Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200  (Αναγνώστηκε 4569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« στις: 25/08/09, 10:15 »
Παιδια λεω να αλλαξω τους μαγνητες (fred & paf joe) στην ibanez js1200 που εχω και να παω σε κατι λιγο πιο αγριο για πιο metal ας πουμε παιξιματα (ολιγον απο ozzy, priest, stratovarius) οχι πιο βαρια πραγματα.
Το θεμα ειναι οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια με διαφορετικους μαγνητες και χανω λιγο την μπαλα γενικα.
Σε μια αλλη Ibanez s (μαονι και απο τα πολυ καλα μοντελα περασμενης δεκαετιας) που εχω, εβαλα dimarzio super distortion για bridge και paf pro για neck και μου αρεσε ο ηχος.
Το θεμα ειναι σε basswood που ειναι η js1200 τι καθεται γενικα καλυτερα?
Θελω δηλαδη οι μαγνητες να ειναι ευελικτοι και για ρυθμικα και για σολο (οσο γινεται αυτο βεβαια) και ο neck να δινει και ολιγον μπουρμπουλιθρα.Και οχι active.Αυτα.

Παρακαλω τα φωτα σας......

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« Απάντηση #1 στις: 28/08/09, 22:27 »
Γιατί δεν σου κάνουν οι μαγνήτες της κιθάρας για αυτούς τους ήχους που θέλεις να προσεγγίσεις;μήπως να κοιτάξεις περισσότερο τις ρυθμίσεις σου και το γκάζι απο όπου και αν το παίρνεις;

Αν παρόλαυτα θα ήθελες να πειραματιστείς με κάτι καινούριο,και καλά κανεις,θα πρότεινα να αλλάξεις μόνο τον bridge μαγνήτη και γιατί όχι να βάλεις τον super distortion που σου άρεσε,αν και η άλλη κιθάρα είχε τους μαγνήτες σε δαχτυλίδι και όχι βιδωμένους στο σώμα για παράδειγμα,μην σε απασχολεί ιδιαίτερα το ξύλο του σώματος της κιθάρας,οι διαφορές είναι συνήθως μικρές και όχι όλοι μας τα ακούμε αυτά ή δίνουμε την προσοχή μας αν θες.

Προσπαθώ να αποφύγω να σου αραδιάσω ένα μάτσο μαγνήτες γιατί όπως γνωρίζεις είναι καθαρά υποκειμενικό και μόλις ένα κομμάτι απο την ηχητική αλυσίδα μας.


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« Απάντηση #2 στις: 28/08/09, 23:34 »
Φίλε μου ο "άρχοντας των pickups" Serviani έχει απόλυτο δίκιο.. Ψάξε λίγο τις ρυθμίσεις σου και θα βρεις σίγουρα αρκετό γκάζι από αυτούς τους μαγνήτες.. Τυχαίνει να έχω την JS1000 και πάνω στον JSX (ο οποίος είναι high gain amp αλλά δεν είναι και κανένας Diezel) παρήγα gain μέχρι και Iced Earth να φανταστείς.. Στο σημείο αυτό πιστεύω ότι θα βοηθούσε να μας πεις τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου, μήπως και η έλλειψη "γκαζιού" οφείλεται κάπου εκεί.. ;)

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« Απάντηση #3 στις: 04/10/09, 00:28 »
Δεν το πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που θελει να αλλαξει μαγνητες σε ΑΥΤΗΝ ειδικα την κιθαρα..... :o

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« Απάντηση #4 στις: 05/10/09, 00:53 »
Mech μην το βλέπεις έτσι,οι μαγνήτες της κιθάρας είναι μια χαρά και για μένα ταιριάζουν πολύ με αυτή την κιθάρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί να πειραματιστεί με κάτι, απο λίγο εως εντελώς διαφορετικό.
Ευτυχώς θα έλεγα, που υπάρχουν όλες αυτές οι επιλογές στις μέρες μας.

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« Απάντηση #5 στις: 10/10/09, 16:51 »
Η γνωμη μου ειναι οτι θες κατι bright,κατι που να σου δωσει παραπανω presence αλλα κ gain.
Σε ζεστα ξυλα (μαονι,basswood) η προσωπικη μου επιλογη ειναι ο Duncan Full Shred,ακουγεται καταπληκτικα.

Tight bass,νορμαλ μεσαια κ πολυ πολυ presence.


Εναλλακτικα ισως να μπορεις να προμηθευτεις ενα EQ κ να πειραματιστεις επανω στους στοκ μαγνητες σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/09, 16:54 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« Απάντηση #6 στις: 15/10/09, 00:58 »
Παράθεση
Εναλλακτικα ισως να μπορεις να προμηθευτεις ενα EQ κ να πειραματιστεις επανω στους στοκ μαγνητες σου.
+1
Παράθεση
μην σε απασχολεί ιδιαίτερα το ξύλο του σώματος της κιθάρας,οι διαφορές είναι συνήθως μικρές και όχι όλοι μας τα ακούμε αυτά ή δίνουμε την προσοχή μας αν θες.
+2

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« Απάντηση #7 στις: 15/10/09, 15:42 »
Αληθεια, αν και οταν προβεις στην αλλαγη, τι σκεφτεσαι να κανεις τους παλιους μαγνητες? Διοτι ισως με ενδιαφερουν...

Τι λες κι εσυ ρε Πετρο? Θα ταιριαξουν με τη χιονατη μου...? Ειδικα ο νεκ (ελεω 24 ταστων?).  :)

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« Απάντηση #8 στις: 15/10/09, 20:23 »
Τι λες κι εσυ ρε Πετρο? Θα ταιριαξουν με τη χιονατη μου...? Ειδικα ο νεκ (ελεω 24 ταστων?).  :)

Αγορίνα την άποψη μου για τους μαγνήτες που κατασκευάζει και τοποθετεί στις κιθάρες της η Carvin την ξέρεις αλλά μιας και μιλάμε εδώ ανοιχτά και επειδή δεν μου αρέσει να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις απο δική μου ελλειπής διατύπωση,για τους συγκεκριμένους που φοράει η δική σου,τους είχε και η δική μου,η άποψη μου είναι ότι αν κάποιος παίζει το 70-80% του στο καθαρό κανάλι θα τον ικανοποιήσουν άνετα,τα σπλιταρίσματα προσωπικά τα λάτρεψα, εκεί όμως που μου τα χαλάνε είναι στα γκάζια,χοντρικά και για να μην γίνομαι κουραστικός ο bridge μαγνήτης μου έδινε μια "πριμαριστή χροιά" και δεν έγινα ποτέ φίλος μαζί του,ο neck ήταν πολύ καλός,σφιχτός και συγκεκριμένος ακόμα και σε υπερβολές με το γκάζι,αλλα και οι 2 τους αδικαιολόγητα θορυβώδεις,εννοείται σε humbucking mode.

Τώρα αυτά είναι απλά κάποιες δικές μου παρατηρήσεις,να σου πω εμμένω σε αυτό που σου είχα πει και παλιότερα,χωρίς να ξέρω τον λόγο που θέλεις την αλλαγή και τι θα ήθελες απο αυτήν την αλλαγή,θα πρότεινα να ζήσεις και άλλο μαζί τους,δώστους την ευκαιρία,νομίζω είναι νωρίς ακόμα να τους αλλάξεις.

Δεν σου απαντώ για το αν αυτοί θα ταιριάξουν στη χιονάτη γιατί δεν έχω ιδέα τι διαφορετικό απο αυτό που παίρνεις απο τους στοκ θα ήθελες.
Πάντως ότι άλλο δοκίμασα στην κιθάρα είχα επι της ουσίας καλύτερο αποτέλεσμα απο τους στοκ. :-X ;D

ΥΓ.Βγήκαμε εντελώς off topic,αλλά δεν νομίζω ότι ο φίλος που άνοιξε το θέμα το παρακολουθεί,αν δεν είναι έτσι και προχώρησε στην αλλαγή ας μας πεί τις εντυπώσεις του.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη μαγνητων σε ibanez js1200
« Απάντηση #9 στις: 15/10/09, 21:14 »
Ρε συ, αυτην την πριμαριστη, με παντελη ελλειψη crunch χροια ειναι που εχω αρχισει να σιχαινομαι κι εγω... Και νομιζα οτι μου εφταιγε ο εβενος...

Και ναι, ειναι και ο θορυβος...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
105 Απαντήσεις
54846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
12026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
32 Απαντήσεις
22441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 18:09
από tendril
15 Απαντήσεις
6599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
11 Απαντήσεις
4591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 22:05
από Arisse
2 Απαντήσεις
2869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
1 Απαντήσεις
4199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 23:25
από fanhs