, και τροφοδοτούν χιλιάδες συζητήσεων σε όλα τα fora του κόσμου.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/15, 19:27 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #15 στις: 08/09/15, 19:34 »
Κάνουμε ψηλοθεωρητική συζήτηση περισσότερο για να ακούσω και τις απόψεις των υπολλοίπων.


Πάντως όσο το ψάχνω διαβάζω διάφορα όπως :μερικοί κατασκευαστές παίρνουν ενα κομμάτι ξύλου και επίτηδες το κόβουν στην μέση και το ξανακολλάνε μιας και υποστηρίζουν πως η κόλλα είναι πιο ανθεκτική απο το ξύλο και πως ενα εννιαίο κομμάτι ξύλου είναι απίθανο  να δονείται απο την αρχή μέχρι το τέλος με τον ιδιο τρόπο. Έτσι κολλώντας το πετυχαίνουν μεγαλύτερη αντοχή και καλύτερη δόνηση μεταξύ μικρότερων κομματιών ξύλου που είναι πιο πιθανόν να διατηρούν σταθερή δόνηση..


Προφανώς δεν ξέρω αν ισχύουν ολα αυτα...ίσως τελικα το μοναδικό που παίζει ρόλο είναι τα κριτήρια που το κάθε εργοστάσιο κατασκευάζει μια κιθάρα και η ποιότητα των ξύλων - εργασίας παρα ο αριθμός.


EMG δεν νομίζω τόσο για rock που αναφέρεις αλλα περισσότερο για metal να είναι η so cal.
ΒΤW σκεφτόμουν και εγω την so cal αλλα μου ακούγεται λίγο πιο "κομπρεσαρισμένη" σε σχέση με την san dimas.
Το πρόβλημα είναι πως δεν νομίζω να υπάρχει εισαγωγέας στην Ελλάδα οπότε μάλλον θα στηριχτώ σε αυτα που  ακούω απο το youtube..


Προβληματισμούς που έχουμε πάντως.. %(

Ναι αυτό εννοούσα όταν έλεγα ΡΟΚ, δηλ. τα πιο βαριά είδη μεταλ, θρας , πανκ κλπ είναι καλύτερη η so cal μιας και γράφεις σαν metalman σκεφτηκα ότι πρέπει να παίζεις πιο πολύ ΜΕΤΑΛ.... :D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #16 στις: 08/09/15, 19:40 »
Κοψιμο και κολλημα γινετε για 2 λογους
1 να κολιθει κοντρα για να γινει πιο σταθερο
2 να κοληθει σε θεση mirror  για να δειχνουν τα νερα πιο ομορφα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #17 στις: 08/09/15, 20:53 »
Sfansfan όντως το βίντεο ήταν πάρα πολύ χρήσιμο..Αν καλύπτει επαγγελματίες του χώρου τότε μαλλον καλύπτει και εμένα.. :P  (ο ανθρωπος δεν ξέρει τι κάνει...)


Emg παίζω μεταλ αλλα όχι κυρίως..Εχω χρησιμοποιήσει τους μαγνήτες της san dimas σε les paul και μου αρέσουν πάρα πολυ..Η αλήθεια είναι οτι τους Distortion δεν τους εχω ακούσει απο κοντα και φοβάμαι μήπως χάνουν αυτη τη ζεστασιά του JB..

Δεν ξέρω..αλλα αυτο είναι μαλλον το επόμενο βήμα.. Αντε να τα ξεκαθαρίζουμε ενα ενα.. :clap [/size][size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #18 στις: 09/09/15, 08:58 »
Οι διαφορές που υπάρχουν δεν γίνονται αντιληπτές απο κοινούς θνητούς θαρρώ.. Μη χαλάτε τη ζαχαρένια σας με τα κομμάτια του σώματος..! Πάρε την κιθάρα που σου αρέσει και σε βολεύει και μην αγχώνεσαι, εκατομμύρια κιθαρίστες παίζουν με όργανα το σώμα των οποίων αποτελείται απο 2-3-4 κομμάτια!

ΑΤΑΒΑΚΟΟοοοοοο.....εχεις προστιμο και το ξερεις !!!
Να θεωρησω δηλαδης οτι δεν εισαι κοινος θνητος αφου εχεις ακουσει διαφορες απο κιθαρα σε κιθαρα....εεεεε ???  :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Εγω δεν ειμαι παντως γιατι διαφορες υπαρχουν και μπορουν ευκολα να γινουν αντιληπτες...
Ετσι για την ιστορια ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εβγαλε ακρη με αυτο το ντιμπεητ....πολλα χιλιομετρα θρεντς εχουν γραφτει χωρις ποτε να υπαρξει τελικη αποψη....Οποτε συγχωρεστε με αλλα δεν θα κανω αντιπαραθεση....

Οποιος θελει να ακουσει εαν υπαρχουν διαφορες στις ποιοτητες ΚΣυλων και στον αριθμο των Κσυλων που χρησιποποιουντε για ενα σωμα...παιρνει μπυρες και ερχεται σπιτι να συζητησουμε.... >:D >:D >:D >:D
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #19 στις: 09/09/15, 09:59 »
Και πες ότι τελικά πηρες την κιθαρα με το 1 κομματι... κσυλο (οπως αναφερει ο Χ κατασκευαστης) των 1000+ευρω... τι θα κανεις, θα την ξυσεις για να εισαι σιγουρος 100% οτι ειναι οντως 1 κομματι?
Μην ασχολεισαι πολυ με αυτα, αλλιως θα σε τρωει μονιμα το σαρακι  ;) 


Διαλεξε την πιο ωραια και βολικη κιθαρα για σενα (και μιας και τη θελεις για live, θα σε συμβούλευα να διαλέξεις την πιο ελαφρια που θα βρεις  ;)  - θυμαμαι μια μαυρη ESP Horizon που ειχα δοκιμασει παλιοτερα με floyd rose και active EMGs, ηταν ισως η πιο ελαφρια και βολικη κιθαρα που εχω πιασει ως τωρα) και καλα lives!


edit: Δες και αυτα τα 2 κουκλια (ειναι και... see-through  ;D ;) )[size=78%]!!![/size]


http://www.thomann.de/gr/ibanez_six70fdbg_nt.htm


http://www.thomann.de/gr/jackson_pro_dinky_dk2qm_nb.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/15, 10:20 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #20 στις: 09/09/15, 10:23 »
Kosthrash εχεις δικιο.. Ο λόγος που παντα με ψηλοκαινε αυτα  και ψάχνομαι είναι γιατι ποτέ δεν μπορεσα να πω '' παρε 3000'' και να ειμαι σίγουρος ότι παίρνω κατι ποιοτικο..
Βέβαια όντως λεω του π...... η υποτίθεται οτι οι charvel ειναι ποιοτικες γενικά..

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #21 στις: 09/09/15, 10:44 »
Σιγουρα το καθε τι σε καθε οργανο εχει και την σημασια του.Και θελετε να αγγιξουμε τα ορια,τοτε ακομα και το μηκος του καλοδιου απο το vol στο jack ανν αλαξει τοτε αλαζει αντισταση η κατι αλλο ξερω γω και αλλαζει ο ηχος.Το θεμα ειναι ποσο τα αντηλαμβανομαστε αυτα και ποσο αξιζουν αυτες οι διαφορες.Εγω προσωπικα με μπασο 350€ παιρνω οτι ηχο θελω γιατι με το EQ το φαιρνω στα μετρα μου.Τωρα αν ειναι και για μεταλ συναυλια που ολοι παν να χτυπηθουν και να λυωσουν στην μπιρα..ο ηχος ειναι ενας παραγωντας που δεν μετραει καν..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #22 στις: 09/09/15, 12:09 »
Διαλεξε την πιο ωραια και βολικη κιθαρα για σενα (και μιας και τη θελεις για live, θα σε συμβούλευα να διαλέξεις την πιο ελαφρια που θα βρεις  ;)  και καλα lives!


Αυτό ακριβώς! Επίσης αν θέλεις θα είμαι στην Αθήνα (αν είσαι από εκεί δλδ), το τριήμερο 25-26-27 (Machine f@cking Head live!!) αν θες μπορώ να σου φέρω μία από τις δύο So Cal μου να τη δοκιμάσεις.
White noise

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #23 στις: 09/09/15, 12:31 »
Kosthrash πανεμορφες..
Το μονο κακό στην ibanez είναι ότι δεν έχει floyd και της jackson οτι εχω σχεδον την ιδια σε μαύρο....  :angry

Βέβαια μου αρέσουν πολύ αυτες οι charvel..


Sfanfan ενδιαφέρον αυτό που λες αλλα δεν είναι ταλαιπωρία για σένα?
Αλήθεια πως σου φαίνεται η so Cal?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: pieces of wood...εχει σημασία?
« Απάντηση #24 στις: 09/09/15, 12:55 »
Kosthrash πανεμορφες..
Το μονο κακό στην ibanez είναι ότι δεν έχει floyd και της jackson οτι εχω σχεδον την ιδια σε μαύρο....  :angry



OK, εδω σε εχω  ;D  ebony fretboard, set through neck, Duncan μαγνητες... απο τα specs και μονο "σκοτωνει" :


http://www.thomann.de/gr/chapman_guitars_ml_1_bea.htm


(Και οι Charvel βεβαια μια χαρα ειναι, αν σε βολευει το μανικι της Jackson εχουν σχεδον το ιδιο radius  ;) )
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/05, 11:47
από takinen
10 Απαντήσεις
4987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/09, 18:05
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
2415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 00:21
από Jezus
4 Απαντήσεις
2662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 03:43
από Mike Moss
8 Απαντήσεις
4422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 14:28
από coolatos94
18 Απαντήσεις
6189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 09:02
από JP.M
3 Απαντήσεις
28679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 14:54
από oldnavy
13 Απαντήσεις
7022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 12:59
από saved
4 Απαντήσεις
14527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/17, 14:33
από saved
7 Απαντήσεις
5977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/17, 20:38
από saved