Αποστολέας Θέμα: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια  (Αναγνώστηκε 5686 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« στις: 24/09/05, 22:36 »
Γεια σας παιδες..... Σαν νεος και γω σ'αυτο το forum ειπα και γω να ανεβασω 4 κομματακια που εχω γραψει μεχρι στιγμης για να ακουσω καμια γνωμη καπως πιο ουδετερη απο αυτη των φιλων μου...  Λοιπον παιζω μολις 2,5 χρονια κιθαρα (την ξεκινησα δηλ στο πανεπιστημιο) χωρις ωδεια και δασκαλους οποτε αν περιμενετε να ακουσετε τα σολο της ζωης σας, ειστε σε λαθος θεμα ;D ;D Λοιπον, πρεπει να προειδοποιησω οτι τα τραγουδια εινια σε midi μορφη οποτε καταλαβαινετε οτι μιλαμε για ηχο ringtone και ειναι γραμμενα με το guitar pro. Επισης ειναι με τετοια δομη γραμμενα ωστε να προστεθουν αργοτερα φωνητικα (και στιχοι ασφαλως) οποτε ισως να βαρεθειτε τις επαναληψεις καποων θεματων.... Θα μου πειτε γιατι δεν τα ηχογραφησα πρωτα?? Η απαντηση εινιαι οτι εχω καποιο προβλημα με την καρτα ηχου και μεχρι το επομενο format δεν μπορω να ηχογραφησω.... :( :( Εξαλλου χρησιμοποιω και σε καποια κομματια πιανο οποτε μου ειναι δυσκολο να τα ηχογραφησω προς το παρον... Το αφηνω για μελλοντικα αυτο..... Αρκετα ομωςμε την συστατικη επιστολη.....
Τα αρχεια βρισκονται στο παρακατω Link:

    http://s64.yousendit.com/d.aspx?id=0ZB2PKH5PY6730ZVYVG35Y7SKC

Eιναι μολις 7Kb (ειναι ενα αρχειο συμπιεσμενο) οποτε δεν ειναι προβλημα για κατεβασμα πιστευω. Οι τιτλοι των τραγουδιων ειναι οι ακολουθοι (ειναι ενδεικτικοι και οχι μονιμοι γιατι οπως προανεφερα οταν γραφτουν στιχοι τοτε τα τραγουδια πιθανον να αλλαξουν τιτλο):

1) Atmosheric Summer
2)Take Me Away
3)Different Ways To Hate
4)A Trip Into A Dream

H διαρκεια τους ειναι στο συνολο περιπου 20 λεπτα...
Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον κανει το κοπο να τα ακουσει και ελπιζω και περιμενω καθε ιδους κριτικη - συμβουλη...
Sorry για το μεγαλο post.... :-[
Ευχαριστω για τον χρονο σας

ΥΓ. Αν το link δεν λειτουργει παρακαλω να μου το πειτε για να φτιαξω αλλο.. ;)





To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #1 στις: 25/09/05, 04:40 »
Καλοσώρισες φίλε στο forum.
Αρχικά, μη θεωρείς κακό πράγμα το Ωδείο. Θυμίσου το , θα σου χρειαστεί παρακάτω.
Λοιπόν, κατέβασα το rar αρχειάκι με τα 4 ringtones ;D . Θυμήθηκα έτσι τις εποχές που βαριόμουν να διαβάσω για το σχολείο και έπαιζα με το Guitar Pro Και το Noteworthy Composer. Τα κομμάτια που βγαίνουν από αυτά,  δεν αποτελούν δέιγμα μουσικής, το καταλαβαίνεις, έτσι? Μόνο σα sketches μπορεί κάποιος λοιπόν να τα δει. Δυστυχώς ή ευτυχώς κάποια από αυτά λόγω του ότι δεν είσαι έμπειρος, δεν πιστέυω ότι μπορείς να τα αναπαράγεις.. Εν συνεχεία, και πιο συγκεκριμένα, το 4ο καλύτερα να μην το αναπαράγεις μπροστά σε οποιονδήποτε. Ειναι ενα τι βαρετο. (ισως με καταλληλη παραγωγή να δείξει, αλλα εγώ είμαι άσχετος και κρινω μονο απο νοτες κυριως) Speaking of which, πρεπει να σου πω οτι κανουν ενα ωραιο μαθημα στο Ωδειο, που λεγεται Αρμονια. ;D  Άκου τι παιζει με αυτο. Οταν έκανα και εγω παρόμοια midia, αψηφούσα την αρμονικη διαδοχη και αγνοουσα σημαντικους κανονες. Πηγαίνοντας ωδείο, κατανόησα ότι ο κόσμος της Μουσικής είναι μια θαυμαστή πάλη ανάμεσα στην πειθαρχία της Αρμονίας και στην ελευθερία της έκφρασης. Έτσι, μπορούν να βγουν όμορφα πραγματα. Δεν είναι κακό λοιπόν το Ωδείο.
Για παράδειγμα, μιλώντας για το πρώτο κομματι, έχει μερικά όμορφα θεματάκια που μπόρεσα να τα φαντασιωθώ με όργανα, αλλα αν το πηγαινες σα λυμενη ασκηση αρμονιας στον καθηγητη σου σε Ωδειο, θα γεμιζε κοκκιναδια στο χαρτι λογω αρκετων παραλληλων πέμπτων διαστημάτων. (1η-2η χορδη, κατιοντα re-sol, do-fa, si-mi... ;) ). Να πω βεβαια ότι σε κάπια όργανα, ή με έξυπνη ενορχήστρωση και παραγωγή σε ένα κομματι σύγχρονο, μπορούν να μπουν και αυτα, αλλά τωρα χτυπανε άσχημα. Ή για παράδειγμα στο τελος του Καλοκαιρινού κομματακιού, επανέρχεσαι στο πρώτο θεματάκι. Έχεις μπάσο Sol, και κάπου το σολο ψηλα κάνει ‘κορώνα‘ σε σολ και γυριζει κατεβαινοντας με fa αναίρεση. Εκεί πχ, το αυτί ζηταει τη διεση ;)
Επίσης, όταν κάνεις ένα μελωδικό σολακι, απέφυγε τις τεραστιες εναλλαγες οκταβας. ‘Τραγουδαει‘ το σολιστικο όργανο στην αρχη μιας οκταβας? Δεν είναι όμορφο σε μερος της ιδιας φρασης να συνεχιζεται η ιδια μελωδια κανοντας πηδημα μιαμιση οκταβας..
Σε γενικες γραμμες, τα τρια πρωτα μου αρεσαν, το τεταρτο οχι.  Δηλαδή, τα 3 πρωτα, αν τα σκεφτεις κι αλλο, τα επεξεργαστεις, τα κανεις λιγο ’ρεαλιστικα’ στο παίξιμο και τα ηχογραφησεις ομορφα , έχουν κάτι να πουν.
Καλο κουραγιο στο δρόμο σου. Keeop going. ;)
Κώστας

ΥΓ.Η προοπτική φωνητικών δε με ενθουσίασε. Εγώ τα κοίταξα σαν ορχηστρικά. Ίσως με φωνή δείχνουν ακόμη περισσότερο τα κομμάτια. Μπράβο για την προσπάθειά σου και καλη συνεχεια.
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #2 στις: 25/09/05, 14:10 »
Φιλε, καταρχην σε ευχαριστω που εκατσες να τα ακουσεις και να μαι ειλικρινης τετοια απαντηση - κριτικη περιμενα....
Βασικα λεγοντας οτι δεν εχω παει σε ωδειο και ειμαι αυτοδιδακτος, ηθελα απλα να τονισω οτι ειμαι "περισσοτερο ασχετος" με το αθλημα οποτε ολα αυτα που γραφεις για τα τραγουδια τα περισσοτερα πχ μπορει να μην τα εκανα αν ηξερα οπως λες αρμονια... Σιγουρα η βοηθεια απο δασκαλους και ωδεια βοηθαει και ψιλοσκεφτομαι φετος να αρχισω μαθηματα με δασκαλο..... Για τα ringtones που λες το ξερω, οπως επισης και οτι αυτο ειναι απλα ενα περιγραμμα του τραγουδιου και οχι κανονικο κομματι (παντως για ringtone στο κινητο κανει!!!!!  ;D)...Τωρα για το αν μπορω να τα αναπαραγω που λες, το μονο που με δυσκολευει ειναι το σολο στο 3ο κομματι (Different...) γιατι ειδικα προς το τελος εχω γραψει tapping και μετα συνεχιζει αρκετα γρηγορα μεχρι το τελος και το προβλημα μου ειναι να ξαναπιασω την πενα μετα το tapping....:( Οπως γραφω και στο αρχικο μηνυμα, σε λιγο καιρο μπορει καποια - και με τις απαραιτητες διορθωσεις - να προσπαθησω να τα ηχογραφησω και σε καποια εχω ψιλοβρει τη ηχο κιθαρας θελω να βαλω.... Πχ στο πρωτο κομματι η ηλεκτρικη που παιζει θα εχει μια προς τα blues χροια.... Anyway σε ευχαριστω και παλι που ακουσες τα κομματια και εγραψες και το μηνυμα.... Ολα αυτα που εγραψες θα τα λαβω υποψη μου.....  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #3 στις: 19/10/05, 16:17 »
Λέει ότι το link έχει διάρκεια 7 μέρες και από ότι φαίνετε πέρασαν. Αν θες προσπάθησε να τα ανεβάσεις εδω
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #4 στις: 19/10/05, 17:47 »
Σχετικά με το tapping δοκίμασε να το κάνεις με το μεσαίο δάχτυλο ή με το πλαινό μέρος της πένας(δεν το συνιστώ). Ξαναανέβασετο εκεί που λέει ο Κάρχας γιατί το προηγούμενο link τα΄φτυσε.
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #5 στις: 19/10/05, 18:22 »
Σχετικά με το tapping δοκίμασε να το κάνεις με το μεσαίο δάχτυλο ή με το πλαινό μέρος της πένας(δεν το συνιστώ). Ξαναανέβασετο εκεί που λέει ο Κάρχας γιατί το προηγούμενο link τα΄φτυσε.


Παιδες καταρχην ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και ελπιζω να διαβασατε την "προειδοποιηση" στο πρωτο μηνυμα (οτι ειναι midi κλπ) .... Τωρα σχετικα με το tapping για να μαι ειληκρινης και γω κατι τετοιο σκεφτομουνα (δηλ να το κανω με το μεσαιο δαχτυλο) αλλα οφειλω να ομολογησω ειναι πολυ πιο δυσκολο σε σχεση πχ με το δευτερο δαχτυλο.. Anyway μαλλον θα συνεχισω απλα την προσπαθεια γιατι το να το κανω με πενα δεν μου ακουγεται καλο (το χω δοκιμασει).... Τελος, επειδη το link οντως τα φτυσε για πηγαιντε εδω:

   http://rapidshare.de/files/6483118/My_Tabs.rar.html

Ειναι μολις 7kB....
Ευχαριστω για το χρονο σας, περιμενω γνωμες - διορθωσεις - κριτικες....  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #6 στις: 26/10/05, 22:03 »
Να σου πω την αληθεια προσπαθησα πολυ να ακουσω τα κομματια, αλλα το ringtone ηχητικο αποτελεσμα το κατεστησε πολυ δυσκολο...

Ωραιες ιδεες, αλλα δεν ειναι κατι το πρωτοτυπο...

Το 1ο το βρηκα παρα πολυ απλο και ειδικα η εισαγωγη ειναι κατι το χιλιοπαιγμενο...

Το 2ο ειναι πιασαρικο ριφ αλλα κι αυτο εχει ακουστει, συν οτι δεν υπαρχουν αλλαγες στο κομματι... 2-3 ριφ ειναι...

Το 3ο εχει ενα πιο πειραματικο χαρακτηρα, εννοειται μεσα στα πλαισια του metal που κινειται, αλλα και παλι δεν ξεφευγει... Ισως με στιχους και φωνη να καθονταν καλυτερα...

Το 4ο κανει μια πρωτοτυπια στην ενορχηστρωση... Αλλα το βρισκω πολυ αργο... Ταιριαζει σαν κλιμα με τον τιτλο του, διοτι εχει ενα ονειρικο στοιχειο... Αλλα και παλι ειναι επαναλαμβανομενες μελωδιες...

Αυτο βεβαια συνδεεται με τον λιγο χρονο που παιζεις κιθαρα και το γεγονος οτι εισαι αυτοδιδακτος...

Παρατηρησεις οπως του Ommadawn, δυστυχως δεν εχω τις θεωρητικες γνωσεις να τις κανω, οποτε ακουσε το γιατι ξερει τι λεει!

Ακους Maiden? Γιατι μου φανηκε οτι διεκρινα καποια ψιγματα Maiden στις μελωδιες...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #7 στις: 27/10/05, 05:08 »
Καταρχην φιλε σε ευχαριστω για τον χρονο σου και σε ευχαριστω που εκατσες να γραψεις και το παραπανω μηνυμα.... Σχετικα με αυτα που γραφεις εχω να απαντησω τα εξης:

1ov) Γνωριζω για τον χαλια ηχο των ringtone --->ειδικα αν καποιος δεν εχει μια στοιχειωδη καρτα ηχου ας μην τα ακουσει καθολου γιατι δοκιμασα να τα ακουσω στο PC ενος φιλου μου που εχει on board καρτα και πραγματικα ΔΕΝ ΑΚΟΓΟΝΤΑΝ με τιποτα..... :(

2ov)Για τις επαναληψεις σε διαφορα μερη των κομματιων νομιζω οτι εχω εξηγηθει και παραπανω λεγοντας οτι ελπιζω να γραψω και στιχους καποια στιγμη και να μην μεινουν instrumental - εξου και η δομη που ακουσες...

3ov)Δεν νομιζω να ειπα πουθενα οτι διεκδικω δαφνες πρωτοτυπιας - με τοσο λιγο χρονο που παιζω και τις γνωσεις που εχω αυτο ειναι μαλλον απιθανο. Αυτο που κανω ειναι να μαζευω καποιες σκορπιες ιδεες και να προσπαθω να τις ταιριαξω. Παντως αυτο που κανω το κανω γιατι πραγματικα μου αρεσει η συνθεση ανεξαρτητως αποτελεσματος και φυσικα ανεξαρτητως μουσικου ειδους.... Καλως η κακως ακουω πολλα πραγματα και αυτο επηρεαζουν τον τροπο που συνθετω....

4ον) Μιας και εσυ και ο Ommadawn αναφερθηκατε στο τελευταιο κομματι, εγω απλα εχω να πω οτι ηταν το πρωτο "ολοκληρωμενο" που εγραψα ποτε....Θελω να πιστευω οτι με τον καιρο βελτιωνομαι και σιγουρα παρατηρησεις - διορθωσεις οπως αυτες του Ommadawn βοηθανε σε αυτο το σκοπο...

5ον) Οπως λεω και στο πρωτο μηνυμα οι τιτλοι ειναι ενδεικτικοι και οχι μονιμοι....

6ον) Τωρα για maiden που λες δεν το πολυνομιζω να ισχυει το πραγμα... Δεν ημουν ποτε μεγαλος fan τους οποτε δεν ξερω αν οπως λες εχω επηρεαστει απο αυτους - ε και εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε που ημουν πχ 15 και τους ακουγα (χωρις παρεξηγηση για τους μικροτερους).... Αυτα και οπως ειπα και στην αρχη, thanks για τον χρονο σου..... ;) Καθε κριτικη εινια καλοδεχουμενη...... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #8 στις: 11/11/05, 14:47 »
Καλά είναι αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα σε midi μορφή..
Το Atmospheric Summer ακούγεται πολύ καλό, ελπίζω να το ακούσουμε και σε wav μορφή.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #9 στις: 12/11/05, 13:29 »
Thanks Καρχα (πουο εγινες Καρχαbaloo!...  ;D )... Οντως εχεις δικιο σε αυτο που λες για τα midi και αν καποιος εχει το μεγαλυτερο προβλημα με τον ηχο των midi αυτος μαλλον ειμαι εγω.... Το θεμα ειναι οτι με το midi αυτο μπορω να καταλαβω αν καποιες ιδεες κολλανε, ευκολα και γρηγορα γλιτωνοντας αρκετο χρονο.... Αν εχω πχ 3 διαφορετικα θεματακια, μεχρι να τα ηχογραφησω για να τα ακουσω συνολικα, θα πρεπει να φαω πολλες ωρες και στο τελος θα ψιλοαπογοητευτω με το αποτελεσμα... Προσοχη, δεν λεω οτι δεν προκειται να τα ηχογραφησω το αντιθετο μαλλιστα... Απλα, αφου καταληξω στην τελικα μορφη που θα εχει το τραγουδι, θα αρχισω εξασκηση και σιγα σιγα θα ηχογραφησω τουλαχιστον τις κιθαρες (για τα αλλα οργανα επιφυλασομαι γιατι δεν ξερω να παιζω πχ πληκτρα....) Και θελω να πω κατι γενικο για τις επαναληψεις των μερων: Ακομα και στο κομματι που εχω γραψει και drums το τραγουδι το θεωρω εν μερι ημιτελες γιατι πολυ απλα χωρις τα φωνητικα χανεις ενα οργανο και μαλλιστα ενα ολυ σημαντικο οργανο, οποτε ακουγοντας μονο επαναληψεις των ιδιων μερων ειναι λογικο καποιος να βαριεται... Αν μαλλιστα το σκεφτει κανεις λιγο και κατσει να ακουσει τα αγαπημενα του τραγουδια χωρις τα φωνητικα τοτε νομιζω μαλλον οτι θα ψιλοξενερωσει - εκτος και αν ειναι instrumental βεβαια.... ;D
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #10 στις: 14/11/05, 08:36 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο παρακάτω

Το θεμα ειναι οτι με το midi αυτο μπορω να καταλαβω αν καποιες ιδεες κολλανε, ευκολα και γρηγορα γλιτωνοντας αρκετο χρονο.... Αν εχω πχ 3 διαφορετικα θεματακια, μεχρι να τα ηχογραφησω για να τα ακουσω συνολικα, θα πρεπει να φαω πολλες ωρες και στο τελος θα ψιλοαπογοητευτω με το αποτελεσμα...

Τα θεματάκια που λες, δλδ κάποιες μελωδίες αναλόγως με τον ήχο που θα χρεισημοποιείσεις μπορεί να ταιριάζουν μπορεί και όχι. Δλδ ακόμα και η ποιο αστεία μελωδία, με ένα Α ήχο κάποιον ήχο μπορεί να ακουστεί πολύ καλή ενώ με έναν Β ήχο ακόμα ποιο αστεία.
Εγώ θα προτημούσα να κάνω ηχογράφιση, από το να παίζω midi, σε real καταστάσεις βλέπεις τα πράγματα καλύτερα. ;)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Tagima

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Mr.Ibanezakias
    • Προφίλ
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #11 στις: 14/11/05, 13:08 »
Νομίζω πως πρέπει να φτιάξεις αλλό φίλε!
Life Its running, don't dance too fast
Just catch the rythm, and follow it with your heart

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #12 στις: 15/11/05, 00:09 »
Τα θεματάκια που λες, δλδ κάποιες μελωδίες αναλόγως με τον ήχο που θα χρεισημοποιείσεις μπορεί να ταιριάζουν μπορεί και όχι. Δλδ ακόμα και η ποιο αστεία μελωδία, με ένα Α ήχο κάποιον ήχο μπορεί να ακουστεί πολύ καλή ενώ με έναν Β ήχο ακόμα ποιο αστεία.
Εγώ θα προτημούσα να κάνω ηχογράφιση, από το να παίζω midi, σε real καταστάσεις βλέπεις τα πράγματα καλύτερα. ;)

Μα ΔΕΝ διαφωνουμε και πουθενα.... Δεν αμφιβαλω οτι ισχυει αυτο που λες.... Εξαλλου οταν μου ερχεται οποιαδηποτε ιδεα αυτη θα οφειλεται κατα μεγαλο ποσοστο στον ηχο που θα εχω εκεινη τη στιγμη στην κιθαρα (πχ δεν θα μου βγει καμια καφριλα εχοντας την κιθαρα με καθαρο ηχο - αν και ποτε μη λες ποτει... ;D ).... Επίσης, ειδικα τον τελευταιο καιρο που πηρα και πεταλιερα (Boss GT-8) μου αρεσει να πειραματιζομαι με τους ηχους που μπορει να βγαλει οποτε προσπαθω και η ιδεα που θα βγει να κολαει αντιστοιχα με τον ηχο.... Ακομη, νομιζω οτι εξηγηθηκα και παραπανω για να απαντησω και στον Τagima, μολις θεωρησω οτι εχω καταληξει σε καποια μορφη του τραγουδιου (συμπεριλαμβανομενου και των στιχων - φωνης) τοτε θα προσπαθησω να βρω χρονο (γιατι μου τρωει ωρες να ηχογραφησω και κατι απλο - θες ο ηχος, τα λαθη κλπ - γενικα παιρνει πολλεεεεες ωρες :( )να τα ηχογραφησω με οτι μεσο διαθετω.... Δηλαδη αυτα τα midi ΔΕΝ τα θεωρω τραγουδια. Ειναι απλα καποιες μαζεμενες ιδεες που με τον καταλληλη επιλογη ηχου στην κιθαρα και στα υπολοιπα οργανα ελπιζω καποια στιγμη να τα ηχογραφησω κανονικα.... Απλα ρε παιδια θελησα να παρω ενα feedback γι αυτες τις "αρχικες" ιδεες.... Κακο ειναι αυτο??
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #13 στις: 15/11/05, 02:06 »
Για πρώτη προσπάθεια οκ αν και θα τα προτιμούσα με φωνητικά. Συνέχισε είσαι σε καλό δρόμο  :)

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Τα πρωτα μου 4 τραγουδια
« Απάντηση #14 στις: 15/11/05, 13:22 »
Για πρώτη προσπάθεια οκ αν και θα τα προτιμούσα με φωνητικά. Συνέχισε είσαι σε καλό δρόμο  :)

Ευχαριστω φιλε να σαι καλα.... Και γω ελπιζω καποια στιγμη να δω ολα αυτα που γραφω ολοκληρωμενα δηλ ηχογρφημενα σωστα και με στιχους και φωνη.... Προς το παρον ομως συνεχιζω την προσπαθεια γραφοντας ιδεες σε διαφορετικο υφος (σχετικα παντα) απο αυτα που ηδη ανεβασα.....  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/05, 22:03 από Samdreamth »
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
7580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 10:58
από Stergios Kourou
10 Απαντήσεις
3223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 21:01
από Μιχάλης13
4 Απαντήσεις
3979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
15 Απαντήσεις
8448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 16:15
από newbies
5 Απαντήσεις
3642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
20 Απαντήσεις
6575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 18:17
από moitsos
9 Απαντήσεις
50469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/11, 22:45
από YmiRLinG
3 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/12, 09:51
από elrich
12 Απαντήσεις
5200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 13:54
από The Rocker