Αποστολέας Θέμα: Automatic Folder Update...(ελπίζω..)  (Αναγνώστηκε 2561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Automatic Folder Update...(ελπίζω..)
« στις: 18/10/09, 20:40 »
Καλησπέρα.

Όπως όλοι μας έχω στον υπολογιστή μου ,κάποια αρχεία, τα οποία είναι ιδιαίτερα σημαντικά για μένα. Και όπως όλοι μας έχω το φόβο του ενδεχόμενου crash του δίσκου.

Στον υπολογιστή μου είναι εγκατεστημένοι 2 φυσικοί σκληροί δίσκοι.Τα πολύ σημαμτικά αρχεία, είναι σε ένα φάκελο,τον οποίο κρατάω και στους 2 δίσκους με περίπου μέγεθος τα 500ΜΒ. Αυτό που θέλω, είναι όποτε κάνω μια τροποποίηση στον ένα φακελο (ας πούμε στο δίσκο Α) να κάνει αυτόματα update και στον αντίστοιχο φάκελο στο δίσκο Β. Ουσιαστικά ένα πρόγραμμα συγχρονισμού φακέλων.

Καθότι απενεργοποιώ τον υπολογιστή μου μόνο με batch file, σκέφτηκα να ενσωματώσω άλλη μια γραμμή στο batchάκι, αλλα είναι λίγο χαζό κάθε φορά που κάνω απενεργοποίηση να περιμένω τη μεταφορά 500ΜΒ.Βρήκα 1,2 στο νέτ, αλλα οποιεσδήποτε προτάσεις βασισμένες στη χρήση των παραπάνω προγραμμάτων θα εκτιμηθούν.

Εχω προσκλησεις για blogthea και greek-tracker...  :yeah :yeah :yeah :yeah :roll :roll :roll :roll
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Automatic Folder Update...(ελπίζω..)
« Απάντηση #1 στις: 19/10/09, 18:41 »
Για αντιγραφη σε πραγματικο χρονο μεσω εφαρμογης, δεν το'χω ψαξει (παρα μονο μεσω συστηματος δισκων RAID 1), αν σου αρκει ενα προγραμμα συγχρονισμου φακελων που θα το τρεχεις χειροκιμητα ή με schedule, παρε το SyncBack: http://www.2brightsparks.com/downloads.html#freeware Αυτο δουλευω εδω και πολυ καιρο.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Automatic Folder Update...(ελπίζω..)
« Απάντηση #2 στις: 19/10/09, 19:41 »
Για αντιγραφη σε πραγματικο χρονο μεσω εφαρμογης, δεν το'χω ψαξει (παρα μονο μεσω συστηματος δισκων RAID 1), αν σου αρκει ενα προγραμμα συγχρονισμου φακελων που θα το τρεχεις χειροκιμητα ή με schedule, παρε το SyncBack: http://www.2brightsparks.com/downloads.html#freeware Αυτο δουλευω εδω και πολυ καιρο.
Εγώ τρέχω ένα παρόμοιο για το Back-up στον εξωτερικό σκληρό μου, το οποίο μια φορά τη μέρα ελέγχει αν υπάρχουν νέα ή τροποποιημένα αρχεία σε φακέλους που του έχω πει να ελέγχει και μου κάνει Back-up. Έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ξέρω ότι οποιαδήποτε στιγμή πάρω τον εξωτερικό σκληρό μου κάπου, θα έχω όλα τα αρχεία που θα χρειαστώ για να δουλέψω. Ε και στην περίπτωση που δεν έχει γίνει το scheduled back-up και χρειαστώ τον σκληρό για μια δουλειά, απλά πατάω "back-up now" και είμαι έτοιμος.

Το να γίνεται back-up κάθε φορά που αλλάζει κάτι στον φάκελο προϋποθέτει να ελέγχεται συχνά ο φάκελος, κάτι που μπορείς να το κάνεις λογικά και με την εφαρμογή του Βραζίλη, αρκεί να το ρυθμίσεις να κάνει back-up έστω κάθε 5 λεπτά. Απλά γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται τόσο συχνά. Τσάμπα πόρους θα σου καταναλώνει...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Automatic Folder Update...(ελπίζω..)
« Απάντηση #3 στις: 21/10/09, 14:30 »
Λίγο αργότερα, βρήκα ένα της Microsoft το οποίο δε μπορω να δώ τώρα πως λέγεται.

Ουσιαστικά, κάνει αυτό που θέλω.Το ρύθμισα να τρέχει όποτε κλείνω τον υπολογιστή. Βασικό χαρακτηριστικό του είναι οτι δεν αντιγράφει και τα 500ΜΒ, αλλα μόνο όσα έχουν υποστεί αλλαγή. Εκανα δοκιμή, και παρατήρησα οτι αν αλλάξω έστω και ένα κελί σε ένα excelόφυλλο, την εντοπίζει και κάνει την αντιγραφή.

Μέχρι τώρα μόνο ευχαριστημένος είμαι, αν και το "μέχρι τώρα" αφορά την 20λεπτη δοκιμή που πρόλαβα να κάνω.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Automatic Folder Update...(ελπίζω..)
« Απάντηση #4 στις: 21/10/09, 14:38 »
χεχε....αυτό με αφορά πολύ... :P
(πρόσφατα μου κράσαρε ο δίσκος κ έχασα άπειρα αρχεία)

το μόνο που μένει βέβαια είναι να πάρω κ έναν 2ο σκληρό για το backup...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
10908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/06, 21:03
από eleos* (Βάλια πια....)
12 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/05, 21:35
από nick_rocks
9 Απαντήσεις
3614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/07, 17:20
από jaymz21
1 Απαντήσεις
1968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 14:51
από freemind
1 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 14:13
από Dr Wolf
15 Απαντήσεις
6429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 23:18
από faser
0 Απαντήσεις
1514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 11:01
από lavigne
2 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 17:16
από RoyBatty
5 Απαντήσεις
2250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/11, 21:24
από hoba
12 Απαντήσεις
4518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 19:18
από thanos1547