Αποστολέας Θέμα: χωρίς πένα, τεχνική  (Αναγνώστηκε 12506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
χωρίς πένα, τεχνική
« στις: 25/06/03, 20:10 »
Πώς παίζεται χωρίς πένα ένα κομάτι που θέλει strumming (ελπίζω να έγραψα καλά τον όρο -κοινώς ντρανγκα-ντρουνγκα); Θέλω να πώ πώς χτυπάτε τις χορδες; Έχω ακούσει διάφορες παραλαγές:

1. με το δείκτη και στο downstroke και στο upstroke χρησιμοποιόντας την εξωτερική πλευρά του νυχιού στο κατέβασμα και την εσωτερική στο ανέβασμα. (προυποθέτει κιθαρόνύχα)

2.  με το δείκτη στο downstroke και τον αντίχειρα στο upstroke χρησιμοποιόντας την εξωτερική πλευρά του νυχιού κάθε φορά. Η διάταξη των δαχτύλων είναι τέτοια ώστε τα νύχια του αντίχειρα και του δείκτη σχεδόν να εφάπτονται

3. όμοια με τη δεύτερη παραλαγή αλλά δείκτης και αντίχειρας είναι υπό γωνία (οπότε για το upstroke πρέπει να σρραφεί λίγο ο καρπός)

4. με δείκτη, μέσο και παράμεσο στο downstroke και αντίχειρα στο upstroke χρησιμοποιόντας πάντα την εξωτερική πλευρά των νυχιών

Μέχρι πρίν λίγο καιρό έχοντας μόνο μια κλασσική κιθάρα χρησιμοποιούσα την 1. και σπάνια την 3 (όταν ήθελα να τονίσω ένα καθαρό upstroke). Παίζοντας έτσι όμως σε μια ακουστική κιθάρα (1) έχω την εντύπωση ότι ο ήχος δεν τόσο καλός (καθαρός). Πιθανότατα να φταίει ότι ακόμα δεν ξέρω να χειριστώ σωστά την ακουστική, πιθανότατα όμως να πρέπει να αρχίζω να συνηθίζω διαφορετικό τρόπο παιξήματος. Γι΄ αυτό ζητώ την γνώμη των ποιο πεπειραμένων

 :)
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:χωρίς πένα, τεχνική
« Απάντηση #1 στις: 26/06/03, 14:41 »
   Εγω εχω κλασσικη κιθαρα και χρησιμοποιω τον μέσο στο downstroke και τον αντιχειρα στο upstroke. Αλλα η ακουστικη κιθαρα παιζεται με πενα. Με τα δακτυλα ειναι πιο "δυσκολη" και οπως ειπες εχει πιο θαμπο ηχο.
 
..In my thoughts I have seen rings of smoke through the trees,
And the voices of those who stand looking..

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Re:χωρίς πένα, τεχνική
« Απάντηση #2 στις: 27/06/03, 01:30 »
Εγώ παλιότερα έπαιζα μόνο με νύχια. Τώρα παίζω και με πένα. αλλά αρκετές φορές παίζω με τα νύχια. Να φανταστείς, σε συναυλία έβγαλα σόλο με νύχια ενώ ήθελε πένα. Αυτό που σου συνιστώ, είναι να παίζεις όπως σε βολεύει!!
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: χωρίς πένα, τεχνική
« Απάντηση #3 στις: 04/09/07, 15:38 »
Την 4 χρησιμοποιώ με μία παραλλαγή: στο upstoke χρησιμοποιώ δείκτη ή μέσο ή παράμεσο, αναλόγως με το τι παίζω. Στην ακουστική μπορείς να τα κάνεις όμως στην αρχή πρέπει να τα κάνεις απαλά για να μάθεις την τεχνική, διαφορετικά θα σου ξεφτίζουν και θα σου σπάνε τα νύχια. Πιο παλιά στο upstoke χρησιμοποιούσα αντίχειρα. Όταν όμως άρχισα να μελετάω κλασική, έμαθα με τα άλλα τρία δάχτυλα. Αν παταρηρήσεις το Δεληβοριά, θα δεις ότι και αυτός το upstoke δεν το κάνει με τον αντίχειρα (θυμάμαι έβλεπα παλιά βίντεος που έπαιζε και απορρούσα πώς το κάνει :P).

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: χωρίς πένα, τεχνική
« Απάντηση #4 στις: 04/09/07, 15:51 »
Γενικά οι τεχνικές που αναφέρεις (εγώ χρησιμοποιώ περισσότερο την τέταρτη, προερχόμενος από λατινοαμερικάνικα/ανδικά ηχοχρώματα) αναφέρονται περισσότερο στην κλασσική κιθάρα. Η αλήθεια είναι ότι για να τις χρησιμοποιήσεις αποτελεσματικά και χωρίς φόβο για τη σωματική σου ακεραιότητα (βλ. νύχια/δάχτυλα) στην ακουστική, χρειάζεται ιδιαίτερη εξοικείωση τόσο με το εκάστοτε όργανο, αλλά και γενικά με το συγκεκριμένο τύπο κιθάρας, όσο και με τις ίδιες τις τεχνικές. Γενικά η τεχνική που σου επιτρέπει να αξιοποιήσεις την ακουστική χωρίς πένα ονομάζεται fingerpicking ή fingerstyle κι εκτός από το strumming περιλαμβάνει και (αν όχι κυρίως) αρπίσματα. Εγώ θα σου πρότεινα να εξασκηθείς όσο μπορείς περισσότερο στην κλασσική και να μην αφήσεις την πένα αν δε νιώσεις πολύ σίγουρος κι αν η ακουστική σου δεν είναι... βελούδο.

Υ.Γ.: Καλύτερα στην ακουστική να μην έχεις πολύ λεπτές χορδές αν πρόκειται να παίξεις fingerstyle. 12άρες πιστεύω ότι είναι καλές, αλλά αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό και πρέπει να δεις πως θα βολευτείς εσύ.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: χωρίς πένα, τεχνική
« Απάντηση #5 στις: 17/01/08, 02:02 »
+1000 στον cool ;D

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: χωρίς πένα, τεχνική
« Απάντηση #6 στις: 16/07/10, 17:33 »
   Στην ακουστική, είναι ζόρι, γιατί υπάρχει κίνδυνος να βγει βάρβαρος ήχος. Έχει τύχει να ακούσω κλασικό κιθαρίστα διπλωματούχο να παίζει στην κλασική φλαμένκο και να ζωγραφίζει, αλλά όταν του έδινα την ακουστική, ακουγόταν άστα να πάνε.
   Θέλει πολλή προσοχή. Προκειμένου να βγει μεγάλη ένταση (άλλη παγίδα κι αυτή), δε χρειάζεται κοπάνημα, αλλά τεχνική. Που σημαίνει ότι θέλει απίστευτη δαπάνη χρόνου σε μελέτη. Όταν γίνει αυτό, ο κιθαρίστας, θα μπορεί να παίξει φλαμένκο ακόμη και σε ηλεκτρακουστική (χρησιμοποιώ αυτήν γιατί στα μηχανήματα, έχει αρκετά πρίμα κι ο ήχος βγαίνει ακόμη πιο άγριος) με 9άρες. Έχω ακούσει κιθαρίστες φλαμένκο σε ακουστικές με 9άρες που ήταν τόσο κοντά στην ταστιέρα που έτριζαν όταν έπαιζα εγώ, αλλά αυτός, ακουγόταν απ' το σαλόνι του σπιτιού μου μέχρι το περίπτερο!
   Καταληκτικά (  <--- πολύ ποζεράδικη λέξη  :P ), θα τονίζω ότι δεν είναι αδύνατο το stumming με δάχτυλα στην ακουστική κιθάρα. Θέμα μελέτης είναι όλα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
5637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/03, 16:39
από Καρχαρίας
14 Απαντήσεις
6128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:41
από dodgevibe
12 Απαντήσεις
7132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 17:16
από Stoyo
6 Απαντήσεις
3992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 23:46
από Morticia
1 Απαντήσεις
5121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 13:42
από strativarious
17 Απαντήσεις
13469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 16:00
από Fearless
4 Απαντήσεις
3697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/15, 10:32
από sfanfan
0 Απαντήσεις
1955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/20, 16:12
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
1529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/22, 19:26
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/22, 15:21
από Ioannis Anastassakis