Αποστολέας Θέμα: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP  (Αναγνώστηκε 42262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #25 στις: 04/09/14, 16:29 »
ειλικρινα με εχεις μπερδεψει  ;D
και εγώ μπερδεμένος είμαι, γι'αυτό!  ;D

Λοιπόν, είμαι τελείως άσχ αρχάριος και θέλω μια ρυθμική υποστήριξη για να περνάνε πιο εύκολα τα ατελείωτα ...λεπτά της εξάσκησής μου. (πλάκα κάνω, εξασκουμαι αρκετά -ταχύτητα/κλίμακες , μέχρι πόνου συνήθως).
Δεν παίζω κανένα είδος ακόμη, πειραματίζομαι με την πεντατονική και άλλες κλιμακες, θέλω όμως να παίξω πολλά: pink floyd, blues, rock, λαικά, flamenco, τα πάντα! ίσως και μέταλ που δεν μπορώ να το ακούσω!  >:D Δεν με ενδιαφέρει να πετύχω τον ήχο όλων των μεγάλων κιθαριστών, θεωρώ πως αυτό είναι αρκετά μακρινό.

Δεν ξέρω σε ποιο είδος μουσικής είναι απαραίτητες οι άγριες παραμορφώσεις, Γι'αυτό και είπα πως μια πεταλιέρα όλο και κάπου θα φανεί χρήσιμη, ακόμη και για εκπαίδευση/εκμάθηση δημιουργίας προσωπικών ήχων. Ε, αφού θάθελα και ένα drum machine, ας είναι ενσωματωμένο στην πεταλιέρα. Τον ενισχυτή μου μόλις σήμερα (με αφορμή τη συζήτησή μας) τον έψαξα λιγάκι ως προς τους συνδυασμούς pre/master/reverb/equalizing για να δω τους ήχους του σε αρκετή ένταση σε συνδυασμό με full volume στην Mexican Fender μου . Μέχρι τώρα (2 μήνες δηλαδή) απλά έκανα εξάσκηση με μεσαιοχαμηλές εντάσεις. (και μου ακουγόταν πιο γλυκός, ενώ στις εντάσεις σήμερα οι λάμπες μου έδιναν την αίσθηση πως τζιτζίκιζαν και μόνο με λίγο reverb γλύκαιναν κάπως).

edit: στο άμεσο περιβάλλον μου δεν υπάρχει κανείς σχετικός με ηλεκτρική κιθάρα & ενισχυτές.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/14, 16:45 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #26 στις: 04/09/14, 16:40 »
μιας και λεγαμε για ήχους, αυτού του κυρίου τον ήχο θα ήθελα:

Ronnie Earl and The Broadcasters - Hope Radio 2007


αν ξέρετε με τι τον πετυχαίνουμε, θάθελα πολύ να μάθω!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/14, 16:43 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #27 στις: 04/09/14, 16:41 »
ειλικρινα με εχεις μπερδεψει  ;D
και εγώ μπερδεμένος είμαι, γι'αυτό!  ;D

Λοιπόν, είμαι τελείως άσχ αρχάριος και θέλω μια ρυθμική υποστήριξη για να περνάνε πιο εύκολα τα ατελείωτα ...λεπτά της εξάσκησής μου. (πλάκα κάνω, εξασκουμαι αρκετά -ταχύτητα/κλίμακες , μέχρι πόνου συνήθως).
Δεν παίζω κανένα είδος ακόμη, πειραματίζομαι με την πεντατονική και άλλες κλιμακες, θέλω όμως να παίξω πολλά: pink floyd, blues, rock, λαικά, flamenco, τα πάντα! ίσως και μέταλ που δεν μπορώ να το ακούσω!  >:D Δεν με ενδιαφέρει να πετύχω τον ήχο όλων των μεγάλων κιθαριστών, θεωρώ πως αυτό είναι αρκετά μακρινό.

Δεν ξέρω σε ποιο είδος μουσικής είναι απαραίτητες οι άγριες παραμορφώσεις, Γι'αυτό και είπα πως μια πεταλιέρα όλο και κάπου θα φανεί χρήσιμη, ακόμη και για εκπαίδευση/εκμάθηση δημιουργίας προσωπικών ήχων. Ε, αφού θάθελα και ένα drum machine, ας είναι ενσωματωμένο στην πεταλιέρα. Τον ενισχυτή μου μόλις σήμερα (με αφορμή τη συζήτησή μας) τον έψαξα λιγάκι ως προς τους συνδυασμούς pre/master/reverb/equalizing για να δω τους ήχους του σε αρκετή ένταση σε συνδυασμό με full volume στην Mexican Fender μου . Μέχρι τώρα (2 μήνες δηλαδή) απλά έκανα εξάσκηση με μεσαιοχαμηλές εντάσεις. (και μου ακουγόταν πιο γλυκός, ενώ στις εντάσεις σήμερα οι λάμπες μου έδιναν την αίσθηση πως τζιτζίκιζαν και μόνο με λίγο reverb γλύκαιναν κάπως).

Ωραία. Αρα αυτομάτως σε πρώτη φάση όπως σε καταλαβαίνω θες ένα drum machine. Σου είπανε καποιες ωραίες προτάσεις παραπάνω. Τα εφέ ως προς την ώρα δεν σου χρειάζονται για το είδος που λες. Ιδίως πεταλιέρα. Το ότι μπορείς να ανοίγεις σε μεγάλες εντάσεις τον ενισχυτή είναι και ένα απο τα ζητούμενα για αρκετούς ήχους απο rock/blues που ανέφερες. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και πολύ πειραματισμό απο τα ποτενσιόμετρα του ενισχυτή και της κιθάρας σου. Θα βρείς πολλούς ήχους ενδιαφέρον και χωρίς καμμιά υποστήριξη πεταλιέρας/εφέ.
Στα λέω όλα αυτά για να γλιτώσεις κάποια έξοδα σε πρώτη φάση και να καταφέρεις να βάλεις κάποιες προτεραιότητες στις αγορές σου. Είναι κρίμα να αγοράσεις ολόκληρη πεταλιέρα στην ουσία για μερικούς preset ρυθμούς. Νομίζω η αγορά Drum machine σου είναι προτεραιότητα.
Οταν έρθει ο καιρός και χρειαστείς ήχους (εφε) βλέπεις. Ισως με την αγορά κανα δυο πεταλιών καλυφτείς και να μην χρειάζεται καν πεταλιέρα.
ΑΥΤΑ

EDIT: Στο μεταξύ ποσταρες το βίντεο... Μια χαρά μπορείς να πετυχεις τον ίδιο ήχο με τα fender σου (κιθάρα/ενισχυτή). Μην συγχέεις όμως αυτό που ακούς εκεί, με αυτό που θα παίξεις σπίτι. Σου λείπει μια ολόκληρη μπάντα να σε ακολουθεί, και (αν δεν την έχεις) η ευχέρεια μιας πεντατονικής... Τόσο απλά
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/14, 16:45 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #28 στις: 04/09/14, 16:47 »
Ναι, συμφωνώ και σε ευχαριστώ πολύ!!

Ανοίγω άλλο θέμα για "Drum Machine crash test"!! ;D

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #29 στις: 04/09/14, 16:56 »
Για το τζιτζίκισμα που αναφέρεις, και γενικότερα για τον έλεγχο της παραμόρφωσης σε μεγάλες εντάσεις, δοκίμασε σε άλλες θέσεις (χαμηλώνοντας) το volume της κιθάρας σου. Ο ενισχυτής σου είναι ΤΑΜΑΜ για αυτό το είδος μουσικής (εφόσον μπορείς να τον ανοίγεις σε μεγάλες εντάσεις). Τότε είναι στα φόρτε του  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #30 στις: 04/09/14, 17:12 »
Επιμένω πάντως και στο είχα αναφέρει καποια στιγμή, ότι ίσως τα Backing tracks που κυκλοφορούν αδέσποτα  ;D ;D κατα δεκάδες στο ιντερνετ να σου φανούν πολύ πιο χρήσιμα και χωρίς φράγκο. Αρκεί ένα σωστό google search (όπως πχ. «Guitar pentatonic backing track»). Αλλα τα κατεβάζεις ως mp3 και άλλα τα ακούς online όπως στο youtube...

https://www.youtube.com/results?search_query=Guitar+pentatonic+backing+track

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #31 στις: 04/09/14, 17:34 »
Για το τζιτζίκισμα που αναφέρεις, και γενικότερα για τον έλεγχο της παραμόρφωσης σε μεγάλες εντάσεις, δοκίμασε σε άλλες θέσεις (χαμηλώνοντας) το volume της κιθάρας σου. Ο ενισχυτής σου είναι ΤΑΜΑΜ για αυτό το είδος μουσικής (εφόσον μπορείς να τον ανοίγεις σε μεγάλες εντάσεις). Τότε είναι στα φόρτε του  ;D ;D
Επιμένω πάντως και στο είχα αναφέρει καποια στιγμή, ότι ίσως τα Backing tracks που κυκλοφορούν αδέσποτα  ;D ;D  κατα δεκάδες στο ιντερνετ να σου φανούν πολύ πιο χρήσιμα και χωρίς φράγκο. Αρκεί ένα σωστό google search (όπως πχ. «Guitar pentatonic backing track»). Αλλα τα κατεβάζεις ως mp3 και άλλα τα ακούς online όπως στο youtube...

http://www.youtube.com/results?search_query=Guitar+pentatonic+backing+track


Έχεις δίκιο και σε ξαναευχαριστώ! Θα τα δώ όλα!!  :drum

(με αυτό παίζω μέχρι στιγμής...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/14, 17:41 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #32 στις: 05/09/14, 10:19 »
+1 για την πρόταση του Αντριανού για Zoom G3 και dedicated drum machine. Εγω χρησιμοποιώ ένα Alesis SR-16, όμως θα σου πρότεινα να ακούσεις το νεότερο Alesis SR-18 που διαθέτει και instrument in (απο το site της Alesis: "You can plug in an instrument, such as a guitar, and play along for setup simplicity." Δεν το έχω δοκιμάσει, όμως θα ήταν ενδιαφέρον αν μπορούσε η εισοδος του να "σηκώσει" σήμα από την εξοδο του Zoom G3 (και να τα ακούς όλα μαζί από την εξοδο του SR-18 στα monitor...). Βέβαια υπάρχει και η λύση του να τα βάλεις όλα σε ένα μικρό μικτάκι, όμως ανεβαίνει λίγο ο θόρυβος στην τελική έξοδο.

http://alesis.com/sr18

https://www.skroutz.gr/c/480/drums_parts.html?from=autocomplete&keyphrase=alesis+sr+18

ΥΣ: Δεν ξερω αν εχει ηδη αναφερθει, το G3 έχει ενσωματωμένους 41 ετοιμους ρυθμους για διαφορα μουσικα στυλ, οι οποιοι μαλιστα συγχρονιζουν με το τεμπο του looper, ομως στο μονο που μπορεις να επεμβεις ειναι το τεμπο τους.

Από τα FAQ της εταιρείας:
"SR18 has a full compliment of inputs and outputs. You can connect a mic or instrument with the line input. There are master outputs and aux outs for connection to amplifiers or PA systems. Headphone output lets you program in privacy. MIDI in and out let you connect and interface with other MIDI-compliant gear, including connection of a keyboard for programming bass parts. A footswitch input enables remote start/stop or triggering of fills."

όμως σε review http://alesis.com/sr18ggh λέει:
"Con’s – No RCA outputs for connecting to an amplifier or mixing console for practice"

Αν εννοεί πως οι έξοδοι με καρφιά 1/4''(μεγάλα)  παίζουν σε ενεργά ηχεία αλλιώς για Hi-Fi θέλουν adaptors σε RCA, είναι άξιο λόγου μειονεκτημα;

Επίσης, η κιθάρα κατευθείαν πάνω του χωρίς preamp, τι αποτέλεσμα θα είχε; 
Από τα FAQ της εταιρείας:
"Any line-level audio source - keyboards, CD players, MP3 players. You can even plug in a guitar, but we would recommend adding a preamp in this case."
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/14, 10:21 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP
« Απάντηση #33 στις: 05/09/14, 11:28 »
(με αυτό παίζω μέχρι στιγμής...
Αφού σου είναι γνώριμο αυτό το format, ρίξε μία ματιά στο καταπληκτικό FL Studio:
http://www.image-line.com/flstudio/
..(πρώην Fruity Loops), το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και έχει ωριμάσει απίστευτα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
14234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 18:03
από kotas
ZOOM G9.2TT VS ......

Ξεκίνησε από rockrules Εφέ

3 Απαντήσεις
3614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 14:51
από tech21man
Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt

Ξεκίνησε από O_Menelaos « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
13024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:49
από tech21man
2 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 22:16
από Holyshock
8 Απαντήσεις
4052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
3 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 18:13
από semper.fi
Zoom G2 - Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από St3ven Εφέ

5 Απαντήσεις
3875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 13:44
από Vaiking
ZOOM G3 v2

Ξεκίνησε από vegos Εφέ

9 Απαντήσεις
11395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/15, 17:53
από Lampr0s
Rp-360 digitech ή g3 zoom

Ξεκίνησε από mixanobios Εφέ

4 Απαντήσεις
5303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/14, 08:14
από mixanobios
Zoom G1on

Ξεκίνησε από Kostas_Orfanidis_16 Εφέ

0 Απαντήσεις
4381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/15, 23:44
από Kostas_Orfanidis_16