Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό Ροκ  (Αναγνώστηκε 50735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #25 στις: 15/08/07, 16:28 »
Ρε παιδια εγω μιλησα για ενα πολυ καλο κατ εμε ροκ κομματι.Δηλαδη για να ειναι ενα κομματι ροκ θα πρεπει αυτος που το λεει να εχει βγαλει δεκα ροκ δισκους?Το συγκεκριμενο κομματι ειναι ροκ!Εκτος αν για να εισαι ροκ πρεπει να εχεις και ροκαδικη σταση ζωης,να εισαι πρεζακιας τυχοδιωκτης και καταθλιπτικος οπως ηταν οι μεγαλες ροκ περσονες!Σε αυτη την περιπτωση ποιος ειναι ροκ τοτε?
Οσον αφορα στα δεκατετραχρονα φιλε Vampovarotor το ροκ υποτιθεται πως ειναι μουσικη που απευθυνεται κυριως σε νεους.Ολοι μας οταν ημασταν 14 ή 15 ή 16 ακουγαμε πχ maiden,αυτο τους μειωνει η τους κανει παιδικους?Thrash power και black metal δηλαδη σε τι ηλικιες απευθυνονται?Η ηλικια των ακροατων ειναι το κριτηριο της καλης μουσικης?Δε νομιζω!Οι μισοι Ελληνες 15 εως 35 πανε στα κλαμπ και τη βρισκουν με σκυλλαδικα και λαικοποπ,αυτο τι σημαινει οτι ειναι καλη μουσικη?
Εκτος εαν θελετε ολοι να ακουμε Φαραντουρη και Γιωργο Μουτσιο επειδη τους ακουν οι ογδονταχρονοι και γουσταρουν!

Αφηστε το Ελληνοφωνο ροκ να εκσυγχρονιστει γιατι ετσι οπως ειναι σημερα θα ειναι μονιμως στην αφανεια!
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/07, 16:33 από Jimi Pap »

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #26 στις: 15/08/07, 17:11 »
Το νεο ελληνοφωνο ροκ!Υποδειγμα κατα τη γνωμη μου!Πιστευω αν ηταν ετσι ολα τα νεα ροκ κομματια στην Ελλαδα                 το ελληνοφωνο ροκ θα ειχε πολυ μεγαλυτερη απηχηση στον κοσμο. :)

http://www.youtube.com/watch?v=fXAC1NNJ1hY



Αν κάποιος έβλεπε το βίντεο κλιπ του κομματιού, χωρίς ήχο, ίσως και να υπέθετε οτι ο Μίχας παίζει ένα ροκ κομμάτι, λόγω της κιθάρας που κρατάει. Ακούγοντας όμως το τραγούδι ο καθένας μας καταλαβαίνει οτι είναι ένα ποπ χαριτωμένο τραγουδάκι με ένα ροκ χαλί στρωμένο στα πόδια του Μίχα. Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #27 στις: 15/08/07, 17:18 »
Το νεο ελληνοφωνο ροκ!Υποδειγμα κατα τη γνωμη μου!Πιστευω αν ηταν ετσι ολα τα νεα ροκ κομματια στην Ελλαδα                 το ελληνοφωνο ροκ θα ειχε πολυ μεγαλυτερη απηχηση στον κοσμο. :)

http://www.youtube.com/watch?v=fXAC1NNJ1hY



Αν κάποιος έβλεπε το βίντεο κλιπ του κομματιού, χωρίς ήχο, ίσως και να υπέθετε οτι ο Μίχας παίζει ένα ροκ κομμάτι, λόγω της κιθάρας που κρατάει. Ακούγοντας όμως το τραγούδι ο καθένας μας καταλαβαίνει οτι είναι ένα ποπ χαριτωμένο τραγουδάκι με ένα ροκ χαλί στρωμένο στα πόδια του Μίχα. Αυτά...


Μηπως μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ειναι ποπ το κομματι?Επισης θα μπορουσες να μου πεις τι σημαινει ποπ τραγουδι με ροκ χαλί?Για να καταλαβω κι εγω.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #28 στις: 15/08/07, 17:39 »
Το νεο ελληνοφωνο ροκ!Υποδειγμα κατα τη γνωμη μου!Πιστευω αν ηταν ετσι ολα τα νεα ροκ κομματια στην Ελλαδα                 το ελληνοφωνο ροκ θα ειχε πολυ μεγαλυτερη απηχηση στον κοσμο. :)

http://www.youtube.com/watch?v=fXAC1NNJ1hY



Αν κάποιος έβλεπε το βίντεο κλιπ του κομματιού, χωρίς ήχο, ίσως και να υπέθετε οτι ο Μίχας παίζει ένα ροκ κομμάτι, λόγω της κιθάρας που κρατάει. Ακούγοντας όμως το τραγούδι ο καθένας μας καταλαβαίνει οτι είναι ένα ποπ χαριτωμένο τραγουδάκι με ένα ροκ χαλί στρωμένο στα πόδια του Μίχα. Αυτά...


Μηπως μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ειναι ποπ το κομματι?Επισης θα μπορουσες να μου πεις τι σημαινει ποπ τραγουδι με ροκ χαλί?Για να καταλαβω κι εγω.


Εδώ ένας το περιγράφει κάπως το Ποπ:

Απ: Punk!!!

... Κάπως έτσι ;D

Κοίτα, γενικά, δεν είναι Ροκ ό,τι έχει ηλεκτρική και ντραμς. Και ηλεκτρική όταν λέμε, μιλάμε για ένα τεράστιο φάσμα από ήχους που μπορεί κανείς να βγάλει από ηλεκτρική, είτε με διάφορα πεταλάκια, είτε με διάφορες τεχνικές.
Από άποψη ενορχήστρωσης: Η δομή αυτού του κομματιού είναι τέτοια που μας παραπέμπει σε Ποπ ακούσματα.

Επίσης, να πω κάτι λίγα, όσα προλαβαίνω και για το:

''Η ηλικια των ακροατων ειναι το κριτηριο της καλης μουσικης?Δε νομιζω!Οι μισοι Ελληνες 15 εως 35 πανε στα κλαμπ και τη βρισκουν με σκυλλαδικα και λαικοποπ,αυτο τι σημαινει οτι ειναι καλη μουσικη?
Εκτος εαν θελετε ολοι να ακουμε Φαραντουρη και Γιωργο Μουτσιο επειδη τους ακουν οι ογδονταχρονοι και γουσταρουν!''


Δεν υπάρχει καλή και κακή μουσική, ποιοτική και μη ποιοτική. Είναι λάθος αυτός ο τρόπος σκέψης! Πήγαινε σ' ένα σκυλάδικο, άκου την ορχήστρα και όχι την τραγουδίστρια. Θα δεις ότι παίζουν παπάδες!

Γενικά, εκτός από την τηλεόραση, ψάξε και πουθενά αλλού για μουσική ;) ;)

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #29 στις: 15/08/07, 17:51 »
Το νεο ελληνοφωνο ροκ!Υποδειγμα κατα τη γνωμη μου!Πιστευω αν ηταν ετσι ολα τα νεα ροκ κομματια στην Ελλαδα                 το ελληνοφωνο ροκ θα ειχε πολυ μεγαλυτερη απηχηση στον κοσμο. :)

http://www.youtube.com/watch?v=fXAC1NNJ1hY



Αν κάποιος έβλεπε το βίντεο κλιπ του κομματιού, χωρίς ήχο, ίσως και να υπέθετε οτι ο Μίχας παίζει ένα ροκ κομμάτι, λόγω της κιθάρας που κρατάει. Ακούγοντας όμως το τραγούδι ο καθένας μας καταλαβαίνει οτι είναι ένα ποπ χαριτωμένο τραγουδάκι με ένα ροκ χαλί στρωμένο στα πόδια του Μίχα. Αυτά...


Μηπως μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ειναι ποπ το κομματι?Επισης θα μπορουσες να μου πεις τι σημαινει ποπ τραγουδι με ροκ χαλί?Για να καταλαβω κι εγω.


Ποπ τραγούδι με ροκ χαλί σημαίνει αυτό ακριβώς το τραγουδάκι που μας παρέθεσες. Άκου το λίγο πιο προσεκτικά και θα καταλάβεις. Αλίμονο αν λέγαμε για κάθε τραγούδι με κιθάρα ότι είναι ροκ. Και η ντραμς του δεν μου λέει τίποτα.

Υ.Γ.: Μιας που μιλάς για ροκ, δες αυτό:
 

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #30 στις: 15/08/07, 17:54 »
Λίγο μαλλί αφάνα να χε, κ θα ταν ίδιος ο Slash με τη Les Paul  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #31 στις: 15/08/07, 18:34 »
Φιλε Αναξιμανδρε και ο Dave Weckl να επαιζε παπαδες πανω στο "ηταν η ζωη μου κολαση" ή στο "εφαγες αδυσωπητα εφτα κιλα τυροπιτα" δε σημαινει οτι θα ηταν ποιοτικη η μουσικη.Και υπαρχει ποιοτικη μουσικη και μη ποιοτικη μουσικη φιλε μου,αλλο ο Κατελης και αλλο ο Νταλαρας!Και πιστεψε με δεν ψαχνω για μουσικη μονο στην τηλεοραση.Δεν εισαι ο μονος στον κοσμο που εχεις ακουσματα.Επιπλεον η δομη του κομματιου τι σχεση εχει με την ενορχηστρωση?Επειδη τα συγχεεις λιγο.

Αγγελα το κομματι το εχω ακουσει αρκετες φορες.Το αν δε σου λενε κατι τα τυμπανα δε σημαινει κατι.Ταιριαζουν απολυτα με το κομματι και υποστηριζουν αψογα τις φωνητικες γραμμες.Το τραγουδι εχει εντελως ροκ ενορχηστωση,με τα συγχρονα δεδομενα.Κιθαρες με παραμορφωση και ογκο που ειναι πολυ "μπροστα" στη μιξη,τυμπανα με ογκο που παιζουν straight!Που ειναι το ποπ?Επειδη εχει βιντεοκλιπ και το δειχνει το mad?Μην περιμενεις απο τα συγχρονα ροκ κομματια να εχουν παραγωγη σαν αυτο που παρεθεσες,ειμαστε στο 2007.Τοτε κλωτσαγανε τους ενισχυτες για να βγαλουν παραμορφωση και ηχογραφουσαν σε μπομπινες.Βρισκομαστε σε μια αλλη εποχη πλεον.Οπως ειπα και πιο πανω,οι αθλιες παραγωγες εχουν σημαντικη συμβολη στην καταδικη του σημερινου ελληνοφωνου ροκ.

Γενικα δεν ειναι αναγκη να ειστε κολλημενοι με την τηλεοραση.Δεν ειναι αναγκη να καταδικαζετε οτιδηποτε βλεπετε σε αυτη.Ο Μιχας κανει την πιο αξιολογη προσπαθεια να γραψει ροκ σε μια εποχη και μια χωρα που δεν το σηκωνει.Μπορειτε να μενετε κολλημενοι στους καταραμενους αν θελετε,η μπορειτε τουλαχιστον να σεβεστε καποιες αξιολογες προσπαθειες.Και μη νομιζετε οτι ειμαι κανας ξαδερφος του!Ισα ισα γνωριζω εκ των εσω οτι ειναι μεγαλο κωλοπαιδι,αλλα η αληθεια να λεγεται
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/07, 18:37 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #32 στις: 15/08/07, 18:38 »
Φιλε Αναξιμανδρε και ο Dave Weckl να επαιζε παπαδες πανω στο "ηταν η ζωη μου κολαση" ή στο "εφαγες αδυσωπητα εφτα κιλα τυροπιτα" δε σημαινει οτι θα ηταν ποιοτικη η μουσικη.Και υπαρχει ποιοτικη μουσικη και μη ποιοτικη μουσικη φιλε μου,αλλο ο Κατελης και αλλο ο Νταλαρας!Και πιστεψε με δεν ψαχνω για μουσικη μονο στην τηλεοραση.Δεν εισαι ο μονος στον κοσμο που εχεις ακουσματα.Επιπλεον η δομη του κομματιου τι σχεση εχει με την ενορχηστρωση?Επειδη τα συγχεεις λιγο.

Αγγελα το κομματι το εχω ακουσει αρκετες φορες.Το αν δε σου λενε κατι τα τυμπανα δε σημαινει κατι.Ταιριαζουν απολυτα με το κομματι και υποστηριζουν αψογα τις φωνητικες γραμμες.Το τραγουδι εχει εντελως ροκ ενορχηστωση,με τα συγχρονα δεδομενα.Μην περιμενεις απο τα συγχρονα ροκ κομματια να εχουν παραγωγη σαν αυτο που παρεθεσες,ειμαστε στο 2007.Τοτε κλωτσαγανε τους ενισχυτες για να βγαλουν παραμορφωση και ηχογραφουσαν σε μπομπινες.Βρισκομαστε σε μια αλλη εποχη πλεον.Οπως ειπα και πιο πανω,οι αθλιες παραγωγες εχουν σημαντικη συμβολη στην καταδικη του σημερινου ελληνοφωνου ροκ.

Γενικα δεν ειναι αναγκη να ειστε κολλημενοι με την τηλεοραση.Δεν ειναι αναγκη να καταδικαζετε οτιδηποτε βλεπετε σε αυτη.Ο Μιχας κανει την πιο αξιολογη προσπαθεια να γραψει ροκ σε μια εποχη και μια χωρα που δεν το σηκωνει.Μπορειτε να μενετε κολλημενοι στους καταραμενους αν θελετε,η μπορειτε τουλαχιστον να σεβεστε καποιες αξιολογες προσπαθειες.Και μη νομιζετε οτι ειμαι κανας ξαδερφος του!Ισα ισα γνωριζω εκ των εσω οτι ειναι μεγαλο κωλοπαιδι,αλλα η αληθεια να λεγεται!

Dave Weckl; με πήρες χαμπάρι! ;D ;D
Δεν είπα ότι είμαι ο μονος στον κοσμο που εχεις ακουσματα. Υπάρχουν μουσικές που δεν τις έχω ψάξει καθόλου και πρέπει οπωσδήποτε να τις ψάξω.
Όσο για την τηλεόραση, απλά δεν ασχολούμαι και την καταδικάζω γιατί είναι καραστρατευμένη τέχνη.
Μάλιστα, δε λέω να πιάσω να κλωτσάω τον ενισχυτή για να πετύχω παραμόρφωση και να βάζω χορδές ενός χρόνου στο μπάσο μου για να ακούγεται ''muted''. Και δε συμφωνώ μάλιστα στη λογική: κάντε ενορχηστρώσεις ολόιδιες με τις παλιές γνήσιες ροκ! Έτσι αναπαράγουμε το ίδιο πράγμα, δε δημιουργούμε!
Η Ροκ πλέον στην Ελλάδα, ίσως έχει ''ανακατευτεί'' με άλλα είδη κι έχει εξελιχθεί σε μορφές που πολλές φορές δε θυμίζουν ροκ ακούσματα. Είναι περιοριστικό πλέον να προσπαθεί κανείς να γράψει ένα κλασικό ροκ κομμάτι. Περιοριστικό και στην ενορχήστρωση και σε όλα.

Τώρα, για την ποιοτική μουσική επιμένω ότι δεν υπάρχει ποιοτική και μη ποιοτική μουσική. Εξαρτάται πάντα από το σύστημα αναφοράς με το οποίο μελετάμε τη μουσική. Σαν τη φυσική: ως προς το σταθμό το τρένο τρέχει, ως προς το τρένο ο σταθμός τρέχει. Η μουσική είναι ποιοτική για μένα, για τον άλλον δεν είναι.

Όσο για το κομμάτι του Μίχα. Είναι κάτι το σημερινό, όχι κάτι το απαρχαιωμένο, το παραδέχομαι. Απλά αυτό που με χαλάει στην ενορχήστρωση είναι όχι ότι δεν είναι κλασική ροκ αλλά ότι χρησιμοποιεί αυτό το ''τυποποιημένο'' της Ποπ. Αυτό με χαλάει ;)

Τελικά έχει ενδιαφέρον η κουβέντα μαζί σου :)

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #33 στις: 15/08/07, 21:30 »
Φιλε Αναξιμανδρε και ο Dave Weckl να επαιζε παπαδες πανω στο "ηταν η ζωη μου κολαση" ή στο "εφαγες αδυσωπητα εφτα κιλα τυροπιτα" δε σημαινει οτι θα ηταν ποιοτικη η μουσικη.Και υπαρχει ποιοτικη μουσικη και μη ποιοτικη μουσικη φιλε μου,αλλο ο Κατελης και αλλο ο Νταλαρας!Και πιστεψε με δεν ψαχνω για μουσικη μονο στην τηλεοραση.Δεν εισαι ο μονος στον κοσμο που εχεις ακουσματα.Επιπλεον η δομη του κομματιου τι σχεση εχει με την ενορχηστρωση?Επειδη τα συγχεεις λιγο.

Αγγελα το κομματι το εχω ακουσει αρκετες φορες.Το αν δε σου λενε κατι τα τυμπανα δε σημαινει κατι.Ταιριαζουν απολυτα με το κομματι και υποστηριζουν αψογα τις φωνητικες γραμμες.Το τραγουδι εχει εντελως ροκ ενορχηστωση,με τα συγχρονα δεδομενα.Κιθαρες με παραμορφωση και ογκο που ειναι πολυ "μπροστα" στη μιξη,τυμπανα με ογκο που παιζουν straight!Που ειναι το ποπ?Επειδη εχει βιντεοκλιπ και το δειχνει το mad?Μην περιμενεις απο τα συγχρονα ροκ κομματια να εχουν παραγωγη σαν αυτο που παρεθεσες,ειμαστε στο 2007.Τοτε κλωτσαγανε τους ενισχυτες για να βγαλουν παραμορφωση και ηχογραφουσαν σε μπομπινες.Βρισκομαστε σε μια αλλη εποχη πλεον.Οπως ειπα και πιο πανω,οι αθλιες παραγωγες εχουν σημαντικη συμβολη στην καταδικη του σημερινου ελληνοφωνου ροκ.

Γενικα δεν ειναι αναγκη να ειστε κολλημενοι με την τηλεοραση.Δεν ειναι αναγκη να καταδικαζετε οτιδηποτε βλεπετε σε αυτη.Ο Μιχας κανει την πιο αξιολογη προσπαθεια να γραψει ροκ σε μια εποχη και μια χωρα που δεν το σηκωνει.Μπορειτε να μενετε κολλημενοι στους καταραμενους αν θελετε,η μπορειτε τουλαχιστον να σεβεστε καποιες αξιολογες προσπαθειες.Και μη νομιζετε οτι ειμαι κανας ξαδερφος του!Ισα ισα γνωριζω εκ των εσω οτι ειναι μεγαλο κωλοπαιδι,αλλα η αληθεια να λεγεται

Όταν σου έβαλα το τραγούδι της ΘΕΑΣ Τζάνις Τζόπλιν, το έκανα απλώς για να δεις τι σημαίνει ροκ και οτι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που πλασάρει στα 13χρονα, 14χρονα άντε και 15χρονα ο Μίχας και ο κάθε-Μίχας. Κατά την ταπεινή μου άποψη το συγκεκριμένο τραγούδι είναι καθαρά ποπ. Η ενορχήστρωσή του δεν έχει καμία σχέση με ροκ και το οτι έχει κιθάρα μέσα το τραγούδι δεν σημαίνει τίποτα. Ούτε η ντραμς έχει κάτι ξεχωριστό και προπαντός δεν έχει σχέση με ροκ. Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να πούμε οτι ο Αλκίνοος (που είναι και κοτζάμ Αλκίνοος και όχι ένα παιδάκι που βγήκε να κάνει καριέρα 2-3 χρόνων από το φέιμ στόρι) όταν έχει στις ενορχηστρώσεις του βάζει τον Καπηλίδη (που παίζει παπάδες), παίζει ροκ μουσική. Και κάτι τελευταίο: ο Μίχας δεν κάνει καμιά αξιολογη προσπαθεια να γραψει ροκ σε μια εποχη και μια χωρα που δεν το σηκωνει
αντιθέτως κάνει μια αξιόλογη προσπάθεια να τα οικονομήσει όσο είναι γνωστός και προλαβαίνει, όπως πολλοί τραγουδιάρηδες της εποχής μας.
Τα ίδια με εσένα έλεγα όταν ήμουν 11 χρονών, αλλά ευτυχώς μεγάλωσα και έμαθα να δένω τα κορδόνια μόνη μου... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #34 στις: 15/08/07, 22:43 »
Όσο για το κομμάτι του Μίχα. Είναι κάτι το σημερινό, όχι κάτι το απαρχαιωμένο, το παραδέχομαι. Απλά αυτό που με χαλάει στην ενορχήστρωση είναι όχι ότι δεν είναι κλασική ροκ αλλά ότι χρησιμοποιεί αυτό το ''τυποποιημένο'' της Ποπ. Αυτό με χαλάει ;)

Τελικά έχει ενδιαφέρον η κουβέντα μαζί σου :)

Thanx :)
Στο "τυποποιημενο" που λες συμφωνω,αλλα νομιζω πως οτιδηποτε βγαζει η μουσικη βιομηχανια στην Ελλαδα σημερα(μιλωντας για τις μεγαλες και γνωστες εταιριες) εχει μια τυποποιημενη χροια.Ισως ειναι αναγκαιο κακο για να σε προβαλλει η "βαρια" μουσικη βιομηχανια να ακουστεις λιγο τυποποιημενος ή ισως ακουγεται στα αυτια μας τυποποιημενο επειδη εχει πολυ καλη και "γυαλισμενη" παραγωγη,δεν εχει αυτο το "ακατεργαστο" που εχουν τα πιο παλια ροκ κομματια.

Αυτο που με ενοχλει γενικως ειναι το να κρινεται ενα κομματι απο τη συνολικη πορεια ενος γκρουπ ή ενος καλλιτεχνη.Πιστευω οτι αν το συγκεκριμενο κομματι το ειχαν βγαλει οι ενδελεχεια ή τα υπογεια ρευματα ή οι magic de spell ολοι θα ελεγαν "πω πω ωραιο κομματι" και οτι ειναι ροκ.Τωρα ομως ολοι σπευδουν να το απαξιωσουν επειδη το λεει ο Μιχας,ο οποιος ειναι καλως η κακως παιδι του φειμ στορυ,επειδη θεωρειται "ποπ" τραγουδιστης και ειναι σχετικα προβεβλημενος απο τα μμε.Γενικα νομιζω οτι πολυς κοσμος αν αντιπαθει ή ζηλευει εναν καλλιτεχνη,οτι και να βγαλει θα πει οτι ειναι μαλακια.

Αγγελα πιστεψε με,αν οχι ολοι,99 στους 100 καλλιτεχνες επιδιωκουν το χρημα και την αναγνωριση απο τη μουσικη τους.Δηλαδη αυτοι που ειναι "ροκ" ή αυτοι που ειναι "εντεχνοι" συμφωνα με αυτα που λες δεν επιδιωκουν να τα κονομησουν?Κατακριτεο για μενα ειναι το να γουσταρεις ροκ και να γραφεις σκυλλαδικα για να τα κονομησεις ή το αντιθετο.Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο Μιχας ουτε σκυλλαδικα βγηκε να πει ουτε καλαματιανα.Κανει αυτο που γουσταρει και φυσικα θελει να βγαλει χρηματα μεσα απο αυτο.Που ειναι το μεμπτο?

Οσο για τον Ιωαννιδη που ανεφερες,αν βγαλει ενα κομματι ροκ(οπως πχ ειναι το περασα χθες) δηλαδη τι θα μας πεις?Οτι επειδη τα αλλα του τραγουδια ειναι "εντεχνα" η δεν ξερω γω τι ή επειδη χαρακτηριζεται απο τους περισσοτερους ως "εντεχνος" τραγουδιστης οτι και αυτο το κομματι θα ειναι εντεχνο?Γιατι απ οτι καταλαβαινω χαρακτηριζεις τα κομματια απο τη συνολικη εικονα του καλλιτεχνη που τα ερμηνευει και οχι απο αυτα που ειναι καθεαυτα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #35 στις: 15/08/07, 22:58 »
Ρε Παπ..... Δεν ειανι θεμα ποιος εβγαλε το κομματι... Το κομματι ειναι χαλια απο μονο του. Και τα υπογεια ρευματα αν βγαζαν τετοιο κομματι ροκ δεν θα το ελεγες. Ελεος, ακομα και το παρτυ του Μιχα (το οποιο ειναι απο τα χειροτερα και πιο γελοια κομματια που εχω ακουσει) ειναι καλυτερο απο το Μπουρδελο.

Προσπερναω το γεγονος οτι δεν χρησιμοποιει καθολου κιθαρα αλλα μονο συνθια για κιθαρες (πραγμα τσεκαρισμενο). 2 υποτιθεται ηλεκτρικες δνε το κανουν ροκ.

Το κομματι ειναι ποπ με ροκ χαρακτηριστικα για να χτυπησουμε και εν απιο ευρυ κοινο. Η ενορχηστρωση ο ηχος η μελωδια δεν το κανουν ροκ για μενα. Ειναι ποπ και μαλιστα ειναι και απαισιο. Οποτε δεν πα να το βγαζαν και οι στοουνς....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #36 στις: 16/08/07, 00:16 »
Ό,τι θα έφτανε μια εποχή που θα βρίσκονταν θιασώτες της πεποίθησης πως ο Μίχας εκφράζει την πλέον μοντέρνα κι ουσιαστική εκδοχή της ελληνόφωνης ή ελληνικής (ή όπως διάολο επιλέγει ο καθένας να την αποκαλεί) rock, ομολογώ πως δεν το περίμενα και με έπιασε ολίγον εξ απήνης.

Δεν έχω τη δυνατότητα να αντιπαραθέσω προς το παρόν ούτε αντεπιχείρημα...πρέπει να συνέλθω από το σοκ κι αγνοώ πλήρως πόσες μέρες ή μήνες θα πρέπει να περάσουν για να κατορθώσω να επιστρατεύσω τις αυτονόητες παρακαταθήκες της rock σκηνής, για να αποδειχτεί πως ο Μίχας δεν είναι τίποτα περισσότερο από μία στεγνή και δυσώδης καλλιτεχνική κουράδα που επιπλέει μέσα στα καθάρια νερά της γνήσιας rock έκφρασης.

Ας μου συγχωρεθεί η γκροτέσκα παρομοίωση κι ειδικά από εκείνους που τη διάβασαν τρώγοντας, αλλά δεν έβρισκα τίποτα καταλληλότερο για να αποδώσω τα δέοντα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #37 στις: 16/08/07, 11:10 »
Επειδη γενικα βλεπω τα λεγομενα μου να παραποιουνται,δεν ειπα πουθενα πως οτι εχει κιθαρα και τυμπανα ειναι ροκ.Ειπα πως οταν ενα κομματι εχει ογκωδεις ηλεκτρικες κιθαρες πολυ μπροστα στη μιξη και βαρια κασα και ταμπουρο επισης μπροστα τοτε ειναι ροκ!Αν διαφωνειτε με αυτο δωστε μου καποιο παραδειγμα κομματιου που εχει αυτα τα στοιχεια και δεν ειναι ροκ.Επισης δεν ειπα πουθενα οτι ο Μιχας ειναι ο εκπροσωπος της συγχρονης ελληνοφωνης ροκ.Ειπα πως κανει κατα τη γνωμη μου μια αξιολογη προσπαθεια και πως το συγκεκριμενο κομματι ειναι ενα καλο παραδειγμα συγχρονης ελληνοφωνης ροκ με καλη παραγωγη κατα την προσωπικη μου αποψη.Με το να διακωμωδουν καποιοι τα λεγομενα μου δειχνουν αφενος πως δε σεβονται το συνομιλητη τους εστω και διαδυκτιακα και αφετερου πως δεν εχουν επιχειρηματα να αντιπαραθεσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/07, 11:22 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #38 στις: 16/08/07, 13:47 »
Εν τέλει rock εστί ό,τι διαθέτει συγκεκριμένη ενορχήστρωση κι αισθητική εγγύτητα με προαναφερθείσες αναφορές. Γι' αυτό άλλωστε και κάποτε δήλωσε η Αννούλα rock, ενώ το δεσποινάκι το έριξε στο gothic rock, φορώντας ολίγα πέτσινα και χρησιμοποιώντας την αύρα της Siouxsie Sioux στο video clip της.

Εύχομαι ολόψυχα στο ελληνοειδές rock να ψοφήσει και να καταλήξει στη λήθη της ιστορίας, όσο κομμάτια σαν αυτό εκπροσωπούν το μέλλον του. Λες και το rock αποτελούσε ποτέ το απαύγασμα μιας επιφανειακής και σκόπιμα γυαλιστερής παραγωγής, για να εντυπωσιάζονται τα πλήθη των 12χρονων ιθαγενών από τα Placebo alike περιττώματα που του προσφέρουν μέσα από τη MAD εποχή μας.

Τουλάχιστον είναι ωραίο αγόρι...όχι σαν τον άλλο τον Iggy που έχει καταντήσει εκθεσιακό κέντρο σωματικών παραμορφώσεων. Αλλά είναι τόσο νεωτεριστική η rock άποψή του, που ο Παυλίδης έκανε απείρως πιο πετυχημένα κι ουσιαστικά πραγματάκια σε σχέση με κάτι Party, μία δεκαετία και περισσότερο πριν. Τα όμορφα κακέκτυπα, όμορφα καίγονται.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #39 στις: 16/08/07, 14:00 »
Εν τέλει rock εστί ό,τι διαθέτει συγκεκριμένη ενορχήστρωση κι αισθητική εγγύτητα με προαναφερθείσες αναφορές. Γι' αυτό άλλωστε και κάποτε δήλωσε η Αννούλα rock, ενώ το δεσποινάκι το έριξε στο gothic rock, φορώντας ολίγα πέτσινα και χρησιμοποιώντας την αύρα της Siouxsie Sioux στο video clip της.

Εύχομαι ολόψυχα στο ελληνοειδές rock να ψοφήσει και να καταλήξει στη λήθη της ιστορίας, όσο κομμάτια σαν αυτό εκπροσωπούν το μέλλον του. Λες και το rock αποτελούσε ποτέ το απαύγασμα μιας επιφανειακής και σκόπιμα γυαλιστερής παραγωγής, για να εντυπωσιάζονται τα πλήθη των 12χρονων ιθαγενών από τα Placebo alike περιττώματα που του προσφέρουν μέσα από τη MAD εποχή μας.

Τουλάχιστον είναι ωραίο αγόρι...όχι σαν τον άλλο τον Iggy που έχει καταντήσει εκθεσιακό κέντρο σωματικών παραμορφώσεων. Αλλά είναι τόσο νεωτεριστική η rock άποψή του, που ο Παυλίδης έκανε απείρως πιο πετυχημένα κι ουσιαστικά πραγματάκια σε σχέση με κάτι Party, μία δεκαετία και περισσότερο πριν. Τα όμορφα κακέκτυπα, όμορφα καίγονται.

Στην πρωτη παραγραφο εχω ηδη απαντησει.Οσον αφορα στην ευχη που εκανες( ;D) νομιζω δε χρειαζεται τοσο παθος.Αν δε σου αρεσει μην το ακους,η μουσικη ειναι για να περνανε καλα οσοι τη γουσταρουν.Επισης αν σου φαινεται ωραιο αγορι και αυτο σε χαλαει μην τον βλεπεις.Τελος,εγω μιλησα για το συγκεκριμενο κομματι,οχι το παρτυ.Επισης μιλησα για μια μοντερνα εκδοχη του ελληνοφωνου ροκ,οχι για πριν δεκα χρονια και περισσοτερο.Στην τελικη λες τι δεν ειναι ροκ,αλλα δε μας λες τι ειναι ροκ.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #40 στις: 16/08/07, 14:08 »


Αγγελα πιστεψε με,αν οχι ολοι,99 στους 100 καλλιτεχνες επιδιωκουν το χρημα και την αναγνωριση απο τη μουσικη τους.Δηλαδη αυτοι που ειναι "ροκ" ή αυτοι που ειναι "εντεχνοι" συμφωνα με αυτα που λες δεν επιδιωκουν να τα κονομησουν?Κατακριτεο για μενα ειναι το να γουσταρεις ροκ και να γραφεις σκυλλαδικα για να τα κονομησεις ή το αντιθετο.Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο Μιχας ουτε σκυλλαδικα βγηκε να πει ουτε καλαματιανα.Κανει αυτο που γουσταρει και φυσικα θελει να βγαλει χρηματα μεσα απο αυτο.Που ειναι το μεμπτο?

Οσο για τον Ιωαννιδη που ανεφερες,αν βγαλει ενα κομματι ροκ(οπως πχ ειναι το περασα χθες) δηλαδη τι θα μας πεις?Οτι επειδη τα αλλα του τραγουδια ειναι "εντεχνα" η δεν ξερω γω τι ή επειδη χαρακτηριζεται απο τους περισσοτερους ως "εντεχνος" τραγουδιστης οτι και αυτο το κομματι θα ειναι εντεχνο?Γιατι απ οτι καταλαβαινω χαρακτηριζεις τα κομματια απο τη συνολικη εικονα του καλλιτεχνη που τα ερμηνευει και οχι απο αυτα που ειναι καθεαυτα.


Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει ροκ μουσική. Όταν ένα τραγούδι έχει έντονα ντραμς και ηλεκτρικές κιθάρες ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ! Κατά συνέπεια τα τραγούδια του Μίχα δεν είναι ροκ! Και δεν κάνει τίποτα σπουδαίο ο Μίχας, εκτός από το να παραμυθιάζει τα 14χρονα που έχουν τα μυαλά πάνω από το κεφάλι και να τα παίρνει. Παρόλα αυτά δεν αμφισβητώ οτι οι περισσότεροι καλλιτέχνες αποσκοπούν σε αυτό. Απλώς υπάρχουν και κάποιοι που έχουν και κάτι ουσιαστικό να πουν και αξίζουν αυτά που βγάζουν και ο Μίχας με καμία κυβέρνηση δεν είναι μέσα σε αυτούς.

Όσο για τον Αλκίνοο η αλήθεια είναι οτι έχει βγάλει κανα-δυο ροκ κομμάτια αλλά το τραγούδι που έφερες ως παράδειγμα δεν έχει ουδεμία σχέση με ροκ και μας αποδεικνύει οτι δεν έχεις ιδέα τι θα πει ροκ. Είναι πεθαμενατζήδικο τραγουδάκι που σε κάποια φάση ανεβαίνει η ένταση των οργάνων. Αυτό δεν το κάνει αυτόματα ροκ. Και το συγκεκριμένο δεν είναι καν του Αλκίνοου, είναι του Νίκου Ζούδιαρη και το τραγουδάει ο Αλκίνοος.
 
Kαι ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου στο "Πεχλιβάνης" σε κάποια φάση γίνεται σαν μέταλ. Είναι όμως το τραγούδι μέταλ και ο Θανάσης μεταλας? Όχι βέβαια...

Νομίζω πρέπει να ψαχτεις λιγάκι και αφού μάθεις τι σημαίνει ροκ να έρθεις και να πεις τη γνώμη σου και σίγουρα δεν θα μάθεις ακούγοντας Μίχα...   :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/07, 14:24 από Αγγέλα »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #41 στις: 16/08/07, 14:13 »
Οσον αφορα στην ευχη που εκανες( ;D) νομιζω δε χρειαζεται τοσο παθος.

Πως αλλιώς θα καταθέσω την ολοκληρωτική μου αποστροφή για μια έκφανση του -τάχα μου- ελληνοειδούς rock, που αποτελεί ταφόπλακα στο ιδίωμα;

Παράθεση
Αν δε σου αρεσει μην το ακους,η μουσικη ειναι για να περνανε καλα οσοι τη γουσταρουν.

Προφανώς και δεν το ακούω, σε μια προσπάθεια να προστατεύσω τη νοητική μου επάρκεια και την αισθητική μου ακεραιότητα. Χρειάζεται όμως τουλάχιστον μια ακρόαση για να μπορώ να έχω άποψη, την οποία και καταθέτω όπως και οποιοσδήποτε άλλος στη διαδικτυακή μας κονίστρα. Η μουσική άλλωστε δεν είναι μόνο για να περνάς καλά...είναι και για να περνάς άσχημα. Αυτό επιβάλλει η τέχνη.

Παράθεση
Επισης αν σου φαινεται ωραιο αγορι και αυτο σε χαλαει μην τον βλεπεις.

Δε με χαλάει που είναι ωραίο αγόρι. Με χαλάει που όντας ωραίο αγόρι και μόνο, επέλεξε να βασανίζει τη μουσική. Θα μπορούσε να γίνει μοντέλο, αστροναύτης ή φούρναρης, αλλά αυτός επέλεξε να υπηρετεί έναν χώρο που απευθύνεται σε κοριτσούδια γυμνασίου. Χρήσιμο κι αυτό, αν αναζητάς groupies όπως ο Στέφανος.

Παράθεση
Τελος,εγω μιλησα για το συγκεκριμενο κομματι,οχι το παρτυ.

Αδιάφορο. Κατάθεση του ιδίου υπήρξε κι αυτό. Επίσης κι ο τελευταίος του είδους μπορεί να βγάλει ένα κομμάτι αξιοπρεπές (χωρίς αυτό να σημαίνει πως αναφέρομαι στο συγκεκριμένο). Οι Novak πχ έβγαλαν ένα single που χάλασε κόσμο κι οι υπόλοιπες δισκογραφικές τους απόπειρες ήταν για τα μπάζα.

Παράθεση
Επισης μιλησα για μια μοντερνα εκδοχη του ελληνοφωνου ροκ,οχι για πριν δεκα χρονια και περισσοτερο.

Υπήρξα συγκεκριμένος. Το άγευστο, άχρωμο κι άοσμο rock που εκφράζει το παληκάρι μας, έχει παιχτεί πολλάκις και σε πολύ καλύτερα μορφώματα μια δεκαετία πριν. Τώρα ανακαλύψαμε τον τροχό ή νομίζουμε πως η άθλια αναπαραγωγή του παρελθόντος θα σώσει το μέλλον;

Παράθεση
Στην τελικη λες τι δεν ειναι ροκ,αλλα δε μας λες τι ειναι ροκ.

Πάρε το αρνητικό του Μίχα και το βρήκες.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #42 στις: 16/08/07, 14:38 »


Αγγελα πιστεψε με,αν οχι ολοι,99 στους 100 καλλιτεχνες επιδιωκουν το χρημα και την αναγνωριση απο τη μουσικη τους.Δηλαδη αυτοι που ειναι "ροκ" ή αυτοι που ειναι "εντεχνοι" συμφωνα με αυτα που λες δεν επιδιωκουν να τα κονομησουν?Κατακριτεο για μενα ειναι το να γουσταρεις ροκ και να γραφεις σκυλλαδικα για να τα κονομησεις ή το αντιθετο.Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο Μιχας ουτε σκυλλαδικα βγηκε να πει ουτε καλαματιανα.Κανει αυτο που γουσταρει και φυσικα θελει να βγαλει χρηματα μεσα απο αυτο.Που ειναι το μεμπτο?

Οσο για τον Ιωαννιδη που ανεφερες,αν βγαλει ενα κομματι ροκ(οπως πχ ειναι το περασα χθες) δηλαδη τι θα μας πεις?Οτι επειδη τα αλλα του τραγουδια ειναι "εντεχνα" η δεν ξερω γω τι ή επειδη χαρακτηριζεται απο τους περισσοτερους ως "εντεχνος" τραγουδιστης οτι και αυτο το κομματι θα ειναι εντεχνο?Γιατι απ οτι καταλαβαινω χαρακτηριζεις τα κομματια απο τη συνολικη εικονα του καλλιτεχνη που τα ερμηνευει και οχι απο αυτα που ειναι καθεαυτα.


Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει ροκ μουσική. Όταν ένα τραγούδι έχει έντονα ντραμς και ηλεκτρικές κιθάρες ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ! Κατά συνέπεια τα τραγούδια του Μίχα δεν είναι ροκ! Και δεν κάνει τίποτα σπουδαίο ο Μίχας, εκτός από το να παραμυθιάζει τα 14χρονα που έχουν τα μυαλά πάνω από το κεφάλι και να τα παίρνει. Παρόλα αυτά δεν αμφισβητώ οτι οι περισσότεροι καλλιτέχνες αποσκοπούν σε αυτό. Απλώς υπάρχουν και κάποιοι που έχουν και κάτι ουσιαστικό να πουν και αξίζουν αυτά που βγάζουν και ο Μίχας με καμία κυβέρνηση δεν είναι μέσα σε αυτούς.

Όσο για τον Αλκίνοο η αλήθεια είναι οτι έχει βγάλει κανα-δυο ροκ κομμάτια αλλά το τραγούδι που έφερες ως παράδειγμα δεν έχει ουδεμία σχέση με ροκ και μας αποδεικνύει οτι δεν έχεις ιδέα τι θα πει ροκ. Είναι πεθαμενατζήδικο τραγουδάκι που σε κάποια φάση ανεβαίνει η ένταση των οργάνων. Αυτό δεν το κάνει αυτόματα ροκ. Και το συγκεκριμένο δεν είναι καν του Αλκίνοου, είναι του Νίκου Ζούδιαρη και το τραγουδάει ο Αλκίνοος.
 
Kαι ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου στο "Πεχλιβάνης" σε κάποια φάση γίνεται σαν μέταλ. Είναι όμως το τραγούδι μέταλ και ο Θανάσης μεταλας? Όχι βέβαια...

Νομίζω πρέπει να ψαχτεις λιγάκι και αφού μάθεις τι σημαίνει ροκ να έρθεις και να πεις τη γνώμη σου και σίγουρα δεν θα μάθεις ακούγοντας Μίχα...   :-\

Αγγελα παλι τα ιδια λες.Κρινεις ενα κομματι απο τον καλλιτεχνη που το λεει και οχι σαν ανεξαρτητο κομματι.Επισης το περασα χθες μοιαζει ρυθμικα και ενορχηστρωτικα με το ιδιωμα doom metal το οποιο θεωρειται ροκ νομιζω.Αλλα αφου το λεει ο Αλκινοος δεν ειναι ροκ!Δεν υπαρχουν ροκ "πεθαμενατζηδικα" κομματια αλλωστε,ολα ειναι uptempo ε??
Οσον αφορα στο τι ειναι ροκ ουτε εσυ μας το διευκρινιζεις.Απλα μας λες κι εσυ οτι το κομματι δεν ειναι ροκ(ξαναλεω,το κομματι οχι ο καλλιτεχνης)χωρις να το τεκμηριωνεις.Και θα σε περακαλουσα να εχεις πιο ηρεμο υφος,ξερω οτι κανεις την επανασταση σου-εισαι μολις 2 χρονια μεγαλυτερη απο τα 14χρονα που τοσο απαξιωτικα κραζεις-αλλα βαλε καποια ορια,ακουω 16 χρονια ροκ-οσο ακριβως εισαι-και παιζω αλλα 12 ηλ.κιθαρα,ξεκινησα δηλαδη οταν εσυ ησουν τεσσαρων.Αφου ξερεις τοσο καλα τι ειναι ροκ για πες μας.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #43 στις: 16/08/07, 14:40 »
Το κομμάτι "μπουρδέλο" ποιός το χει γράψει?

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #44 στις: 16/08/07, 15:28 »
Το κομμάτι "μπουρδέλο" ποιός το χει γράψει?


Απ' ό,τι κατάλαβα πρέπει να το έχει γράψει ο ίδιος:
http://www.musiccorner.gr/nees_kyklof/07/mixas.html
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/07, 15:38 από Anaximandros »

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #45 στις: 16/08/07, 15:48 »
Καλά βρε αχαϊρευτοι!!!  >:(
Σπίτια δεν έχετε??...
Τι κάθεστε όλοι πάνω από το πόστ μου και μαλώνετε? Δεν ντρέπεστε λίγο?
Διαλύστε το γιατι θα πάρω παντόφλα!!!

Δεν βαρεθήκατε να μαλώνετε για ορισμούς? έλεος...

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #46 στις: 16/08/07, 16:38 »


Αγγελα πιστεψε με,αν οχι ολοι,99 στους 100 καλλιτεχνες επιδιωκουν το χρημα και την αναγνωριση απο τη μουσικη τους.Δηλαδη αυτοι που ειναι "ροκ" ή αυτοι που ειναι "εντεχνοι" συμφωνα με αυτα που λες δεν επιδιωκουν να τα κονομησουν?Κατακριτεο για μενα ειναι το να γουσταρεις ροκ και να γραφεις σκυλλαδικα για να τα κονομησεις ή το αντιθετο.Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο Μιχας ουτε σκυλλαδικα βγηκε να πει ουτε καλαματιανα.Κανει αυτο που γουσταρει και φυσικα θελει να βγαλει χρηματα μεσα απο αυτο.Που ειναι το μεμπτο?

Οσο για τον Ιωαννιδη που ανεφερες,αν βγαλει ενα κομματι ροκ(οπως πχ ειναι το περασα χθες) δηλαδη τι θα μας πεις?Οτι επειδη τα αλλα του τραγουδια ειναι "εντεχνα" η δεν ξερω γω τι ή επειδη χαρακτηριζεται απο τους περισσοτερους ως "εντεχνος" τραγουδιστης οτι και αυτο το κομματι θα ειναι εντεχνο?Γιατι απ οτι καταλαβαινω χαρακτηριζεις τα κομματια απο τη συνολικη εικονα του καλλιτεχνη που τα ερμηνευει και οχι απο αυτα που ειναι καθεαυτα.



Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει ροκ μουσική. Όταν ένα τραγούδι έχει έντονα ντραμς και ηλεκτρικές κιθάρες ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ! Κατά συνέπεια τα τραγούδια του Μίχα δεν είναι ροκ! Και δεν κάνει τίποτα σπουδαίο ο Μίχας, εκτός από το να παραμυθιάζει τα 14χρονα που έχουν τα μυαλά πάνω από το κεφάλι και να τα παίρνει. Παρόλα αυτά δεν αμφισβητώ οτι οι περισσότεροι καλλιτέχνες αποσκοπούν σε αυτό. Απλώς υπάρχουν και κάποιοι που έχουν και κάτι ουσιαστικό να πουν και αξίζουν αυτά που βγάζουν και ο Μίχας με καμία κυβέρνηση δεν είναι μέσα σε αυτούς.

Όσο για τον Αλκίνοο η αλήθεια είναι οτι έχει βγάλει κανα-δυο ροκ κομμάτια αλλά το τραγούδι που έφερες ως παράδειγμα δεν έχει ουδεμία σχέση με ροκ και μας αποδεικνύει οτι δεν έχεις ιδέα τι θα πει ροκ. Είναι πεθαμενατζήδικο τραγουδάκι που σε κάποια φάση ανεβαίνει η ένταση των οργάνων. Αυτό δεν το κάνει αυτόματα ροκ. Και το συγκεκριμένο δεν είναι καν του Αλκίνοου, είναι του Νίκου Ζούδιαρη και το τραγουδάει ο Αλκίνοος.
 
Kαι ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου στο "Πεχλιβάνης" σε κάποια φάση γίνεται σαν μέταλ. Είναι όμως το τραγούδι μέταλ και ο Θανάσης μεταλας? Όχι βέβαια...

Νομίζω πρέπει να ψαχτεις λιγάκι και αφού μάθεις τι σημαίνει ροκ να έρθεις και να πεις τη γνώμη σου και σίγουρα δεν θα μάθεις ακούγοντας Μίχα...   :-\


Αγγελα παλι τα ιδια λες.Κρινεις ενα κομματι απο τον καλλιτεχνη που το λεει και οχι σαν ανεξαρτητο κομματι.Επισης το περασα χθες μοιαζει ρυθμικα και ενορχηστρωτικα με το ιδιωμα doom metal το οποιο θεωρειται ροκ νομιζω.Αλλα αφου το λεει ο Αλκινοος δεν ειναι ροκ!Δεν υπαρχουν ροκ "πεθαμενατζηδικα" κομματια αλλωστε,ολα ειναι uptempo ε??
Οσον αφορα στο τι ειναι ροκ ουτε εσυ μας το διευκρινιζεις.Απλα μας λες κι εσυ οτι το κομματι δεν ειναι ροκ(ξαναλεω,το κομματι οχι ο καλλιτεχνης)χωρις να το τεκμηριωνεις.Και θα σε περακαλουσα να εχεις πιο ηρεμο υφος,ξερω οτι κανεις την επανασταση σου-εισαι μολις 2 χρονια μεγαλυτερη απο τα 14χρονα που τοσο απαξιωτικα κραζεις-αλλα βαλε καποια ορια,ακουω 16 χρονια ροκ-οσο ακριβως εισαι-και παιζω αλλα 12 ηλ.κιθαρα,ξεκινησα δηλαδη οταν εσυ ησουν τεσσαρων.Αφου ξερεις τοσο καλα τι ειναι ροκ για πες μας.


Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
αυτό με λίγα λόγια...

ή όπως είπε και ο φίλτατος schizm το αρνητικό του Μίχα...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #47 στις: 16/08/07, 16:46 »
Εγω σου ζητησα να μου πεις εσυ,αλλα με παραπεμπεις σε αλλον.Νομιζω πως ειναι πιο απλα τα πραγματα.Παραθεση απο wikipedia που ειναι και κατι πιο επισημο και εχει και τις δυο τελευταιες σειρες:
Rock music is a form of popular music with a prominent vocal melody accompanied by guitar, drums, and bass. Many styles of rock music also use keyboard instruments such as organ, piano, or synthesizers. Rock music usually has a strong back beat, and often revolves around guitar, either electric or acoustic.

Rock music has its roots in 1950s-era rock and roll and rockabilly. In the late 1960s, rock music was blended with folk music to create folk rock, blues to create blues rock and with jazz, to create jazz-rock fusion, and without a time signature to create psychedelic rock. In the 1970s, rock incorporated influences from soul, funk, and latin music. Also in the 1970s, rock developed a number of subgenres, such as soft rock, hard rock, progressive rock, heavy metal and punk rock. Rock subgenres from the 1980s included glam metal, synth-rock, thrash metal, hardcore punk and alternative rock. In the 1990s, rock subgenres included grunge-style rock, britpop, indie rock, piano rock, and nu metal.

Ειδες ποσο ευκολο ηταν?Τωρα αν θελετε για να ειναι κατι ροκ να εχει αθλια παραγωγη,αυτος που το λεει να χαρακτηριζεται ροκ και οχι ποπ,να ειναι πρεζακι χλεμπονιαρης και τελειωμενος,τοτε ροκ μπορει να βγει μονο απο την ομονοια ή τον κορυδαλλο(μεσα).

« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/07, 17:13 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #48 στις: 16/08/07, 17:13 »
Εγω σου ζητησα να μου πεις εσυ,αλλα με παραπεμπεις σε αλλον.Νομιζω πως ειναι πιο απλα τα πραγματα.Παραθεση απο wikipedia που ειναι και κατι πιο επισημο:

Κι εσύ παραπομπή σε άλλον έκανες, αν δε με απατά η νοημοσύνη μου. Στο συγγραφέα που φρόντισε να γράψει το άρθρο στη Wikipedia.

Παράθεση
Ειδες ποσο ευκολο ηταν?Τωρα αν θελετε για να ειναι κατι ροκ να εχει αθλια παραγωγη,αυτος που το λεει να χαρακτηριζεται ροκ και οχι ποπ,να ειναι πρεζακι χλεμπονιαρης και τελειωμενος,τοτε ροκ μπορει να βγει μονο απο την ομονοια ή τον κορυδαλλο(μεσα).

Δευτερεύοντα ζητήματα οι παραγωγές, η μόστρα και το φαίνεσθαι. Ίσως το κατανοήσεις κάποια στιγμή. Κανένα ιδίωμα δε σώθηκε επειδή έπεσαν χρήματα για φαντεζί παραγωγές κι ομορφόπαιδα. Τι να το κάνω το πανέμορφο περιτύλιγμα, όταν το δώρο είναι ευτελές και για τα μπάζα;

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #49 στις: 16/08/07, 17:24 »
Εγω σου ζητησα να μου πεις εσυ,αλλα με παραπεμπεις σε αλλον.Νομιζω πως ειναι πιο απλα τα πραγματα.Παραθεση απο wikipedia που ειναι και κατι πιο επισημο:

Κι εσύ παραπομπή σε άλλον έκανες, αν δε με απατά η νοημοσύνη μου. Στο συγγραφέα που φρόντισε να γράψει το άρθρο στη Wikipedia.

Παράθεση
Ειδες ποσο ευκολο ηταν?Τωρα αν θελετε για να ειναι κατι ροκ να εχει αθλια παραγωγη,αυτος που το λεει να χαρακτηριζεται ροκ και οχι ποπ,να ειναι πρεζακι χλεμπονιαρης και τελειωμενος,τοτε ροκ μπορει να βγει μονο απο την ομονοια ή τον κορυδαλλο(μεσα).

Δευτερεύοντα ζητήματα οι παραγωγές, η μόστρα και το φαίνεσθαι. Ίσως το κατανοήσεις κάποια στιγμή. Κανένα ιδίωμα δε σώθηκε επειδή έπεσαν χρήματα για φαντεζί παραγωγές κι ομορφόπαιδα. Τι να το κάνω το πανέμορφο περιτύλιγμα, όταν το δώρο είναι ευτελές και για τα μπάζα;

Το ξερω φιλε μου οτι εκανα παραπομπη.Εμενα ομως δε με ρωτησε κανεις τι ειναι ροκ.Επιπλεον,εφ οσον οι αλλοι μιλανε με παραπομπες γιατι να μην το κανω κι εγω?
Εσυ ισως καταλαβεις καποτε πως το ροκ ειναι ενα μουσικο στυλ και τιποτα παραπανω.Ισως για καποιους ηταν τροπος ζωης καποτε,ομως κανεις σημερα ή σχεδον κανεις δεν κανει αυτο που λεγεται "ροκ τροπος ζωης".Σιγουρα οχι εγω κι εσυ που καθομαστε μπροστα σε ενα pc και ανταλλασουμε αποψεις σε ενα διαδυκτιακο φορουμ.Καμια επανασταση δεν εγινε μπροστα στο pc.Μοστρα κανουν ολοι φιλε μου,τα μεγαλυτερα ποζεριλικια οι who τα εκαναν πανω στη σκηνη.Μηπως δεν ειναι ροκ?Οι whitesnake και οι Van Halen δεν ειναι ροκ?Τωρα το αν το κομματι ειναι ωραιο η οχι ειναι υποκειμενικο.Εγω ειπα οτι μου αρεσει,δεν προσπαθω ομως να στο επιβαλλω.Εσυ γιατι θες να με πεισεις σωνει και καλα οτι ειναι για τα μπαζα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:42
από tug
5 Απαντήσεις
4468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:23
από Rock-Elliniko
6 Απαντήσεις
4278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 19:47
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 11:47
από jimmyd
1 Απαντήσεις
2307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 10:00
από ogyon21
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 20:25
από studio54
0 Απαντήσεις
1937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 20:09
από VaBassix
1 Απαντήσεις
36652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 01:06
από zefs
1 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/13, 17:04
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/20, 03:53
από Dagoth