Αποστολέας Θέμα: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.  (Αναγνώστηκε 28033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #50 στις: 18/12/09, 20:10 »
00 - The black dahlia murder(οτι εχουν βγαλει μια και εναι το αγαπημενο μου συγκροτημα εβερ)


Α vulgar picture...παίρνει κεφαλια!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #51 στις: 24/12/09, 09:30 »
Βλέπω το ελληνικό top-5 του Ποπ & Ροκ
5.Monica-Avatar
4.Διάφανα κρίνα-Ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι σιωπές
3.Ρόδες-silent disco
2.Aγγελάκας-Από δω και πάνω
1.Raining pleasure-Flood

Από την μια σκέφτομαι ότι δεν θα άλλαζα κάτι. Ούτε ίσως και τη σειρά.
Από την άλλη με πιάνει μια τεράστια απογοήτευση με τη φτώχεια της ελληνικής μουσικής.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #52 στις: 24/12/09, 20:28 »
Βλέπω το ελληνικό top-5 του Ποπ & Ροκ
5.Monica-Avatar
4.Διάφανα κρίνα-Ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι σιωπές
3.Ρόδες-silent disco
2.Aγγελάκας-Από δω και πάνω
1.Raining pleasure-Flood

Από την μια σκέφτομαι ότι δεν θα άλλαζα κάτι. Ούτε ίσως και τη σειρά.
Από την άλλη με πιάνει μια τεράστια απογοήτευση με τη φτώχεια της ελληνικής μουσικής.
Καλά όχι τόσο.Κάποια από αυτά τα θεωρώ κορυφαία προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #53 στις: 25/12/09, 08:20 »
Κι εγώ τα θεωρώ κορυφαία. Όλα τους! Άντε να υπάρχουν 3-4 ακόμη πολύ καλά άλμπουμς. Απο εκεί και πέρα τίποτε. Αν προσπαθήσεις να φτιάξεις λίστα με τα 20 καλύτερα θα μαζέψεις πολύ μέτρια πράγματα. Εκεί με πιάνει απογοήτευση...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #54 στις: 27/12/09, 02:56 »
Εμενα αυτο το thread με αφηνει παγερα αδιαφορο. Ειδα την εκπομπη της Γερμανου για τα καλυτερα ροκ κομματια της δεκαετιας στην Ελλαδα. Και καλυφθηκα πληρως...


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #55 στις: 27/12/09, 21:48 »
Εμενα αυτο το thread με αφηνει παγερα αδιαφορο. Ειδα την εκπομπη της Γερμανου για τα καλυτερα ροκ κομματια της δεκαετιας στην Ελλαδα. Και καλυφθηκα πληρως...
Ετσι, συμφωνω 100% :roll :roll :roll
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #56 στις: 27/12/09, 23:44 »
Σωστός ο G.K. χααχαχαχαχαχ

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #57 στις: 29/12/09, 01:53 »
Να βαλω κι εγω τα κατα τη γνωμη μου καλυτερα album των 00's ;D

10: Mogwai - Mr Beast (2006)
Ειδος: Post-Rock


9: Feeder - Comfort In Sound (2002)
Ειδος: Alternative Rock


8: Thrice - Vheissu (2005)
Ειδος: Post-Hardcore , Art Rock , Progressive Rock


7: Tool - Lateralus (2001)
Ειδος: Progressive Metal, Hard Rock(?) , να πω Toolcore να ειμαι μεσα?  ;D


6: Rise Against - The Sufferer & the Witness (2006)
Ειδος: Hardcore Punk , Punk Rock


5: Arctic Monkeys - Whatever People Say I Am, That's What I'm Not (2006)
Ειδος: Alternative Rock , Indie


4: Protest The Hero - Kezia (2005)
Ειδος: Post Hardcore , Mathcore , Progressive Metal


3: Darkest Hour - Undoing Ruin (2005)
Ειδος: Metalcore


2: God Is An Astronaut - All Is Violent, All Is Bright (2005)
Ειδος: Post-Rock


1: At The Drive-In - Relationship of Command (2000)
Ειδος: Post Hardcore , Art Rock , Progressive Rock , Post Punk




σα να ακουω απο τωρα το κραξιμο   :roll    ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/09, 02:03 από Alexisonfire »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #58 στις: 29/12/09, 04:25 »

3: Darkest Hour - Undoing Ruin (2005)
Ειδος: Metalcore


Εύγε νέε μου.

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #59 στις: 29/12/09, 14:52 »
4: Protest The Hero - Kezia (2005)
Ειδος: Post Hardcore , Mathcore , Progressive Metal
:up αν και προτιμώ το fortress,σε αυτό το ποστ βλέπω αρκετά metal albums αλλα δεν είδα πουθενά το colors από BTBAM,γιατί?

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #60 στις: 29/12/09, 18:58 »
Εύγε νέε μου.

Ευχαριστώ πολύ  ;D 8)

:up αν και προτιμώ το fortress,σε αυτό το ποστ βλέπω αρκετά metal albums αλλα δεν είδα πουθενά το colors από BTBAM,γιατί?

μ'αρέσουν και τα 2 εξισου το ίδιο, + οτι το fortess είναι λίγο πιο τεχνικό , απλα τώρα έτυχε και έβαλα τα kezia  ;D
BTBAM δεν εχω αξιωθεί να ακούσω ακόμα  :-\, αν και ακούω από όλους πολύ καλά λόγια, δηλαδή μου προτείνεις να ξεκινήσω με το Colors? πολλοί μου πρότειναν και το Alaska...

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #61 στις: 29/12/09, 22:49 »
μ'αρέσουν και τα 2 εξισου το ίδιο, + οτι το fortess είναι λίγο πιο τεχνικό , απλα τώρα έτυχε και έβαλα τα kezia  ;D
BTBAM δεν εχω αξιωθεί να ακούσω ακόμα  :-\, αν και ακούω από όλους πολύ καλά λόγια, δηλαδή μου προτείνεις να ξεκινήσω με το Colors? πολλοί μου πρότειναν και το Alaska...
βασικά θρεντ ήθελα να πω αντι ποστ,τώρα σχετικά με τους btbam εγώ θα σου πρότεινα το colors το οποίο το θεωρώ πολύ καλύτερο δίσκο από το alaska

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #62 στις: 03/01/10, 13:08 »
Aλλο ενα αλμπουμ που μπαινει ευκολα στα καλυτερα της δεκαετιας ειναι αυτο
Sixteen Horsepower-Secret South 2000

Συγκροτημα που στην Ελλαδα εγινε ευρεως γνωστο απο τη σειρα 10η Εντολη που χρησιμοποιουσε ιδιαιτερα τις μουσικες του στα μυστηριακα σεναρια της.Σε αυτο το αλμπουμ η μπαντα ξεφευγει καπως απο την country και το banjo και πετυχαινει μια καταλυτικη για μενα ισορροπια αυτων και του ηλεκτρισμου βγαζοντας παραλληλα με την ατμοσφαιρα του Αμερικανικου νοτου μια εντονη μελαγχολια.
Βιντεοκλιπ απο το δισκο δεν υπαρχει αλλα
Haw απο τον πρωτο τους δισκο
Poor mouth απο το secret south
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #63 στις: 03/01/10, 14:53 »
 ::)
Πολύ ωραία μπάντα πράγματι.
Γενικά ο Κοκκινόπουλος έκανε τρελή διαφήμιση γενικά.
Ο τραγουδιστής τους έφτιαξε και τους wovenhand που κινούνται στα ίδια μελαγχολικά μοτίβα(είχαν έρθει και για live πριν κανα 2-3 βδομάδες).

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #64 στις: 03/01/10, 16:01 »
Tα δικά μου αγαπημένα για τα 00's (τυχαία σειρά):

13. Opeth – Watershed - 2008


12. Porcupine Tree - Fear Of A Dark Planet


11. Opeth - Damnation - 2003


10. Rammstein - Reis Reis - 2004


09. Tool – Lateralus – 2001


08. Franz Ferdinand - Franz Ferdinand - 2004


07. Archive – Noise - 2004


06. Portishead – Third - 2008


05. Mando Diao - Give Me Fire - 2009


04. Muse - Black Holes And Revelations - 2006


03. Radiohead - Hail To Thief - 2003


02. Muse – Absolution - 2003


01. Muse - Origin Of Symmetry - 2001


Και μερικά ελληνικά:

07. Ευωδιάζουν Αγριοκέρασα Οι Σιωπές - Διάφανα Κρίνα - 2000
06. Οι Ανάσες Των Λύκων - Γιάννης Αγγελάκας - 2005
05. Από Δω Και Πάνω - Γιαννης Αγγελάκας - 2005
04. Βραχνος Προφητης - Θανασης Παπακωνσταντινου - 2000
03. Διάφανος – Θανασης Παπακωνσταντίνου – 2006
02. Οι περιπέτειες ενός προσκυνητή – Αλκίνοος Ιωαννίδης - 2003
01. Second Hand – Night On Earth - 2008



...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #65 στις: 03/01/10, 22:34 »
M' αρεσουν πολλες απο τις επιλογες σου και ειδικα τα ελληνικα που εχεις βαλει ομως γραψε και μερικα λογια για καποια απο αυτα εστω..

Εγω θα γραψω για το Night on earth..
Το συγκροτημα παιζει κατι σε jazz/rock/trip hop/post rock με γυναικεια φωνητικα.Ενω ειχα ακουσει λογια για αυτους τελικα ακουσα το Hotel(Εκπληκτικο κομματι) απο μια φιλη και καπακι το crocus-Ανοιγει παρενθεση(Το crocus ειναι διασκευη του κομματιου Τρεις ανθοι του Θαναση Παπακωνσταντινου οπως διασκευες ειναι και πολλα αλλα κομματια του second hand.Οι διασκευες αυτες μικρη σχεση εχουν με τα original κομματια(καμια ισως))..Τοτε επαθα πλακα..Απο τη φωνη της τραγουδιστριας,απο την ατμοσφαιρα απο την παραγωγη απο ολα.Συντομα κατεβασα ολο το second hand το οποιο απο το καλοκαιρι μεχρι και σημερα ελιωσε επαρκως.Σπουδαιος δισκος που με κομματια οπως τα nightshift(νυχτερι),Crocus,Του ασωτου,Αtman(ποστ-ια) σε κολλαει στο τοιχο βασανιστικα ομορφα.Η φωνη της Σοφιας ειναι απο τις πιο ξεχωριστες και ομορφες που εχω ακουσει.Επιπλεον σε οποιον ακουσει και αρεσει ο δισκος να σπευσει να τους δει σε καποιο απο τα λαιβ που κανουν.Τους ειδα και μου εμεινε η μασελα στο χερι μιας και ακουσα και τις πιο περιπλοκες κομματαρες του πρωτου δισκου.Just respect.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #66 στις: 04/01/10, 21:07 »
Εμενα αυτο το thread με αφηνει παγερα αδιαφορο. Ειδα την εκπομπη της Γερμανου για τα καλυτερα ροκ κομματια της δεκαετιας στην Ελλαδα. Και καλυφθηκα πληρως...
Ετσι, συμφωνω 100% :roll :roll :roll

γιατι; δεν πιστευεις οτι οι onirama πρεπει να ειναι πανω απο τους U2?

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #67 στις: 06/01/10, 18:15 »
M' αρεσουν πολλες απο τις επιλογες σου και ειδικα τα ελληνικα που εχεις βαλει ομως γραψε και μερικα λογια για καποια απο αυτα εστω..

Έχεις δίκιο. Λοιπόν ας γράψω μερικά λογάκια για τις παραπάνω επιλογές μου...

13. Opeth – Watershed – 2008
Μου αρέσει αυτός ο δίσκος γιατί σε αυτόν, τα νέα μέλη έχουν δέσει με τα παλιά και με αποτέλεσμα έναν πολύ μελωδικό αλλά ταυτόχρονα και κάφρικο ήχο. Γενικά θεωρώ τους Opeth μία ιδιαίτερα ευρηματική μπάντα.

12. Porcupine Tree - Fear Of A Dark Planet
Ένας ακόμη καλός δίσκος από Porcupine Tree (άλλωστε δεν νομίζω να μας έχουν συνηθίσει σε κάτι λιγότερο). Μου αρέσει πολύ η μελαγχολία που βγάζει. Γενικά είναι από τους αγαπημένους μου δίσκους της συγκεκριμένης μπάντας.

11. Opeth - Damnation – 2003
Προσωπικά είναι ο αγαπημένος μου δίσκος της μπάντας! Μου αρέσει γιατί όλα τα κομμάτια είναι ακουστικά και μου βγάζουν και μία ψυχεδέλεια που οι υπόλοιποι δίσκοι τους (για εμένα) δεν την έχουν.

10. Rammstein - Reis Reis – 2004
Δεν μπορώ να αποφασίσω αν συμπαθώ ή όχι τα μέλη της συγκεκριμένης μπάντας. Πάντως για μένα αυτός ο δίσκος είναι απόδειξη ότι οι Rammstein είναι καλοί μουσικοί  και όχι απλα ένα μάτσο τυπάδες που προκαλούν για να τραβήξουν την προσοχή. Στιχουργικά δυστυχώς δεν μπορώ να μιλήσω, γιατί λόγω της γλώσσας, οπου δεν ξέρω «γρι» δεν έχω ασχοληθεί με τους στίχους της μπάντας.

09. Tool – Lateralus – 2001
Βασικά δεν μπορούσα να αποφασίσω αν το “Lateralus” ή το “10.000 Days” μου αρέσει πιο πολύ από Τool. Τελικά κατέληξα στο πρώτο, με μικρή διαφορά από το δεύτερο επειδή απλά τυχαίνει να το έχω ακούσει περισσότερο και να το θεωρώ πιο εύκολο σαν άκουσμα…

08. Franz Ferdinand - Franz Ferdinand – 2004
Πρόκειται για το άλμπουμ-ντεμπούτο της μπάντας από την Σκωτία το οποίο δίνει την εντύπωση ότι η εν λόγω μπάντα έχει να δώσει πολλά στον χώρο της indie-alternative rock κάτι το οποίο δεν καταφέρνουν να επιβεβαιώσουν σε τόσο μεγάλο βαθμό τα δύο επόμενα άλμπουμ τους. Γενικά πάντως μου αρέσουν σαν μπάντα και ο συγκεκριμένος δίσκος τους είναι ο αγαπημένος μου.

07. Archive – Noise – 2004
Οι Archive είναι μία από τις αγαπημένες μου μπάντες! Τον συγκεκριμένο δίσκο τον αγάπησα από την πρώτη στιγμή. Και μόνο που έχει κομμάτια όπως το “Wrong” το “Pulse” το “Waste” κ.α. νομίζω ότι αξίζει πολλά.

06. Portishead – Third – 2008
Γενικά θεωρώ ότι οι Portishead είναι πολύ μπροστά, λόγω της ευρηματικότητάς τους και των όσων μπορούν να πετύχουν με τόσα λίγα μουσικά όργανα. Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση πώς κατάφεραν μετά από δέκα χρόνια σχεδόν απουσίας από τη δισκογραφία, κατάφεραν να βγάλουν έναν τόσο καλό δίσκο (αν κ εύχομαι να βγαίνανε συχνότερα τέτοια αριστουργήματα). Για την φωνή της Beth, δεν έχω να πω τίποτα… Απλά τα σπάει!!!

05. Mando Diao - Give Me Fire - 2009
Mε αυτόν τον δίσκο οι Mando Diao κατάφεραν να γίνουν περισσότερο γνωστοί και να ξεσηκώσουν ολόκληρη την υφήλιο. Ποιος δεν έχει σιγοτραγουδήσει στο ρεφραίν του «Gloria»; Ποιος δεν έχει χορέψει με το ανεβαστικό «Dance With Somebody»?
Πάντως προσωπικά θεωρώ ότι πίσω από αυτά τα πολύ ωραία χιτάκια, κρύβεται μία άκρως ενδιαφέρουσα και ποιοτική μπάντα που αξίζει κανεις να ασχοληθεί.

04. Muse - Black Holes And Revelations – 2006
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτοί οι άνθρωποι να συνδυάζουν alternative rock, progressive, metal και pop στοιχεία και να έχουν ένα τόσο ενδιαφέρον και άρτιο αποτέλεσμα!

03. Radiohead - Hail To Thief – 2003
Ακόμη μία αγαπημένη μου μπάντα. Το «Hail To Thief» είναι ακόμη ένας δίσκος γεμάτος από μελωδικότητα και ψυχεδέλεια σαν αυτήν που μόνο οι Radiohead μπορούν να πετύχουν.

02. Muse – Absolution – 2003
Έχοντας ήδη αποδείξει από το “Origin Of Symmetry” ότι δεν χρειάζονται να αντιγράψουν κάποια άλλη μπάντα για να δημιουργήσουν, πλέον με το “Absolution” οι Muse καταφέρνουν και να θεωρηθούν άξια μία από τις σημαντικότερες μπάντες των 00’s.

01. Muse - Origin Of Symmetry – 2001
Αν και είναι απλώς ο δεύτερος στη σειρά δίσκος των Muse είναι ο αγαπημένος μου. Όπως έγραψα παραπάνω, με αυτόν τον δίσκο αποδεικνύουν πλέον ότι είναι μία μπάντα με έμπνευση και δικές της ιδέες. Βασικό χαρακτηριστικό του δίσκου το ψυχεδελικό falsetto που χρησιμοποιεί ο Bellamy (βλ. Micro Cuts) το οποίο αξίζει να σημειωθεί ότι η Maverick Records είχε την αξίωση να βγούν από την αμερικάνικη έκδοση του δίσκου γιατί θα αποθάρρυναν την προώθηση του δίσκου μέσω του ραδιόφωνου.


Πάμε στα ελληνικά τώρα:

07. Ευωδιάζουν Αγριοκέρασα Οι Σιωπές - Διάφανα Κρίνα – 2000
Έχοντας πλέον φύγει από την «Wipe Out» και έχοντας δημιουργήσει δική τους δισκογραφική εταιρεία με όνομα «This Is My Voice Records», ηχογραφούν τον δίσκο «Ευωδιάζουν Αγριοκέρασα Οι Σιωπές». Ενδιαφέρον σε αυτόν τον δίσκο αποτελεί η διασκευή του τραγουδιού του Παύλου Σιδηρόπουλου «Θάνατος».

06. Οι Ανάσες Των Λύκων - Γιάννης Αγγελάκας – 2005
Από τη μία οι μελωδίες από το βιολοντσέλο του Νίκου Βελιώτη, από την άλλη οι βαριές απαγγελίες του Γιάννη Αγγελάκα, δημιουργούν ένα άκρως ανατριχιαστικό αποτέλεσμα στον παραπάνω δίσκο.

05. Από Δω Και Πάνω - Γιαννης Αγγελάκας – 2005
Eξίσου ωραίο το αποτέλεσμα και σε αυτόν τον δίσκο είχε ή συνεργασία του Γιάννη Αγγελάκα με τον Νίκο Βελιώτη. Θα έλεγα πως αυτός ο δίσκος όμως είναι λίγο πιο μελωδικός και αρκετά πιο αισιόδοξος από τον προηγούμενο, τουλάχιστον εμένα αυτό μου βγάζει.

04. Βραχνος Προφητης - Θανασης Παπακωνσταντινου – 2000
Ο Βραχνός Προφήτης είναι ο 5ος κατά σειρά δίσκος του Θανάση με συνεργάτες τον Μπάμπη Παπαδόπουλο (Τρύπες) και την πρόσφατα χαμένη Kora Michaelian (Nor Dar) στην ενορχήστρωση. Άξιο αναφοράς είναι το τραγούδι «Α. Μάνθος» το οποίο αναφέρεται στον ξακουστό στην εποχή του ληστή Θωμά Γκαντάρα σε ποίηση Χρήστου Μπράβου.

03. Διάφανος – Θανασης Παπακωνσταντίνου – 2006
Όταν σε έναν δίσκο συνεργάζονται ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου με τους Λαϊκεδέλικα και τραγουδούν καλλιτέχνες όπως η Μάρθα Φριντζήλα  και ο Σωκράτης Μάλαμας, δεν μπορεί παρά να είναι τέλειος!!

02. Οι περιπέτειες ενός προσκυνητή – Αλκίνοος Ιωαννίδης – 2003
Για τον τίτλο του δίσκου ο Αλκίνοος εμπνεύστηκε από το όμοτιτλο βιβλίο «Οι περιπέτειες ενός προσκυνητή» αγνώστου συγγραφέα. Όπως λέει ο ίδιος «Πρόκειται για ένα προσκύνημα σε όσα με απασχόλησαν, σε όσα σκέφτηκα ή ένοιωσα τα τελευταία χρόνια. Μια περιπλάνηση στα γεγονότα και τα συναισθήματα της τελευταίας τετραετίας. Είναι ένας δίσκος που ταξιδεύει, ένας δίσκος θρησκευτικός, όχι με την έννοια του δόγματος, αλλά με αυτήν της εσωτερικής αναζήτησης»

01. Second Hand – Night On Earth – 2008
Πάνω κάτω με έχει καλύψει ο Κιράτζος για τον εν λόγω δίσκο. Προσωπικά έμαθα τους Night On Earth από τον Θανάση Παπακωνσταντίνου. Είχα ακόμη την τύχη να ακούσω ζωντανά την τραγουδίστριά τους σε μια συναυλία του Θανάση για ένα τραγούδι μόνο. Λόγω του ρεπερτορίου της, νομίζω ότι αυτή η μπάντα μπορει να τραβήξει την προσοχή σε ανθρώπους που ακούνε ροκ μέχρι τριπ χοπ αλλά και σε άλλους που ακούνε τζαζ μέχρι ποστ ροκ κ.α.
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #68 στις: 06/01/10, 21:44 »
Μια προσωπική άποψη...αν έπρεπε ντε και καλά να επιλέξω έναν δίσκο των Night On Earth, αυτός θα ήταν ο πρώτος που αποτελούσε και πρωτόλεια δημιουργία. Μια διασκευή, όσο καλή κι αν είναι, δεν παύει να χρησιμοποιεί μια πρώτη ύλη για την οποία άλλοι κόπιασαν. Εκτός αυτού θεωρώ και την παρθενική τους εμφάνιση σαφώς καλύτερη συνολικά από τις διασκευές σε κομμάτια του Παπακωνσταντίνου.

Από εκεί κι έπειτα ομολογώ πως οι Night On Earth με ξενέρωσαν αγρίως όταν αντέδρασαν στην κυκλοφορία του 2ου εγχειρήματός τους μέσω mp3. Ήμουν δε από εκείνους που είχαν αναφέρει τα καλύτερα κι εδώ μέσα. Ανέμενα λοιπόν περισσότερο ανοιχτόμυαλη προσέγγιση από καλλιτέχνες που προβάλλουν την μουσική τους ευρύτητα η οποία μάλλον δεν προήλθε μονάχα από αγορές σε δισκοπωλεία. Είναι μια υποκριτική στάση από τη μεριά των καλλιτεχνών που ενώ από τη μία αξιοποιούν τις νέες τεχνολογίες και το p2p για να εμπλουτίσουν τα ακούσματά τους, από την άλλη αξιώνουν το δικό τους να μην τύχει ανάλογης αντιμετώπισης.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #69 στις: 07/01/10, 23:04 »

Από εκεί κι έπειτα ομολογώ πως οι Night On Earth με ξενέρωσαν αγρίως όταν αντέδρασαν στην κυκλοφορία του 2ου εγχειρήματός τους μέσω mp3. Ήμουν δε από εκείνους που είχαν αναφέρει τα καλύτερα κι εδώ μέσα. Ανέμενα λοιπόν περισσότερο ανοιχτόμυαλη προσέγγιση από καλλιτέχνες που προβάλλουν την μουσική τους ευρύτητα η οποία μάλλον δεν προήλθε μονάχα από αγορές σε δισκοπωλεία. Είναι μια υποκριτική στάση από τη μεριά των καλλιτεχνών που ενώ από τη μία αξιοποιούν τις νέες τεχνολογίες και το p2p για να εμπλουτίσουν τα ακούσματά τους, από την άλλη αξιώνουν το δικό τους να μην τύχει ανάλογης αντιμετώπισης.
Ναι μεν βρωμάνε πολύ δηθενίλα εγχειρήματα σαν το συγκεκριμένο(που εμφανίζονται όλο και περισσότερο τελευταία) αλλά και πάλι στην κατάσταση που έχουν φτάσει τα πράγματα(πόσοι αγοράζουν σιντι πλέον?) μπορεί να το δικαιολογήσει κάποιος έστω και εν μέρει.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #70 στις: 10/01/10, 23:37 »
Xμμ..Ναι η αληθεια ειναι οτι τον πρωτο τους δισκο δεν τον εχω ακουσει αρκετα..Μολις ομως βρεθω παλι σε κατασταση θα τον ξεψαχνισω μιας και αποτελει απο τα πιο ενδιαφεροντα εγχωρια πραγματα που εχω ακουσει τελευταια.

Οταν λες mp3 εννοεις δωρεαν διαθεσης των κομματιων?

Ναι το second hand δεν ειναι κατι εντελως αυτονομο αφου βασιζεται πανω σε ενα αλλο εργο ενος μεγαλου δημιουργου αλλα δεν νπομιζω οτι αυτο πρεπει να μας προβληματιζει τοοοσο πολυ αφου στεκεται ανετα απο μονο και εκτος αυτου οι ιδιοι ποτε δεν παραλειπουν να αναφερουν οτι βασιζεται πανω στο εργο του Θαναση Παπακωνσταντινου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #71 στις: 11/01/10, 00:23 »
Εννοώ πως όπως συμβαίνει εδώ και κάποια χρόνια, όταν διαπίστωσαν πως το έργο τους διακινείτο μέσω mp3, αντέδρασαν ζητώντας να πάψει να συμβαίνει. Κατανοητή η νόμιμη διεκδίκηση. Το δικό μου πρόβλημα είχε να κάνει με την ηθική παράμετρο, που ο καθένας την ορίζει και κατά το δοκούν άλλωστε. Δεν χρειάζεται να διαθέτεις κληρονομικό χάρισμα για να καταλάβεις πως καλλιτέχνες που έχουν τριφτεί με την τεχνολογία και το διαδίκτυο προφανώς κι αξιοποιούν κι οι ίδιοι το file sharing και τα p2p για να εμπλουτίζουν τις γνώσεις και την μουσική τους πραγματικότητα. Όταν αφορά τους ίδιους, κλωτσάνε κι αντιμετωπίζουν τη συγκεκριμένου είδους διακίνηση ως ανάθεμα. Εκτός κι αν πρόκειται για άλλου είδους υποκρισία: χρήσιμο και βολικό το mp3 sharing, όταν είμαστε άγνωστοι, αλλά άχρηστο και επιζήμιο όταν πλέον στο εξώφυλλο υπάρχει το όνομα ενός γνωστού καλλιτέχνη κι οι πωλήσεις είναι περισσότερο εξασφαλισμένες.

Τα παραπάνω δεν ακυρώνουν το έργο τους, το οποίο το έχω γνωρίσει και σε live εκδοχή ήδη 2-3 φορές. Συνεχίζω να πιστεύω κυρίως στην ομορφιά του πρώτου τους album (κομμάτια όπως το Hotel δεν βγαίνουν κάθε μέρα), όπως το έκανα και πριν. Κάνουν απλώς ένα αρνητικό γκελ στην αφελή μου πεποίθηση πως κάποιοι καλλιτέχνες στέκονται όσο ανοιχτόμυαλα ανέμενα...εις μάτην.

Σε σχέση πάλι με τις διασκευές, η δική μου ένσταση αφορά κυρίως τον κόπο που καταβάλλει κάποιος που δημιουργεί εκ του μη όντος, σε σχέση με εκείνον που έχει έτοιμο το υλικό και απλώς -όσο απλό είναι αυτό- το αναδομεί. Εννοείται πως απολαμβάνω και τις διασκευές, αλλά υποκλίνομαι κυρίως στους αρχικούς δημιουργούς. Κάτι τέτοιο αισθάνθηκα και με την εξαιρετική -για μένα- δεύτερη ανάγνωση που έκαναν οι Raining Pleasure στο Reflections, αλλά προτιμώ να τους κρίνω για τη δική τους δημιουργία κι όχι για την οπτική στο Μάνο.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #72 στις: 16/01/10, 15:38 »
σε αυτό το ποστ βλέπω αρκετά metal albums αλλα δεν είδα πουθενά το colors από BTBAM,γιατί?

Σωστος! +100

Colors και Αlaska, και τα δυο πολύ ωραία άλμπουμ, Alexis άκου και τα δύο and see for yourself.  ;) Εμένα πάντως το Alaska μου κάνει κάπως πιο βαρύ σε συγκεκριμένα κομμάτια, χωρίς αυτό να ναι κακό.

Ομως ο τρόπος που μπλέκουν και όλα τα πιο "χαλαρά" μουσικά στοιχεία, είναι πολύ καλή φαση..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/10, 15:39 από hoba »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #73 στις: 26/01/10, 15:13 »
Εμενα αυτο το thread με αφηνει παγερα αδιαφορο. Ειδα την εκπομπη της Γερμανου για τα καλυτερα ροκ κομματια της δεκαετιας στην Ελλαδα. Και καλυφθηκα πληρως...
Ετσι, συμφωνω 100% :roll :roll :roll

γιατι; δεν πιστευεις οτι οι onirama πρεπει να ειναι πανω απο τους U2?
Οι onirama πανω απο τους U2? Ε φυσικα και οχι....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #74 στις: 27/01/10, 00:00 »
Εμενα αυτο το thread με αφηνει παγερα αδιαφορο. Ειδα την εκπομπη της Γερμανου για τα καλυτερα ροκ κομματια της δεκαετιας στην Ελλαδα. Και καλυφθηκα πληρως...
Ετσι, συμφωνω 100% :roll :roll :roll

γιατι; δεν πιστευεις οτι οι onirama πρεπει να ειναι πανω απο τους U2?
Οι onirama πανω απο τους U2? Ε φυσικα και οχι....

Δε θα επρεπε να σου φαινεται περιεργο απο τη στιγμη που ξερεις πανω κατω ΠΟΙΟΙ ψηφισαν...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/05, 16:25
από VASILISHARA
0 Απαντήσεις
2845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/06, 14:24
από Fteo
4 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/06, 01:56
από Bah
33 Απαντήσεις
24084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 05:10
από Jezus
7 Απαντήσεις
3131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/07, 04:32
από kain
15 Απαντήσεις
7175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/06, 02:38
από Νίκος
15 Απαντήσεις
5278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/07, 17:56
από blueb
0 Απαντήσεις
2274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/07, 18:24
από mpamps
2 Απαντήσεις
2577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:09
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
1013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/22, 14:11
από Ioannis Anastassakis