Αποστολέας Θέμα: ερωτηση ασχετου για κιθαρα  (Αναγνώστηκε 5365 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mano-lee

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
ερωτηση ασχετου για κιθαρα
« στις: 08/02/14, 14:59 »
Γεια σας , νεο μελος, θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου πει αν γνωριζει τα προιοντα b-stock του thomann αν ειναι αξιοπιστα και αν αξιζει καποιος να αγορασει καποιο
(για ηλ. κιθαρα ενδιαφερομαι ).Ψαχνω κατι σε les paul και επειδη ξεκινησα απο τα 150 ευρω και κατεληξα συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει να φτασω στα 300 περιπου για να παρω κατι αξιοπρεπες αναρωτιεμαι αν ηταν καλο να στραφω σε μια λυση stock
Μουσικη με ενδιαφερει κυριως blues -rock και λιγο metal , ειμαι 37 χρονω , εντελως ασχετος , ξερω οτι ειναι κουραστικο να απαντατε συνεχεια σε τετοιες ερωτησεις , αν εχει καποιος αποψη επι του θεματος ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση ασχετου για κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 08/02/14, 15:44 »
Tα B-stock του Thomann είναι συνήθως προϊόντα που κάποιος αγόρασε και στην συνέχεια επέστρεψε. Όπως αναφέρεται στην περιγραφή, μπορεί να έχουν κάποια σημάδια χρήσης, δηλαδή να μην είναι σε 100% άψογη κατάσταση εμφανισιακά, αλλά λειτουργικά είναι εντάξει. Σε κάθε περίπτωση καλύπτονται από την εγγύηση του καταστήματος, που σημαίνει ότι αν η κιθάρα που θα πάρεις δεν σε ικανοποιήσει, μπορείς κι εσύ με τη σειρά σου να την επιστρέψεις και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση ασχετου για κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 08/02/14, 21:26 »
Εγώ έχω μία και μοναδική εμπειρία από B-stock, πριν δύο μήνες πήρα μία μεξικάνα standard strat. Πραγματικά δεν κατάλαβα τι νόημα είχε το B-stock,  η κιθάρα ήταν άψογη από κάθε άποψη με όλα τα πλαστικά και τα χαρτιά πάνω (τα οποία βέβαια φαντάζομαι ότι ξαναμπαίνουν). Δεν ξέρω αν άλλος είχε αρνητική εμπειρία, αλλά αν χρειαστεί θα ξαναπάρω B-stock αφού η διαφορά τιμής μπορεί να είναι σημαντική (στην περίπτωσή μου 200 ευρά κάτω από την τιμή λιανικής που έδειχνε η Thomann).


ΥΓ: και εγώ άσχετος είμαι :)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση ασχετου για κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 08/02/14, 21:48 »
Εγώ έχω μία και μοναδική εμπειρία από B-stock, πριν δύο μήνες πήρα μία μεξικάνα standard strat. Πραγματικά δεν κατάλαβα τι νόημα είχε το B-stock,  η κιθάρα ήταν άψογη από κάθε άποψη με όλα τα πλαστικά και τα χαρτιά πάνω (τα οποία βέβαια φαντάζομαι ότι ξαναμπαίνουν). Δεν ξέρω αν άλλος είχε αρνητική εμπειρία, αλλά αν χρειαστεί θα ξαναπάρω B-stock αφού η διαφορά τιμής μπορεί να είναι σημαντική (στην περίπτωσή μου 200 ευρά κάτω από την τιμή λιανικής που έδειχνε η Thomann).

ΥΓ: και εγώ άσχετος είμαι :)

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αυτό συμβαίνει. Έχω αγοράσει B-stock προϊόντα τα οποία δεν ξεχώριζαν από καινούργια. Και επειδή έχω επιστρέψει άλλα που αγόρασα χωρίς να τα χρησιμοποιήσω πολύ, φαντάζομαι ότι κάποιος άλλος τα απέκτησε τελικά σαν B-stock σε χαμηλότερη τιμή. Γενικά αυτό δείχνει την πολιτική του καταστήματος που παρουσιάζει το προϊόν όπως είναι, δηλαδή σαν "δεύτερο χέρι" ή ελαφρά μεταχειρισμένο, παρά το γεγονός ότι δεν έχει καμία ουσιαστική φθορά και θα μπορούσαν να το πουλήσουν σαν καινούργιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση ασχετου για κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 08/02/14, 22:49 »
είχα αγοράσει τον jet city jca22h μαζί με την καμπίνα jca24s , και τα 2 b-stock .
η κεφαλή ήταν άθικτη εντελώς αλλά η καμπίνα είχε ένα χτυπηματάκι στη μια πλευρά , ουσιαστικά αμελητέο.
η διαφορά στην τιμή και των 2 ήταν πολύ μικρή σε σχέση με τα καινούρια. ο λόγος που προτίμησα b-stock ήταν η άμεση διαθεσιμότητα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση ασχετου για κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 09/02/14, 23:12 »
..... αλλά αν χρειαστεί θα ξαναπάρω B-stock αφού η διαφορά τιμής μπορεί να είναι σημαντική (στην περίπτωσή μου 200 ευρά κάτω από την τιμή λιανικής που έδειχνε η Thomann).


200 ευρώ κάτω απ την τιμή πώλησης του καινούριου είναι πολύ μεγάλη διαφορά.
Συνήθως οι διαφορές είναι σχετικά μικρές.Βέβαια όσο μεγαλύτερης αξίας είναι ένα προιόν ανάλογη θα είναι και η προσφορά και έκπτωση...
Όσο ζεις,μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος mano-lee

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση ασχετου για κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 10/02/14, 09:28 »
στις τιμες που κοιταω οι διαφορες ειναι γυρω στα 30 ευρω οποτε μαλλον θα τα παρω καινουρια.Σε ενισχυτες παντως στα μοντελα που ειδα εγω τουλαχιστον,τα βρισκω φθηνοτερα απο Ελλαδα , Αν μπορει καποιος και μια γνωμη , εχω καταληξει σ αυτες
http://www.thomann.de/gr/vintage_v100blk_b_stock.htm
http://www.thomann.de/gr/vintage_v100cs.htm
http://www.thomann.de/gr/cort_classic_rock_cr200_gt.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard.htm

και για ενισχυτη ελεγα αυτο αρχικα μετα απο προταση γνωστου μου, αλλα απο οτι ειδα σε αλλα συζητησεις δεν....οποτε σκεφτομαι αυτο
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i_v2.htm
ευχαριστω για τις απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση ασχετου για κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 10/02/14, 15:58 »
... Αυτήν εδώ πήρα, την είχαν 440 όταν την πήρα πριν δύο μήνες. Η διαφορά με τη λιανική τιμή είναι αυτή που φαίνεται στη σελίδα (δεν ξέρω αρκετά για να κρίνω αν μπορεί να βρει την κιθάρα αυτή κάποιος καινούργια με χαμηλότερη τιμή από τη λιανική που δείχνει, μπορεί να είναι δυνατό)
http://www.thomann.de/gr/fender_standard_strat_mn_car_b_stock.htm

Συγχώνευση μηνυμάτων: 10/02/14, 16:10
... και βρε παιδιά, είμαι σχεδόν άσχετος, αλλά να το πω: ο σφένδαμος στην ταστιέρα μου έκανε πολύ μεγάλη διαφορά. Τα δάχτυλά μου γλιστράνε πολύ ευκολότερα και με βοήθησε πολύ στο παίξιμο, σαν να ανέβηκα σκαλί απότομα. Αναρωτιέμαι αν αυτό είναι αντικειμενικό ή απλά έπαθα κάποια ψυχολογία :) (όχι ότι με πειράζει έτσι κι αλλιώς)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/14, 16:10 από ((Korgy)) »
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
12805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/05, 17:02
από Candlemass
1 Απαντήσεις
2902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 07:30
από dr.K-Miller
9 Απαντήσεις
4211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 13:18
από guitarcrazy
3 Απαντήσεις
2419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 18:27
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
2380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 09:31
από JP.M
6 Απαντήσεις
2785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 13:30
από Jezus
12 Απαντήσεις
4344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 02:07
από Kosthrash
16 Απαντήσεις
9378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
17 Απαντήσεις
13287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
2858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/13, 20:01
από noe13