Αποστολέας Θέμα: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται  (Αναγνώστηκε 18506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RafaellaM.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Εδώ και πολύ καίρο θέλω να αγοράσω μία κιθάρα αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #1 στις: 12/08/16, 01:20 »
Εδώ και πολύ καίρο θέλω να αγοράσω μία κιθάρα αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα


Ηλεκτρικη; Ακουστική; Κλασσική;  Ηλεκτρακουστική;
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #2 στις: 12/08/16, 07:48 »
Θυμάμαι την πρώτη μου Αμερικάνικη Stratocaster..Για να την αγοράσω δούλευα σαν ζώο στις αποθήκες του Πειραιά και κουβαλούσα εμπορεύματα για τα πλοία για ένα χρόνο.Κάνε κάνα μεροκάματο, μοίρασε κάνα φυλλάδιο και κόψε εξόδους και άλλα έξοδα διασκέδασης.Αντέχεις?
Είναι αλλιώς να κατακτάς κάτι και αλλιώς να στο χαρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #3 στις: 12/08/16, 10:01 »
Ε τωρα ξινεις πληγες..
Σκεφτικα και εγω να γραψω κατι τετοιο ομως δεν μας ειπε ουτε ηλικια ουτε τιποτα.Θα μπορουσε να ειναι πχ 12 χρονων η να εχει καποιο θεμα και να μην μπωρει να εργαστει.Παντως να πω την αληθεια,αν και με την κριση ζορισε η κατασταση,για μια κιθαρα μπορεις να βρεις δουλεια.Δεν ειναι ανακγη να βγαζεις μισθο κανονικο,και με ημιαπασχοληση με 100€ τον μηνα,σε 2 μηνες παιρνεις μια.Ενας φιλος μου εχει την ιμπανεζ του βαι.2700€ και πηγαινε οαεδ και δουλευε για 8.40€ την εβδομαδα 12 μηνες μετα για 14€ την εβδομαδα για αλλους 12 και μετα οπου εβρισκε.Ειναι κρημα να χρειαστει να δουλευεις απο τα 12 αλλα ειναι απεσιο να πας 30-35 και να μην εχεις δουλεψει ποτε.
Και μακαρι να βρεις κατι και μολις πας να αγορασεις να γυρισει ο κοσμος αναποδα και να βρεις ευκαιρια μια κιθαρα απο 2000€ μονο 150€
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #4 στις: 12/08/16, 10:27 »
Έτσι είναι..Ακόμα και αν φίλος μας είναι μικρός, θα μπορούσε να βάζει κάθε μέρα ένα ευρώ στην άκρη για αυτό τον σκοπό από το χαρτζιλίκι του.Σε ένα χρόνο θα είχε 365 ευρώ.Όχι ότι δεν έχω χαρίσει ποτέ σε παιδιά που ήθελαν και δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα..Έχω χαρίσει ακουστική, ενισχυτή, καλώδια πετάλια κλπ..Απλά νιώθω ότι δεν είναι συνολάκι για να το χαρίσεις ή δανείσεις.Είναι αντικείμενο προσωπικής ψυχική έκφρασης το όλο θέμα και αξίζουν τον κόπο κάποιες θυσίες...Ποτέ δεν μου προσέφεραν ούτε μια πένα όταν την είχα ανάγκη.Αυτό όμως μεγάλωνε το πείσμα μου και την επιθυμία μου να τα κατακτήσω.Αν το θέλει πραγματικά ο φίλος ας προσπαθήσει μέσα από προσωπική δουλειά και κάποιες θυσίες να αποκτήσει αυτό το μέσο έκφρασης.Έτσι θα το εκτιμήσει περισσότερο και θα είναι και κατά δικό του.

edit.Σήμερα είναι πιο εύκολο να αγοράσεις ένα όργανο της προκοπής.Τότε χρειαζόσουν πάνω κάτω ένα εκατομμύριο δραχμές(γύρω στα 3.500 ευρώ σημερινά),Ήταν ή του ύψους ή του βάθους.(Η πρώτη μου κιθάρα ήταν μια σπασμένη κλασσική που βρήκα στα σκουπίδια με χορδές από πετονιά που μου είχαν δώσει οι ψαράδες της περιοχής :D ).
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/16, 10:47 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #5 στις: 12/08/16, 12:13 »
Δεν με λενα Βασιλη Καιλα,και σιγουρα το 95% ολων μας εχει περασει τις δυσκολιες/αδικιες αλλα το θεμα ειναι πως σημερα μια κιθαρα αγοραζετε ευκολα.Και αν ολα ηταν ροδινα δεν θα ειχε γουστο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #6 στις: 12/08/16, 13:19 »
Εγω παλι δεν καταλαβα. Η κοπελα ζηταει να της χαρισει καποιος κιθαρα; η να της βρει καποιος δουλεια;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #7 στις: 12/08/16, 13:30 »
..ναι παιδιά, αυτό που λέει ο Νίκος, αν έχετε κάτι παλιό και δεν το χρειάζεστε..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #8 στις: 12/08/16, 13:57 »
Ευχαρίστως να ξαναχάριζα, αλλά σε κάποιον που ξέρω ότι θα ασχοληθεί και δεν θα το παρατήσει κάπου να το τρώνε οι αράχνες.
Σε κάποιον άγνωστο λιγάκι πιο δύσκολο.Απ'την άλλη αν το φόρουμ άνοιγε ενα λογαριασμό για όσους δεν έχουν χρήματα να αγοράσουν κιθάρα θα ήμουν από τους πρώτους που θα συνέβαλαν.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/16, 13:59 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #9 στις: 12/08/16, 13:58 »
Mάλλον πρέπει και η κοπέλα να μας πει δυο λόγια ακόμα. Ισως σε ποια περιοχή μένει. Γιατί το λέω αυτό...
Εχω δύο ακουστικές. Την μία την έδωσα στην κόρη ενός φίλου πέρυσι που άρχισε μαθήματα και την άλλη συμπτωματικά πριν λίγες μέρες στον γιο ενός άλλου γνωστού που ξεκινάει τώρα.
Δεν τις χάρισα θεωρητικά. Τις έδωσα για όσο διάστημα χρειάζονται τα παιδιά ώστε να πούνε ότι ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ. Κάποια στιγμή θα μου τις επιστρέψουν. Είτε γιατί θα πάρουν δικιά τους όταν μπορέσουν, είτε γιατι δεν συνεχίζουν. Αυτό βέβαια μπορεί να πάρει και μήνες  ;D ;D απλά και τα παιδιά δεν νιώθουν υποχρεωμένα ότι κάποιος τους χάρισε κάτι. Αν πει που μένει ίσως βρεθεί κάποιος να δανείσει σε πρώτη φάση.

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #10 στις: 12/08/16, 14:38 »
Εγω παλι δεν καταλαβα. Η κοπελα ζηταει να της χαρισει καποιος κιθαρα; η να της βρει καποιος δουλεια;

Πες τα αδερφέ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #11 στις: 12/08/16, 14:39 »
Mάλλον πρέπει και η κοπέλα να μας πει δυο λόγια ακόμα. Ισως σε ποια περιοχή μένει. Γιατί το λέω αυτό...
Εχω δύο ακουστικές. Την μία την έδωσα στην κόρη ενός φίλου πέρυσι που άρχισε μαθήματα και την άλλη συμπτωματικά πριν λίγες μέρες στον γιο ενός άλλου γνωστού που ξεκινάει τώρα.
Δεν τις χάρισα θεωρητικά. Τις έδωσα για όσο διάστημα χρειάζονται τα παιδιά ώστε να πούνε ότι ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ. Κάποια στιγμή θα μου τις επιστρέψουν. Είτε γιατί θα πάρουν δικιά τους όταν μπορέσουν, είτε γιατι δεν συνεχίζουν. Αυτό βέβαια μπορεί να πάρει και μήνες  ;D ;D απλά και τα παιδιά δεν νιώθουν υποχρεωμένα ότι κάποιος τους χάρισε κάτι. Αν πει που μένει ίσως βρεθεί κάποιος να δανείσει σε πρώτη φάση.

+1

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #12 στις: 12/08/16, 15:00 »
Ραφαέλα,


εάν ήσουν αποφασισμένη να μάθεις κιθάρα ΔΕΝ θα ζήταγες να σου χαρίσουν μία.
δούλευες κάπου για 20 μέρες και θα αγόραζες μια αρκετά καλή.


μάλλον δεν είσαι σίγουρη και δεν θέλεις να ξοδέψεις λεφτά που θα πάνε χαμένα αν δεν συνεχίσεις.
σε αυτήν την περιπτωση θα πάει χαμένη και η κιθάρα


« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/16, 15:03 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #13 στις: 12/08/16, 15:45 »
Κοπελα 20-30 βρισκει πιο ευκολα δουλεια παρα αγορι για σχεση.Καφετεριες,μαγαζια με ρουχα κτλ
Αν ηταν ο μπαρμπανεστης 62 χτονων με λουμπαγκο τοτε δεν υπιρχε περιπτωση καν..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #14 στις: 12/08/16, 17:02 »
Αν ηταν ο μπαρμπανεστης 62 χτονων με λουμπαγκο τοτε δεν υπιρχε περιπτωση καν..

xaxaxaxa

Αποσυνδεδεμένος RafaellaM.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #15 στις: 13/08/16, 17:33 »
Είμαι 15 χρονών.Επίσης ξέχασα να αναφέρω κάτι σημαντικό.Είμαι αριστερόχειρας.Μένω Βόλο.Με 400€ έσοδα κάθε μήνα δεν μπορώ να αναγκάσω την μητερα μου να μου αγοράσει μία.Όποιος μου χαρίσει θα του λέω για την προοδό μου για να είναι σίγουρος οτι δεν παει χαμένη και αν δεν είναι ικανοποιημένος μπορεί να την ζητήσει πίσω.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #16 στις: 13/08/16, 17:54 »
Είμαι 15 χρονών.Επίσης ξέχασα να αναφέρω κάτι σημαντικό.Είμαι αριστερόχειρας.Μένω Βόλο.Με 400€ έσοδα κάθε μήνα δεν μπορώ να αναγκάσω την μητερα μου να μου αγοράσει μία.Όποιος μου χαρίσει θα του λέω για την προοδό μου για να είναι σίγουρος οτι δεν παει χαμένη και αν δεν είναι ικανοποιημένος μπορεί να την ζητήσει πίσω.




τι κιθαρα θέλεις;
κλασσική;
ακουστική;
ηλεκτρική;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος RafaellaM.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #17 στις: 13/08/16, 18:54 »
Με ενδιαφέρει πιο πολύ μια ακουστική.Αλλά για αρχή εχω ακούσει οτι είναι καλύτερη η κλασσική.Ο,τι βρω.Παρολο που ακούω πολύ rock και metal μουσική,θα ήθελα να αρχίσω με κλασσική ή ακουστική και ίσως αργότερα να πάρω μια ηλεκτρική.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #18 στις: 13/08/16, 19:06 »
Βασικα η κυρια διαφορα ειναι πως η κλασικη ειναι σχεδιασμενη για να παιζεις με δαχτιλα ενω η ακουστικη με πενα.Αλλα μπορεις να πσιξεις οπως θες.Αυτα επρεπε να τα πεις απο την αρχη για να εχουμε μια εικονα.Μην νομιζεις,εγω με κλαρινο ξεκινησα,μεταχειρισμενο,ενω ο πατερας μου ηταν ανεργος και εγω 8 χρονων.Διαρηξη το σπιτι,φτερα το κλαρινο.Να ασχολιτε με την κτινοτροφια ο πατερας μου καο να τρωει φεσι(με δραχμες ηταν και ακομα δεν τα πηρε),2ο μεταχειρησμενο,ξανα διαρηξη,ξανα φτερα το κλαρινο..ο καημος,καημος,αλλο κλαρινο και τελικα ενα καλοκαιρι δανιστικα κλασικη για 3-4 μηνες,την παρατισα και μετα 5 χρονια αγορασα μπασο.
Οσο για το μεροκαματο,φορτωνα 14 χρονων αχιρα με 1.80€ την ωρα ενω κανονικα πηγαινει 0.30€ το κοματι,δηλαδη σε μια ωρα θα μπορουσα να παρω 30€..
Οποτρ οταν στα 23 πηγα να δωσω 300€ για μπασο ενισχυτη κουρδιστιρι,πιστεψε με,αυτα τα 300 τα ενιωσα πολυ καλα τι αξια εχουν.
Αυτα τα λεω για να μην χασεις το κουραγιο σου.Ο Θεος ειναι μεγαλος και κατι θα βρεθει και για σενα   :)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #19 στις: 13/08/16, 21:15 »
Βέβαια και οι εποχές έχουν αλλάξει και για μία κοπέλα 15 χρονών είναι δύσκολο να βρεθεί δουλειά. Κι εγώ δούλευα από τα 15 μου κάθε καλοκαίρι σε καφετέριες αλλά πλέον ούτε αυτό δεν γίνεται τόσο εύκολα γιατί και δεν παίρνουν τα μαγαζιά όσο προσωπικό έπαιρναν παλαιότερα και όσους παίρνουν, τους παίρνουν με ασφάλιση. Αυτό το "παίρνω το 15χρονο να μαζεύει κανά ποτήρι" έχει πεθάνει.

Στο θέμα μας, μάλλον για ακουστική το κόβω να της κάνει της Ραφαέλλας. Εύχομαι να βρεθεί κάποια κιθάρα γιατί είναι πολύ κρίμα να θέλεις πολύ να ασχοληθείς με κάτι και να μην έχεις την δυνατότητα. Σου εύχομαι ότι καλύτερο Ραφαέλλα!
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #20 στις: 13/08/16, 21:54 »
Είσαι και αριστερόχειρ...αυτό το κάνει λιγάκι πιο δύσκολο για κλασσική.Αν και ξέρω αρκετούς που παίζουν σαν δεξιόχειρες..αλλά για να το ξέρει κάποιος αυτό πρέπει να δοκιμάσει πρώτα..Υπομονή, κάτι θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #21 στις: 13/08/16, 22:21 »
Μην κολλήσεις στο γεγονός ότι είσαι αριστερόχειρας, καθώς πολλοί αριστερόχειρες παίζουν μια χαρά με κιθάρες για δεξιόχειρες. Θέλω να πω, αν σου κάτσει κανονική κιθάρα, δοκίμασέ την, ποτέ δεν ξέρεις.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #22 στις: 14/08/16, 00:22 »
Την κλασικη που ειχα δανιστει,την μοιραζομουν με φιλο αριστεροχειρο.Ηταν δεξιοχειρη ομως και τον ειχε βολεψει κανονικα.Στο κατω κατω,δεν εχω δει κανεναν αριστεροχειρο να οδηγαει αμαξι με αναποδα τα πενταλ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Sardanapalos2016

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #23 στις: 14/08/16, 13:00 »
RafaellaM, πρέπει να την αναγκάσεις την μητέρα σου να σου αγοράσει κιθάρα.


  Αν η μητέρα σου ήθελε πραγματικά μια ευτυχισμένη κόρη, θα δούλευε από τα 15 της στα "χωράφια". Μέχρι τώρα θα είχε αγοράσει τουλάχιστον 200 κιθάρες και θα είχατε στο Βόλο μαγαζί με κιθάρες. Εσύ θα είχες δουλειά γιατί θα δούλευες στο μαγαζί με τις κιθάρες, δε θα ήσουνα άνεργη, η μητέρα σου θα έβγαζε τουλάχιστον 1 χιλιάρικο το μήνα και δε χρειαζόταν να την αναγκάσεις να σου πάρει κιθάρα, επίσης η ίδια δεν θα πιεζότανε οικονομικά. Θα είχες τόσες κιθάρες ώστε θα χάριζες εσύ κιθάρες σε αυτούς που δε θα είχαν λεφτά αλλά θα ήθελαν να προσπαθήσουν να ασχοληθούν. Κανείς δε θα σου έλεγε ότι δεν το έχεις πάρει πολύ σοβαρά το θέμα, αλλά θα συζητούσανε μαζί σου για το αν είναι καλύτερη μία κιθάρα των 1000ευρώ από μια τον 500ευρώ και άλλα GASοθέματα. Άσε που μπορεί να έβρισκες και σε εμένα δουλειά και ίσως σε 5 χρόνια να σε παντρευόμουνα κιόλα. Μας πως τα καταφέρνετε έτσι εσείς οι φτωχοί και δεν έχετε έστω μία νορμάλ, άνετη ζώη. Ένα και ένα κάνουν 2 λένε στο μηχανουργείο.


 Προς το παρόν, αν θες να σου δανειστεί κιθάρα απλά θα ανεβάζεις κάθε μήνα για το έτος του 2017 -> 1 βιντεάκι στο youtube με την προοδό σου. Θα συσταθεί μία μικρή επιτροπή 3-4 ατόμών στο kithara.gr για να μην είναι υποκειμενική η κριτική........κι αν η ομόφωνη απόφαση είναι υπέρ σου, τότε χαλάλι σου η κιθάρα. Ο δανεισμός λύεται αμέσως σχεδόν μόλις πιάσεις δουλειά και πάρεις το πρώτο σου μηνιάτικο. Η κιθάρα κατάσχεται, συμπληρώνεις μία Υπεύθυνη δήλωση του νόμου 105 ότι σου δανείστηκε η κιθάρα με το τάδε Serial Number για εκπαιδευτικούς σκοπούς για το Χ χρονικό διάστημα και υποχρεούσαι, έαν συμβεί κάτι αντίστοιχο στο μέλλον με κάποιο μέλος του Forum να χαρίσεις και εσύ τη δική αου περισσευούμενη κιθάρα.


Τέλος αν είναι να δουλέψεις σε καφετέρια εντός και εκτός εισαγωγικών και λοιπές σύγχρονες ελληνικές εργασίες που προτιμούν γυναίκες αλλά ιδιαίτέρως κοριτσάκια με συγκεκριμένα ενδυματολογικά γούστα, θα είσαι διπλά τυχερή γιατί - εκτός από χρήματα και κιθάρα- θα πας κοριτσάκι και σε 1-2 μήνες μπορεί να είσαι και ολοκληρωμένη γυναίκα ναούμ. "Πιο πυρωμένο πέταλο είναι για τ' άσπρο άτι, γιατί σαν κρίνο κρύφτηκες σε τρύπα κροταλία".


Εννοείται πως από όσα είπα μην πάρεις τίποτα στα σοβαρά. Τα έγραψα μόνο για να γελάσεις (αν γελάσεις). Αν μετά από όσα διάβασες, καταλάβεις την Ελλάδα και το ρίξεις στα Λαϊκά τύπου "Το θολωμένο μου μυαλό" Άκης Πάνου....και θες αριστερόχειρο μπαγλαμά, στον στέλνω και τα μεταφορικά δικά σου, γιατί δεν περισσεύει σάλιο. Επίσης άνεργος εκατομμυρίων χρόνων.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/16, 13:03 από Sardanapalos2016 »

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #24 στις: 14/08/16, 13:28 »
Sardanapalos2016

Αδερφέ το'σωσες στο τέλος,ωραίος!  :)
Όσο διάβαζα...ανέβαινε η πίεση,αλλά ευτυχώς είχες χαρούμενο τέλος!  :D

Ραφαέλα κάποιος θα βρεθεί να σου δώσει κιθάρα.Θέλει περισσότερο χρόνο,λόγω αριστεροχειρίας.Ξέρω γιατί κι εγώ είμαι,αριστερόχειρας.

Αυτό που ζητάει η Ραφαέλα μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό και ανθρώπινο.Υπάρχουν ανθρώποι που για κάποιους λόγους,την συγκεκριμένη χρονική διάρκεια δεν έχουν χρήματα.Επίσεις υπάρχουν και άλλοι που μπορεί να έχουν περίσσευμα σε κάτι.Ή μπορεί να το έχουν και να μη το χρησιμοποιούν.Πού το κακό να το δανίσουν;

Εντάξει μη τα μετράμε και όλα με τα λεφτά,όταν έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε!  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
18047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
9 Απαντήσεις
5574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 09:20
από Arg0
22 Απαντήσεις
12388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 05:45
από TheVrachnoprofiter
7 Απαντήσεις
15269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 23:01
από Τζοαννα
7 Απαντήσεις
24282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 10:24
από γατόφιλος
0 Απαντήσεις
2660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 02:53
από Eagle Of Kamelot
2 Απαντήσεις
2700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/11, 19:17
από rodrigo
6 Απαντήσεις
9334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/16, 16:46
από guitarnikos
0 Απαντήσεις
21581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/16, 23:03
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
7047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/17, 15:43
από Ioannis Anastassakis