Αποστολέας Θέμα: Μύρωνας Στρατής  (Αναγνώστηκε 2241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μύρωνας Στρατής
« στις: 09/06/09, 16:09 »
Τι πιστεύετε γι'αυτόν τον καλλιτέχνη? Έχω ακούσει μερικά τραγούδια του, όπως το "Πάνω απ' όλα" και κάποια άλλα στο myspace http://www.myspace.com/myronstratis και μου χουν αφήσει πάρα πολύ καλή εντύπωση. Είναι από τους λίγους που χουν ασχοληθεί με αυτό το είδος μουσικής στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Μύρωνας Στρατής
« Απάντηση #1 στις: 15/06/09, 10:46 »
Κανένα σχόλιο για το Μ. Στρατή μετά από 6 μέρες;;;!!! Γιατί ρε παλικάρια; Μήπως είναι πολύ ποπ για τ' αυτιά μας;

Πριν από λίγες μέρες σφαζόμαστε εδώ στο φόρουμ για τα Διάφανα Κρίνα και αρκετοί υποστήριζαν την άποψη ότι "νισάφι πια με αυτό το κλαψιάρικο, μέσα στη μαυρίλα, στυλ μουσικής". Αυτός εδώ είναι στην αντίθετη κατεύθυνση. Ούτε αυτός μας κάνει;

Είχα ακούσει το Μ. Στρατή από 1ο του cd "Ιστός". Είχε κι εκεί μια "μεγάλη επιτυχία" το "Τι Ζητάς", με το οποίο βέβαια ποτέ δεν γνώρισε την επιτυχία που γνωρίζει τώρα. Αν μη τι άλλο το παλικάρι έχει ένα μεγάλο χάρισμα να γράφει τραγούδια που σου καρφώνονται στο μυαλό. Πιασιάρικοι στίχοι, συνθηματικά ρεφραίν, γλυκές μελωδίες και όμορφα riffάκια.

Πρόσφατα άκουσα και το καινούριο του άλμπουμ (ευχαριστώ Μ.). Ο τίτλος του "Τώρα Είναι Αλλιώς" σηματοδοτεί πραγματικά μια μικρή αλλαγή κατεύθυνσης. Ο Στρατής στοχεύει σε ευρύτερα ακροατήρια και γιατί να μην το κάνει. Ξέρει ότι έχει πολλά κιλά περισσότερο ταλέντο από τους Onirama και αποφασίζει να το χρησιμοποιήσει. Υπάρχει μεγάλο ακροατήριο (προφανώς) γι’ αυτή τη μουσική και λίγοι (και καλοί) καλλιτέχνες. Το θετικό με το Στρατή είναι ότι δεν δείχνει να πουλήθηκε για να το κάνει αυτό. Η μουσική του δεν προσφέρει καινοτομίες και ανατροπές αλλά είναι ακριβώς η μουσική αυτή που θα θέλαμε να ακούγεται από το ραδιόφωνο αντί των σκουπιδιών που συνήθως ακούμε (ή αρνούμαστε ν’ ακούσουμε): μια ποπ-ροκ επιπέδου, κατάλληλη και ευχάριστη για τα αυτιά των 13χρονων εφήβων μέχρι και των 45άρηδων γονιών τους.

Κι εμείς οι δήθεν ψαγμένοι στη μουσική ας ρίξουμε λίγο νερό στο κρασί μας και ας ακούσουμε το Μ. Στρατή. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το αξίζει.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μύρωνας Στρατής
« Απάντηση #2 στις: 15/06/09, 11:11 »
Λοιπον ας μιλησω και εγω που ειμαι κ λιγο ποπ καμια φορα.Το Μυρωνα τον ειχα ακουσει πολυ πριν να κανει δισκο σαν μελος των Οναρ τοτε.Οταν τον ακουσα δεν μου εκανε εντυπωση η τεχνικη του..αλλα η εμπνευση και η μελωδια του.Ειναι ενας ταλαντουχος και χαρισματικος κιθαριστας οπως και πολυ προσγειωμενος.

Τον δισκο του τον ακουσα.Ειναι συμπαθεστατος για το ειδος.Ενα αναλαφρο ευχαριστο ακουσμα.Του ευχομαι τα καλυτερα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Μύρωνας Στρατής
« Απάντηση #4 στις: 15/06/09, 20:46 »
τι να πω...διχάζομαι....γιαυτό και δεν γράφω...απο την μιά το υποτιθέμενο ξεπούλημα απο την άλλη αυτό που κάνει το κάνει καλά....οποτε...δεν ξερω...Παντως εχει κομμάτια που εγω γουστάρω να ακούω. ειδικά απο τον ιστο.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 19:51
από angel-roland G-70
0 Απαντήσεις
1864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:28
από Θοδωρής