Αποστολέας Θέμα: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!  (Αναγνώστηκε 8553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Καλησπερα και παλι σε ολους! Fatal Tragedy λοιπον απο Dream Theater, ενα σολο πραγματικη προκληση κατα την αποψη μου!

Μου εβγαλε λιγο την πιστη το ατιμο  :o αλλα προσπαθησα να ειμαι οσο πιο κοντα στο original (παρολο που δεν ειμαι 100%  ;D ;D)!!

Εννοειται οτι οποιαδηποτε σχολια ειτε για τον ηχο ειτε για το παιξιμο ή για οτιδηποτε αλλο ειναι καλοδεχουμενα!  ;)



Enjoy!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/06, 15:35 από Slayerman_GR »

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #1 στις: 29/11/06, 17:08 »
προσωπικά δεν ακούω theater... αλλά αποτι καταλαβαίνω είναι πραγματικά πολύ καλα παιγμένο....
ωραία τεχνική .. πολύ καλό παίξιμο... ο ήχος είναι κλασσικός κομπρεσαρισμένος...όπως απαιτεί αυτό το στυλ παιξίματος...αναγκαίο κακό  ::) 8) γενικά σούπερ.... απλά please next time ανέβασε κάτι δικό σου ή αν παίζεις κάτι σε άλλο στυλ... πραγματικά θέλω πολύ να το ακούσω γιατί είσαι πολύ καλός παίχτης...
                                                                                                                              Chris

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #2 στις: 29/11/06, 17:46 »
Πολύ καλός ο παίχτης!!! Το προσέγγισες πολύ όμορφα το συγκεκριμένο solo. Φαίνεται ότι το έχεις δουλέψει αρκετά όπως απαιτείται φυσικά απο σχεδόν οποιοδήποτε solo του Petrucci. Έχω την εντύπωση ότι το midi που είχες για backing track δεν ήτανε και πολύ σωστό με αποτέλεσμα να με ξενίσει λίγο το συνολικό ακουστικό σύνολο. Υπάρχουνε βέβαια κάποια σχετικά sloppy σημεία τα οποία είναι αμεληταίας σημασίας πιστεύω. Και πάλι μπράβο!
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #3 στις: 29/11/06, 18:40 »
Μπράβο κι απο μένα, πάρα πολύ καλή προσπάθεια. Είναι δύσκολο solo όντως...
Keep it up!  :)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #4 στις: 29/11/06, 18:49 »
 :o :o :o :o :o :o :o :o :o
δεν εχω τι να πω..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #5 στις: 02/12/06, 10:46 »
Ωραίος ο παίκτης, μπράβο σου. Φαίνεται ότι το κατέχεις το άθλημα γιατί τα σόλο του Petrucci δεν είναι και ότι πιο εύκολο. Αυτό που παρατήρησα είναι η θέση και στάση που παίζεις κιθάρα που είναι πάρα πολύ σωστή, στο κατάλληλο ύψος. Αυτό φαίνεται εκτός από την τεχνική και στο γεγονός ότι η κιθάρα ενόσω παίζεις μένει πραγματική ακίνητη!  ;)

Οπως είχα πει και σε ένα άλλο θέμα (δεν ξέρω αν το έχεις ήδη αναφέρει), καλό είναι να παραθέτετε και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιήσατε για την ηχογράφηση (δεν εννοώ την κάμερα  ;D) ώστε να παίρνουμε όλοι ιδέες κλπ

Keep on  ;)


Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #6 στις: 03/12/06, 14:10 »
Ευχαριστω πολυ για τα σχολια φιλοι μου, αυτα μας κανουν να γινομαστε καλυτεροι, ειτε ειναι θετικα  ;D ειτε αρνητικα  :'( !

Σχετικα με τον εξοπλισμο, μια Ibanez RG1550 Prestige, μια πεταλιερα Korg Toneworks AX1500G και εξοδος απο το στερεοφωνικο (πολυ πολυ απλο setup)! Ααα, και μια καμερα sony! haha  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #7 στις: 16/12/06, 19:35 »
Μπράβο φίλε.  8)

Το να συζητάμε για τέτοια σόλο, αυτόματα σημαίνει ότι είσαι σε σοβαρό επίπεδο.

Μπράβο και πάλι.

Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #8 στις: 16/12/06, 20:01 »
ρε!! ντροπη ρε !!!! σου ξεφυγε μια νοτα :P :P :P
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #9 στις: 18/12/06, 22:15 »
Πάρα πολύ καλό... πολύ κοντά, αν όχι απόλυτα, στην αυθεντική εκτέλεση.

Πόσο καιρό ασχολείσαι? Συμβουλές για practice?
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #10 στις: 19/12/06, 20:17 »
Ευχαριστω πολυ ολους σας για τα πολυ καλα σας σχολια! Καλα ή κακα με βοηθανε να γινομαι καλυτερος!

Symeon --> Sorry φιλος για τη νοτα, δεν θα ξανασυμβει!  ;D ;D

Αύγουστος --> Ασχολουμαι συνολικα 8 χρονια με το οργανο αλλα σοβαρα (με την εννοια οτι γουσταρω αυτο που κανω και οτι διαβαζω για να γινω καλυτερος) ασχολουμαι περι τα 3-4 χρονια! Τωρα οσον αφορα συμβουλες που μου ζητας, το 1ο ειναι να παιρνεις στα σοβαρα ο,τι κανεις (μαθε τεχνη κι αστηνε που λεει κι ο σοφος μας λαος) και το να εχεις τη θεληση να γινεσαι καλυτερος συνεχεια! Ααα και πολυ πολυ υπομονη οταν διαβαζεις! Εμενα γενικα με βοηθησε η ολη progressive metal-rock φαση στο να παιξω ετσι, αλλα αυτο νομιζω οτι ειναι κατι υποκειμενικο!

« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/06, 20:22 από Slayerman_GR »

Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #11 στις: 20/12/06, 21:55 »
Συγγνώμη αν γίνομαι σπασ@ς, προχώρησες μαθαίνοντας κομμάτια ή με συγκεκριμένες ασκήσεις?
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #12 στις: 21/12/06, 10:47 »
Καθολου σπασας ρε συ, μην αγχωνεσαι!  ;) Σιγουρα τα κομματια με βοηθησαν πολυ περισσοτερο απο τις ασκησεις, γιατι οσο να'ναι με ενα κομματι δεν καταπιανεσαι μονο με τις νοτες που θα παιξεις, αλλα και την εκφραση που θα βγαλεις!

Ενας καλος τροπος εξασκησης θα ηταν να διαβασεις καποια κομματια που γουσταρεις πολυ και τα δυσκολα τους σημεια που δεν μπορεις να τα παιξεις ευκολα να τα κανεις δικες σου ασκησεις! Και δουλεψε με διαφορες ταχυτητες και μετρονομο!

p.s. Ειμαι γενικα κατα της φιλοσοφιας "θα κατσω να μου φυγει η πιστη στις ασκησεις" γιατι στο τελος θα νομιζεις οτι εισαι τεχνιτης αλλα η εκφραση σου θα ειναι ενα σκ@τ0!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #13 στις: 21/01/07, 02:06 »
Πολυ καλη δουλειά! Φαινεται ξεκαθαρα οτι εχεις δουλεψει στο οργανο και οτι εχεις και έφεση στην μουσικη γενικότερα

Το συγκεκριμενο κομματι ειναι αυτη την στιγμη στα ανω όρια των δυνατοτητων σου - αν το επαιζες σε διαγωνισμο Ηλεκτρικης Κιθαρας η βαθμολογια σου θα ηταν περιπου 85-90 - θα ησουν σιγουρα φιναλιστ (top 5)

ΕΝΤΕΛΩΣ φιλικα
(επειδη διδασκω κιθάρα εδω και 20 χρονια) - να σου επισημανω οτι κανεις 1-2 πραγματακια τα οποια (πιθανως) να σου δημιουργησουν καποια προβληματακια στο ΜΕΛΛΟΝ... αν θελησεις να παιξεις ακομα πιο απαιτητικα πραγματα (μελλοντικά).

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ - εισαι πια ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ απο το οργανο σου - ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ καιρος να παρεις μια Ηλεκτρικη κιθάρα πιο εξελιγμενη (προβλεπω να ανοιγουμε καινουριο thread...l)   ;) ;) ;)

Οσο αφορα την κουβεντα ασκησεις/κομματια - θα μπορουσαμε να το συζηταμε ολη νυχτα ... :-X

Απο την εμπειρια μου, χρειαζεται να υπαρχει Τεχνικη - Θεωρητικη καταρτιση - Ρεπερτοριο - Φρασεολογια - καποια απο αυτα θελουν κομματια και καποια θελουν ασκησεις.

In any case, Super ηταν το solo - εγω το ευχαριστηθηκα και που το ειδα και που το ακουσα !


                                                              Φιλικά,
                                                                        Γιάννης


Ιωαννης Αναστασάκης
GIT Tutor - RGT Tutor - American College of Greece Music professor
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #14 στις: 21/01/07, 13:54 »
Πολύ καλό, αν εξαιρέσεις μια παύση 31,5ου που νομίζω ότι σου ξέφυγε(πλάκα κάνω!!!).
Μπράβο!!!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #15 στις: 24/02/07, 15:24 »
Εξαιρετικό!!!! :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

1 πραγματάκι μόνο: Έχεις παραμελήσει το μικρό δάχτυλο όσον αφορά τη τεχνική... Ή τουλάγχιστον έτσι μου φαίνεται...

Για να μην νομίζεις οτι είμαι δω για να λέω κακίες,πάντως , το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ, κρίμα που είναι τόσο μικρό σε διάρκεια!!! Την επομενη φορά κάτι μεγαλύτερο παρακαλώ!!!!! Κι λοπως προαναφέρθηκε, κάτι δικό σου, η και κάτι διασκευασμένο ίσως

(Τέτοια βίντεο, είναι που με κάνουν να θέλω να κάθομαι και να διαβάζω σαν τρελός.....Πάντα τέτοια....)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #16 στις: 24/02/07, 16:09 »
Ο κ. Petrucci είναι από τους κιθαρίστες που ναι μεν θαυμάζω(το αντίθετο δεν γίνεται), αλλά αλλά στα σόλο του δεν μου δίνουν το κάτι παραπάνω,όχι από άποψη τεχνικής φυσικά και αυτό γιατί παραείναι progressive για μένα...
Όσο αναφορά την εκτέλεσή σου φίλε Slayerman,εντάξει τι να πώ?
Συγχαρητήρια!!
Νόμιζα ότι οι παιχταράδες είναι λίγοι(σ.σ. νομίζω όλοι ξέρουμε ποιοι είναι), αλλά τελικά αυξάνονται...και αυτό είναι ευχάριστο...
Με εκτίμηση...
Sandman

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #17 στις: 24/02/07, 21:21 »
EΠ ποτε το είχες ανεβάσει αυτο το κλιπάκι?? Δεν το χα πάρει χαμπαρι  :P Πολύ καλο παίξιμο ειναι ένα απο τα πιο δύσκολα solos μπράβο μ'άρεσε πολύ η προσέγγισή του είναι σχεδόν τελεια αν εξεραίσεις μερικές βρωμίτσες οι οποίες διορθώνονται με τον καιρό  ;)
keep on
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #18 στις: 24/02/07, 21:31 »
Μεταβαρονος Isnogood --> Ευχαριστω πολυ για τα πολυ καλα σου σχολια! Οσον αφορα το μικρο δαχτυλο που αναφερεις, λογω του οτι ειμαι αυτοδιδακτος εχω μαθει να βαζω τα χερια μου στην κιθαρα οπως με βολευει, κατι που σημαινει οτι σε σημεια της ταστιερας παιζω πιο καθετα (και χρησιμοποιω ολα τα δαχτυλα) αλλα οσο ανεβαινεις και μικραινουν τα ταστα χρησιμοποιω κυριως 3, αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο! Παντα ο,τι με βολευει κανω! Ελπιζω να ετοιμασω συντομα κατι καινουριο σε βιντεακι αφου βλεπω ανταποκριση!

Sandman1_1 --> Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! O Petrucci ειναι ενας γενικα πολυπλευρος κιθαριστας, με σολο τα οποια δεν λενε και πολλα απο μελωδικης αποψης αλλα τεχνικα ειναι "τσιμπημενα" (οπως αυτο που διαλεξα στην συγκεκριμενη περιπτωση) και υπαρχουν και τα τελειως μελωδικα solo με αργα και wide vibrata (π.χ. Another Day, Hollow Years)! Μια χρυση τομη και των 2 νομιζω οτι ειναι ενας καλος συνδυασμος για να ειναι και το παιξιμο πιο πολυπλευρο!

Scullshot --> Thanx for the comment man! Μετα απο μερικα take ειχα ψιλοκουραστει και φευγουν απο δω κι απο κει "βρωμιτσες" (οπως λες κι εσυ  ;D) αλλα χαιρομαι που σου αρεσε! Εσυ ποτε θα βγαλεις κανα βιντεακι να σε δουμε ρε συ?

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #19 στις: 24/02/07, 21:38 »
Πολυ πολυ καλος... μπραβο...  ;D
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος dodgevibe

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #20 στις: 24/02/07, 22:13 »
Φιλε Slayerman πραγματικα μπραβο σου ηταν υπεροχο...εισαι αυτοδιδακτος κ τα καταφερνεις τοσο καλα...τι να πω κ παλι μπραβο...σε ζηλευω γιατι κ εγω αυτοδιδακτος ειμαι....καλη συνεχεια....

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #21 στις: 25/02/07, 05:59 »
Καλησπερα...
Το βιντεακι θυμαμαι οτι το ειχα δει και νωριτερα αλλα για καποιο λογο ξεχαστηκα και δεν το σχολιασα..
Μια και ξαναβγηκε στην επιφανεια βρηκα αφορμη να το ξαναδω και να γραψω μερικες λεξεις....
Πολυ καλο..Η εκτελεση ειναι απλα παρα πολυ καλη..
Δεν νομιζω οτι εχω καποιο εποικοδομητικο σχολιο να κανω για το παιξιμο σου..Η τεχνικη και η εκφραση σου ειναι σε πολυ καλο επιπεδο γενικοτερα..
Εχω δει γενικα αρκετα σολο που διασκευαζεις/επανεκτελεις και σε ολα τα καταφερνεις περιφημα..
Χωρις λοιπον πραγματικα ιχνος κακεντρεχειας και χολης το μονο που θα σου προτεινα ειναι να αρχισεις να ασχολεισαι με δικια σου μουσικη πλεον και οχι με διασκευες...
Και αυτο το λεω καθαρα απο ενδιαφερον και οχι κακια..Γιατι βλεπω ταλεντο και ικανοτητα στο παιξιμο σου και θα ηθελα πραγματικα να ακουσω την προσωπικη σου κιθαριστικη προσεγγιση σε ενα δικο σου κομματι..
Μπορει να το κανεις καθαρα για την πλακα σου..Απλα ειναι κριμα να πηγαινει αυτη η ικανοτητα και το ταλεντο χαμενο σε μουσικη αλλων...
Παρεπιπτοντως..Αν με ξερεις ισως να απορησεις λιγο με τα παραπανω γιατι ειχα και εγω ενα μεγαλο μεριδιο στις διασκευες κοματιων καποτε..Ας πουμε απλα πως εχω αλλαξει τροπο σκεψης πλεον..Σκεφτηκα πως ισως σε ενδιεφερε..
Φιλικα..
Alex Flouros

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #22 στις: 25/02/07, 11:55 »
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα comment σας!

Alex, συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι ενας μουσικος για να ειναι ολοκληρωμενος πρεπει να αρχισει να ξεφευγει απο το σταδιο των διασκευων και να προχωρησει στη συνθεση! Η αληθεια ειναι οτι οταν καθομαι σπιτι μου κυριως διαβαζω διασκευες ή καμια ασκηση που και που, το συνθετικο μερος το "αναπληρωνω" μεσω της μπαντας που ειμαι οπου παιζουμε instrumental prog rock/metal οποτε not so big deal  ;D ! Δυστυχως δεν εχουμε κατι επισημα ηχογραφημενο για να μπορεσω να ανεβασω, αλλα ισως μπορεσω και γραψω καποιο κομματι με cam απο την προβα!

Απλα Alex φανταζομαι οτι κι εσυ ξερεις αφου κι εσυ ξεκινησες με διασκευες (θυμαμαι ενα post σου στο petruccoforum με το FTLOG το οποιο παρεπιπτοντως μου αρεσε πολυ γιατι το μελετουσα κι εγω εκεινη την περιοδο ;)) οτι για να κανεις μια αρχη στον "μαγικο κοσμο του Internet" πρεπει να αρχισεις με διασκευες *καλοπαιγμενες* ωστε να σε δει κοσμος, να σε γουσταρει και να σε θυμαται μετα απο 2-3 μηνες που θα τους ανεβασεις "υπουλα" ενα δικο σου κομματι! Δυστυχως στις μερες μας πρωτα πρεπει να αποδειξεις οτι μπορεις να παιξεις παπαδες ωστε να σε παρουν λιγο πιο στα σοβαρα οταν τους πλασαρεις την μουσικη σου, ελπιζω αυτο να αλλαξει συντομα! Correct me if I am wrong!

Και παλι σας ευχαριστω και ιδιαιτερως τον Alex που θιγει το πολυ σημαντικο θεμα της συνθεσης!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #23 στις: 25/02/07, 16:37 »
Μια χαρα τα λες... ;)
Θα χαρω να δω κατι δικο σου/σας οταν ειναι ευκαιρο σε μορφη βιντεο η audio...
Τα λεμε.. :)
Alex

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Fatal Tragedy - Σολο κιθαρας VIDEO!
« Απάντηση #24 στις: 05/03/07, 20:02 »
Φοβερός!!! Τι sweep ήταν αυτό :o :o :o

Άσχετο: με τί πένα παίζεις?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
11727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:48
από HeavyHead
56 Απαντήσεις
23174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 13:53
από Spell@lchemist!
29 Απαντήσεις
10909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/05, 17:27
από JaYmZ
1 Απαντήσεις
2119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 13:43
από Neikos
21 Απαντήσεις
7467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/06, 14:51
από Symeon
26 Απαντήσεις
9701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 22:56
από taxfreesax
8 Απαντήσεις
4099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 20:26
από Slayerman_GR
50 Απαντήσεις
14660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 01:02
από draned
9 Απαντήσεις
3773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 18:42
από GEOLOU
12 Απαντήσεις
5524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/14, 16:04
από faser