Αποστολέας Θέμα: βοήθεια με ηχομόνωση  (Αναγνώστηκε 8793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
βοήθεια με ηχομόνωση
« στις: 14/12/16, 22:50 »
γεια χαρά θέλω αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο να με βοηθήσει


θέλω να ηχομονώσω το δωμάτιο μου διότι κάνω τέτοια φΟνιτικά ...
https://www.youtube.com/watch?v=nKS1WTM6fzg


βασικά ένα παράθυρο παλιού τύπου 160 x 160 και μια πόρτα  70 x 220
αν μονώσω θα είμαι ευχαριστημένος
treatment δεν με ενδιαφέρει δεν έχω πρόβλημα
αρχικά σκεφτόμουν osb αλλά plugs με γυψοσανίδα και πετροβάμβακα εσώκλειστο είναι πιο οικονομικό και αποτελεσματικό αλλά δεν πολυθέλω τον πετροβαμβακα (δεν ξέρω αν είναι ασφαλής εσώκλειστος η πόσο επικίνδυνος είναι να τον κόβεις πχ) και δεν ξέρω πόσο θα αντέξει η γυψοσανίδα με τα βάλε βγάλε


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια με ηχομόνωση
« Απάντηση #1 στις: 14/12/16, 23:26 »
Γεια χαρά, θες να ηχομονώσεις το χώρο σου, δλδ έχεις πρόβλημα εξωτερικών θορύβων/θες να μειώσεις το θόρυβο από το δωμάτιο προς τα έξω, ή έχει προβλήματα διάθλασης του ήχου (φυσικό reverb και/ή echo) μέσα στο χώρο; Δεν νομίζω να χρειάζεται να ηχομονώσεις ιδιαίτερα το δωμάτιο από τη στιγμή που θα γράψεις φωνή. Περισσότερο νομίζω το δεύτερο πρέπει να σε ενδιαφέρει, εκτός και αν το περιβάλλον που ζεις είναι ιδιαίτερο ακατάλληλο (από θέμα θορύβων).


Αν λοιπόν το πρόβλημα εντοπίζεται κάπου στο πρώτο θέμα, είναι ζόρικη (βασικά ακριβή) η λύση. Αν είσαι στη δεύτερη κατηγορία, θες να μειώσεις αντανακλάσεις και ηχώ μέσα στο χώρο τότε η λύση είναι πιο εύκολη. Όπως και να έχει, εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάτι τέτοιο. Μπαίνει στη βάση του μικροφώνου και δημιουργεί ένα "ελεγχόμενο" και πιο μονωμένο χώρο για το μικρόφωνο.  Θα σε σώσει από πολλά προβλήματα και θα πάρεις άμεσα πιο καθαρή ηχογράφηση. Από εκεί και πέρα πες μας ακριβώς τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις, τι θες να πετύχεις, τι έχεις μέσα στο χώρο το οποίο προκαλέι θόρυβο (Η/Υ, αφυγραντήρας, air condition κτλ είναι πηγές παραγωγής θορύβου κατά τη διάρκεια μία ηχογράφησης) για να σε βοηθήσουμε να βρεις (φθηνές) λύσεις.
White noise

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια με ηχομόνωση
« Απάντηση #2 στις: 14/12/16, 23:50 »
με ενδιαφέρει μόνο το να μην ακούγομαι απέξω  από το παράθυρο και την πόρτα
για τους τοίχους ξέρω ανεβαίνει το κόστος αλλά δεν έχω πρόβλημα εκεί οπότε δεν με απασχολεί
και κυρίως για υλικά πάχη τιμές όχι τόσο το πως (σχεδιαστικά)




επίσης με ενδιαφέρει η ανθεκτικότητα της γυψοσανίδα σε τραντάγματα από μετακινήσεις (υποθέτοντας ότι είναι πάνω σε δοκάρια ξύλινα ή κάτι άλλο που να το στηρίζει δομικά)


και το κατά πόσον μπορεί να εξαλειφθεί ο κίνδυνος από τον πετροβάμβακα σε σάντουιτς υλικών αεροστεγώς κλεισμένος


τα plugs τα σκέφτομαι σαν λύση ώστε να μπορεί να επανέρχεται ο χώρος στην κανονική του εμφάνιση .




 


Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια με ηχομόνωση
« Απάντηση #3 στις: 15/12/16, 00:12 »
Το ρικοφον εχω ακουσει οτι κανει καλη δουλεια αλλα για να μην σε γελασω,κανε και μια μικρη ερευνα πανω σε αυτο και πες μας.Μια αλλη καλη και ομορφη λυση ειναι το υαλοτουβλο,ναι καλα ακουσες οσο περιεργο και αν σου φενεται,εγω σπιτι μου εχω ξεχωρισει δωματια με υαλοτουβλο,εχω ξεχωρισει δυο κηπους εναν δικο μου και ενα του γειτονα αλλα και γενικα γυρω γυρω το σπιτι μου διαχωριζεται απο τα υπολοιπα σπιτια των γειτονων με αυτο το υλικο.Το αποτελεσμα σε διαβεβαιωνω ειναι πολυ καλο,παρ'ολο που ζω στη πιο φασαριοζικη και φωνακλαδικη γειτονια,η φασαρια εχει μειωθει σημαντικα.Δεν με πληρωνουν για να πλασαρω υαλοτουβλα απλα μοιραζομαι τη προσωπικη μου εμπειρια.
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια με ηχομόνωση
« Απάντηση #4 στις: 15/12/16, 06:49 »
Αυτο με την γυψοσανιδα ειναι λαθος.
Πιστευω το καλυτερο ειναι:
πλαισιο απο καδρονια 5 ποντους,,πλατι νοβοπαν που βαζουν για πλατη στις ντουλαπες,μεσα βαζεις ηχομονοτικο ομως ενα ασπρο σαν βαμβακι(δεν ξερω ονομα) και η το αφηνεις ετσι η απο μπροστα το ντυνεις με υφασμα (κατα προτιμηση βαμβακερο) και το πιανεις με σιραπτικα στα καδρονια.
Το βαλε βγαλε θελει λιγη προσοχη να μην σπασεις τιποτα,αλλα λογικο ειναι.οτι και να βαλεος,θα θελει προσοχη..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: βοήθεια με ηχομόνωση
« Απάντηση #5 στις: 15/12/16, 21:26 »

επίσης με ενδιαφέρει η ανθεκτικότητα της γυψοσανίδα σε τραντάγματα από μετακινήσεις (υποθέτοντας ότι είναι πάνω σε δοκάρια ξύλινα ή κάτι άλλο που να το στηρίζει δομικά)


και το κατά πόσον μπορεί να εξαλειφθεί ο κίνδυνος από τον πετροβάμβακα σε σάντουιτς υλικών αεροστεγώς κλεισμένος


τα plugs τα σκέφτομαι σαν λύση ώστε να μπορεί να επανέρχεται ο χώρος στην κανονική του εμφάνιση .

1. H γυψοσανίδα είναι ανθεκτική, αλλά αν είναι να την μετακινείς συνέχεια, άστο καλύτερα
2. Ο πετροβάμβακας είναι ακίνδυνος, μάλλον τον μπερδεύεις με τον υαλοβάμβακα

Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις πετροβάμβακα μεσαίας πυκνότητας πάνω σε μια φτηνή και ελαφριά μελαμίνη στις διαστάσεις των ανοιγμάτων, να τα τυλίξεις μαζί με ένα ύφασμα και να τα μπενοβγάζεις. Προσοχή, ο πετροβάμβακας προς τη μεριά του δωματίου. Για να έχεις αποτέλεσμα, πρέπει να μπαίνει φρακαριστά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
117 Απαντήσεις
146419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/15, 14:43
από Jezus
20 Απαντήσεις
20064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 12:47
από adr1anos
15 Απαντήσεις
5698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 04:20
από Jezus
2 Απαντήσεις
1985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 04:33
από blueb
0 Απαντήσεις
14937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
63 Απαντήσεις
50410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 14:48
από bLaStLP
0 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 23:37
από freemind
1 Απαντήσεις
2136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 23:39
από ibanezbass
Βοήθεια με εφε

Ξεκίνησε από agrammatos Εφέ

4 Απαντήσεις
2541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 17:22
από agrammatos
2 Απαντήσεις
3724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 19:58
από Fourier