Αποστολέας Θέμα: η μεταλ μας αλλαζει?  (Αναγνώστηκε 35482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #50 στις: 03/06/07, 00:27 »
Αγνοείς κάτι πολύ απλό.

Πάρα πολλές τονικότητες απο την Live Performance στην εγγραφή λόγω του ψηφιακού χαρακτήρα της εγγραφής χάνονται. Γι'αυτό και όλοι παραδέχονται ότι το βινύλιο είχε καλύτερη ποιότητα απο το CD επειδή η εγγραφή ήταν αναλογική.

Επίσης αν μιλάμε για MP3 εκεί η "συμπίεση" βασίζεται ακριβώς στο γεγονός ότι κρατώνται μόνο οι ωφέλιμες τονικότητες και όλες οι υπόλοιπες διαγράφονται.

Σύμφωνα με τη θεωρία σας λοιπόν αν κάποιος ακούει ένα κομμάτι Live οι τονικότητες τον πειράζουν στον εγκέφαλο ενώ αν το ακούσει σπίτι ή σε club απο MP3 δεν τον πειράζει...γιατί απλούστατα δεν υπάρχουν.

Μήπως και οι Χουλιγκάνοι στο γήπεδο επηρεάζονται απο τις περίεργες τονικότητες των συνθημάτων;
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #51 στις: 03/06/07, 05:27 »
φιλε μου μπερδευτήκαμε.

λοιπον,δεν μιλαμε για συχνότητες τωρα.
μιλαμε για τονικοτητες και αρμονιες.
δηλαδη οταν ακους μια συγκεκριμενη τονικοτητα σε καποια ενταση
το νευρικο συστημα εχει μια αντιδραση που επηρεάζετε και απο την μεταβλητη
"ψυχολογια" σε καθε ανθρωπο.
ενα τραγουδι μεταλ εχει αρμονιες συνεχομενες και "μη φυσικολογικες" για το νευρικο συστημα.

δεν τα ριχνω στην μεταλ προς θεου!
εξαλου οπως ειπα ακουω μεταλ.
και επισης αν ακουω για πολλη ωρα πχ. rage against the machine
θελω να ξεσπασω.

αυτο που λεμε τωρα ειναι οτι το νευρικο συστημα ειναι πιο "ευαισθητο" σε καποια συνεχόμενα ακουσματα.
οπως πχ οι ιαπωνες ειχαν ενα βασανηστηριο που βαζαν 2 ξυλα να τριβοντε.
αυτος ο ηχος ειναι "νορμαλ" αλλα αν τον ακους συνεχεια καποια στιγμη σε τρελενει!!

οσο με τους φιλάθλους υπαρχει ο φανατισμος μεσα,αλλα και οι διαφορες διοικήσεις
που προωθουν τα επισοδεια αλλα για να το αναλυσουμε θα μας παρει 40 σελιδες.

με λιγα λογια ακουτε μεταλ καντε οτι θελετε αλλα με μετρο και μην παρασυρεστε στα ακρα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #52 στις: 03/06/07, 05:34 »
παιδια μου φαινεται οτι η μεταλ σας αλλαξε και αναλωνεστε σε ενα off topic θεμα...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #53 στις: 03/06/07, 15:53 »
Εκτός αυτού ο Μεταλάς τη βρίσκει και τα σπάει είτε ακούει το Paranoid σε ηχογράφηση του '65 σε μια παλιοκασέτα και ένα αρχαίο παλιοκασετόφωνο όπου οι μισές συχνότητες έχουν κοπεί απο την ηχογράφηση και οι υπόλοιπες απο το κασετόφωνο, είτε ακούει τους Manowar σε συναυλία στα 150db με εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας.

Στίς δυο περιπτώσεις που σου είπα η ποιότητα του ήχουν δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ με τον άλλον. Παρ'όλα αυτά και τα 2 τραγούδια είναι metal.

Tου '65? Ωραία μας τα λες...
Τέσπα, το θέμα δεν είναι το Paranoid.

To θέμα είναι οτι συγκρίνεις τη συμπεριφορά του μεταλλά σπίτι του, με τη συμπεριφορά του στη συναυλία.
Α)Δεν ξέρεις πως συμπεριφέρεται ο κάθε μεταλλάς σπίτι του
Β)Δεν ισχυρίστηκα οτι όποτε ακούγονται αυτές οι συχνότητες ,άνθρωποι τρελαίνονται. Διάβαζε καλύτερα.

Απόδειξη ότι δεν ξέρεις τί λές...και καλό θα κάνουν να κατεβάσουν εκείνο το άρθρο να μή διαβάζει ο κόσμος ανακρίβειες.

Πές μου ειλικρινά. Οταν έγραφες αυτές τις κουβέντες, είχες διαβάσει το άρθρο? Το οποίο είναι εργασία που παρουσιάστηκε στο Πολυτεχνείο, βασισμένο σε βιβλία Πανεπιστημίου, και γνώσεις καθηγητών κιθάρας. Αλλα απο τη στιγμή, που άρχισες να μιλάς για ψηφιακά εφε, είναι ολοφάνερο οτι ουδέποτε το διάβασες, και ρίχνεις λάσπη μόνο και μόνο γιατί είσαι ανίκανος να πείς δικό σου επιχείρημα, παρα μόνο να νομίζεις οτι απαντάς με τα δήθεν παραδείγματα.(Που και αυτά, σου αποδεικνύω οτι δεν στέκουν πάντα.)

Εγώ ισχυρίστηκα οτι όχι μόνο οι στίχοι , αλλα και η μουσική έχει τη δυνατότητα να επηρρεάσουν το νευρικό σύστημα. Αν δεν καταφέρεις να βρείς επιχειρήματα που να ενισχύουν το αντίθετο,δηλαδή να λένε, οτι ο εγκέφαλος,και το νευρικό σύστημα δεν επηρρεάζονται απο την μουσική (αρμονία- υπέρηχους- υπόηχους), και οτι μόνο οι στίχοι επηρρεάζουν, τότε για μένα, η όλη σου δήθεν επιχειρηματολογία, είναι απλά μια παιδαριώδης μανία να πάς κόντρα,οπότε δεν έχει νόημα για μένα να συνεχίσω τη κουβέντα, και όχι διάλογο, μαζί σου.

παιδια μου φαινεται οτι η μεταλ σας αλλαξε και αναλωνεστε σε ενα off topic θεμα...
Προσπαθώ να εξηγήσω οτι στη μέταλ είναι πιθανό να υπάρχουν κάποιες μεταβολές στον άνθρωπο.Πως είμαι offtopic?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #54 στις: 03/06/07, 17:26 »
Tου '65? Ωραία μας τα λες...
Τέσπα, το θέμα δεν είναι το Paranoid.


Δεν είμαι φαν των Sabbath για να με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μια προσέγγιση έκανα, κοντά έπεσα πάντως

To θέμα είναι οτι συγκρίνεις τη συμπεριφορά του μεταλλά σπίτι του, με τη συμπεριφορά του στη συναυλία.
Α)Δεν ξέρεις πως συμπεριφέρεται ο κάθε μεταλλάς σπίτι του
Β)Δεν ισχυρίστηκα οτι όποτε ακούγονται αυτές οι συχνότητες ,άνθρωποι τρελαίνονται. Διάβαζε καλύτερα.

Παράθεση
Πές μου ειλικρινά. Οταν έγραφες αυτές τις κουβέντες, είχες διαβάσει το άρθρο? Το οποίο είναι εργασία που παρουσιάστηκε στο Πολυτεχνείο, βασισμένο σε βιβλία Πανεπιστημίου, και γνώσεις καθηγητών κιθάρας. Αλλα απο τη στιγμή, που άρχισες να μιλάς για ψηφιακά εφε, είναι ολοφάνερο οτι ουδέποτε το διάβασες, και ρίχνεις λάσπη μόνο και μόνο γιατί είσαι ανίκανος να πείς δικό σου επιχείρημα, παρα μόνο να νομίζεις οτι απαντάς με τα δήθεν παραδείγματα.(Που και αυτά, σου αποδεικνύω οτι δεν στέκουν πάντα.)


Το άρθρο μιλάει για την λειτουργία της κιθάρας όταν ο ήχος δεν περνάει απο απολύτως καμία επεξεργασία. Αυτό δεν έχει πρακτική εφαρμογή γιατί ακόμα και το CD κόβει πάρα πολλές συχνότητες. Όλοι οι υπέρηχοι, υπόηχοι που λές μπορεί να υπάρχουν όταν ο ήχος της κιθάρας βγαίνει απο την φυσική πηγή της.
Όταν όπως σου είπα περνάει απο χιλιάδες εφφέ η ποιότητα του ήχουν αλλάζει πάρα πολύ.
Λοιπόν όταν ακούς το ΙΔΙΟ τραγούδι απο το ίδιο συγκρότημα και την ίδια εκτέλεση αλλά το ακούς Live, σε CD, σε MP3, σε Κασετόφωνο, σε super ηχοσύστημα, σε μάπα κασετώφονο η ηχητική ποιότητα έχει τεράστιες αλλαγές απο τη μία περίπτωση στην άλλη.

Ειδικά όταν μιλάμε για MP3 όπου η συμπίεση βασίζεται στο γεγονός ότι κρατώνται ΜΟΝΟ οι ωφέλιμες συχνότητες, γεγονός που καταρρίπτει το κατα τ'άλλα επιστημονικό άρθρο όταν μιλάμε για ΠΡΑΚΤΙΚΗ εφαρμογή.

Παράθεση
Εγώ ισχυρίστηκα οτι όχι μόνο οι στίχοι , αλλα και η μουσική έχει τη δυνατότητα να επηρρεάσουν το νευρικό σύστημα. Αν δεν καταφέρεις να βρείς επιχειρήματα που να ενισχύουν το αντίθετο,δηλαδή να λένε, οτι ο εγκέφαλος,και το νευρικό σύστημα δεν επηρρεάζονται απο την μουσική (αρμονία- υπέρηχους- υπόηχους), και οτι μόνο οι στίχοι επηρρεάζουν, τότε για μένα, η όλη σου δήθεν επιχειρηματολογία, είναι απλά μια παιδαριώδης μανία να πάς κόντρα,οπότε δεν έχει νόημα για μένα να συνεχίσω τη κουβέντα, και όχι διάλογο, μαζί σου.


Δηλαδή υποστηρίζεις ότι ένας μεταλλάς που ακούει ένα τραγούδι Live του επηρεάζει το νευρικό σύστημα ενώ αν ακούσει το ίδιο κομμάτι σε ένα Club στην ίδια ένταση αλλά απο MP3 δεν θα τον πειράξει...μιας και όπως είπα το MP3 κρατά μόνο τις ωφέλιμες συχνότητες. Κατα τ'άλλα και στα Metal-Club μια χαρα κοπανιούνται.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #55 στις: 03/06/07, 17:57 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:31 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #56 στις: 03/06/07, 18:33 »
Δεν απάντησες.Ξαναρωτάω:Το είχες διαβάσει το άρθρο όταν με κατηγορούσες για "ελλειπή επιστημονική υπόσταση"? Πές με ειλικρίνεια γμτ!Γιατι απο τα λεγόμενά σου, δεν φαίνεται να το είχες διαβάσει πρίν, αλλα τη λάσπη σου μια χαρα τη πέταγες.


Δηλαδή υποστηρίζεις ότι ένας μεταλλάς που ακούει ένα τραγούδι Live του επηρεάζει το νευρικό σύστημα ενώ αν ακούσει το ίδιο κομμάτι σε ένα Club στην ίδια ένταση αλλά απο MP3 δεν θα τον πειράξει...μιας και όπως είπα το MP3 κρατά μόνο τις ωφέλιμες συχνότητες. Κατα τ'άλλα και στα Metal-Club μια χαρα κοπανιούνται.
Επειδή φαίνεσαι μεγάλος γνώστης... Και η επιχειρηματολογία σου βασίζεται στο γεγονός οτι διατηρούνται μόνο οι ωφέλιμες συχνότητες.(Το οποίο το έχεις κάνει καραμέλα, αλλα τέσπα)Και σε ρωτάω:

Τί είναι οι ωφέλιμες συχνότητες? Να χτυπήσω τη 5η χορδή της κιθάρας, και να ανιχνεύσω ήχό μόνο στα 110Hz? Αυτό είναι? Η τονική?

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #57 στις: 03/06/07, 20:49 »
Ωφέλιμες συχνότητες είναι όσες αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο αυτί. Με λίγα λόγια αφαιρείται ότι δεν μπορούμε να ακούσουμε...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mp3

Κατα συνέπεια σύμφωνα με τη θεωρία σου ένας Μεταλάς ο οποίος τα σπάει σε μια συναυλία λόγω του ότι "επηρεάζεται απο τους υπέρηχους και υπόηχους", αν ακούσει το ίδιο κομμάτι ηχογραφημένο σε MP3 δεν θα το κάνει.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #58 στις: 03/06/07, 23:21 »
παιδια σορρυ που επεμβαινω αλλα μηπως το μ@μισ@τε λιγο το θεμα (σορρυ για τη βωμολοχια ;D),αλλα νομιζω πως το θεμα για αλλο λογο γραφτηκε.αφηστε τις αντιπαραθεσεις δεν θα καταφερετε τιποτα.  ;)
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #59 στις: 04/06/07, 04:17 »
Δεν απάντησες.Ξαναρωτάω:Το είχες διαβάσει το άρθρο όταν με κατηγορούσες για "ελλειπή επιστημονική υπόσταση"? Πές με ειλικρίνεια γμτ!Γιατι απο τα λεγόμενά σου, δεν φαίνεται να το είχες διαβάσει πρίν, αλλα τη λάσπη σου μια χαρα τη πέταγες.
Γιατί δεν απαντάς? Μήπως γιατι σε πήρα πρέφα? Όταν θα προτείνεις δημόσια να βγάλουν κάτι απο το site έχε υπόψιν οτι πρίν μπεί, διαβάστηκε απο άλλους που συμφώνησαν να μπεί.Με τη λασπολογία σου λοιπόν, δεν προσβάλλεις μόνο εμένα, προσβάλλεις και αυτούς.

Όταν δε, ο λόγος που θέλεις να το βγάλουν είναι η οδυνηρή αποκάλυψη οτι πέρα απο το μικρό σου σύμπαν, υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται και έχουν επιχειρήματα, κοινώς το κάνεις απο κακία, γιατι είναι προφανέστατο οτι δεν είχες μπεί στο κόπο να το κοιτάξεις, η προσβολή σου είναι τρισχειρότερη.

Να πώ οτι είναι κανα τεράστιο άρθρο, το οποίο θα σε κούραζε, να πώ, πάει στο καλό. Αλλα το οτι σου υπέδειξα και ποιές σελίδες να κοιτάξεις, και πάλι αρνήθηκες να το κάνεις τότε, δείχνει τη μικρότητα του χαρακτήρα σου, και τη ξεροκεφαλιά σου.


Κατα συνέπεια σύμφωνα με τη θεωρία σου ένας Μεταλάς ο οποίος τα σπάει σε μια συναυλία λόγω του ότι "επηρεάζεται απο τους υπέρηχους και υπόηχους", αν ακούσει το ίδιο κομμάτι ηχογραφημένο σε MP3 δεν θα το κάνει.

Και σε αυτό έχω απαντήσει και το κάνω τελευταία φορά:

Α) Ουδέποτε ισχυρίστηκα οτι θα γίνει κάτι αποκλειστικά και μόνο απο αυτούς τους ήχους.
Δεν προσπαθώ να πώ οτι μας μεταμορφώνει, αλλα έχει επιρροές.
Το λογικό τώρα είναι οτι όσο περισσότερο εκτίθεται ένα άτομο σε τέτοια ακούσματα, αλλάζουν κάποια χαρακτηριστικά του. Το κατα πόσο θα αλλάξουν αυτά τα χαρακτηριστικά, είναι κάτι το μή-μετρήσιμο, πλήρως εξαρτημένο απο μια πληθώρα μεταβλητών. Δεν προσπαθώ να πώ οτι μας μεταμορφώνει, αλλα έχει επιρροές.

Β)Ουδέποτε ισχυρίστηκα οτι έχει ακαριαία επίδραση



Αυτό που είπα, είναι οτι είτε μέσω των συνδυασμών των ήχων, είτε μέσω των υπέρηχων , κοινώς μέσω της αρμονίας, όπως σου εξήγησα πώς την εννοούσα:
Όταν λέω "αρμονία" εννοώ "ηχητικό σύνολο που παράγεται κατα τη διάρκεια ενός κομματιού" και όχι αποκλειστικά "το σύνολο των κανόνων που διέπουν τη σύνθεση ενός μουσικού κομματιού".
, υπάρχει δυνατότητα να επηρρεαστεί ο εγκέφαλος.Άλλωστε, οι ωφέλιμες συχνότητες αναφέρονται  μόνο στους υπέρηχους, και όχι στην αρμονία των κομματιών του κάθε μουσικού κομματιού, εννοώντας  "το σύνολο των κανόνων που διέπουν τη σύνθεση ενός μουσικού κομματιού", δηλαδή το ποιές νότες συνδιάστηκαν.





παιδια σορρυ που επεμβαινω αλλα μηπως το μ@μισ@τε λιγο το θεμα (σορρυ για τη βωμολοχια ;D)

Ο τίτλος ήταν και είναι "η μέταλ μας αλλάζει?". Και πάνω σε αυτό το πλαίσιο προσπάθησα και εγώ να κινηθώ. Με αυτή τη λογική οφείλω μια συγνώμη στη κοπέλα που το ξεκίνησε, και σε όσους απάντησαν στο μήνυμά της με σκοπό να τη βοηθήσουνε.

...δεν θα καταφερετε τιποτα.  ;)
Πράγματι, κάποιες περιπτώσεις θεωρούνται ανίατες...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #60 στις: 04/06/07, 04:54 »
Γιατί δεν απαντάς? Μήπως γιατι σε πήρα πρέφα? Όταν θα προτείνεις δημόσια να βγάλουν κάτι απο το site έχε υπόψιν οτι πρίν μπεί, διαβάστηκε απο άλλους που συμφώνησαν να μπεί.Με τη λασπολογία σου λοιπόν, δεν προσβάλλεις μόνο εμένα, προσβάλλεις και αυτούς.

Μα σου απάντησα...διάβασα το άρθρο και σου εξήγησα ποιά ΒΑΣΙΚΑ πράγματα αγνοεί...αρα δεν μπορεί να θεωρηθεί επιστημονικό. Τώρα αν έχεις χαμηλή νοημοσύνη και θέλεις να δείς τη φράση "ν-α-ι δ-ι-α-β-α-σ-α τ-ο α-ρ-θ-ρ-ο" για να το καταλάβεις δεν φταίω εγώ.

Παράθεση
Όταν δε, ο λόγος που θέλεις να το βγάλουν είναι η οδυνηρή αποκάλυψη οτι πέρα απο το μικρό σου σύμπαν, υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται και έχουν επιχειρήματα, κοινώς το κάνεις απο κακία, γιατι είναι προφανέστατο οτι δεν είχες μπεί στο κόπο να το κοιτάξεις, η προσβολή σου είναι τρισχειρότερη.

Όπως είπα στα προηγούμενα posts απέδειξα τον απλούστατο λόγο γιατί το άρθρο είναι ανυπόστατο. Ανάλογα απο ποιά πηγή ακούς τον ήχο η ποιότητα του ήχουν αλλάζει. Όχι μόνο αυτό αλλά και ο χώρος που ακούς τον ήχο και απο ποιό σημείο ακούς τον ήχο.

Όταν λέω "αρμονία" εννοώ "ηχητικό σύνολο που παράγεται κατα τη διάρκεια ενός κομματιού" και όχι αποκλειστικά "το σύνολο των κανόνων που διέπουν τη σύνθεση ενός μουσικού κομματιού".
, υπάρχει δυνατότητα να επηρρεαστεί ο εγκέφαλος.Άλλωστε, οι ωφέλιμες συχνότητες αναφέρονται  μόνο στους υπέρηχους, και όχι στην αρμονία των κομματιών του κάθε μουσικού κομματιού, εννοώντας  "το σύνολο των κανόνων που διέπουν τη σύνθεση ενός μουσικού κομματιού", δηλαδή το ποιές νότες συνδιάστηκαν.

Τώρα το άλλαξες, πρώτα μιλούσες για υπερήχους και υποήχους τώρα μιλάς ποιές νότες συνδυάζονται. Καλά...πρόσεξε μη παίξεις/ακούσεις κανα augmented 4th και έρθει να μας κάψει καμια Ιερά Εξέταση....η ακόμα χειρότερα μην ανοίξεις τίποτα πύλες τις κόλασης.

παιδια σορρυ που επεμβαινω αλλα μηπως το μ@μισ@τε λιγο το θεμα (σορρυ για τη βωμολοχια ;D)

Έχεις δίκιο, αλλά δυστυχώς υπάρχουν άτομα τα οποία επιμένουν να τρολλάρουν στην πλειοψηφία των Thread. Για να πάρουμε ένα πρόσφατο παράδειγμα απο το thread "βιρτουόζος κιθαρίστας". Τα γνωστά Troll είχαν ΚΑΙ εκεί πρωταγωνιστικό ρόλο.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #61 στις: 04/06/07, 04:55 »
Παντως οι ανουσιοι τσακωμοι στο φορουμ δεν αλλαζουν...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #62 στις: 04/06/07, 05:20 »
...αρα δεν μπορεί να θεωρηθεί επιστημονικό.
Είναι λογικό να λείπουν αυτά που αναφέρεις, γιατι το άρθρο, και το συγκεκριμένο σημείο μιλάνε για χορδές, και όχι για μηχανήματα.


Όταν λέω "αρμονία" εννοώ "ηχητικό σύνολο που παράγεται κατα τη διάρκεια ενός κομματιού" και όχι αποκλειστικά "το σύνολο των κανόνων που διέπουν τη σύνθεση ενός μουσικού κομματιού".
, υπάρχει δυνατότητα να επηρρεαστεί ο εγκέφαλος.Άλλωστε, οι ωφέλιμες συχνότητες αναφέρονται  μόνο στους υπέρηχους, και όχι στην αρμονία των κομματιών του κάθε μουσικού κομματιού, εννοώντας  "το σύνολο των κανόνων που διέπουν τη σύνθεση ενός μουσικού κομματιού", δηλαδή το ποιές νότες συνδιάστηκαν.

Τώρα το άλλαξες, πρώτα μιλούσες για υπερήχους και υποήχους τώρα μιλάς ποιές νότες συνδυάζονται.
Τώρα το άλλαξα? Δες απο πότε είναι η παράθεση. Το είχα συμπεριλάβει εξ'αρχής, απλά μετά έφυγε η κουβέντα.

Καλά...πρόσεξε μη παίξεις/ακούσεις κανα augmented 4th και έρθει να μας κάψει καμια Ιερά Εξέταση....η ακόμα χειρότερα μην ανοίξεις τίποτα πύλες τις κόλασης.
Δίκιο έχεις.Υπάρχουν κομπλεξικοί στο μέταλ.

Μια τελευταία ερώτηση.Πότε άρχισε το trollάρισμα? Όταν ανέπτυξα την αποψή μου οτι δεν παίζουν ρόλο μόνο οι στίχοι, ή οταν δεν δέχτηκες άλλη άποψη πέρα απο τη δική σου?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #63 στις: 04/06/07, 06:07 »
Λοιπον επειδη πήγαμε μακρια και δεν βγαινει τιποτα
ειναι ανούσιο να συνεχίσουμε.
οπως ειπα και πριν ομως

δεν μιλαμε για συχνότητες τωρα.
μιλαμε για τονικοτητες και αρμονιες.
δηλαδη οταν ακους μια συγκεκριμενη τονικοτητα σε καποια ενταση
το νευρικο συστημα εχει μια αντιδραση που επηρεάζετε και απο την μεταβλητη
"ψυχολογια" σε καθε ανθρωπο.


οποτε αφηστε απο εξω τις συχνοτητες.
τεσπα το αρθρο σου isnogood ειναι πολυ καλο
και βοηθαει οσους θελουν να μαθουν λιγα παραπανω για τον ηχο της κιθαρας.

η μεταλ αν επηρεάζει η οχι δεν μπορω να το αποδειξω
με ακριβες στοιχεια.
εχω πει ολα μου τα επιχειρήματα παραπανω.
οταν βρω χρονο θα βαλω σε 2 ποντικια να ακουει το ενα manowar
και το αλλο τερζη θα καταγραψω συμπεριφορες και θα τα δημοσιοποιησω.

ως τοτε ειναι ανουσιο να μαλωνουμε
υποστηριξα οτι πιστευω,εσυ chris μας ειπες την γνωμη σου
Και εσυ isnogood Πηρες αναλογα μερος με την αποψη σου.

ας μην το τραβαμε αλλο και ας αφησουμε την κοπελα με τα προβληματα της.
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος jaymz21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • HERO OF THE DAY
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #64 στις: 04/06/07, 12:28 »
Όχι μωρε δεν υπάρχουν κομπλεξάρες μεταλάδες.

Αυτοί που είναι κολλημένοι σε NWOBHM και στα 80's και οτιδήποτε μεταγενέστερο είναι απαράδεκτο;
Αυτοί που θεωρούν ότι τα γυναικεία φωνητικά δεν έχουν θέση στη Μέταλ
Αυτοί που θεωρούν οτιδήποτε έχει Brutal φωνητικά είναι ηχορύπανση
Αυτοί που θεωρούν οτιδήποτε πιό ελαφρύ απο Black Μεταλ ότι είναι φλωριά
Αυτοι που δεν καταδέχονται να ακούσουν τραγούδι Metallica μετά το ...And Justice For All
Αυτοί που θεωρούν ότι οποιοσδήποτε δεν έχει μακρυά μαλλιά δεν μπορεί να λέγεται μεταλάς...
Αυτοί που δεν καταδέχονται να ακούσουν τον νέο τραγουδιστή του Χ συγκροτήματος επειδή ο προηγούμενος ήταν "ο Θεός".
Αυτοί που ακούνε 2-3 συγκροτήματα και θεωρούν όλα τα άλλα για τα μπάζα.

Όχι μωρε δεν υπάρχουν κομπλεξαρισμένοι Μεταλάδες, προς θεού...
σου υπενθιμυζω οτι αυτα που λεω τα λεω με βαση εμενα κ τους γνωστους μου...ασφαλως κ υπαρχουν αυτοι που λες
JAYMZ21

Αποσυνδεδεμένος jaymz21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • HERO OF THE DAY
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #65 στις: 04/06/07, 16:53 »
για μενα πιστευω πως απο την στιγμη που ακους αυτη την μουσικη εισαι ατομο ψαγμενο,ευαισθητο,με προβληματισμους κ οχι ανεγκεφαλος με μοναδικη εννοια σου την διασκεδαση!

Αν και ξεφεύγουμε απ΄το θέμα..είναι μειοψηφία μάλλον αυτοί που αναφέρεις ;)
Και επίσης υπάρχουν πάρα πάρα πάρα πολλά είδη μουσικής πέρα από την rock/metal, που πρέπει να είσαι πολύ πιο "ψαγμένος" για να τα ακούσεις και να τα καταλάβεις.
Και ίσως να έχεις περάσει από τη φάση της rock/metal και στην πορεία,μεγαλώνοντας και ανοίγοντας το μυαλό σου, να καταλάβεις πως υπάρχουν πολλά περισσότερα out there :)
το θεμα μας ομως ειναι  η metal μουσικη ετσι.δν ειμαι μικρος.ειμαι 24.σε ηλικια 15-16,γυμνασιο δηλαδη ακουγα τα τελειως αντιθετα πραγματα!ελληνικα  κ ξενη Pop...τετοια.ομως δν με γεμιζε αυτο το πραγμα απο μια ηλικια κ μετα!δν γινοταν να ακουω αυτα τα τραγουδια κ η διαθεση μου,οι σκεψεις μου να ειναι διαφορετικες.κ βεβαια υπαρχουν αλλα ειδη μουσικης το ιδιο ψαγμενα που τα γουσταρω!δν ακουω μονο μεταλ!μπορω να ακουσω σχεδον τα παντα κ να βρω θετικα πραγματα σε αυτα!αλλα μην μου πει κανεις πως ατομα που ακουνε Μπουγα κ γω δν ξερω τι αλλο κ ειναι καθε βραδυ στα σκυλαδικα με τα λεφτα του μπαμπα τους ειναι ατομα με προβληματισμους!σοβαρους προβληματισμους...
JAYMZ21

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #66 στις: 04/06/07, 17:04 »
Να με αλλαζει η μεταλ???Εμενα μπα οχι....απαθης...Ενταξει ναι την διαθεση μου την αλλαζει...(δλδ αν ακουω manilla road γουσταρω να εχω και κατι να σπαω ;D)...

Η δικια μου συμβουλη θα ηταν να κοψεις για λιγο καιρο το μεταλ.Ασχολησου με κατι αλλο.Αν εχεις καποιο ψυχολογικο προβλημα και ακους ολη την μερα για πονους λυπες αυτοκοτνιες και λοιπες μαλακιες λογικο ειναι να γινεσαι χειροτερα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #67 στις: 04/06/07, 18:55 »
για μενα πιστευω πως απο την στιγμη που ακους αυτη την μουσικη εισαι ατομο ψαγμενο,ευαισθητο,με προβληματισμους κ οχι ανεγκεφαλος με μοναδικη εννοια σου την διασκεδαση!

Αν και ξεφεύγουμε απ΄το θέμα..είναι μειοψηφία μάλλον αυτοί που αναφέρεις ;)
Και επίσης υπάρχουν πάρα πάρα πάρα πολλά είδη μουσικής πέρα από την rock/metal, που πρέπει να είσαι πολύ πιο "ψαγμένος" για να τα ακούσεις και να τα καταλάβεις.
Και ίσως να έχεις περάσει από τη φάση της rock/metal και στην πορεία,μεγαλώνοντας και ανοίγοντας το μυαλό σου, να καταλάβεις πως υπάρχουν πολλά περισσότερα out there :)
το θεμα μας ομως ειναι  η metal μουσικη ετσι.δν ειμαι μικρος.ειμαι 24.σε ηλικια 15-16,γυμνασιο δηλαδη ακουγα τα τελειως αντιθετα πραγματα!ελληνικα  κ ξενη Pop...τετοια.ομως δν με γεμιζε αυτο το πραγμα απο μια ηλικια κ μετα!δν γινοταν να ακουω αυτα τα τραγουδια κ η διαθεση μου,οι σκεψεις μου να ειναι διαφορετικες.κ βεβαια υπαρχουν αλλα ειδη μουσικης το ιδιο ψαγμενα που τα γουσταρω!δν ακουω μονο μεταλ!μπορω να ακουσω σχεδον τα παντα κ να βρω θετικα πραγματα σε αυτα!αλλα μην μου πει κανεις πως ατομα που ακουνε Μπουγα κ γω δν ξερω τι αλλο κ ειναι καθε βραδυ στα σκυλαδικα με τα λεφτα του μπαμπα τους ειναι ατομα με προβληματισμους!σοβαρους προβληματισμους...

Βασικά, με το β' ενικό πρόωσωπο δεν εννούσα εσένα προσωπικά, γενικά μιλούσα!
Sorry αν φάνηκε πως τα έλεγα σε σένα τα περί άλλων ειδών κτλ , λάθος παρουσίαση! :)

Γενικά τώρα, οι περιπτώσεις όπου κάποιος ακούει ΜΟΝΟ μεταλ, ΜΟΝΟ μπουγά κτλ, είναι λίγο ακραίες.
Πιστεύω πως ένα μέσο ώριμο άτομο που ασχολείται έστω και λίγο με τη μουσική, ακούει αρκετά πράγματα, τουλάχιστον από κάποιο σημείο και μετά.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/07, 21:30 από Costantine (back) »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #68 στις: 04/06/07, 21:22 »
A ναι ξεχασα..Εγω ακους nwobhm και 80s γενικα μανιωδως και επισης το θεωρω τη βαση του μεταλ αλλα κολλημενος δεν ειμαι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #69 στις: 05/06/07, 13:23 »
A ναι ξεχασα..Εγω ακους nwobhm και 80s γενικα μανιωδως και επισης το θεωρω τη βαση του μεταλ αλλα κολλημενος δεν ειμαι.

Ναι ρε ξερουμε προς θεου :P ;D
Στα μισα απο αυτα εκει βρηκα χαρακτιριστικα σου ;D
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #70 στις: 07/06/07, 00:15 »
Εγώ έχω διαπιστώσει ότι η heavy μουσική ταράζει λίγο (μπορεί και πολύ) τα νεύρα. Ακόμα αν τα μέτρα είναι περίεργα και αλλάζουν συνέχεια αυτό χτυπάει χτυπάει κατακέφαλα μερικές φορές...Αυτό το λέω για αυτούς που ακούνε τη μουσική χωρίς να έχουν πολλή σχέση μαζί της και χωρίς να την ακούνε πραγματικά και να καταλαβαίνουν όλα αυτά τα περίεργα (μέτρα διαφορετικά των 4/4, πλούσιες ενορχηστρώσεις, παραμόρφωση ;D).

Για παράδειγμα τον τελευταίο καιρό άκουγα πολύ Symphony X και είχα καταπορωθεί. Εμένα δε με επηρέαζε καθόλου στη συμπεριφορά μου, γιατί ήξερα τι άκουγα, αλλά επειδή η μουσική ακουγόταν σε όλο το σπίτι έστω και λίγο (ειδικά αυτό το πιο λίγο είναι πιο οδυνηρό) αυτό επηρέασε τους γονείς μου και την αδερφή και χθες έγινε ένας καυγάς τρικούβερτος (που δεν περιλάμβανε εμένα) χωρίς λόγο ;D ;D :P :P
 :-\ Απ'ό,τι φαίνεται τα νεύρα τους πειράχτηκαν λιγάκι και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η μουσική έφταιγε γιατί έχει ξαναγίνει αλλά όχι τόσο έντονα και άλλες φορές που ακούω για μέρες όλο heavy μουσική!

Δυστυχώς πρέπει να πάρω ακουστικά για να ακούω Symphony X, Meshuggah και άλλα τέτοια περίεργα ή να ακούω όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι μου γιατί θα μου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι άμα συνεχίσω έτσι ;D ::)

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #71 στις: 08/06/07, 11:05 »
Εμενα αλλες φορες με αλλαζει αλλες οχι...Οταν π.χ ειμαι μονος στ δωματιο κ βαζω να ακουσω καμμια καφριλα εχω τν ταση να πεταω πραγματα,δν μπορω να καθομαι...Κ πολλες φορες με πνιγει το δωματιο μ...Κ θελω να βγω εξω κ να αρχισω να τρεχω...Οταν παλι ειμαι εξω οχι...Τ μονο που παθαινω καμμια φορα ειναι οτι κουναω τ ποδια μ με τν ρυθμο τσ μποτας...Οσο για γενικη συμπεριφορα μ απεναντι στσ γονεις μ...Δν με επηρεασε καθολου...
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #72 στις: 10/06/07, 12:32 »
Εγώ έχω διαπιστώσει ότι η heavy μουσική ταράζει λίγο (μπορεί και πολύ) τα νεύρα. Ακόμα αν τα μέτρα είναι περίεργα και αλλάζουν συνέχεια αυτό χτυπάει χτυπάει κατακέφαλα μερικές φορές...Αυτό το λέω για αυτούς που ακούνε τη μουσική χωρίς να έχουν πολλή σχέση μαζί της και χωρίς να την ακούνε πραγματικά και να καταλαβαίνουν όλα αυτά τα περίεργα (μέτρα διαφορετικά των 4/4, πλούσιες ενορχηστρώσεις, παραμόρφωση ;D).

Για παράδειγμα τον τελευταίο καιρό άκουγα πολύ Symphony X και είχα καταπορωθεί. Εμένα δε με επηρέαζε καθόλου στη συμπεριφορά μου, γιατί ήξερα τι άκουγα, αλλά επειδή η μουσική ακουγόταν σε όλο το σπίτι έστω και λίγο (ειδικά αυτό το πιο λίγο είναι πιο οδυνηρό) αυτό επηρέασε τους γονείς μου και την αδερφή και χθες έγινε ένας καυγάς τρικούβερτος (που δεν περιλάμβανε εμένα) χωρίς λόγο ;D ;D :P :P
 :-\ Απ'ό,τι φαίνεται τα νεύρα τους πειράχτηκαν λιγάκι και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η μουσική έφταιγε γιατί έχει ξαναγίνει αλλά όχι τόσο έντονα και άλλες φορές που ακούω για μέρες όλο heavy μουσική!

Δυστυχώς πρέπει να πάρω ακουστικά για να ακούω Symphony X, Meshuggah και άλλα τέτοια περίεργα ή να ακούω όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι μου γιατί θα μου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι άμα συνεχίσω έτσι ;D ::)
Πάντως από αυτούς που ακούν αυτό που παρατηρώ είναι ότι οι μεταλάδες είναι πιο ήρεμοι άνθρωποι γενικά! (Ίσως επειδή ξεσπάνε με τη μουσική)

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #73 στις: 10/06/07, 14:07 »
Ρε σεις, πώς σκατά τα καταφέρνετε και διαλύετε κάθε θέμα...Υπάρχει το chat για να τσακωθήτε.

Στο θέμα της κοπέλας...
Το εύκολο είναι να ξεσπάς όπου βρεις...
Το δύσκολο είναι να θυμώνεις με τον κατάλληλο άνθρωπο την κατάλληλη στιγμή...Μην ξεσπάς όπου βρεις κ όποιον πάρει η μπάλα...Κοίταξε να εντοπίσεις τους "στόχους" σου και να ξεσπάσεις επάνω τους...Να εντοπίσεις την αιτία, είτε είναι άνθρωπος, είτε κατάσταση, και να βγάλεις επάνω του τον θυμό σου...Θα νιώσεις καλύτερα... ;)
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος jaymz21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • HERO OF THE DAY
    • Προφίλ
Απ: η μεταλ μας αλλαζει?
« Απάντηση #74 στις: 15/06/07, 16:10 »
Προσφατα εκλεισα τα 15.Ακουω -κιριως- μεταλ εδω και 2,5 χρονια περιπου( Οpeth,lacuna coil,apocalyptica,trivium κλπ)Την λατρευω,ειναι σχεδον ολη μου η ζωη!Μ'αρεσει ν'ακουω μουσικη,να γραφω στιχους,να παιζω μονη  μου η στη μπαντα μου.Ομως οι γονεις μου συνεχως απειλουν και προσπαθουν να με αναγκασουν να σταματησω να ακοουω μεταλ.Και με κανουν με τον χειροτερο τροπο να χανω τους φιλους μου γιατι κατα τη γνωμη τους ειναι φρικια και με παρασυρουν.Λενε οτι αυτη η μουσικη με αλλαζει.Οτι με κανει αντικοινωνικη ,οτι η κακη μου συμπεριφορα προς αυτους  ειναι εξαιτιας της.Τα λογια του πατριου μου ακριβως οπως μου τα ειπε πριν λιγο :
''Ζωζεφινα,απο πριν γεννηθεις εσυ κι ολας  εχω δει οτι ολοι αυτοι που ακουνε μεταλ ειναι καπως.Εχουν μακρια μαλλια,50 πιρσινγκ ,ειναι ολο ''παραταμε'' και ολα τους φταινε.Ολο αυτο το ντουπ ντουπ σου πειραζει τον εγκεφαλο''
Το ξερω οτι δεν ειμαι και πολυ καλα ψυχολογικα.Χαραζω τα χερια μου σχεδον καθημερινα,συχνα πεφτω σε καταθλυψη,πλακονομαι καθεν τρεις και λιγο στο ηρεμιστικα και τα ντεπον κ μετα κανω head bangings μεχρι να μου πεσει το κεφαλι!Καρφωνω  με βελονες το σωμα μου και κοπανιεμαι στους τοιχους.και αλλα.οκ δεν ειναι και πολυ νορμαλ το ξερω.(εχω και την καλη μου πλευρα βεβαια)και σε καμια περιπτοση δεν το κανω για να το παιξω μαγκας.Αν αυτος ηταν ο σκοπος μου θα το εκανα μπροστα σε κοσμο καο οχι μονη μου στο δωματιο μου...Τα κανω ολ'αυτα  γιατι δεν εχω ποιον αλλον να τιμωρισω για ολα οσα γινονται εδω.Δεν εχω που να εκτονωθω οταν π.χ.  γυρναει σπιτι η μανα μ τυφλα οπως παντα,οταν γινομαστε ρεζιλι παντου,οταν παντα ριχνουν και οι 2 το φταιξιμο πανω μου.Και ολα αυτα τα παρατραγουδα αρχησαν πολυ πριν αρχισω ν'ακουω μεταλ.Δεν πηγε η μουσικη να με αλλαξει,εγω αλλαζοντας πηγα σ'αυτη.Ομως παραλληλα νιωθω πως με κραταει σ'αυτον τον δρομο.Πειτε μου παρακαλω τη γνωμη σας,ειτε ακουτε ειτε οχι μεταλ..
μετα απο τοσες αποψεις κ τοσες συμβουλες εχει αλλαξει κατι στην ζωη σου dark rose?
JAYMZ21

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
141 Απαντήσεις
66665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/06, 12:11
από Neuron
7 Απαντήσεις
3450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/05, 23:41
από porky
8 Απαντήσεις
2988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/07, 15:12
από VasilisG.J.
41 Απαντήσεις
14434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
10 Απαντήσεις
4752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
4 Απαντήσεις
2640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 17:10
από Fteo
9 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 02:56
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
3152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 15:24
από adr1anos
12 Απαντήσεις
2089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/22, 21:57
από UnderGround
1 Απαντήσεις
111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/24, 20:21
από Βραζίλης