Αποστολέας Θέμα: Meshuggah!  (Αναγνώστηκε 9688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Meshuggah!
« Απάντηση #25 στις: 02/07/06, 17:20 »
..lew pali...www.nevbornguitars.com...m aytes paizoun oi meshuggah...3.500eyropoula i standard ekdosh..

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Meshuggah!
« Απάντηση #26 στις: 03/07/06, 10:38 »
Οι Nocturnus έχουν βγάλει 3 δίσκους (The Key, Threshold και ένα ακόμη που βγήκε το 2000 νομίζω) και ένα singlaκι (λέγεται Nocturnus και βγήκε μετά την πρώτη τους διάλυση).  Το πρώτο τους μου άρεσε μπορώ να πώ αν και είναι πραγματικά κακόηχο. Το δεύτερο μου φάνηκε λίγο υπερβολικό και βαρετό. Το singleάκι και το τελευταίο δεν τα έχω ακούσει.
Οι Spiral Architect νομίζω ότι είναι σαν Fusionάδες που παίζουν με gain ή σαν μεταλλάδες που μελετάν πολύ και ακούν συνέχεια fusion. Ο τραγουδιάρης τους είναι απίστευτος κλώνος του Buddie Lackey/Devon Graves.  Γενικά αρκετά ενδιαφέρον υλικό που σίγουρα δεν ακούγεται όλες τις ώρες. Δεν είναι μπάντα που θα σε τσιτώσει αν την δείς live αλλά σίγουρα θα κολλήσεις με την πάρτη τους. Για headbanging κτλ. ξέχνα το. Κάπου εδώ λοιπόν το metal πάει περίπατο...Το κοινό τους θα μπορούσε να είναι μόνο fusion αλλά καθ'ότι υπάρχουν σίγουρα "καλύτεροι" καλλιτέχνες σε αυτό από αυτούς τότε καταλαβαίνεις ότι μάλλον δεν έχουν target group. Για μεταλλάδες δεν τα σπάνε και στους fusionάδες θα φαίνονται "κάπως". Εγώ είμαι ένας φανατικός heavy metallος που του φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον το fusion (και που δείχνει για κάτι με το οποίο αν "ωριμάσω" λίγο θα ψιλοκοκoλλήσω) οπότε υπάρχουν φορές που τους γουστάρω. Χρειάζονται και οι ριφιές όμως ρε γ**ώτο.....
To κάναμε το topic από Meshugah avant garde, progressive, obsure, technothrash κτλ. metal.

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Meshuggah!
« Απάντηση #27 στις: 03/07/06, 10:56 »
Έτσι πρέπει, να ψάχνουμε το progressive σε όλο του το μεγαλείο σιγά-σιγά!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Meshuggah!
« Απάντηση #28 στις: 03/07/06, 16:11 »
Κι εγώ γουστάρω ριφιές αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να ακούω μουσική με ποιότητα που έχει κάτι το παραπάνω να μου προσφέρει...θεωρώ οτι η συζήτηση δικαίως πήρε τη τροπή που πήρε καθώς όλοι που συμμετέχουν λογικά ενδιαφέρονται για όλα αυτά που συζητάμε...μακάρι να συνεχίσουμε έτσι ωστε να ενημερωθούμε για ακόμα περισσότερα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Meshuggah!
« Απάντηση #29 στις: 04/07/06, 10:29 »
ETSI.
Αγόραρε αφού γουστάρεις ριφιές τσέκαρε το Nothing's Sacred των Laaz Rockit και το Cracked Brain των Destruction. Τέλος προσκυνώ τα υπερriff του Rust In Peace/Polaris των θεών Megadeth!!!!!!!! Ελπίζω να μην θεωρείται off topic και αυτό. Όποιος ακούει όλα τα group που έχουμε αραδιάσει εδώ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ MEGADETH....... :)
Θα επιμείνω στους End Amen. Είναι project του drummer των Psychotic Waltz και του κιθαρίστα των Deathrow (γερμανοί techno-thrashers). Παίζει και και κάποιες κιθάρες ο Dan Rock (Psychotic Waltz). Πολύ πειραματικό υλικό με στοιχεία και από τις 2 μπάντες αλλά δυστυχώς με έναν απλώς υποφερτό τραγουδιάρη. Ριφιές, πλήκτρα και γενικά κάποιες ψιλοξέμπαρκες επιρροές. Κακόηχο δυστυχώς το δισκάκι αλλά πολύ τίμιο και με ωραία μουσική.
Να επιμείνω και στους Realm που έχουν βγάλει δύο δίσκους (Endless War, Suiciety). Φοβερή μπάντα στο γνωστό και αγαπημένο technothrash ύφος και απίστευτο τραγουδιστή.
Ελπίζω να ξέρετε τους Toxik....... ;D


Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Meshuggah!
« Απάντηση #30 στις: 04/07/06, 11:30 »
Το έχουμε πεί άπειρες φορές με τον Ax-Wield, τσεκάρετε τους Sickening Horror στο www.sickeninghorror.net
Η καλύτερη ελληνική μπάντα που έχω ακούσει χωρίς υπερβολές!! Άντε γιατί το forum χρειάζεται λίγο progressive!!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/06, 02:19
από Fys
9 Απαντήσεις
4359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/08, 12:02
από Ammon Jerro