Αποστολέας Θέμα: Samples απ' το νέο album των Metallica  (Αναγνώστηκε 50022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #125 στις: 17/09/08, 20:03 »
Ακομα δεν συγχωρεθηκε ;

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #126 στις: 20/09/08, 23:36 »
Περίμενα να βγει στα καταστήματα το Death Magnetic γιατί ήθελα να το αγοράσω (μιας και δεν έχω άλλο αυθεντικό από Metallica) και γι'αυτό είχα ακούσει μόνο το The Day That Never Comes από το video clip (άθλιο) το οποίο αρχικά δε μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση αλλά τελικά αρχίζει να μου αρέσει όλο και περισσότερο!

Σαν δίσκος πιστεύω ότι άξιζει τα λεφτά του και ενώ στην αρχή άκουγα και εγώ το clipparisμα από την πολύ μεγάλη ένταση τώρα πια το έχω συνηθίσει και δεν το ακούω, ειδικά όταν το βάζω σε καλά ηχεία στερεοφωνικού ή αυτοκινήτου σπέρνει ο ήχος. Το ίδιο συμβαίνει και με τον ήχο των κιθαρών ο οποίος στην αρχή δε μου άρεσε ούτε εμένα αλλά τώρα τον βρίσκω πάααααρα πολύ καλό και σε επίπεδα Metallica. Όλα θέμα συνήθειας είναι μάλλον.

Μέχρι τώρα δεν έχω "χωνέψει" το 1ο, 2ο, 3ο και 8ο κομμάτι και δεν έχω διαβάσει τους περισσότερους στίχους. Δε νομίζω όμως πως είναι το δυνατότερο σημείο του δίσκου (οι στίχοι).

Γενικά δεν περίμενα να είναι τόσο καλά τα κομμάτια και τα κιθαριστικά μέρη (εκτός βέβαια από τα solo του Kirk που είναι κλασσικά ό,τι να'ναι) με καλύτερα για μένα το Suicide & Redemption (ζω για τα τρία ιδιοφυή riffs του στο 00:52, 01:28 και 03:07 :guitar:), το Cyanide το ρεφραιν που λέει "Empty they say..." είναι υπεραπίστευτο, δεν περίμενα τίποτα τέτοιο από Metallica κι όμως! Ακόμα μου αρέσει το All Nightmare Long.

Δεν ξέρω αν είναι επειδή είναι πολύ φρέσκος για μένα ο δίσκος και δεν τον ξέρω απ'έξω κι ανακατωτά ακόμα αλλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω έχει ίσως υπερβολικά πολλά περάσματα-breaks-ντάπα-ντούπα-ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ και καταντάει λίγο κουραστικό σε συνδυασμό με τη μεγάλη ένταση :-\ Είναι και αυτό όμως μέρος του νέου ήχο των 'tallica

Υ.Γ. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν πολλά ριφς που είναι παρόμοια με αυτά του St. Anger σε διάφορα σημεία, με τον τελείως διαφορετικό ήχο (και την τονικότητα) όμως δεν κάνουν μπαμ ;D

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #127 στις: 21/09/08, 00:09 »
παιδια ακουσα το cd τα σπανε ειναι πολυ καλο........αλλα σε ενα κομματι το My Apocalypse μου φαινεται πως μετα την εισαγωγη  τα ντραμς ειναι εντελως ακυρα λες και ειναι αγχαριοι και χανουν τον ρυθμο.........εσεις τα παρατηρησατε αυτο?δεν λεω ωραιο το κομματι αλλα σε εκεινο το σημειο ειναι σαν να μην ακους metallica ειναι σαν να ακους τους απεναντι να προσπαθουν να βγαλουν ενα κομματι........δεν ξερω αν συμφωνητε........νομιζω ξεφευγει ο ρυθμος μεταξη της κιθαρας και ντραμς αυτο γινετε για 15 δευτερολεπτα.......

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #128 στις: 21/09/08, 01:00 »
Πού ακριβώς (χρόνος;) είναι αυτό που λες βασικά;

Και κάτι άλλο: μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι αυτό το ριφ από το Judas Kiss που είπαν αρκετοί πιο πριν ότι είναι πολύ ωραίο; Προς το παρόν χάνομαι μέσα στο τραγούδι και δε βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο ριφ εκτός από το σημείο όπου ο James τραγουδάει "So what now?/Where go I?" στο οποίο η φωνητική μελωδία το κάνει special :D

Α άλλο άκυρο και αυτό: Τα κομμάτια στο booklet δεν είναι βαλμένα με τη σειρά και στη limited έκδοση κόβονται λέξεις από την τρύπα που έχει στη μέση η συσκευασία:eee: ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/09/08, 01:03 από newGuitarMan »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #129 στις: 21/09/08, 03:36 »
Και κάτι άλλο: μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι αυτό το ριφ από το Judas Kiss που είπαν αρκετοί πιο πριν ότι είναι πολύ ωραίο; Προς το παρόν χάνομαι μέσα στο τραγούδι και δε βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο ριφ εκτός από το σημείο όπου ο James τραγουδάει "So what now?/Where go I?" στο οποίο η φωνητική μελωδία το κάνει special :D
Επειδή εγώ μίλησα για το riff του "Judas Kiss" και ίσως να θυμάσαι το δικό μου σχόλιο, αναφέρομαι στο riff που μπαίνει στο 0:25 και ακούγεται πιο δυναμικά στο 0:36..

Όσον αφορά τα πολλά riffs μετά από πολλές ακροάσεις δένουν μεταξύ τους και δεν μπερδεύεσαι όταν τα ακούς.. Επειδή έχω κυριολεκτικά λιώσει τα "All Nightmare Long" και "Cyanide" (τα χιτάκια του δίσκου θα έλεγε κανείς -- αν και παρατραβηγμένος ο όρος), πλέον σαν καλύτερο κομμάτι του δίσκου θεωρώ το εναρκτήριο "That was just your life".. Give it a try  ;)..

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #130 στις: 21/09/08, 20:42 »
Πού ακριβώς (χρόνος;) είναι αυτό που λες βασικά;

Και κάτι άλλο: μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι αυτό το ριφ από το Judas Kiss που είπαν αρκετοί πιο πριν ότι είναι πολύ ωραίο; Προς το παρόν χάνομαι μέσα στο τραγούδι και δε βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο ριφ εκτός από το σημείο όπου ο James τραγουδάει "So what now?/Where go I?" στο οποίο η φωνητική μελωδία το κάνει special :D

Α άλλο άκυρο και αυτό: Τα κομμάτια στο booklet δεν είναι βαλμένα με τη σειρά και στη limited έκδοση κόβονται λέξεις από την τρύπα που έχει στη μέση η συσκευασία:eee: ::)
ο χρονος που γινετε  αυτο ειναι απο 0.30-0.50 περιπου ακουστε προσεκτηκα την κιθαρα και τα ντραμς....εμενα μου φαινονται λιγο ακυρα.....βεβαια η φραση αυτη επαναλαμβανετε πολλες φορες......παντος για μενα το Broken, Beat & Scarred και το The End of the Line ειναι τα καλυτερα κομματια και εχουν και τα 2 τα ποιο ωραια riff στο cd........δεν παιζονται......μονο το σολο στο The End of the Line δεν μου αρεσει πολυ στην φαση που μπαινει το WAH-WAH.......

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #131 στις: 21/09/08, 21:23 »
Είμαι ο μόνος που του φάνηκε μάπα το καρπούζι; Σαν να περνάνε κρίση μέσης ηλικίας είναι και προσπαθούν να παίξουν πράγματα που παίζανε πριν από 25 χρόνια. Μια συλλογή από riffs όμως δεν συνεπάγονται τραγούδια. Δε δύναται ο εκκατομυριούχος 45άρης να παίζει πράγματα που έπαιζε σαν πεινασμένος 20χρονος!

Σύν τις άλλης, η κλοπή μουσικών θεμάτων από παλιότερες συνθέσεις τους (να δείς και ποιό από τα νέα κομμάτια μου θύμησε και το peace sells...) είναι πασιφανής...

Κρίμα, περίμενα κάτι πολύ καλύτερο. Τουλάχιστον τα προηγούμενα, ότι και να πίστευα γι αυτά μουσικά, είχανε μια πρωτοτυπία, καλή ή κακή. Το συγκεκριμένο δε βλέπω να προσφέρει κάτι τέτοιο.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος jaymz21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • HERO OF THE DAY
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #132 στις: 26/09/08, 15:15 »
τον κοσμο παντως δν μπορεις να τον πιασεις πουθενα....προτοτυπουν οι μεταλλικα με χαρντ ροκ τους κραζουν οτι ξεπουληθηκαν κ να το γυριζουν σε αυτα που επαιζαν παλια.μολισ το κανουν τους κραζουν οτι επαναλαμβανονατι.ελεος!ο δισκος ειναι πολυ καλος κ αξιοπρεπεστατος!
JAYMZ21

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #133 στις: 26/09/08, 15:29 »
Πού ακριβώς (χρόνος;) είναι αυτό που λες βασικά;

Και κάτι άλλο: μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι αυτό το ριφ από το Judas Kiss που είπαν αρκετοί πιο πριν ότι είναι πολύ ωραίο; Προς το παρόν χάνομαι μέσα στο τραγούδι και δε βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο ριφ εκτός από το σημείο όπου ο James τραγουδάει "So what now?/Where go I?" στο οποίο η φωνητική μελωδία το κάνει special :D

Α άλλο άκυρο και αυτό: Τα κομμάτια στο booklet δεν είναι βαλμένα με τη σειρά και στη limited έκδοση κόβονται λέξεις από την τρύπα που έχει στη μέση η συσκευασία:eee: ::)
ο χρονος που γινετε  αυτο ειναι απο 0.30-0.50 περιπου ακουστε προσεκτηκα την κιθαρα και τα ντραμς....εμενα μου φαινονται λιγο ακυρα.....βεβαια η φραση αυτη επαναλαμβανετε πολλες φορες......παντος για μενα το Broken, Beat & Scarred και το The End of the Line ειναι τα καλυτερα κομματια και εχουν και τα 2 τα ποιο ωραια riff στο cd........δεν παιζονται......μονο το σολο στο The End of the Line δεν μου αρεσει πολυ στην φαση που μπαινει το WAH-WAH.......
To άκουσα και όχι δεν είναι κάτι εκτός ρυθμού ή ό,τι να'ναι απλά ο Lars παίζει έναν κλασσικό ρυθμό (νομίζω blastbeat λέγεται).
Και κάτι άλλο: μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι αυτό το ριφ από το Judas Kiss που είπαν αρκετοί πιο πριν ότι είναι πολύ ωραίο; Προς το παρόν χάνομαι μέσα στο τραγούδι και δε βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο ριφ εκτός από το σημείο όπου ο James τραγουδάει "So what now?/Where go I?" στο οποίο η φωνητική μελωδία το κάνει special :D
Επειδή εγώ μίλησα για το riff του "Judas Kiss" και ίσως να θυμάσαι το δικό μου σχόλιο, αναφέρομαι στο riff που μπαίνει στο 0:25 και ακούγεται πιο δυναμικά στο 0:36..

Όσον αφορά τα πολλά riffs μετά από πολλές ακροάσεις δένουν μεταξύ τους και δεν μπερδεύεσαι όταν τα ακούς.. Επειδή έχω κυριολεκτικά λιώσει τα "All Nightmare Long" και "Cyanide" (τα χιτάκια του δίσκου θα έλεγε κανείς -- αν και παρατραβηγμένος ο όρος), πλέον σαν καλύτερο κομμάτι του δίσκου θεωρώ το εναρκτήριο "That was just your life".. Give it a try  ;)..
Ναι το δικό σου σχόλιο ήταν τελικά :)
Ωραίο το ριφφ, εμένα μου αρέσει περισσότερο αυτό με τις αρμονικές πριν πει "Now, sell your soul to me...κλπ."

Όσο για την πολυπλοκότητα του δίσκου σχεδόν τον έχω μάθει απ'έξω πια ;D και αυτή τη στιγμή τα αγαπημένα μου κομμάτια είναι το Broken, Beat & Scarred, το Judas Kiss και το This Was Just Your Life και αγαπημένο σημείο η δισολιά στο 5:53 του ίδιου :metal:

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #134 στις: 27/09/08, 02:57 »
δεν πρόλαβα να το ακούσω καλά καλά και έχω δυο σχόλια (αρνητικά) να πω που μου έκαναν εντύπωση

1) για εμένα ο δίσκος θα έπρεπε να λέγετε stAnger 2, είναι ακριβώς το ίδιο στιλ με διαφορετικό (καλύτερο) ήχο!!
2) κάθε φορά που ακούω τον hammett να "μπαίνει" έχω την εντύπωση ότι κάποιος μου κάνει πλάκα, ότι κάποιος προσπαθεί να
παντρέψει 2 ήχους που δεν ταιριάζουν καθόλου μεταξύ τους, ότι ήρθε από αλλού αυτός, από άλλο έργο και άλλο επεισόδιο!!!
 (μήπως τα είχε γράψει τα σόλο για άλλο δίσκο και είπε να τα βάλει σε αυτόν γιατί ξέμεινε  ???)

Και πριν πέσετε να με φάτε υπενθυμίζω πως είμαι φαν τον metallica και αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη από μια πρόχειρη
πρώτη ακρόαση.  ;)

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #135 στις: 27/09/08, 12:33 »
δεν πρόλαβα να το ακούσω καλά καλά και έχω δυο σχόλια (αρνητικά) να πω που μου έκαναν εντύπωση

1) για εμένα ο δίσκος θα έπρεπε να λέγετε stAnger 2, είναι ακριβώς το ίδιο στιλ με διαφορετικό (καλύτερο) ήχο!!
2) κάθε φορά που ακούω τον hammett να "μπαίνει" έχω την εντύπωση ότι κάποιος μου κάνει πλάκα, ότι κάποιος προσπαθεί να
παντρέψει 2 ήχους που δεν ταιριάζουν καθόλου μεταξύ τους, ότι ήρθε από αλλού αυτός, από άλλο έργο και άλλο επεισόδιο!!!
 (μήπως τα είχε γράψει τα σόλο για άλλο δίσκο και είπε να τα βάλει σε αυτόν γιατί ξέμεινε  ???)

Και πριν πέσετε να με φάτε υπενθυμίζω πως είμαι φαν τον metallica και αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη από μια πρόχειρη
πρώτη ακρόαση.  ;)


ειναι ακριβως στο ιδιο στυλ με το stAnger...?
παω να ελεγξω τα αυτια μου,γιατι αλλο album ακουω...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #136 στις: 27/09/08, 13:29 »
εγω πιστευω πως πρεπει να αφησουμε να ακουσει ο φιλος μας αλλη μια φορα τον δισκο....
και μετα θα τον ακουσει ξανα και ξανα..... τουλαχιστον καποια τραγουδια.....

αν και να πω την αμαρτια μου εμενα το St.Anger μου αρεσε.....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #137 στις: 27/09/08, 14:14 »

και μετα θα τον ακουσει ξανα και ξανα..... τουλαχιστον καποια τραγουδια.....


Ακριβώς!Να βαλω ολο τον δισκο να τον ακουσω δεν το κανω πια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #138 στις: 27/09/08, 16:39 »

και μετα θα τον ακουσει ξανα και ξανα..... τουλαχιστον καποια τραγουδια.....


Ακριβώς!Να βαλω ολο τον δισκο να τον ακουσω δεν το κανω πια..

Γιατί υπάρχουν πολλοί δίσκοι που τους ακούς από την αρχή μέχρι το τέλος? Για το παρόν άλμπουμ, από τα λίγα κομμάτια που άκουσα τα βρήκα κουραστικά...

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #139 στις: 27/09/08, 16:47 »
Παιδιά το άλμουμ είναι πάρα πολύ καλό.. και αυτό είναι αλήθεια!
Έχει γίνει αρκετά καλή δουλεία ;)!

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #140 στις: 27/09/08, 17:59 »

Γιατί υπάρχουν πολλοί δίσκοι που τους ακούς από την αρχή μέχρι το τέλος?

monotheist, watershed, the funeral album .... τρεις που μολις μου ηρθαν στο μυαλο.....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #141 στις: 27/09/08, 19:58 »

Γιατί υπάρχουν πολλοί δίσκοι που τους ακούς από την αρχή μέχρι το τέλος?

monotheist, watershed, the funeral album .... τρεις που μολις μου ηρθαν στο μυαλο.....
+ The Cold White Light για μενα επισης,το οποιο ενταξει..το χω ΛΙΩΣΕΙ,απο οταν πηγαινα λυκειο θυμαμαι..ακομα το ακουω ΟΛΟΚΛΗΡΟ! ;)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #142 στις: 27/09/08, 20:16 »
μου ηρθε τις προαλλες το guitar world δεκεμβριου
και εχει συνεντευξη απο hammet & hetfield (25 σελιδες  :o)
το σκαναρα κ το ανεβασα  ;)
http://rapidshare.com/files/148229750/metallica.pdf


Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #143 στις: 27/09/08, 20:19 »
Σύν τις άλλης, η κλοπή μουσικών θεμάτων από παλιότερες συνθέσεις τους είναι πασιφανής...

Αυτό το έκαναν πάντα.  Άκου ή μάλλον παίξε την εισαγωγή από fade to black και του one. Εγώ πιστεύω ότι μοιάζουν πολύ. Σε πολλά κομμάτια τους είτε έχουν το ίδιο στυλ είτε παραποιούν θέματα από παλιότερα κομμάτια τους αλλά αυτό δε νομίζω ότι είναι κακό.

Σε γενικές γραμμές έχουν κάνει αρκετή δουλειά και το αποτέλεσμα είναι πολύ δυνατό.

Υπερβολικές βρίσκω τις καταλήξεις του James (the day that never comesaaaa) σε κάποια σημεία που μοιάζουν μ αυτές του Davy Jones (ο τύπος με τα πλοκάμια) στους Πειρατές της Καραϊβικής..  ;D
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #144 στις: 27/09/08, 20:36 »
Εντάξει, το γούστο είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Είναι αδύνατον ένα μουσικό κομμάτι ή ένας δίσκος να αρέσει σε όλο τον κόσμο. Μετά από αρκετές ακροάσεις, δεν μπορώ να πω ότι έχω σχηματίσει μια ολοκληροτική εικόνα στο μυαλό μου γι' αυτή τη δουλειά. Μου αρέσει πολύ όμως έχει πολύ ωραία και δυνατά τραγούδια, έχει riffs και έχει και ωραίες vocal μελωδίες. Θέλω να πω, τα φωνητικά σε κάποια σημεία απόγειώνουν τα κομμάτια έτσι όπως ακούγονται. Από εκεί και πέρα θα επιμείνω στην ένστασή μου σχετικά με τον ήχο στις κιθάρες. Κάτι πιο ογκόδες θα μου άρεσε καλύτερα. Μου θυμίζει αρκετά garage το σκηνικό του ήχου. Επίσης, δεν τον έχω αυθεντικό τον δίσκο αλλά μου ακούγεται πολύ δυνατά γραμμένος και με χαλάει. Κατά τ' άλλα βλέπω 4 κωλόγερους που αντί να βγούνε στην σύνταξη και να αποσυρθούν στο ράντζο του jack daniels, τζαμάρουν σαν εικοσάχρονα και τελικά βγάζουν έναν δίσκο ισάξιο του live που είδαμε πέρσυ. Δυνατό, μελωδικό και πολύ πολύ heavy! Ε λοιπόν εμένα αυτό μ' αρέσει πολύ! Προς το παρόν ψάχνω σχετικά tabs..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #145 στις: 28/09/08, 02:38 »
Παράθεση
ειναι ακριβως στο ιδιο στυλ με το stAnger...?
παω να ελεγξω τα αυτια μου,γιατι αλλο album ακουω...

Οκ να το θέσω αλλιώς. Περισσότερο μοιάζει με το stAnger παρά με οποιοδήποτε άλλο δίσκο τους και αυτό το λέω γιατί κάποιοι έλεγαν
ότι μοιάζει με τους παλιούς ή ότι μοιάζει με το black. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.  ;)
Για τον αγαπητό Kirk δεν βλέπω κανένα σχόλιο. ;D Μόνο σε εμένα φάνηκε ξεκάρφωτος ?
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #146 στις: 28/09/08, 12:15 »
Εμενα μου φερνει περισσοτερο σε ενα en justice for all με αρκετα συγχρονα στοιχεια(αρα αυτοματως στοιχεια του st anger)..
Δισκοι που ακουω ολοκληροι ναι ειναι μπολικοι..Πχ kill em al,ride the lightning..Αυτη τη στιγμη first and last and always 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #147 στις: 29/09/08, 18:03 »
καταρχην δεν ξερω με ποιο τροπο ακουτε ενα νεο cd.εμεις τουλαχιστον το αφηνουμε μονιμα μεσα στο player και σε κανα μηνα λεμε και καμια αποψη.ειναι βεβαια φυσικο ο καθενας να εκφραζει την αποψη του αλλα υστερα απο καποια μελετη μαγκες.δεν μιλαμε για πιτσα μιλαμε για μουσικη.
θεωρω πολυ νωρις να γινεται κριτικη καφενειου για ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ σχημα που λεγεται METALLICA και ποσο μαλλον σε ενα forum που αγαπαει την μουσικη
να γνωριζεται οτι οι παντες αντλουν ιδεες απο παλιους καλιτεχνες.ΜΑ ΟΛΟΙ
π.χ το αρχικο ριφ απο το the day that...........  ειναι κλασικο στυλ του WES MONTGOMERY ''ιδια νοτα σε αλλη οκταβα''

σε κανα μηνα ισως να πω την ταπεινη μου αποψη.
αλλα τι να πω ?να κρινω τους ανθρωπους που με εκαναν να αγορασω κιθαρα?ε! ειναι για γελια!

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #148 στις: 03/10/08, 12:45 »
Ενα αλμπουμ η σου αρεσει η δεν σου αρεσει.

Ολα τα αλλα μου ακουγονται σαν κατι προξενια που η νυφη ειναι ασχημη αλλα "μην τα κοιτας αυτα αγορι μου , εχει 2 διαμερισματα , καταθεσεις στην τραπεζα , ο ερωτας περναει κλπ κλπ"

Ετσι και εδω.

Η νυφη δεν ειναι οτι δεν βλεπεται , συμπαθητικο κοριτσι , αλλα ο κωλος της ειναι σαν το Ελευθεριος Βενιζελος.

Βλεπεις ξεκαθαρα οτι η γκομενα ειναι η ιδια με το master of puppets η το ride the lighting αλλα μετα 20 χρονια τα βυζια εχουν ψιλοκρεμασει , ο κωλος μετα απο 5 γεννες δεν κρατιεται στο υψος του οπως παλια , αλλα κατα τα αλλα η θεια για την ηλικια της ειναι μ@@ναρα.

Αρκετα μ@@ναρα και εμπειρη ουτως ωστε να ψαρωσει ο 19χρονος αλλα ο 35αρης-45αρης θα την πηδηξει μεν αλλα θα παντα θα θυμαται τα γ@μησια που της εριχνε πριν 20 χρονια που πραγματικα μετραγε.

Κριτικη του penis  χαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #149 στις: 03/10/08, 12:57 »
Ενα αλμπουμ η σου αρεσει η δεν σου αρεσει.

Ολα τα αλλα μου ακουγονται σαν κατι προξενια που η νυφη ειναι ασχημη αλλα "μην τα κοιτας αυτα αγορι μου , εχει 2 διαμερισματα , καταθεσεις στην τραπεζα , ο ερωτας περναει κλπ κλπ"

Ετσι και εδω.

Η νυφη δεν ειναι οτι δεν βλεπεται , συμπαθητικο κοριτσι , αλλα ο κωλος της ειναι σαν το Ελευθεριος Βενιζελος.

Βλεπεις ξεκαθαρα οτι η γκομενα ειναι η ιδια με το master of puppets η το ride the lighting αλλα μετα 20 χρονια τα βυζια εχουν ψιλοκρεμασει , ο κωλος μετα απο 5 γεννες δεν κρατιεται στο υψος του οπως παλια , αλλα κατα τα αλλα η θεια για την ηλικια της ειναι μ@@ναρα.

Αρκετα μ@@ναρα και εμπειρη ουτως ωστε να ψαρωσει ο 19χρονος αλλα ο 35αρης-45αρης θα την πηδηξει μεν αλλα θα παντα θα θυμαται τα γ@μησια που της εριχνε πριν 20 χρονια που πραγματικα μετραγε.

Κριτικη του thingy  χαχαχαχαχα
χαχαχαχαχαα
  :up:

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
12096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/04, 12:20
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
2409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/05, 18:13
από ~*^$KORP!O$^*~
3 Απαντήσεις
3249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/05, 23:45
από D@ve Murray
36 Απαντήσεις
23700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/07, 12:54
από RORY GALLAGHER
3 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/07, 01:30
από darthvader8119
15 Απαντήσεις
5781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 03:15
από Alex Flouros
0 Απαντήσεις
1900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:32
από AMC
1 Απαντήσεις
2457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 18:08
από Stinky
1 Απαντήσεις
39077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 11:11
από Korgy
8 Απαντήσεις
10949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/15, 10:14
από freemind