Αποστολέας Θέμα: Bufer  (Αναγνώστηκε 11140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Bufer
« στις: 17/12/16, 09:19 »
χαιρετιζω ολους και ριχνω την ερωτηξη.
Διμιουργιθικε απο αλλο θεμα αλλα για να μην αλλαξω την πορια του φτιαχνω καινουριο.
Δκεφτομαι πως ισως χρειαζομε μπαφερ,οχι για να μην χανω πριμα,αλλα για να "ριχνω" το σημα.
Οποτε προσπαθω να ηχογραφισω με το πασιβ μπασο που εφτιαξα παρατιρω παραμορφωση χωρις να κλιπαρει το γκειν στην ξαρτα ηχου,ενω με το ακτιβ δεν εχω τετοιο προβλημα.Το βαζω σε ινστρουμεντ ινπουτ και χωρις τιποτα απο εφε κτλ.Αρα αφου το ακτιβ εχει μπαφερ μεσα ενω το πασιβ οχι,σκεφυομαι μηπως ειναι αυτο η λυση του προβληματος.
Κατι ακομα,κονσολες,μικτες και τσανελ στριπς,εχουν μπαφερ μεσα;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #1 στις: 17/12/16, 09:22 »
Σορυ που καποιες λεξεις θελουν κωδικα αποκριπτογραφισης,αλλα στο "εξυπνο" κινητο μου,αλλα παταω και αλλα βγαζει..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Bufer
« Απάντηση #2 στις: 17/12/16, 09:34 »
Όταν κατεβάζεις το volume από το μπάσο σταματάει να κλιπάρει?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #3 στις: 17/12/16, 09:53 »
Αδριανε,μην με βρισεις..δεν εχω βαλει volume  ;D
εχω μονο tone,serries/paralel,phase in/out και hi-cut και ολα αυτα στον neck.Ο bridge βγαινει καθαροαιμος,σε stereo jack και εκει εχω φτιαξει ενα jack αρσενικο/θυλικο με ενα balance control αναμεσα και στελνω στην καρτα μονοφωνικο.Το παραξενο ειναι πως δεν παραμορφωνει σε ολες τις νοτες,αλλα στις ανοιχτες χορδες.Βεβαια παιζει να παραμορφωνει και να μην το αντιλαμβανομαι.
Αρα πρεπει να το δοκιμασω με το πεταλι που εχει το υπολιπο κικλομα(vol/tone για καθε μαγνητη) και να δω εκει τι γινετε.Δεν το εβαλα σε πεταλι προενισχυση που εχ. γιατι με εκεινη παραμορφωνει και το ακτιβ,αλλα σε αυτην την περιπτωση αφου εχει μπαφερ οταν ειναι ανοιχτη,αξιζει μια προσπαθια.Ποτε δεν φανταστικα οτι το vol εχει τοση αξια.
Παντα τερμα το βαζω και κανονιζω απο τον ενισχυτη ποσο δυνατα παιζω..Κακομοιρε saved..μαυρα μεσανυχτα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Bufer
« Απάντηση #4 στις: 17/12/16, 10:06 »
Αδριανε,μην με βρισεις..δεν εχω βαλει volume  ;D
Χαχα, γιατί να σε βρίσω ρε φίλε, είσαι καθαρόαιμος, τι να κάνουμε?..  :roll

Θα σου ποστάρω σε λίγο ένα σχεδιάγραμμα όπου μπορείς να φορέσεις ένα Volume Pot πάνω σε ένα αρσενικό βύσμα κατευθείαν (πάνω στο εξωτερικό καλώδιο δηλαδή έξω από το όργανο) και να το δουλεύεις πειραματικά όπου θελήσεις να ρίξεις την ένταση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #5 στις: 17/12/16, 10:07 »
Έχεις τσεκάρει τα τάστα του?
Fret leveling έχεις κάνει?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #6 στις: 17/12/16, 10:20 »
Εμ..εχω μπει στο τρυπακι του pure signal..ουφ..ζωη και αυτη  :P
Το σπαστικο ειναι πως δεν ακους την παραμορφωση απο τον ενισχυτη οταν παιζω.Εκστσα σχεδον μια ωρα γραψε,οχι λαθος σβησε ξαναγραψε,οχι φαλτσαρες φτου κι απο την αρχη,και στο τελος που λεω αντε επιτελους ολα κομπλε,το ανεβαζω στο soundcloud 800 φορες γιατι μου το πετουσε λογο sony-bmg copyright και κουραφεξαλα και τελος 2 το βραδυ βαζω να το ακουσω(ναι στο τελος το σκεφτικα) και ακουω κατι distortion..βαζω σκετη την ηχογραφηση,παλι τα ιδια.Διαγραφη,αντε και του χρονου,καληνυχτα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Bufer
« Απάντηση #7 στις: 17/12/16, 10:47 »
Λοιπόν.. ένα παθητικό Volume για να ρίχνεις το σήμα:
..ένα Jack με ένα Pot πάνω, έ, ας το ονομάσουμε JackPot !..  :roll


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #8 στις: 17/12/16, 11:16 »
Ωραια,θενκ γιου μαν.
Κανε εικωνα..
εχω ριξει ιδρωτα,εκαψα το μισο γραφειο και 10 απο τα 20 δαχτυλακια μου,το συνδεω,και παιζει..
Γεματος χαρα ουρλιαζω..
Γυναικααα!το τζακ ποτ!!ναιιι!! τα πιασαμε τα λεφτα μας..

μολις δει για πιο τζακ ποτ μηλαω..μπαμ παντοφλα και κατω.. :roll :yeah


Παιδες τωρα το ειδα.Τα ταστα ειναι κομπλε κατα 95%
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Bufer
« Απάντηση #9 στις: 17/12/16, 12:11 »
Γεματος χαρα ουρλιαζω..
Γυναικααα!το τζακ ποτ!!ναιιι!! τα πιασαμε τα λεφτα μας..
ΩΡΑIΟΣ, μπράβο!..   :roll
..απ'ότι κατάλαβα με λίγη απλή αριθμητική, τα μόνα δακτυλάκια που δεν κάηκαν ήταν αυτά μέσα στις κάλτσες!.. ΧΑΧΑχαχα..
Καλόπαιχτο φίλε!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #10 στις: 17/12/16, 12:20 »
Οχι ;D συνιθος χρεισημοποιω παραμεσο+το μικρο για να στιριζω το χερι σταθερα..καλτσουλες με αρκουδισιον ο saved  :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #11 στις: 22/12/16, 01:24 »
Επειδή κι εγώ σκέφτομαι ότι τα πετάλια στην πεταλιέρα μου έχουν πληθύνει και ίσως ένα buffer θα μού ήταν χρήσιμο, μπορεί κάποιος να προτείνει ένα καλό πετάλι σε λογική τιμή ή τουλάχιστον να μού δώσει κάποιες κατευθύνσεις για να ξέρω τι θα πρέπει να προσέξω πριν κάνω την αγορά; Βρήκα π.χ. το Fulltone 2B που κοστίζει 125 λίρες, ενώ στο ebay υπάρχει το Barber Launch Pad μεταχειρισμένο για 100 λίρες μαζί με τα μεταφορικά. Αξίζει να δώσω ένα τέτοιο ποσό ή θα κάνει την ίδια δουλειά και ένα πιο φτηνό πετάλι, όπως το Hotone Fat Buffer ή το Μooer Micro Series Buffer (γύρω στις 55 λίρες);
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/16, 08:35 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Bufer
« Απάντηση #12 στις: 22/12/16, 14:13 »
Για απλό buffer το Μooer Micro Buffer είναι μια χαρά, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Το Barber Launch Pad ενώ είναι καταπληκτικό, πιουριστικό πετάλι, θα το έπαιρνα μόνο αν είχα ανάγκη την διπλή έξοδο, δηλαδή να μου κάνει και την δουλειά του Splitter (που συζητιέται πολύ εδώ στο φόρο τελευταία..) αν και δεν έχει 180ο phase reversal που είναι χρήσιμο σε αυτά τα splitters. Το Fulltone 2B θα είχε νόημα μόνο αν θέλεις και booster και εισάγει και ένα κύκλωμα Γερμανίου για τα dynamics, δεν το ξέρω, δεν το έχω ακούσει, είναι πολύ subtle πάντως το concept.. δεν θα το αγόραζα πριν το ακούσω πρώτο χέρι.

Γενικά Γιώργο, το θέμα με το buffer είναι για εμένα ότι έχεις ένα πετάλι στην αρχή της αλυσίδας, το οποίο δεν κάνει τίποτα κατ'ουσίαν, βέβαια κάνει πολλά αλλά δεν κάνει κάτι με την έννοια της ενεργοποίησης κάποιας λειτουργίας. Ακόμα και το Μooer Micro Buffer δεν θα το έχεις ποτέ κλειστό ως buffer και ως booster δεν μπορείς να το αναβοσβήνεις..

Αυτό που έβγαζε νόημα σε εμένα, είναι ένα πετάλι που είναι always on, λειτουργεί ως buffer αλλά έχει και έναν επιπλέον ποδοδιακόπτη για να γίνει booster. με ρυθμιζόμενο volume. Αυτό το πετάλι δεν υπάρχει και γιάυτό το έφτιαξα μόνος μου: Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
..και έκανε ακριβώς αυτό που θεωρώ ότι είναι και το πιο χρήσιμο.

Γενικά η κατασκευή ήταν απλή πάντως, και τα κυκλώματα υπάρχουν, αν θελήσεις να ασχοληθείς με το να φτιάξεις ένα, με πολύ καλύτερα υλικά, και σίγουρα θα σου έρθει πολύ φθηνότερα από το εργοστασιακό.

EDIT: Τώρα μόλις που κοίταξα στο Link του Orman για το Mosfet Buffer/Booster: http://www.muzique.com/schem/mosfet.htm
..είδα με χαρά ότι πλέον προσφέρονται αυτά τα κυκλώματα έτοιμα με τα υλικά τους πάνω:
http://www.muzique.com/pcb.htm
..άρα είναι πολύ απλό να πάρεις ένα έτοιμο και να το καλωδιώσεις σε ένα κουτί με ποδοδιακόπτες κλπ:
http://www.muzique.com/schem/opmod1.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/16, 14:23 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #13 στις: 23/12/16, 10:35 »
Αδριανέ, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Kατατοπιστικότατος όπως πάντα... :)

Αυτή τη στιγμή είμαι κάπως διχασμένος. Από τη μία πλευρά σκέφτομαι ότι ίσως είναι προτιμότερο κάποιο buffer χωρίς κανένα ρυθμιστικό, όπως το TC Electronic Βοna Fide ή το Visual Sound Puretone Buffer, το οποίο θα μπεί στην πεταλιέρα μου (ή κάτω από αυτήν...), θα είναι μόνιμα on και ουσιαστικά ξεχνάω ότι υπάρχει. Aπό την άλλη λέω ότι θα ήταν πιο ενδιαφέρον κάτι διαφορετικό όπως το Mooer που θα δώσει και ένα επιπλέον χρώμα στον ήχο μου αν το θελήσω. Αυτό φυσικά δεν μού είναι απαραίτητο, αντίθετα ίσως να είναι πλεονασμός.

Όσον αφορά στο Barber Launch Pad, δεν το είχα κατ' αρχήν στις επιλογές μου, μέχρι που το πέτυχα στο ebay. Είχα πολύ καλές εμπειρίες από άλλα Barber πετάλια, πρώτα με το Half Gainer και πιο πρόσφατα με τον αντικαταστάτη του, το Custom Cool Drive. Αν θυμάμαι καλά, εσύ πάλι μού είχες συστήσει αυτό το πετάλι σε παλιότερη συζήτηση και το έχω καταευχαριστηθεί, τόσο από πλευράς ήχου όσο και ευελιξίας. Διάβασα και αρκετές θετικές κριτικές για το Launch Pad, οπότε μπήκε κι αυτό στη λίστα. Είχα μάλιστα την εντύπωση ότι έχει και επιλογή για phase reversal. Ίσως να κατάλαβα λάθος.

Τέλος το Mosfet booster του Orman φαίνεται ενδιαφέρουσα επιλογή και καταλαβαίνω τους λόγους που κατέληξες σε αυτό. Όμως ένα πετάλι όπως το Fulltone 2Β δεν καλύπτει ουσιαστικά την ανάγκη να έχεις πάντα το buffer, ακόμα και όταν το πετάλι είναι off; Αυτό νομίζω ότι είναι το κύριο πλεονέκτημά του. Παραθέτω από την ιστοσελίδα της Fulltone:

What happens when the 2B is turned OFF?
That’s the problem with other boosters…once they’re OFF, they cease to offer a high quality unity-gain buffer to drive the long cables, so you end up having to buy TWO boosters, one set to “unity gain” and the other set to do your Volume changes! A better solution is the 2B, its unity-gain JFET amp buffers your signal when the pedal is turned OFF…and when the 2B is turned ON; the only difference is now the GAIN knob comes into play allowing you to set the desired boost up to 20dB!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Bufer
« Απάντηση #14 στις: 23/12/16, 14:22 »
Δεν το πρόσεξα ότι δεν είναι true bypass, άρα ναι, το 2Β φαίνεται να είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, αν σου αρέσει και αυτό το κύκλωμα με τα dynamics είναι ότι πρέπει, συνεχώς buffer και switchable booster. Από τα Fulltone έχω τις καλύτερες εντυπώσεις γενικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #15 στις: 23/12/16, 17:43 »
Nαι, κι εγώ είχα παλιότερα το Plimsoul που ήταν πολύ καλό overdrive.

Στην αναζήτηση για buffer βρήκα και το Wampler Decibel Plus. Και αυτό έχει independent buffer το οποίο ενεργοποιείται με ένα μικρό κουμπί στο πλάι του πεταλιού. Φαίνεται καλό, αλλά αρκετά ακριβότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #16 στις: 26/12/16, 23:35 »
Για τους ίδιους λόγους που λέει κι ο Γιώργος εγώ πήρα το Comp 66 της Visual Sound. Εξαιρετικό buffer και το χρησιμοποιώ και ως ευέλικτο booster (έχει προαιρετικό tone) στην αρχή της αλυσίδας. Συνιστάται ανεπιφύλακτα. Πολύ ωραίος compressor και με noise gate. Θα το προτιμούσα λίγο μικρότερο αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #17 στις: 29/12/16, 08:46 »
Νίκο, η αλήθεια είναι ότι είχα ξεχάσει ότι όλα τα πετάλια Visual Sound έχουν buffer, αν και είχα υπόψη μου το Comp 66 σαν compressor. Πάντως εκτός της τιμής που είναι λίγο τσουχτερή, αυτή τη στιγμή μόνο ένα πετάλι κανονικού μεγέθους θα χώραγε στην πεταλιέρα μου. Γι αυτόν κυρίως το λόγο σκεφτόμουν και την πιθανότητα ενός buffer χωρίς ρυθμιστικά που θα μπορούσε να τοποθετηθεί κάτω από την πεταλιέρα, ώστε να κάνει τη δουλειά του χωρίς να καταλαμβάνει ωφέλιμο χώρο. Πάντως ευχαριστώ για την πρόταση και την κρατώ ως ενδιαφέρουσα εναλλακτική λύση που θα μού δώσει επιπλέον booster και compression εκτός από το buffer. Πιθανόν κάποια στιγμή να επιστρέψω σε αυτή την επιλογή, ειδικά αν πετύχω την προηγούμενη έκδοση του Comp 66 που ήταν μικρότερη σε μέγεθος ή αν στο μέλλον γίνει κάποιο ξεκαθάρισμα των πεταλιών μου, μεταξύ των οποίων ομολογουμένως υπάρχει αρκετά μεγάλη αλληλοκάλυψη.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/17, 14:33 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #18 στις: 31/12/16, 02:03 »
Mετά από αρκετό ψάξιμο, έχω καταλήξει σε τρία πετάλια. To Fulltone 2B, το Barber Launch Pad και το Mad Professor Ruby Red Booster, το οποίο επίσης έχει buffer που ενεργοποιείται με εσωτερικό διακοπτάκι. Το είχα δει παλιότερα όταν έψαχνα για booster αλλά τώρα φαίνεται να καλύπτει αρκετά σημεία της παρούσας αναζήτησης, αν και με διαφορετικό χαρακτήρα από τα υπόλοιπα. Αλλά πάνω που είχα φτάσει στην τελική λίστα με αυτές τις επιλογές, βρήκα στο ebay και το Visual Sound Comp 66 v2, το οποίο μάλλον θα μπεί και αυτό στη λίστα. Ίσως να αντικαταστήσει το Launch Pad, το οποίο τείνω να αποκλείσω για διάφορους λόγους. Πάντως όσο βλέπω το v3 που πρότεινε ο zeoy, τόσο με ψήνει, αλλά αυτό μάλλον είναι για κάποια άλλη στιγμή.

Οποιαδήποτε επιπλέον γνώμη ή πληροφορία για αυτά τα πετάλια πριν φτάσω στην τελική απόφαση θα εκτιμηθεί δεόντως.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/16, 02:17 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Bufer
« Απάντηση #19 στις: 31/12/16, 12:26 »
Από την λίστα θα έβαζα τελευταίο το Launch Pad, πρώτο κρατάω το 2Β και το Ruby είναι ενδιαφέρον, απλά αν παίζεις με ποιοτικούς ενισχυτές και σου αρέσει το distortion που έχεις από εκεί και από άλλα πετάλια, δεν θα διάλεγα booster "so that it produces musical distortion by itself on higher boost settings" ως spin-off λειτουργία. Να θυμάσε ότι περίπου 20dB είναι το maximum καθαρό gain που μπορεί να σου δώσει ένα clean Booster, από εκεί και μετά περνάμε στα βρώμικα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #20 στις: 31/12/16, 15:59 »
Αδριανέ, έχεις δίκιο για το Launch Pad. Φαίνεται αρκετά πολύπλευρο πετάλι, αλλά όχι για το σκοπό που το θέλω αυτή τη στιγμή. Για το λόγο αυτό μάλλον απορρίπτεται στην παρούσα φάση. Επομένως έχω τρεις επιλογές αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους.

Το Fulltone 2B έχει ελκυστικές προδιαγραφές, δηλαδή εκτός από το ανεξάρτητο buffer, έχει boost/gain και το dynamics control για να δώσει (σε συνδυασμό και με το κύκλωμα Γερμανίου) το διαφορετικό χαρακτήρα που δεν με χαλάει καθόλου. Και σε μικρό και βολικό μέγεθος. To μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως τελικά μού δίνει περίπου ότι και το Barber Custom Cool.

Το Ruby Red Booster είναι ένα πολύ καλό και δυνατό booster, που μπορεί να υπεροδηγήσει έναν ενισχυτή περισσότερο από τα υπόλοιπα. Αυτό προφανώς έχει σχέση με τα 40dB gain που δίνει, οπότε ξεπερνά τα όρια του καθαρού boost και πάει σε παραμόρφωση. Επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως buffer ή ως true bypass ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες λειτουργίες του.

Όσο για το Comp 66, έχει κι αυτό δική του προσωπικότητα προσφέροντας ταυτόχρονα buffer, boost/gain και compressor. Δεν είμαι όμως σίγουρος αν το buffer λειτουργεί μόνο όταν το πετάλι είναι ενεργοποιημένο. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα ήταν κατάλληλο για μένα.

Τώρα αν το προσεγγίσω όπως το θέτεις εσύ, δηλαδή αν μού αρέσει η παραμόρφωση που παίρνω από τους ενισχυτές ή τα άλλα πετάλια μου, εκεί μάλλον καταλήγω στο δικό σου συμπέρασμα. Με εξαίρεση δύο πετάλια (ένα reverb και το Zoom MS70CDR), όλα τα υπόλοιπα πετάλια μου είναι ουσιαστικά booster ή low gain overdrive. Οπότε από πλευράς επιθυμητής παραμόρφωσης, ειδικά με τον Egnater Tweaker, σίγουρα είμαι υπερ-καλυμμένος. Απλά από τη στιγμή που προσανατολίζομαι όχι σε σκέτο, "always on" buffer, αλλά σε πετάλι που θα κάνει και κάτι άλλο, προσπαθώ να δώ τι μπορεί να είναι αυτό το κάτι άλλο που θα με συγκινήσει. Το 2B έχει τις επιπλέον δυναμικές, το Ruby Red τις δυνατότητες παραμόρφωσης που ουσιαστικά το κάνουν και overdrive, και το Comp 66 έχει το compression. Mε αυτή την προσέγγιση λοιπόν, και αν τεκμηριωθεί ότι το Comp 66 δεν έχει ανεξάρτητο buffer (ελπίζω ότι σε αυτό θα βοηθήσει ο zeoy), το 2Β είναι η λογική επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Bufer
« Απάντηση #21 στις: 31/12/16, 20:15 »
Δεν ήξερα ότι έχεις τον Egnater Tweaker, μπράβο, είναι εξαιρετικός ενισχυτής, για γνώστες και όχι μόνο.

Συμφωνώ απόλυτα με την συλλογιστική, το 2Β φαίνεται η καλύτερη επιλογή για το παρόν..

Απλά για την ιστορία θα αναφέρω πως είναι στο δικό μου setup εδώ και 3 χρόνια, πρώτο και πάντα ανοιχτό πετάλι έχω το καταπληκτικό (και σαφώς αντίστοιχα ακριβό) Empress Compressor, το οποίο μου κάνει και το απαραίτητο buffering.

Αν θελήσεις στο μέλλον ένα μόνιμο compressor και βρεθείς με την οικονομική δυνατότητα, να ξέρεις ότι είναι ένα πετάλι που επάξια κέρδισε μία σπάνια μονιμότητα στο ever changing PB μου..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #22 στις: 02/01/17, 13:41 »
Δεν ήξερα ότι έχεις τον Egnater Tweaker, μπράβο, είναι εξαιρετικός ενισχυτής, για γνώστες και όχι μόνο.

Τα τελευταία χρόνια, από τότε δηλαδή που αποφάσισα ότι η ιδανικότερη διάταξη για το χώρο και τις ανάγκες μου είναι μια καμπίνα και 1-2 (ενίοτε και περισσότερες) κεφαλές, έχω δοκιμάσει πάρα πολλές μικρές σε μέγεθος και ισχύ κεφαλές. O Egnater Tweaker 15 είναι χαλαρά από τους καλύτερους ενισχυτές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, τόσο από πλευράς ποιότητας ήχου όσο και ευελιξίας με τις πολυάριθμες επιλογές ρυθμίσεων που προσφέρει. Αυτές οι δυνατότητες, μαζί με το γεγονός ότι μπορεί να λειτουργήσει με οποιεσδήποτε octal λυχνίες, τον κάνουν ασυναγώνιστο. Σχεδόν όλες οι υπόλοιπες επιλογές από τις οποίες περίμενα κάτι καλό δεν έφτασαν τον Tweaker ούτε κατά διάνοια. Η άλλη μου κεφαλή αυτή τη στιγμή είναι μια μονταρισμένη Carvin V16. Έχω ακόμα τον Vox Night Train G2, αλλά καθώς πλέον δεν χρησιμοποιείται σχεδόν καθόλου σε σχέση με τους άλλους δύο, δεν αποκλείεται να τον αποχαιρετίσω σύντομα.

Όσον αφορά το θέμα του buffer, σχεδόν έχω καταλήξει στο Fulltone 2B. Λέω «σχεδόν» γιατί στο μυαλό μου παίζει ακόμα το Route 66, που όπως είπα όσο το ψάχνω τόσο μού κινεί την περιέργεια. Τελικά έχει και αυτό ανεξάρτητο buffer με εσωτερικό διακοπτάκι, όπως το Ruby Red. Το βρήκα σε κάποιο Βρετανικό κατάστημα καινούργιο για 125 λίρες και θα περιμένω λίγες μέρες μήπως πετύχω καμιά γιορτινή έκπτωση, καθώς η τιμή του 2B είναι παραπλήσια. To Comp 66 v2 που βρήκα στο ebay είναι ακόμα διαθέσιμο.

Παράθεση
Αν θελήσεις στο μέλλον ένα μόνιμο compressor και βρεθείς με την οικονομική δυνατότητα, να ξέρεις ότι είναι ένα πετάλι που επάξια κέρδισε μία σπάνια μονιμότητα στο ever changing PB μου...

Θα το έχω υπόψη μου. "Ever-changing" is the word…

Καλή χρονιά σε όλους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #23 στις: 03/01/17, 13:28 »
Παιδιά δεν έχω ιδέα για τα υπόλοιπα που συζητάτε και μπορεί κάλιστα να είναι προτιμότερα για το Γιώργο. Απλώς να αναφέρω ότι το buffer του Comp 66 δουλεύει συνέχεια, δε χρειάζεται δηλαδή να έχεις ενεργοποιημένο το πετάλι. Στη δικιά μου αλυσίδα (καμιά 10ρια πετάλια και true bypass και buffered) έκανε μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο όταν έβαλα το Comp 66 πρώτο στη σειρά. Έχω δύο 5μετρα sommer spirit xxl από και προς την πεταλιέρα, και με το comp 66 πρώτο, ο ήχος είναι 99% ίδιος με το να πηγαίνω με ένα 3μετρο καρφί στον ενισχυτή, χωρίς ψεύτικα πρίμα, απώλεια μπάσων/πρίμων/έντασης.
Όταν το ενεργοποιώ, ακόμα και με λίγο gain και compression στο 0, έχω την εντύπωση ότι δίνει το κάτι παραπάνω στα καθαρά μου.


ΥΓ δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είναι discontinued (και ακριβούτσικο)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #24 στις: 03/01/17, 15:08 »
Στη δικιά μου αλυσίδα (καμιά 10ρια πετάλια και true bypass και buffered) έκανε μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο όταν έβαλα το Comp 66 πρώτο στη σειρά. Έχω δύο 5μετρα sommer spirit xxl από και προς την πεταλιέρα, και με το comp 66 πρώτο, ο ήχος είναι 99% ίδιος με το να πηγαίνω με ένα 3μετρο καρφί στον ενισχυτή, χωρίς ψεύτικα πρίμα, απώλεια μπάσων/πρίμων/έντασης.

To οποίο φυσικά είναι και το ζητούμενο. Γενικά ακούω πολύ καλά λόγια σχετικά με την ποιότητα του buffer στα πετάλια της Visual Sound.

Παράθεση
Απλώς να αναφέρω ότι το buffer του Comp 66 δουλεύει συνέχεια, δε χρειάζεται δηλαδή να έχεις ενεργοποιημένο το πετάλι.

Το Comp 66 είναι της σειράς v2, οπότε πιθανόν να λειτουργεί διαφορετικά. Πάντως αφού είναι πάντα ενεργοποιημένο το buffer, εμένα θα με κάλυπτε. Απλά το Route 66 με ενδιαφέρει γιατί έχει buffer, compressor, noise gate και overdrive σε ένα κουτί και φαίνεται ιδιαίτερα ευέλικτο ηχητικά. Κάθε κανάλι μπορεί να λειτουργήσει ως buffered ή true bypass, το οποίο επιλέγεται με εσωτερικό διακοπτάκι. Η δυνατότητα για clean mix, επίσης ανεξάρτητα σε κάθε κανάλι, προσφέρει άλλο ένα πλεονέκτημα.

Παράθεση
Όταν το ενεργοποιώ, ακόμα και με λίγο gain και compression στο 0, έχω την εντύπωση ότι δίνει το κάτι παραπάνω στα καθαρά μου.

ΥΓ δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είναι discontinued (και ακριβούτσικο)

Τι λέει το πετάλι όταν ανεβάζεις το gain;
Διψάς και δεν το ξέρεις...