Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Παρόλο που δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα DIY, ψήφισα και γω διότι το θέμα είναι πέρα για πέρα ενδιαφέρον! Ευελπιστώ πως όταν με το καλό απολυθώ θα αρχίσω να ασχολούμαι. Ένα-ένα τα βήματα, καλώδια, μαγνήτες/ηλεκτρικά για να πάρουμε το κολάϊ (στη συγκεκριμένη περίπτωση 'καλάϊ' ;D ), και έπειτα κάνα σχετικά απλό booster, κάποιο attenuator ίσως...
 
Επίτηδες δεν ψήφισα buffer, ξέρω πως είναι χρήσιμο, όμως προτιμώ λίγα και καλά πετάλια στην αλυσίδα συνεπώς θαρρώ πως δεν επιβαρύνεται και ιδιαίτερα το σήμα.
 
Αυτά που ψήφισα ήταν:
1) Booster: για να βρωμίζει ο ενισχυτής με τη φυσική του χροιά
2) Overdrive: να δίνουμε και λίγο 'χρώμα' στον ήχο που και που
 
Όσο για την τρίτη ψήφο ίσως είναι λίγο τραβηγμένη ή είναι νωρίς ακόμα για κάτι τέτοιο. Αποτελεί μια τροποποίηση στο 'ενισχυτάκι' οπότε πάτησα το 'άλλο':
 
3)Λαμπάτο ενισχυτάκι χαμηλού wattage με Volume, Tone, Gain καθώς και... Tube Rectifier! Μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον όσον αφορά τη συμπεριφορά του ενισχυτή, τις δυναμικές, τη βρώμα, και τη γενικότερη αίσθηση που θα έχει μια τέτοια προσθήκη στο κύκλωμα.
 
Ξαναλέω πως δεν έχω ασχοληθεί ακόμα και αμφιβάλλω αν θα φθάσω ποτέ σε επίπεδο κατασκευής ενισχυτή, όμως μου φάνηκε ενδιαφέρον να το προτείνω.
 
Πάντως διαβάζοντας τα posts καθώς και όλα τα άλλα σχετικά με πετάλια, ενισχυτές, attenuators, τροποποιήσεις σε footswitch, καλώδια, μαγνήτες κλπ έχω ψηθεί άσχημα, δε βλέπω την ώρα να ξεκινήσω!
Ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Αν και δεν είναι της παρούσης, μερικοί μπορεί να έχετε απορία σχετικά με το opamp που χρησιμοποιείται στο Barber Electronics LTD Silver.
Το πετάλι χρησιμοποιεί το JRC072BD opamp και στις θέσεις. Επειδή όμως είναι κάπως δυσεύρετο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε άλλα opamp της αρεσκείας σας π.χ. τα αντίστοιχα που χρησιμοποιούνται και στο κλασικό Tube Screamer ή άλλους κλόνους του ιδίου αυτά είναι της οικογενείας JRC4558.

Σύντομα θα προσπαθήσω να σας δώσω έτοιμο και το veroboard εκτός και αν το έχει ο adr1anos έτοιμο...?


Επειδή το θέμα το έχει ανοίξει ο adr1anos και αυτή τη περίοδο φτιάχνεται μαζί το booster και επειδή δεν θέλω να του/σας χαλάω τη σειρά και ειρμό της σκέψης και λογικής κατασκευής θα ποστάρω το veroboard μόνο μετά από συνεννόηση με τον adr1anos.

Ο άνθρωπος είναι δάσκαλος αν τα πάρετε με τη σειρά θα μάθετε γι'αυτό και δεν μπλέκομαι περισσότερο.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σύντομα θα προσπαθήσω να σας δώσω έτοιμο και το veroboard εκτός και αν το έχει ο adr1anos έτοιμο...?

Κυριάκο, έχω ένα πολύ καλό και verified vero layout για το LTD απλά δεν το έχω ποστάρει για να μην ξεφύγουμε από την σειρά των πραγμάτων και με την πολυπλοκότητα που έχει, πανικοβάλουμε κάποιους φίλους που δεν είναι τόσο έμπειροι.

Στόχος μου είνια να δείξω πόσο απλό είναι το να φτιάξει κανείς ένα κύκλωμα, αρχίζοντας από τα πολύ απλά, και επιδεικνύοντας στην πράξη ότι οι αρχές που διέπουν ένα πολύ απλό κύκλωμα όπως το booster παραμένουν οι ίδιες και εφαρμόζονται ακόμα και σε πολύ πιο πολύπλοκα κυκλώματα όπως το Overdrive LTD Silver.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ταξινόμηση των Υλικών για το Booster:

Παραλάβαμε/αγοράσαμε τα υλικά μας για το Booster και είμαστε έτοιμοι να προσχωρήσουμε. Τι πάει πού όμως? Ποιες αντιστάσεις είναι ποιες και ποιοι πυκνωτές είναι ποιάς χωρητικότητας?

Εάν αγοράσατε από το Banzai, τα υλικά έρχονται μέσα σε σακουλάκια που αναγράφουν τις τιμές των υλικών. Αν όμως τα πήρατε από το τοπικό κατάστημα ηλεκτρονικών, πως θα ξεχωρίσετε τι είναι τι και που πάει?

Η πλειοψηφία των λαθών σε υλοποίηση κυκλωμάτων σε kit γίνεται από λανθασμένη τοποθέτηση υλικών σε αντίστροφες θέσεις.

Δηλαδή έχω τα σωστά υλικά, τον σωστό αριθμό εξαρτημάτων, αλλά μπερδεύω την πχ. αντίσταση των 10Κ με αυτή των 100Κ και τις τοποθετώ στις αντίστροφες θέσεις.

Πρέπει να λοιπόν γίνει μία αρχική ταξινόμηση για να ξέρουμε τι πάει που.

Εάν νομίζετε ότι το βήμα αυτό είναι για αρχάριους, κάνετε λάθος.

Το βήμα αυτό το κάνουν οι έμπειροι που θέλουν να έχουν μία ταχεία, απροβλημάτιστη και αξιόπιστη υλοποίηση, χωρίς χάσιμο χρόνου για ψάξιμο, απολάθωση, κολλήματα ξεκολλήματα και φασαρία!

Ξεκινάμε λοιπόν να ταξινομήσουμε τα υλικά για το Booster.

Εκτυπώνουμε το Vero Layout που θα υλοποιήσουμε σε μία σελίδα Α4, μεγεθυμένο κατά προτίμηση. Εάν δεν έχουμε εκτυπωτή πρόχειρο, κάνουμε μία χειρόγραφη λίστα με τα υλικά όπως αναγράφονται στο Vero Layout.:



Αρχίζουμε να τοποθετούμε τις αντιστάσεις μία-μία στις σωστές θέσεις τους στην λίστα των υλικών:



Πως διαβάζουμε τις αντιστάσεις?

Υπάρχουν ΔΥΟ τρόποι, και προσωπικά εγώ προτιμώ να χρησιμοποιώ και τους δύο:

1.   Χρωματική αναγνώριση της τιμής
2.   Επιβεβαίωση της τιμής με το πολύμετρο.

Οι αντιστάσεις έχουν χρώματα: αυτά μας λένε την ακριβή τιμή της αντίστασης.




Ευτυχώς, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΑΠΕΞΩ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ!

Υπάρχουν πολύ καλά on-line calculators τα οποία σας βοηθούν να βρείτε, είτε ποια χρώματα έχει μία αντίσταση καθορισμένης τιμής, πχ 10Κ:

http://www.hobby-hour.com/electronics/resistorcalculator.php

..είτε να δείτε τα χρώματα πάνω σε μία αντίσταση και να σας υπολογίσει την πραγματική της τιμή:

http://samengstrom.com/nxl/10116/5_band_resistor_color_code_page.en.html

Τέλος, εάν έχουμε πολύμετρο, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να επιβεβαιώσουμε την τιμή της αντίστασης μετρώντας την με αυτό:



Προχωράμε στους πυκνωτές:

Υπάρχουν πολύ γενικά δύο ειδών πυκνωτές:

Ηλεκτρολυτικοί που έχουν πολικότητα και έχει σημασία με ποια φορά θα τους τοποθετήσουμε στην πλακέτα. Αυτοί είναι συνήθως μεγαλύτερης χωρητικότητας. Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές, στην συντριπτική πλειοψηφία τους, γράφουν πάνω την τιμή της χωρητικότητας τους, καθώς και το maximum voltage που μπορούν να αντέξουν.

Λοιποί, που δεν έχουν πολικότητα. Καθώς είναι συνήθως μικροί σε μέγεθος, έχουν πάνω τους νούμερα (και ίσως και γράμματα) για να φαίνεται η χωρητικότητα τους. Εάν ξέρουμε να τα διαβάζουμε που είναι πολύ απλό, δεν θα τους μπερδέψουμε ποτέ.


Πως διαβάζουμε τις τιμές των «λοιπών» πυκνωτών:

Η χωρητικότητα στους πυκνωτές μετριέται σε Farad και έχει διάφορα μεγέθη. Από την Φυσική στο Λύκειο, ίσως θυμάστε ότι υπάρχουν υποδιαιρέσεις των μεγεθών, ανά χιλιάδες.
 Συνήθως οι χωρητικότητες που χρησιμοποιούμε είναι της τάξης των μF (μικροΦαράντ) που στα Αγγλικά (που δεν έχουν το γράμμα μ) γράφεται ως uF.

Έχουμε λοιπόν τα εξής μεγέθη:
1 uF (μικροΦαράντ)= 1000 nF (νανοΦαράντ) = 1000.000 pF (πικοΦαράντ)

Όλοι οι αριθμοί πάνω στους πυκνωτές μετρούν pF (πικοΦαράντ).
Τα πρώτα δύο ψηφία είναι η τιμή του πυκνωτή, και το τρίτο είναι μηδενικά που προσθέτουμε στην τιμή.


Στην πράξη με τα δικά μας υλικά:

Ο C2 είναι 47 pF άρα πρέπει να γράφει 47
Ο C1 είναι 1 nF που ισούται με 1000 pF. Άρα πρέπει να γράφει το 10 και να έχει άλλα 2 μηδενικά για να πάρουμε το 1000. Οπότε πρέπει να γράφει 102
Ο C4 είναι 0,1 uF που ισούται με 100 nF δηλαδή 100.000 pF. Άρα πρέπει να γράφει το 10 και να έχει άλλα 4 μηδενικά για να πάρουμε το 100.000. Οπότε πρέπει να γράφει 104

Τοποθετούμε λοιπόν και τους πυκνωτές πάνω στην λίστα με τα υλικά μας.



Τέλος έχουμε ένα τρανζίστορ, μία δίοδο και ένα ποτενσιόμετρο.



Προσοχή θέλει η Δίοδος στην τοποθέτηση, διότι έχει και αυτή πολικότητα, που φαίνεται πάνω της από μία γραμμή.
Πρέπει να προσέξουμε, όταν την τοποθετήσουμε, η γραμμή αυτή τα είναι από την πλευρά που δείχνει το layout μας.



Είμαστε λοιπόν έτοιμοι να τοποθετήσουμε και να κολλήσουμε τα υλικά μας πάνω στην πλακέτα, σίγουροι ότι κάναμε ότι καλύτερο για να αποφύγουμε λάθη και αστοχίες!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/10, 19:10 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υλοποίηση του Booster:

Πάμε λοιπόν να υλοποιήσουμε το Booster.

Ξεκινάμε προσεκτικά και τοποθετούμε την πλακέτα μας σε ένα πλαίσιο με τα γνωστά γράμματα και αριθμούς.

Αρχίζουμε να περνάμε τις αντιστάσεις, με την σειρά, μία-μία.



Κάποιες αντιστάσεις που δεν έχουν πολύ χώρο πρέπει να μπουν κάθετα, οι υπόλοιπες μπορούν να «ξαπλωθούν» πάνω στην πλακέτα.



Όταν έχουμε βάλει όλες τις αντιστάσεις, ξεκινάμε το κόλλημα με προσοχή.



Κατά την κόλληση, δεν πειράζει να ενώνονται κολλήσεις που βρίσκονται στον ίδιο διάδρομο, αρκεί να μην ενώνονται κολλήσεις από παράλληλους διαδρόμους

Αφού κολλήσουμε όλα τα σημεία, κόβουμε τα ποδαράκια που προεξέχουν, με προσοχή μην βλάψουμε τις κολλήσεις που μόλις κάναμε.



Έτοιμες!



Στην συνέχεια, παίρνουμε ένα από τα ποδαράκια που κόψαμε από τις αντιστάσεις, και το χρησιμοποιούμε για να κάνουμε την γεφύρωση μεταξύ C7 και H7, όπως δείχνει το κύκλωμα:



Σειρά έχουν οι πυκνωτές. Τοποθετούμε προσεκτικά τους πυκνωτές στις θέσεις τους, με ιδιαίτερη προσοχή στην πολικότητα των ηλεκτρολυτικών.

Το μείον (-) τους είναι μαρκαρισμένο πάνω στον πυκνωτή και για το Booster μπαίνει προς τα κάτω και στους δύο, όπως φαίνεται στο layout.
Το συν (+) είναι από την άλλη πλευρά, και επίσης φαίνεται ξεκάθαρα στο layout.



Κολλάμε προσεκτικά τους πυκνωτές…



…και κόβουμε τα ποδαράκια τους επίσης.



Τέλος, τοποθετούμε το τρανζίστορ και την δίοδο.

Το Tρανζίστορ έχει μία καμπύλη και μία ευθεία πλευρά!.
Η καμπύλη πλευρά πρέπει να είναι αριστερά για το Booster, όπως φαίνεται στο layout μας, και γενικότερα πάντα προσέχουμε να το βάζουμε με την σωστή φορά, ανάλογα με το layout.



Προσοχή κατά την κόλληση: Το τρανζίστορ δεν αγαπάει τις υψηλές θερμοκρασίες.
Κολλήστε ένα ποδαράκι (το μεσαίο πρώτα συνήθως) και περιμένετε λίγο να κρυώσει πριν κάνετε τα άλλα.

Παράλληλα, η Δίοδος στην τοποθέτηση έχει πολικότητα που φαίνεται πάνω της από μία γραμμή.



Πρέπει να προσέξουμε, όταν την τοποθετήσουμε, η γραμμή αυτή να είναι προς τα πάνω για το Booster και γενικότερα να είναι πάντα από την πλευρά που δείχνει το layout μας.

Προσοχή:   Το τρανζίστορ πρέπει να τοποθετηθεί με αντίστροφη φορά (ανάποδα) από   ότι δείχνει η φωτογραφία!!!



Κολλάμε, κόβουμε τα τελευταία ποδαράκια, και..
το Booster είναι έτοιμο να καλωδιωθεί και να ελεγχθεί για την σωστή λειτουργία του!

 

Προσοχή: Το τρανζίστορ πρέπει να τοποθετηθεί με αντίστροφη φορά (ανάποδα) από ότι δείχνει η ανωτέρω φωτογραφία!!!

Στο επόμενο ποστ η καλωδίωση!
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/10, 10:56 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Στο είχα πει και παλιότερα, είσαι από τους πιο σχολαστικούς ανθρώπους που ξέρω, βλέπω το live σου άνοιξε ακόμα περισσότερο την όρεξη για δημιουργία. Πάντα τέτοια Adrian

Ο άνθρωπος είναι μέντορας, ακολουθείστε τον και όλοι θα βγούμε κερδισμένοι.


Υ.Γ. Ξεκίνησα πριν λίγες μέρες το veroboard για το LTD και σε ένα διάλλειμα μου είπα να κοιτάξω αν υπάρχει κάποιο software που να κάνει αυτόματα την αλλαγή από schematic σε stripboard και τελικά βρήκα το stripboard magic. Το εγκατέστησα αλλά τελικά περισσότερο χρόνο μου παίρνει να υλοποιήσω κάποιο σχέδιο. Απλά ενημερώνω μπας και κάποιος ψάχνει κάτι αντίστοιχο μιας και δεν τα καταφέρνει manually

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Ηρθαν τα υλικα!! ουαο ειναι ποοολυ μικρα τελικα, στις φοτο που εβλεπα νομιζα ειναι μεγαλυτερα! θελει λεπτοδουλεια τελικα!

θα ξεκινησω συντομα!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ηρθαν τα υλικα!! ουαο ειναι ποοολυ μικρα τελικα, στις φοτο που εβλεπα νομιζα ειναι μεγαλυτερα!


Πράγματι!
Δες το και έτσι: το Booster χωράει πάνω σε ένα πενάκι, και περισεύει και χώρος!!!!!!!!!...

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
και χωράει και μέσα στην κιθάρα ε?  ;)
ωραία δουλειά  :up

δεν μου λες, μηπος κανενα απο τα Βooster-Buffer κάνει για σύνδεση της κιθάρας πάνω στο line-in της κάρτας ήχου?
ποιο προτείνεις?

συνεχίστε έτσι την καλή δουλεία, εγώ θα περιμένω το ενισχυτατσι  ;D (andrianos* αν έχεις αποφασίσει απο τώρα ποιο θα είναι το σχέδιο για το ενισχυτάκι στειλτο μου σε παρακαλώ σε pm να το μελετήσω, δεν θα το μαρτυρήσω :P , αύριο κατεβαίνω για υλικά και ισος φτιάξω μερικά απ αυτά)
)
*το όνομα σου το γράφω πάντα σαν user name στα αγγλικά γιατι δεν ξέρω πώς γράφετε σωστά
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
δεν μου λες, μηπος κανενα απο τα Βooster-Buffer κάνει για σύνδεση της κιθάρας πάνω στο line-in της κάρτας ήχου?
ποιο προτείνεις?
Κάνει και το booster που φτιάχνουμε, με το volume αρκετά χαμηλά.
Κάθε μικρή, καθαρή προενίσχυση με ρυθμιζόμενο volume μπορεί να περάσει την κιθάρα σε line out.

αν έχεις αποφασίσει απο τώρα ποιο θα είναι το σχέδιο για το ενισχυτάκι στειλτο μου σε παρακαλώ σε pm να το μελετήσω, δεν θα το μαρτυρήσω :P
PM'ed, αλλά υποσχέθηκες να μην το μαρτυρήσεις!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
σε ευχαριστώ για την απάντηση, πήρα το μήνυμα σου

(οκ πόσα δίνετε για να σας αποκαλύψω το σχέδιο που μου έστειλε ο Αδριανός? χεχεχ  ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/10, 18:40 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Παρελαβα τα υλικα, ξεκιναω κ εγω!!!! :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ


Στο επόμενο ποστ η καλωδίωση!

ψαχνω τιν καλωδιωση και δεν την βρισκω .ειναι σε καπιο αλλο post η δεν τιν  postares ακομα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Στο επόμενο ποστ η καλωδίωση!
ψαχνω τιν καλωδιωση και δεν την βρισκω .ειναι σε καπιο αλλο post η δεν τιν  postares ακομα?

Δεν έχω ακόμα βγάλει τις απαραίτητες φωτογραφίες, όμως η καλωδίωση φαίνεται ξεκάθαρα στο vero layout.
Δεν χρειάζεται να περιμένεις.. αν θέλεις προχώρησε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
βρηκα αυτο και το ακολουθησα  ελπιζο να ειναι ok.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
βρηκα αυτο και το ακολουθησα  ελπιζο να ειναι ok.


Μια χαρά είναι και αυτό του Beavis, απλά συνήθως ακολουθούμε μία λίγο βελτιωμένη συνδεσμολογία στο footswitch η οποία γειώνει την είσοδο του κυκλώματος, όταν αυτό δεν χρησιμοποιείται για να μην παράγεται θόρυβος.

Παράλληλα, χρησιμοποιούμε για το LED λίγο μεγαλύτερη αντίσταση, αφού το παραγείλαμε να είναι ultrabright και για να μην καταναλώνει πολύ ρεύμα.


Καλωδίωση του Booster:



Η Καλωδίωση αυτή φαίνεται λίγο πολύπλοκη, όμως είναι η καλύτερη και πιο διαδεδομένη για ποιοτικά πετάλια, και είναι στάνταρ για όλα τα κυκλώματα που θέλουμε να φτιάξουμε.

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Η τοποθέτηση του footswitch, στο ανωτέρω σχεδιάγραμμα, πρέπει να γίνει με τους ακροδέκτες να είναι ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΙ όπως κοιτάμε τον διακόπτη από κάτω και ΟΧΙ κάθετοι !!!..

Δηλαδή έτσι:


Το πάνω-κάτω δεν έχει σημασία, μόνο το οριζόντιοι!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/10, 10:37 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
 
πολλα ευχαριστω για τις αναλυτικες και χρησιμες πληρ.
να κανω μια ερωτηση πανω στην καλωδιωση γιατι αυτην την στιγμη σε αυτο το σταδιο ειμαι .καλα η αναλυση   απο το  σχεδιαγραμμα σου  ειναι τελεια και ετσι για τωρα δεν προκειται να γινει καποιο λαθος. αλλα πολλα Vero Board layout που υπαρχουν σε διαφορα site δεν αναφερουν που και με τι καλωδιωνεται  και μιας που αναφερεις οτι  η καλωδιωση "είναι στάνταρ για όλα τα κυκλώματα που θέλουμε να φτιάξουμε". παντα ακολουθουμε τον ιδιο κανονα ? μιας και εμενα η απορια ειναι και εδω ερχεται η ερωτηση μου  σε πιο σημειο τις Vero Board ερχονται και κολλουνται η συνδεονται τα διαφορα jacks ,volume ,led ,battery κ.τ.λ  καθε φορα και με βαση πιας λογικης  .(φυσικα για να μην παρεξηγουμε και επαναλαμβανω δεν εννοω  γιατην συγκεκριμενη δουλεια που κανουμε τωρα)
 συγχαρητήρια και παλι  adr1anos
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/10, 20:02 από hrta »

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
μολις το τελειωσα .τα πραγματα δειχναν να ειναι ολα καλα ,το led αναμμενο ο ποδοδιακοπτης αναταποκρινεται ,input και output δεκτα με το ρευμα μικρο προβλημα κανει ενα περιεργο θορηβο οχι με την μπαταρια .αλλα τα μεγαλα ζορια και η απογοητευση μου (καθως παρολλα οτι ηταν ενα μικρο κυκλωμα ειχε αρκετει δουλεια για εναν απειρο σαν και εμενα) ηταν οταν πατησα το  on του ποδοδιακοπτη για να δοκιμασω το booster αντι να εχω οπως πολυ καλα ειχες πει ενα "κλωτσημα" προς τα εμπρος στον ηχο μου εχω τελικα ενα κλωτσημα προς τα πισω τελικα .(περιεργο ) δηλαδη με λιγα λογια χανω το σημα μου - volume  τοσο οσο μαλλον θα επρεπε να ειχα κερδισει .
εκανα διαφορες μικρο επεμβασεις - διορθωσεις μα τιποτα .που εφταιξα ?εδω αρχιζουν τα δυσκολα adr1anos γιατι μαλλον θα αρχισουν οι ερωτησεις και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο μεσω αυτου του τροπου να μπορουν να λυθουν .κριμα γιατι τοσο κοπος και σταματαει στο αντιθετο επιθυμητο αποτελεσμα ,η απειρια μου με κανει να σηκωσω τα χερια ψηλα.,αλλα η ολη διαδικασια οπως ειχες πει μπορει να αποβει εθιστικη ..
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/10, 23:44 από hrta »

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
μολις το τελειωσα .τα πραγματα δειχναν να ειναι ολα καλα ,το led αναμμενο ο ποδοδιακοπτης αναταποκρινεται ,input και output δεκτα με το ρευμα μικρο προβλημα κανει ενα περιεργο θορηβο οχι με την μπαταρια .αλλα τα μεγαλα ζορια και η απογοητευση μου (καθως παρολλα οτι ηταν ενα μικρο κυκλωμα ειχε αρκετει δουλεια για εναν απειρο σαν και εμενα) ηταν οταν πατησα το  on του ποδοδιακοπτη για να δοκιμασω το booster αντι να εχω οπως πολυ καλα ειχες πει ενα "κλωτσημα" προς τα εμπρος στον ηχο μου εχω τελικα ενα κλωτσημα προς τα πισω τελικα .(περιεργο ) δηλαδη με λιγα λογια χανω το σημα μου - volume  τοσο οσο μαλλον θα επρεπε να ειχα κερδισει .
εκανα διαφορες μικρο επεμβασεις - διορθωσεις μα τιποτα .που εφταιξα ?εδω αρχιζουν τα δυσκολα adr1anos γιατι μαλλον θα αρχισουν οι ερωτησεις και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο μεσω αυτου του τροπου να μπορουν να λυθουν .κριμα γιατι τοσο κοπος και σταματαει στο αντιθετο επιθυμητο αποτελεσμα ,η απειρια μου με κανει να σηκωσω τα χερια ψηλα.,αλλα η ολη διαδικασια οπως ειχες πει μπορει να αποβει εθιστικη ..


Φιλαρακι μην απογοητευεσαι,εχουμε δρομο μπροστα μας, εχω χαλασα δυο κυκλωματα και παω για τριτο >:D

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
κι εγω τα ιδια .limiter εφτιαξα!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
εδω αρχιζουν τα δυσκολα adr1anos γιατι μαλλον θα αρχισουν οι ερωτησεις και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο μεσω αυτου του τροπου να μπορουν να λυθουν .κριμα γιατι τοσο κοπος και σταματαει στο αντιθετο επιθυμητο αποτελεσμα ,η απειρια μου με κανει να σηκωσω τα χερια ψηλα.


ΔΕΝ απογοητευόμαστε με τις αστοχίες, και ΔΕΝ τα παρατάμε !!!..
Τα λάθη είναι μέσα στην φυσιολογική διαδικασία της μάθησης και της προόδου.
Εάν με την πρώτη χυλόπιττα τα παρατάγαμε, θα ήμασταν όλοι μοναχοί στο Άγιο Όρος.. (και θα είχαμε χάσει άπειρες χαρές..)


ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ !!!!.

Κάθε ένας που έχει κάποιο πρόβλημα, θα προσπαθήσει να το περιγράψει με απλά λόγια και παράλληλα θα ποστάρει μεγάλες, καθαρές φωτογραφίες από την πλακέτα, και τις δύο πλευρές της καθώς και την καλωδίωση.

Έτσι θα βλέπουμε που είναι το πρόβλημα και πως θα το λύνουμε.


μην απογοητευεσαι,εχουμε δρομο μπροστα μας,...εχω χαλασα δυο κυκλωματα και παω για τριτο >:D


Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό, όταν μαθαίνεις να κολλάς..
Συγχαρητήρια όμως για την θετική σου στάση!.. Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις!


..αντι να εχω οπως πολυ καλα ειχες πει ενα "κλωτσημα" προς τα εμπρος στον ηχο μου εχω τελικα ενα κλωτσημα προς τα πισω τελικα .(περιεργο ) δηλαδη με λιγα λογια χανω το σημα μου - volume  τοσο οσο μαλλον θα επρεπε να ειχα κερδισει .

κι εγω τα ιδια .limiter εφτιαξα!!!


1. Μπορεί να έχετε καλωδιώσει το ποτενσιόμετρο ανάποδα! Το ποτενσιόμετρο στο layout φαίνεται όπως είναι από κάτω, όχι από πάνω.
Δοκιμάστε να το γυρίσετε στο minimum για να δείτε αν ανεβάζει το volume αντί να το κατεβάζει.

2. Βεβαιωθείτε οτι δεν μπερδεύετε το input με το output!.
Η κιθάρα πάει στο στερεοφωνικό βύσμα (input) αριστερά όπως κοιτάμε το layout, και ο ενισχυτής στο μονοφωνικό (output) δεξιά όπως κοιτάμε το layout.

3. Βεβαιωθείτε ότι έχετε βάλει την δίοδο με την σωστή φορά!..
Η γραμμή της πρέπει να είναι προς τα πάνω, να κοιτάει το τρανζίστορ!

4. Ελέγξτε πάλι με προσοχή όλες τις αντιστάσεις!
Βεβαιωθείτε ότι έχουν μπεί στις σωστές τους θέσεις!

5. Κοιτάξτε το πίσω μέρος της πλακέτας!.
Βεβαιωθείτε ότι δεν ακουμπάνε μεταξύ τους κολλήσεις/ακροδέκτες/καλώδια από παράλληλους διαδρόμους!!


Όλοι όσοι δυσκολεύεστε, δοκιμάστε το κύκλωμα και με την εξής απλούστερη καλωδίωση:

« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/10, 10:38 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..και για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου..

..μιας που αναφερεις οτι  η καλωδιωση "είναι στάνταρ για όλα τα κυκλώματα που θέλουμε να φτιάξουμε". παντα ακολουθουμε τον ιδιο κανονα ? 


Όταν λέμε ότι η καλωδιωση είναι στάνταρ για όλα τα κυκλώματα που θέλουμε να φτιάξουμε, εννοούμε ότι συνδέεται με τον ίδιο τρόπο σε όλα τα κυκλώματα, δηλαδή στα ίδια σημαντικά σημεία τους, όπως η τροφοδοσία +9v, η είσοδος του σήματος, η έξοδος και η γείωση.

Δηλαδή ως εξής:



Όταν έχεις κάνει μία φορά την καλωδίωση αυτή, μετά απλά την επαναλαμβάνεις και φαίνεται πολύ πιο απλή!..


.. η ερωτηση μου  σε πιο σημειο τις   Vero Board ερχονται και κολλουνται η συνδεονται τα διαφορα jacks ,volume   ,led ,battery κ.τ.λ  καθε φορα και με βαση πιας λογικης  .


Αυτό αφορά το εκάστοτε κύκλωμα και διαφέρει από εφαρμογή σε εφαρμογή.
Πάντοτε όμως πρέπει να αναγράφεται ξεκάθαρα, που πάει τι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Ο ηλιθιος καταφερα να κανω λαθος στην παραγγελια και μου λειπει ενας πυκνωτης.. και πανω που στρωθηκα, ετοιμασα τον χωρο τα εβαλα ολα στην σειρα ανακαλυψα οτι κατι ελειπε... κλαψ!

γι αυτο εκμεταλευτηκα τον χρονο για βαψιμο του case:
   

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
 1. Μπορεί να έχετε καλωδιώσει το ποτενσιόμετρο ανάποδα! Το ποτενσιόμετρο στο layout φαίνεται όπως είναι από κάτω, όχι από πάνω.
Δοκιμάστε να το γυρίσετε στο minimum για να δείτε αν ανεβάζει το volume αντί να το κατεβάζει.

2. Βεβαιωθείτε οτι δεν μπερδεύετε το input με το output!.
Η κιθάρα πάει στο στερεοφωνικό βύσμα (input) αριστερά όπως κοιτάμε το layout, και ο ενισχυτής στο μονοφωνικό (output) δεξιά όπως κοιτάμε το layout.

3. Βεβαιωθείτε ότι έχετε βάλει την δίοδο με την σωστή φορά!..
Η γραμμή της πρέπει να είναι προς τα πάνω, να κοιτάει το τρανζίστορ!

4. Ελέγξτε πάλι με προσοχή όλες τις αντιστάσεις!
Βεβαιωθείτε ότι έχουν μπεί στις σωστές τους θέσεις!

5. Κοιτάξτε το πίσω μέρος της πλακέτας!.
Βεβαιωθείτε ότι δεν ακουμπάνε μεταξύ τους κολλήσεις/ακροδέκτες/καλώδια από παράλληλους διαδρόμους!!


 
 


τα ελενξα και φαινονται ολα μια χαρα . το μονο που νομιζω οτι ειναι καποιες κακες κολησεις που εχω κανει στην veroboard γιατι εκεινες τις μερες ειχα ενα παλιο κολητηρι δεν ειχα παραλαβει ακομα το καινουργιο ,αν και με το καινουργιο λιγη βελτιωση ειχα τελοσπαντων .
παραθετω καποιες φωτογραφιες
ευχαριστω και για τις απαντησεις .
http://img823.imageshack.us/img823/2425/dsc0238k.jpg
http://img827.imageshack.us/img827/6246/footswitch.jpg
http://img819.imageshack.us/img819/7798/footswitchveroboard.jpg
http://img248.imageshack.us/img248/9788/veroboardback.jpg
http://img341.imageshack.us/img341/4638/veroboardfront2.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/10, 21:20 από hrta »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
τα ελενξα και φαινονται ολα μια χαρα .


Και εγώ το ίδιο!!!..
Χθές άρχισα να κοιτάω τις φωτογραφίες σου για να βρω κάτι που να είναι λάθος.. Δεν έβρισκα κανένα λάθος στην πλακέτα σου!

Αυτό μου έκανε πολύ εντύπωση!
Άρχισα να ψιλιάζομαι ότι δεν μπορεί να μην υπάρχει λάθος και δύο άτομα (hrta + 2be) να έχουν από το κύκλωμα την ίδια συμπεριφορά τύπου limiter!..

Έκατσα λοιπόν και καλωδίωσα πρόχειρα το δικό μου κύκλωμα, όπως το είχα φτιάξει:



ΕΚΠΛΗΞΗ: Και το δικό μου παρουσίαζε την ίδια συμπεριφορά!..

Μελετώντας το σχηματικό και παλαιότερα δικά μου booster σε έτοιμη πλακέτα, βρήκα γρήγορα το λάθος!!
Ο Dan που έχει φτιάξει το layout, ενώ αναγράφει ότι το τρανζίστορ είναι BS170 στα υλικά, έχει τοποθετήσει την φορά του για συμβατικά mosfet τρανζίστορς.



Το BS170, έχει διαφορετικά τους ακροδέκτες του και για να δουλέψει πρέπει να μπεί ανάποδα!!!




Βρήκα ότι ο ίδιος ο σχεδιαστής του Booster ο Jack Orman έχει γράψει σχετικά ένα μικρό άρθρο:
http://www.muzique.com/news/mosfet-pin-configurations/

Μόλις ξεκόλλησα το τρανζίστορ και το γύρισα ανάποδα, όλα δούλεψαν!!!



Δυστυχώς βασίστηκα στο γεγονός ότι το layout αναφερόταν ως σωστό και δοκιμασμένο..

Λυπάμαι ιδιαίτερα που δεν είχα βρεί τον χρόνο να κάνω την τελική καλωδίωση και να τεστάρω το δικό μου κύκλωμα, γιατί θα είχα εντοπίσει το λάθος στο layout και είχαμε όλοι γλυτώσει το κόλλημα/ξεκόλλημα..

Τα νέα όμως είναι τουλάχιστον καλά από την άποψη ότι το λάθος δεν ήταν δικό σας και διορθώνεται εύκολα.

Θα ποστάρω διορθωμένα όλα τα layout και θα τα αντικαταστήσω και στα προηγούμενα post.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/10, 09:30 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)