Αποστολέας Θέμα: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden  (Αναγνώστηκε 4331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Γεια σας φιλοι συνforumιοτες  ;D

Οπως λεει και ο τιτλος ψαχνω για εναν all around ενισχυτη που να μπορει να βγαλει ηχο Ιron Maiden (δηλαδή british-sounded amps, δηλαδή με τελικές λάμπες τύπου EL34) :guitar΄ Θα ηθελα αποψεις απο ανθρωπους που εχουν ακουσει τον ενισχυτη που θα προτεινουν. Τιμη ως 1400 το μαξιμουμ. Δν εχω προβλημα αν ειναι combo η κεφαλη, δν βιαζομαι να τον αγορασω (τα Χριστουγεννα μαλλον) και η αγορα θα γινει απο το εξωτερικο (Thomann πιο πιθανον)

                   Ευχαριστω εκ τον προτερων ;D

Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #1 στις: 02/09/09, 17:37 »
Oι Maiden δεν εχουν καποιον "ιδιαιτερο" ηχο στις κιθαρες τους. Την οποια ιδιατεροτητα στον ηχο τους την κανει το παιξιμο τους και ο συνδυασμος στις δισολιες κτλ και οχι τοσο καποιο "σημα κατατεθεν" ηχοχρωμα. Θα ελεγα οτι ειναι ενας γενικος Marshall JCM 800 type ηχος boosted με κανα od ή με κανα clean boost.
Αλλα οι συγκεκριμενοι ενισχυτες δεν ειναι και πολυ all around... Oποτε θα προτεινω τον JVM (οποιο μοντελο σου κανει βασικα). Ειναι πολυ καλος ενισχυτης, βγαζει πολλους κλαασικους ηχους Marshall και εχει και καθαρα και crunch και brootal ηχο και βαθακι κτλ.
Απο κει και περα, ολα ειναι θεμα χεριου και μεταχειρισης της κιθαρας. Πχ πιστευω οτι με εναν neck μαγνητη 59 και με το tone pot στη μεση, μπορεις να ερθεις πολυ κοντα στο violin-like lead ηχο του Murray, ενω και με εναν super distortion στην γεφυρα θα εκαναν καλο ζευγαρι (και ειναι και ο μαγνητης που χρησιμοποιουσαν κατα κορον οι Maiden την χρυση εποχη τους). Κιθαρα τυπου strat (μαλλον για alder σωμα ή αντε κανα basswood) με 2 διπλους οπωσδηποτε και τρεμολο (lock ή απλο).
Απο εφφεδακια, οχι πολλα πραγματα παντως... Κανα βαθακι, κανα delay, chorus για τα καθαρα (η κανα καλο flanger/phaser με καταλληλες ρυθμισεις).
Απο κει και περα, ολα ειναι στο χερι I'm afraid (as always)... Γιατι ειμαι σιγουρος οτι και με ...Randall να επαιζε ο Murray ή ο Smith, παλι Maiden θα ακουγοντουσαν  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/09, 17:41 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #2 στις: 03/09/09, 09:52 »
Απο κει και περα, ολα ειναι στο χερι I'm afraid (as always)... Γιατι ειμαι σιγουρος οτι και με ...Randall να επαιζε ο Murray ή ο Smith, παλι Maiden θα ακουγοντουσαν  ;)

Μεγάλη αλήθεια αυτή και φυσικά δεν ισχύει μόνο για Maiden, αλλά για όλους...

Πάρε έναν all time classic Marshall κεφαλή λαμπάτο με καμπίνα 1960Α και θα το κατευχαριστηθείς.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #3 στις: 03/09/09, 13:42 »
Φιλε μου Marshall λαμπατοι υπαρχουν "απειροι". Δεν κανουν ολοι για classic metal / hard rock style ηχους. Πχ και ο JTM 45 ειναι κορυφαιος ενισχυτης, αλλα αν τον παρεις για τετοιο ειδος μουσικης, θα πρεπει να σπρωξεις μετα ενα καρρο λεφτα σε πεταλακια και λοιπες ανοησιες για να μπορεσεις να βγαλεις γκαζι αρκετο για αυτα τα ειδη και παλι δεν θα ακουγεται σωστα.
Αρα all time classic Marshall κεφαλη δεν παιζει. Εξαλλου ο φιλος ζηταει κατι που να του δινει μεν ηχους Maiden αλλα να ειναι και ευελικτος οσο το δυνατον. Αν παει και παρει πχ εναν JCM 800, ή καναν modded superlead, θα εχει καλο ηχο (σε τεραστιες εντασεις βεβαια) αλλα δεν θα ειναι ευελικτος. Αν θελει και καλο ηχο σε σχετικα χαμηλες εντασεις και ευελιξια, θα πρεπει να στραφει σε πιο συγχρονες λυσεις ειτε απο Marshall, ειτε απο αλλες εταιριες (οπως πχ τον JVM που ανεφερα, καναν Diezel Einstein αν και ξεφευγει σε τιμη, Peavey JSX, Randall το μοντελακι με τα modules κοκ).
Πολυ καλοι οι κλασσικοι ενισχυτες τυπου JCM 800, Plexi κτλ, αλλα μονο για οσους ψαχνουν 1-2 ηχους, δεν εχουν πολλες απαιτησεις σε συνδεσιμοτητες (χωρις βαθακια, fx loops , περιορισμενα EQ κτλ) και ειναι διατεθιμενοι να τους παιζουν σε πολυ υψηλες εντασεις (ειδικα αν μιλαμε πχ για καναν plexi θα πρεπει να τον παιζουν τερμα).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #4 στις: 03/09/09, 14:28 »
Για να μν γινονται παρεξηγησεις οταν λεω all around δν εννοω jazz, blues΄ Μιλαμε παντα για rock-metal ακουσματα και ο ανισχυτης να εχει el34 λαμπες (british πραγμματα ;)(Φυσικα πανω απ ολα να "παιζει" ΜΑΙDEN)                               Δικο μου το λαθος συγνωμη
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #5 στις: 03/09/09, 15:00 »
Nαι καταλαβα τι θες, αλλα προφανως θα τον θες ευελκτο, να μπορει να βγαλει και καθαρα, να εχει effects loop για να συνδεεις πανω βαθακια, delays και αλλα εφφε (ακομα καλυτερα κανα rack εφφεδακι), να εχει ισως κανα ενσωματωμενο βαθος ωστε να εχεις κατι μεχρι να παρεις κανα καλο σε rack, να μπορει να παιζει σε σχετικα χαμηλες εντασεις και αν ειναι δυνατον να σου δινει απο mild semi-clean ηχους μεχρι over the top distortion... Αν τα θες ολα αυτα, επαναλαμβανω οτι ενας plexi, JCM 800 κτλ δεν θα σε καλυψει (ειδικα στο θεμα της εντασης)
Για ολα αυτα που θες, και στα λεφτα σου, ο JVM ειναι πολυ καλη λυση και σου δινει ολα οσα θες και πολλα αλλα.
Απο την αλλη αν θες μονο ημι-καθαρους ηχους και μεχρι κλασσικο metal γκαζι, αν δεν νοιαζεσαι για συνδεσεις εφφε και αν μπορεις να παιζεις σε υψηλες εντασεις, χτυπα εναν JCM 800 ή καναν JCM 900 SL-X, παρε μερικα πεταλακια (delay, chorus, reverb, eq, overdrive/boost) και θα εισαι οκ αν χρησιμοποιεις σωστα και την κιθαρα (δυναμικες, να χρησιμοποιεις το volume και split switches και το tone για να παιρνεις πιο καθαρους ηχους ή πιο βρωμικους).
Αλλη λυση, παρε εναν τελικο με EL34 λαμπες (πχ τον πενηνταρη της Marshall) και χωσε πανω του ενα JMP-1 (με καλες λαμπες). Παρε και ενα rack effects για βαθακια κτλ και εναν midi controller να τα ελεγχεις και μια καμπινα 2x12" ή ακομα καλυτερα 4x12" και εισαι κομπλε.
Τελος πολυ καλυ επιλογη για 80's ηχους σε κλασσικο metal, hard rock, θα εχεις και με καναν Vetta (τον ειχα και ξερω). Δεν θα εχεις το ιδιο feeling με λαμπατους, αλλα σε ηχους θα εισαι πολυ κοντα, θα εχεις πολλες επιλογες για οτι ηχο θες, πολλα καλα εφφεδακια, ολα μαζι σε ενα πακετο. Αν δεν εχεις ακουσει πηγαινε να δοκιμασεις κανεναν. Οι λαμπατοι ΔΕΝ ειναι πανακεια και για να βγαλεις καλο ηχο ΔΕΝ χρειαζεται να εχεις τον ταδε ενισχυτη. Πρεπει να το εχεις εσυ στα χερια σου για να το βγαλεις, αλλιως οτι εξοπλισμο και να χεις, παλι σκατα θα ακουγεται.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #6 στις: 03/09/09, 15:53 »
Πολυ σωστα ολα τα παραπανω.
Απλα να συμπληρωσω πως μεχρι τα Χριστουγεννα να εχεις ακουσει οσα περισσοτερα μηχανηματα γινεται.Ειναι κριμα να σκασεις 800-1000 ευρω και να μην εχεις πληρη εικονα.
Για μενα απο τους Marshall (επειδη κι εγω στα βρωμικα ειμαι του βρετανικου ηχου, χωρις να με χαλανε βεβαια και οι Boogie) προτιμω τους DSL... Εχουν καλα βρωμικα και αξιοπρεπη καθαρα.
Ο 401 ειναι γυρω στα 800 ευρω. Για τους TSL δεν εχω το ιδιο καλη αποψη.
Ας μη μακρυγορω ομως στα ειπε πιο πανω και ο Γιαννης.

Για να σου δωσω και τη δικη μου αποψη (αν ημουν στη θεση σου) να σε πληροφορησω οτι πεταλια βρετανικου distortion βγαινουν με το κιλο στην αγορα.
Απο το εξαιρετικο Carl Martin Plexitone μεχρι το εξισου φοβερο Radial Hot British.
Ισως το 2ο κανει περισσοτερο στην περιπτωση σου μιας και εχει περισσοτερο gain και ειναι πιο μεταλοπεταλο. Επιπλεον εχει τοσες επιλογες με τις οποιες μπορεις να αγγιξεις και αλλα ηχοχρωματα.

Αν δεν προκειται να παιξεις ποτε με καθαρα μη στραφεις στη λυση που σου προτεινω. (Ενισχυτης με καλα καθαρα + καλο πεταλι για βρωμικα.

Αλλα απο θεμα ευελιξιας δεν το συζητω. Με ενα απλο σχετικα pedalboard (4,5 πεταλια) και εχοντας βαση καλα καθαρα μπορεις να κανεις παπαδες.

Υ.Γ. Τωρα διαγραψε ολα οσα σου ειπα και μπες σε οσα μαγαζια μπορεις να δοκιμασεις ενισχυτες και οτι αλλο σου ερθει στο μυαλο. Ισως αυτο που θα παρεις να μην ειναι κατι που εχεις σκεφτει... ;)


Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #7 στις: 03/09/09, 16:45 »
Υ.Γ. Τωρα διαγραψε ολα οσα σου ειπα και μπες σε οσα μαγαζια μπορεις να δοκιμασεις ενισχυτες και οτι αλλο σου ερθει στο μυαλο. Ισως αυτο που θα παρεις να μην ειναι κατι που εχεις σκεφτει... ;)

Οντως ο ενισχυτης ειναι σοβαρη υποθεση μιας κ σκευτομαι να τον κρατησω για πολυ καιρο  ;D.!!!!
Μπορειτε να μου πειτε καποιο μαγαζι(Αθήνα) που να εχεις τους συγκεκριμενους marshall ??? ...γτ πριν μια εβδομαδα που πηγα σε καποια μαγαζακια κατι ibanez k stagg ειχαν :'(
 
                                             Τhanks
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #8 στις: 03/09/09, 17:55 »
Για τους Marshall JVM , Guitar store στα Εξαρχεια τον ειχαν απο οσο θυμαμαι. Στο Bon studio ομως σιγουρα θα τον βρεις... Αγνοησε μονο τις τιμες που θα σου πουν, ή απλα κανε τους αντιπροταση με βαση τις Thomann τιμες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #9 στις: 03/09/09, 18:31 »
Το συγκεκριμενο Marshall JVM που σου προτεινει ο Johnnie τυχαινει να τον εχω δοκιμασει κι εγω στο guitar store.
Και ισως ειναι οτι καλυτερο απο Marshall εχω δοκιμασει (για τα γουστα μου βεβαια). Πολυ καλα βρωμικα αλλα και παρα πολυ καλα καθαρα!
Πηγαινε να τον ακουσεις σιγουρα.
Τον DSL- 401 τον εχει φερει τωρα τελευταια ο Καγμακης σε ψιλολογικη τιμη.
Υστερα υπαρχει και ο Διαμαντοπουλος στη Σολωνος.
Κανε μια πρωτη βολτα σε αυτα να παρεις τις πρωτες εντπωσεις.
Και αν ειναι δυνατον με την κιθαρα σου. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/09, 18:35 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: All around Ενισχυτης με εφεση σε ηχους Μaiden
« Απάντηση #10 στις: 04/09/09, 12:53 »
Αλλη λυση, παρε εναν τελικο με EL34 λαμπες (πχ τον πενηνταρη της Marshall) και χωσε πανω του ενα JMP-1 (με καλες λαμπες). Παρε και ενα rack effects για βαθακια κτλ και εναν midi controller να τα ελεγχεις και μια καμπινα 2x12" ή ακομα καλυτερα 4x12" και εισαι κομπλε.

+1 για αυτο το rig
To ειχα για αρκετο καιρο (marshall jmp-1-tc g major- marshall 91000-212 cab)
Πολυ ευελικτο rig
Το θεμα ειναι οτι το jmp δεν βγαινει πλεον αν το θες καινουργιο, οποτε θα πρεπει να ψαχτεις για μεταχειρισμενο (ebay κτλ κτλ)
η νεα ονομασια του 9100 ειναι ο el34 50/50 (http://www.thomann.de/gr/marshall_el34_5050_gitarrenendstufe.htm) και μεταχειρισμενος μπορει να βρεθει σε καλη τιμη  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
23856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 05:10
από Jezus
9 Απαντήσεις
3442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/07, 11:15
από mantinada
2 Απαντήσεις
9408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/07, 15:52
από guitarman28
Ενισχυτής?

Ξεκίνησε από loo Μπάσο

0 Απαντήσεις
2025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 21:30
από loo
14 Απαντήσεις
5798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 10:06
από adr1anos
4 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:14
από DarkHorse
6 Απαντήσεις
6304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 23:30
από Korgy
2 Απαντήσεις
2436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/12, 04:15
από Καθόδιος (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
10032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/12, 01:17
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
5668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/15, 20:56
από Spyros Delta