Αποστολέας Θέμα: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)  (Αναγνώστηκε 13193 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« στις: 15/05/08, 02:23 »
Συνοπτικα στο βιντεο που ανεβασα:



καθαρο μυαλο ρικουαιρντ
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #1 στις: 15/05/08, 02:36 »
Μάλιστα...Και θέλει τώρα αυτός που έφτιαξε ένα βίντεο δέκα λεπτών με τα όποια επιχειρήματά του ,να καθήσουμε και να τα συζητήσουμε γιατί αλλοιώς θα υπάρχει θέμα "crisis of theory"...Συγγνώμη αλλά προτιμώ κάποια άλλα θέματα που έχουν μπει ήδη ,όπως το "Πιστεύετε στο Θεό" ή το είναι "Ο Θεός παντοδύναμος",όπου σιγά σιγά τα λέμε όλα αυτά...Θα πρέπει να ομολογήσω ότι δεν είδα πάνω από 3 λεπτά ,αλλά έπιασα το "πνεύμα" του...Αν καταφέρνει να αποδείξει την ύπαρξη ή μη του Θεού στα υπόλοιπα 7 λεπτά ,τότε θα έχει καταφέρει κάτι που δεν το κατάφεραν τρισεκατομμύρια ανθρώπων που πέρασαν από αυτό τον πλανήτη... :-\
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #2 στις: 15/05/08, 02:44 »
Συμφωνω εν μερη με MACMISIAS...εγω ειδα τα 7:09 (σορρυ, δεν το παλεψα-ειναι και βραδυ)...η οπτικη σου γωνια ειναι απολυτα λογικη...Απλα στο θεμα Θεος δεν υπαρχει μονο η λογικη...

Κι επειδη εχω κουραστει με αυτα τα topic, ας πιστεψει ο καθενας οτι θελει και ας γινεται συζητηση με ατομα που εχουν οντως διαθεση να μαθουν και οχι να πεισουν για την ορθοτητα των λεγομενων τους...και δεν το λεω για τον Blacksheepιο αλλα και για κανεναν συγκεκριμενα...απλα η συζητητσεις αυτες εχουν γινει αντιπαραθεσεις που μονο επικοδομητικες δεν ειναι...

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #3 στις: 15/05/08, 02:55 »
Ουαο, τι πανισχυρα επιχειρηματα απο ατομα τα οποια ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ.
οποτε δεν σχολιαζω κ αναμενω μηπως κ το δειτε ολοκληρο...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/08, 02:58 από Blacksheepιος »
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #4 στις: 15/05/08, 03:00 »
Τι επιχειρηματα θες δηλαδη??? Να σου πουν τι?? Αφου δε ρωτας κατι...

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #5 στις: 15/05/08, 03:06 »
εννουσα σχολια κριτικη, κλπ
πχ
Παράθεση
απλα η συζητητσεις αυτες εχουν γινει αντιπαραθεσεις που μονο επικοδομητικες δεν ειναι

προς το τελος του βιντεο αντικρουεται η αποψη σου αυτη


κ περισσοτερο απευθνομουν στον macmisia
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #6 στις: 15/05/08, 03:18 »
Το ειδα ολο και δε βλεπω που αντικρουεται...Τεσπα, εχει ενα δικιο και ο MACMISIAS (αν και ΑΕκτζης :P ;D)...δηλαδη το να πιστευεις κατι επειδη το εμαθες απο την οικογενεια σου ειναι "crisiS of theory"?...το video ειναι μια χαρα, απλα εμενα δε μου λεει κατι...πιστευω στο Θεο, ειμαι Χριστιανος ορθοδοξος και η λογικη κατ' εμε δεν κολλαει σε τετοια θεματα...για μενα τη λογικη πρεπει να την βαζεις σε πραγματα που κατανοεις, οχι εκει που προσπαθεις να εξηγησεις κατι που δεν εχει εξηγηθει...το να λεμε οτι οι θρησκειες ειναι για να χαλυναγωγουν τους λαους για μενα ειναι υπερβολη...μπορει να γινετε κι αυτο, σιγουρα ομως δε δημιουργηθηκαν γι' αυτο (με εξαιρεση κατι εραισεις που μολις δεις τι φραγκα κονομαει αυτοι που τις βγαλανε καταλαβαινεις οτι ειναι απλα απατη)...Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι εσυ πιστευεις αυτο που προβαλεις στο video, εγω οχι...θα αλλαξει γνωμη καποιος απο τους δυο μας? Δε νομιζω... ;)

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #7 στις: 15/05/08, 03:24 »
Οχι ρε παιδια ,οχι!
Κραισις οβ θιορυ επειδη πολυς πολυς κοσμος προσβαλλεται αν αμφισβητηθουν καποια στανταρ που εχει διαμορφωσει, και τα οποια δεν αλλαζει ακομα και αν καταριφθουν.
Παράθεση
για μενα τη λογικη πρεπει να την βαζεις σε πραγματα που κατανοεις, οχι εκει που προσπαθεις να εξηγησεις κατι που δεν εχει εξηγηθει...
ελπιζω να διαβασες τα σημεια που λεει "πρες παουζ"
αφου δεν εχει εξηγηθει αυτο το κατι, γιατι πιστευεις σε αυτο? γιατι το θεωρεις αληθινο?
Γιατι δεχεσαι by default την εγκυροτητα του και γιατι δεν το αμφισβητεις?
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #8 στις: 15/05/08, 03:31 »
Γιατι εχω διαβασει τα κειμενα της θρησκειας μου (οχι ολα, αλλα τα απαραιτητα) και δε μου φαινονται πως δεν ισχυουν...μπορει να πεις οτι μοιαζουν με παραμυθι, αλλα προτιμω να πιστευω σε αυτο παρα σε μια ζωη που διεπεται 100% απο τη λογικη...Και δε δεχομαι ετσι την εγκυροτητα του...Ας πουμε οτι οσα πιστευω δεν ισχυουν...So what??? Η θρησκεια μου, περαν πολλων αλλων, προτασει και καποιες αρχες τις οποιες θελω να με χαρακτηριζουν...Στην τελικη, αν δεν ισχυει δεν εχω χασει και τιποτα...ουτε το 50λεπτο που ριχνω στο κερι μου λειπει, ουτε που νυστευω 10-15 μερες το χρονο μου κανει κακο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #9 στις: 15/05/08, 03:50 »
Αν πιστεύεις, υπάρχει για σένα, αν όχι δεν υπάρχει για σένα. Απλά πράγματα. Τώρα το αν πιστεύουν οι υπόλοιποι, who cares?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #10 στις: 15/05/08, 03:55 »
Αν πιστεύεις, υπάρχει για σένα, αν όχι δεν υπάρχει για σένα. Απλά πράγματα. Τώρα το αν πιστεύουν οι υπόλοιποι, who cares?

That's my point ;)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #11 στις: 15/05/08, 11:32 »
εννουσα σχολια κριτικη, κλπ
πχ
Παράθεση
απλα η συζητητσεις αυτες εχουν γινει αντιπαραθεσεις που μονο επικοδομητικες δεν ειναι


προς το τελος του βιντεο αντικρουεται η αποψη σου αυτη


κ περισσοτερο απευθνομουν στον macmisia
Φίλε Blacksheepios εδώ Πιστεύετε στον Θεό; από τις 8/1/2008 και με τις απαντήσεις 746,750,787,790,826,847,861,871,875,884 και 888 ,έχω πει τις απόψεις μου πολλές από τις οποίες είναι και ο τρόπος με τον οποίο απαντάω σε ζητήματα που θίγει ή πιθανόν θίγει το βίντεο.Αν και εσύ δεν βαριέσαι να τις διαβάσεις όλες (μαζί με την υπόλοιπη συζήτηση) ,τότε σου υπόσχομαι και εγώ να δω το βίντεο και να απαντήσω σε οτιδήποτε δεν έχω "καλύψει" ήδη.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #12 στις: 15/05/08, 12:22 »
Μαυροπρόβατε, συγχαρητήρια για το βιντεάκι!! Δεν έχω να πω πολλά, όσα διάβασα ήταν ολόσωστα για μένα - θέλω να πιστεύω και για όποιον σκεφτεί λίγο λογικά... 

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #13 στις: 15/05/08, 12:37 »
Οχι ρε παιδια ,οχι!
Κραισις οβ θιορυ επειδη πολυς πολυς κοσμος προσβαλλεται αν αμφισβητηθουν καποια στανταρ που εχει διαμορφωσει, και τα οποια δεν αλλαζει ακομα και αν καταριφθουν.
Παράθεση
για μενα τη λογικη πρεπει να την βαζεις σε πραγματα που κατανοεις, οχι εκει που προσπαθεις να εξηγησεις κατι που δεν εχει εξηγηθει...
ελπιζω να διαβασες τα σημεια που λεει "πρες παουζ"
αφου δεν εχει εξηγηθει αυτο το κατι, γιατι πιστευεις σε αυτο? γιατι το θεωρεις αληθινο?
Γιατι δεχεσαι by default την εγκυροτητα του και γιατι δεν το αμφισβητεις?
Γιατί αν ο άνθρωπος δεχόταν μόνο ότι του είχαν εξηγήσει θα είχε μείνει στα δέντρα(που και αυτό συζητιέται).Η αρχή της έρευνας και των ανακαλύψεων ήταν πάντοτε μια "τρελή ιδέα" που καρφώθηκε στο μυαλό κάποιου η έστω ένα εντελώς τυχαίο γεγονός.Ο πρώτος επιστήμονας δηλαδή που σκέφτηκε ότι μπορεί να υπάρχει το DNA για παράδειγμα,αν είχε μείνει στη γνώση του "Δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο" ή "μπορεί να υπάρχει αλλά δεν το έχουμε εξηγήσει" δεν θα το έψαχνε ποτέ.Και τέλος για το crisis of theory.Θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και εγώ απέναντι σε αυτόν λέγοντάς του ότι αυτός πάσχει από αυτό το σύνδρομο μιας και δεν αλλάζει με τίποτα τις πεποιθήσεις του ακόμα και εάν καταριφθούν.Το ίδιο δηλαδή που μπορεί να ισχύει για μένα ,μπορεί να ισχύει και για τον ίδιο... Φαύλος κύκλος.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #14 στις: 15/05/08, 14:15 »
αλλο ενα ατοπο τοπικ... το θεμα εχει χιλιουποθει... θα μπορουσες να το κολησεις εκει...κι αν θες να συμμετασχεις στην ηδη μακροσκελη συζητηση...

ουδεν σχολιο...

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #15 στις: 15/05/08, 18:57 »
Να αναφερω οτι ειδα ολο το βιντεο και το παρακολουθησα με προσοχη, και να πω πως αφου λειτουργεις με την λογικη, ειναι πολυ λογικοι και οι προβληματισμοι και οι αποψεις σου.Γενικοτερα μπορω να πω πως ειμαι ανοιχτομυαλη και μου αρεσει η λογικη...αλλα η θρησκεια κατα κυριο λογο δεν επικαλειται την λογικη..το μονο που με ενοχλησε αγαπητε συμφορουμιστη, ειναι η λεξη απαθεια που κολλησες με την εννοια της πιστης...Η πιστη, ειναι επιλογη, και οταν κανω μια επιλογη δεν υπαρχει τιποτα απαθες περι αυτου..επιλεγω να πιστευω..Ναι και εγω αναρωτηθηκα καποια στιγμη στην ζωη μου γιατι ειμαι Χριστιανη Ορθοδοξη..ηταν επιλογη των γονιων μου, έτσι? Θεωρω οτι διαβαζω αρκετα , για πληθωρα θεματων και ενημερωνομαι οσο μπορω...το να συνεχισω να ακολουθω το συγκεκριμενο θρησκευμα και να εχω μια προσωπικη σχεση με τον Θεο μου ηταν επιλογη μου. Η πιστη σε κατι..γενικοτερα...για τον ανθρωπο δεν ειναι θεμα υπαρξης αυτου που πιστευουν αλλα η δυναμη και η ελπιδα που αναβλυζει απο την ιδια την πιστη τους.

Φιλικα, Αλεξανδρα
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #16 στις: 16/05/08, 12:14 »
  Μαυροπρόβατε είδα ολόκληρο το βίντεο ως το τέλος και μου άρεσε. Συγχαρητήρια.  ;)
  Έχω κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα εδώ και πολύ καιρό. Πώς είναι δυνατόν να πιστεύουμε σε κάτι του οποίου την ύπαρξη δεν γνωρίζουμε; ??? Προσωπικά εγώ πίστευα στον Χριστιανισμό γιατί με βαπτίσαν οι γονείς μου χριστιανή, όπως και οι γονείς τους βάπτισαν εκείνους και οι γονείς των γονιών των γονιών μου τα παιδιά τους και πάει λέγοντας. Κανένας όμως δεν ασχολήθηκε περισσότερο με το θέμα. Ήταν κάτι σαν "εύκολη λύση". Εφαρμόστηκε λοιπόν από γενιά σε γενιά το "πίστευε και μη ερεύνα".  ::)Εγώ όμως αποφάσισα να το αλλάξώ και να το κάνω "πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ"! Έτσι σιγά σιγά άρχισα να ανακαλύπτω ότι η εν λόγω θρησκεία μπάζει από παντου νερά. Πώς είναι δυνατόν μια παρθένα να μυρίζει ένα κρίνο και να μένει έγκυος στον θεό; Πώς γίνεται ένας τόσο σοφός άνθρωπος που μιλάει τόσο λογικά (δλδ ο Χριστός) να μην αισθάνεται ανθρώπινα συναισθήματα, όπως π.χ. ο έρωτας (που η εκκλησία τον παρουσιάζει σαν κάτι εντελώς ανήθικο); Και γιατί τώρα τα λόγια του μεγαλύτερου επαναστάτη στον κόσμο να τα επικαλούνται οι μεγαλύτεροι φασίστες;  ::)
  Σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες στο βιντεάκι. Το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει, είναι ότι ο άνθρωπος πιστεύει στον θεό για τους εξής λόγους:

  • Λόγω της άγνοιας των ανθρώπων που τους αφήνει να ανέχονται αδιαμαρτύρητα να τους χειραγωγούν κάποιοι άλλοι, θεωρητικά ανώτεροί τους (οι θρησκευτικοί και πολιτικοί ηγέτες). Πρόκειται για ανθρώπους-απαίδευτους που είναι ελάχιστα έως καθόλου καλλιεργημένοι (όχι με την έννοια της μόρφωσης, αλλά με την έννοια της καλλιέργειας). Αυτό έχει ως απόρροια να μην είναι σε θέση να εκφράσουν μια δική τους σταθερή και αναλλοίωτη άποψη, ακολουθούν αυτές των ανθρώπων που θεωρούν "αυθεντίες". Δεν γνωρίζουν σαφώς ποιες είναι οι βλέψεις των ανθρώπων που τους χειραγωγούν γιατί δεν τους το επιτρέπει η άγνοια τους στην οποία ζουν. Έτσι έχουμε τους ανθρώπους-υποχείρια των εκμεταλλευτών που πλουτίζουν αβέρτα στις πλάτες τους.
  • Λόγω της ανάγκης του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι. Κάτι που να τον κάνει να μην αισθάνεται μοναξιά. Για αυτόν τον λόγο οι άνθρωποι κατά τους αιώνες, από την προϊστορία μέχρι σήμερα, δημιουργούσαν στην σφαίρα της φαντασίας τους διάφορες οντότητες τις οποίες θεωρούσαν ανώτερες από τον άνθρωπο. Αφού πείθονταν για τα καλά για την ύπαρξή τους, στη συνέχεια ένιωθαν να εξαρτώνται από αυτές. Έτσι σήμερα υπάρχουν πολλές παγκοσμίως αναγνωρισμένες θρησκείες με μεγαλύτερες τον Χριστιανισμό, τον Μωαμεθανισμό, τον Βουδισμό και ούτω κάθ' εξής. Λόγω της ύπαρξης αυτών ένας άνθρωπος θεωρείται από την κοινή γνώμη "φυσιολογικός", μόνο αν έχει ασπαστεί κάποια θρησκεία
  • Λόγω του φόβου του ανθρώπου απένταντι στο άγνωστο. Όντας πεπεισμένος ο άνθρωπος στην ύπαρξη αυτής της άγνωστης οντότητας έχει φτάσει στο σημείο να την φοβάται. Άλλωστε ακούγεται συχνά η φράση "δεν φοβάσαι τον θεό;", για κάποιον που κάνει κάτι παρακινδυνευμένο ή πάει ενάντια στην κοινή λογική. Κατά συνέπεια, αν και κάποιος μπορεί να θέλει να την απορρίψει, δεν το κάνει από φόβο. Να συμπληρώσω εδώ ότι η οντότητα αυτή υποτίθεται ότι ξέρει τα πάντα για εμάς, αλλά εμείς δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα, αφού εκείνη θα αποφασίσει πότε θα μας φανερωθεί. Στο τέλος ο άνθρωπος φτάνει στο σημείο να κατηγορεί τον εαυτό του ως ιερόσυλο που τόλμησε να αμφισβητήσει αυτήν την ύπαρξη και καταλήγει στο να κάνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που νιώθει. Αυτή είναι μια απέλπιδα προσπάθεια να πειστεί για την ύπαρξη αυτής της οντότητας και να πείσει και τους υπόλοιπους για αυτήν. Έτσι για να μην νιώθει μοναξιά.

Για μένα ο άνθρωπος θα πρέπει να σταματήσει να πιστεύει τόσο πολύ στον θεό και να πιστέψει στις δυνάμεις του. Έχω βαρεθεί να ακούω "πρώτα ο θεός", "αν το θέλει ο θεός", "έχει ο θεός" κ.λπ. Και όταν καταφέρει να πιστέψει στις δυνάμεις του, τότε θα κατανοήσει καλύτερα την πραγματικότητα. Γιατί κάτι το οποίο δεν εξηγείτε με επιχειρήματα, αλλά αποδίδεται στην παντοδυναμία του θεού, (πώς να το κάνουμε; ) δεν στέκει.
Αυτά. Γενικά ασπάζομαι τους προβληματισμούς σου και ελπίζω να μπορέσω κ εγώ κάποτε να καταλάβω γιατί συμβαίνουν όλα αυτά. :)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #17 στις: 16/05/08, 12:18 »
Πώς γίνεται ένας τόσο σοφός άνθρωπος που μιλάει τόσο λογικά (δλδ ο Χριστός) να μην αισθάνεται ανθρώπινα συναισθήματα, όπως π.χ. ο έρωτας (που η εκκλησία τον παρουσιάζει σαν κάτι εντελώς ανήθικο);

Δεν ισχυει αυτο...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #18 στις: 16/05/08, 12:30 »
Πώς γίνεται ένας τόσο σοφός άνθρωπος που μιλάει τόσο λογικά (δλδ ο Χριστός) να μην αισθάνεται ανθρώπινα συναισθήματα, όπως π.χ. ο έρωτας (που η εκκλησία τον παρουσιάζει σαν κάτι εντελώς ανήθικο);

Δεν ισχυει αυτο...

Δεν είπα ότι ισχύει. Είπα ότι έτσι λένε...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #19 στις: 16/05/08, 12:31 »
Βλακεία το βίντεο.
EDIT: Κατάφερα να δώ ως το 5:04,αλλά δεν μ'αρέσει να σπαταλάω το χρόνο μου.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #20 στις: 16/05/08, 12:34 »
Πώς γίνεται ένας τόσο σοφός άνθρωπος που μιλάει τόσο λογικά (δλδ ο Χριστός) να μην αισθάνεται ανθρώπινα συναισθήματα, όπως π.χ. ο έρωτας (που η εκκλησία τον παρουσιάζει σαν κάτι εντελώς ανήθικο);

Δεν ισχυει αυτο...

Δεν είπα ότι ισχύει. Είπα ότι έτσι λένε...

Aυτο σου εξηγω...η θρησκεια δε λεει τιποτα τετοιο...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #21 στις: 16/05/08, 13:02 »
Υ Π Α Ρ Χ Ω
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #22 στις: 16/05/08, 13:10 »
Αγαπητή μου Perdida.Θα ήθελα να πω μια γνώμη πάνω σε κάποιους προβληματισμούς σου .Πρώτον:
Η φράση πίστευε και μη ερεύνα και στις γραφές αναφέρεται έτσι ακριβώς όπως την αντιλαμβάνεσαι τώρα...Άλλωστε ο ίδιος ο Χριστός λέει ΕΡΕΥΝΑΤΑΙ τας γραφάς.Η άλλη ερμηνεία που έχει δωθεί από τον λαό και φυσικά την σιγοντάρισε η Εκκλησία είναι ένα κλασσικό λάθος ,όπως π.χ το "πράσσειν άλογα" που έγινε πράσινα άλογα,ή η "κάμηλος" που είναι χοντρή κλωστή (εξ ου και το καμηλό το ύφασμα) και όχι η καμήλα.Δεύτερον:
Το ζήτημα του κρίνου.Πουθενά μα πουθενά δεν θα διαβάσεις ότι η Παναγία "συνέλαβε",με τον κρίνο.Άλλη μια λαική δοξασία και αυτή.Τώρα το πως γίνετε αυτό,σκέψου μόνο ότι σήμερα για παράδειγμα έχουμε την δυνατότητα της εξωσωματικής γονιμοποίησης.Ένα ον σαν τον Θεό,αν υπάρχει,νομίζεις ότι θα ήτανε δύσκολο για Αυτόν να κάνει κάτι ανάλογο;Να ενεργήσει δηλαδή με ένα τέτοιο τρόπο που κάποια στιγμή στο μέλλον να εξηγηθεί και βιολογικά;
Τρίτον:
O έρωτας.Ο Χριστός σίγουρα μπορούσε να ερωτευθεί,είχε συναισθήματα,όμως σκέψου το εξής.Αν εσύ ήσουνα τόσο αποροφημένη από ένα στόχο(π.χ νομίζω χορεύεις έτσι δεν είναι;)μια audition για μία υπερπαραγωγή του broadway και είχες ένα μήνα μπροστά σου ,θα μπορούσες ΚΑΙ να ερωτευτείς ταυτόχρονο ή θα είχε γεμίσει το μυαλό σου και η ψυχή σου με αυτόν τον στόχο και δεν θα είχες καιρό για τίποτε άλλο;Ο Χριστός αντίστοιχα είχε μιά αποστολή ,στην οποία ήταν δωσμένος τόσο ολόψυχα που είναι πολύ φυσικό το να μην έχει "σχέσεις".Αυτό όμως πάλι κάποιοι το διαστρεβλώνουνε βγάζοντας τον έρωτα σαν κάτι που δεν θέλει ο Θεός.Δεν μας έχουνε εξηγήσει όμως πως θα γίνει το "αυξάνεσθε και πληθύνεσθαι",ούτε την επιστολή του Παύλου που μιλάει ξεκάθαρα για το sex ακόμα και σε περιόδους νηστείας ,λέγοντας ότι αν το θέλει ο συντροφός σου και εσύ νηστεύεις,πρέπει να σταματήσεις τη νηστεία και να το κάνεις μαζί του(φυσικά για να προλάβω κάποιους ,αυτό απευθύνεται και σε άντρες και σε γυναίκες).
Τέταρτο:
Και τα δικά σου λόγια μπορεί να τα πάρει ο καθένας και να τα κάνει όπως θέλει.Ο Καρατζαφέρης ώρες ώρες γίνετε και μαρξιστής άμα τον βολεύει.Ο Χριστός είπε Αγάπα τον πλησίον σου.Δεν είπε Αγάπα τον πλησίον σου αρκεί να είσαστε πατριώτες...
Πέμπτο:
Και όμως η Πίστη είναι ζήτημα καθαρά καλλιέργειας.Ο καλλιεργημένος άνθρωπος ψάχνει,φιλοσοφεί,αναζητάει πέρα από αυτό που του δίνει η μόρφωση.Η μόρφωση μιλάει με αξιώματα(π.χ ο νόμος της βαρύτητας).Η καλλιέργεια αναζητάει και βρίσκει καινούργια πράγματα.Εγώ προσωπικά ξέρω πολλούς καλλιεργημένους ανθρώπους που πιστεύουν.
Και τέλος:
Οι ανάγκες και οι φόβοι του ανθρώπου απέναντι στον θάνατο,το άγνωστο κλπ είναι καθαρά φυσική επιλογή.Όπως για κάποιο λόγο οι πολικές αρκούδες είναι άσπρες,όπως οι γάτες για κάποιο λόγο έχουνε μουστάκια,έτσι και στον άνθρωπο η φύση έδωσε την δυνατότητα να γνωρίζει ότι θα πεθάνει μια μέρα,να αναρωτιέται αν υπάρχει τίποτα μετά και όλα αυτά για κάποιο λόγο.Αυτή είναι η ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί.Γιατί η φύση μαζί με τα πράσινα μάτια μου και τα καστανά μαλλιά μου,μου έδωσε και τη δυνατότητα να αναρωτιέμαι για πράγματα που δεν βλέπω;Τι εξυπηρετεί τον πλανήτη ,όλο το σύμπαν αυτή μου η γνώση;Και μπορεί να ακούγετε ματαιόδοξο και ξιπασμένο ,μιας και η Γη είναι ένας κόκκος άμμου στο σύμπαν,αλλά και οι ισορροπίες του είναι πασίγνωστο το πόσο ευθραυστες είναι.10 μοίρες αλλαγής τροχιάς ενός αστεροιδή και η Γη πάπαλα.
Και εγώ ασπάζομαι τους προβληματισμούς.Απλά να πω κάτι τελευταίο.Σε όλους.Διαβάστε.Μάθετε από τις πηγές της γνώσης και όχι από αυτά που λέγονται δεξιά και αριστερά.Εγώ δεν έχω διαβάσει με προσοχή Νίτσε για παράδειγμα.Πως μπορώ να λέω ότι ισχύουν ή δεν ισχύουν πράγματα που είπε και σκέφθηκε;  
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #23 στις: 16/05/08, 14:31 »
Διαβάστε.Μάθετε από τις πηγές της γνώσης και όχι από αυτά που λέγονται δεξιά και αριστερά.

Ετσι μπραβο, κι οχι να πεταμε ατακες χωρις να γνωριζουμε το αντικειμενο...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #24 στις: 16/05/08, 16:35 »

Πώς γίνεται ένας τόσο σοφός άνθρωπος που μιλάει τόσο λογικά (δλδ ο Χριστός) να μην αισθάνεται ανθρώπινα συναισθήματα, όπως π.χ. ο έρωτας (που η εκκλησία τον παρουσιάζει σαν κάτι εντελώς ανήθικο);


κι εγω προβληματιζομαι... που το διαβασες αυτο?
τεσπα... εγω επιμενω οτι το θεμα θα πρεπει να προσαρμοστει σε αυτο που εχει να κανει με την υπαρξη του θεου...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 20:08
από Winmmisterakias
32 Απαντήσεις
12490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 16:01
από Eagle Of Kamelot
48 Απαντήσεις
15798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 19:09
από fertis
144 Απαντήσεις
43342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:55
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
3734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 20:55
από blackie
0 Απαντήσεις
1384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 21:37
από Ιππέας
34 Απαντήσεις
11073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 01:45
από Kelly Z
3 Απαντήσεις
2017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 21:53
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/16, 23:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
7 Απαντήσεις
2374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/16, 22:21
από ΠΟΙΟΣ